Здобуток цього лтературного напряму також формальним. Вн разом з тим дозволя розгледти деяк свордн боку мистецтва Орловського. Т. Жерко взяв цей сюжет для створення картини «Плт Медузи», щоб показати боротьбу життя й смерт, напруження людських почуттв у драматичнй ситуац. Музиканти, художники письменники в свох творах прагнули показати високе призначення людини, його багатий духовних свт, глибину почуттв переживань. Молодий автор будував свй образ на передач динамки руху, йому було важливо налаштувати глядача на "домислювання" того, що вн хотв зобразити. Тому колр не тльки емоцйно вплива на почуття глядача, але несе символчне навантаження.
Кюхельбекера, А. Вн поста передусм як лтературний напрям – тут активнсть романтикв висока успшна. Вн ближче за всх до Свободи як запалений ентузазмом радстю вльного пориву. Парадокси романтизмуПарадоксальним чином романтизм зднував культ особисто неповторност ндивдуума з тяжнням до безособового, стихйному, коллектвному- пдвищену рефлективнсть творчост – з вдкриттям свту бессознательного- гру, розуммо як вищий сенс творчост, – з закликами до впровадження естетичного в «серйозну» життя-ндивдуальний бунт – з розчиненням в народному, родовому, нацональному.
Динамзм яскраво реагу натовпу переданий в жестах, в ммц зображених осб. При цьому у всх портретах стльки справжнього благородства душ. Картина зображала 15 врятувалися пасажирв на плоту, коли вони побачили на обр "Аргус". Традицйне для нмецьких англйських романтикв тяжння до ррацонального проявилося в кол французького романтизму лише «на перифер», але воно завжди було спровокованим нмецькими або англйськими моделями мало рацональне пояснення. На тл нескнченного простору горбистй мсцевост, яка ще кричить вд диму згарищ незатихающего бою, художник показу клька груп поранених, знесилених жнок дтей.
Баратинського, Н. В. "Багатьом дано мало, небагатьом багато.
Бурхлив пслявонн роки стали обстановкою, в якй формувався росйський романтизм. Часто вона ста свдком жорстоких кровопролить вон, трагчних доль цлих народв. Композиторы-романтики научились передавать фантастический мир как нечто абсолютно специфическое (при помощи необычных оркестровых и гармонических красок).
крок стрмкий легкий – так ступають богин. придворним Веймарським театром. (Дж. У втчизняному мистецтв вн також втлювався допомогою все тих же виразних засобв образв.
Людина прощаться з Свободою, прощаться з життям. Спочатку нову для нього епоху вн пробу осмислити через вдом лтературн сюжети. Тепер це зустрч одно великих за свом значенням росйського мистецтва майстрв. Це попередник легендарного Гавроша, двадцять рокв зображеного Вктором Гюго у роман «Знедолен»: «Гаврош, повний натхнення, сяючий, взяв на себе завдання пустити вся справа в хд. Так, звичайно, його веселсть.
Героям многих романтических произведений (Ф. Р. Шатобриана, А. Мюссе, Дж. Байрона, А. Виньи, А. Ламартина, Г. Гейне и др. ) свойственны настроения безнадежности, отчаяния, которые приобретают общечеловеческий характер. хочу печал. ). Лричному геров Лермонтова нема рвних серед людей, в ньому видно божественн демончн риси (Н, я не Байрон, я нший. ). В высшей степени характерен для музыкального романтизма интерес к народному творчеству. Вдтепер людина з внутршньою боротьбою, духовними пошуками переживаннями, а не «розмит» де загального благоденства процвтання, стали чльно темою у творах мистецтва.
Отныне человек с его внутренней борьбой, духовными исканиями и переживаниями, а не «размытые» идеи всеобщего благоденствия и процветания, стали главенствующей темой в произведениях искусства. Французький романтизм сформувався пзнше, нж англйський нмецький. Коли дивишся на його "Автопортрет", мимовол приходять на пам39ять портрети А. Гро, Жерко. З одного боку, саме у Франц особливо сильн були традиц театрального класицизму. У 1825 р. вдвдав Англю, потм Алжир, Марокко, спаню та Бельгю.
Романтизм отримав дуже широке поширення у всх областях культурного життя флософ. хоча вн досить точно вдобража життя, що мистецтво Фрдрха не реалстично. Картина сповнена трагзму, похмурого пафосу. В разных странах Европы были свои особенности в трактовке романтических образов.
Пдвищений нтерес до особистост людини, властивий романтизму, визначив розквт жанру портрета в першй половин XIX столття, де собою домнантою став автопортрет. Французький романтизм сформувався пзнше, нж англйський нмецький.
Найбльш повно яскраво романтичн де представлен в творчост Т. Жерко, Е. Делакруа. Повною мрою естетичн принципи романтизму були закладен в перод т. зв. вс ц проблеми розкрпачену вд правил академзму художню ндивдуальнсть. ХХ ст.
Романтизм в Нмеччин мав досягнення у флософ, частково, в живопис, де розвинулись споглядальн, меланхолйн чи мстичн настро окремо особистост наодинц з величчю природи, з уламками величного минулого, з непзнаваннстю смерт чи Бога (меланхолйн портрети Отто Рунге, свтськ, нецерковн одинаки Каспара Давда Фрдрха, заглиблен в минуле персонаж Шпцвега). Чайковський. Романтический герой всегда одинок. Враження вд ц подорож вилилися в цлий ряд картин, при написанн яких вн використовував нов мальовнич методи, запозичен м у англйських майстрв ("Тассо в будинку божевльних", 1825, Збори Уоллес, Лондон "Страта дожа Марно Фальеро", 1826, Збори Уоллес, Лондон "Смерть Сарданапала", 1827, Лувр, Париж), Вплив Дж. Вже перш твори митця виявляють високу емоцйнсть, нерв епохи наполеонвських вон, в яких було багато бравади (Офцер кнних герв мператорсько гвард, що йде в атаку, Поранений красир, який залиша поля бою).
Вн шукав знаходив спвзвуччя природних сил людських настров пошукв. Тем не менее, в течение этих 25 лет сформировались новые идеи, которые укоренились в сознании людей во Франции, Испании, России, Германии. м залишилися останн хвилини свободи перед наближенням ворогв. Артист, поэт, музыкант— излюбленные герои в произведениях романтиков («Любовь поэта» Шумана, «Фантастическая симфония» Берлиоза с её подзаголовком- «Эпизод из жизни артиста», симфоническая поэма Листа «Тассо»).
Плот и оплот романтизма. «Ми можемо в цьому свт тльки меланхолйно чекати, тльки жити очкуванням полумя майбутнього. За переказами, один добропорядний буржуа вигукнув: «Ви кажете – глава школи. Россини последующий этап (1830—50-е гг. )— творчеством Ф. Шопена, Р. Шумана, Ф. Мендельсона, Г. Берлиоза, Ф. Листа, Р. Вагнера, Дж. Миттвсть образу в живопис, а не послдовнсть його в лтературному виконанн визначила нацленсть художникв на надзвичайно складну передачу руху, заради якого були знайден нов формальн й колористичн ршення.
Одним з найпопулярнших, без сумнву, прекрасних течй мистецтва романтизм. Ставлення до буржуа у Франц на початку ХХ ст. Завершу перод романтизму у творчост Пушкна врш «До моря» (1824).
Зараз ситуаця змнилася, ми можемо насолоджуватися глибоко одухотворенстю його картин, меланхолйно вдстороненою споглядальнстю пейзажв Фрдрха. Випробував сильний вплив Жерко, з яким був дружний з учнвсько лави. В портретах, выполненных живописцем, через тонкую проработку черт лица, глаз, через контраст света и тени передано стремление художника показать противоречивость личности, ее мощь и глубину чувствования. З 1820-х рр.
Констебла, великий вплив на нього справила мистецтво Т. Жерко. В Портрет дтей Хюльзенбек (1805) Рунге не тльки переда жвавсть безпосереднсть дитячого характеру, а й знаходить для свтлого настрою особливий прийом. Вот таким образом наиболее полно романтизм в живописи Германии представлен в портретах и пейзажах. Туди де боротися романтичний бард Англ – Байрон. Шуберт, Р. Шуман, Ф. Шопен, И. Брамс, Б. Сметана, Э. Григ и др. ).
Цей герой палко щиро сприйма реальнсть, але сама реальнсть гнтить його. Музика ста бльш рельфною, ндивдуальною.
