1492-1497). Схож думки висловлювали й нш деологи (наприклад, Кальвн— в Швейцар). Все виконано велич, пдвищеного настрою.
Вдродження прославилося своми побутовими типами пдступництва, вроломства, убивства з-за рогу, неймоврно мстивост й жорстокост, авантюризму й усякого розгулу страстей – це зворотна сторона загальновизнаного вдродженського титанзму. Та попри це, щось привабливе в цьому дйств таки було. У 40- рр.
Його сучасник Петрарка писав, що вдчував перед витворами Джотто «захоплення, яке доходило до зацпенння». Багато з поезй Л Бо так назван — «У старовинному стил». Трохи вддалк скромна жнка в блй сукн (явна контрпараллель до передньо фгур), схиливши сумно голову притискаючи до себе синочка, несхвально дивиться на вельможу.
Але найкрасивше в старовинних рукописах – це виконан вручну орнаменти та кольоров мнатюри. У сфер мистецтва Леонардо був живописцем, скульптором, художником, музикантом, залишив безлч записв про мистецтво, як псля його смерт були видан пд назвою «Книга про мистецтво». XV ст. ) неоплатончний (ареопагтичний), повязаний, головним чином, з поставленням онтологчних проблем (серед. Це Земний Рай. Адже Вдродження досить багато нескнченними марноврствами, як пронизували ршуче вс шари суспльства, включаючи вчених флософв, не говорячи вже про полтикв правителв. Humanus – людський). Вн займався грандозно реконструкцю давньоримсько площ Каптоля з встановленням посередин антично кнно стату мператора Марка Авреля, увнчав величезним карнизом, шедевром ренесансного зодчества, палаццо Фарнезе в Рим.
Вони дивляться на нас з надю з доврою. Один з них – «Мадонна з перепелицею» Пзанелло – рзнобчно обдарованого майстра, якого зазвичай називають останнм живописцем пзньо готики та першим скульптором Вдродження. Зриме допускалося лише для того, щоб звертати помисли людей до незримому. Ви вгадали, — сказав Клод. "Тцан покривав сво полотна барвисто масою, як би служила ложем або фундаментом для того, що вн хотв надал висловити.
Народився вн в см адвоката, в юност поступив у монастир, потм покинув його, вивчав медицину природнич науки, був лкарем, вв флологчн дослдження. Звичайно, осторонь цих процесв не стояла художня лтература. Друга епоха Вдродження вважаться самим грандозним часом його снування. Втрача сво позиц офцйна католицька церква. Також вн славився свою чеснстю пдпримництвом.
Крм того, саме в т часи розпочалося вивчення давньогрецько мови, для освчених людей стали доступними оригнальн твори еллнв, з якими до того латиномовна Захдна вропа ознайомлювалася тльки в перекладах. Евклда. ), Схилився над якимось кресленням. Це образ деалзований, герозований, але саме вн став сутнстю ренесансно культури. Це праведн погани, що не знають Христа, вс добр люди, що поклоняються ншим богам.
Однак ця схема вже застарла, дослдження свдчать про те, що культура Вдродження виросла на фундамент середньовчно культури Заходу, що саме Вдродження повязане з переходом вд аграрно культури до мсько культури (не будемо розглядати дискусйне питання про те, чи культура Вдродження чисто вропейським феноменом або вона властива й Сходов). Це передовсм вра в необмежен можливост людини, дея свободи особистост, незалежнсть вд релгйно догми, безмежний дух пзнання навть ненаситнсть у пзнанн (нод надмрна: згадаймо вдкриття енерг атома його наслдки: Хросму або Чорнобиль, де клонування людини тощо). Намальована Рафаелем на замовлення Папи Юля другого на честь перемоги над французами, як нападали в т часи на талю. У цьому ж сузр39 Близнюкв знаходиться вища, дев39ята, сфера Раю – Емпрей. Людина, а не божество стоть в центр свтогляду гуманств. Якщо бля джерел культури Вдродження стоть могутня фгура генального Данте, то завершу епоху не менш велична фгура генального В. Шекспра (1564—1616).
А образ людини вольово, розумно, творчо створило тльки Вдродження. Так глибок, флософськи складн образи, як Джоконда, були не пд силу мистецтва кватроченто. Те саме щодо «середньовчно» за формою (церковний жанр «видння») «Божественно комед», яка «ренесансовою» за свом духом. Ще одню особливстю був ндивдуалзм.
Центром йде по колу руху Мкеланджело робить фгуру Христа. нш вдкопували уламки колон, стату, барельфи, монети. Вн втлив в соб деал людини Вдродження: вмв все у всьому був генальним. Вн нкого не вважав соб рвним. Це образ деалзований, герозований, але саме вн став сутнстю ренесансно культури. Почнемо з того, що ми з вами живемо в вроп, вропейський Ренесанс нам, зрозумло, ближчий.
Протягом всього свого життя вн не переставав являти найкращий приклад того, як нам слд поводитися, як з рвними, так з вище нижче за нас стоять людьми. Мщанство теж не було культурним типом Вдродження, але на шляхах здрбнння глибоко й красиво вираженого ренесансного ндивдуалзму, безсумнвно, створювало вс передумови також для функцонування дрбно людсько особистост (поряд, звичайно, з великими особистостями) у наступн столття вропейського розвитку. Ось чому на конах Маря не усмхаться, вона серйозна, засмучена. Поступово нов де оволодли всю вропою.
Тому Ренесанс до певно мри еталоном культурного розвитку у свтовй стор, який можна порвняти з VIII—V ст. Голова його й плеч чтко вимальовуються на гладкому тл. У цикл сатиричних романв «Гаргантюа Пантагрюель» вн ввв у лтературу образи, прийоми народно смхово культури. Лня гострого обурення пану злом, гркого неври в торжество сил добра з початку 1540-х рокв здобува розвиток у творчост Тицана: Луврському "Внчання Христа терням" – бурхливе, жорстоке, трагчне, "Се людина" (1543 р. ). Великим прихильником дей Коперника Бруно був талйський вчений Галлео Галлей.
люзя реальност повна, проте реальнсть, перетворена натхненням художника. Величний, спокйний суворий вн на останньому автопортрет. Так, улюбленою, знаковою темою флософських (богословських) трактатв доби Середньовччя було протиставлення, з одного боку, швидкоплинного життя людини всього земного, з ншого — вчного життя на «тому свт», уславлення всього, повязаного з Богом. "Мадонна в крсл", "Мадонна з рибою", "Мадонна дель Фолиньо" та нш всесвтньо вдом мадонни (вписан в коло чи панують у слав над ншими постатями у великих ввтарних композицях) знаменують нов пошуки Рафаеля, його шлях до досконалост у втленн деального образу богоматер.
Найзначншою його роботою був розпис чотирьох станц (станц— велик кмнати, зали) папського палацу у Ваткан. Епоха Вдродження охоплю перод з XIV – по XVI ст. Самого суса Христа, не кажучи вже про нших бблйних персонажв, нод зображували так, що Римськ Папи вимагали замалювати «язичницьк непристойност». Адже, коли кажуть «титани Вдродження», зрозумло, що йдеться про Мкеланджело Буонаррот або Леонардо да Внч. Йде нтенсивний процес формування нацй.
таля, батьквщина Вдродження, стала першою краною, де почалася католицька реакця. Часова дистанця тльки збльшу популярнсть драматург Шекспра. Мж 1572 1575 рр. А без не життя сучасно нтелгентно людини год уявити. зображенням дитини, яка поводиться вдповдно до свого вку.
Те, що вн створив, — грандозне за масштабом витворв, за силою образв. Засновником ново спансько лтератури став Мгель де Сервантес (1547—1616), з чию творчстю повязане завершення перетворення кастильського далекту на лтературну мову. Риторичн суспльства сприяли поширенню освти в суспльств, пдвищенню його культурного рвня. Перший перод тривав 80 рокв – з 1420 по 1500 рк. Науков та технчн вдкриття, так, як винахд друкарства, сприяли поширенню нових дей.
Звсно, це була висока мря митцв. Шекспр створю знаменит трагед: «Гамлет», «Ромео Джультта», «Отелло», «Макбет», «Король Лр», «Антонй Клеопатра». Однак славу у вках йому принесли не ц парадн твори, а лрична поезя, яку сам вн серйозно не сприймав.
Якщо людина гарна вд народження не зпсована суспльством, якщо нтереси й прагнення не суперечать нтересам прагненням загалу (а гумансти були в цьому переконан), то чому б й не робити того, що вона хоче. Адже що може бути прекрасншим за довершенсть еллнських трагедй або амфор. Але нкого нема, нхто не поспша на поклик.
А образ людини вольово, розумно, творчо створило тльки Вдродження. Пошуки х були вдзначен полум39яним ентузазмом. Це духи Мсяця. Вже в XI-XII ст.
У свому трактат «Про гднсть людини» вн писав: «Бог створив людину, щоб вона пзнавала закони Всесвту, любила його красу, дивувалася його величчю Людина може рости, удосконалюватися вльно. Життя творчсть Петрарки (1304—1374) найбльш яскраво показують, яке значення мала античнсть для талйських гуманств.
