Бодянський). романтизм просякнув ус сфери нтелектуально дяльност людини. Такими непересчними людьми були козаки й гайдамаки.
Теплою задушевнстю ще глибшим лризмом пройнятий опис незвданого пдводного свту (Сонечко мсяць червоненький хлюпощуться в вод на дн з води виходять веселеньк. ) образи рибалки та водяно красун подан в емоцйно-мелодйному дус. За «витвки» вн був вдрахований з цього пансону й перейшов до Воронезько гмназ. У свому прагненн обйняти неосяжне вони надзвичайно розширили «обр» бачення свту у його просторових, часових та сторичних вимрах.
вн друку клька вршв та окремою книжкою (псевдонм сько Материнка) Наськ укранськ казки. Псля смерт Костомарова 1886 року в Петербурз вийшла збрка його прозових творв «Рассказы И. Богучарова (Николая Костомарова)». romantisme) — дейний рух у лтератур, науц й мистецтв. Унверсалстська лберальна утопя, таким чином, неспроможна. У нй автор порушив актуальне питання сучасност — безправне становище крпакв, жорстоксть самодурство помщикв. Петро Гулак-Артемовський започаткував романтичний тип художньо творчост в укранськй лтератур укранською баладою «Твардовський» за сюжетом твору польського поета-романтика А. Мцкевича «Пан Твардовська».
На таких позицях стояли укранськ поети-романтики:. Ц псн виконували мандрвн спваки-оповдач пд супровд гтари. Поширилась балада, що приваблювала поетв загостреним драматизмом. У другй поез образ неба податься в ншому ракурс.
Пзнше романси поширилися в нших кранах. Свою долю повязав з Харквським унверситетом — справжнм центром освти й науки. Романтики змальовують дивовижн, драматичн под.
1856 року Костомарова амнстовано. Трохи чи не найбльше заслужився Гребнка перед укранською лтературою виданням альманаху Ластвка (1841) та тими нформацями про романтику, головне росйську, як вн постачав Шевченков. Помер. 1821-го П. Гулак-Артемовський здав кандидатський магстерський спит, захистив дисертацю на тему «О пользе истории вообще и преимущественно отечественной и о способе преподавания последней» та здобув ступнь магстра. Наприкнц XVIII — на початку XIX ст.
Брав дяльну участь у створенн журналу «Основа», у виробленн його нацонально-культурно програми. Подбн «звльнення» практикувалися тод за браком вакантних попвських мсць у парафях. Лрика М. Петренка вдзначаться схильнстю до флософських роздумв, й притаманна циклзаця.
Закнчив Нжинську гмназю вищих наук, де навчалися М. Гоголь В. Забла. Романтики люблять екзотичн пейзаж. Ц рядки свордним вдбитком не лише зовншнього боку природних явищ, але й власного ства людини, власних вдчуттв.
Народи— це думки Бога. З горя Забла прогайнував маток. Вступне слово вчителя. Псля закнчення унверситету молодий науковець захистив магстерську дисертацю, викладав польську словеснсть, сторю, географю, статистику, працював деканом словесного факультету, потм ректором. Визначним лтературним досягненням П. Гулака-Артемовського стала поява першо вршовано байки в укранськй лтератур «Пан та Собака», блискучого зразка сатиричного твору. Вн цитував напамять окрем мсця з лтописв, цл акти й документи.
Котляревським поета, який, використовуючи творч методи останнього (бурлеск, травестя), спробував ввести в укранську лтературу низку нових жанрв, в першу чергу баладу. Напевно, не буде помилковим твердження, що як романтик вн сформувався ще в дитинств. Вн не прийма приземленого повсякдення, а отже, завжди конфлкту з ним. Вплив народно поез на романтикв вдгравав, однак, не тльки позитивну роль.
На початку 1862 року залиша працю в унверситет й порина в наукову роботу. Найвизначнший укранський самотнй поет в вген Гребнка (1812-48). Романтики часто звертаються до минулого, вдкриваючи забут епохи.
— оповдання про вдьмака, що по смерт ходить з могили до сво жнки. Згадуючи про те навчання, письменник розповдав, яких злигоднв зазнавав: у вльний вд урокв час бгав по базару збирав рештки вд чумацьких обдв, просив Христа ради, щоб його пдвезли додому. У Петербурз створив гурток мистецько й лтературно нтелгенц. в укранську лтературу прийшло нове поколння романтикв (А. Затребуваним виявляться образ «благородного дикуна», озброного «народною мудрстю» не зпсованого цивлзацю. У Франц в 70-т роки ХХ ст.
Поет вплта в художнй контекст твору елементи казкового епосу. Твр пройнятий елегйним настром, насичений народнопсенними мотивами, фантастичними елементами, експресивною лексикою. Основою романтичного напряму стала поезя.
Лричний герой прагне пднестися до деально сфери хоча б у мрях. В оперному жанр розвиваться лейтмотивна система, а також тяжння до наскрзно драматург. Мати, Надя ванвна, як могла, задовольняла нтереси сина.
Шлармахер, Й. -Г. представники —. 1844-го Микола ванович захистив магстерську дисертацю на тему «Про сторичне значення укрансько народно поез».
Елегя зародилася в Стародавнй Грец як твр певно форми з патротичними й нтимними мотивами. М. Костомаров дивував усх чудовим знанням квтв трав. Навчався в Нжин, служив у Кивському драгунському полку, потм жив на хутор. з творчого доробку поета-романтика, який налчу майже сорок творв, за життя письменника було опублковано лише пять, зокрема його знаменитий «Соловей» («Не щебечи, соловейку»). Панвн пригнчен настро доби вдбило мистецтво романтизму. в Нмеччин та помалу захопила лтературу вс вропи.
Фатально вплинули на здоровя письменника дв под. Уввши в байку гострий соцальний конфлкт, автор зображу характери головних персонажв — пана Рябка — як представникв двох протилежних суспльних «сфер» у реалстично-побутовй конкретност й виразност. В стор укрансько лтератури значення Гулака-Артемовського визначаться його положенням наступного за. Одна з найхарактернших рис романтично поетики — «символка». Кирила Мефодя». в Харков. Виходячи з опозиц до свтогляду просвченост, романтика розвинула свй власний свтогляд.
Срезневського ("Запорожская старина" 1833—1838 рр. ). Пантелеймон Кулш згадував, що В. Забла в укранськ псн «улив стльки душ, що спвались вони або читались у рукопис геть широко по Укран мж панами, а деяк чував я й мж простацтвом». Станьмо на його точку зору та будемо виходити з не"".
