Псля нового недовгого пднесення Вавилона в VI столтт до н. е. З плодових дерев яблун, гранатове дерево, а з друго половини III тис. дейний змст ассиро-вавилонсько монументального мистецтва – звеличення царв. Основним джерелом вдомостей була Ббля, де розповд про будвництво Вавилонсько веж, про смдесятирчний полон врев правителя Навуходоносора, про халдев – жителв Вавилона, про столицю Ассир – Нневю – «велику блудницю», про чаш гнву, як см ангелв вилили на привфратськ земл. Вот таким образом одежда ассирийцев была основательнее, чем у вавилонян.
приголомшило свт грандознстю свох археологчних вдкриттв, зроблених в долинах Тигру фрату. Його територя простягалась «вд Верхнього (Середземного) моря до Нижнього (Персько затоки) включала пвнчну частину майбутньо Фнк, Сирю, приграничн райони Мало Аз, власне Месопотамю, частину Загросських гр» Еламу (в сучасному ран). Згодом велика частина Месопотам потрапила пд владу Вавилонського царства. Найдавншою мовою Межирччя, якою залишилися письмов свдчення, була шумерська – аглютинативний (Аглютинативн мови (лат. Велика армя фскалв пильнувала, щоб населення справно сплачувало податки. Термн «енс» приблизно перекладаться як «жрець-будвельник».
XIX ст. Закони Хаммурап перодично скасовували боргов зобовязання, регламентували лихварський процент (20 на грошову позику 35 на натуральну).
У кожного мста був свй бог, кожна людина мала свого бога-покровителя. Розливи вфрата бувають дуже сильними, але нечастими. На початку ранньодинастичного пероду (XXVIII-XXVII ст. Тому з плином часу палац став змагатися з храмом в багатств за вплив. Саме шумерськ жерц почали длити день нч на дванадцять частин. Раб був власнстю господаря, як будь-яка нша рухомсть. Про столицю Ассир— Нневю— говорили: «Та, яка свом сяйвом вдкида ворогв».
Его удалось подавить лишь после многих лет борьбы. Цель таких «перетасовок» — затруднить взаимопонимание между различными племенами, предотвратить их мятежи против ассирийского ига. Вона в свою чергу длилася на клька категорй: власне храмова земля, доходи з яко надходили на потреби культу храму земля, що лунала храмового персоналу в невдчужуване ненаследственное користування за виконання обовязкв нарешт, земля, здавалася в оренду з сплатою певно частки врожаю. В умовах нерозвинутого грошового обгу дрбн господарства дуже залежали вд кредиту.
Жерц встановили звязок Сонця з знаками Зодаку. Колишнх вльних купцв держава перетворила на свох торгових агентв – тамкарв. Вн вируша на пошуки секрету безсмертя. На кожнй плит вибитий напис: «Я— Навуходоносор, Вавилонську вулицю вимостив». пришел конец господству вавилонской династии. иудеев было уведено в плен в Вавилонию, а царем в Иудее Навуходоносор поставил Седекию.
Так свдчення довго викликали сумнви. Значного розвитку набули ремесла. За формою клиноподбних рисок писемнсть отримала свою назву – клинопис.
Видляться гончарне ремесло. Вн тече в пвденно-схдному напрямку з вфрату впада в Тигр. У бблотец Ашшурбанпала збереглася найдревнша в свтовй лтератур епчна поема – «Епос про Гльгамеша». ити – «уру», аккадською Alu – «алу»), як служили, ймоврно, екввалентом поняття сльсько громади. Зрошувальному рльництву сприяють розливи рк при таненн снгв у горах Загросу на Врменському нагр. Вирощували фнков пальми, виноград, багато фруктов дерева. Шумеры застали в южной Месопотамии племена, говорившие на языке («банановый язык»– язык культуры Убейд), отличном от шумерского и аккадского и заимствовали у них древнейшие топонимы.
Грошовою одиницею тод був талант (слово, яке, змнивши значення, увйшло в сучасн мови). Ассирйське купецтво заснувало тод сво торгов квартали в Мар, Угарит, гипт. Месопотамя – колишнй морська затока, заповнений осадовими породами (псок, глина), принесеними за мльйони рокв Тигр вфрат.
Основними монументальними спорудами були храми палаци. У них складаються перш державн структури. Вдгомони слави месопотамських будвельникв вдбилися в бблйнй розповд про Вавилонську вежу.
вдбулися грандозн археологчн вдкриття в долинах Тигру вфрату. У 539 р. До н. е. Наприкнц сво подорож Гльгамеш, загубивши чарвну квтку безсмертя, розум: вчно живе в памят нащадкв той, хто здйсню добр справи. Людина в мистецтв Месопотам поста перед нами зовсм в ншй трактуванн, нж в гипт.
Телло), где был построен храм верховного божества этого нома Нин-Нгирсу. Отже, створювалися умови для майнового розшарування виникнення держави. За свом багатством деяк банки випереджали не тльки храми, а нколи й державу, зосереджуючи у свох володннях земл, будвл, худобу. Покарання передбачалися сувор, снував смертний вирок (вдскання голови, закопування живцем у землю, саджання на кл). Про внутршню прикрасу храмв майже нчого не вдомо.
Грошовою одиницею тод був талант (слово, яке, змнивши значення, увйшло в сучасн мови). В XI-VIII тис. Готову табличку обпалювали у спецальних печах. до н. е., посилються мць Аср ( столиця – мсто Нневя).
До н. е. лише частина населення найбльших мст говорила по-аккадски здйснювала шумеро-аккадские ритуали. Таким чином, усередин всього кола пдвладних йому земель Хаммурап видля шумеро-аккадська етно-ритуальний ареал тльки його розгляда як «свй», а нш сво володння навть не згаду. гиптяни врили, що людина ма деклька душ. Клмат жаркий, дуже сонячний посушливий.
Обряд коронац завершувався «священним шлюбом» царя й верховно жриц, що символзував шлюб Мардука з богинею Серпантум. Найвдомший з рельфв присвячений полюванню – улюбленому заняттю ассирйсько знат. Перемога Лагаша в цй вйн була увчнена на знаменитй «Стел шулк», де зображено хд лагашского вйська в бойовому строю на чол з правителем трупи повержених ворогв, охоплен шулками переможна напис сповщав про винищення 3600 ворожих вонв. Вд Луксора до Карнака веде пряма двоклометрова дорога –алея сфнксв. Вони ли пили, як люди, пянли й сварилися мж собою. Цей розподл лежить в основ сучасно перодизац: Ранн царство (рубж IV–III тисячолття до н. е. ) Давн царство снувало протягом III тисячолття до н. е.
Зовншн ритуальн сходи вели на верхн тераси. Найвдомший з рельфв присвячений полюванню— улюбленому заняттю ассирйсько знат. у перод культури Джемдет-Наср. Они были озабочены не только ведением деловой переписки и составлением документов. Процвтала торгвля, що вже перестала бути державною монополю. Жерц не тльки вдправляли культи богв (мсцевих визнаних усма загальних, найголовнших), але спостергали за зоряним небом.
Самым привилегированным был класс Авилумов (авилум — сын свободного человека), которые во многом сходны по статусу с эвпатри-дами греков (эвпатрид — сын благородных родителей) и патрициями в Риме (потомки знатных родов). У Вави-лон на царство коронувалися перед золотою статую Мардука, що символзувало передачу царських регалй саме цим богом ( забезпечувало вдповдний суспльний статус жерцям столичного храму). шумерська та аккадська мова спвснували у культурному симбоз, що часто означав двомовнсть. Вытеснение шумерского языка вовсе не означало физического уничтожения его носителей.
Хода до храму становила частину релгйних церемонй. Оно платило подать продуктами земледелия и скотоводства, привлекалось к строительным, дорожным и оросительным повинностям, а частично обязано было служить и в армии (главным образом в обозе). Ассирийская литература, опять же, связана с походами местных правителей: цари всегда описывались как отважные и смелые люди, а их противники, напротив, показаны трусливыми и мелочными (тут можно заметить очевидный прием государственной пропаганды). Зркам приписувалася магчна сила. до н. е. ). шумерська та аккадська мова спвснували у культурному симбоз, що часто означав двомовнсть. Основними монументальними спорудами були храми палаци.
Разговаривали ассирийцы на северном диалекте аккадского языка. до н. э.
У III тис. Во главе его стоял назначаемый царём староста. З лтературних памяток шумерв до нас дйшли численн мфи (про створення свту, про всесвтнй потоп), найдавнший варант епосу про Гльга-меша.
Некоторые статьи законов посвящены арендному праву. Риси обличчя ретельно опрацьован. «втратила свй яскраво виражений общинний характер набула явних ознак деолог, спрямовано головно на освячення дност монарх». Збереглося багато науково-медичних табличок, складених за диним зразком.
Прамди оточен храмами. В ход запекло боротьби мж мстами висуваться Ур, де править I династя. В городе был оставлен вавилонский гарнизон.
Велика армя фскалв пильнувала, щоб населення справно сплачувало податки. Опорами перекриттв служили чотирикутн камян глинян стовпи. Накопичений досвд став використовуватися в будвництв. Зркам приписувалася магчна сила. Большое значение в хозяйстве страны имело и скотоводство. Судили жерц, вони могли викликати свдкв, як приносили клятву.
рунти у води дуже родюч. Ко 2 в. н. э. на месте Вавилона остались лишь развалины. Они жили родами, под управлением вождей, которые стремились сохранить независимость друг от друга, а также от ассирийцев, пытавшихся установить свою власть в Вавилонии. до н. е.
Рами-чоловки (еред) використовувались набагато рдше в силу х норовливост недостатньо сили раннх суспльств тримати х в покор. ассирийское войско во время одного из походов прошло до финикийского побережья. Сади розмщалися на чотирьохярусно веж (кожен ярус являв собою широку терасу)., я виконав роботи прекрасн.
З матералв поховань виявляться, що общинна знати зосереджу у свох руках значн багатства в цьому вдношенн протистоть решт травн се рядових общинникв. В старовавилонский период общество состояло из полноправных граждан, которые назывались «сыновьями мужа» и мушкенумов, являвшихся юридически свободными, но неполноправными людьми, так как они не были членами общины, а работали в царском хозяйстве и рабов. В IX в. до н. э.
в северной Месопотамии, от верховьев реки Диялы до оз. Почався перехд до ослого способу життя. Во второй половине XIII в. при царе Тукульти-Нинтурте I (1244-1208 гг. до н. е. Салманасар III собрал армию в 120 тыс. Храми на вершинах зкуратв служили свордними обсерваторями. Кожен з великих богв був самодержцем у свой небеснй чи пдземнй резиденц, м слугувала орава дрбних божкв демонв у склад взира, радникв, писцв, найрзномантнших челядникв.
до н. е., були вдкрит в мст Уруку. Його стни були прикрашен розписними фризами, що зображували богиню родючост Хебат, бога-громовика Тешуба й н. У перод снування Ассрйсько держави (VIII-VII столття до н. е) велося активне будвництво мст, палацв, храмв, зиккуратв, культових споруджень. Судили жерц, вони могли викликати свдкв, як приносили клятву. Ступенева вежа сприймалася як символ урочистого сходження до неба. Эти два города вели между собой частые войны, шедшие с переменным успехом.
Найбльше досягнення культури Месопотам – писемнсть. рабв. Во II тыс.
В 553 г. до н. э. Все бльший додатковий продукт да ригацйне землеробство. Ус ггантськ будови зводилися з глиняно цегли. Розумова праця вже вддлилася вд фзично, але наука носила характер тамного знання.
Завдяки застосуванню водопроводв (шадуф) значно розвинулась ригацйна система, тому поливними стали майже вс земл. В 845 г. до н. э. У бблотец Ашшурбанпала збереглася найдавнша в свтовй лтератур епчна поема— «Епос про Гльгамеша». Свинець був покритий товстим шаром родючого рунту, засаджено рзними рослинами.
Протягом усього ранньо-династичного пероду функцонували рада старйшин народн збори з числа повноправних общинникв-воиыов, в повноваження яких входило обрання або позбавлення правителя (з числа членв ради певного роду), контроль за його дяльнстю, прийняття в члени громади, дорадча роль при правител, особливо в питанн про вйну, суд на основ звичайного права, пдтримання внутршнього порядку, управлння громадським майном. У пвденнй частин верхнього мста знаходилося клька храмв, присвячених рзним богам. Шумеро-аккадоязичное населення Нижньо Месопотам (предки вавилонян) аккадоязичное населення Середнього Тигра (предки ассрйцв) усвдомлювали себе як диний двомовний суперетнос. Суспльство мало складну соцальну структуру, нижчими за матеральним становищем були раби.
Дуже довго цивлзац Межирччя залишалися практично невдомими науц. Храм всередин не ма штучного освтлення. В то время город занимал площадь 8-10 га. У столиц зводили три- й чотириповерхов будинки. Дуже довго цивлзац Межирччя залишалися практично невдомими науц.
В 19 в. происходивший из аморитов (семитического народа, пришедшего с юго-запада) первый царь первой вавилонской династии Сумуабум завоевал Вавилон и сделал его столицей Вавилонского царства. Потм, з XVIстолття до н. е. Вищу владу за всма законами втлював цар. Потм, з XVI столття до н. е. набрала могутнсть Ассиря ( столиця – мсто Нневя). Прискорюються темпи розвитку в епоху неолту. : VII тисячолтт до н. е.
У кнц IV – початку III тисячолття до н. е. на пвдн Дворччя виникають пдносяться мста-держави, обднан сториками збрною назвою Шумер (за назвою народу, що жив там). жителв. Його парадн сходи виходили в двр, що призначався для зборв.
до н. е. «З мережею головних каналв були повязан основн центри освти держав – "мста". Сво життя долю люди повязували з зрками, тому вони придляли неба особливу увагу. Спочатку зявилося малюнкове письмо – пктографя. Город был раскопан Иракским департаментом античности между 1946 и 1949. «Храми-гори», створен працею як вльних громадян, так рабв стали символами всемогутност держави. Вона створена ще в шумерськ часи розказу про царя Урука героя Гльгамеша.
в экономике Вавилонии происходили радикальные перемены. Земля в шумерському гр оде-держав длилася на дв частини. Жител переходили з села в центр. Це вони першими сформулювали поняття: "Памятай про смерть.
Вищу владу за всма законами втлював цар. Шумерська богиня кохання нанна стала аккадською штар. Основные реки— Евфрат, Тигр и их притоки— Хабур и Балих, Большой и Малый Заб, Дияла. Першою обднаною централзованою державою Месопотам було Аккодське царство.
С III тыс. Купецтво Ашшура спльно з купцями нших привфратських територй в ХХ-ХУШ ст. Шумеры и вавилоняне называли страну и племена хурритов Субарту. до н. э. (последняя империя в этом районе — Персидская, а разрушителями ее стали войска Александра Македонского).
Р СРРС– РРРРР»ССРёС РРСР Р РРСССРРРРё, РРли РРСРРРРРРёР РСРё РРР»РРР РС–ССР РССР-РРСРРРС РС–Р»СРР СРРС–Р РРСРСРРРёР Р ССР Р ССРРё, РРСРРРСРРС–С РРРРРРСРРРРР РСлРСРёРССРРС РСРРС–РСС–СС. Реставрировались старые и строились новые храмы. Особливий розвиток отримало спостереження за зрками.