Його прославила мармурова статуя «Давид». Теоретичн висновки Коперника пдтвердив практичними спостереженнями Галлео Галлей. Така церемоня ушанування поета снувала в античну давнину, але вже багато столть не вдновлювалася. "Я воскрешаю мертвих" – говорив один з талйських гуманств, що присвятив себе археолог. Однак крайн збудження Магдалини, гарячий порив, звернений до людей, обурен викриття людського роду, якими вибуха кам39яна статуя Мойсея, незаперечно свдчать про незрвнянно бльш широкому, суспльному, застережливим значенн останнього творння Тицана. мя веронського художника Джована Франческо Карото, вчителя славетного Паоло Веронезе, не дуже вдомим широкому загалу, на вдмну вд його картини «Портрет хлопчика з дитячим малюнком».
тут була реорганзована посилена нквзиця, яка ма дячв гуманстичного руху. До нього на поклонння прийшло тро волхвв. Сивочолий Платон, пднявши руку, вказу на небо: там стина значно бльш молодий Аристотель, навпаки, розкриту долоню в енергйному жест звернув до земл: нема, стина тут. До флорентйському пероду творчост Рафаеля належить його автопортрет, написаний в 1506 р. (Флоренця, Уффци) у двадцять три роки.
В епоху Вдродження висококультурне свтське життя нерозривно повязана з чисто побутовим ндивдуалзмом, що був тод стихйним, нестримним нчим не обмеженим явищем. Саме вн ввв у науковий обг поняття «держава» як таке (до нього мова велася тльки про конкретн держави). Багато вдомих дячв епохи Вдродження мали вищу медичну освту (Франсуа Рабле, Микола Коперник, Галлео Галлей). був оголошений одним з найбльших творнь людсько думки. Усе, це найбльшою мрою належить до вищого щабля розвитку вирощування ц культури, до кульмнацйному пероду, який безпдставно називаться Високим Вдродженням.
Котье вигукнув: Ця книга ляка вас тому, що вона друкована. х оточують нш античн флософи. Так, дяч Вдродження, закохан в Античнсть, надумали були вдродити античну драму. Характерна особливсть ранньо буржуаз— складна економчна база (торгов, банквськ операц, мануфактура, земельна власнсть). Критичнсть погляду – ось що перш за все вдокремлю Високе Вдродження вд Раннього.
Данте опису, як вн разом з Беатрче вдвдав Небесний Рай, розмовляв з праведниками. Була розгорнена дяльнсть духовних орденв (1540р. — заснування ордену зутв гнатм Лойолою), нквзиц— масове переслдування людей за обвинуваченням у чаклунств («полювання на вдьом»). Наприкнц XIV – початку XV ст. В центре населенного пункта располагалось здание штаба. Найбльш великими художниками, що працюють в стил маньризму, були Понтормо (1494-1557), Бронзно (1503-1572), скульптор Челлн (1500-1573). Роман вдобразив кризу ренесансного гуманзму, ввв у мистецтво тему «донкхотства»— врност свом поглядам боротьби за них всупереч усьому.
Один з талйських гуманств того часу Пко делла Мрандолла услд за античним автором вигукував: «Велике чудо людина. ». До таких належать Тцан, Леонардо да Внч, Рембрандт та нш. Це породжувало особливу психологю, коли грош не накопичувалися, а витрачалися безоглядно. У Нмеччин Лютер гумансти ведуть далог, симпатизують один одному, а в Швейцар Кальвн, який прийшов до влади, переслду будь-яке накомислення (за його наказом був спалений найвдомший вчений Мгель Сервет— релгйний теоретик лкар, який вдкрив мале коло кровообгу). таля— батьквщина банквсько справи (слово «банк» походить вд талйського «банко»— лава, — малася на уваз лава мняйл).
Мартн Лютер першим переклав на нмецьку мову Бблю, що в значнй мр сприяло успху Реформац. Сучасний по сут театр змг зявитися, коли, крм нових письменникв, зявилися нов глядач. Цю лню продовжив розвинув великий спанський письменник Мгель де Сервантес (1547-1616), автор безсмертного "Дон-Кхота", письменник-сатирик Франсско де Кеведо (1580-1645), який створив знаменитий роман "сторя життя пройдисвта). Основною ознакою культури Вдродження, на противагу церковно-феодальнй культур, свтський характер. До того ж саме вропейська культура, яка нин у свт одню з провдних (звсно, не принижуймо рол нших культур), за великим рахунком, зумовлена духом Вдродження.
вдомост, що майстер цей, Доменко Грландайо, як вчитель Леонардо Верроккьо, заздрив свому учнев. XVI ст. ). Трет небо – Венера – притулок для велелюбних праведникв. При Юл II його наступникв споруджуться величезна кльксть монументальних лпленн, лпляться неперевершен скульптури, пишуться фрески та картини, як сьогодн вважаються шедеврами свтово культури.
Тут – один з корнних пунктв вододлу мж Раннм Високим Вдродженням. Мабуть, нколи н до (по крайнього заходу – з часв класично давнини), н псля людство не переживало епохи, коли образотворче мистецтво вдгравало в культурно, та й у життя, таку виняткову роль. Це роман «Гаргантюа Пантагрюель».
Тцан створю друге "Внчання терням". Ще ранше вн вже оспвав сво почуття до Беатрче в книз «Нове життя». Його вдкриття приголомшили сучасникв мсячний ландшафт, плями на Сонц, змни освтленост Венери, супутники Юптера. А образ головного героя цього роману вважаться «вчним образом» свтово лтератури. Те саме з спввдношенням «реального» «мфчного» Ренесансв. Христос знесилений. Однак глибоко зрозумти свою епоху, виразити деали комед масок було не пд силу. Ранше за всх виникли лютеранство кальвнзм.
Одна з останнх картин Тцана— «Святий Себастьян» за трагзмом спвзвучна останнм роботам Мкеланджело. Бднсть декорацй сучасного йому театру вн заповнив багатством, образнстю мови, далогв. Вн закликав розглядати явища полтики поза х звязком з релгю та етикою. Оскльки це ставиться до фундаментальних соцальних зв39язкв, назван зрушення полягали в поступовому руйнуванн васально системи, засновано на земельних даруваннях, у перемоз грошово форми доходв класу феодалв, у змн сюзерентету – феодально-договрного характеру королвсько влади ( принцип – "перший серед рвних") королвською владою, засновано на принцип публчного суверентету.
Особист взамовдносини гуманств протестантв також вельми неоднозначн. Флорентйськ мадонни Рафаеля – це прекрасн, миловидн, зворушлив й чарвн юн матер. Одн називають його напвбожевльним дурником ( навть афоризм «воювати з втряками»), нш — шляхетною людиною, змушеною жити в ницому оточенн. У цй гор вн вже розрзняв титанчна образ, який молот рзець витягнуть з громади.
Це засвдчила поява широкого кола грамотних людей — читачв. Полтико-економчна суть визначення епохи Вдродження (XIV- XV ст. ) складаться в розумнн як фази повного розквту простого товарного виробництва. По-перше, принцип «виправдання врою» поляга в тому, що порятунок душ досягаться не виконанням церковних обрядв, а щирою особистою врою в Бога. Книга написана народним тосканським нарччям, яке лягло в основу талйсько лтературно мови (Тоскана— область тал, столиця яко— Флоренця). У той же час економчне, полтичне життя того часу характеризувалося великою нестабльнстю: можна було швидко розбагатти, але так само швидко позбавитися всього (загибель торгових кораблв, неплатеж боржникв, полтичн перевороти т. н. ).
Найголовншою галуззю дяльност гуманств була флологя. Рафаель нби дивиться на свт перейматься його гармоню. Моя обожнена, моя прекрасна, мо золотко, пд твою мовою мед.
Велика частина творчого життя Рафаеля пройшла в Рим. Навчання та науков дослдження бльше не були виключно справою церкви. Найголовнше те, що ставлення до цих памяток було принципово ншим, нж у добу Середньовччя. Зника мелька рзномантнсть деталей, вибр небагатьох великих фгур пдвищу покйну значнсть цлого. Реформаця ж, змцнюючи вру як таку, позбавляла церкву полтично влади.
Титан Високого Вдродження був Леонардо да Внч (1456-1519), один з найбльш чудових людей в стор людства, якого рзнобчними здбностями обдаруваннями. х твори вдрзнялися заплутанстю напруженстю образв.
в вроп, а саме – в тал, почала формуватися раннебуржуазная культура, названа культури Вдродження (Ренесанс). За свдченням очевидцв, вн викликав страх навть у римських пап. Свт нби заново розкривався перед людьми. В Аду, глибоко пд землею, караються вчним болем гршники – вбивц, самогубц, зрадники, гвалтвники, як вдчувають вчн душевн фзичн муки.
Картина вража свою цлснстю, грандознстю. Зачинателем талйського Вдродження в живопис звичайно вважають Джотто (1266—1337). Тут теж багато покаверкани життям. Проте малювання лплення найбльше хвилювали його уяву. У ренесансному свтогляд сформувався культ людсько особистост, людське «Я» утверджувалося як богорвне.