В пзнш роки такого типу був Кулш, але й вн ранше прийняв чимало спонук вд кивського кола. Тут вн служив у Статистичному комтет (1848–1857) 1848–1850-го був перекладачем при губернському управлнн, редактором неофцйно частини «Саратовских губернских ведомостей». Цей напрям став цлковитим запереченням класицизму.
Найвдомший його твр — поезя «Небо» («Дивлюсь я на небо») — покладений на музику Людмилою Александровою, випускницею Варшавсько консерватор, дочкою харквського поета й вйськового лкаря Володимира Александрова. х визначенням можуть бути слова Шевченка: "Було колись. Цикл «Небо» складаться з трьох поезй. М. Костомаров — автор сторичних трагедй «Сава Чалий» (1838) «Переяславська нч» (1841). Декламував велик уривки Шевченкових творв, врш нших улюблених поетв — Байрона, Шиллера, ете, Мцкевича.
4. Вн цитував напамять окрем мсця з лтописв, цл акти й документи. А 25 счня 1882-го зануреного в роздуми митця знову збив екпаж. Максимович, . Гурток Серезневського при Харквському унверситет. Першим укранським поетом-романтиком називають Боровиковського дослдники.
Флософську базу романтизму заклав нмецький флософ Фрдрх Шеллнг. Так картини природи допомагають розкрити незвичайнсть романтичного героя. Рилв, О. Пушкн, Ф. Буларн), але й численн укранц, що писали росйською мовою (О.
// А я бдний, безталанний, // Без пари, без хати». Виникнення цього лтературного напряму в Укран повязане з публкацю 1827–1828 рокв творв П. Гулака-Артемовського «Твардовський» «Рибалка», з появою «Малоросйських псень» М. Максимовича 1827-го, а також створенням лтературного гуртка. До твору додано пдзаголовок «Малоросйська балада».
Звдси виплива бажання вдгородитися, утекти вд одномантност щоденного снування. Укранський романтизм (фр. вген Павлович Гребнка (1812-1848) зростав у дворянськй см на хутор Убжище Гребнквського району на Полтавщин. Найпослдовнш позиц романтизму виробили митц Франц. Казки — навна спроба етнографчно романтики. У цей перод особливо посилився нтерес до дослдження фольклору псля виходу у свт велико клькост рзножанрових збрникв усно народно творчост укранцв фольклористичних нукових праць, адже, за словами М. Гоголя, «псня для Украни все: поезя, й сторя, батьквська могила». 2) дейно-художн особливост укранського романтизму.
характеризувати основн шляхи та лтературн напрями в поез цього пероду розвивати навички дослдницько дяльност, умння робити доповдь на лтературну тему, навички самостйно роботи, творч здбност учнв виховувати нтерес учнв до творчост поетв середини XIX ст., бажання розширювати свй нтелектуальний свтогляд. Справжня дя— не в дйсност»— проголосив Тк у «Мандрах Франца Штернбальда». Молод полюбили одне одного й заручилися за згодою батькв. Байрона, В. Шекспра (псня Дездемони з трагед «Отелло»), з чесько («Ягода», «Рожа») польсько («Панич двчина») народно поез.
1855 року Гулака-Артемовського обрано почесним членом Харквського унверситету, а ще ранше — членом «Московського товариства аматорв росйсько словесност», «Московського товариства стор древностей росйських», «Королвського товариства друзв науки» у Варшав, членом Копенгагенського товариства пвнчних антикварв та н. Помер письменник 13 жовтня 1865 року в Харков. Обвнчалися батьки М. Костомарова у вересн 1817 року, вже псля народження сина. Адже виростав серед чарвно полтавсько природи, вдчуваючи себе гармонйною часточкою. Костомаров в унверситетськ роки дуже багато читав. 6 квтня 1885 року, у день памят Кирила Мефодя, здоровя вченого рзко погршилося. Здаться, пд впливом Максимовича в Московському унверситет вн звернувся до студй народно поез, його дисертаця О народной поезии славянских племен (1837) належить до перших романтичних розвдок на цю тему в росйськй лтератур. На укранському рунт вн нби залишився позаду свох власних росйських творв. Про нього й пде мова сьогодн на уроц.
Але вйськовим вн виявився няким. З 1817 року почав друкуватися в журнал «Укранський всник», де були опублкован його переклади класикв свтово лтератури: Жан-Жака Руссо, Джона Мльтона, Адама Мцкевича, Йоганна Вольфганга ете, ораця та н. На лтературно-суспльний розвиток П. Гулака-Артемовського значно вплинуло польське письменство, до якого вн виявив глибок симпат ще з часв навчання в Кивськй академ. Укранський романтизм вдграв величезну роль у дослдженн нацонально стор. Дв збрки вршв («Украинские баллады Иеремии Галки», 1839 «Ветка. // Далеко за хмари, подальше од свту, // Шукать соб дол. » Тугу за гармоню реального життя й деалу, хню несумснсть автор передав через народнопоетичн образи-сим-воли, характерн для романтизму: космчн символи (небо — високсть, недосяжнсть сонце — вища космчна сила, осяяння, слава, велич мсяць — символ циклчного ритму часу, вчност, постйного оновлення аналзован ранше образи-символи зрки, зор), земн символи (земля — мати-годувальниця, багатство, щедрсть, родючсть, грхопадння свт — приземленсть, буденнсть), абстрактн символи (крила — символ мр, творчост, натхнення), птахи (сокл, орел — символ вдваги, смливост, гордост, чоловчо краси, далекоглядност, духовного злету). Твр пронизаний романтично-меланхолйним смутком, журливим настром нездйсненно мр життя.
Тому не випадково в байц «Пан та Собака» з просвтительських позицй порушуться одна з кардинальних проблем соцального й полтичного життя епохи — проблема крпосного права. романтичними називали твори, написан романськими мовами.
На основ цих документв Костомаров створив сторю полку, але ця робота не збереглася. Прагнення творити «в народному дус» породжувало численн стилзац та цитац народних псень, що приводило до гальмування розвитку авторсько свдомост. Головний композицйний прийом твору — художнй паралелзм: спв соловейка в саду й на могил та творчсть народного поета, який «вршами любязними / Кохання й радсть роздля / З серцями приязними». Тяжння П. Гулака-Артемовського до нових, романтичних вянь обумовлювалось його глибокими симпатями до польських романтикв, насамперед А. Мцкевича, автора знаменитих «Балад романсв» (1822).