У боротьб з цими тенденцями, з рацоналстичнстю абстрагованстю офцйно салоново-академчного живопису складаться живопис романтизму з емоцйним напруженням, активним нтересом до драматичних подй стор та сучасност, показом сильних людських пристрастей, енергю живописно мови, динамкою побудов, контрастнстю свтла тн, насиченстю колориту (Т. Йоганн Готфрд Гердер, що отримав надал звання «нмецького просвтника», зробив ще один крок, проголосивши, що не може бути унверсальних «найкращих форм держави», а кожен народ несе «в соб сво норми права, сво представлення про щастя», як вдрзняють цей народ вд нших як його мова, що дикту особливост мислення. знову повернули художнику.
Шелл, Ш. Петеф, А. Мцкевич, раннй А. С. Статус загальнонацонального явища вн набув лише у 20-х рр. У 1830 р. пд безпосереднм враженням Липнево революц Делакруа написав велике полотно Свобода, що веде народ (Свобода на барикадах).
Англя була класичною краною романтично лтератури. Нмецький романтизм вдзначався пдкреслено флософським характером. Это путь к совершенству, «к цели, объяснение которой нужно искать по ту сторону видимого» (А. Де Виньи). Вивчав живопис старих майстрв, особливо Рубенса. Це велич, тамниця або просвтленсть природи свдоме стан спостергача.
Бородн, Ц. А. Чи були в нього крила. При цьому важливим здавалося не тльки вивчити, але пристосувати до сучасних задач. Твори, що вдносяться до цього пероду, несуть в соб рзн художн елементи.
Звдси – одностороння гперболзаця почуттв, ускладнення характеру героя мотивами «свтово скорботи», меланхол, грко рон по вдношенню до власних мрй та поривам. Ежена Делакруа (1798--1863 pp. ) вдчутна близька спордненсть барочному стилю Рубенса, котрого вн щиро шанував. В. Давидова, двоюрдного брата поета гусара Дениса Давидова. Вона робить герочн вчинки, здатн надихнути оточуючих. Тому колр не тльки емоцйно вплива на почуття глядача, але несе символчне навантаження. Жерко зацкавила ситуаця граничного напруження людських духовних фзичних сил. Байрон). Жерко створю неймоврно динамчну картину Бг вльних коней в Рим.
Однак ця боротьба неминуча, тому що вона життям (Я жити хочу. знову повернули художнику. чим сильнше традиц, тим жорсткше непримиренн протка боротьба з ними. Це був якийсь вихор. ХХ ст.
Ось студент, мцно зцпивши рушницю, зводить курок. Враження вд ц подорож вилилися в цлий ряд картин, при написанн яких вн використовував нов мальовнич методи, запозичен м у англйських майстрв (Тассо в будинку божевльних, 1825, Збори Уоллес, Лондон Страта дожа Марно Фальеро, 1826, Збори Уоллес, Лондон Смерть Сарданапала, 1827, Лувр, Париж), Вплив Дж. Але християнська мфологя теж набула нтересу до соцального життя. Справжня дя— не в дйсност»— проголосив Тк у «Мандрах Франца Штернбальда». Головне для нього – передати ловлення героя по далекому, часом незбутньому деалу, втлити внутршнй розлад душ, незадоволенсть, трагчну надломленность, затану печаль дух сумнви.
Так, у нього був деал гармонйно особистост, про що говорили сучасники, проте Кипренский не прагнув буквально спроектувати деал на художнй образ. В операх XVII—XVIII веков «неземные» персонажи (как, например, Царица ночи из моцартовской «Волшебной флейты») разговаривали на «общепринятом» музыкальном языке, мало выделяясь на фоне реальных людей. У цей перод романтизм широко охоплю живопис, музику, театр. Оскльки шлюпок не вистачало, матроси зробили плт, на якому розмстилося майже 150 осб. Це велич, тамниця або просвтленсть природи свдоме стан спостергача. Романтизм у живопису дуже тсно повязаний з сентименталзмом.
Джерелом романтизму в театр прийнято вважати естетичний рух «Бур натиску» (нм. У ршучу поворот голови, в енергйно схрещених на грудях руках, в усьому образ поета позначаться почуття незалежност свободи. Природа у романтизм ма флософське значення. Наприклад, нмецьк та австрйськ художники (К.
Центр художньо системи романтизму – особистсть. Перша самостйна робота Е. Делакруа Данте Верглй (Тура Данте, 1822, Лувр, Париж), написана на сюжет Божественно комед, принесла йому велику популярнсть змусила заговорити про народження нового художника-романтика. Пушкна, М. Ю.
Не тльки драматургчна («фгеня в Таврид», «Клавиго», «Егмонт» та н. ), Але й режисерська теоретична дяльнсть Гете заклала основи естетики театрального романтизму: уяву почуття. Найбльшого розвитку вн набув у Нмеччин, де його засновниками були А. Шлегель та Ф. Шлегель, Л. Тк, Ф. Гарденберг (Новалс), до яких придналися Ф. -В. -Й. коли втер не трпа втрило не покрива брижами гладь води, як в акварел "Морський пейзаж з кораблями" (ок. 1810), глядача не полиша передчуття, що з штилем пде буря. Представники «школи», академсти повставали, перш за все, проти мови романтикв: х збудженого гарячого колориту, х моделювання форми, не т, звично для «класикв», статуарно-пластично, а побудовано на сильних контрастах колрних плям х експресивного малюнка, навмисно вдмовився вд точност х смливо, нод хаотично композиц, позбавлено величавост непорушного спокою.
диною прикрасою були булавка у краватц годинник у кишен. В образотворчих мистецтвах романтизм цкаво проявив себе в живопис графц, менш чтко – в скульптур. Для духовних елт поневолених народв постала нагальна потреба обрунтувати право нац на незалежне снування.
Головною метою французького романтизму було знищення тиранчних правил табу «класичного вку». Художники-романтики намагались довести французькй публц: мрилом «доброго смаку» можуть бути народне мистецтво, герочна сучаснсть, а не тльки застарл класицистичн нормативи. Грська вершина на задньому план видлено як центр духовних устремлнь майстра. На замну феодальним, релгйним цнностям прийшли цнност нш. романтизм просякнув ус сфери нтелектуально дяльност людини.
лише окрем, найбльш стйк люди продовжують боротьбу за виживання. Бльшсть загинуло, тльки небагатьом удалося врятуватися. Про архтектур романтизму говорити не прийнято. Тому найбльш повно романтизм в живопис Нмеччини представлений в портретах пейзажах. Борьба против застывших классицистских норм длилась долго, почти полстолетия. Романтизм у цьому нагаду культуру бароко, яка теж виникла на рунт творчого переосмислення естетичних принципв ншо культури -- Ренесансу.
Делакруа загострю увагу на рельфнй моделировке форми. Тльки майже через сто рокв, до 1914 року, його опублкував П. М. Констебла, Дж. Романтичний театр вперше стверджував сценчн переживання в якост основи акторсько творчост. У не в руках прапор, обличчя натхненно.
Батюшкова, А. С. Але псля вйни народ не отримав вол. Тема одиночества— едва ли не самая популярная во всем романтическом искусстве.
Завершене втлення течя отримала саме у творчост Байрона, тому дстала таку назву. В Англии его первыми представителями являются поэты «Озёрной школы», Вордсворт и Кольридж. Колрне звучання «Данте Вергля» посилються використанням контрастних тонв: яскрав плями червоного та синього у зображенн одягу свтлих вдтнкв оголених тл рзко видляються на зеленувато-синьому коричневому тл.
Загалом можна виокремити основн риси як були притаманн романтизмов як культурно-сторичнй епос: деалзаця минулого як пероду гармон та стабльност у суспльств увага до ндивдуального, субктом стор виступа колектив— народ, наця, або, соцальна верства— наприклад, козацтво деалзаця видатних геров, як представниками нац, висловлюють прагнення художньо-емоцйн методи пзнання, ррацональний пдхд, вчування в «дух епохи», нтуця вдмова вд унверсалзму сторичного процесу, основним полем дослдження для сторикв-романтикв ста нацональна сторя. Постулат «Минуле було величним прекрасним» пдпав пд нищвну критику. Природа – це очевидний дух, а дух – це природа. Характеризуться утвердженням самоцнност духовно-творчого життя особистост, зображенням сильних (найчастше бунтарських) пристрастей характерв, натхненно цлющо природи.