Знаменитим його афоризм: «Краще бути правим поодинц, нж помилятися з усма». Той же виклик – в оголених грудей, безстрашно розгорнуто назустрч небезпец. "Божественна комедя" складаться з трьох частин: "Пекло", "Чистилище", "Рай".
Ще Джордано Вазар – художникь перший сторограф талйського мистецтва, автор прославлених "Життписв" найбльш знаменитих живописцв, скульпторв зодчих (1550 р. ) писав про "вдродження" мистецтва тал. тльки вкно з напвциркульним склепнням (повторю лню пвкруга, що замика вгор всю композицю, верхн контури голв матер та дитини). Мкеланджело вважав себе насамперед скульптором. ". Естетичний деал Вдродження — образ людини, що сама себе створю, не маючи жодних сумнвв.
Гуманзм, як ми його розуммо тепер (любов до людини, доброта) гуманзм у тодшньому значенн дещо рзняться, хоча мають багато спльного передовсм — витоки. Сходження певно нацонально культури до вершин чимось нагаду сходження альпнста на гору. Мгель де Сервантес Сааведра (1547 – 1616) – спанський письменник, класик свтово лтератури, видатний майстер пзнього Вдродження. Так культура: повернення до старовини вдбуваться не так задля ц старовини, як задля майбуття. Проте, якщо культурних «вдроджень» було й буде багато, чому ж тод слово «Ренесанс» для переважно бльшост освчених людей усього свту чтко асоцються з дейно-естетичним рухом саме в вроп, а не в тому ж Кита чи Хорасан. Найбльш чудовими фрески в капел дель Арена в Паду (ця капела— невелика церковна споруда для молитов одн см або збергання релквй— побудована на арен античного амфтеатру, звдки назва).
Вправо влво вд цих двох батькв мудрост – хн учн прихильники. Усе це, зрештою, забезпечило вропейськй цивлзац домнування у свт. XVI ст. Для них характерний мотив перемоги й молодост, радсних подоб людського щастя.
Генй Рафаеля зднав, синтезував творч досягнення попередникв.
Давн мистецтво античност було гмном людин як представнику розумного й прекрасного роду. Адже вс недоступн предмети релгйного шанування, що вимагають у середньовчному християнств совершенного цнотливого вдношення, стають в епоху Вдродження чимсь дуже доступним психологчно надзвичайно близьким. Розрзнити середньовчн та ренесансн кони й розпяття неважко. Судячи з збережених рукописв (в бблотеках свту та приватних колекцях зараз знаходиться 216 манускриптв), приблизно дв третини творв були совершенно свтського змсту, лише одну третину становили богословськ прац. Музика того часу розвивалася у двох напрямках – церковному та свтському. Широке поширення отримали лицарськ романи, а також шахрайськ романи.
У бблотец «Корвнана» представлен чотири основн шрифти: готичний англйський, антква, а також ротунда курсив, вони зявилися в епоху гуманзму. Найбльшою фгурою англйського Вдродження був Вльям Шекспр (1564-1616), творець всесвтньо вдомих трагедй "Гамлет", "Король Лр", "Отелло", сторичних п39с "Генрх VI", "Рчард III", сонетв. Велик змни вдбуваються в медицин. Адже ц поети вдроджували давньоранську традицю, перервану «середнми» для них вками — перодом арабського панування. Ось таке воно, ренесансне свтосприйняття. був ректором Болонського унверситету, який називали матрю наук у вроп.
що зустрчаться у житт. До реч, помж них був музикант Внченцо Галлей, батько уславленого вченого Галлео Галлея. Але художник ще боязка, юний, ласкава лагднсть розлита по його обличчю.
Можна вдзначити, що в цю епоху саме в особ Франциска Ассизского (XIII ст. ) колишнй релгйний тип досяга якщо не прямого пантезму, то у всякому раз споглядально-любовного й розчуленого вдношення до природи. З39явилися перш виконавц – вртуози, як грали на лютн, клавесин, орган, вол, флейт. Псля чого отримане засб необхдно ретельно втерти в корння волосся, залишити на 30-60 хвилин (залежить вд ступеня занедбаност проблеми), а потм змити шампунем. Безнадйний мрйник фантазер.
Новий свтогляд обктивно мстив заперечення релг: в центр свтобудови ставилася людина, а не Бог, знання, а не вра. Вже несуть сокиру.
Уже у творчост поета пзнього Середньовччя Данте вдчуваються нов вяння. У межах старого свту народжувалася нова людина (з не починаться Вдродження) Мсце народження не виника сумнву-таля, а дату називають з точнстю до мсяця дня: 8 квтня 1341 року, на Паску. Врш можна було послухати в чимусь виконанн, а прозу треба читати, не дуже й по-декламуш. Саме вн залучив до свого двору найкращих талйських артиств.
Ренесансовий театр почав свй шлях значно пзнше, нж лтература й образотворче мистецтво. У нй знаходяться начала найрзномантншого життя». в Еллад. У психолог купецтва, ремсничо верхвки чтко проступали риси рацоналзму, ощадливост, смливост в длових починаннях, усвдомлення особистих здатностей широких можливостей. Найвидатншим представником французького гуманзму був Франсуа Рабле (1494—1553).
Значення цього вдкриття важко переоцнити. Бодлер). Окреме питання — ставлення гуманств до релг. Разом з класом феодалв активну роль почина грати буржуазя, що народжуться.
Полтико-економчна суть визначення епохи Вдродження (XIV- XV ст. ) складаться в розумнн як фази повного розквту простого товарного виробництва. Бльше того, збгаються навть детал: як розквт поез персо-таджикв Саад й Гафза повязують з пднесенням хнього рдного мста Шираза, так в талйцв Данте, Петрарки й Боккаччо злет творчост повязаний з пднесенням мста-держави Флоренц, де розпочиналась або тривала хня письменницька дяльнсть. Багато творв мистецтва надихалося бблйними сюжетами.
Двадцять рокв вн оспвував свою кохану Лауру за життя десять рокв псля смерт, хоч навть не був близько з нею знайомий. Звдси та повнота й сила Характеру, як роблять хнми цльними людьми". Вона не хоче врити в трагчну смерть суса, боться цього, передчува.
Систему нових поглядв визначають як антропоцентризм («антропос» грецькою— людина). Вся справа тут в естетичному милуванн антично-середньовковими цнностями, у перетворенн свого власного життя в предмет естетичного милування. Картина Карото чи не диним у 16 ст. Освту вн отримав у монастир, досконало володв давньогрецькою та латинською мовами.
Ця картина свту рунтувалася на засадах розуму, краси й гармон. Слава Тицана швидко поширилася по всй тал, а потм по всй Захднй вроп. Так, на великого флорентйця вдчутний вплив справила поетична школа «солодкого нового стилю» (dolce stil nuovo), а кервника Гвдо Гвнцелл Данте називав свом учителем. У кожнй з них життя головних геров обриваться, однак головна драма— не в фзичнй смерт. До кнця вн справд писав бльше пальцями, нж пензлем ".
Об39ктами мистецтва стали людське тло, класичн та сучасн сюжети, а також релгйн теми. Рух реформац у ряд кран приводить до розколу. Античне дйство здйснилося в новому обрамленн: поет пропонував не повертатися до античност, а зднати античний деал гармонйно особистост з християнською духовнстю.
Так, видатний середньовчний схдний флософ лкар бн Сна, вдомий захдному свтов пд мям Авценни, за шсть столть до Рене Декарта в «шарат» записав: «Ямислю, це означа, що я сную». Твори Рафаеля зображають переважно Мадонн, яких художник малював поетично водночас просто за свою композицю. Найвищим досягненням англйсько ус вропейсько лтератури Вдродження була творчсть Вльяма Шекспра (1564 – 1616). томв. Члени цих товариств (а ввйти до х складу мг будь-яка людина) змагалися яка вршв, псень, п39с, оповдань. для цього навть не треба уточнювати — «титани вропейського Вдродження». У цьому парадокс бль вдчай принца Датського, його сумнви у сенс людського життя.
Це стрункий, гнучкий хлопчик на пороз юнацького розквту. Почавшись, ця боротьба поширються на прихильникв гуманстичних поглядв. Провдними театральними жанрами були драма трагедя, як вдповдали масштабу епохи. У 1609р. вн сконструював телескоп, який давав збльшення в 32 рази.
Цкаво, що майже через 100 рокв на службу при цьому ж розкшному двор вступив молодий Рубенс, генй вже ншого, барокового, часу. У 1466 р. Леонардо вступив у рол учня у флорентйську майстерню Верроккьо. Тут зграло свою роль вигдне географчне розташування, що зробило головною торговою посередницею мж Сходом вропою (виника безлч талйських торгових факторй, в тому числ у Криму: Кафа— Феодося, Солдайя— Судак, Балаклава).
Секрет – у найглибшй людяност цього мистецтва, в пронизуючому його гуманзм. у вроп, саме – тал, початку формуватися раннебуржуазная культура, названа культури Вдродження (Ренесанс). У центр уваги дячв Вдродження була людина, тому свтогляд носв ц культури позначають термном "гуманстичне" (вд лат. Можливо, образ надихав Рафаеля, проте вн, мабуть, все ж таки не був диним. Кондотьр зображений в одяз давньоримського мператора.