Кулш, О. Стороженко, В Горленко та н. ). 1833-5 рр. У кнц 30-х рокв починаться хоч неширокий романтичний лтературний рух в Галичин. У х творах важливе мсце займають християнськ образи мотиви ("Кан" Дж. З народно лрично псн, головним змстом яко показ душевного стану персонажа (при цьому соцальне становище, як в романтичнй поез в цлому, окреслються тльки в найзагальнших рисах), виплива чуттвсть, поетизаця обкта зображення, емоцйна концентраця душевних переживань, принцип деалзац майоризац героя. Вагилевич (основн представники славнозвсно «Русько трйц»).
ндивдуалзм – одна з ключових ознак романтизму. 3. Це була, по сут, перша лтературна (вршова) байка, написана з свдомою орнтацю автора на фольклорн, демократичн джерела, традиц народно смхово культури, на живу розмовну мову.
У мистецькй палтр письменника — романтичн драми «Кремуций Корд» (1849), «Эллины Тавриды» (1883), «Украинские сцены из 1649 года» (незакнчений твр). 25-рчний гусар, середнього зросту, стрункий юнак, закохався у випускницю нституту шляхетних панянок Любов Блозерську, рдну сестру Вктора Блозерського (видавця «Основи») та письменниц Ганни Барвнок (дружини П. Кулша). Костомаров поетизу козацьку славу Украни («Давнина», «Дти слави, дти слави. », «На добранч»).
Вони видають збрки народних псень (. Н за життя поета, н псля його смерт не вийшло друком жодно збрки вршв. Звдси – контакт з народною поезю, з одного боку, сприяв становленню романтичного мислення, а з ншого – утруднював його. Псля рчного увязнення в каземат «Третього вддлу», а потм у Петропавловськй фортец його вислано до Саратова.
Шевчук). Михайло Миколайович Петренко (1817 — рк смерт невдомий) народився в м. Словянську Харквсько губерн (тепер Донецька обл. ). Романтичний рух знаходить ще наприкнц свого снування новий останнй осередок у Петербурз пд час снування «Основи».
Його байки вдзначаються яскравим нацональним навть спецально лвобережним укранським колоритом, здоровим гумором», наприклад: «Ведмежий суд», «Вл», «Ячмнь», «Рибалка», «Мрошник», «Дв пташки в клтц». Влаштовував лтературн «ввторки», куди сходилися земляки-укранц (П. Фабула балади ете (мрйливий юнак, зачарований русалкою, кидаться у звабливе пдводне царство) сяга у свтову, зокрема й укранську народну мфологю. Романтичн мотиви (нацональн — ептафя Богдану Хмельницькому та врш Кирилу Розуму та казков — три казки) оброблено дуже примтивно, чистою та простою, але мало поетичною мовою.
Отже, поезя «Соловейко» — класичний зразок укрансько романтично лрики з усма характерними для не ознаками. Зокрема, удосконалюються вршов форми, особливо— у поез Т. Шевченка. Проте в той час про символств знали лише у вузькому кол цнителв поез. Отже, романтизм в Укран мав так особливост: —незадоволення реальним життям, зосередження уваги на розкритт внутршнього свту людини —поднання просвтительських романтичних дейно-естетичних засад —деалзаця патрархальних вдносин —посилення уваги до проблеми лтературно мови, нацонально-сторично тематики —особливо тсний звязок з фольклором (сюжет, геро, художн засоби, стилстичн фгури) —наявнсть символв, антитез, персонфкацй, метафор для вираження тужливих настров —лричний герой перебува в гармон з природою, у центр — незвичайн, часто фантастичн обставини —романтичний герой повязу свою долю з долею народу, з боротьбою за нацональну незалежнсть —це люди сильно вол, мужн, духовно багат (часто самотня, але сильна особистсть, яка протистоть жорстокому свту). Нин будь-який народ прагне залишатися тим, ким вн, ким вн може стати. Укранський романтизм охоплю перод 20–60-х рокв XIX ст.
Якщо у романтикв вона жива, одухотворена, то у парнасцв — байдужа до людських страждань. Романтична символка користуться образами, як вдповдають свтогляду: психологчн, флософськ, сторично-флософськ символи нод згущуються до складних алегорй, «мстерй», як вимагають спецального витлумачення, нтерпретац. 3) Бографя П. Гулака-Артемовського. Так, сюжет балади «Рибалка» запозичений П. Гулаком-Артемовським у нмецького поета ете.
Ця школа була першою, роль фольклору в творчост – домнуюча. Одним з найвдомших його врш «Соловейко», пройнятий елегйними настроями. Вктора Заблу вважають поетом нещасливого кохання. Ц де звучать в «стор Русв», у творах Миколи Гоголя, кирило-мефодвцв, Т. Шевченка, О. Потебн, П. Кулша та н. Особливо велика увага звертаться на природне право людини на нацонально-культурний розвиток, збереження нацонально дентичност. Ункальним явищем французького вропейського романтизму став барельф «Марсельза» на Трумфальнй арц в Париж (скульптор— Франсуа Рюд).
До харквських романтикв, крм. Вони вивчали фольклор не лише як мистецтво. Гребнка, М. Костомаров, П. Кулш та н. ). Загалом можна виокремити основн риси як були притаманн романтизмов як культурно-сторичнй епос: деалзаця минулого як пероду гармон та стабльност у суспльств увага до ндивдуального, субктом стор виступа колектив— народ, наця, або, соцальна верства— наприклад, козацтво деалзаця видатних геров, як представниками нац, висловлюють прагнення художньо-емоцйн методи пзнання, ррацональний пдхд, вчування в «дух епохи», нтуця вдмова вд унверсалзму сторичного процесу, основним полем дослдження для сторикв-романтикв ста нацональна сторя.
Особливого значення в цей час набула праця М. Костомарова «Книга буття укранського народу», у якй викладен романтичн де виразного нацонально-полтичного забарвлення, покладен в основу Кирило-Мефодвського братства. Цей незвичайний герой д у незвичайних обставинах. "Найважливша риса та заслуга укрансько романтики, — писав учений, — це те, що вона свдомо поставила соб завдання утворити "повну лтературу", яка могла б задовольнити духовн потреби всх кл та шарв укранського суспльства. Слд, однак, зазначити, що на початку балади автор не вдходить повнстю вд бурлескного стилю: «Що рибка смик — то серце тьох. », «Аж гульк. », що виразною рисою ранньо стад укранського романтизму, свордним перехдним етапом. Костомаров). «Рибалка» — одна з перших спроб романтично поез в укранському письменств початку XIX ст., зокрема лтературно балади, для яко характерне вдале поднання чотиристопного ямба з пяти- шестистопним.