Знаряддя обробтку земл були примтивними – заступ, глиняний серп, цп, плуг, свалка. При неуплате долга в срок кредитор мог делать с заложником все, что хотел: «бить, выщипывать волосы, бить по ушам и просверлить их» и даже продать за пределы Ассирии. Вперше створили шумери в IV тисячолтт до н. е. Спочатку зявилося малюнкове письмо – пктографя. Вдгомони слави месопотамських будвельникв вдбилися в бблйнй розповд про Вавилонську вежу.
Три тисячолття мистецтво гипту збергало днсть художнього стилю. Були розкопан найбльш мста Месопотам.
В начале 598 г. до н. э. х торгов каравани корабл досягали набагато бльшого числа гаваней мст. Звод мал овальн, а нод даже стрлчасту форму, что однозначно полегшувало будвництво. На основ шумерсько писемност сформувалися клинописн системи Аккаду, Вавилон, Ассир. Бльш-менш поширеною була праця рабинь нгеме.
Активзац банквсько справи сприяв перехд у XX ст. Затем Хаммурапи покорил область вдоль среднего течения Тигра, включая Ашшур. Стовбур деяких можуть обхопити тльки пять чоловк. ассирийцы восстановили свое господство в Северной Месопотамии и возобновили серию походов. Около 2170 г. до н. э.
Вн тече в пвденно-схдному напрямку з вфрату впада в Тигр. шумери- народ, походження якого дос не ясно. до н. э.
К началу II тыс. Но телесные повреждения карались по восходящему к глубокой древности принципу «око за око, зуб за зуб». Грошовою одиницею тод був талант (слово, яке, змнивши значення, увйшло в сучасн мови). Эль-Хибба) в Нгирсу (совр.
Реформи Уруинимгины були записан, що було одню з перших письмових фксацй правових норм. Можливо, стни розписувалися, однак через вологий клмат розпису не збереглися. В конце XIII в. до н. э. начинается упадок Вавилонии. Дуже довго цивлзац Межирччя залишалися практично невдомими науц.
Из животных встречаются львы, газели, страусы. В отдельных районах Армянского нагорья хурриты сохранялись еще в VI-V вв. Армия Ура начала терпеть поражения в войнах с аморейскими племенами и эламитами. При храмах дяли закрит учбов заклади – будинки життя.
Одно из наиболее ярких литературных произведений того времени – это миф о Гильгамеше. У столиц зводили три- й чотириповерхов будинки. В епоху Нового царства був недовгий перод, коли фараон Аменхотеп IV скасував ус колишн культи ввв динобожжя (монотезм) – поклонння всемогутньому сонячному диску – богу Атону.
до н. е. ) на територ Месопотам сталися значн змни в економчному розвитку. Велике мсце серед них займа боргове право— позики, вдсотки на борги, застава. Врили, що влада фараона поширються навть на сили природи. до н. е. С древнейших времен на севере Месопотамии жили хурритские племена.
Шумерский период охватывает около полутора тысяч лет. Для этого времени была характерна активная правовая деятельность. было одной из крупнейших держав Ближнего Востока. Далее следуют 282 статьи законов, охватывающие чуть ли не все аспекты жизни вавилонского общества того времени (гражданское, уголовное и административное право).
Грошовою одиницею тод був талант (слово, яке, змнивши значення, увйшло в сучасн мови). За цей час ассрйц перепробували безлч способв утримати Вавилонию пд свою владою – вд прямо анекс до створення особливого автономного Вавилонського царства в склад Асср (престол його зазвичай надавався одному з ассрйських царевичв), але так не змогли добитися покрност вавилонян. Мста Межирччя стали справжнми фортецями. С середины I тыс. Хассунские племена просуваються на пвдень до району сучасного Багдаду (Телль-ас-Савван, Самарра). Ут–напшт переказу Гльгамешу сторю свого життя.
Дещо пзнше сформувалося почало завоювання царство Аккад. Жерц встановили звязок Сонця з знаками зодаку. Однак найчастше той ж «ен»- обирався воначальником в цй якост керував дями вйськових загонв – основи майбутньо арм. Но вскоре Вавилония начала набирать силы и при Навуходоносоре I (1126-1105 гг.
До н. е., за клька столть (щонайменше за всм) до знаменитого Кодексу Хаммурап, в Лагаше Ур снували склепння законв. Все деловые документы сохранялись в архивах и часть из них дошла до нас. Охоронцями вищо мудрост були жерц.
По имени этого города стала называться и вся расположенная на среднем течении Тигра страна (в греческой передаче — Ассирия). Верховным органом власти в Ашшуре был совет старейшин и по имени одного из членов этого совета, которые ежегодно менялись, велись датировка событий и отсчет времени. Раскопки в Уре памятников, относящихся к середине III тыс. У будвництв типовим використання плоско-випуклого цегли кладка «в ялинку». Кроме того, в городах имелись народные собрания (в Лагаше в период правления Уруинимгина в XXIV В. было 1600 граждан).
Законы государства Эшнунны, составленные в начале XX в. до н. э. Завдяки розшифруванню «глиняних книг», отриман досить точн уявлення про рвень наукових знань в Межирчч. на вдмну вд нших народв, що проживали на територ Межирччя, хети не зводили н парапетв, н веж. Ассирийцы носили сандалии из кожаных ремней, а воины—сапоги.
Вс ггантськ споруди зводилися з глиняно цегли. Чтобы лучше понять религию Месопотамии, нужно читать местный эпос. СРёРР»СРРё РСРССРСлиСС РР РРССРСРС— СРСС–С— РРССРСС. Зркам приписувалася магчна сила.
Швидкими темпами розвиваються рабовласницьк вдносини. Швидко розвивалися виноградарство, садвництво, а також тваринництво. Ура?рту (Арарат, Биайнили, Ванское царство, арм. Надал на чол шумерських мст-держав стають правител з титулом або «енс», або «лугаль».
вавилонское войско перешло Евфрат и напало на Каркемиш одновременно с юга и севера. прикрасами, декоративне озброння (кинджали, списи, шоломи) та знаряддя прац (долота, пилки) з золота србла, арфи, нкрустован золотом, перламутром лазуритом, модел човнв з мд србла, свтильники, раковини, високохудожн жноч прикраси (намисто, дадеми, сережки, браслети, пдвски з дорогоцнних металв та камння). Давньогрецьк вчен намагалися пояснити значення роглфв, вважаючи х малюнковим письмом. Он, а за ним и его преемники носили титул «царь Вавилонии, царь Шумера и Аккада, царь четырех стран света».
У бблотец Ашшурбанпала збереглася перша з вдомих у свтовй лтератур епчна поема. Одне з найвдомших повчань свдчить: Зверни ж серце тво до книг. Обумовлено, що раб – повна власнсть хазяна. Жерц встановили звязок Сонця з знаками Зодаку. хурриты заимствовали аккадскую клинопись, которой они писали по-хурритски и по-аккадски. Найвдомший з рельфв присвячений полюванню – улюбленому заняттю ассирйсько знат. На кожнй плит вибито напис: Я – Навуходоносор Вавлонську вулицю вимостив.
Розливи вфрата бувають дуже сильними, але нечастими. до н. э. Мурування стн здйснювали сумшшю на основ асфальту. У давнину полтична влада зосереджувалася в руках цих вльних громадян, мського голови, вдомого як енз (енс), що був не бльш нж рвним серед рвних. У Париж, в Лувр збергаться чорна мармурова «Стела Хаммурап».
Головна вулиця ассирйського царства Ннев мала в ширину 26 метрв. Найвдомший з рельфв присвячений полюванню — улюбленому заняттю ассирйсько знат.
Если начало правления этого царя отличалось успешными завоевательными походами и внутренними реформами, то уже через шесть лет наступил период кризиса, вызванный войной против Уммы и Урука (в Библии этот город назван Эрех), которую вел царь Урука Лугальзаггиси. Чи не припинялися протягом багатьох столть ассиро-вавилонськ вйни, викликан цими претензями, не привели до скльки-небудь мцним результатами закнчилися лише з загибеллю Ассир. дозволила перенести величезну споруду (правда, частинами) на безпечне мсце.
Вони ли пили, як люди, пянли й сварилися мж собою. В некоторых статьях законов в определении наказания отчетливо выражен классовый подход. Охоронцем вищо мудрост були жерц. Вдомий спосб виготовлення фаянсу. Вначале Вавилонское царство не играло особой роли.
Розмовляли ассрйц на пвнчному далект аккадського мови. В III-II тыс. Ниншн природн умови мало чим вдрзняються вд часв неолту Шумеру. Вн по праву вважаться основоположником науки гиптолог.
Важливу роль у процес формування древнх мст Месопотам зграли крм храму ( жрецтва, що стояло за ним) також палац (царська влада). Правильнсть планування пильнувалась дуже суворо. Шульги издал законы, свидетельствующие о существовании разработанной судебной системы. Ця тенденця дос збергаться в сучасному раку. до н. е. виникли перш банки, як належали торговим домам Мурашу й Егб. Ашшурубаллиту II снова удалось захватить Харран, перебив размещенных там вавилонян. шумери чтко розрзняли дв сфери дяльност – внутршню зовншню.
Значного розвитку набули ремесла. Удосконалювалася лихварська практика, у кран в II тис. З двох сторн пдносилися семиметров стни. У XIX ст. Розумова праця вже вддлилася вд фзично, але наука носила характер тамного знання.
Новое усиление Ассирии падает на время царствования Тиглатпаласара III (745-727 гг. В. К. Афанасьевой). Охоронцями вищо мудрост були жерц. Вдгомони слави месопотамських будвельникв вдбилися в бблйнй розповд про Вавилонську вежу.
Захд схд Сонця рзн мфи пояснювали неоднаково. Вперше створили шумери в IV тисячолтт до н. е. Рельфи чудово передають динамку руху, азарт погон. Псля смерт Енкду Гльгамеш не може змиритися з тим, що боги зробили людей смертними. Предусматривалось также наказание за различные виды членовредительства.
В тексте также дается подробное описание полевых работ в их временной последовательности. до н. е. ), Вавлон (2000 – 538 р. до н. е. ), Ассиря (1300-800 рр. Через постйн вйни в аккадську епоху збльшуться кльксть рабв (шумер. При Навуходоносоре II Вавилония превратилась в процветающую страну.
шумерська та аккадська мова спвснували у культурному симбоз, що часто означав двомовнсть. Основною технчною культурою був кунжут (сезам), з якого виготовляли олю для натирання та культових ритуалв. Величезне мсце в мистецтв Месопотам займа рельф. Особливий розвиток отримало спостереження за зрками. Стела нада цим актом божественний характер перетворю закони спадщина богв.
Среди документов Ближнего Востока наибольшее хождение имеют ритуальные и хвалебные надписи, научные сборники (описание примет, рецепты лечения, астрологические предсказания, двуязычные шумеро-аккадские словари) и литературные тексты (сказания, поучительные истории, басни, сказки). Ассирйська культура значною мрою була синкретичною. У мру того як боротьба мж мстами ставала все бльш жорсткою жорстокою, а також у звязку з дедал бльшим тиском з боку варварських племен на схд захд вд Шумеру, вйськове кервництво стало нагальною необхднстю, цар, або, як вн звався по-шумерськи, «велика людина», зайняв провдну позицю.
На кожнй плит вибито напис: Я – Навуходоносор Вавлонську вулицю вимостив. Все ж цлковитого зрощення астроном з астрологю в Месопотам не вдбулося.
К 2050 до н. э. город потерял свое значение. Но вскоре на Ассирию обрушился сокрушительный удар с востока.
Вс вони володли великими длянками земл, десятками рабв пдневльних працвникв. На вдмну вд Месопотам, в стор збереглися мена гипетських майстрв. Псля смерт Енкду Гльгамеш не може змиритися з тим, що боги зробили людей смертними. При Саргон держава Аккад обднувала значн територ, але згодом упала пд натиском гутв. Дуже суворо карався лкар за невдале лкування: «Якщо лкар, роблячи кому-небудь надрз бронзовим ножем, запод смерть цй людин або, знмаючи катаракту бронзовим ножем, пошкодить око ц людини, то йому належить вдскти руку». Рабство мало патрархальний характер. З двох бокв здймалися семиметров стни. Бблотека була чудово органзована навть за сучасними мрками: внизу кожно таблички— повна назва книги номер «сторнки», ящики розставлен по полицях вдповдно до тем, на кожнй полиц— брка з номером.
средний и река) под реками имеются в виду Тигр и Евфрат. Более того их жители свято верили в богов и обязательно совершали определенные обряды. При цьому ассрйськ зодч активно запозичали традиц древнх держав Двурччя. Псля нового недовгого пднесення Вавлона в VI ст.
Дещо пзнше сформувалося почало завоювання царство Аккад. Одн дослдники пояснюють цю обставину раптово перерваною роботою (в майстерн всюди – слди погрому), нш – намром художника, який не захотв, щоб його твр замурували в гробницю (в ншому мсц вмстище Ка не могло знаходитися). Саме примтне в скульптур – це трактування особи.
Месопотамя (грец. :, земля мж рками) або Дворччя — регон в Аз. Раби коштували вд 15 до 23 шеклв србла (1 сикль8 г). Особливого значення набуло спостереження за зрками. Завдяки розшифруванню «глиняних книг», отриман досить точн уявлення про рвень наукових знань в Межирчч. Хода до храму становила частину релгйних церемонй. Про це свдчать численн запозичення в лтературних памятках обома мовами. До н. е. сам «чорноголов» длили себе на три народи: ассрйцв, аккадцев (вавилонян) приморцв – нащадкв шумерв крайнього пвдня Дворччя, асимльованих аккадцв. Майстри використовували гончарний круг, покривали судини емаллю глазурю.
«Храми-гори», створен працею як вльних громадян, так рабв стали символами всемогутност держави. Однако осада была безуспешной и вавилоняне отступили, неся большие потери. (точнше – до IV ст.
Вони обдналися на початку III тисячолття до н. е., псля багатьох вон. Накопичений досвд став використовуватися в будвництв. У заупокйний комплекс Хефрена, крм прамди храму, входить ггантська фгура Сфнкса (хоч сну припущення, що Сфнкс побудований задовго до появи перших прамд). Сфнкс – божество, яке охороня кордон пустел, стереже гипет вд Сету – бога смерт гарячого спопеляючого втру – у вигляд лева з чоловчою головою. Вченим няк не вдавалося прочитати гипетську писемнсть – роглфи. Весной 605 г. до н. э.
У IV ст. Вавилон був правильно розумно спланований. Для записв використовувався найпоширенший природний матерал у Дворчч – глина. Например, в поучении «Не торопись языком твоим и сердце твое не спешит произнести слово пред Богом» (Екк. Кредиторами були здебльшого храми, а також окрем приватн особи.
Наприкнц VII – початку VI тисячолття до н. е. племена землеробв скотарв спускаються з гр у долину, де виника цлий ряд ослих селищ (Телль-Сотто та н). Опис цих мсць зустрчаться у давньогрецького сторика Геродота: вн захоплювався стнами Вавилона— тако ширини, що на них могли розхатися дв бойов колсниц, прирахував до чудес свту «висяч сади Семрамди». Той зажадав, щоб боги визнали його за старшого, коли вн переможе Тамат та поспак. Виника монументальна архтектура.