Але в хнх творннях цей образ набував живо сили, надзвичайно реальност. До Леонардо таких зображень людей в ренесансному мистецтв не снувало. Кращий куточок Чистилища – на вершин гори.
Захоплення дячв Ренесансу античнстю видно вже в тому, що Флоренцю метафорично називали «Афнами тал», а свого часу Фрдоус — «перським Гомером», — ось якою привабливою була Еллада для всх народв свту. Нердко художники, архтектори працювали на замовлення римського двору, збльшуючи вплив католицько церкви (Сикстинська капела, собор святого Петра). Вазар писав, що вона «забрала славу у всх статуй: сучасних античних, грецьких римських». Вважаться, що всх свох великих сучасникв Рафаель перевершив у майстерност композиц. Ц епохи тсно переплтаються, однак не збгаються. У Небесному Раю "Слава того, хто всього Всесвту руха, проникливо сяючи, струму".
Пд впливом моди час вд часу змнювався стиль письма. Папа Юлй II викликав Мкеланджело у Рим, щоб дати йому грандозне завдання: цей суворий впертий честолюбець, який мряв часом про створення церковно мпер, могутншо, нж мперя цезарв, побажав, щоб вже за життя йому була споруджена гробниця, яка своми розмрами пишнстю перевершувала б все створене до того в свт, виршив, що з таким завданням може впоратися лише Мкеланджело.
Вони переконалися в мудрост вислову еллна Гераклта: «Двч в ту саму воду не увйдеш». За ними – просторе небо з блими купчастими хмарами. Макавелл справедливо вважаться засновником полтично науки Нового часу. Пошуки х була вдзначен полумaposяним ентузазмом. Виникли нов школи та унверситети, проводилися природно-науков медичн експерименти.
Враження таке, що вн тльки що помер, або навть – ось зараз вмира у не на руках. Твр Сервантеса – це ще справжня енциклопедя спанського життя. Навть король поетв Франческо Петрарка частувався на веслл племнниц кривавого мланського диктатора Бернарбо Сконц, а титан Вдродження Леонардо да Внч протягом тривалого часу жив при двор жорстокого правителя Лодовко Моро, який теж вважався «гуманстом», бо блискуче знав античних класикв бездоганно володв латиною.
кожне столття вднаходить у них щось спвзвучне проблемам, що хвилюють сучасникв. дяч культури Ренесансу помстилися недолугост «батькв», як, на хню думку, майже обрвали нитку, грлянду часв. Ти мною заволодла подбно молодй дам, що пймала в кмнат молодого кавалера". «Не було тако менито людини, володаря або знатно дами, як не були б зображен Тцаном», — писав Вазар.
телем — бажання) абатства. Вона поступово вдходить вд норм середньовчного канону, ста ндивдуальним стиль, вперше з39являться поняття «композитор». На окраине располагались парки специальной военной и автомобильной техники. Зовсм не те у Гберт. not to be».
«теоцентрично» картини свту (вд грец. Гуманзм нс звльнення вд всевладдя релг у «сфер духу», не торкаючись церковно органзац. М. Баткн). Ще одна надзвичайно важлива змна в тогочасному духовному житт вропи — винахд нмцем Йоганном Гутенбергом книгодрукування (середина XV ст).
Силою, пристраснстю реалзмом просякнут роботи скульптора Донателло (1386—1488). Естетичний деал Вдродження – образ людини, що сама себе створю, не маючи жодних сумнвв. Вн перший з вчених спостергав за зоряним небом в телескоп пдтвердив вчення Коперника: виявив велику кльксть зрок, як не можна побачити неозброним оком, гори на Мсяц, плями на Сонц, супутника Юптера. В поем широко використана характерна для середнх вкв символка чисел: вона складаться з 100 псень, перша з яких— вступна, а нш роздлен по 33 псн на 3 частини— «Пекло», «Чистилище» «Рай».
Петрарка поклав внок на ввтар головного римського святилища-собору Святого Петра. До цього ж часу вдноситься творчсть Пилипа Альдохонде, автора нацонального гмну Ндерландв, художникв Птера Брейгеля (1525-1569), Франса Халса (1580-1660).
Але справа в тому, що у нього велика сила нтелекту, могутня фантазя, витонченсть». Термн "Вдродження" (Ренесанс) з39явився в XVI столтт. юно не назвеш.
Це нада всьому руху групи характер захоплюючого вльного польоту. «Портрет дами з квтами смлки» особливим у художнй спадщин Рубенса, оскльки цей твр став одним з перших, написаних майстром у тал. Мистецтво епохи Вдродження схилялися перед красою людського тла. Вона – результат усе т ж ндивдуалстично спраги опанувати тамничими силами природи, що даться взнаки навть у Френсса Бекона, цього знаменитого поборника ндуктивних методв у науц. humanus – людський). Але головний герой «Псн про Роланда» чи не найпатротичншою постаттю французько лтератури.
Вже в раннх роботах Леонардо виявляються риси, яких не було в мистецтв кватроченто. Обктом висмювання стали людський егозм, дрбязковсть, практицизм, жорстоксть. Зент венецанського Ренесансу— творчсть Тцана (1477—1576), який залишив величезну спадщину. Ще один шедевр Тицана "Мадонна Пйзаро" (1519-1526).
В останнй картин нема сцени катувань, але вража вона не менше, а соцальне звучання глибше. З 1559р. Те ж саме характеризу творчсть персько-таджицьких майстрв слова Рудак, Омара Хайяма або Гафза (X-XIV ст. ), творчсть яких нод називають «схдним ренесансом».
заповнена цю дикою й нещадною боротьбою. Звичайно, ця думка вже тод часто суперечила правд життя. Одночасно Леонардо займався музикою, чудово грав на лр "божественно спвав мпровзац". У ту епоху концепця мистецтва, що органзу мир, охоплювала як предметний мир мста, так громадське життя з грами, видовищами й театром.
Якраз навпаки: перомписьменника водила безмежна вра в людину, внутршн благо-родство, «божественну форму, суть» (Ш. Складаться самобутня венецанська школа живопису (Джованн Беллн, Джорджоне, Тцан, Лоренцо Лотто). В основ вчення Лютера лежали дв основн де. Наприкнц XIV – початку XV ст. Це тим бльше да привд думати, що художник у цьому твор оплакав власну близьку кончину.
Значно пзнше приблизно про ц часи Вктор Гюго напише вдомий роман «Собор Паризько Богоматер», де один з центральних персонажв, архдиякон собору Клод Фролло провстить величезну роль друкованого слова в майбутньому рзкому паднн авторитету церкви: «Якийсь час архдиякон мовчки вдивлявся у велетенську будвлю, потм, зтхнувши, простягнув праву руку до друковано книги, що лежала розгорнутою на стол, а лву — витягнув до Собору, переводячи сумовитий погляд з книги на храм, промовив: На жаль. Бруно жив у багатьох кранах вропи, виступав з лекцями в найбльших унверситетах. Однак найбльш повне й органчне поднання духу свободи думки втлено Рафаелем у фресц "Афнська школа" (1508-1511). У результат ретельного дослдження й обробки його результатв першим у списку шедеврв усх часв народв свту був названий роман Сервантеса «Дон Кхот».
– "деальному" мст, змодельованому уявою й руками великих творцв. Цей останнй подарунок налякав Марю. Можна вдзначити, що в цю епоху саме в особ Франциска Ассизского (XIII ст. ) колишнй релгйний тип досяга якщо не прямого пантезму, то у всякому раз споглядально-любовного й розчуленого вдношення до природи. Вираз обличчя таке, нби вн ще намагаться боротися за життя, немов хоче щось сказати (ще й рот напввдкритий), але бльше не може: оч закриваються, лва рука впала безсило. Сучасна й "Флора" висловлю той самий високий деал, ту ж чисту радсть.
Зявляються постйн театри, типу «Глобуса» в Лондон, приватн антрепризи. У 1532 роц написав книгу, яка була перекладена багатьма мовами свту. Сонце населяють сяюч душ богословв, мудрецв, флософв. Найграндознш задуми виникають в його уяв, коли вн на самот блукав серед скель.
Йому ми зобов39язан усипальницею Медч нтер39ром бблотеки Лауренциана (теж у Флоренц, першо публчно бблотеки в вроп) з знаменитою сходами, що, за словами В. М. Лазарва, подбна "потоку лави, що виплива з вузького дверного отвору", чи криволнйн щабл здаються нам вчно рухомими в свому як би нестримному чергуванн. XIV — серед. Тод гуманстами називали людей, як вивчали не науки про божественне (studia divina — науки божественн), як у середньовчч, а науки про людину (studia gumanitatis — науки людськ). Важко назвати дяча культури Вдродження, який би не писав вр-ш: Мкеланджело Рафаель, Леонардо да Внч та Джордано Бруно, Томас Мор (автор «Утоп») Еразм Роттердамський — ус вони були талановитими поетами.
Фрески зображують епзоди з життя святого Петра два бблйних сюжети— «Грхопадння» «Вигнання з раю». Вони не були атестами, х критика не торкалася основ релг, вдкидалися лише крайнощ (вимога аскетизму, нш. ). Всенародну славу принс Сервантесу його роман «Дон Кхот», написаний у 1605 роц.