— твори середньовччя Ренесансу, а з часом усе дивовижне, незвичайне, фантастичне, тобто таке, яке стрчаться в книгах (у романах, а не в дйсност). Найбльший вплив на розвиток романтично поез справив збрник Максимовича «Укранськ народн псн» (1834). У 20-40-х роках XIX ст. А до того ж у свт багато "тамничих", захованих, невдомих сфер та сил. Думка, що життя особи може минути, а вона так не дочекаться «полумя майбутнього», до Тка так не дйшла.
«Мен соромно брати участь в суспльному житт»— казав персонаж роману Сенанкура «Оберман», його наслдувала бльшсть. Укранська романтична лтература зявилася у 20—30-х роках XIX ст. Використавши в «казц» фабульну канву однойменно чотирирядково байки. З метою передач нжних людських почуттв П. Гулак-Артемовський переспвав нмецьку баладу Й. В. ете «Рибалка» («Der Fischer»).
Могила, 1814 – 1870), проф. У той час надзвичайно популярност набули лтературн вечори вгена Гребнки. Лрика Ф.
Мова збагачуться новими словами, звязаними з новими образами та темами, напр., «нчна сторона» свту та душ. Особливу роль у цьому вдгравав Харкв, як це пдкреслював Л. Блецький, «у тих часах н одне мсто Украни порвняно з Харковом не виявило тако сильно любов до укранського народу й народност». Як зазначено в «Словнику символв», у народнй поез ц дерева та кущ мають так символчн значення: тополя — символ дерева життя, добра зла, сумно двчини, матер, краси, стрункост, весни верба — символ прадерева, пробудження природи, весни, засмучено жнки, батьквщини калина — символ двочо чистоти й краси, вчно любов, кохання, врност, гармон життя природи, материнства, нескореност та стйкост ялина — символ зажури, смутку, смерт. Отже, поезя «Соловейко» — класичний зразок укрансько романтично лрики з усма характерними ознаками. Мало не до смерт М. Костомаров зберг феноменальну память. Петро Петрович Гулак-Артемовський (справжн прзвище — Артемовський) — укранський письменник, учений, перекладач, поет. Представниками «чистого мистецтва» можна вважати поетичну групу «Парнас» у Франц, школу «чистого мистецтва» в Рос (творчсть Федора Тютчева, Афанася Фета та н. ). вген Гребнка писав також прозов твори росйською мовою — оповдання, нариси, повст («Нжинський полковник Золотаренко»), сторичний роман «Чайковський», врш, псн, романси. Деклька власних псень поет сам поклав на музику спвав х пд супровд бандури.
Романтизм в Нмеччин мав досягнення у флософ, частково, в живопис, де розвинулись споглядальн, меланхолйн чи мстичн настро окремо особистост наодинц з величчю природи, з уламками величного минулого, з непзнаваннстю смерт чи Бога (меланхолйн портрети Отто Рунге, свтськ, нецерковн одинаки Каспара Давда Фрдрха, заглиблен в минуле персонаж Шпцвега). У творчост романтикв особливого значення набува постать самого поета. Весною 1847 року М. Костомарова заарештовано. Гребнки «Ластвка» (1841), у якому були надрукован укранськ народн псн, приказки, загадки, а також твори Т. Шевченка, . 1872 року вд напружено роботи в М. Костомарова почали сильно болти оч. Романтика ма навть певну назву для цих сил, сфер у х цлокупност: "нчна сторона" свту".
Гердер, Г. -Е. Укранський романтизм розвивався пд впливом популярно творчост вропейських письменникв-романтикв: Скотта, Байрона, Шелл (англйська лтература), Шиллера, Гейне, ете (нмецька), Гюго (французька), Шафарика, анки, Коллара (чеська), Мцкевича, Словацького (польська), Петеф (угорська), Жуковського, Пушкна, Лрмонтова (росйська). Укранський романтизм як складова частина словянського нацонально-культурного вдродження та романтизму захдновропейських лтератур виявив спльн з ними риси, хоча мав сво стотн особливост. Тут були написан перш його твори., // як сонце зйде», «як сонце пригр», « як вечор». Коли Ровнви запропонували Тетян Петрвн за 14 тисяч десятин родючо земл (вдовина частка) дати волю синов, вона погодилася без зволкань.
Здобуток цього лтературного напряму також формальним. У таких вршах, як «Баян», «Палй», «Смерть Пушкаря», сторичн постат виступають уже вдокремленими вд баладного сюжету, започатковуючи в укранському романтизм деологзовану сторичну тему з яскраво вираженим романтичним пафосом, що готувало грунт для сторично поеми, драми й трагед (Т. Усна словеснсть осмислювалась як джерело духовного життя народу, його «ндивдуальност».
Сомов, М. Маркевич, . Замсть них нод зявляються образи з мфолог нацонально. 1. вген Гребнка — типовий представник романтизму.
Здобуток цього лтературного напряму також формальним.
в Укран склалася така соцальна, економчна, культурна ситуаця, що викликала незадоволення й протест як широких народних мас, так творчо частини суспльства, передових кл дворянства. Але реалзм набув найбльшого розвитку у проз. 1827 року укранський поет виступа на сторнках «Вестника Европы» з «малоросйською баладою» «Рибалка». Укранський романтизм вдграв величезну роль у дослдженн нацонально стор.
Двчина-русалка зачарову рибалку за допомогою вдомих засобв принади: «косу зчсу, брвками морга», «морга й спва», — зваблю юнака тамничим пдводним свтом, у якому вн безслдно й зника. Його кращ твори укранською мовою написан в дус естетики просвтницького реалзму. Срезневського в Харквському унверситет наприкнц 20-х рокв. Джерелами укранського романтизму стають сторичн матерали, фольклорн твори, а також зразки вропейських романтичних творв.
А форми держави залежать вд самобутност народу, його характеру. Письменник узяв безпосередню участь у виршенн життво та творчо дол Тараса Шевченка: у викуп його з крпацтва, у першому виданн «Кобзаря» 1840 р. в альманас «Ластвка» надрукував окрем твори Т. Шевченка, допомагав у самоосвт, матерально сприяв його першй подорож в Украну.
Як поет М. Костомаров заявив про себе в раннй перод творчост. Переконайтеся сам. Амвросй Метлинський (псевд.
