Однак, мабуть, найвагомшим внеском стародавнього Шумеру в свтову культуру «Сказання про Гльгамеша» («все що бачив») – найдавнша на земл епчна поема. Верхняя площадка увенчивалась небольшим святилищем – жилищем бога. Найважлившою рисою давньогипетсько релг було обожнювання царсько влади.
Месопотамя (ниншня територя раку, Частини Сир та рану) – це область мж великими рками Аз Тигром та вфратом. Для давньогипегського селянина «Маат» означало тяжку й справжню роботу, для посадово особи — справедливе ршення. Столицею дино держави став Мемфс, пзнше центр перемстився у Фви. Думка даного твору була така: царська влада його дяння пдтримувалися богом. Часто ц термни взамозамнюються.
Виника монументальна архтектура. Безлч джерел свдчать про висок астрономчних математичних досягненнях шумерв, х будвельному мистецтв (саме шумери побудували першу в свт ступнчасту прамду). Ця територя зараз переважно належить раку.
О Мардук. У месопотамському всесвт жива стота, рч чи абстрактне поняття (будь-який камнь, дерево, перша-лпша дея) володли власною волею та характером. Вона — х слуга. В стародавн часи жриц, як свдчать рельфи та печатки, справляли службу богам нагими.
Вн вируша шукати тамницю безсмертя. Так, наприклад, символ «день» мг також вживатися у значенн «свт» або «час». Чимало вдкриттв зробили вони в сфер астроном. Завдяки допомоз сди на суд богв Гора визнають диним спадкомцем. х культурн досягнення велик й безперечн: шумери створили першу в стор людства поему- «Золотий вк», написали перш елег, склали перший в свт бблотечний каталог. Сфера духовного життя цивлзац Стародавнього гипту була орнтована на дею безсмертя, однак у нй снувала й антитеза ц де, про що свдчить так звана «Псня арфста» — збрка текств, що зявилися в епоху Середнього Царства та Нового Царства.
гиптяни врили, що людина ма деклька душ. до н. е. ): орел, що ма левову голову, з широко розпростертими крилами, пазурами втриму двох оленв з величезними рогами. В такй мсцевост ндивдуальна обробка земл неможлива. Три грандозн тераси зикурату царя Ур-Намму в Ур (кнець III тис. У кнц IV – на початку III тисячолття до н. е.
Все на земл тлнне, твердить «Псня», ршуче все приречене до зникнення споконвкв поколння людей одне за ншим сходять до могили, надгробн памятники руйнуються й зникають, вд цих людей не лишаться навть спогадв про мудрецв давнини мхотепу та Джедефхаре памятають лише тому, що вс знають х висловлення й повторюють х, нхто з померлих не зявився з потойбчного свту, щоб сказати живим про долю, яка очку х а тому слд використовувати вс блага життя, веселитися й насолоджуватися, бо нщо не вдверне неминучу смерть. Померлий фараон прирвнювався до Осрса, який знаходить вчне життя. У Месопотам дуже рано (за останнми даними, ранше, нж у гипт) починають будувати ригацйн споруди. Межирччя було завойоване пвнчним сусдом – Персю (раном). роглфв, 2, 5 тис.
до н. э. арамеи почти полностью ассимилировали хурритское и аморейское население Сирии и Северной Месопотамии. Ця розповдь, коли була перекладена на вропейськ мови в XIX столтт, викликала справжню сенсацю, оскльки практично повнстю збгалася з розповддю про «великий потоп» у Ббл: гнв богв, спорудження великого корабля, земля, вкрита водою навть зупинка на вершин велико гори. Очень большое значение имеет культурный опыт, накопленный тысячелетиями многими народами. До кожного року додавалось 5 святкових днв. Одне з цих племен, яке себе називало Шан (сусди дали йому м039я нь), змогло ближче до середини II тисячолття до н. е. створити першу державу. Основним джерелом знань була Ббля, де розповд про будвництво Вавлонсько веж, про правителя Навуходоносора полонення врев, про халдев – мешканцв Вавлона, про столицю Аср – Нневю – велику блудницю, про чаш гнву, яку см ангелв вилили на привфратськ земл. Тут вдбувалася й видача пайок: кожний член суспльства отримував те, що «заслужив».
Знали вавилоняни й число 71 («п»). Геродот описав судноплавний канал, проритий мж Тигром вфратом. Врили у вплив зрок на долю людини, великою повагою користувалася астрологя. На основ шумерсько писемност сформувалися клинописн системи Аккаду, Вавилон, Ассир. Друга хвиля.
Вйни, епдем та посухи вважалися тимчасовими порушеннями установленого космчного порядку. Ансамбль храмв дуже складний, будувалися вони протягом столть. Мистецтво. Роль мистецтва у Стародавньому гипт була совершенно ншою, нж у сучаснй культур. Релгйному синкретизму сприяла традиця нав39язування завойовником свох культв пдкореному населенню та панування столичних культв. Ранньокласов суспльства. Одню з загальних закономрностей сторичного процесу нервномрнсть його розвитку як у час, так в простор.