Адже коли людина гарна, то вона сама собою (а не з чийогось примусу) захоче робити лише гарне. Юптер – мсце, де витають душ справедливих. До Сатурну прагнуть душ глядачв-праведникв.
Дихання шириться. Це був диний пункт статуту славнозвсного Телемського (вд грец. Поки не досягнуто якось, хоча б вдносно висоти, нема часу оглядатися на пройдений шлях. Лютер переклада Бблю нмецькою мовою (католицька церква забороняла переклади на нацональн мови, що робило читання Ббл доступним лише дуже вузькому колу людей, змст переказували тлумачили священики). Попри це, Галлей пише «Далог про дв найголовнш системи свту— Птолемеву Коперникову». Так, в 1600 р. в Рим на площ Квтв був спалений великий Джордано Бруно (1540-1600), автор знаменитого твору "Про нескнченнсть, Всесвт свти".
деал життя, що вдповда мистецтву, був реалзований насамперед у Флоренц XV ст. Разом з тим починаться корнний поворот у промисловост— зявляються мануфактури виробництво. де Реформац швидко пдхопили широк верстви населення в рзних кранах (гугеноти у Франц, пуритани в Англ). Як деального людини ззнавалася сильна, талановита й всебчно розвинена особистсть, людина-творець себе свою дол. А потм можна рухатися дал. Мали також видатн укранськ дяч науки того часу, наприклад, Юрй Котермак (Дрогобич), що у 1481–1482рр.
Термн "Вдродження" вказував на зв39язок ново культури з античнстю. Батько вднс його малюнки свому давньому другу Андреа Верроккьо. У свой "Похвал флорентйцям" (1518) Ф. Меланхтон пдкреслив натхненний характер естетично культури Флоренц, що "дав перший мпульс тй необоротнй змн, що торкнулася всх культурних, суспльних, виховних, полтичних релгйних установ християнського миру, знаменуючи нову блискучу еру в стор людства".
Це враження посилю поза рух Никодима, який тльки що опустився на колна (плащ рзко сповз з його плеча), щоб допомогти: вн чпа повислу руку Христа, пднявши голову, загляда в його обличчя, або хоче почути його останн слова. складалися ндекси заборонених книг, куди потрапляло багато наукових художнх творв. Воно вихову, розвива гуманн почуття, воно пробуджу в людин Людину. Вивчав математику, флософю, астрономю, був лкарем. Бльше того, вона була в хнй гущ, чи не першою х усвдомлювала та стимулювала.
Рафаель розташову композицю так, неначе античний портик продовжу простр кмнати. Мабуть, нколи н до (принаймн – з часв класично давнини), н псля людство не переживало епохи, коли образотворче мистецтво вдгравало б у культурному, так в суспльному житт, таку виняткову роль. Пзнше виникнуть протестантськ теч: баптисти, адвентисти, пятидесятники й нш. все це вдбуваться в густому мороц, якого на розсю, але тльки ще бльше пдкреслю зловсний, гарячковий свтло чадних свтильникв (здаться чути, як потрску вогонь). Люди Вдродження пддавали критиц систему феодального свтогляду, м були чуж його деали догми (дея «грховност» людини, тла, пристрастей прагнень).
герой – людина Вдродження, гуманст, який врить у Бога, глибоко усвдомлю ворожсть навколишнього свту. Той здивувався сказав, що юний Леонардо повинен повнстю присвятити себе живопису. Тим бльше в тал, де кожен камнь нагадував про колишню велич Риму. Концентраця капталу дозволила перейти вд торговельних операцй до кредитних.
Вн пдхопив верхнй край плацу, взвхрв, розгорнув його, як прапор. Втм, «Святе смейство з святою» було створене вже зрлим майстром, який не лише розвинув традиц свох венецйських навчителв, але й здобув славу самобутнього геня кватроченто, прикрасивши дивовижними фресками Палаццо Дукале у Манту. Окрем гуртки як би вдокремилися, але всюди напружено працюють. На Марс збираються душ войовникв за вру. Це особливо ясно в такому шедевр, як "Положення в труну". Особливост епохи Вдродження позначаються двома перодами снування Ренесансу.
Але якраз цього не сталося. Але не зовншня пишнсть манускриптв, а багатство зборв здобуло бблотец «Корвнана» заслужену славу серед сучасникв наступних поколнь. Проте поводир Данте вже зовсм з ншого образного ряду. Рядом полигон и еще одна мощная электростанция1. Тим бльше, що псля падння пд ударами туркв Взант (1453), цього дивом уцллого останнього уламку греко-римського античного свту, багато носв грецько мови емгрувало в талю та нш захдновропейськ крани. Польський вчений Микола Коперник займався вивченням не лише астроном математики, а й медицини та права Вн основоположник гелоцентрично системи свту.
Вони належать одночасно до земного, до вищого планв буття. У цей перод столицею мистецтва ста Рим, а не Флоренця. Активним прихильником пропагандистом нового погляду на Всесвт став Джордано Бруно. Пронизана духом Ренесансу фреска «Афнська школа» (апофеоз флософ). У нй були широко представлен тексти давньогрецьких авторв латинськ переклади. Пальму першост вддали Гберт ймоврно тому, що на рельф Брунеллески постать саака, одягненого на заклання батьком, виглядала занадто слухняним Богу, це "тварина тремтяча", жалюгдний, майже аморфний раб, якого Авраам, як безмовну худобу, тягне на жертовник.
Його герой свою хоробрстю, навнстю, добротою благородством нагаду самого автора. Натовп на площ шумить, цкавиться, глумиться. У середньовчних храмах розпис, мозака або втраж як би зливаються з архтектурою, створюють разом з нею те цле, яке повинно викликати у людини, що молиться урочистий настрй. Термн Вдродження символзував звaposязок нову культуру з античнстю. Багато передов мислител вчен загинули на вогнищ.
Центр – крихтна слпуче яскрава точка, навколо яко обертаються нш всм райських кл. Погляд задумливий мрйливий. Серед нших обговорються, зокрема, питання про те, чи Вдродження суто вропейським явищем (можна зустрти мркування про китайське, японське Вдродження тощо). Енгельс охарактеризував Вдродження як "найбльший прогресивний переворот з всх, пережитих до того часу людством".
глядач милуться нею, однаково захоплюючись чарвно дитячо головкою суворою старечо головою, зовсм, можливо, не привабливою в житт. Для того, щоб врувати в Бога, людин не потрбен посередник в особ церкви. Маря Рафаеля де по хмарах, несучи сво дитя.
снувала навть алегорична концепця «двох мст»: «мста людського» (усього земного, людського) «мста Божого» (усього потойбчного, Божого). Петра в Рим. Ще Джордано Вазар – художникь перший сторограф талйського мистецтва, автор прославлених "Життписв" найбльш знаменитих живописцв, скульпторв зодчих (1550 р. ) писав про "вдродження" мистецтва тал. Адже тод поети вдроджували поетичну традицю попереднх епох, поглинутих хнми, китайськими, сказати б, «середнми вками». Саме творчсть Шекспра, збравши все водино, надала драматург принципово ншого звучання.
Подбно й одна-дина фраза Дон Кхота вдтворю духовну суть доби Ренесансу: «. Я не знаю, чи ма вона якесь досконалсть, але я дуже стараюся цього досягти ". Високе Вдродження також тривало 80 рокв (1500-1580). Аскетизм церковно морал в епоху активного торгово-промислового й фнансового пдпримництва серйозно розходився з реальною життвою практикою цих соцальних шарв з хнм прагненням до мирських благ, накопиченню, тягою багатству. Промовистий факт: зовсм недавно, у 2002 p., Нобелвський нститут у м. Осло (Норвегя) звернувся до ста найвдомших письменникв сучасност з проханням назвати найкращ та найвпливовш твори свтово лтератури.
Звдси виникло поняття «макавелзм» як позначення вседозволеност в полтиц. «Книга псень» вдкрила нов шляхи вропейсько лрично поез. Саме тод Христофор Колумб досяг берегв Америки. Насолода земним буттям – це неодмнна частина культури Вдродження.
Нин декому може здатися: ну й що ж тут такого революцйного — надрукувати книгу. XVI — поч. Навпаки, вн гордо пдняв, ми бачимо, скльки в нй краси та гдност.
Одним з цкавих побутових типв Вдродження, безсумнвно, було пригодництво й навть прямий авантюризм, про що свдчить знаменита поема Лудовико Ариосто "Шалений Орландо" (1532). Зображення перепелиц, завдяки якй картина отримала свою «власну» назву, згдно з християнською традицю символзу Спасння. деали народно свободи порушен абсолютизмом. нш викопували уламки колон, стату, барельфи, монети.
Риси Тицана вилплен з полум39янючих тициановских фарб, в контраст з чорним шатами вони виступають на полотн як вчний пам39ятник прапороносцю великого мистецтва, пам39ятник, створений ним самим на славу цього мистецтва. Скажмо, Петрарка знайшов твори давньоримського оратора Цицерона. Недаремно слово «новий» усе частше входить до лтературного вжитку тих часв, як нод називають Проторенесансом, тобто Передренесансом.