Георгя з драконом, ок. 1854, Музей витончених мистецтв, Гренобль), монументального декоративного розпису (стеля Тронного залу Палати Депутатв, 1833-1837 бблотека Палати Депутатв, 1838-1847 бблотека Люксембурзького палацу, 1845 розпис Оплакування Христа в церкв Сен-Ден дю вересня Сакреман, 1843), портрет (портрети Ф. Шопена, Ж. Санд, Н. Паганн, автопортрет 1832г. ), натюрморт (Великий мисливський натюрморт, 1826), пейзаж, в зображеннях нтеррв тварин. «Мен соромно брати участь в суспльному житт»— казав персонаж роману Сенанкура «Оберман», його наслдувала бльшсть. Вона подну в соб протест безсилля, навн люз песимзм, нерозтрачену енергю розчаровансть. Зникла перука, напудрене волосся, трикутний капелюх, мережане жабо манжети. Романтизм ж висловлю це неприйняття найбльш гостро.
Орловський. Вона як би передбача образ Свободи в прийдешньому, само знаменито робот художника. Ставлення до буржуа у Франц на початку ХХ ст.
х приваблювала простота поетичного вислову, мелодйнсть народно поез. Байрона У. Шекспра. Хоча на пзньому етап розвитку саме французький романтизм зробить рунт для виникнення напрямку «мистецтва заради мистецтва». Надзвичайно цкава сторя створення "Портрета Пушкна". Вони очевидний прототип – Сальватор Роза, досить популярний рубеж XVIII XIX столть.
Це не просто алегоря свободи в дус класицизму, це високий символ революцйного пориву. Отже, не було й ц причини. До виявв укранського передромантизму зараховують також виданий у Москв 1827 збрник «Малороссийские песни» М. Максимовича балади П. Гулака-Артемовського («Твардовський» «Рибалка», 1827). В оперному жанр розвиваться лейтмотивна система, а також тяжння до наскрзно драматург. Тема «страшного свту», властива всй романтичнй лтератур, найбльш яскраво втлилася в так званому «чорному жанр» (в предромантической «готичному роман» – А. Редклф, Ч. Метьюрн, в «драм дол», або «трагед дол», – З. Вернер, Г. Клейст, Ф. Грильпарцер), а також у творах Дж. вн поста проти всього свту, вдстоюючи сво право на внутршню ндивдуальну свободу, насамперед свободу почуттв.
Делакруа псля манфестацонних виступв Жерко добре уявляв, що в мистецтв настали часи сильних емоцйних потряснь. Такая, обычно закрытая «воскресная комната», служила только для приема гостей. Тльки одна картина художника була написана безпосередньо псля сучасних йому подй – революц 1830 р. Вона стала найзначншим й найвдомшим його твором – 28 липня 1830 (Свобода на барикадах, 1830, Лувр, Париж). славу склали В. Гюго («Кромвель», 1827 «Марон Делорм», 1829- «Ернан», 1830 та н. ) – А. де Внь («Дружина маршала дАнкр», 1831 «Чаттертон», 18935 – переклади пс Шекспра) – А. Дюма-батько («Антон», 1831 «Рчард Дарлнгтон», 1831 «Нельская вежа», 1832 и др А. де Мюссе («Лорензаччо», 1834).
Але християнська мфологя теж набула нтересу до соцального життя. Героям багатьох романтичних творв (Ф. Р. Вдтворено образ молодо людини, вдчува себе невимушено, природно, вльно. Розквт романтизму в Рос припав на першу третину XIX ст., Значний яскравий перод росйсько культури.
Романтизм отримав дуже широке поширення у всх областях культурного життя флософ. Революцйн потрясння, бурхлива громадська життя проявилися в живопис тяжнням художникв до зображення сторичних та фантастичних сюжетв, з патетикою «нервовим» збудженням, яке досягалося яскравим колрним контрастом, експресю рухв, деякою хаотичнстю, стихйнстю композиц. Життя новому мистецькому напряму дала Нмеччина, вдгукнувшись романтизмом на рубеж 1790-х 1800-х рр. Байрона У. Шекспра.
Гарн тла, особи полонених людей. Байрона, А. де Внь, А. Ламартна, Г. Гейне та н. ) Властив настрою безнадйност, вдчаю, як набувають загальнолюдський характер. На вдмну вд класициств, визначаючих йому другорядне у порвнянн з малюнком мсце, Е. Делакруа вважа колр найважлившим елементом живопису. Набула особливостей розчарування меланхол, депрес, "свтово скорботи".
Художн мотиви готики використовувалися вже в барокко (наприклад, Я. Сантн), але тльки в XIX ст. в цьому вдношенн благодатним матералом будуть служити для нього дитяч портрети. на революцю у Франц. Вн висловився в створенн жанру сторичного роману (Ф. У побудов композиц Жерко вибира точку зору зверху, що дозволило йому поднати панорамний охоплення простору (морськ дали) зобразити, сильно наблизивши до переднього плану, всх мешканцв плоту. Позиця вслухання визнача основну форму "сплкування" людини з природою зображення.
Однак не можна вдмовитися вд живо, чуттво жночо фгури – так вона приваблива. Яскравий слд в стор свтово художньо культури залишили прерафаелти («Pre-Raphaelite Brothers» – «Братство прерафаелтв») – обднання молодих живописцв, що виникло в Лондон в 1848 р котре зявилося реакцю на творчсть бездарних наслдувачв Рафаеля. Але колористична гама стримана.
Заслуга романтизму— у вдкритт народно поез Украни, минулого. Поруч робочий в блуз ршуче змахнув шаблею. Пояснюють це сам якост маленького етюду: не було в ньому н блиску фарб, н краси мазка, н майстерно написаних "манвцв". Тонко побудована мальовнича поверхню полотна. Кращ уми вропи обрунтовували вщували це суспльство майбутнього, але дйснсть виявилася непдвладною «розуму», майбутн – непередбачуваним, ррацональним, а сучасне суспльний устрй стало загрожувати природ людини його особистсно свободи. У втчизняному мистецтв вн також втлювався за допомогою все тих же виразних засобв образв.
Большой интерес к личности человека, ее центральное место в искусстве способствовали расцвету жанра автопортрета. Поздний этап романтизма простирается до конца XIX века. Вн снував туди-сюди, пднмався вгору, опускався вниз, знову пднмався, шумв, блищав радстю. Тому постат майже скульптурний. Разом з цилндром, у мод був мякий фетровий капелюх. Жерко зацкавила ситуаця граничного напруження людських духовних фзичних сил.
Але 2 липня корабель св на млину, вс пасажири разом з командою мусили залишити судно. У побудов композиц Жерко вибира точку зору зверху, що дозволило йому поднати панорамний охоплення простору (морськ дали) зобразити, сильно наблизивши до переднього плану, всх мешканцв плоту. Даргомижський, М. А.
У нй також величезну емоцйну роль гра грозове небо, яке займа бльшу частину композиц. Його естетика складалася в "нському гуртку", що виник наприкнц XVIII ст. Ця течя, як не дивно, широко поширилося совершенно у всх основних видах мистецтва (Живопис, лтература, музика) набуло справд масового характеру. Тема самотност – одна з основних у творчост Лермонтова, багато в чому данина романтизму.
У коричнево-срому простор то тут, то там спалаху урочисте тризвук червоного, синього, блого – квтв прапора французько революц 1789 року. Почуття художника певним чином компонують ц грськ громади, знову читаться рух вд птьми перших крокв до майбутнього свту.
в цьому вдношенн благодатним матералом служитимуть для нього дитяч портрети. Твори мистецтва вподбнюються живому органзму, а художня форма витлумачуться не як зовншня оболонка змсту, а як щось, що вироста з його глибин нерозривно з ним пов039язане. Це людина, яка гостро вдчува свою власну роздвонсть нестйксть в цьому свт. Для одних романтиков в мире господствуют непостижимые и загадочные силы, которым необходимо подчиниться и не пытаться изменить судьбу (поэты «озерной школы», Шатобриан, В. А. Жуковский).
"Плт" Медузи "зявився результатом тривало пдготовчо роботи художника. Мейербер- у Польщ – Фредерк Шопен- в Угорщин – Ференц Лст. У Рос в русл романтизму працювали А. А. Работы Отто Рунге – это классические образцы этого жанра. Купер, А. де Внь, В. Гюго), основоположником якого вважаться В. Скотт, взагал роману, який придбав провдне становище у розглянуту епоху. У композицйною схемою розподлу розписи у простор церкви художникь слд за Тьполо, але реакця, яку вн виклика у глядача, не барокова, а суто романтична, зачпа почуття кожного глядача, що заклика його звернутися до себе. Романтизм в живописи Франции развивался по иным принципам.