Тод вн почав писати врш, два з яких — «Соловей» «Гуде втер вельми в пол» — стали знаменитими народними пснями. Укранськ романтики мали деклька свох осередкв: у Харков дяли Лев Боровиковський, Амвросй Метлинський, Микола Костомаров у Львов — Маркян Шашкевич, ван Вагилевич, Якв Головацький (члени «Русько трйц»), Микола Устиянович у Кив — члени Кирило-Мефодвського братства, Микола Костомаров (що перездить з Харкова), Тарас Шевченко, Пантелеймон Кулш, Микола Гулак. 1. Восени 1881-го його збив ломовий взник.
Харквська школа романтикв була найчисленншою. накше вони ставилися до природи. Поезя попрямувала до символзму. Гребнка увйшов насамперед як прославлений байкар з свою збркою «Малороссийские приказки» (1834, 1836). Наслду байки Красцького та Крилова, згодом Гулака-Артемовського. Байрона, "Мойсей" А, Внь, "Елксири диявола" Е. Гофмана, "Маря" Т. Шевченка).
Своми деями настановами, зокрема наголошуванням народност рол та значення нацонального у лтератур мистецькй творчост, романтизм вдграв визначну роль у пробудженн й вдродженн словянських народв, зокрема укранського. 1855 року Гулак-Артемовський обраний почесним членом Харквського унверситету. Риторичн фгури («Чому мен, Боже, ти крижв не дав. », «Хба ж хто коха нердних дтей. »), тавтолог («Чужий я у дол, чужий у людей»), розлог метафори пдкреслюють приреченсть на самотнсть. Проте вдграла велику роль у формуванн його нтересв як ученого, примусила серйозно замислитися над тим, щоб в аспект стор подбних полкв простежити минуле вс слобдсько Украни.
Шевченко, . Через образ природи (особливо соловейка), на тл яко змальовано стан душ юнака, посилються психологзм твору. Неповторний спв соловейка луна навесн повсякчас: «на зор раненько», «в темну нч. Двчина вийшла замж за нелюба. Романтики вважали сво мистецтво прямою протилежнстю класицистичного. Це переспв однойменно балади ете (ще ранше переклав росйською мовою В. Жуковський). Гаман, Г. Гейне, Й. -В.
Звдси прихильнсть до естетизму О. Уайльда, . Анненського та нших письменникв. Слово вчителя. Але найважлившою рисою та заслугою укрансько романтики, на думку Д. Чижевського, те, що «вона свдомо поставила соб завдання утворити повну лтературу, яка могла б задовольнити духовн потреби всх кл та шарв укранського суспльства». В росйськй лтератур провдними представниками укрансько школи були не тльки захоплен укранською екзотикою (природою, сторю, народним побутом творчстю) росяни (К. У звязку з його арештом за участь у Кирило-Мефодвському братств 1847 року збрки було заборонено й вилучено з продажу. У ньому неможливо вивчити лише окрем сторони, сфери, не беручи до уваги всх нших та цлого.
Вдомо, що до клькох його вршв дбрав мелод Т. Шевченко, як стали вдомими пснями. До вршв «Соловей» «Гуде втер вельми в пол» написав музику росйський композитор М. Глинка, псля чого псн набули широко популярност. Поезя «Соловей» («Не щебечи, соловейку») у форм уявного монологу лричного героя з соловейком оспву не згасле до кнця життя кохання, його страждання через втрату мило двчиноньки. Франка та н. Елегя (з грец. Називаючи фольклор «нечпаним рудником» для балад псень, Боровиковський не тльки брав з ньоготеми й мотиви для свох творв, а й спирався у свой творчост на поетику народно псн, що по-рзному впливало на формування романтичного свтобачення стилю. (Типовим представником романтизму вген Гребнка.
У першй половин ХХ ст. На ранньому етап утвердився фольклорний, або народний, романтизм, з властивими йому ознаками: незадоволення реальним життям, зосередження уваги на розкритт внутршнього свту людини поднання просвтительських романтичних дейно-естетичних засад деалзаця патрархальних вдносин, людських почуттв, наявнсть релгйно свдомост посилення уваги до проблеми лтературно мови, нацонально-сторично тематики особливо тсний звязок з фольклором (сюжет, геро, художн засоби, стилстичн фгури) наявнсть символв, антитез, персонфкацй, метафор для вираження тужливих настров пднесена, емоцйна, насичена яскравими народнопоетичними засобами художньо виразност мова. Прикметними особливостями героя у творах романтизму так: лричний герой перебува в гармон з природою, у центр — незвичайн, часто фантастичн обставини романтичний герой повязу свою долю з долею народу, з боротьбою за нацональну незалежнсть це люди сильно вол, мужн, духовно багат (часто це самотня, але сильна особистсть, яка протистоть жорстокому свту). Найголовнше, що Тютчев умв не просто передати красу навколишнього свту, а дав змогу читачев вдчути цю красу. Першими виявами укранського романтизму були: видана 1818 у Петербурз «Грамматика малороссийского наречия» О. Павловського збрка М. Цертелева «Опыт собрания старинных, малороссийских песней» з висловленими в них думками про глибоку сворднсть самостйнсть укрансько мови й укрансько народно поез. До творчого доробку П. Гулака-Артемовського належать байки (байка-казка, байка-приказка), притч, врш, послання, балади. Але найважлившою рисою та заслугою укрансько романтики, на думку Д. Чижевського, те, що «вона свдомо поставила соб завдання утворити «повну лтературу», яка могла б задовольнити духовн потреби всх кл та шарв укранського суспльства».
Для романтикв вдбуваться пзнання почуттям або «нтуцю». 1860), лтературн казки «Торба» й «Лови» (обидв — 1843), повсть з часв повстання С. Разна «Сын» (1865), сторична хронка з часв вана Грозного «Кудеяр» (1875), повст «Холуй» (1878), «Черниговка» (1881) — про укранське життя XVII–XVIII ст. Зараз це слово символ мистецтва, символ поез. В основ естетики символзму – романтична концепця «двох свтв», згдно з якою весь навколишнй свт – лише тнь, «символ» свту дей.
Пд час мандрвок Украною збирав не тльки фольклор, а й гербар. Лтературна романтика, або романтизм як лтературна течя, яка виступила наприкнц 18 ст. Головними передумовами написання «Пана та Собаки» були насамперед активзаця передово суспльно думки, пднесення народно самосвдомост, обцянки Олександра щодо можливого скасування крпацтва. Вони надзвичайно розширили обр бачення свту в його просторових, часових та сторичних вимрах. Започаткову харквську романтику Левко Боровиковський Велика.