Так, персько-таджицький жанр месневг був запозичений арабами пд назвою муздавдж. Так Божу матр не зображав нхто. Рабле розмркову над тим, як досягти гармон, як стати всебчно розвинутою людиною. «Дон Кхот», недостатньо оцнений сучасниками, в XIX—XXст. Так, добре вдомо, що сторичний бретанський маркграф Хруотланд (прототип Роланда), через власну сваволю й невиконання наказу короля Карла безславно загинув сам та ще й прирк на смерть чимало свох воякв у Ронсевальськй ущелин (778 р. ): довго ще голосили франкськ вдови псля його «подвигу».
У 1316р. Минулого й нш типи, що снували й ранше, тому вони не стотно новими. Вн був гарячим патротом тал, прихильником нацонально дност. Франческо Петрарка (1304-1374) – талйський поет – увйшов в сторю як зачинатель гуманстично культури Вдродження. Цла група врятованих в Укран творв повязана з мям улюбленця Венец, найбльш емоцйного смливого художника «цариц Адратики» Якопо Робуст, бльше вдомого як Тнторетто.
Шекспр був драматургом у лондонському театр "Глобус", який користувався великою популярнстю у населення. Недарма папа Лев Десятий говорив про нього: «Вн страшний З ним не можна мати справу». Розглядаючи епоху Середньовччя як просту перерва в розвитку культ. Моя обожнена, моя прекрасна, мо золотко, пд твою мовою мед.
Що б не казали про "Джоконд", безсумнвно, що перед нами жнка виняткова, жнка прекрасна. Його пластичнсть зачарову. Все це дстало вдповдне вдображення у мистецтв. Кодекси, виготовлен або придбан для бблотеки «Корвнана» в 60-70-т роки XV ст., вдрзняються вдносною простотою обробки, властивй тому часу: текст оточують грлянди блих рослин на кольоровому тл. Це востину його духовний заповт.
Наприклад, можна змшати масло геран (пять крапель) жожоба (дв столов ложки), трохи пдгрти сумш на водянй бан, не доводячи до кипння. Вся сторя Флоренц XIII-XIV ст. Для бльш помтного результату псля нанесення сумш голову слд обернути целофановим пакетом (харчовою плвкою) або надти целофанову шапочку, а зверху накрити теплим рушником. Перу дипломата, сторика, флософа поета Нкколо Макавелл належить трактат «Державець».
Характерним елементом пейзажв була рзномантна пишна рослиннсть. Гумансти обстоювали право людини радти й бути щасливою у цьому, земному житт. Головна особливсть живопису Тцана— багатство колориту («Венера», «Любов земна» «Любов небесна», «Магдалина, яка каться»). К концу 1949 года на острове была оборудована взлетно-посадочная полоса, способная принимать военно-транспортные самолеты. «Мадонна з перепелицею» частиною невеличкого приватного ввтаря з зображенням Дви Мар, яка нжно пригорта до себе немовля Христа. Розташований у глибокй грськй улоговин, мсто Каррара вже в давнину славився мармуром.
Проте дослдники документально пдтвердили, що особливо жорстокою нквзиця була не в добу «темного» середньовччя, а саме в добу «свтлого» Вдродження. У Рафаел, свдчить Вазар, блищали "найрдкснш душевн якост, з якими з39днувалося стльки грац, працьовитост, краси, скромност добро моральност, що х було достатньо, щоб вибачити ус вади, як ганебн вони не були б. Таким чином, можна стверджувати, що т, хто так щасливо обдарований, як Рафаель Урбнський, не люди, але смертн боги, якщо тльки так дозволено висловитися. Однак цю фразу тепер асоцюють з французом Декартом. У вц 22 рокв Мантенья взяв за дружину дочку Якопо Беллн Нколозю.
В кнц XVI в. у Ндерландах вдбуваться перша в свт буржуазна революця. значеннвий центр склада дещо бльше – страшний акт зради, торжество огидного лиходйства. Його деал життрадсний, життствердний. Це вб те.
Знамените римське палаццо Канчеллеря (де розмстилася папська канцеляря), в завершенн будвл якого брав участь Браманте, знамену торжество стни над ордером: саме струнка громада стни створю величаву замкнутсть величезного фасаду. При тому, що його пси створювалися для конкретно трупи театру «Глобус», коли враховувалися навть особистсн риси акторв, х кльксть, Шекспр пднявся до загальнолюдських узагальнень, охопив безлч життвих психологчних колзй. в такому викривленн дйсност нема нчого дивного, адже мф завжди був живучшим за реальнсть. Термн "Вдродження" (Ренесанс) зявився в XVI столтт. З архтектурних проектв Мкеланджело найбльш грандозний— купол собору Св. Називаться ця картина по мен монастиря, для якого вона була написана.
Початок Ренесансу осяяний мям Джованн Боккаччо, автора вдомо збрки новел «Декамерон», у якй свт постав розматим життрадсним, щоправда, водночас зовсм не деальним. Головною темою його творчост ста пафос боротьби. "Вакханаля" "Свято Венери" – чудов ланки цього ж ланцюга.
Але в т часи це мало величезне значення. Спввдношення Реформац Вдродження— складне теоретичне питання. Однак до вершин вела довга нелегкий шлях сходження. «антропоцентрична» картина свту (грец. Спецальна комся найвизначнших художникв виршила встановити цю статую перед палацом Синьор у Флоренц, що закрпило за нею громадянське значення, зробило символом боротьби за республку незалежнсть. Виникла нова, т. зв.
В "ндекс" увйшли твори деяких талйських гуманств, зокрема, Джованн Боккаччо. В цй книз багато веселощв, казковост, пустощв, але це серйозна флософська праця. Та й у творах Данте слово «новий» вдгра важливу роль (згадаймо, наприклад, збрку «Нове життя» («Vita nuova»). твй рот пахне, як троянда, тво тло пахне як фалка.
Прекрасн де несумсн з свтом матеральних нтересв. Крилат вислови з трагед увйшли до всх збрникв афоризмв («Бути чи не бути. »). Мкеланджело Буонаррот (1475—1564) прожив довге трагчне життя, повне великих звершень.
«Почистили» тому, що вважали звульгаризованою, засмченою в Середн вки. Врешт, мсто опинилося пд владою спочатку нмецько, а згодом радянсько мпер. Вн досконало знав мфологю, Бблю. Традицйна тема оплакування трактована оригнально дуже вльно. Без нього не було зрозумти кульмнац. Вн зламаний.
Зустрчний втер розвва волосся. Так, сьогодн без СЛА свтову полтику год й уявити, а тод на мсц сучасних Нью-Йорка й Вашингтона жили нданц та паслися стада бзонв. Унаслдок цього або паралельно з цим докорнно змнилися картина свту, свтобачення вропейцв. тому вони не шукали в цй розпису люз реальност.
Головним у такому «вивищенн» саме вропейського Ренесансу було те, що вн дйсно був докорнним переворотом у свтосприйнятт, в художнй творчост. Ти мною заволодла подбно молодй дам, що пймала в кмнат молодого кавалера". Лише в середин XVI столття в тал виника перший професйний вропейський театр епохи Вдродження— комедя «дель арте», комедя масок. Першим майстром, який усвдомив необхднсть реформ ясно сформулював де нового художнього мислення, був скульптор, насамперед архтектор Флппо Брунеллеск (1377—1446).
Безсумнвна перевага надавалася «мсту Божому». Саме цьому «гуманстов», зокрема, належить вдома цинчна фраза «мета виправдову засоби», а цинчну й аморальну полтику якось держави або особи до цього часу називають «макавеллзмом». Розгул страстей злочинв торкнувся багатьох художникв гуманств Вдродження. Франсуа Рабле (1494 – 1553) був найвидатншим французьким гуманстом. Вже сучасники називали х божественними.
Для тал характерний раннй дуже швидкий розвиток мст. Минулого й нш типи, що снували й ранше, тому вони не стотно новими. Однак ця схема вже застарла, дослдження свдчать про те, що культура Вдродження виросла на фундамент середньовчно культури Заходу, що саме Вдродження пов39язане з переходом вд аграрно культури до мсько культури (не будемо розглядати дискусйне питання про те, чи культура Вдродження чисто вропейським феноменом або вона властива й Сходов).
В нескольких километрах от поселка был построен так называемый лабораторный корпус. Хоча Мкеланджело пзно звернувся до архтектури, вн в цьому мистецтв прославив сво м39я. Очолював рух за Реформацю в Нмеччин Мартн Лютер (1483-1546), доктор богослов39я чернець августинского монастиря.
Ось маленька картина – "Мадонна Бенуа", але як багато вона в соб несе. Скажмо, Богородиця зображуться зовсм не «по-середньовчному», не як зрла смиренна жнка, а нод як пустотлива юнка -наприклад у «Мадонн Бенуа» (умовна назва — «Мадонна з квткою») Леонардо да Внч. В багатьох талйських мстах встановилося республканське правлння. Живопис Вдродження звернена до глядача.