Живопис не була винятком. Разом з тим образ жнки реальний – це дочка французького народу. Багатогранне дарування Е. Делакруа проявилося в рзних жанрах: сторичного живопису («Битва при Пуать», «Битва при Нанс», 1831 «Битва при Тайбурге», 1837 «Взяття хрестоносцями Константинополя», 1841 – все в Лувр, Париж «Битва Св.
Цей шлях повинен виршити вс протирччя, повнстю змнити життя. Невичерпною енергю, вльно юно стрмкстю руху вона подбна грецько богин перемоги Нке. Думка, що життя особи може минути, а вона так не дочекаться «полумя майбутнього», до Тка так не дйшла.
У полотнах Т. Жерко («Офцер кнних герв мператорсько гвард, що йде в атаку» «Поранений красир»), Е. Делакруа («Свобода, що веде народ (28 липня 1830)»), Ф. Гой («Повстання 2 травня 1808 в Мадрид» «Розстрл повстанцв») були проголошен нов деали художн принципи. Зображення такого моменту нестйкост, неможливост пози посилю ефект руху. Здавалося б, вн прийшов сюди для того, щоб усх пдбадьорювати. Без прямо вказвки на професю живописця. Лермонтова стало вершиною цього пероду. Досконалсть втрачено назавжди, свтом править зло, воскреса древнй хаос. Злва студент з рушницею.
"Плт" Медузи "з39явився результатом тривало пдготовчо роботи художника. Ярким представителем романтизма в живописи был художник-пейзажист К. Д. Фридрих, который делал акценты на силе и могуществе природы, горных, морских пейзажей, созвучных человеку. Поява романтизму повязано з антпросветтельскм рухом, причини якого лежать в розчаруванн в цивлзац, у соцальному, промисловому, полтичному науковому прогрес, результатом якого зявилися нов контрасти суперечност, нвелювання духовне спустошення особистост. Просвта проповдувало нове суспльство як саме «природне» «розумне». Над реалстично зображеними фгурами учасникв революцйно боротьби, бдних, в основному молодих людей, захоплених боротьбою, ширя чудова жнка, що нагаду генв Веронезе.
Але найважлившою рисою та заслугою укрансько романтики, на думку Д. Чижевського, те, що «вона свдомо поставила соб завдання утворити повну лтературу, яка могла б задовольнити духовн потреби всх кл та шарв укранського суспльства». Для одних романтикв у свт панують незбагненн загадков сили, яким необхдно пдкоритися не намагатися змнити долю (поети «озерно школи», Шатобран, В. А. Под влиянием фольклора содержание европейской музыки ярко преобразилось. Романтикв привертала сучаснсть, в якй вони черпали сюжети для багатьох свох творв. Каталзатором розвитку романтизму завжди ставав розвиток буржуазних настров у суспльств. Але вона ма флософську основу, повязану з концепцями нмецьких флософв Фхте Шеллнга. Каталзатором розвитку романтизму завжди ставав розвиток буржуазних настров у суспльств.
Входячи в антитезу «класицизм – романтизм», напрямок передбачало протиставлення класицистичного вимоги правил романтично свободи вд правил. Ц де звучать в «стор Русв», у творах Миколи Гоголя, кирило-мефодвцв, Т. Шевченка, О. Потебн, П. Кулша та н. Особливо велика увага звертаться на природне право людини на нацонально-культурний розвиток, збереження нацонально дентичност. Тема «страшного мира», свойственная всей романтической литературе, наиболее ярко воплотилась в так называемом «черном жанре», а также в произведениях Байрона, К. Брентано, Э. Т. А. Гофмана, Э. По и Н. Хоторна. Романтизм Франц (на вдмну вд нших нацональних шкл) мав також патротичну, суспльну складову, яку яскраво втлили Теодор Жерко в картин-спротиву «Плт Медузи» та Ежен Делакруа— в картинах «Свобода, що веде народ» та «Винищення грекв турками на Хос» («Рзанина на Хос»).
Але ц чуттвстю зображення вн вол бачити символ великого свту, дею художника. Як дейно-художн протягом романтизм заявля про себе в першй половин XIX ст. Величезн барикади вдчували його на свому хребт».
В "Портрет дтей Хюльзенбек" (1805) Рунге як переда жвавсть безпосереднсть дитячого характеру, а й знаходить для свтлого настрою особливий прийом. Грзн набги могутнх хвиль, чарують шторм, в ншй картин – "На берез моря" (1809). Кожному вдкриваться душа природи по-ншому. Адже зображуючи конкретне вчорашня подя, художник створював памятник цй под. Жуковського, К. Н. Енгр, непримиренний ворог романтикв, до кнця життя говорив, що Делакруа «пише скаженою мтлою», а Делакруа звинувачував Енгра всх художникв «школи» в холодност, розсудливост, у вдсутност руху, в тому, що вони не пишуть, а «розфарбовують» сво картини. Кипренский, Тропинин, Брюллов с большой любовью старались показать всю глубину и красоту личности человека, через взгляд, поворот головы, детали костюма передать духовные искания, свободолюбивый характер своих «моделей».
Георгя з драконом", ок. 1854, Музей витончених мистецтв, Гренобль), монументального декоративного розпису (стеля Тронного залу Палати Депутатв, 1833-1837 бблотека Палати Депутатв, 1838-1847 бблотека Люксембурзького палацу, 1845 розпис" Оплакування Христа "в церкв Сен-Ден дю вересня Сакреман, 1843), портрет (портрети Ф. Шопена, Ж. Санд, Н. Паганн, автопортрет 1832г. ), натюрморт (" Великий мисливський натюрморт", 1826), пейзаж, в зображеннях нтеррв тварин. У полемц з классицистским театром «штюрмери» розробляли жанр вльно за формою тираноборческой трагед, головним гером яко ста сильна особистсть, яка повста проти законв суспльства. нтерес до стор став одним з неминущ завоювань художньо системи романтизму. Писатель был пристрастен к романтическим незаурядным натурам, за которыми признавал право «отправляться на охоту за счастьем». Чоловчий одяг шили з простих шерстяних тканин. Але дйснсть жила у творннях нмецького романтизму, побачена крзь призму романтично рон.
Найбльш повно яскраво романтичн де представлен у творчост Т. Жерко, Е. Делакруа. Констебла, Дж. Однак ц трагед ще багато в чому пдпорядкован законам класицизму: в них дотриман три канончних еднства- мову пафосно урочистий.
Але колористична гама стримана. Докорнн зрушення вдбувалися в цей час у репертуар театрв сценчному мистецтв. У поздних западноевропейских романтиков пессимизм по отношению к обществу приобретает космические масштабы, становится «болезнью века». 2. Зрлий романтизм (20-40 р. р. Тод ж був, мабуть, написаний по першому враженню, яке так цнував Тропнн, маленький етюд.
До виявв укранського передромантизму зараховують також виданий у Москв 1827 збрник «Малороссийские песни» М. Максимовича балади П. Гулака-Артемовського («Твардовський» «Рибалка», 1827). У рзних кранах вропи були сво особливост у трактуванн романтичних образв.
Верди. Так, звичайно, його злидн.
вс ц проблеми розкрпачену вд правил академзму художню ндивдуальнсть. Романтизм виявив себе у всх видах мистецтва, у флософ гумантарних науках. Тут вн перевершу по переконливост передач руху всх попереднх художникв. Ставлення до буржуа у Франц на початку ХХ ст. Фрдрх, Ф. Рунге, Й. Кох та н. ) Особливу увагу придляли створенню меланхолйних образв, що вдображають мстичн настро свох геров.
В област естетики Романтизм протиставив класицистичному «наслдуванню природ» творчу активнсть художника, перетворення реального свту. Фантастичний свт снв реалзу у свох роботах англйський художник-романтик Вльям Блейк (1757-1827). Художник не ставить перед собою мету дати достоврну, точну характеристику геров. У той же час романтики сприймали роман як засб осягнення стор, а вд стор йшли до проникнення в тамниц психолог, а вдповдно сучасност.
Зазвичай вважаться, що в Рос романтизм зявляться в поез В. А. Жуковського (хоча до предромантческой руху, розвиненому з сентименталзму, часто вдносять вже деяк росйськ поетичн твори 1790-1800-х рокв). Французький романтизм сформувався пзнше, нж англйський нмецький. Революционные потрясения, бурная общественная жизнь проявились в живописи тяготением художников к изображению исторических и фантастических сюжетов, с патетикой и «нервным» возбуждением, которое достигалось ярким цветовым контрастом, экспрессией движений, некоторой хаотичностью, стихийностью композиции. Студент усвдомлю неминучсть втрат, як понесуть повстанц, але жертви його не лякають – воля до свободи сильнше. Заснований у Вдн та облаштувався в Рим (1809-1810) Союз Святого Луки обднував майстрв дею вдродження монументального мистецтва релгйно проблематики.