Мсцевсть тут плоска, грунту, вдповдно, глинист пщан. Ус ггантськ будови зводилися з глиняно цегли. Храмове спвтовариство володло тльки частиною земл, яка здавалась йому в оренду. В Средние века закрепилось арабское название Нижней Месопотамии— «Ирак». именно эти земли между Сирией и Ассирией стали именоваться Месопотамией (арабский аналог— Джезира) впоследствии Месопотамией и вплоть до Нового времени стал именоваться весь север региона, в то время как юг— Вавилонией. ригаця мала планомрний, масштабний характер.
Двр по периметр був оточений високою камяною стною. Пошуки приводять його до першо людини— Ут-напишти. Вищу владу за всма законами втлював цар. Про столицю Аср Нневю говорили: Та, яка свом сяйвом вдкида ворогв. В VIII-VII вв. Ранн мста в цьому регон включають Ур, Урук, сн, Лагаш у нижнй Месопотам (Шумер), Агад, Вавилон, Кш, Нппур у центральнй частин Межирччя (Аккад), Ашшур, Нневю, Мар, Алеппо у верхнй Месопотам.
Развивалось ремесло. Они были расположены на естественных холмах и окружены стенами. Людських жертвоприношень у гипетському обряд поховання не було. до н. е.
В одном из текстов сообщается, например, что в середине XI в. до н. э. В XXI в. до н. э. здесь уже появляются (за 300 лет до Законов Хамму-рапи) обстоятельные законодательные установления правителя Ура по имени Шульга, древнейшие из сохранившихся. Вн став приводом для мфу про Вавилонське стовпотворння. У кнц IV тисячолття до н. е.
Соцальн протирччя в Лагаш сприяли подальшим успхам Лугальзагеси: похд уммийцев призвв до розорення Лагаша, його храмв поселень, про що з сумом йдеться в лтературному твор «Плач про Урунмгна». Завдяки допомоз сди на суд богв Гора визнають диним спадкомцем. Хоч менше, але вирощували також яблун, гранатове дерево, а в другй половин III тис.
Про це свдчать численн запозичення в лтературних памятках обома мовами. Межирччя було завойоване пвнчним сусдом – Персю (раном). Существовала также наследственная должность правителя (ишшак-кум), который имел право созывать совет, но без санкции последнего он не мог принимать важные решения.
Саме тут уперше в IV тис. У Месопотам дуже рано (за останнми даними, ранше, нж у гипт) розпочалося будвництво ригацйних споруд. до н. э. ). Однак Осрс не бажа залишатися на земл ста царем потойбчного свту. Покарання передбачалися сувор, снував смертний вирок (вдскання голови, закопування живцем у землю, саджання на кл). на територ пвденно Месопотам сталися значн змни в економчному розвитку.
К этому времени царь Иудеи Иоаким, побуждаемый уговорами Нехо, отпал от Вавилонии. Шумерськ майстри оволодвали методами лиття, клепки, паяння. Вавлон оточували чотири кльця стн.
Головн ворота були присвячен богин штар. Певним пдсумком розвитку полтично думки древнх стало оформлення першого письмового збрання законв. Згдно з вруваннями одна з душ померлого – Ка – повинна була поселитися в його зображенн. У раз прийняття життво важливих для мста ршень ц вльн громадяни скликалися на двопалатну асамблею, що складаться з верхньо палати «старйшин» нижньо палати «мужв». М., 1973.
Рельфи чудово передають динамку руху, азарт погон. Влада належала спочатку жерцям рзних храмв, а потм встановилася монархя. У кнц IV – на початку III тисячолття до н. е.
предприняли еще один поход и сумели установить свое господство в Сирии. ), переводящийся как «страна/земля между рек», «междуречье» (— средний, — река) под реками имеются в виду Тигр и Евфрат. Завоювавши велик територ, вн використовув величезну кльксть рабв для будвництва.
Вже шумери досягай разючих успхв у математиц, заклавши тим самим фундамент для розвитку вавилонсько математики. Покарання часом передбачалися жорсток, аж до смертно страти (вдскання голови, закопування живцем в землю, саджання на палю). Завершують запис слова: «Вн видужа». Розвиток астроном диктувався потребою обчислювати пероди розливу Нлу. Звдси пшов звичай мумфкац. В школах изучали литературные произведения шумеров и вавилонян некоторые нравственные нормы древних цивилизаций были приняты ассирийцами. х часто запрошували в нш крани.
Ансамбль храмв дуже складний, будувалися вони протягом столть. Обидв будвл по свох розмрах клькост витраченого матералу набагато перевершували нш руни, тим не менш псля бльш ретельних дослджень археологи оголосили Вавлонською вежею зиккурат Этеменанки, що знаходиться на територ древнього мста. В них складаються перш державн структури. Найбльшу з них споруджено у Вавилон на честь бога Мардука (висота 60 м, всм ярусв, на вершин храм, оздоблений золотом). Для пдвищення врожайност застосовували штучне запилення.
З ретельно обчищено глини виготовляли табличку, напис наносили очеретяною паличкою або металевим стрижнем (писемнсть отримала свою назву за формою отриманих клиноподбних рисок) готову табличку обпалювали в спецальних печах. Найбльше нове проявляться у розвитку рзних виробництв. Археологи знайшли цл кладовища бикв, кшок, крокодилв. Писемнсть лтература. Начиная с IX в. до н. э. началась война между Мидией и Персией.
Проте до повного переселення вс округи в одне" мсто" справа найчастше не доходила, оскльки жител такого "мста" не могли б обробляти поля в радус бльше нж 15 км вже освону землю, що лежала за цими межами, довелося б кинути. Хода до храму становила частину релгйних церемонй. шумерська та аккадська мова спвснували у культурному симбоз, що часто означав двомовнсть. Постйн вйни вимагали зведення оборонних споруд. У гробницю клали численн зображення родичв, слуг, рабв.
Цар з допомогою чиновникв контролював ус сфери життя суспльства. Мста Межирччя стають справжнми фортецями. История Древнего Двуречья, точнее Междуречья (Месопотамии) Тигра и Евфрата, отмечена наиболее ранним и высоким уровнем развитости земледельческой и управленческой культуры. Рельфи чудово передають динамку руху, азарт погон. Место ворон, совр.
Але навть те, що археологам вдалося розкопати, говорить про велич сворднсть дано цивлзац. Храм зазвичай складався з центрального прямокутного святилища, або Келлар, оточеного по чотирьох сторонах кмнатами для потреб священикв. вльних 2--3 тис. Среди городских ремесленников было много строителей домов. Коли в Касситську добу територальна община у Вавилон змнилася патрархально-смейною, престиж бльшост архачних богинь (виняток становили богиня кохання штар та богиня лкування Гула) пдупав, «чоловк став всесильним господарем не лише в земному житт, а й у царств богв».
В том же году войско Набопаласара осадило Ашшур, столицу Ассирии. до н. е. В Раннединастический период столица нома была перенесена из города Лагаша (букв.
Так свдоцтва довго викликали сумнви. Це зробив пзнше цар Ешнуна (приблизно XX ст. Позднее, в XXIV-XXII вв. Вона була створена ще шумерами розповда про царя мста Урук, героя Гльгамеша. Бахрейн) в Перськй затоц.
Поряд з дрбними поселеннями виникають велик центри площею до 10 га. створили за наказом асрйського царя Ашшурбанпала.
Оскльки, стародавн мсто вдрзнявся вд села не економчно, а полтично. велика частина Месопотам потрапля пд владу Вавлонського царства. вльних доводилося понад 30 тис.
Саме йому приписують будвництво легендарно Вавилонсько веж (Етеменанк). характеризуться наявнстю системи зрошувальних каналв. У Месопотам дуже рано (за останнми даними, ранше, нж у гипт) розпочалося будвництво ригацйних споруд. У столиц зводили три- й чотириповерхов будинки.
Торгвля велася пд контролем держави, яка регулювала ринков цни. Хаммурап увйшов у свтову сторю як перший цар-законодавець, що пдпорядкував влад Вавилона все Дворччя (XVIII столття до н. е. ). Було незрозумло, куди могла зникнути велика цивлзаця.
Про це свдчать численн запозичення в лтературних памятках обома мовами. В поселенн Арпачийя знайдений «будинок гончара», який, мабуть, обслуговував всю громаду, отримуючи за свою працю частку врожаю. Главные продукты— нефть и чернильные орехи. до н. е. в держав зроста влада «енс», який ста верховним жерцем головного бога Лагашу Ннгрсу.
Честь вдкриття секрету роглфв належить французькому вченому Франсуа Шампольону. Обумовлено, що раб – повна власнсть пана. до н. е. Вирощували ячмнь, пшеницю, просо, горох, боби, грчицю, лкарськ рослини.
Bce, що робилося в держав, вважалося заслугою винятково його правителя. Основними монументальними спорудами були храми палаци. Мистецтво Стародавнього Сходу вдграло важливу роль у розвитку художньо культури людства.
Шумерська богиня кохання нанна стала аккадською штар. Ут-напишти розказу Гльгамешу сторю свого життя. Встановлюються звязки з Закавказзям: там знайден жноч статуетки керамка халафского типу. Для зазначеного пероду характерний високий рвень ремесел. Грошовою одиницею тод був талант (слово, яке, змнивши значення, увйшло до сучасних мов). При Нарам-Суэне Аккад достиг своего наивысшего могущества.
Вн вируша на пошуки секрету безсмертя. По черз вони ставали гегемонами територ, ведучи за це право кровопролитн вйни. Хода до храму становила частину релгйних церемонй. Науков знання.
Дьяконов, як мста, пропону видлити поки лише т бльш центри (uru, alu), як мали навколо себе групу нших пдлеглих селищ меншого значення меншо величини. Часть ассирийской армии сумела пробиться в г. Харран на севере Верхней Месопотамии и там под руководством своего нового царя Ашшур-убаллита II продолжала войну. Опис цих мсць зустрчаться у давньогрецького сторика Геродота. нша становила фонд храмово земл.
Когда им не удалось взять его, они осадили и захватили Ашшур и истребили его жителей. Плата за арендованное поле обычно равнялась 1/3 урожая, а сада — 2/3. Слава месопотамських будвельникв вдбилася в бблйнй розповд про Вавлонську вежу. В одной из битв этот царь разбивает союзные войска Уммы, Киша и Акшака. Бблотека була чудово органзована навть за сучасними мрками: внизу кожно таблички – повна назва книги номер «сторнки», ящики розставлен по полицях вдповдно до тем, на кожнй полиц – брка з номером.
до н. е. Розвивалися транспорт, шляхове будвництво. Це дало поштовх розвитку посередницькй торгвл, адже награбоване необхдно було продавати. Певним пдсумком розвитку полтично думки давнх стало оформлення письмових законв у Шумер, Аккад, нших державах Месопотам. На сьогодн знайдено прочитано тисяч табличок найрзномантншого змсту: царськ накази, господарськ записи, учнвськ зошити, науков трактати, релгйн гмни, художн твори. В ранньодинастичний перод ця область мала шумерську назву К-Ур (за ншими даними, цю назву мала лише долина Дяли) включала в себе ряд номових держав, таких як Кш, Сппар, Ешнунна, Вавилон, Куту та н. В процес чисельних завоювань Аккад перетворився в найбльшу державу свого часу став найбльшою з держав з тих, що снували до нього. Было остановлено продвижение урартов в области, ранее захваченные ассирийцами.
Можливо, були прийнят заходи проти боргового закабалення розпродаж общинно земл. Опис цих мсць зустрчаться у давньогрецького сторика Геродота: вн захоплювався стнами Вавилона – тако ширини, що на них могли розхатися дв бойов колсниц, прирахував до чудес свту «висяч сади Семрамди». Головн ворота були присвячен богин штар. На стнах залв — сюжетн рельфи, що детально зображують життя правителя. Кроме городов Нгирсу и собственно Лагаш (или Урукуга букв.
Этот путь имел большое значение для Вавилонии, поскольку к середине VI в. до н. э. Про те, яку важливсть надавали месопотамцв сво дентифкац «чорноголових», незалежно вд яких би то не було полтичних кордонв, яскраво свдчить приклад знаменитих Законв Хаммурап, який правив всй Месопотамю. Наступну значну державу утворила Третя династя Уру, що була повалена аморями та Еламом. Голова ноги зображалися в профль, а торс оч – в анфас. В центральнй частин будвл була анфлада житлових парадних кмнат.
Вйсько було регулярним, за службу отримували грош длянку земл. Ц кольори вдповдали земл, рослинам, отже життю небу. Товщина стн не дозволяла залишати прорзи вкон, в як б проникав свтло. нша частина земл була приватною власнстю окремих громадян.
Urartular, перс. Для записв використовувався найпоширенший природний матерал у Дворчч — глина. Со II тыс. Економчний пдйом Шумера в тисячолтт до н. е. був обумовлений розвитком землеробського господарства на баз ригац бльше широким, нж ранше, використанням металу. В результат до середини II тис. до н. е., посилються мць Аср ( столиця – мсто Нневя).
У кнц IV— початку III тисячолття до н. е. Таким чином, спльнсть «чорноголових» була етнокультурно спльнстю в сучасному розумнн цього слова. У захднй частин двору розташовувався вузький зал з чотирма колонами-опорами даметром 1, 5 м (незважаючи на те, що жител Двурччя не ставили опори для перекриттв). Хаммурап увйшов у свтову сторю як перший цар-законодавець, що пдпорядкував влад Вавилона все Дворччя (XVIII столття до н. е. ).
В такй мсцевост ндивдуальна обробка земл неможлива. РР Р. Р. ) РРРССРС–СРР РРРРРРлиСС РРРРлиСРё РРСССРР РРРСРРРРС. Про столицю Ассир – Нневю – говорили: «Та, яка свом сяйвом вдкида ворогв». У школах вивчали лтературн твори шумерв вавлонян- деяк моральн норми стародавнх цивлзацй були прийнят ассирийцами. Месопотамя це грецька назва Межирччя – територ мж рчками Тигром та вфратом.
Потм, з XVI столття до н. е. набрала могутнсть Ассиря ( столиця – мсто Нневя). У великих господарствах, зокрема в храмових, досить широко використовували найману працю. Тут знову можна простежити звязок з шумерсько культурою. Саме за Навуходоносора II будвнитцво набуло особливого розмаху. Про столицю Аср Нневю говорили: Та, яка свом сяйвом вдкида ворогв.
Вавилон оточували чотири кльця стн. За формою клиноподбних рисок писемнсть отримала свою назву – клинопис. территория Субарту известна под названием «Ассирия», верхнее течение Евфрата и бассейн его притоков имели пестрое этническое население: там существовали хурритские государства (в том числе Митанни), кочевали общины сутиев, функционировали арамейские/сирийские царства. Стату нколи не досягали величезних розмрв. Про столицю Ассир – Нневю – говорили: «Та, яка свом сяйвом вдкида ворогв». Весь означенный период принято называть касситским или средневавилонским. Для письма використовували глину – найпоширенший природний матерал у Дворчч.
Велике мсце серед них займа боргове право – позики, вдсотки на борги, застава. На стнах залв – сюжетн рельфи, як детально зображають життя правителя. Мста Межирччя стають справжнми фортецями.
до н. э. ), чтобы освободить измученную страну. Месопотамия— каменистая, песчаная равнина, понижающаяся к югу. Розводили кз, овець, свиней на мясо шерсть, велика рогата худоба спочатку в якост тяглових тварин, пзнше зявилися кон, яких запрягали в бойов колсниц. шумери збудували перш на планет мста— Ур, Урук, Лагаш. Бблотека була чудово органзована навть за сучасними мрками: внизу кожно таблички – повна назва книги номер «сторнки», ящики розставлен по полицях вдповдно до тем, на кожнй полиц – брка з номером.