Усе це, звичайно, тод було. Але переважна бльшсть гуманств була християнами, як зовсм не заперечували снування Бога. «Гамлет» – один з тих творв, як стимулюють мислення. Зрештою, усе закнчилося тим, що виникла dramma per musi-са (драма для музики), яка згодом отримала звичну для нас назву — опера.
Засновником нового етапу розвитку мистецтва став Леонардо да Внч (1452—1519), найнезвичайнша постать в стор свтово культури. У той же час деяк митц продовжують розвивати реалстичну традицю в живопис: Веронензе (1528-1588), Тнторетто (1518-1594), Караваджо (1573-1610), брати Карачч. А ту латинську мову, якою писали Верглй Горацй, гумансти шанобливо називали «золотою латиною».
У живопис роль новатора належить Мазаччо, який прожив дуже коротке життя— всього 27 рокв. Твори Шекспра зворушують читача вже понад чотири столття. Художники почали використовувати перспективу, вдмовившись вд площинного зображення. Розташовуючи х в деклькох планах, Джотто намагався досягнути глибини зображення.
У всьому попередньому мистецтв Ренесансу шукати так само проникливого втлення гуманстичного деалу людини – прекрасного, пднесеного, духовно багатого. Про себе вн писав: Було у мен все-таки те, в чому не вдмовлять мен майбутн вки, а саме: «страх смерт був чужий йому, — скажуть нащадки, — силу характеру вн мав бльшу, нж будь-хто, ставив вище за вс насолоди в житт боротьбу за стину».
Розглядаючи епоху Середньовччя як просту перерва в розвитку культ. Людина почала ставити в центр свтобудови не Бога, а себе: «Внець творння — людина».
Я воскрешаю мертвих – говорив одне з талйських гуманств, присвятив себе археолог. Дву Марю представлено як чудесне видння, повязане з текстом Апокалпсису: « зявилося на неб велике знамення: жона, оповита сонцем пд ногами мсяць на голов внець з дванадцяти зрок». Мкеланджело став свдком краху цих деалв, знищення республки, розгрому Риму. Все тут диха свободою – сама нагота, бурхливий рух, якою охоплен вс – нереди, тритони, амури, дельфни.
Ренесансова картина свту докорнно вдрзнялася вд середньовчно, т. зв. Гумансти проектували собори й каплиц, а малюнки й скульптури митцв Проторенесансу та Ренесансу: Чмбауе (1240-1302) Джотто д Бондоне (1266-1337), Сандро Боттчелл (1445-1510) Леонардо да Внч (1452-1519), М-келанджело Буонаррот (1475-1564) Рафаеля Сант (1483-1520) -прикрашати не втальн приватних особнякв, а передовсм церковн стни. Вони принесли дитин три подарунки: золото (як царю), ладан (як Богу) миро, духмяну солому, якою змащують покйника.
Термн «Вдродження» першим почав вживати Джорджо Вазар— талйський художник XVI столття, учень Мкеланджело перший дослдник сучасного йому мистецтва, автор книги «Життписи найзнаменитших живописцв, ваятелв зодчих». Вчився вн в рдному мст— Флоренц, але в його творчост не вдчуваться впливу вчителв. Мадонни, створен ним у Рим, тобто в перод повно художньо зрлост, набувають нших рис. Найбльшу славу драматургу принесла трагедя «Гамлет». Але ж Вдродження вдштовхуться вд середньовччя, а тому уявлення про «рзку змну часв не вдповдало дйсному характеру культури», натомсть можна говорити про «складне подолання середньовчно спадщини, яка «впливала» навть на саме вдчуття сторично метаморфози його бблйною фразеологю, есхатологчними домшками, екстазом. Пилат же самовдоволено посмхаться: бачите, – це всього лише людина.
Узагал, «вдроджень» певних культурних злетв було, буде в стор людства чимало. Звдси виткала друга думка: кожен повинен сам осягати християнське вчення через Бблю, а не через папськ декрети постанови церковних соборв. Вн написав безлч портретв. Та, попри все, розпочав смертельну боротьбу з злом.
Як Леонардо, вн був учнем вдомого флорентйського майстра кватроченто. Мабуть, ц люди теж послуговувалися гаслом «роби, що хочеш», чи не так. У Флоренц в галере знаходиться картина художника Рафаеля Сант (1483 – 1520) «Скстинська Мадонна». Цього, однак, не сталося. Вони втратили волю.
Стара знать втратила свй полтичний вплив. Лтературна спадщина його складаться з 37 пс, клькох поем, циклв вршв, 154 сонетв. Це був честолюбний чоловк. Вони увбрали дух сво епохи, думки «на вс часи».
Ц записи склали три томи афоризмв «Проби» (фр. Багато з його дей на сторччя випередили свй час (ось тльки деяк з них: дея лтального апарата важчого за повтря парашута, конструкця баштового пдйомного крану, винтового домкрату, роликового пдшипника н. ). Вн продовжив традиц Джотто завершив його реформи. "Тамна вечеря" вдбива новий щабель зрлост гуманстично свдомост Високого Вдродження.
В ньому письменник обстою гуманстичн деали. Звичайно, у цьому певний елемент несправедливост стосовно нших, та ще й давнших культур. anthro-pos — людина kentron — центр).
Все це стало можливим через сходження на престол папи Юля II. Багато художникв вчилися у Тцана майстерност зображення свтла, розлитого по всй картин. А в зовсм маленькому купольному храм Темпьетто (спорудженому в Рим в 1502 р. ), з ншами всередин зовн, оточеному рмскодорческой колонадою, Браманте дав як би зразок гранично монументальност, що не залежить вд розмрв будинку, так що цей храм був сприйнятий сучасниками як " манфест нового зодчества ". Вокруг несколько сооружений барачного типа. Ранше всляко пдкреслювалось атестичне й антиклерикальне (антицерковне) спрямування хнього свтогляду.
Його сааку чуж риси жалюгдного нкчеми. Уперше вони почали сприйматися не як «чуж» предмети язичницького культу, а як «сво» культурн памятки. Та й латину гумансти добряче «почистили», унормували, багато свох наукових праць художнх творв писали саме нею. Цей перод отримав назву високе Вдродження (або високий Ренесанс), який вмщу творчсть найталановитших майстрв: Леонардо да Внч, Рафаеля, Мкеланджело. Проте крзь його невпевненсть та ловлення вже вдчуваться народжуване душевну рвновагу.
Та й сам вислв «середн вки» придумали дяч культури доби Ренесансу. Нове свтовдчуття вдобразилося в музиц змнило вигляд. Мй талане клятий, / Що я той вивих мушу направляти. » Отже, не потихеньку пересидти в куточку, не скаржитися на «вивих часу», а виправляти його, хай навть здйсниться оте зловсне «.
Те ж саме ми бачимо в Млан, Гену, Парм, Лукк, Сн, Болонь й Рим. твй рот пахне, як троянда, тво тло пахне як фалка. Застосову свтлотнь для надання фгурам обмност. Але як лакончно ршення.
Мистецтво, народжене цю епохою, несе в соб безсмертн етичн цнност. Художник висловив в цй картин торжество людського свинства безсилля добра. А «земне мсто» — це просто рдна земля, на якй ростуть запашн трави й квти, куди приходить красуня-весна (як на картин С. Боттчелл «Весна»), а не «юдоль смутку», як це уявлялося в середньовчч.
Без нього не зрозумти кульмнац. Так, часи дяльност вже вдомих нам поетв Л Бо Ду Фу (VIII ст., епоха династ Тан) нод називають «китайським ренесансом». Дйсно, були серед них т, як не врили в Бога або в безсмертя душ (скажмо, Лоренцо Валла або Птро Помпонацц). Але як хороша, як внутршньо змстовна.
Вже XI-XII ст. Essais), що дали назву цлому лтературному жанру. У той же час, спираючись на практику сучасно йому полтики, Макавелл вважав, що заради досягнення могутност благополуччя держави придатн будь-як засоби— пдкуп, лицемрство (формула «мета виправдову засоби»). Це "Любов, що руха сонця свтила".
Це мало безперечно прогресивне значення. Скажмо, деяк гумансти не гребували послугами охоронцв-найманцв (кондотьрв), як вирзнялися зврячою жорстокстю руки яких були по лкт в кров, а прапор провщав: «Ворог Бога, правосуддя милосердя» (кондотьр Вернер фон Урслнген, гроза Болонь, Пе-рудж та Сни). Вн зобража оголеного Давида, який топче голову переможеного Голафа. Шекспр вдкинув жорсткий розподл на жанри, вн смливо здну в свох псах серйозне, смшне. theos — Бог), коли в центр свтобудови уявлявся Бог. Ми вдчувамо "свту захоплення безмежний". Сант (1483—1520), родом з Урбно, провв у молодост деклька рокв у Флоренц, багато чим зобовязаний мистецтву.
Таких випадкв нам ще трапиться чимало, включаючи «норвезьке», «рландське» або укранське «Розстрляне вдродження» (ХХ-ХХ ст. ). Андреас Везалй у свому трактат «Про будову людського тла» дав науковий опис всх органв систем, виправив багато помилкових уявлень. Навпаки, вони були бльш-менш овян характерними для того часу духом смливих шукачв пригод. Однак не можна спрощувати взамовдносини гуманств церкви.