Перша самостйна робота Е. Делакруа «Данте Верглй» («Тура Данте», 1822, Лувр, Париж), написана на сюжет «Божественно комед», принесла йому велику популярнсть змусила заговорити про народження нового художника-романтика. Разом з тим бльшо ваги набувають жанри мнатюри— прелюдй, програмних творв мало форми. В то же время романтизм зиждется на идеях, бросающих вызов «страшному миру», —прежде всего идеях свободы.
У першй половин ХХ ст. Формувався тип «лондонського денд» (Дж. Жуковський). Свобода, в тому числ вд деспотичних полтичних режимв, – одна з основних тем «романтичного» Пушкна. Флософський напрям романтизму, cформувавшись майже одночасно в Англ Нмеччин в другй половин 90-х рокв XVIIIст., постав як реакця на обмеженсть класицизму рацоналстичност Просвтництва, став реакцю чуття проти надто механчних соцальних теорй надто тсно регламентац.
Творчсть М. Ю. XIXст. ) Друга хвиля розпочалася псля Липнево революц у Франц та псля повстання у Польщ. У 1825 р. вдвдав Англю, потм Алжир, Марокко, спаню та Бельгю. Питання про капталзм у Рос на початку XIX ст.
Sturm und Drang), Яскравими представниками якого були Ф. Шиллер («Розбйники», «Змова Фско в Гену», «Пдступнсть кохання»). В. Европа была потрясена политическими кризисами, революциями и войнами. Рзномантнсть нацональних, сторичних, ндивдуальних особливостей мало флософський змст: багатство диного свтового цлого складаться з сукупност цих окремих рис, а вивчення стор кожного народу окремо да можливсть простежити не переривати життя за допомогою наступних одне за ншим нових поколнь. Епоха Романтизму ознаменувалася розквтом лтератури, одним з вдмнних властивостей яко було захоплення громадськими та полтичними проблемами. Подобно поэтам-романтикам, которые за счет фольклора обогащали и обновляли литературный язык, музыканты широко обращались к национальному фольклору— народным песням, балладам, эпосу (Ф. РОМАНТИЗМ В ЛТЕРАТУР XIX столття – надзвичайно плдний перод розвитку свтово лтератури, вдзначений яскравими талантами, творчими пошуками й вдкриттями.
Одним з найбльш яскравих глибоких романтичних портретв О. А. Кпренського портрет. Зокрема, в творчост одного з засновникв французького художнього романтизму XIX ст. На бльшост створених Кипренським творах лежить печать незвичайност, пдчас загадковост.
Живопис романтизму доходить до рвня шедеврв у Нмеччин Франц, нша вропа вдста. У1820-1840 роках чоловчий костюм тяжв до помрно-яскравих тонв. Ранше в ньому бачили автопортрет художника. Фрдрх дуже точний в малюнку, музично-гармончний у ритмчному побудов свох картин, у яких намагаться говорити емоцями кольору, свтлових ефектв.
Подорожував по Англ, був захоплений живописом Констебла. Вн робив багато начеркв бурхливого моря, портретв врятованих людей в госптал. Видлялися комр та манжети.
ХХ ст. Ця течя, як не дивно, набув значного поширення совершенно у всх основних видах мистецтва (живопис, лтература, музика) набуло справд масовий характер. У живопис тема середньовччя визначила появу так званих прерафаелтв. Нхто не мрилом для всх.
романтична революцйна символка, виражена алегоричною фгурою Свободи з нацональним прапором у руц, вдкрито закликала до боротьби вселяла впевненсть у неминучй перемоз. Але цього чуттвстю зображення вн вол бачити символ великого свту, "дею художника". Розписи церкви Святого Антоня в Мадрид Гойя створю, здаться, на одному диханн. Романтизм у живопис Франц розвивався за ншими принципами. Генй не пдкоряться правилам, але творить х – ця думка.
Байрона У. Шекспра. АРХТЕКТУРА. Совершенство утрачено навсегда, миром правит зло, воскресает древний хаос. Автора цкавлять море, гори, лси рзномантн вдтнки стану природи в рзн пори року доби. Засновником романтично школи живопису зявився Теодор Жер – ко (1791-1824).
В однй руц вона трима триколрний прапор Франц, в ншй – рушницю. Бля нг Свободи поранений. Невдомо також було, навщо цьому «полумю майбутнього»особи, нездатн на активн д. Память про минуле вдгравала значну роль в настановах романтизму, але й ставлення до минулого було рзним. лнйним, колориту – над малюнком, усляк ускладнення (навть хаотичнсть композиц), драматизм сюжетв та образв, зткнення рзних напрямкв руху. Розписи церкви Святого Антоня в Мадрид Гойя створю, здаться, на одному диханн.
Це ясно проявлялося в росйськй портретному мистецтв. Багатьом дано мало, небагатьом багато чого.
Алябв, М. Вони шукали риси, складов першооснову нацонального духу. Кожен образ уособлював собою герочний характер нац був пдказаний художнику самим життям, свдченнями очевидцв та безпосереднх учасникв повстання. Наиболее полно и ярко романтические идеи представлены в творчестве Т. Жерико, Э. Делакруа. Кипренский, Тропнн, Брюллов з великою любовю намагалися показати всю глибину красу особистост людини, через погляд, поворот голови, детал костюма передати духовн пошуки, волелюбний характер свох «моделей». Укранський романтизм висунув Тараса Шевченка.
Поширилося на рзн сфери дяльност людини. Гаман, Г. Гейне, Й. -В.
ТЕЧ РОМАНТИЗМУ – Народно-фольклорна (початок XIXст. )- течя, орнтована на фольклор та народнопоетичне мислення. Вн робив багато начеркв бурхливого моря, портретв врятованих людей в госптал. Його зацкавила сторя фрегата «Медуза», про яку писали тод вс французьк газети.
Таке розумння романтизму збергаться донин, але, як пише лтературознавець Ю. Манн, романтизм «не просто заперечення" правил ", але слдування«правилами»бльш складним примхливим». Центр художньо системи романтизму – особистсть, а його головний конфлкт – особистост суспльства. Констебла, зокрема, проявився у Делакруа в бльш свтлому колорит, який став тепер провдним в його мистецтв. Вони вдзначен трагчним свтовдчуттям, почуттям розгубленост. Справа хлопчисько, паризький гамен, розмаху пстолетами. Середньовччя було улюбленим перодом стор для романтикв. Развитие романтизма в живописи протекало в острой полемике с приверженцами классицизма.
До 1809 року вдноситься такий емоцйно насичений портретний лист, як "Автопортрет". В романтизме русской литературы показываются страдания и одиночество главного героя. у маленькому мст н, поблизу Веймара. Прямий вдгук у серцях сучасникв Делакруа спробу знайти через свй власний бль серця. Представники «школи», академсти повставали, перш за все, проти мови романтикв: х збудженого гарячого колориту, х моделювання форми, не т, звично для «класикв», статуарно-пластично, а побудовано на сильних контрастах колрних плям х експресивного малюнка, навмисно вдмовився вд точност х смливою, нод хаотично композиц, позбавлено величавост непорушного спокою.
Ця тенденця позначилася у розвитку портретного жанру в цлому. Шлармахер, Й. -Г.
На голов фргйський ковпак – стародавнй символ звльнення вд рабства. Шеллнг, Ф. -Д. -Е. Разочарование романтизма—это разочарование в действительности, но прогресс и цивилизация—лишь одна ее сторона. Англя була класичною краною романтично лтератури. Статус загальнонацонального явища вн набув лише у 20-х рр. У боротьб з цими тенденцями, з рацоналстичнстю абстрагованстю офцйно салонно-академчного живопису складаться живопис романтизму з емоцйним напруженням, активним нтересом до драматичних подй стор та сучасност, показом сильних людських пристрастей, енергю живописно мови, динамкою побудов, контрастнстю свтла тн, насиченстю колориту. У стрмкому, по-хлопчачому нетерплячому рус вн навть трохи випереджа свою натхненницю. Жерко, Е. Делакруа у Франц-в чому О. А. Причини цього двояк.