Богам поклонялися у вигляд долв, збереглися записан на глиняних табличках молитви. У кнц IV – на початку III тисячолття до н. е. РлиРСРР 92 СРРС РР Р. Р. 5:1) легко узнается мотив одной из заповедей «Книги мертвых» (Поэзия и проза Древнего Востока. Опорами перекриттв служили чотирикутн кам39ян глинян стовпи. Анатомя людського тла мало хвилю скульптора.
Периодизации истории. Камнь був дефцитом, сировину для скульптури змушен були привозити з нших мсць. дон. э. — Халдея с времён поздней античности имя «Вавилония» стало наиболее общим обозначением этих земель. Через канали й рчки будували деревян та камян мости. Но откуда шумеры пришли в Месопотамию, выяснить пока не удается. Ранн шумерськ держави були невеликими за територ, зазвичай вони включали одне велике мсто з сусдньо сльськогосподарсько округою (нод ншими дрбними мстами).
Найбльшими мстами були – Нневя – 730 га площ бльше 170 тис. Цар Аккаду вели активну будвельну дяльнсть. Разгромив Элам, Навуходоносор I стал претендовать на власть над всей Вавилонией. до н. э.
до н. е. ). Чиновники в городах-государствах древнего Шумера и затем древнего Аккада (на севере Двуречья) создали надежную систему учета и контроля за налоговыми и иными Поступлениями. Його могли таврувати бити жорстоко карати за спробу втеч. До того ж, як вважають дослдники, месопотамська релгя в II тис. Законы Шульги являются древнейшими из пока известных нам правовых актов.
У Париж, в Лувр збергаться чорна мармурова «Стела Хаммурап». Ассирийский царь Ашшурнацир-апал II (Ашшурнасирпал) (883-859 гг. Було незрозумло, куди могла зникнути велика цивлзаця. Якщо внутршня стосувалася ж та задоволення нших тлесних потреб, то зовншня торкалася предметв суспльного життя, включаючи й звязок з богами через жерцв.
Вавилон оточували чотири кльця стн. Геродот в "стор" писав, що вся Вавилон помережена каналами. Готову табличку обпалювали у спецальних печах. У такому випадку зникнення появу Сонця повязували з проковтуванням свтила новим його народженням.
Для письма використовували глину – найпоширенший природний матерал у Дворчч. до н. е. почала правити династя, заснована Ур-Нанше. Колони стилзовано зображають нльськ рослини дерева, х каптел виконан у вигляд закритих або розпущених квток лотоса, листя пальми (каптель – верхня, прикрашена частина колони).
В середин другй половин VI тисячолття до н. е. вже освоються вся Пвнчна Месопотамя. Наприкнц IV тисячолття до н. е. шумери збудували перш на планет мста — Ур, Урук, Лагаш. В будвництв все бльш широко застосовуться обпалена цегла. Високого рвня досягло каменерзне виробництво. На основ астрономчних спостережень було розроблено дуже точний мсячний календар. Технка ХХ ст.
До н. е. На основ астрономчних спостережень розроблений дуже точний мсячний календар. Bce, що робилося в держав, вважалося заслугою виключно правителя. Пвденна, яку називали Вавилоню, була бльш розвинена урбанзована. на пвдн Дворччя виникли мста–держави Ур, Урук, Лагаш, обднан сториками збрною назвою Шумер (на мя народу, що жив там). Основним джерелом вдомостей була Ббля, де розповд про будвництво Вавилонсько веж, про смдесятирчний полон врев правителя Навуходоносора, про халдев – жителв Вавилона, про столицю Ассир – Нневю – «велику блудницю», про чаш гнву, як см ангелв вилили на привфратск земл.
Впродовж третього тисячолття до н. д. Во главе этого союза стоял город Дамаск. Припускають, що в цлому, наприклад, в Лагашс-ком держав на 80 -100 тис. В основ свтобудови перебувала "земна кстка", тобто дерево життя (ясень), з якого постали шумерськ боги. Найхарактернша деталь – безлч величезних колон (в одному з залв Карнака х 144).
Скульптури, барельфи розпису стн стали бльш монументальними разом з тим реалстичними (наприклад, барельфи в палац Ашшурбанпала, що зображують полювання на левв, вмираючу левицю, втеча арабських вонв на верблюдах). Справа в тому, що в Месопотам нема готових будвельних матералв – каменю, дерева. Часть этих земель царь мог раздать своим чиновникам в качестве вознаграждения за службу. В 614 г. до н. э. З утворенням Вавилонсько держави (II тис. Геродот в «стор» писав, що вся Вавилоня помережена каналами. Релгя свт богв Стародавньо Месопотам вдрзняються вд гипетських.
Розвиваться зовншнй внутршнй обмн. Набонид вернулся в Вавилон и приступил к организации обороны своей страны. Грошовою одиницею тод був талант (слово, яке, змнивши значення, увйшло до сучасних мов). Перед наследником престола стояла задача захватить Сирию и Палестину. Обумовлено, що раб – повна власнсть пана.
Месопотамия была завоевана и разграблена племенами кутиев, жившими в горах Загроса. в Ашшуре утвердились выходцы из Шумера и Аккада, образовав там торговую факторию. Третй етап ранньодинастичного пероду, що охоплю XXV-XXIV ст. При этом, в отличие от более поздних Законов Хаммурапи, Шульги не руководствовался принципом «око за око, зуб за зуб», а установил принцип денежного возмещения пострадавшему. Багатими для свого часу були математичн знання: чотири арифметичн д, пднесення до квадрата добування квадратного кореня, обчислення площ геометричних фгур.
Большую роль в объединении страны сыграл город Урук, возникший на Евфрате. Раби були храмовими частновладельческими. Рацональне ведення ригацйного землеробства дало можливсть успшно розвивати тваринництво. У III тисячолтт до н. е. мидийцы окружили крупнейший ассирийский город Ниневию. История Месопотамии уходит в глубокое прошлое, еще к допотопным временам, о чем мы кратко говорили в одной из предыдущих глав.
Ряди рабв поповнювалися ншими способами. Дуже суворо карався лкар за невдале лкування: «Якщо лкар, роблячи кому-небудь надрз бронзовим ножем, запод смерть цй людин або, знмаючи катаракту бронзовим ножем, пошкодить око ц людини, то йому належить вдскти руку». Пошуки приводять його до першо людини – Ут – напшт. Вимощена ця дорога була величезними плитами з блого вапняку.
Во II тыс. Зал був роздлений на двох частин стовпами-опорами, а його стни прикрашалися розписами. Весной 607 г. до н. э. На рубеже IV и III тыс. Вищу владу втлював цар.
до н. е. И. М. Дьяконова). Пд час гипетського походу Наполеона було знайдено вивезено в вропу так званий Розеттський камнь (мсце знахдки – мстечко Розетта).
дон. э. Держава-всесвт будувалася на засадах вйськово демократ. Храми на вершинах зикуратв служили свордними обсерваторями.
Обидв рчки мають численн притоки, збираючи воду з грських районв. Справа в тому, що в Месопотам нема готових будвельних матералв— каменю, дерева. страна была покорена касситами, господство которых длилось 362 года. З XVIII в. до н. е.
Новая административно-территориальная единица была сформирована из земель ахеменидских сатрапий, прежде всего Вавилонии и, вероятно, Заречья. до н. е. Наступну значну державу утворила Третя династя Уру, що була повалена аморями та Еламом. Було помчено, що розлив спвпадав з появою на свтанку, псля довго перерви, яскраво зрки Срус. Вавилонську вулицю вимостив». Проте загалом економка крани залишалася глибоко натуральною.
Для будвнцтва храмв, палацв оборона Спорудження стали використовуват обпалена цегла. Вони вмли робити барвист кахл прикрашали ними будвл та фортечн стни. На стнах залв— сюжетн рельфи, що детально зображують життя правителя. Позднее, при ассирийском царе Адад-нерари III (810-783 гг.
З мд виготовляли рзн знаряддя прац та зброя, навчилися також отримувати бронзу. Мистецтво вавлонських лкарв славилося на Сход. Серед цих ритуалв особливе значення мав потужний крик жерця до перебуваючих на неб богв, як вдгукувалися "жахливим блиском" (блискавкою) та "царським криком" (громом). Зкурати складалися з деклькох складених суцльною цегляною кладкою платформ, розмри яких зменшувалися догори. до н. е. ). до н. е., в 2800-2700 рр.
Первые города-государства возникают в этом регионе на рубеже 3—2-го тысячелетия до н. э. Они управлялись верховными правителями двух видов — военными вождями (энси) И жрецами (лугалями), Которые вначале избирались собранием горожан или советом старейшин. завдяки злиттю сльських общин почали виникати перш мста. Як написав арабський мандрвник: Все на свт боться часу, але час боться гипетських прамд. Когда в 853 г. до н. э. Иногда выделяют Большую Месопотамию (англ.
до н. е. ). В начале III тыс. В каждом из них жило приблизительно 40-50 тыс. Если кто-нибудь нанес членовредительство «сыну мужа», то наказание виновному выносилось по принципу талиона, т. е. «око за око, зуб за зуб», а соответствующее членовредительство, причиненное мушкенуму, каралось лишь денежным штрафом. Покарання передбачалися сувор, снував смертний вирок (вдскання голови, закопування живцем у землю, саджання на кл). Так, в поучениях мудреца Шуруппака, датируемых XXV В. до н. э., можно встретить такие слова: «Не кради — себя не губи / В дом не врывайся, на сито чужое не зарься / Вор-то — лев, а схватили — раб» (пер. населення та Вавилон – 400 га площ 200 тис.
Найбльше досягнення культури Месопотам – писемнсть. Основн предмети – читання, письмо лчба. Он спешно направился туда и 7 сентября был официально признан царем. Стены домов сооружались из сырцовых кирпичей или были глинобитными.
Вони винайшли сонячн (гномон) водяний годинник (клепсидра), стали длити рк на 12 мсяцв (вдповдно до фазами Мсяця). Справа в тому, що в Месопотам нема готових будвельних матералв – каменю, дерева. Верхвку шумерського товариства ранньо династично епохи складав клас рабовласникв. Влада «енс» була виборною, його правлння в звязку з цим називалося «чергою». На кожнй терас був шар земл, де розбивали сад.
Вся зоряна карта, яку можна отримати без телескопа, була вже вдома у Вавилон. Внутршн примщення привязувалися до вдкритих дворах. Але справжнм "деревом життя" була фнкова пальма, з яко виробляли безлч видв продукц. Суд вершили жерц, вони могли викликати свдкв, як свдчили, приносячи клятву. Земля была объектом купли-продажи, но с рядом ограничений. З двох сторн пдносилися семиметров стни. Рельфи чудово передають динамку руху, азарт погон. до н. э.
Впоследствии на область Аккад и часть Шумера распространилось название «Вавилония» другая часть Шумера и новые земли, образовавшиеся в результате отступления вод Персидского залива стали упоминаться под названием «Приморье», а с начала I тыс. Аглютинаця). Найважлившою рисою давньогипетсько релг було обожнювання царсько влади. В Нововавилонському царств ворожння по зорях стало справжньою наукою. Господарство Вавилонсько держави. Наступну значну державу утворила Третя династя Уру, що була повалена аморями та Еламом.
В кнц IV – III тисячолтт до н. е. Рабв-чоловкв використовували як землекопв, носильникв, садових працвникв. У раз сумнвв щодо становища позичальника банк брав пд свй контроль його нерухомсть. Однако положение Вавилонии стало уже безнадежным. Дуже суворо карався лкар за невдале лкування: «Якщо лкар, роблячи кому-небудь надрз бронзовим ножем, запод смерть цй людин або, знмаючи катаракту бронзовим ножем, пошкодить око ц людини, то йому належить вдскти руку». Но скоро Ассирия вновь потеряла контроль над своим западным соседом.
Судя по законам, рабы носили специальные клейма и не могли выйти за пределы города без разрешения хозяина. бахар () – «весна») – вид рльництва, при якому оброблюван земл не поливають, а чекають дощв) а на пвдн вимага зрошування. Знаряддя обробтку були примтивн – заступ, плуг, свалка. до н. э., показывают высокий уровень мастерства шумерской металлургии.
Еще в первой половине III тыс. Для того щоб померлий ожив знайшов безсмертя, Ба повинна повернутися до тла. Велике мсце серед них займа боргове право — позики, вдсотки на борги, застава. Написи прославляють х: я спорудив. На першому мсц стоть металургйне виробництво.
Цлком очевидно, що господарство Месопотам мало натуральний характер. до н. э., но затем и там его место занял аккадский. Человек, укравший или укрывший чужого раба, карался смертной казнью. Теперь вся территория Вавилонии была очищена от ассирийцев.
Навуходоносор II (604-561 до н. э) украсил Вавилон роскошными постройками и мощными оборонительными сооружениями. Гльгамеш з свом другом Енкду здйснюють безлч подвигв. Накопичений досвд став використовуватися в будвництв. Например, рассказ Библии об исходе евреев из Египта под началом Моисея, который при содействии божества «разделил» воды Красного моря и по суше, т. е. по дну моря, провел свой народ к другому берегу, напоминает сюжет одного папируса, в котором египетский жрец подобным же образом «разделяет» воды пруда.
Мсто перетинали широк прям вулиц. РСРё РСРРС РСли РРРРРРРРРС– РРёСС–С С– РРР»РССРёРР. Дуже довго ця цивлзаця залишалася практично невдомою науц.
Причому якщо в раннх документах фгурують десятки рабв рабинь, то в бльш пзнх згадуються вже сотн. - Характерна пктограма, що познача раба, яка може трактуватися як «людина гр, чужинець», що вказу на захоплення рабв походах з рвнинного Шумеру в грськ област. Месопотамю часто називають колискою цивлзацй. У Месопотам дуже рано (за останнми даними, ранше, нж у гипт) розпочалося будвництво ригацйних споруд. У Париж, в Лувр збергаться чорна мармурова «Стела Хаммурап». Але його убив брат, злий Сет, бажаючи правити сам.
Тут не було культу загробного життя. Воно велось дуже розумно сплановано. Bce, що робилося в держав, вважалося заслугою винятково його правителя. Перекриття були не склепнними, а плоскими, що далеко виступають за меж стн. Справа в тому, що в Месопотам нема готових будвельних матералв – каменю, дерева. Тут знову можна простежити звязок з шумерсько культурою. Склався особливий тип держави – схдна деспотя. Вищу владу втлював цар.
Вавилоняни користувалися сонячними водяними годинниками. Одним словом, месопотамська релгя проектувала на небо земн порядки. Так, вхд в царський палац у Ннев був прикрашений багатьма величезними статуями божеств — крилатих людинобикв людинолевв. В землеробському господарств цього часу вдзначаться розведення злакових культур (ячмнь, эммер, просо) садових, серед яких особливе мсце займала фнкова пальма. Постйн вйни диктували необхднсть оборонних споруд. Дуже довго цивлзац Межирччя залишалися практично невдомими науц. Правлння Уруинимгины, прийняв титул «лугхть», було часом не тльки значних внутршнх змн, але зовншньополтичного пдйому Лагаша.
Але це життя не свтле, не радсне, а тривожне, сповнене тамниць боротьби. Над восемнадцатью древними храмами в Амар-Син был обнаружен в более поздних слоях недостроенный зиккурат (2047-2039 до н. э). до н. э. Релгя та мфологя вдображали змни в суспльному житт.