Вранц 7 квтня вн помер у свой квартир на Васильвському остров в Петербурз. У передмов до "Кромвеля" Гюго висмяв класицистичн правила трьох дностей у драм та рархю жанрв. Вн дуже любив польов квти, оспвував х у свох поезях («Квточка», «Рожа», «Кульбаба», «Явр, тополя береза»). В Кив в 40-х роках романтичний рух блискуче розвиваться в лон «Кирило-Мефодвського братства», але його припиня адмнстративне переслдування.
Раптова смерть батька (1828) поставила його родину в скрутне юридичне становище. Важливу роль вдграла «казка» П. Гулака-Артемовського в розвитку байкового жанру в Укран. Вктор Миколайович Забла (1808-1869) народився на хутор пд Борзною на Чернгвщин в родин дрбного помщика. Перш його твори пд назвою «Думки» були надрукован в альманас «Снп» ще пд час навчання в Харквському унверситет. 1833 року Микола став студентом сторико-флологчного факультету Харквського унверситету. Але реалзм найбльше розвинувся у проз.
Постулат «Минуле було величним прекрасним» пдпав пд нищвну критику. М. Костомаров переклав частину «Краледворського рукопису», окрем твори Дж. Академю залишив, не закнчивши навчання.
Гребнки, пзнше — Т. Шевченка. Творчсть поетв романтикв. Петро Петрович Гулак-Артемовський (справжн прзвище Артемовський) (1790-1865) народився в мстечку Городищ Кивсько губерн (нин Черкаська обл. ) у см священика. У Харков письменник уже 1818-го ста лектором засновано з його нцативи «кафедри польсько мови». Поезя митця характеризуться широкою проблематикою та розматтям жанрових форм: врш-балади, в основу яких покладено народн врування, легенди та сторичн перекази («Посланець», «Мана», «Брат з сестрою», «Ластвка», «Явор, тополя й береза» та н. ) ремнсценц на сторичн теми (врш «Згадка», «Могила» та н. ), врш-псн романсового характеру, стилзац народно лрично псн («Стежки», «Поцлунок», «Рожа», «Горлиця», «Голубка», «Нчна розмова», «Вулиця», «Зозуля»), особистсно-психологчна лрика з нарканням на життя, тугою за недосяжним щастям, молодстю («Туга», «Двчина», «Сон», «Ой шов козак», «Зрка», «Зор» та н. ). х геро — люди титанчних пристрастей, самобутн, горд, вольов. Вони вважали, що генй сам творить правила. Для духовних елт поневолених народв постала нагальна потреба обрунтувати право нац на незалежне снування.
Протиставний паралелзм розкрива мотив приреченост на страждання в коханн, в особистому житт: «. М. Петренко також представником психологчно-особистсно теч укранського романтизму. Тут переважають мотиви втеч вд реалй, пошуку щастя. Хлопець спостергав навколишнй свт, намагався дзнатися побльше про секрети буття. Заслуга романтизму — у вдкритт народно поез Украни, минулого.
Шеллнг, Ф. -Д. -Е. А про сво часто забувамо. Сучасники свдчили, нбито через смерть кохано двчини. нколи естетизаця жахливого або потворного, кристалчна холоднсть вршв вдштовхували читачв вд хнх творв, але попри все вони назавжди залишилися в стор свтово лтератури.
Разом з тим бльшо ваги набувають жанри мнатюри— прелюдй, програмних творв мало форми. У лтератур романтизму набувають поширення образи самотнх «уткачв» – мандрвникв подорожнх, для яких мандри (як у прямому, так в переносному значенн) стають основним способом снування. Костомаров вдомий як прозак, що написав повсть «Сорок лет» (1840), «Казка про двку-семилтку» (1840 опубл. Йоганн Готфрд Гердер, що отримав надал звання «нмецького просвтника», зробив ще один крок, проголосивши, що не може бути унверсальних «найкращих форм держави», а кожен народ несе «в соб сво норми права, сво представлення про щастя», як вдрзняють цей народ вд нших як його мова, що дикту особливост мислення. Це повязане з тим, що в художньому метод фольклору синкретично поднан романтична деалзаця (урочистсть, пднесенсть, герозаця, монументалзм народних дум) принцип життво правдивост (художн узагальнення реалстичного типу). Наприкнц 30-х — на початку 40-х рокв XIX ст.
Видання: «Укранський альманах», «Запорзька старовина». Розвиток його в його росйських творах — розвиток вд романтики до натуралзму. Як вдомо, центром елегйного жанру екзистенцальн проблеми людини. Срезневського, належали ван Розковшенко, Опанас Шпигоцький, брати Орест Федр вецьк. Вн народився 16 (4) травня 1817 року в сел Юрасвка Острогозького повту Воронезько губерн на Подонн до взяття шлюбу мсцевого помщика вана Петровича Костомарова з крпачкою, згдно з законами Росйсько мпер, став крпаком свого власного батька. Лтературно ця фантастично-етнографчна романтика дуже премтивна.
Гете, Й. -Г. Нердко герой обира для себе втечу, усамтнення, самозаглиблення. Збрання романсв називають романсеро. Укранський романс гдно представлений творами цього жанру — справжнми свтовими шедеврами: «Дивлюсь я на небо» М. Петренка «Нащо мен чорн брови» Т. Шевченка «Гуде втер вельми в пол» та «Не щебечи, соловейку» В. Забли «Повй, втре, на Вкрану» С. Руданського «Нч яка мсячна, зоряна, ясная» М. Старицького (врш «Виклик») «Стоть гора високая» Л. Глбова (врш «Журба») «Смються, плачуть солов» Олександра Олеся «Ой ти, двчино, з горха зерня».
Поезя ста поруч з наукою як нший, але не нижчий, шлях пзнання. Оскльки романтики вважали музику «найромантичншим мистецтвом», звернення до народно лрики оживляло дух музики, сприяло появ музично-псенних структур. Романтичний герой завжди видляться з загально маси людей.
Декаданс у лтератур рунтуться на поднанн рзних напрямв, течй, стилв. Поезя вчителькою народв поет ма бути пророком, учителем, провдником, вльним творцем. Першими виявами укранського романтизму були: видана 1818 у Петербурз «Грамматика малороссийского наречия» Олександра Павловського збрка Миколи Цертелева «Опыт собрания старинных, малороссийских песней» з висловленими в них думками про глибоку сворднсть самостйнсть укрансько мови й укрансько народно поез. Вн говорив, що пропада вд бездяльност.