Романтизм залишив у спадок друго половини XIX ст. У живопис тема середньовччя визначила появу так званих прерафаелтв. Романтизм головним предметом сценчного мистецтва робив людину, його душевний свт.
У Франц в журнальнй критиц часв "романтичних битв" романтикв називали "шекспиристами". Живопис не була винятком. У других «мировое зло» вызывало протест, требовало отмщения, борьбы. У рзних кранах вропи були сво особливост в трактуванн романтичних образв. Зокрема, удосконалюються вршов форми, особливо— у поез Т. Шевченка. Вони у звичнй природною рол творця ("Автопортрет в оксамитовому берете" А. Г. Варнека, 1810-е), то занурюються в минуле, як примряючи його на себе ("Автопортрет в шолом латах" Ф.
Спочатку нову для нього епоху вн пробу осмислити через вдом лтературн сюжети. Роботи, пов39язан з романтизму, стали з39являтися в Рос вже в 1790-х роках (роботи Феодося Яненко "Мандрвники, захоплен бурею" (1796), "Автопортрет в шолом" (1792). Колись у свой "Божественнй комед" Данте взяв у провдники по всх сферах (раю, пекла, чистилища) земл Вергля. Заснований у Вдн влаштувався в Рим (1809-1810) "Союз Святого Луки" об39днував майстрв дею вдродження монументального мистецтва релгйно проблематики.
Щоправда, дуже часто в ландшафтне простр свох картин Фрдрх не дозволя "увйти" фгур, але в тонкй проникливост образного ладу розташованих просторв вдчуваться присутнсть почуття, переживання людини. Головними теоретиками нських романтикв стали брати Август-Вльгельм Фрдрх Шлегел. Констебла, великий вплив на нього справила мистецтво Т. Жерко.
Как и в случае со стилевыми предпочтениями, практичный бидермейер отбирает только те предметы меблировки, которые соответствуют его представлению о функциональности и комфорте. Енгр, непримиренний ворог романтикв, до кнця життя говорив, що Делакруа «пише скаженою мтлою», а Делакруа звинувачував Енгра всх художникв «школи» в холодност, розсудливост, у вдсутност руху, в тому, що вони не пишуть, а «розфарбовують» сво картини. Нещодавн вйни вроп авантюри Наполеона викликали значну хвилю негативзму розчарування. Настоящим открытием композиторов-романтиков стала тема фантастики. («Кавказький полонений», «Брати розбйники», «Бахчисарайський фонтан», «Цигани», цикл «пвденних поем»).
РОЗВИТОК 1. Раннй романтизм (кнець XVIII – початок XIXст. ) Першу хвилю утворили наполеонвськ вйни та перод Реставрац. Дослдники вдзначають в роботах Фрдрха розширення репертуару пейзажних мотивв. Враження вд ц подорож вилилися в цлий ряд картин, при написанн яких вн використовував нов мальовнич методи, запозичен м у англйських майстрв («Тассо в будинку божевльних», 1825, Збори Уоллес, Лондон «Страта дожа Марно Фальеро», 1826, Збори Уоллес, Лондон «Смерть Сарданапала», 1827, Лувр, Париж), Вплив Дж. Вн як би наповнював собою повтря, присутн одночасно всюди.
Позиця вслухання визнача основну форму "сплкування" людини з природою зображення. Протистояв романтизм епохи Просвтництва в словесному план: мова романтичних творв, прагнучи бути природним, «простим», доступним для всх читачв, являв собою щось протилежне класиц з благородною, «пднесено» тематикою, характерною, наприклад, для класично трагед. У пзнх захдновропейських романтикв песимзм по вдношенню до суспльства набува космчн масштаби, ста «хворобою столття». Рисунок на оконных занавесках и мебельной обивке был одинаковым. Укранський романтизм вдграв величезну роль у дослдженн нацонально стор.
У 1831 роц в паризькому Салон французи вперше побачили цю картину, присвячену «трьом славним днях» Липнево революц 1830 року. Представники ц теч збирали народну поезю й черпали з не мотиви, знаходили в нй архетипи сво творчост.
Нхто не мрилом для всх. Довгий час вн залишався поза полем зору переслдувачв. Це дало потужний поштовх розвитку французько романтично драматург. Динамзм яскраво реагу натовпу переданий в жестах, в ммц зображених осб. Одовського, Е. А. – Гротескно-фантастична або "гофманвська" (за менем найвдомшого представника А. Гофмана).
Кипренский, Тропнн, Брюллов з великою любовю намагалися показати всю глибину красу особистост людини, через погляд, поворот голови, детал костюма передати духовн пошуки, волелюбний характер свох «моделей». У 1825 р. вдвдав Англю, потм Алжир, Марокко, спаню та Бельгю. Ще одним видатним портретистом був О. А. Пензель художника впевнено наносить фарби, залишаючи велик мал мазки.
збергав сво значення аж до початку XX ст. Констебла, великий вплив на нього справила мистецтво Т. Жерко. Так, росйський романтизм характеризувався присутнстю домнуючого пафосу боротьби любов до свободи, а вс твори ц епохи носили посилено-соцальне звучання.
(Дж. Байрон, П. Б. Шелли, Ш. Петефи, А. Мицкевич, ранний А. С. Пушкин). Романтизм у живопису дуже тсно пов39язаний з сентименталзмом. Не менш значна музика того часу: вокал, нструментальна музика, музичний театр (опера балет) романтизму складають сьогодн основу репертуару. Мова йшла про сучасне суспльство сучасного героя.
Темпераментность мазка, лаконзм композиц, виразнсть характеристики дйових осб, типаж яких взято Гой прямо з натовпу, вражають. Але християнська мфологя теж набула нтересу до соцального життя. Розбйники, сцени бля вогнища, битви супроводжували весь його творчий шлях. – "Байрончна" (представники: Дж. Байрон, Г. Гейне, А. Мцкевич, О. Пушкн, М. Лермонтов та н. ). Тому найбльш повно романтизм у живопис Нмеччини представлений в портретах пейзажах.
Дослдники вдзначають у працях Фрдрха "розширення репертуару" пейзажних мотивв. Романтичн де виразно проявляються до кнця XVIII ст. «Родиной» романтизма в живописи считают Францию, а появление картины Теодора Жерико «Плот фрегата Медуза» в Салоне в 1819 г., на престижной официальной выставке парижской Академии изящных искусств, – чуть ли не «день рождения» стиля. В 20-30-х годах работы многих художников отличались патетикой, нервной возбуждённостью в них наметилось тяготение к экзотическим мотивам и игре воображения, способного увести от «тусклой повседневности». "Багатьом дано мало, небагатьом багато.
Це шлях до досконалост, «до мети, пояснення яко потрбно шукати по той бк видимого» (А. Де Внь). Цього вимагало образне виршення картини. Глнка, А. С. Автора цкавлять море, гори, лси рзномантн вдтнки стану природи в рзн пори року доби. Кю, П. хн думки сподвання тод подляли багато, знав про них художник, тому можна сказати, що його портрети учасникв подй 1812-1814 рокв, образи селян, створен в т ж роки – свордна художня паралель складалися концепцям декабризму.
Вона пишаться внутршньою свободою власного «Я» в той же час стражда через це. Властива романтизму ндивдуалзаця образв, увага до почуттвого свту сприяла появ нових прийомв формоутворення та засобв музично виразност. Вдтепер людина з його внутршньою боротьбою, духовними пошуками та переживаннями, а не «розмит» де загального благоденства процвтання, стали головною темою в творах мистецтва. Людям на плоту довелося боротися з морською стихю.
Обычно считается, что в России романтизм появляется в поэзии В. А. Жуковского (хотя к предромантическому движению, развившемуся из сентиментализма, часто относят уже некоторые русские поэтические произведения 1790—1800-х годов). Перша картина, яку вн виставив, зображала Данте Вергля у човн, що перетина Сткс (Човен Данте).
Теребенева). Фрдрх прагнув передати стихйну мць природи. В росйськй лтератур провдними представниками укрансько школи були не тльки захоплен укранською екзотикою (природою, сторю, народним побутом творчстю) росяни (К. Рилв, О. Пушкн, Ф. Буларн), але й численн укранц, що писали росйською мовою (О. Сомов, М. Маркевич, . Гребнка й особливо М. Гоголь).
Именно в эпоху романтизма оформляются феномены туризма, альпинизма и пикника, призванные восстановить единство человека и природы. Батюшкова, П. А. Романтики вважали, що саме мистецтво становить потамне ство, глибинний змст найвищу цннсть свту. Вн весь ще порив, рух, але вже згасаюче порив. У нших «свтове зло» викликало протест, вимагало помсти, боротьби.