Общины платили налог государству натурой или отводили часть орошаемых земель под казённые. Згодом велика частина Месопотам попала пд владу Вавилонського царства. створили за наказом ассирйського царя Ашшурбанпала. «Месопотамия»— топоним древнегреческого происхождения (др. -греч. нема нчого вищого за книгу. Проте уявлення про гипетську сторю довгий час залишалися вельми схематичними.
Так процес становили частину релгйних церемонй. «Книга Екклесиаста», вобравшая значительный объем характерной для древневосточного общества житейской мудрости имеет ряд почти дословных совпадений с месопотамским «Эпосом о Гильгамеше» и некоторыми египетскими поучениями. Ця розповдь, коли була перекладена на вропейськ мови в XIX столтт, викликала справжню сенсацю, оскльки практично повнстю збгалася з розповддю про «великий потоп» у Ббл: гнв богв, спорудження великого корабля, земля, вкрита водою навть зупинка на вершин велико гори. На основ астрономчних спостережень було розроблено дуже точний мсячний календар. Завдяки цьому, власне, ставав можливим ритуал, коли фараон командував розливом. Активзац банквсько справи сприяв перехд у XX ст.
Пзнше навчилися робити кахл – цеглу, покрит глазурю. На основ астрономчних спостережень розроблений дуже точний мсячний календар. Постйн вйни вимагали зведення оборонних споруд. В обмен на эти товары шумеры продавали шерсть, зерно и финики. Теперь Иудейское царство было ликвидировано и присоединено к Нововавилонской державе в качестве рядовой провинции, тысячи жителей Иерусалима (вся иерусалимская знать и часть ремесленников) во главе с Седекией уведены в плен.
Вся зоряна карта, яку можна отримати без телескопа, була вже вдома у Вавилон. У наступн клька столть приморц повнстю злилися з вавилонянами, так що в I тис. Велике мсце серед них займа боргове право – позики, вдсотки на борги, застава. Спочатку з39явилося малюнкове письмо – пктографя. Тому в однй окруз виникало зазвичай три-чотири або бльше повязаних мж собою "мста", але одне з них завжди було головним: тут розташовувалися центр загальних культв адмнстраця ус округи. Вода вгору подавалася за допомогою лопатевого водопроводу. Bce, що робилося в держав, вважалося заслугою виключно правителя.
Гльгамеш його друг Енкду здйснюють безлч подвигв. нод вживався термн «лугаль», який мг бути ептетом по вдношенню до «ен» перекладаться як «великий людина, пан, цар», а мг означати й нша особа – вйськового вождя, здйснював цю функцю пд час вйськових дй. Глина, з яко шумери лпили перший посуд, вважалася "земною плоттю". У бблотец Ашшурбанпала збереглася перша з вдомих у свтовй лтератур епчна поема. Храм уключав святилище овально чи прямокутно форми, зрушене до краю платформи.
У пвденних районах Месопотам ранше, нж в долин Нлу, вже з V-IV тис. Изменилась также политика в отношении покоренного населения. Ассрйська лтература, знову ж таки, повязана з походами мсцевих правителв: цар завжди описувалися як вдважн смлив люди, а х противники, навпаки, показан боязкими дрбязковими (тут можна помтити очевидний прийом державно пропаганди). Вже до кнця I тис. При Шамши-Ададе V (823-811 гг. Ця дорога була вимощена величезними плитами з блого вапняку.
были распространены другие обозначения этих земель. Гльгамеш з свом другом Енкду здйснюють безлч подвигв. У Вавилон В VII ст. Хаммурап увйшов у свтову сторю як перший цар-законодавець, що пдпорядкував влад Вавилона все Дворччя (XVIII столття до н. е. ).
Коли до влади прийшов Вавилон, Хаммурап оголосив верховним богом Мардука, який до того посдав не особливо визначне мсце в пантеон. У них складаються перш державн структури. до н. э. Гора ж порвнювали з сонячним свтлом, яке да життя (сокл був одночасно символом Гора, сонця). Дуже важливим був загальногипетський культ бога вмираючо воскресаючо природи Осрса. В конце 4-го тысячелетия сюда пришли шумеры. до н. э.
У Вавлон була вдома вся зоряна карта, яка може бути створена без телескопа. Це була камяна будвля, що складаться з склепнчастих терас. Особливого значення набуло спостереження за зрками. РР Р. Р. З ретельно обчищено глини виготовляли табличку, напис наносили очеретяною паличкою або металевим стрижнем (писемнсть отримала свою назву за формою отриманих клиноподбних рисок) готову табличку обпалювали в спецальних печах.
Ранше за всх створили шумери в IV тисячолтт до н. е. Але раби сприймалися тод не як знаряддя прац, а як члени общини. У Париж, в Лувр збергаться Стела Хаммурап. Вавлон оточували чотири кльця стн. Було незрозумло, куди могла зникнути велика цивлзаця. ассирийцы вынуждены были покинуть и Харран, главным образом под ударами мидийскоговойска.
У Париж, в Лувр збергаться Стела Хаммурап. Безвихдь змусила богв пристати на цю зухвалу вимогу. Политическая и экономическая жизнь была сосредоточена в храмах, посвященных Нин-Нгирсу, его божественной супруге Бабе (Бау), богине законодательства Нанше, богине Гештинанне исполнявшей обязанности писца страны без возраста и Гатумдуг – богине матери Лагаша. до н. э. ) имя которого в переводе значит «царь всех царей», начался распад державы Аккада. Якщо раб, чоловк або жнка, одружувався з вльною людиною, дти народжувалися вльними. На основ астрономчних спостережень розроблений дуже точний мсячний календар.
Зикурати складалися з деклькох платформ, що звужуються догори, складених суцльною цегельною кладкою. Золото доставляли из западных областей Индии, ляпис-лазурь — с территории современного Бадахшана в Афганистане, камень для сосудов — из Ирана, серебро — из Малой Азии. Вимощена ця дорога була величезними плитами з блого вапняка. Ут – напшт переказу Гльгамешу сторю свого життя. до н. е., посилються мць Аср ( столиця – мсто Нневя).
РС–СР»С РС–РРРё Р РРСРРРРС РСРССС (СРСРёСРСС–С РС–СРРРССРРРР РРРС–СС) РССРёСС–С Р 8 — 7 ССРліСССС РР Р. Р. Вавлонц користувалися сонячними водяними годинниками. Так зародилося портретне мистецтво гипту.
Утм, жноче божество рано святкувало перемогу. Теми композицй були рзними – придворне життя, релгйн церемон, побутов сцени.
Псля падння Аккадського царства, в епоху III династ Ура назва «Аккад» ста усталеною назвою колишньо област К-Ур, оскльки Саргон його наступники мали лише збиральн титули шумерських гегемонв, до яких додавали «Цар Аккаде» або замнювали на «цар чотирьох сторн свту». Основним джерелом вдомостей була Ббля, де розповд про будвництво Вавилонсько веж, про смдесятирчний полон врев правителя Навуходоносора, про халдев – жителв Вавилона, про столицю Ассир – Нневю – «велику блудницю», про чаш гнву, як см ангелв вилили на привфратск земл. до н. э., Важнейший торговый и культурный центр Передней Азии. У III тисячолтт до н. е.
Найбльш працьовит майстри ремсники продавали вироби ручно прац на вльному мському ринку, стягуючи плату або товаром, або «грошима», як представляли собою, як правило, диск або кльця з србла стандартно ваги. Охоронцем вищо мудрост були жерц. В х селищах, що складалися з житлових та господарських будвель, були зернов ями навть спецальн зерносховища. Преемник Эаннатумы – Энтемена также прославился своими походами.
Они создали — задолго до греков и римлян — города-государства, такие, как Киш (на севере), Ур и Урук (на юге) во главе с военным вождем. Уже к середине III тыс. «Месопотамия»— топоним древнегреческого происхождения (др. -греч. Пошуки приводять його до першо людини – Ут-напишти. Грошовою одиницею тод був талант (слово, яке, змнивши значення, увйшло до сучасних мов).
РС–РРС–РРР РРРС–Р»РР С– РРРёСРР РРРР. приголомшило свт грандознстю свох археологчних вдкриттв, зроблених в долинах Тигра фрата. Охоронцем вищо мудрост були жерц. Суд вершили жерц, вони могли викликати свдкв, як свдчили, приносячи клятву. царский сын и знать Ассирии подняли мятеж, сбросили правителя с трона и убили мечом. до н. е.
При Саргон держава Аккад обднувала значн територ, але згодом упала пд натиском гутв. На стнах залв – сюжетн рельфи, що детально зображують життя правителя. Армия состояла из колесничих, конницы, пехоты и саперных частей. В результате этого аккадский язык постепенно вытеснил шумерский. Так завершилася сторя народу «чорноголових» цивлзац стародавньо Месопотам.
Большое внимание уделялось оросительной системе. В Северной Месопотамии хурриты создали государство Митанни, которое в середине II тыс. Пер. Ми бачимо, що населення подлялося на чотири категор: це знать, общинники, клнти раби.
до н. е. ). Саме за Навуходоносора II будвнитцво набуло особливого розмаху. Население должно было поклоняться Нарам-Суэну как богу, хотя до него никто из царей Месопотамии не претендовал на такую честь. Однако война, продолжавшаяся три года, окончилась победой эламитов. За записами на глиняних табличках нараховуться понад 2400 богв.
Крм твердого каменю, використовувався тендтний ламкий мосульский алебастр (один з рзновидв мармуру), при робот з який була потрбно велика майстернсть увага. Древнейшие обозначения этих земель— «Субарту» (в среднем течении Тигра), «Марту» (Средний и Верхний Евфрат). Вони займали високе соцальне становище, часто були жерцями. При всй умовност трактування постат образ набагато бльше живий, нж у скульптур гипту.
Судили жерц, вони могли викликати свдкв, як приносили клятву. "Мста" утворювалися шляхом переселення. Сын Шутрук-Наххунте по имени Кутир-Наххунте III продолжал политику грабежа Вавилонии. Постепенно шумеры заняли всю территорию Месопотамии (на севере — от района, где находится современный Багдад, на юге — до Персидского залива).
Постйн вйни диктували необхднсть оборонних споруд. Вавилония была захвачена персами и навсегда утратила свою независимость. Мф розповда про те, як Осрс, коли царював, навчив людей обробляти землю саджати сади.
Удосконалювалася лихварська практика, у кран в II тис. Вн вдбудував Лагаш його храми, з оорудил ряд каналв гребель, протегував торгвл. Вйсько було регулярним, за службу отримували грош длянку земл. С 1899 по 1914. Поступово уявлення про зовншнй вигляд богв змнювалися.
до н. е. Одиниця ваги – шеум (46, 75 мг – вага ячмнного зерняти), 180 шеумв становили шекель (8, 4 г), 60 шекелв – мну ( 500 г), 60 мн – талант (30, 3 кг). улучення вологи з верхнх терас на нижн. Науков знання. Шумеро-аккадц ше в ХХН-ХХ ст.
Впродовж третього тисячолття до н. е. е. в результат перського завоювання Месопотамя стала частиною Персько мпер. РРСРРРС Р РРСС–РР РС–Р 470 С– 460 СС. За ншими уявленнями, Ра вдень пливе по небу в човн до захдних гр.
Розвиваться фортифкаця: храми палаци змцнюються товстими високими стнами. Ця дорога була вимощена величезними плитами з блого вапняку. XIX ст.
На початку III тисячолття до н. е. Вдгомони слави месопотамських будвельникв вдбилися в бблйнй розповд про Вавилонську вежу. По-видимому, они были автохтонными жителями Северной Месопотамии, Северной Сирии и Армянского нагорья.
Верхняя Месопотамия изначально была периферийной частью древней цивилизации. Було незрозумло, куди могла зникнути велика цивлзаця. Ее ядром являлся «царский полк». У Х–VI тисячолттях до н. е. Суд вершили жерц, вони могли викликати свдкв, як свдчили, приносячи клятву. Вйсько було регулярним, за службу отримували грош надл земл.
Постепенно Ашшур превратился в крупный торгово-перевалочный центр. Следующий класс, сильно приниженный по статусу именовался Мушкенумы (мушкенумов прозвали также «падающие ниц») — в основном это царские слуги, возможно из числа покоренных племен и народов. Жерц встановили звязок Сонця з знаками зодаку.
на крайнем юге Месопотамии возникли первые шумерские поселения. Мста Межирччя стали справжнми фортецями. Ут-напишти розказу Гльгамешу сторю свого життя.
секрет, який ретельно обергався кастами жерцв писарв, було втрачено ще в старовину. Межирччя може посперечатися з гиптом за право називатися колискою цивлзац. З численних племнних союзв – номв – виникло два полтичних обднання – Верхнй Нижнй гипет. Сельские дома выглядели ещё проще. Наприкнц IV тисячолття до н. е.
Врили у вплив зрок на долю людини, великою повагою користувалася астрологя. У верхнй частин – зображення самого царя, який одержу вд Бога символи влади, а в нижнй – вибит клинописом закони. Певн звр птахи стали вважатися душами богв жили при храмах. Згодом велика частина Месопотам потрапила пд владу Вавилонського царства. Ефективнсть ригац залежить вд можливост моблзувати достатню кльксть людсько прац для побудови каналв та догляду за ними. З дано причини. Ранше за всх створили шумери в IV тисячолтт до н. е.
Зустрчаються навть поодинок металев вироби. Розмовляли ассрйц на пвнчному далект аккадського мови. Писемнсть лтература. Так свордно осмислила мфотворчсть перетворення Вавилона в полтичний центр Месопотам.
Боргове рабство обмежували трьома роками. У кнц IV – на початку III тисячолття до н. е. Управление на местах осуществляли наместники (исакку), Областные правители (Шакканаку) И вожди родоплеменных общин.
Правильнсть планування пильнувалась дуже суворо. Починаються вони словами: «Якщо людина хвора», дал слду перелк симптомв, а потм рекомендац з лкування. Храми часто розмщувалися на вершин особливо ступнчасто веж – зикурату. У Вавлон була вдома вся зоряна карта, яка може бути створена без телескопа.
Забороняли забирати в боржника весь урожай, майно – вн мав вдпрацювати свй борг. Более 3 тыс. до н. е., коли гипет пдкоряють вйська Олександра Македонського). Храми часто розмщувалися на вершин особливо схдчасто веж— зикурату. У вступ до цих Законв Хаммурап оголошу себе правителем захисником «чорноголових», псля чого перерахову безлч пдвладних йому мст. Основний будвельний матерал – глина.
шумери вже будують мста. Було безлч богв.
человек. Це зумовило нтенсивний розвиток лихварства. До н. Е. ) деякий час була диною державою «чорноголових».
до н. э. ), Ассирия и Вавилония находились в довольно мирных отношениях. Були розкопан найбльш мста Месопотам. Армя в цей перод складалася з загонв колсничих (в колсниц запрягались осли або онагр), озброних списами й дротиками, важкоозброних пхотинцв-списоносцв у свордних «панцирах» (шкряних або повстяних плащах з металевими бляхами), захищених важкими щитами в зрст людини, легкоозброних пхотинцв з захисною перевязом через плече, обшито бляхами, з легкими списами бойовими сокирами. З метою захоплення рабв ншо здобич вдбуваються вйськов походи. Геродот в «стор» писав, що вся Вавилоня помережена каналами.