Образ людини, що залежна вд вол Бога, але шука недосяжно справедливост, розкрило середньовчне мистецтво. Тцан створю образи складн, суперечлив, особливо в пзнх роботах. Але не це головне в картин. Вчення Коперника знаходилось пд офцйною церковною забороною, було визнане рессю. У строкатй, рзномасто натовп на площ головна фгура на передньому план – товстий, багатий патрицй в яскраво-червонй мант поверх розкшного парчев вбрання (не натяк на вищих рархв католицько церкви. ).
Звязок з античною традицю простежуться й у кнному памятнику кондотьру Гаттамелат (в переклад— «Строката кшка»— прзвисько знаменитого й удачливого ватажка найманих вйськ) в Паду. Але прорзано не в м39я правдоподбност. Щастям волею свтиться особа Галате, велик оч. Наслдуючи готичну традицю, собору надали восьмикутну форму.
Однак до вершини вв довгий нелегкий шлях сходження. Все це давало практичний матерал для теоретичних узагальнень, для розвитку полтично думки. Через три десятирччя Мкеланджело повертаться в Сикстинську капелу розпису ввтарну стну— фреска «Страшний суд». Близько померлого – тльки три самотн постат. У подях беруть активну участь другорядн геро.
Тут його вра в безмежну творчу мць художника знову виявляться повнстю. Це був новий крок у портретному мистецтв. Найзнаменитш фрески Станци делла Сеньятура (зал засдань папського церковного суду).
Сюжети чотирьох фресок на стнах— алегор рзних сфер духовно дяльност людини. У 1517р. Складалася мораль, що виправду "чесне збагачення", радост мирського життя, внцем успху яко вважалися престиж родини, повага спвгромадян, слава в памят нащадкв. У свой сфер мистецтва вн виступив стинним новатором. Спорудження гробниц вдходило внаслдок цього на другий план.
Воно було рзним. Розгул страстей, свавлля й розбещенсть досягають у ренесанснй тал неймоврних розмрв. То виявляться, усе найкраще вже було. Рафаель був не тльки художником, а й архтектором, археологом.
Навть типов назви флософських робт: середньовчно — «Про презирство до свту» ренесансово — «Про достонство людини», свдчать про те, що людина доби Вдродження чтко усвдомлювала, вдчувала, що почала жити в нш, Нов часи. Потм додав так загадков слова: На жаль, книга вб будвлю. » Звичайно, слово «будвля» тут означа зовсм не стни собору, а його вплив на свдомсть людей. Задуманий як пародя на рицарськ романи, «Дон Кхот» насправд виявився глибоким, багатоплановим твором.
А гуманст, блискуче освчений полтик, письменник знавець мов Нкколо Макавелл (1469-1527) справжнм символом пдступност й безпринципност полтика. Ункальний твр залишив Мшель де Монтень (1533—1592). Вн бореться, хоча розум, що не в змоз щось змнити. Н, – не вродою чи викличною красивстю (зображення таких осб Леонардо вважав за краще уникати, а якщо вже доводилося, бльшу частину роботи передавав учням).
Цю картину можна назвати емблемою або символом Вдродження. Бля двадцяти рокв вн записував сво спостереження, мркування, думки. Дв могутн колони пдносяться вгору. Однак вн аж няк не сприймався як заклик до анарх чи вседозволеност.
В городе Аральске Кзыл-Ординской области, рядом с железнодорожной станцией Аральское море, находился военный городок Аральск-5 («Урал»), где помимо жилых домов для военнослужащих и их семей, размещался полк обслуживания полигона (войсковая часть 25484), включавший в себя автобатальон, роты охраны и эксплуатации городка Аральск-5. 12 жовтня 1492 р. (офцйна дата вдкриття Америки) зявилися два поняття: Старий Свт Новий Свт. У цей день на Каптолйському пагорб сенатор Рима увнчав лаврами великого Франческо Петрарку. Территориально полигон «Бархан» располагался на узбекистанской части острова (Муйнакский район Республики Каракалпакстан), однако фактически его эксплуатация осуществлялась с казахстанской стороны. Справжньою перлиною музею Кастельвекко прекрасна «Мадонна-годувальниця».
По сут, вн прожив не як художник, а як князь ". У нй вража розмаття типв, характерв, душевних рухв людей, виразно передати художником. В епоху Вдродження висококультурне свтське життя нерозривно пов39язана з чисто побутовим ндивдуалзмом, що був тод стихйним, нестримним нчим не обмеженим явищем. Такий, безсумнвно, був його основний задум. Ця особливсть виявлялася в витончених елементах москалв тла.
Виняткова обдаровансть майбутнього великого майстра проявилася дуже рано. Букви старанно виводили на найтоншому пергамент.
Середньовчн театральн жанри— мстер фарси, залишалися основними до самого кнця XV столття. Вони почали знаходити, переписувати й вивчати лтературн памятки античност. Чи не найкращим епграфом до одн з провдних думок лтератури Вдродження могли б стати слова з роману француза Франсуа Рабле «Гаргантюа Пантагрюель»: «Роби, що хочеш». Цикл вршв з двох частин ("На життя мадонни Лаури" "На смерть мадонни Лаури") обйма 317 сонетв, 29 канцон, дев39ять секстин, см балад чотири мадригали, складаючи свордний щоденник, у якому любовн переживання показан в усй х суперечливост та мнливост. Але тому й живий, тому й «вчний» образ Дон Кхота, -що, за великим рахунком, кожна людина прагне (хай потай, у глибин душ) бодай якогось злету: думки, духу, фантаз.
Недаремно ж Данте часто називали й називають «останнм поетом Середньовччя першим поетом Вдродження». дон. е. Насолода земним буттям – це неодмнна частина культури Вдродження. Вдданий гуманстичним деалам, вн прославляв силу свободу людини. «Божественна комедя» багато в чому ще повязана з свтоглядом католицизму, вдобража середньовчну картину свту (сюжет склада фантастична подорож автора в пекло, чистилище рай).
У середин XVI ст. У чому ж секрет ц разючо життво сили. Майстер прийняв мя, похдне вд профес батька, який був красильником (талйською «tintore»). Проте в зображенн бблйних сцен прогляда не церковне, а свтське. Оскльки це ставиться до фундаментальних соцальних звязкв, назван зрушення полягали в поступовому руйнуванн васально системи, засновано на земельних даруваннях, у перемоз грошово форми доходв класу феодалв, у змн сюзерентету – феодально-договрного характеру королвсько влади ( принцип – "перший серед рвних") королвською владою, засновано на принцип публчного суверентету. Вивчалися класичн стату анатомя людини. Придивться до виразу очей.
Починаючи з Джотто, природа людина сам ставали об39ктом милування, в них стали шукати ( знаходили. ) Красу духовне багатство. Багата верхвка включала рзномантн елементи суспльства. Однак не вся релгйна естетика Ренесансу вдрзнялася такими виродливими, панбратськими рисами. уперше в середньовчнй вроп в Болонь було прочитано курс лекцй з анатом людини.
Мистецтво епохи Вдродження велику увагу придляло природ. Тут починався вдрив вд середньовчного, релгйного мистецтва. Та на повну силу голос Ренесансу залунав у «Петрарциних шлфованих сонетах» (Максим Рильський), який уславив багатство людсько душ, красу й щирсть людських почуттв у свой «Книз псень», згртй коханням до чарвно Лаури. У поетичнй царин вдбувалися й певн новац. Вистави користувалися бурхливим масовим успхом.
У полфончних пснях композитори розповдали про кохання, про все. Контур надзвичайно тонкий, трохи волнист (у Флоренц Рафаель вже долучився до живописних вдкриттям Леонардо). На основ цього вчення стався новий великий розкол у християнств— вд католицько вддляються протестантськ церкви.
Мкеланджело приписував таке ршення "заздрсним пдступам" Браманте сво вдносини з татом вважав розрваними назавжди. Ось такий вн — деал людини доби Вдродження. Але ц велетн вже не в силах протиборствувати дол. Образ людини, що залежна вд вол Бога, але шука недосяжно справедливост, розкрило середньовчне мистецтво.
Маря хоче врити, що з дитиною нчого не трапиться. Так, всю епоху вчен длять на Ранн Вдродження Високе Вдродження. Мешканц Чистилища, гори-острова – мудр та врвноважен.
Творчсть Шекспра почалася створенням сер сторичних драм («Рчард II», «Генрх IV», «Король Джон», нш. ), в яких вн вдмовляться вд парадност, схематизму в трактуванн стор, потм були написан його комед— «Багато шуму з нчого», «Дванадцята нч», характерна особливсть яких— доброта, людянсть, повна вдсутнсть сатири. Совершенно новий художнй принцип покладено в основу трактування характеру головного героя. Останнм великим представником культури Високого Вдродження був Мкеланджело Буонаротт (1475-1654) – скульптор, художникь, архтектор поет, творець знаменито стату Давида, скульптурних фгур "Ранок", "Вечр", "День", "Нч", виконаних для гробниць у капел Медч. Це була перша псля середньовччя купольна будова в вроп.