Его кисти принадлежит еще одно «каноническое» полотно стиля – «Свобода, ведущая народ» (1830). Липневе сонце, насилу пробиваться крзь клуби порохового диму, висвчу окрем фгури людей.
Примром, нмецьк та австрйськ художники (К. Римський-Корсаков, М. П.
Сповнений соковитим вльним штрихом сангину вуглля (з пдсвчуванням крейдою), "Автопортрет" Орловського приваблю свою художньою цлснстю, характернстю образу, артистизмом виконання. Середньовччя було улюбленим перодом стор для романтикв. Вн повязаний з менами В. А. «Портрет Пушкна» пензля О. Кпренського – живе уособлення поетичного геня. З початкових крокв на професйному терен Делакруа ршуче слд за романтиками.
Тим не менш, велике мсце в спадщин майстра займають нчн морськ пейзаж, присвячен конкретних мсць, де буря поступаться мсцем маг ноч, часу, який, згдно з поглядами романтикв, наповнене тамничо внутршньо життям, де мальовнич пошуки художника спрямован на шлях отримання незвичайних свтлових ефектв ("Вид Одеси в мсячну нч", "Вид Константинополя при мсячному освтленн", обидва – 1846). Неспокйна тривожна морська стихя в акварел "Втрильний човен" (1812 рр). Першими виявами укранського романтизму були: видана 1818 у Петербурз «Грамматика малороссийского наречия» О. Павловського збрка М. Цертелева «Опыт собрания старинных, малороссийских песней» з висловленими в них думками про глибоку сворднсть самостйнсть укрансько мови й укрансько народно поез.
Художник изобразил волнующий момент недавней истории, основанной «на реальных событиях» : гибель французского фрегата у берегов Сенегала в 1816 г. и трагическая история выживания 15 из 140 человек, плывших на корабле, на маленьком плоту. Пушкн). Эти матерчатые детали интерьера были цветными и содержали рисунки с изображением цветов. Пд час перебування в Англ (1825) Е. Делакруа знайомиться з лтературою, живописом театром, велике враження на нього справля творчсть Дж.
В цей перод романтизм набува якостей демонзму. Найпослдовнш позиц романтизму виробили митц Франц. Експреся динамчна пластика полотна досягаються за рахунок використання лакончних художнх прийомв: композиця не перевантажена зображенням людських фгур, напружена енергетика колрно гами створються ударами червоного синього тонв. Картина зображала 15 врятувалися пасажирв на плоту, коли вони побачили на обр "Аргус".
Паризький гамен несамовито розмаху пстолетами. У Франц в журнальнй критиц часв "романтичних битв" романтикв називали "шекспиристами".
Тльки одна картина художника була написана безпосередньо псля сучасних йому подй – революц 1830 р. Вона стала найзначншим й найвдомшим його твором – "28 липня 1830" ("Свобода на барикадах", 1830, Лувр, Париж). – Утопчна течя. Делакруа загострю увагу на рельфнй моделировке форми. Характерна риса романтичного свтогляду – гострий розлад мж деалом гнтючою реальнстю. Позиця вслухання визнача основну форму сплкування людини з природою та зображення. Пд час перебування в Англ (1825) Е. Делакруа знайомиться з лтературою, живописом театром, велике враження на нього справля творчсть Дж.
Вона стала змстом його малюнкв, акварелей картин маслом 1809 – 1810 рр. нтерес до стор вдбився також у працях сторикв французько романтично школи (О. Це глибоко трагчний образ.
Пд час перебування в Англ (1825) Е. Делакруа знайомиться з лтературою, живописом театром, велике враження на нього справля творчсть Дж. У XVIII столтт романтичним називали все дивне, фантастичне, мальовниче снуюче в книгах, а не в дйсност. Появляется понятие «чистой комнаты», то есть комнаты, которой не пользовались в будние дни.
Статус загальнонацонального явища вн набув лише у 20-х рр. У 1831 роц в паризькому Салон французи вперше побачили цю картину, присвячену «трьом славним днях» Липнево революц 1830 року. Заснований у Вдн влаштувався в Рим (1809-1810) "Союз Святого Луки" обднував майстрв дею вдродження монументального мистецтва релгйно проблематики. А форми держави залежать вд самобутност народу, його характеру. не стояло. Перший закнчуться повстанням декабриств.
У музиц романтизм сформувався в 1820-х рр. У цьому Орловський так само, як в "Автопортрет", застосову ефектну, "герочну" позу з рзким, майже перехресним рухом голови плечей.
Першими виявами укранського романтизму були: видана 1818 у Петербурз «Грамматика малороссийского наречия» О. Павловського збрка М. Цертелева «Опыт собрания старинных, малороссийских песней» з висловленими в них думками про глибоку сворднсть самостйнсть укрансько мови й укрансько народно поез. «Эстетическая революция» от композиции до сюжета и подачи – налицо. Першими виявами укранського романтизму були: видана 1818 у Петербурз «Грамматика малороссийского наречия» О. Павловського збрка М. Цертелева «Опыт собрания старинных, малороссийских песней» з висловленими в них думками про глибоку сворднсть самостйнсть укрансько мови й укрансько народно поез. Тльки одна картина художника була написана безпосередньо псля сучасних йому подй – революц 1830 р. Вона стала найзначншим й найвдомшим його твором – «28 липня 1830» («Свобода на барикадах», 1830, Лувр, Париж). Байрона, К. Брентано, Е. Т. А.
Романтична доба ввела в закон вльно завязану чорну краватку. Пд час революц 1848 року знову поставили на загальний огляд в Люксембурзькому палац. На замну феодальним, релгйним цнностям прийшли цнност нш. Так, романтичн поети – переважно лрики поети природи, тому в хнй творчост (втм, так само, як у багатьох прозакв) значне мсце займа пейзаж – насамперед, море, гори, небо, бурхлива стихя, з якою героя повязують складн взамини.
В Англии романтизм во многом обусловлен германским влиянием. Гарно грають на рудувато-коричневому тл червон плями одягу рибалок. Каталзатором розвитку романтизму завжди ставав розвиток буржуазних настров у суспльств. Пд час революц 1848 року знову поставили на загальний огляд в Люксембурзькому палац.
Потужний емоцйний вплив цього полотна в першу чергу пояснються нетрадицйним використанням кольору. Лермонтова, К. Ф. Цей повстанець такий стрмкий, як Гаврош.
Гердер, Г. -Е. Констебла, Дж. Живопись не была исключением.
До основних особливостей романтичного стилю треба вднести грову стихю, яка розчиняла естетичн рамки классцзма- загострену увагу до всього свордну нестандартному (причому особливому не просто вдводилося мсце в загальному, як це робив бароковий стиль або предромантизм, але переверталася сама рархя загального одиничного) – нтерес до мфу навть розумння мфу як деалу романтичного творчост-символчне тлумачення свту- прагнення до граничного розширення арсеналу жанров- опору на фольклор, перевагу способу поняттю, прагнення – володння, динамки – статке- експерименти по синтетичному обднанню скусств- естетичну нтерпретацю релг, деалзацю минулого архачних культур, нердко виливаються в соцальних протест- естетизацю побуту, морал, полтики. Гофмана, Е. По Н. Хоторна. У той же час романтизм грунтуться на деях, що кидають виклик «страшному свту», – насамперед деях свободи. Правда, сюжет по теме народного восстания против монархии Бурбонов, скорее исключение для творца, как-то сказавшего «Страшно подумать, сколько памятников и произведений искусства погубили революции. ».
Байрон, Шелл стали прапором цього руху далеко за межами "туманного Альбону". Якщо у творчост Жуковського сильн традиц сентименталзму, то поезя К. Н. веймарського класицизму, тсно повязаного з мям. В. Романтики шукали взамопроникнення синтезу мистецтв, злиття видв жанрв мистецтва. Виршальною передумовою розвитку романтизму стали под Велико французько революц. вони одержують велике поширення.
Одним з вдомих художникв-романтикв Франц став Теодор Жерко (1791-1824), автор сторичних герочних полотен. Кипренский, Сильвестр Щедрн, К. П. Победа в Отечественной войне 1812 г., творческие свободы на родине с выставками в Академии художеств, поездки и «командировки за рубеж» (Брюллов, например, «стажировался» в Италии), да и просто типично русская эмоциональность – у русских художников были все основания для своего пути в романтизме. Пушкн не народний "втя" не "генй", а перш за все людина.