После этого около 1518 г. до н. э. Були освон початков форми штучного зрошення: спорудження невеликих дамб каналв. Держави Стародавньо Месопотам. Переклад ц розповд на вропейськ мови викликав справжню сенсацю, оскльки вона практично повнстю спвпадала з розповддю про великий потоп у Ббл: гнв богв, споруда великого корабля, земля, покрита водою навть зупинка на вершин велико гори. Судьи нередко совмещали свои специальные миротворческие функции с административными.
набрала могутнсть Ассиря ( столиця— мсто Нневя). Межирччя завойоване пвнчним сусдом— Персю. до н. э. Межирччя було завойоване пвнчним сусдом – Персю (раном).
До IVв. Закони Хаммурап. З ретельно обчищено глини виготовляли табличку, напис наносили очеретяною паличкою або металевим стрижнем (писемнсть отримала свою назву за формою отриманих клиноподбних рисок) готову табличку обпалювали в спецальних печах2. Територя Месопотам подлялася на дв географчн зони – Пвнчну (Верхню) й Пвденну (Нижню).
Однак банквська справа ще не стала окремим ремеслом, а було додатком до лихварства. Червоний будинок уключав двр, обнесений колонами напвколонами. На кожнй плит вибитий напис: «Я – Навуходоносор, Вавилонську вулицю вимостив». Это было временем ее возрождения, экономического и культурного подъема. Несколько позднее были покорены и финикийские города.
Армя була добре навчено досягала деклькох тисяч чоловк (наприклад, в Лагу-ше 5-6 тис. ). Однак дослдники не можуть поки видлити з загально маси шумерських поселень нш мста, нж столиц «номв». Несмотря на то, что римские географы (начиная с Плиния Старшего) впервые стали включать в рамки Месопотамии и Вавилонию, общепринятое единое название региона появилось лишь в последние столетия. на пвдн Дворччя виникли мста – держави Ур, Урук, Лагаш, об39днан сториками збрною назвою Шумер (на м39я народу, що жив там).
Основними монументальними будовами були храми палаци. Вавлонц користувалися сонячними водяними годинниками. После крушения Ассирийской державы в конце VII в. до н. э.
Геродот опису найбльший з каналв— судноплавний канал, проритий мж Тигром вфратом. Храми на вершинах зкуратв служили свордними обсерваторями. Особливий розвиток отримало спостереження за зрками. В цей час переважають вже мдн знаряддя прац зброя (кинджали, сокири, рзц, серпи, рибальськ гачки т. д. ) дал зявляться бронза. З приходом ново династ вдлк рокв починався заново. Однак майстри-ремсники працюють в рамках громади забезпечують своми виробами. С. 643.
На основ шумерсько писемност сформувалися клинописн системи Аккаду, Вавилон, Ассир. Боги звернулися за пдтримкою до найсильншого з них – Мардука. Тераси були покрит камяними плитами, шаром очерету заасфальтован.
Пд кнець тисячолття аккадська мова поступово витснила шумерську. до н. э. ) в стране наступил кратковременный расцвет. Розмри зображень передавали рархю: чим значншим вважався обкт, тим бльшим вн зображався.
При цьому фгури правителв набагато. Вавилоняни користувалися сонячними водяними годинниками. Наибольшего рассвета Вавилон достиг в период Ново-Вавилонского царства (626-538 до н. э). до заходу месопотамской цивлзац столицею царства «Шумер--Аккад» практично незмнно був Вавилон, тому, говорячи про под середини II-I тис. Вулиц мст були широкими та прямими. на территории южной Месопотамии сложилось несколько небольших городов-государств. Цей ритуал дстався вавилонцям у спадок вд шумерв, чи цар на новорчне свято задля забезпечення родючост земл й жночо утроби вступали в шлюб з жрицею храму богин нанни (шумерський прототип вавилонсько богин кохання штар).
Продавали також шерсть шкру. Постйн вйни диктували необхднсть оборонних споруд. Будвл зводилися з необпалено цегли. Люди, що жили в Дворчч, займалися землеробством, тут рано розвинулася торгвля, зявилася писемнсть, що склалася десяткова система рахунку, також тут оволодли первинними знаннями з астроном. Вавилон стал центром международной торговли. В приватних господарствах х число було невеликим (1-3), а у господарствах правителя – клька десяткв.
Гльгамеш з свом другом Енкду здйснюють безлч подвигв. «Царськ гробниц» Ура часто називають «великими шахтами смерт»: поховання царв супроводжувалися численними (до деклькох десяткв чоловк) жертвопринесеннями взник, вонв, придворних, служниць. Кодекс царя Хаммурап (ХVII столття до н. е. ) був детально розроблений, багато вавилонськ цар вели успшн завойовницьк вйни. Не позднее IV тыс. На другому поверс знаходився довгий зал, що призначався, швидше за все, для прийомв. Но предварительно необходимо было овладеть г. Каркемиш на Евфрате, где находился сильный египетский гарнизон, в составе которого были и греческие наемники.
В середине XI в. до н. э. Сестра ( одночасно дружина) Осрса богиня сда знаходить оплаку його тло. до н. е. – виноград. В конце XVII в. до н. э.
Зовн глух стни членились вертикальними ншами й виступами. В Ассирии климат менее жаркий, чем в Нижней Месопотамии. Вавлонц користувалися сонячними водяними годинниками. Поблизу сучасного Кара, в Гз, розмщен найбльш з них – прамди Хеопса, Хефрена Мкерна. Рабы в тот период стоили очень дорого и их было мало.
до н. э. ) Ассирия стала самым могущественным государством Ближнего Востока. Храми на вершинах зикуратв служили свордними обсерваторями. «Храми-гори», створен працею як вльних громадян, так рабв стали символами всемогутност держави. Вйсько було регулярним, за службу отримували грош надл земл. Держава пдтримувала садвництво, за зрубування садових дерев у чужому садку було встановлено штраф – пвмни србла (252 г). У бблотец Ашшурбанпала збереглася найдревнша в свтовй лтератур епчна поема — «Епос про Гльгамеша».
Особливу соцальну групу утворюють раби близьк м по положення пдневльн працвники. Слава про його мудрсть дсталася давнх грекв, як ототожнювали мхотепа з богом цлительства Асклепм. Щоб Ка впзнала свою матеральну оболонку, стали виготовляти посмертн гпсов маски. Вавилонц, спираючися на математичн надбання шумерв, за тисячолття до Пфагора вдкрили його теорему, навчилися обчислювати об39м окремих просторових фгур площу земельно длянки неправильно форми (вони розбивали на ряд правильних фгур, визначали хню площу, а потм результати додавали), знали число п. На думку сучасних математикв, порвняно з ншими передньоазатськими народами давнини вавилонц досягай в галуз математичних знань найбльших успхв.
Були розкопан найбльш мста Месопотам. Через 9 лет ассирийцы начали восстанавливать Вавилон. Геродот опису найбльший з каналв – судноплавний канал, проритий мж Тигром вфратом. Великих успхв досягло будвництво. Потм, з XVI ст.
В результате битвы ассирийское войско потерпело поражение. на пвдн Дворччя виникають пдносяться мста-держави, обднан сториками збрною назвою Шумер (за назвою народу, що жив там). Ассрйська лтература, знову ж таки, повязана з походами мсцевих правителв: цар завжди описувалися як вдважн смлив люди, а х противники, навпаки, показан боязкими дрбязковими (тут можна помтити очевидний прийом державно пропаганди). При преемнике Нарам-Суэна Шаркалишарри (2200-2176 гг. Вирощували у XI – VIII тис.
гипет називали краною Сонця, фараонв – синами Сонця. Як ранше поширен термни, як позначають деограмами «чоловк (чи жнка) чужий (грсько) крани». Найбльший – фараон (рвний богам), потм – члени його родини, найменш – раби. Боги шумеро-аккадцв жорсток й заздрсн до людей. З двох бокв здймалися семиметров стни.
Були розкопан найбльш мста Месопотам. Здесь снова можно проследить связь с шумерской культурой. Розвиток торгвл потребував надйних шляхв.
Если говорить очень обобщенно, то именно политеизм (вера в различных богов) отличал Древнее Двуречье. Храми присвячувалися рзномантним богам шумерського пантеону, ворожу щодо людей несамовитсть яких необхдно було "задобрювати" численними жертвами та ритуалами. Виника монументальна архтектура. ), переводящийся как «страна/земля между рек», «междуречье» (др. -греч. Врили у вплив зрок на долю людини, великою повагою користувалася астрологя. Однако вскоре касситские цари были ассимилированы местным населением.
Вдмнною особливстю кожного мста був головний храм, розташований на високй терас, який поступово перероста в масивну башту з уступами, зккурат (мабуть найбльш значний внесок шумерв у культову архтектуру). Лкар за невдале лкування карався таким чином: Якщо лкар, роблячи кому–небудь надрз бронзовим ножем, запод смерть цй людин або, знмаючи катаракту бронзовим ножем, пошкодить око ц людини, то йому повинн вдскти руку. Бувають випадки, коли один знак читаться по-рзному. Накопичений досвд став використовуватися в будвництв.
Месопотам-ская цивилизация относится английским историком А. Тойнби и его последователями к разряду самостоятельных (самобытных). Месопотамськ боги були антропоморфчними, тобто схожими на людей. Освоння високих полв сприяло розвитков садвництва. до н. д. В виде исключения она продавалась купцами только тем, кто уже имел служебный надел (илку) От царя. з хаосу народилися боги, як виршили впорядкувати його.
до грошового податку. Например, один лишь храм богини Баба в Лагаше владел земельной площадью более 4500 га. Зркам приписувалася магчна сила. Найпоширеншими сльськогосподарськими культурами тут були ячмнь, просо, льон, горох, цибуля, часник, огрки. До н. е. мова йшла вже просто про ассрйцв вавилоняни.
Однако и внутреннее положение государства было непрочным. Взагал для подальшого щасливого снування у померлого повинно було бути все, що вн мав за життя. Храми часто розмщувалися на вершин багатоступнчасто башти – зкурату. Накопичений досвд став використовуватися в будвництв. В описах потойбчного царства панують морок та безвихдь. Для пдвищення врожайност вже 4000 рокв тому застосовували штучне запилення.
заняли всю южную Месопотамию. на пвдн Дворччя виникли мста–держави Ур, Урук, Лагаш, обднан сториками збрною назвою Шумер (на мя народу, що жив там). Опис цих мсць зустрчаться у древньогрецького сторика Геродота: вн захоплювався стнами Вавилона – тако ширини, що на них могли розхатися дв бойов колсниц, прирахував до чудес свту «висяч сади Семрамди».
Хаммурап увйшов у свтову сторю як перший цар-законодавець, що пдпорядкував влад Вавилона все Дворччя (XVIII столття до н. е. ). Поряд з ним у найдавнших документах згадуються Сиппар на пвноч Шуруппак на пвдн.
Первое упоминание о Вавилоне содержится в надписи аккадского царя Шаркалишарри (23 в. до н. э). относится шумерский литературный памятник, носящий название «Земледельческий альманах». Мрою довжини слугували палець, долоня, лкоть. Велику роль у культур Месопотам вдграла писемнсть. В Ннев була зроблена виключна знахдка – перша в стор людства бблотека.
Покарання часом передбачалися жорсток, аж до смертно страти (вдскання голови, закопування живцем в землю, саджання на палю). снував обряд, коли фараон кидав до Нлу папрус, в якому наказував рчц розлитися. Столицею дино держави став Мемфс, пзнше центр перемстився у Фви. Покарання часом передбачалися жорсток, аж до смертно страти (вдскання голови, закопування живцем в землю, саджання на палю). рабв, в Шуруп-паку – на 30-40 тис. Наряду с ним ассирийцы основали много торговых колоний за пределами своей страны.
Мста Межирччя стали справжнми фортецями. це, мабуть, не випадково. Найбльш розвинутим був державний сектор.
Постйн вйни диктували необхднсть оборонних споруд. Геродот опису найбльший з каналв – судноплавний канал, проритий мж Тигром вфратом. Очевидно, це захоплен пд час походв полонен, звернен в рабство. У III тисячолтт до н. е. Останн дослдження археологв генетикв дозволяють вважати, що саме в верхвях Тигру вфрату почалося одомашнення рослин. Виникнення класового суспльства державност, створення основ шумерсько цивлзац повязан з урукской культурою (друга половина IV тисячолття ДО Н. Е. ).
Нин вдомо близько пвтори сотн пам39яток художньо словесност шумерв, що х вдносять (звичайно, досить умовно) до таких жанрв: мфи, епчн твори, молитви, псалми, гмни богам обожненим царям, весльн псн та псн про кохання, поховальн плач, плач з приводу народних бдувань, дидактичн твори, байки, прислв39я та приказки, казки, анекдоти (здебльшого про свекрух, про тещ, як це не дивно, – жодного). Безумовно, найбльше досягнення культури Месопотам— писемнсть. Будвля складалася з трьох великих частин. У XXIV ст. дон. э. Якийсь час вони думали, що легендарною будвлею було або спорудження за назвою Бабиль, що знаходиться пвнчнше того мсця, де в стародавност розташовувався Вавилон, або Бирс-Нимруд (Вежа Вн-руда), що знаходиться на правом бережу вфрату, до пвденно-заходу вд рун Вавилона.
Храми володли значною клькстю рабв (близько 100-200). Вулиц мст були широкими та прямими. Зрештою Вавилон, повставши проти Ассир, знищила (кн. Вся фгура окреслювалася одню лню. Псля смерт Енкду Гльгамеш не може примиритися з тим, що, на вдмну вд богв, люди не живуть вчно. В 876 г. до н. э.
З утворенням Вавилону ("ворота Бога") у П тис. Спочатку зявилося малюнкове письмо – пктографя. Такими ж величними, як культов споруди, були палаци правителв Шумеру, Аккаду, Вавилон особливо Ассир. Головна вулиця ассирйського царства Ннев мала в ширину 26 метрв.
Функц «енс» зводилися до кервництва будвництвом ригацйних споруд храмв, тому вн часто зображувався на несучим голов кошик з яким-небудь будвельним матералом до вдправлення общинного культу, збору податкв, нод – до предводительству особистим храмовими вйськовими загонами. Ця тенденця дос збергаться в сучасному рац. Коли до влади прийшов Вавилон, Хаммурап оголосив верховним богом Мардука, який до того посдав не особливо визначне мсце в пантеон. Вищу владу втлював цар. У бблотец Ашшурбанпала збереглася найдавнша в свтовй лтератур епчна поема – «Епос про Гльгамеша».
еред, нгеме, аккад. РРёР»СРР СРСС–РР»РРР РС–ССР, РСРРРёРРР, РРРРСС РРР ССССРС. Верхня палата асамбле, або «мських зборв», складалась, мабуть, з представникв ноблтету. Древние цивилизации Месопотамии неотъемлемо связаны с местной религией. З ремсничих професй поширеними були гончар, каменяр, тесляр, ковал, ливарники, пекар.
Правител Ура змушен були поступитися гегемоню Лагаша, де у XXVI ст. В двр допускалися жител мста, цар приймав х, коштуючи на вершин сходв. У верхнй частин – зображення самого царя, який одержу вд Бога символи влади, а в нижнй – вибит клинописом закони. Астрономчн знання в Месопотам перебували в симбоз з астрологю. до н. е. РРРР РСлРРРСРРР»РРР РРСССРРРРё (Р 140 СРСС– РР Р. Р. ). Основними монументальними спорудами були храми палаци. В Сирии хурриты, по-видимому, составляли меньшинство населения.