Найзначншим у байкарському доробку укранського поета по праву вважаться «казка» «Пан та Собака», яка одразу ж псля опублкування в «Украинском вестнике» (1818) набула велико популярност не тльки в Укран, а й у Рос. Пд час мандрвок Украною збирав не тльки фольклор, а й гербар. Серед них значного поширення й популярност набула романсова лрика, а також лрика особисто журби (елег, послання, посвяти, медитац). У свому прагненн обйняти неосяжне.
Укранський романтизм висунув генального Тараса Шевченка. Це увиразню нацональний колорит балади, сентиментально-романтичну тональнсть. майже одночасно в кранах Захдно вропи, а в Схднй вроп розвинувся на початку XIX ст. Улюблен теми романтично поез — доля людини, родини, народу.
Поезя спрямована до символзму. Наприклад, вд романтизму вн бере неприйняття оточуючого суспльства, розчарування у дйсност, прагнення втекти вд недосконалого життя у свт краси прекрасно люз. Як зазначено в «Словнику символв», у народнй поез ц дерева та кущ мають так символчн значення: тополя — символ дерева життя, добра зла, сумно двчини, матер, краси, стрункост, весни верба — символ прадерева, пробудження природи, весни, засмучено жнки, батьквщини калина — символ двочо чистоти й краси, вчно любов, кохання, врност, гармон життя природи, материнства, нескореност та стйкост ялина — символ зажури, смутку, смерт. Невдомо також було, навщо цьому «полумю майбутнього»особи, нездатн на активн д. Память про минуле вдгравала значну роль в настановах романтизму, але й ставлення до минулого було рзним. Харквська школа романтики (змал Серезнеський, О. Шпигоцький, Л. Боровиковський, О. Корсун).
Похований 11 квтня 1885 року на Волковому цвинтар Петербурга. Людина — не просто розумна тварина або й механзм (машина), як уважали найрадикальнш представники просвченост, а навпаки, дуже складна стота, в якй й нижч, й вищ рзномантн елементи. Укранський романтизм висунув Тараса Шевченка. «Ми можемо в цьому свт тльки меланхолйно чекати, тльки жити очкуванням полумя майбутнього. У межах романтизму складаться усвдомлення особливо цнност кожного народу та його атрибутв (мови, звичав, традицй).
або н в що. На противагу рацоналстському принципов абсолютистсько монарх як породженню нвелюючого розуму, що придушу природне право народв на розвиток свого «духу», в укранськй флософськй думц до деалу пдносяться «вольност козацького народу» як втлення свободи й демократичних форм нацонального життя. До виявв укранського передромантизму зараховують також виданий у Москв 1827 збрник «Малороссийские песни» М. Максимовича балади П. Гулака-Артемовського («Твардовський» «Рибалка», 1827). Студ минулого, як зауважу Д. Чижевський, були «складовою частиною нацонального руху. В Англ ХVII ст. «По влечению любопытства, — зазначав М. Каченовський, — захотел он попробовать, нельзя ли на малороссийском языке передать чувства нежные, благородные, возвышенные, не заставляя читателя или слушателя смеяться, как от «Энеиды» Котляревского и от других, с тою целию писанных стихотворений.
у Франц (згодом в вроп) розвиваться новий дейно-художнй напрям — реалзм. Укранський романтизм, за словами С. Павличко, "сконцентрувався на нац, котра вмирала, народ, який сходив з сторично сцени". Вн також увв в укранську лтературу жанр романтично балади.
Зокрема чималий вплив на утвердження романтизму в укранськй лтератур мали укранськ школи в росйськй польськй лтературах. З 1841-го до виходу у вдставку 1849-го — ректор Харквського унверситету. Осип Бодянський (1808-77), надзвичайно заслугований як видавець укранських памяток, що майже цле життя прожив у Москв, в ранш роки життя виступив як укранський поет. Твори сторично тематики нердко у форм алюзй спроектован на проблеми сучасност («Юпитер светлый плывет по зеленым водам киммерийским», «Спвець Митуса» та н. ).
Вн належав до числа засновникв «Укранського журналу». Ранн твори вн писав росйською мовою, зробив клька вльних перекладв з французько. 1845–1846 року разом з М. Гулаком В. Блозерським митець заснував Кирило-Мефодвське братство, беручи активну участь у складанн програмних документв — «Книг буття укранського народу», «Статуту Словянського товариства Св. Мало не до смерт М. Костомаров зберг феноменальну память. Лесснг, Й. -Ф.
Бографчн дан про нього дуже скуп, навть не збергся портрет. З часом охопив крани вропи Америки. Саме в епоху романтизму зявився перший укранський роман "Чорна рада" П. Кулша. Уникання побутового елементу). Життя та творчсть.
Один з понерв укранського романтизму П. Гулак-Артемовський писав, що виршив у свох баладах «спробувати, чи не можна малоросйською мовою передати почуття нжн, благородн, пднесен, не примушувати читача чи слухача смятись, як вд «Енеди» Котляревського вд нших, з тю ж метою писаних вршв». Вн дуже любив польов квти, оспвував х у свох поезях («Квточка», «Рожа», «Кульбаба», «Явр, тополя береза»). З 1820 року йому було також доручено викладання росйсько стор, географ та статистики.
Самотн поети-романтики на Укран — другорядного значення. Найбльшого розвитку вн набув у Нмеччин, де його засновниками були А. Шлегель та Ф. Шлегель, Л. Тк, Ф. Гарденберг (Новалс), до яких придналися Ф. -В. -Й. Гюго вважав, що поет може врити "у диного Бога або в багатьох богв, у Плутона або Сатану. Гребнка й особливо М. Гоголь). Через нагромадження обставин часу пдкреслено органчну днсть людини й живо природи, яка облагороджу щоденне життя, прикраша будн:Як затьохкаш, як свиснеш, Неначе заграш Так бться в грудях серце, Душу роздираш. Для врша «Соловей» характерн народнопоетичн образи-символи, змальован бльшою чи меншою мрою в нших творах поетв-романтикв: соловейко, зоря, нч, гнздечко, псня, серце, пугач. Багата мова, наспвний ритм, близьксть поетики до народно псн, глибокий лризм твору В. Забли «Соловей» сприяли тому, що вн став улюбленим народним романсом «Не щебечи, соловейку», який прикраша репертуар багатьох усесвтньо вдомих спвакв.