Не знаходячи деалу в сучасному свт, вона звертаться до минулого, зводить на пдестал шляхетних лицарв Середньовччя. Романтизм (фр. Фантастичний свт снв реалзу у свох роботах англйський художник-романтик Вльям Блейк (1757-1827). XIX ст. А результати революц зовсм у нй розчарували.
Гоголя. Новое направление в искусстве, которое в ответ на канонические приемы классицизма и нравственные общественные теории Просвещения обратилось к человеку, его внутреннему миру, набирало силу и овладевало умами. На противагу рацоналстському принципов абсолютистсько монарх як породженню нвелюючого розуму, що придушу природне право народв на розвиток свого «духу», в укранськй флософськй думц до деалу пдносяться «вольност козацького народу» як втлення свободи й демократичних форм нацонального життя.
Мова йшла про сучасне суспльство сучасного героя. Лесснг, Й. -Ф. Пс. ал 1815 року чоловчий одяг звльнивс вд вимог придворного церемоналу. Середньовччя було улюбленим перодом стор для романтикв. Дослдники вдзначають у працях Фрдрха "розширення репертуару" пейзажних мотивв. 3. Пзнй романтизм (псля революц 1848р. ).
За переказами, один добропорядний буржуа вигукнув: «Ви кажете – глава школи. В эпиграф романа «Красное и чёрное» он взял слова «Правда, горькая правда», подчеркнув своё призвание к реалистическому исследованию людских характеров и поступков. Унверсалстська лберальна утопя, таким чином, неспроможна. Шатобрана, А. де Мюссе, Дж.
Ця фгура вносить драматичне початок в звучання полотна Делакруа. Затребуваним виявляться образ «благородного дикуна», озброного «народною мудрстю» не зпсованого цивлзацю. Ункальним явищем французького вропейського романтизму став барельф «Марсельза» на Трумфальнй арц в Париж (скульптор— Франсуа Рюд). В том числе и русских творцов, которым оказались близки революционные идеи в искусств. У Салон 1824 р. Делакруа показу картину "Рзанина на остров Хос".
Байрон, Шелл стали прапором цього руху далеко за межами "туманного Альбону". Перша самостйна робота Е. Делакруа "Данте Верглй" ("Тура Данте", 1822, Лувр, Париж), написана на сюжет "Божественно комед", принесла йому велику популярнсть змусила заговорити про народження нового художника-романтика. Цього вимагало образне виршення картини. Адже зображуючи конкретне вчорашня подя, художник створював пам39ятник цй под.
Нацональна самобутнсть проявляться насамперед в уснй народнй творчост. На початку XIX столття значним культурним центром Рос була Твер. Роботи Отто Рунге – це класичн зразки цього жанру. На замну феодальним, релгйним цнностям прийшли цнност нш. Витриманий у суворо-рудих тонах колорит пдсилю почуття тривоги.
Байрон, П. Б. Нхто не мрилом для всх. Но сколько – вдохновили. Пану почуття невимушеност, природност. Вловити мнливу гру настров людини, зазирнути йому в душу завжди буде намагатися художник романтичного складу.
Здаться, що ц люди стурбован долею Рос, думають про майбутн бльше, нж сьогодення. Гете, який керував на меж XVIII-XIX ст. Георгя з драконом», ок. Художник застав його в кабнет возившимся з цуценятами.
головою романтикв-живописцв ста Фердинанд Вктор Ежен Делакруа (1798-1863). Грська вершина на задньому план видлена як центр духовних устремлнь майстра. Кожному вдкриваться душа природи по-ншому. Рзкий поворот голови з "похмурим" поглядом з-пд зсунутих брв, близький обрз портрета, у якому обличчя змальовуться великим планом, контрасти свтла – все це спрямовано на досягнення основного ефекту протиставлення зображуваного людини оточенню (тим самим глядача).
Як правило, створення автопортрета був випадковим епзодом. Мусоргський, А. П. Мова йшла про сучасне суспльство сучасного героя. До виявв укранського передромантизму зараховують також виданий у Москв 1827 збрник «Малороссийские песни» М. Максимовича балади П. Гулака-Артемовського («Твардовський» «Рибалка», 1827). Провдним принципом романтизму ста рзке зставлення повсякденност мр, повсякденного снування вищого деального свту, що створються творчою уявою художника.
Роботи Отто Рунге – це класичн зразки цього жанру. Чудово розроблений колорит, фарби неяскрав, гармонйно поднуються один з одним, висвтлення спокйне: свтло м39яко ллться на обличчя юнака, змальовуючи риси, без зайво експрес деформац.
Ц образи збгалися з визрваючими етичними естетичними уявленнями декабриств. Канта засвона теоретиками Романтизму. Романтизм (фр.
Флософську базу романтизму заклав нмецький флософ Фрдрх Шеллнг. Перед нами – багато в чому навмисний, перебльшений образ "артиста", що протиставля власне "Я" навколишньо дйсност. Тьрр, Ф. Гзо, Ф. О. Востребованным оказывается образ «благородного дикаря», вооруженного «народной мудростью» и не испорченного цивилизацией. Романтизм залишив у спадок другй XIX ст. Рилва, В. К.
Романтики укоряли своих предшественников в «холодной рассудочности» и отсутствии «движения жизни». Вн зупиняться на сюжет загибел населення грецького острова Хос, захопленого турками. Революцйн потрясння, бурхлива громадська життя проявилися в живопис тяжнням художникв до зображення сторичних та фантастичних сюжетв, з патетикою «нервовим» збудженням, яке досягалося яскравим колрним контрастом, експресю рухв, деякою хаотичнстю, стихйнстю композиц.
Романтизм виникло як протиставлення рацоналзму бездуховност суспльства, естетиц класицизму флософ Освти. Це про нього Пушкн сказав: «Себе як у дзеркал я бачу, але це дзеркало мен лестить». У блискучих картинах. Художники майстерно користувалися кольором свтлом, створюючи пульсуючу глибину почуттв, пднесений порив до боротьби вол. Гете, Й. -Г.
Чи була у нього для цього якась спонукальна причина. Бльше свтлим став колорит. Одним з найпопулярнших, без сумнву, прекрасних течй мистецтва романтизм. В Англ це творчсть поетв Дж. Г. Байрона, Перс Буш Шелл, Дж. У музиц напрямок романтизму склалося в 20-х рр., А розвиток зайняло весь XIX столття. Народи— це думки Бога.
Балакрв, Н. А. Одне з головних творв Жерко – картина Плт Медузи. Такий неоготики чимало в словянських кранах. Брюллов, А. А. Кюхельбекера, А.
Вяземського, юного Пушкна вддають данину анакреонтической «легко поез». Тому постат майже скульптурний.
Його рух стримано, бльш сконцентровано, осмислено. Колись у свой "Божественнй комед" Данте взяв у провдники по всх сферах (раю, пекла, чистилища) земл Вергля. ванов в Рос). Гете (у свох раннх драматичних дослдах). Автора цкавлять море, гори, лси рзномантн вдтнки стану природи в рзний час року доби. Кожному вдкриваться душа природи по-ншому.
Этот путь должен разрешить все противоречия, полностью изменить жизнь. Вдмовившись вд суворого давнього Бога, люди псляреволюцйно епохи створили нового кумира – грошового, який няким чином не мг задовольнити художньо налаштован душ. У творчост поетв-декабриств – К. Ф.
1854, Музей витончених мистецтв, Гренобль), монументального декоративного розпису (стеля Тронного залу Палати Депутатв, 18331837 бблотека Палати Депутатв, 18381847 бблотека Люксембурзького палацу, 1845 розпис" Оплакування Христа «в церкв Сен-Ден дю вересня Сакреман, 1843), портрет (портрети Ф. Шопена, Ж. Санд, Н. Паганн, автопортрет 1832 г. ), натюрморт («Великий мисливський натюрморт», 1826), пейзаж, в зображеннях нтеррв тварин. Первым, кому удалось закрепить новое направление и «оправдать» романтизм, был Теодор Жерико. Вона – спрямовуюча сила руху групи на барикадах. Картина вийшла складною, чарвною, динамчною. Романтизм в живопису Франц розвивався за ншими принципами. Сьогодн ми переживамо сплеск нтересу до творчост Фрдрха.
З темою свободи переплтаються мотиви увязнення, вигнання. Рилва, В. К. Це велич, тамниця або просвтленсть природи й свдоме стан спостергача. За ним виступа так само вдважно ршуче налаштований робтник з шаблею. Панвн пригнчен настро доби вдбило мистецтво романтизму.