Близько кордону ер вона арамезровалась. Подбн спроби залишалися марними аж до XIX ст. Священный город – эпитет Лагаша), в состав этого нома входил ещё целый ряд более или менее крупных поселений, по всей видимости, обнесённых стенами: Нина (или Сираран), Кинунир, Уру, Киэш, Э-Нинмар, Гуаба и др. Вйсько було регулярним, за службу отримували грош надл земл. до н. е. Розвиваться ткацьке гончарне виробництво.
В период III династии Ура наместниками Ашшура были ставленники шумерских царей. У давнину гиптяни вели лточислення за правлячими династями фараонв. В них, в частности, устанавливалось вознаграждение за привод беглого раба его хозяину. Банки давали позику пд 20 – 30 рчних. Особливий канон снував для зображення фгур на площин – рельфв, фресок, малюнкв на папрус. створили за наказом ассирйського царя Ашшурбанпала. ЗжСЗСКж) – древнее государство в юго-западной Азии, расположенное на территории Армянского нагорья (современные Армения, восточная Турция и северо-западный Иран).
В умовах посушливого клмату сльське господарство на пвноч регону богарне, (перс. Безумовно, найбльше досягнення культури Месопотам — писемнсть. У Париж, в Лувр збергаться Стела Хаммурап. З двох сторн пдносилися семиметров стни. Будвл зводилися на штучно насипу. К концу X в. до н. э.
храма бога Сина. Вони використовувалися для облицювання будвель. Жерц встановили звязок Сонця з знаками Зодаку. Вавилоняни користувалися сонячними водяними годинниками.
Вавилоняне объединились вокруг своего царя Эллиль-надин-аххе (1159-1157 гг. XIX ст.
Рабы (вардумы) Находились преимущественно в домашнем хозяйстве авилумов или на царских работах и в храмовых хозяйствах. Крупнейшие города – Иссин, Ларса, Урук, Мари, Эшнунна, Вавилон. Крм палацв, будували адмнстративн й житлов будинки, хн стни прикрашали мозакою. Камнь застосовуться при будвництв будвель для мощення вуличок. Араме (стародавн «сирйц», як х називали греки не плутати з сучасними сирйцями-арабами) – один з найбльших семтських народв античного Сходу, розселився в Месопотам ще на початку I тис.
Bce, що робилося в держав, вважалося заслугою винятково його правителя. У 1899–1900 роках Г. Ф. Глпрехт знайшов в Нппур фундамент зикурата, закладеного Саргоном Аккадським, який знаходився пд зикуратом епохи 3- династ Ура. Воспользовавшись тем, что мидийский царь Астиаг отозвал из Харрана свой гарнизон, в том же году Набонид захватил этот город и распорядился о восстановлении там разрушенного во время войны с ассирийцами в 609 г. до н. э. до н. е. – вже йде мова про використання наймано прац, хоча не регламентували. Лтература Месопотам виникла ще в шумерську добу, на свтанку месопотамсько цивлзац. Цей суперетнос сучасн вчен називають «древнми месопотамцем», «носями месопотамской цивлзац».
В результат дослдження. Перекриття жител уключал дерев39ян балков Настя. Дещо пзнше сформувалося почало завоювання царство Аккад. Поруч з мям раба нколи не вказували мя батька, як це робилося для вльно людини. Так свдчення довго викликали сумнви.
Вс вони мали шоломи кинджали. Храмы Ура подверглись разграблению, а в самом городе оставлен эламский гарнизон. Розливи вфрату бувають дуже сильними, але нечастими. Шумерська богиня кохання нанна стала аккадською штар. Жерц встановили зв39язок Сонця з знаками зодаку.
гипетський жрець–сторик Манефон розподлив сторю гипту на Стародавн, Середн Нове царства. Однако в 610 г. до н. э. Перш храми, так зван Блий Червоний кнця IV тис. Велике мсце серед них займа боргове право – позики, вдсотки на борги, застава. Виника монументальна архтектура. Вимощена ця дорога була величезними плитами з блого вапняка. З льону вовни робили тканини.
В храмах ставились его изваяния, которым надо было приносить жертвы. взял его. Вс досягнення шумеро-аккадсько культури в Вавилон були сприйнят вдосконален. Тут не зустрнеш притаманно гиптянам мр про безтурботне життя в потойбчному свт. Першу цивлзацю створили на пвдн Месопотам в IV – першй половин III тисячолття до н. е.
Правлячого фараона вважали живим богом, Гором у плот, сином Ра. З мд вже виготовляються кинджали долота. Зроста населення. Вн вируша шукати тамницю безсмертя. Врили у вплив зрок на долю людини, великою повагою користувалася астрологя. У пвденнй частин верхнього мста знаходилося клька храмв, присвячених рзним богам.
Бля входу в храм чотири двадцятиметрових фгури зображають самого фараона головних богв. Обм вимрювали в силах (0, 84 л) та гурах (300 сил). Ус ггантськ будови зводилися з глиняно цегли. Храми на вершинах зикуратв служили свордними обсерваторями.
ригаця мала планомрний, крупномасштабний характер. ригаця мала планомрний, крупномасштабний характер. Greater Mesopotamia), охватывающую весь современный бассейн Тигра, Евфрата и Каруна. Вн зображений з планом майбутнього храму в руках.
после 18-месячной осады захватил Иерусалим. Спльнсть «чорноголових» видляла себе не за полтичним критерм (вони не так вже часто обднувалися в межах одн держави), а по цивлзацйному. Безумовно, найбльше досягнення культури Месопотам – писемнсть. Псля перемоги Гор воскреша батька.
Ця розповдь, коли була перекладена на вропейськ мови в XIX столтт, викликала справжню сенсацю, оскльки практично повнстю збгалася з розповддю про «великий потоп» у Ббл: гнв богв, спорудження великого корабля, земля, вкрита водою навть зупинка на вершин велико гори. до н. е. ) на чол мста-держави стояв «ен» – верховний жрець (нод жриця), можливо обирався на цю посаду. Если врач был виновен в неудачной операции над «сыном мужа», то он карался отсечением руки, если от такой же операции пострадал раб, необходимо было лишь уплатить хозяину стоимость этого раба. Закони Хаммурап. Досягнут в суспльно-економчному розвитку результати закрплюються в кнц IV – початку III тисячолття до н. е. до н. е., багато авторв називають це царство Виявлений.
Коли ж влада вождя переросла в царську, жерц замнили ритуальне вбивство на тимчасове (на клька днв) позбавлення царя влади (нод цей обряд спритн царедворц використовували для органзац дврцевого перевороту). виникли перш банки, як належали торговим домам Мурашу й Егб. В его распоряжении находилось также дворцовое имущество и казна. Процвтала торгвля, що вже перестала бути державною монополю.
На основ астрономчних спостережень було розроблено дуже точний мсячний календар. Пошуки приводять його до першо людини – Ут–напшт. Як цар–законодавець увйшов у свтову сторю Хаммурап, який пдпорядкував влад Вавлону все Дворччя (XVIII ст. розвиток убейдское культури, перетворивши Урук, Ур, Лагаш ряд нших мст в справжн держави.
Зростання сльськогосподарського виробництва стимулювало розвиток ремесел торгвл. Опис цих мсць зустрчаться у древньогрецького сторика Геродота: вн захоплювався стнами Вавилона – тако довжини, що на них могли розхатися дв бойов колсниц, прирахував до чудес свту «висяч сади Семрамди». Сво мя, яке означало Амон задоволений, вн замнив на Ехнатон (Корисний для Атона). велика частина Месопотам потрапля пд владу Вавлонського царства.
Своим возвышением Ашшур был обязан выгодному географическому положению: здесь пролегали важные караванные пути, по которым из Северной Сирии, Малой Азии и Армении доставлялись в Вавилонию металлы (серебро, медь, свинец) и строительный лес, а также золото из Египта, а в обмен вывозились вавилонские продукты сельского хозяйства и ремесел. Крм того, у стародавнх мовах навть нема слв, як вдповдали б сучасним поняттям «мсто» «село». рокв тому. Дуже суворо карався лкар за невдале лкування: «Якщо лкар, роблячи кому-небудь надрз бронзовим ножем, запод смерть цй людин або, знмаючи катаракту бронзовим ножем, пошкодить око ц людини, то йому належить вдскти руку». Кодекс завершается подробным заключением.
Обумовлено, що раб — повна власнсть пана. Найважливш питання в нй виршувалися на загальних зборах богв. Вн зображений з планом майбутнього храму в руках. Функц «лугаля» збгалися з функцями «енс», але, очевидно, це був бльш почесний масштабний титул, зазвичай прийматься правителями великих мст, а нод навть х обднань повязаний з вйськовими повноваженнями бльшою повнотою влади. VII ст.
Шумерська пиктография виникла приблизно близько 3100-2800 рр. Вн вдмовився вд припущення, що кожний роглф означа цле слово. Ще бльш майстерними стали будвельники, що будували неприступн фортец величн палаци для царв (наприклад, Снахерба, Ашшурбанипала в Ннев, Саргона II в Дур-Шаррукене). Потм, з XVI ст. Особый жанр составили юридические записи и сборники законов (надписи на камне — самые долговечные, на глиняных табличках в глиняных же конвертах иногда в двух последовательных упакованиях с последующим обжигом в печах).
Цей напис став основою для розшифрування. человек и снова выступил против Сирии. приголомшило свт грандознстю свох археологчних вдкриттв, зроблених в долинах Тигру фрату. У старогипетськй писемност нема голосних, нема постйного напряму письма. Основним джерелом рабства вйна. до н. е. мали плити, водогони, каналзацю.
На кнець IV тис. Тут будували три- чотириповерхов будинки. Сын Урнамму Шульги (2093-2046 гг. Виника монументальна архтектура.
Ця розповдь, коли була перекладена на вропейськ мови в XIX столтт, викликала справжню сенсацю, оскльки практично повнстю збгалася з розповддю про «великий потоп» у Ббл: гнв богв, спорудження великого корабля, земля, вкрита водою навть зупинка на вершин велико гори. Розкопки у Вавилон дозволили уточнити, як виглядали легендарн «висяч сади» цариц Семрамди. Для письма використовували глину – найпоширенший природний матерал у Дворчч. Укрепив свою власть в Месопотамии, Нарам-Суэн стал величать себя «могущественным богом Аккада» и повелел изображать себя на рельефах в головном уборе, украшенном рогами, которые считались божественными символами. до н. е.
Пошуки приводять його до першо людини – Ут-напишти. до н. э. У верхнй частин споруди мстилося святилище, яке вважалося "домвкою бога". Перекриття були не склепнними, а плоскими, що далеко виступають за меж стн. получил известие о смерти своего отца в Вавилоне. до н. е. було збудовано величн масивн храмов башти (зикурати). Вавилония вновь оказалась ослабленной на многие десятилетия и в союзе с Ассирией вынуждена была бороться против арамеев. Завдяки розшифруванню «глиняних книг», отриман досить точн уявлення про рвень наукових знань в Межирчч.
Головна вулиця ассирйського царства Ннев мала в ширину 26 метрв. Основним джерелом вдомостей була Ббля, де розповд про будвництво Вавилонсько веж, про смдесятирчний полон врев правителя Навуходоносора, про халдев— жителв Вавилона, про столицю Ассир— Нневю— «велику блудницю», про чаш гнву, як см ангелв вилили на привфратск земл. Вона створена ще в шумерськ часи розказу про царя Урука героя Гльгамеша. Найбльш розвинутим був державний сектор. Це особливо ясно простежуться на приклад убейдской культури (за назвою поселення Ель-Убейд близько Ура), яка сформувалася у Пвденнй Месопотам в останнй третин V – першй половин IV тисячолття до н. е.
До сих пор неясно, откуда они появились — из Египта, Малой Азии или Индии, вытеснив местных жителей (протошумеров). Низький рвень економчного розвитку, який дозволяв здйснювати виробництво обмн продуктв лише всередин невеликого територального обднання, вдсутнсть необхднсть у широких економчних звязках, ще не розвинулися соцальн суперечност, невелику кльксть рабв патрархальний спосб х експлуатац, до певного часу не вимагав масштабних коштв насильства, вдсутнсть могутнх зовншнх ворогв – все це сприяло збереження невеликих мст-держав (типу гипетських номв) на територ Пвденнй Месопотам протягом усього ранньо династичного пероду. приголомшило свт грандознстю свох археологчних вдкриттв, зроблених в долинах Тигру фрату. Вона створена ще в шумерськ часи розказу про царя Урука героя Гльгамеша. Р 331 СРСС– РР Р. Р. Ассирйське купецтво заснувало тод сво торгов квартали в Мар, Угарит, гипт. На кожнй плит вибитий напис: «Я – Навуходоносор, .
Покарання часом передбачалися жорсток, аж до смертно страти (вдскання голови, закопування живцем в землю, саджання на палю). Одночасно з розвитком продуктивних сил кардинальним змнюються виробнич вдносини. Вищим культом був культ сонячного божества. У Законах Хаммурап – царя Вавилон у 1792 – 1750 pp.
Была создана постоянная армия, находившаяся на полном государственном обеспечении. В последних имелись разветвленные иерархии жрецов, жриц и иных храмовых служителей. На верхнй платформ знаходився невеликий храм. Головн ворота були присвячен богин штар.
XIX ст. РРС–РСРРРСР РРРРСССР, СР РРРёРилиСС Р ССРРС РССС–СС–РССРРёС СРСС–Р С СРРСР»ССРСС– РРРСРРСРРРРС РС–РРРСРРРёС СРСРёСРСС–Р С– РССРёРРРРС РРРРёРРё, С РРлиСРРРС–, РСРёРСРСРРС– СРР»СССРРРё РРР»РСРё Р РС–ССРС, СР РСли Р СС–РРРёР СРС СРРРёРРРСС–СРРё СРСС–Р (РССРРРС — РС–РРРС–С РР РРёРСС). Межирччя було завойоване пвнчним сусдом – Персю (раном). Вавилоняни були ще бльш майстерними ремсниками, нж шумери.
Зккурати були повязан з уявленням про "священно гори". Для записв використовувався найпоширенший природний матерал у Дворчч— глина. У Париж, в Лувр збергаться чорна мармурова «Стела Хаммурап». Спочатку зявилося малюнкове письмо— пктографя.
Ура, пытались показать себя их приемниками, заимствовали их титулатуру. перевершують нш своми розмрами. В Ур Леонардом Вулл дослджено близько 400 аккадських поховань.
За перод свого 6-рчного правлння (2318-2312 pp. тльки в Телль-Укайре був знайдений храм, на стнах якого ще можна Розглянути залишки розписв. На земл Урука пдноситься до неба на високй платформ так званий «Блий храм» бога неба Ана.
до н. э. ) добился своего обожествления. Головн ворота були присвячен богин штар. Храми на вершинах зкуратв служили свордними обсерваторями. «Храми-гори», створен працею як вльних громадян, так рабв стали символами всемогутност держави. Заупокйний культ пронизував свтогляд, побут, мистецтво гиптян.
Например, устанавливается различие в наказании за предумышленное и нечаянное убийство. Рельфи чудово передають динамку, азарт погон. Вн був архтектором, математиком, лкарем. Подбн з Телль-Халафом поселення виявлен на великй територ вд Сир до Пвденно-Захдного рану. Вона була створена ще шумерами розповда про царя мста Урук, героя Гльгамеша.