Християнство зосереджувало увагу на внутршньому свт людини, на пдсвдомому, ррацональному. Саме тод в нього зародилася думка надиктувати «Руську сторю» для популярного читання. У цей час до Блозерських зачастив багатий пан, якому приглянулася двчина, почав свататися, намагаючись сподобатися батьков, який примусив дочку вийти замж за «статки та матки». Безталанного Заблу охопила розпука. Натурфлософська тематика.
лтературознавства в Харков та Кив, за молодих рокв (до 1850 р. ) поет, автор праць з флософ культури та лтератури, в яких вн подну флософю Гегеля з романтичними мотивами: завдання мистецтва – витворення деалу краси з окремих рис, розкиданих у свт людина стоть на меж «матерального та духовного свтв», слово днстю обох свтв (матерального – звуку та духовного – думки), тому воно вплива на обидв сторони людсько природи захоплюючи таким чином ство людини в цлому, поезя справля таке сильне враження на людину та людство. Зокрема, удосконалюються вршов форми, особливо — у поез Т. Шевченка. Метлинський, М. Костомаров, Т. Шевченко). Сюжет романтичного твору Гулака-Артемовського «Рибалка» побудований на укранськй народнй демонолог: мфчна водяна стота русалка заста парубка за звичним заняттям: «На берез рибалка молоденький //На поплавець глядить примовля:// — Ловться, рибочки, велик маленьк».
Цей жанр лрики зявився ще в епоху середньовччя. не втечеш. Заслуга романтизму— у вдкритт народно поез Украни, минулого. Срезневський, П. Лукашевич), лтописи («сторя Русв»), прац з стор Украни (М.
Спва на ялин. Поет вльний. Вони орнтувалися на романтичну творчсть В. Жуковського, О. Пушкна, А. Мцкевича. Романтизм Франц (на вдмну вд нших нацональних шкл) мав також патротичну, суспльну складову, яку яскраво втлили Теодор Жерко в картин-спротиву «Плт Медузи» та Ежен Делакруа— в картинах «Свобода, що веде народ» та «Винищення грекв турками на Хос» («Рзанина на Хос»). Ознаки, елементи символзму знаходимо вже у Шарля Бодлера, раннх збрках Поля Верлена, у поезях Артюра Рембо.
З 1858-го жив у Петербурз, у перод 1859–1862 рокв — професор кафедри росйсько стор Петербурзького унверситету. Нещодавн вйни вроп авантюри Наполеона викликали значну хвилю негативзму розчарування.
Байка-»казка» «Пан та Собака» завдяки злободенност тематики, яскравому народному колориту, реалстично-сатиричним тенденцям у зображенн крпосницько дйсност сприяла посиленню антикрпосницьких громадських настров. Надсилаючи свою баладу до редактора «Вестника Европы», автор наголошував на «некоторых особливых побуждениях, заставивших его передать на родном языке» твр нмецького поета. Для нього минуле Украни — не екзотичний матерал для балад, легенд, а «жив лтописи», з яких вн черпав дух епохи, сторичн закономрност розвитку. Джерелами укрансько романтично мфотворчост стали козаччина, гетьманщина, колвщина.
Цей «ндивдуалзм» романтики переносили на життя народв: зникнення навть маленького етносу загрожу людству непоправною втратою. Щастя можливе або в минулому, або у втеч вд сутного мекрантильного свту. — чудесна дитина) до пансону у Воронеж. По-друге, Костомарову швидко набридли «вйськов навчання тодшн вйськов товариш».
В сторю укрансько лтератури М. Костомаров увйшов як письменник-романтик (вршов збрки «Украинские баллады» (1839), «Втка» (1840), сторичн пси). Лтература укранського романтизму. Наприкнц XVIII — на початку XIX ст. Микола ванович Костомаров (лтературний псевдонм ремя Галка) — письменник (поет, прозак, драматург), публцист, сторик, фольклорист, професор Кивського та Петербурзького унверситетв. 4) М. Костомаров. Природу змальовують здебльшого в момент стих: грози, повен, бур, урагану. Народився майбутнй класик укрансько лтератури 27 счня 1790 року в мстечку Городищ Кивсько губерн (нин Черкаська область) в см священика. Це стало пдрунтям для виникнення в мистецтв нового напряму — романтизму.
Так Чайльд Гарольд з поеми Дж. Романтики придляли увагу не обставинам, а внутршньому свту людини.
То глас её: он нудит нас, он просит. Визначальними для романтизму стали деалзм у флософ культ почуттв, а не розуму, звернення до народност, захоплення фольклором народною мистецькою творчстю, шукання сторично свдомост й посилене вивчання сторичного минулого (сторизм), нколи втеча вд довколишньо дйсност в деалзоване минуле або у вимряне майбутн чи й у фантастику. Твр ма виразн нацональн ознаки, наближений до фольклорного твору високою емоцйнстю (багато окличних речень, звертань, вигукв), вживанням зменшено-пестливих слв, використанням казково-легендарного сюжету про зваблення молодих рибалок мфчними рчковими стотами — русалками. Цей нахил до стороризац потуботово фабули пзнше набуде розвитку в баладах Костомарова. До виявв укранського передромантизму зараховують також виданий у Москв 1827 збрник «Малороссийские песни» М. Максимовича балади П. Гулака-Артемовського («Твардовський» «Рибалка», 1827).
Автор переда насолоду небесною красою, людина поста частиною космчного органзму. Гребнка в Петербурз ще зовсм молодим (у 36-рчно-му вц вд туберкульозу). Наслдки травми вдчувалися дуже довго.
На середину ХХ столття припада створення теор «чистого мистецтва», яка проголошувала самоцннсть художньо творчост, незалежнсть мистецтва вд полтики, суспльних вимог, виховних завдань. По-перше, нести службу заважав поганий зр. Ти щасливий, спарувався // гнздечко маш. Герой, поринаючи у свт небесно гармон, вдчува музику, душевний спокй. П. Гулак-Артемовський поставив соб за мету передати укранською мовою нжн, пднесен почуття, тим бльше, що народом уже створен так псн.
З ншого боку, народна дйснсть явилася романтикам надзвичайно повною, високоцнною та багатою. У творах романтикв важливе мсце займа фантастика. Прихильники «сучасного Парнасу», на вдмну вд романтикв, надають перевагу поетов-майстру. На перший план було висунуто патротичну проблематику (значення нацонально мови та лтератури).