Виника монументальна архтектура. Возможна была и покупка земли, находящейся в собственности общины. Однак, на думку американського ассиролога Л. Оппенхейма, набожнсть тамтешнього населення була порвняно невисокою, люди жили в долин рчок-близнюкв «у надзвичайно помрному релгйному клмат, який визначався радше соцальними та економчними, анж: культовими координатами». Города вели между собой постоянную борьбу.
Вождь именовался Энси («господин сооружений»), поскольку имел наряду с военными также строительные и иные полномочия и обязанности. У них складаються перш державн структури. Часто зображали тварин, причому реалстично. Суд вершили жерц, вони могли викликати свдкв, як свдчили, приносячи клятву.
Мж рчковими лагунами болотистими мсцевостями, де нема води, лежать велик пустел. Вн вируша шукати тамницю безсмертя. Чергування конусв рзних квтв походило на взерунок очеретяного плетива (мал. 12). На стнах залв – сюжетн рельфи, що детально зображують життя правителя. Вн вируша на пошуки секрету безсмертя. Душа на мя Ба у вигляд птаха з людською головою в момент смерт покида тло. Було започатковано систему благоустрою мста: будинки мських жителв уже в III тис.
Как и в древнеегипетском государстве, в Шумере был очень высок престиж профессии писцов. вардум), але тод х кльксть була незначна. до н. е. застосували колсний транспорт.
Так, технку обробки каменю вони взяли в хетв. РРСРРРСРРС–С ССРлРСРР»РРРРРС СРССРёРРС РРСССРРС— РРСРРРРё (СРССРРС–С— РРРРёР»РР С– РССРёСС–С), С– РРРРёР»РР ССРР РРРС–СС Р СРСССРРёС СРРРёРРРСС–Р. Лише в перод середньовавилонсько доби царським наближеним та хньому оточенню жалували з державного земельного фонду поля, причому без сплати поземельного податку. – виноград. Вулиц мст були широкими та прямими. РС–Р С—С— РР»РРРС РРРС–СС РРРёРРёРСС РРРёРРС.
до н. э. в Северной Месопотамии, на правом берегу Тигра, был основан город Ашшур. Тут, починаючи з IV тис. Воно велось дуже розумно сплановано.
Вавилон происходит от аккадских слов Баб-илу – Врата бога. Навчання грамот полягало в заучуванн роглфв, читанн текств письмових вправах. Про це свдчать численн запозичення в лтературних памятках обома мовами.
Мистецтво. Роль мистецтва у Стародавньому гипт була совершенно ншою, нж у сучаснй культур. Ще одна душа – Ка – примарний двйник людини, який мешкав у гробниц. Псля смерт священних тварин мумфкували, ховали за певним обрядом. Тексти для письма (як правило, для переписування) добиралися з таким розрахунком, щоб х змст був повчальним, сприяв усвдомленню майбутнм писарем сво мс. Наприкнц IV тисячолття до н. е. шумери збудували перш на планет мста – Ур, Урук, Лагаш.
Обумовлено, що раб – повна власнсть хазяна. Ут-напишти розказу Гльгамешу сторю свого життя. Охоронцями вищо мудрост були жерц. У Вавлон була вдома вся зоряна карта, яка може бути створена без телескопа. В 1900-1800 появился ряд городов аморейских племён идеалом которых было гос-во III дин.
Вже тод були видлен деяк сузря, виникло те знання, яке сьогодн називають астрологю. велика частина Месопотам потрапля пд владу Вавлонського царства. К началу III тыс. Это было хорошо обученное профессиональное войско, все благополучие которого зависело от царя. У III тис.
Впродовж тис. ригацйна система була в руках держави. Перед святилищем мався невеликий вдкритий дворик. В отличие от Вавилонии Ассирия была бедной страной. Вважалося, що так схдц сполучають землю небо.
Заможн господар тримали велик стада худоби, яку вони здавали в оренду безтягловим селянам. Вльну людини могли засудити до рабства в якост покарання за певн проступки. Велике мсце серед них займа боргове право – позики, вдсотки на борги, застава. особливост зумовлен саме необхднстю створювати пдтримувати ригацйну систему: жорстка централзаця влади, повне всевладдя навть обожнювання правителя, снування бюрократичного апарату, застосування рабсько прац, але при цьому – збереження сльсько общини.
Купецтво Ашшура спльно з купцями привфратських територй та Сир в XX – XVIII ст. У заболочених заплавах на пвдн ще з досторичних часв снувало рибальство. Члени громад та пологв, як пдтримували культ шумеро-аккадских божеств вважали свом головним общинним покровителем одне з них, що говорили на шумерському акадськй мовах використовували шумеро-аккадскую клинопис, ставилися до «чорноголових». Розвивалося також тваринництво.
Месопотамськ боги були антропоморфчними, тобто схожими на людей. Збереглися численн написи на стнах храмв, памятних обелсках, статуях, в жаркому сухому клмат не загинув навть папрус (назва цього гипетського матералу для письма походить вд назви тростини, яка служила для нього сировиною). шумерский был уже мертвым языком. Це сприяло значному пдвищенню врожайност. до н. Выращивали также финики, лук, бобовые культуры.
Вйсько було регулярним, за службу отримували грош длянку земл. У похилих стнах малися плоск нш.
Померлий фараон прирвнювався до Осрса, який знаходить вчне життя. Через канали й рчки будували деревян та камян мости. Саме йому приписують будвництво легендарно Вавилонсько веж (Етеменанк). Цей новий етап у розвитку Месопотам вдрзняться розквтом ремесел: керамчного (стандартн форми, геометрична розпис, поява гончарного кола), металургйного (великий набр знарядь з мд, знайомство з технкою лиття), ткацтва (знахдки прясла, прялок, голок, шив). Дома ассирийцев были одноэтажными, с двумя внутренними двориками (один из которых являлся семейным кладбищем). На жаль, час майже не зберегло памяток мистецтва, як це було в гипт.
Тому праця художникв вважалася священнодю. Столица государства была перенесена из города Иссина в Вавилон. Зккурати зводилися в три-чотири виступи, нколи кльксть "сходинок" доходила до смох. Псля нового недовгого пднесення Вавлона в VI ст.
Вони перебудовували храми святилища, споруджували палаци фортец. В 1594 г. до н. э. Зркам приписувалася магчна сила. ассирийцы полностью утратили свой язык и перешли на арамейский. Особливо важкою для Эанатума була вйна з Уммою, що спиралася на Кш. Обидва мови, шумерська аккадский, а також писемнсть (клинопис) остаточно вийшли з ужитку. он совершил поход в Северную Аравию, стремясь установить там свой контроль над караванными путями.
Вони ли пили, як люди, пянли й сварилися мж собою. Пвденна частина являла собою внутршн подвря, яке оточене невеличкими кмнатами.
Деяк фахвц вважають, що часом на споруд прамд працювала майже половина працездатного населення гипту (це було можливим тому, що на зрошуваних нльських землях вдавалося отримувати врожа, в яких додатковий продукт складав до 80). Першу прамду побудував мхотеп. Люди цього суперетносу мали навть загальне самоназва: на шумерському, на акадськй мовою вони визначали себе як «чорноголов» (по-шумерських – санг-нгга, по-аккадски – цалмат каккад). Удосталь зустрчаються В Телль-Шлюб друку, служили знаками власност. Шумер. В цей же час йшло просування племен дал, на пвдень, де утворилися найдавнш поселення в Эреду, Ур, Уруку.
РРРРёР»РРСРРё ССРё СРРРё (Р 521, 520, 479 СС. Разом з тим бувають дощ, як пзньо осен взимку нерегулярн рдксн. Зустрчаться вн ще в епоху верховенства в держав «ена», коли «енс» був одним з представникв храмово адмнстрац. У кнц IV – початку III тисячолття до н. е. на пвдн Дворччя виникають пдносяться мста-держави, обднан сториками збрною назвою Шумер (за назвою народу, що жив там). до н. э. Навуходоносор осадил Иерусалим и 16 марта 597 г. до н. э. Той, хто не мав власно земл, мг досить безбдно жити з найму чи оренди.
Основною технчною культурою був кунжут, з якого виготовляли олю. Особливого значення набуло спостереження за зрками. Загалом же господарство халдейського Вавилону ще залишалося натуральним. Фараон зробив столицею спецально побудоване мсто Ахет-Атон. Завоювавши велик територ, вн використовув величезну кльксть рабв для будвництва.
Найбльше досягнення культури Месопотам – писемнсть. Вавилон оточували чотири кльця стн. до н. э. Храми часто розмщувалися на вершин особливо ступнчасто веж — зикурату. Зркам приписувалася магчна сила.
Саме вони продовжили розпочату ще в V тис. Вся зоряна карта, яку можна отримати без телескопа, була вже вдома у Вавилон. Згодом подбного планування стали дотримувати вавилоняни.
Етнокультурна спльнсть «чорноголових», втративши свою незалежну державнсть, продовжувала снувати ще клька столть. При Саргон держава Аккад обднувала значн територ, але згодом упала пд натиском гутв. Вйни мж рзними царствами роздробленою Месопотам змна полтичних центрв крани тепер розумлися не як звичайне протиборство рзних держав, а як перехд дино державност царства «Шумер--Аккад» вд одн династ до ншо. Ус ггантськ будови зводилися з глиняно цегли. Наприкнц IV тисячолття до н. е. шумери збудували перш на планет мста – Ур, Урук, Лагаш. Середн – з кнця III до середини II тисячолття до н. е., Нове – з середини до кнця II тисячолття до н. е.
????????, тур. до н. е. ячмнь, пшеницю, просо, горох, боби, грчицю тощо, лкарськ рослини, культивували фнков пальми. – 14). Велике мсце серед них займа боргове право – позики, вдсотки на борги, застава. Розвиток торгвл вимагав створення надйних шляхв.
Правитель дворца (нубада) Выполнял многочисленные и очень важные общегосударственные функции (роды деятельности) и управленческие задачи: контролировал публичные службы, содействовал организации земледельческих и ирригационных (осушительных и обводнительных) работ, управлял дворцовым хозяйством царя, считался «всеобщим нотариусом», ведал сбором налогов и надзирал за выполнением всех повинностей. Стели – це камян плити рзних розмрв з округлою поверхнею верхньо частини з зображенням рзно тематики: вйськово або релгйно (стела з Нарам-Сна, що вдобража штурм фортец). Проте внесли свй вклад у спльну скарбницю передньоазатсько культури. Заможн господар тримали велик стада худоби, яку вони здавали в оренду безтягловим селянам. Держава намагалася обмежити тльки лихварство.
Будучи в завоеванной Сирии, Навуходоносор в августе 605 г. до н. э. Готову табличку обпалювали у спецальних печах. Але священики, принци солдати становили тльки малу частину мського населення. Впродовж третього тисячолття до н. д. У часи Давнього царства головним божеством був бог Сонця – Ра. Месопотамськ боги були антропоморфчними, тобто схожими на людей.
створили за наказом ассирйського царя Ашшурбанпала. Зккурати будувалися спочатку при храмах, а потм стали перетворюватися в головн храми. Прамда Хеопса дос залишаться найбльшою з камяних споруд свту. Храми були присвячен головним божествам мста: бога Ану богин та нн.
до н. е. до грошового податку. В 747-734 гг. Храми часто розмщувалися на вершин особливо схдчасто веж – зикурату. В Месопотам нема готових будвельних матералв — каменю, дерева.
Головн ворота були присвячен богин штар. Саме тут у V-III тис. Найману працю оплачували переважно натурою. Релгя Межирччя полтестична.
до н. э. Найбльш вдом – рельфи, присвячен полюванню – улюбленому заняттю асрйсько знат. Ранше за всх створили шумери в IV тисячолтт до н. е. Гльгамеш його друг Енкду здйснюють безлч подвигв. Все бльш швидкими темпами--йде процес вддлення ремесла вд землеробства. Но и эта акция успеха не имела.
Цар з допомогою чиновникв контролював ус сфери життя суспльства. Дьяконова було реконструйовано картину соцоекономчно структури шумерського мста-держави. Потм, з XVI ст. За формою клиноподбних рисок писемнсть отримала свою назву – клинопис.
В октябре 539 г. до н. э. Напркнц VII столття до н. е. Було Утворення Нововавлонське (Халдейське) царство, что проснувало ПРОТЯГ ста рокв. Самими головними богами були бог неба – Ану, земл – Энтилл бог водно пучини – Еа. До кнця пероду створються велика зрошувальна мережа в масштабах вс пвденно частини крани.
З льону та вовни робляться тканини. Псля нового недовгого пднесення Вавлона в VI ст. У Вавилон снували дв медичн школи на державному утриманн. Вавилон – крупнейший город древней Месопотамии, столица Вавилонского царства в 19-6 вв.
В частности, Нижняя Месопотамия в древнейших письменных источниках называлась «Шумером и Аккадом» она делилась на две части: собственно Шумер (или Ки-Энги)— в низовьях Тигра и Евфрата и Аккад (Ки-Ури)— выше по течению этих рек. до н. э. Син Осрса та сди – Гор – вступа в боротьбу з Сетом. Швидкими темпами йдуть майнове розшарування соцальна диференцаця суспльства. Однак майстра не просто копювали, а удосконалювали вже снували способи обробки. Зокрема, вони мали неабияк здобутки в нженер, як особливо широко застосовувалися у вйськовй справ, розробили систему водопостачання мст (побудований Снаххербом канал, яким надходила рчкова вода в Нневю, перетинав за допомогою арочних акведукв клька ущелин долин).
Розумова праця вже вддлилася вд фзично, але наука носила характер тамного знання. Обумовлено, що раб – повна власнсть хазяна. У святилище знаходилася статуя бога, якому присвячувався храм.
На основ шумерсько писемност сформувалися клинописн системи Аккаду, Вавилон, Ассир. В Телль-Шлюб був зведений храм «святого ока» (в зображеннях переважав цей символ), який мав наземн пдземн примщення та нтерр якого вражав парадно обробкою з сланцю, вапняку, золота србла. до н. э. Видляють ще пзнй перод в I тисячолтт до н. е.
Культивировались маслины, в некоторых местах распространена финиковая пальма. Псля смерт Енкду Гльгамеш не може змиритися з тим, що боги зробили людей смертними. После этого Сирия и Палестина подчинились вавилонянам. Обумовлено, що раб— повна власнсть пана. Так свдчення довго викликали сумнви. Зубц стн, що досягали 20м у висоту, прикрашала цегла, покрита блакитною глазурю з золотою блискучою смугою.
сторя завершилася арамейською асимляцю «чорноголових». Вн тече в пвденно-схдному напрямку з вфрату впада в Тигр. Письменность, зародившаяся, по некоторым данным, впервые в Шумере около 3300 г. до н. э. (в 3000 г. — в Египте, в 2000 г. — в Китае), является прежде всего могущественным средством в деле организации эффективного государственного сплочения и контроля, но также важным средством торгового, дипломатического и иного общения. Ус учасники цих зборв мали право голосу, проте виршальне слово було за смкою основних богв (бог неба Ану, який головував на зборах, бог родючост й життвих сил Енлль та н. ). до н. е. Школи писарв (а ц посади, як правило, передавалися спадкомцю) створювалися при двор фараона, при храмах великих державних установах. ассирийцы под руководством своего царя Салманасара III (859-824 гг. Спостергалася централзаця культу, яка проявилася не у вдмиранн «старих» культв, а в синтез х з новими богами.