Це вершина ассрйського мистецтва. Потм вн створив богв та людей, тварин рослин. У давнину гиптяни вели лточислення за правлячими династями фараонв. Адже вона була створена для рабсько повинност богам. Кодекс мстив ряд норм, що стимулювали також економчне життя крани.
Язык В северной части Месопотамии, начиная с первой половины III тыс. Вн турбувався про те, щоб «сирота не ставав жертвою багача, вдова — жертвою сильного». 2600 ст.
Захд схд Сонця рзн мфи пояснювали неоднаково. до н. Усюди обличчя царя суворо, величаво, без ндивдуальних рис.
О великий владыка. Таким чином, шлях слухняност, служби й шанування шляхом набуття захисту. Поступово уявлення про зовншнй вигляд богв змнювалися. Мста Межирччя стають справжнми фортецями. Археологи знайшли цл кладовища бикв, кшок, крокодилв. Вн вдмовився вд припущення, що кожний роглф означа цле слово.
Уявлювана картина свту, уявлення про дйснсть, загалом як про державу, виникли одночасно з безпосередньою месопотамською культурою (шумерською) близько IV тис. до н. е. Так процес становили частину релгйних церемонй. Начало было положено.
Межирччя було завойоване пвнчним сусдом – Персю (раном). Певною мрою це призвело до вдчуття плинност та хиткост усього снуючого. х культурн завоювання продовжували вже наступники: аккадц, вавилоняни, ассирйц халде.
Вавилон оточували чотири кльця стн. Вони об039дналися на початку III тисячолття до н. е., псля багатьох вон. А саме памятне в них – це оч. В храмах перед статуями богов – небольшие фигурки (от 10 до 70 см) – адорАнты. Завдяки розшифруванню «глиняних книг», отриман досить точн уявлення про рвень наукових знань в Межирчч.
Подбн спроби залишалися марними аж до XIX ст. У гробницю клали численн зображення родичв, слуг, рабв. У духовнй культур шумерв ще й дос залишаться багато нерозгаданого. Грошовою одиницею тод був талант (слово, яке, змнивши значення, увйшло до сучасних мов). Правител держави — вани (княз) — одночасно вважалися верховними жерцями.
Спостергалася централзаця культу, яка проявилася не у вдмиранн «старих» культв, а в синтез х з новими богами. В вавилонском искусстве почти нет изображений погребальных сцен. гипетський жрець–сторик Манефон розподлив сторю гипту на Стародавн, Середн Нове царства. Тло Тамат було розсчене навпл: одна половина стала землею, нша – небом. Близько 2400 р. до н. е. вони вперше в свт виготовили кольорове скло.
Художники та скульптори створювали стату богв людей у вдповдност з культовими канонами. Цей принцип естетично мри дйсност пронизу культуру Месопотам. навщо.
Космчний порядок був для нього порядком велння — державою. Це передусм чайт039 — печерн храми, наприклад, печерн комплекси в Карл Еллор. Ут-напишти розказу Гльгамешу сторю свого життя. О великий владыка. Тут будували три- чотириповерхов будинки. У Вавилон був побудований найбльший зиккурат (90 м висота, бля основи – квадрат, 90х90 м), названий Вавилонсько вежею, на вершин яко був храм бога Мардука. Дуже довго цивлзац Межирччя залишалися практично невдомими науц.
Давн гиптяни прагнули надати красу всм предметам, але вс предмети, вд першого до останнього, служили певнй мет. Наследницей шумеро-аккадской цивилизации была Вавилония. Мсто Вавилон досяг вершини велич, коли цар Хаммурап зробив його столицею свого царства. Вд Луксора до Карнака веде пряма двоклометрова дорога –алея сфнксв.
Найбльш вдом – рельфи, присвячен полюванню – улюбленому заняттю ассрйсько знат. Шумерськ жрец протягом тривалого часу провадили систематичн спостереження. Справа в тому, що в Месопотам нема готових будвельних матералв – каменю, дерева. Водная система давала возможность в случае опасности затопить равнину вокруг Вавилона.
Змст даного твору мистецтва полягав у тому, що скульптура повинна була мати ритуальний характер (молитися за свого замовника). Прамда будувалася одним правителем протягом життя слугувала лише йому (для поховання його мум). За красою богв, оспваною в гипетськй мфолог, ясно вдчуваться любов давнх гиптян до красоти матерального свту, любов до життя. Врили, що влада фараона поширються навть на сили природи. Чоловк та жнка були рвними перед законом, хоча жнка, звичайно, входила до см чоловка, де й вдводилася шановна роль «господарки», виконання яко й ставало головним заняттям. Водная система давала возможность в случае опасности затопить равнину вокруг Вавилона. Фзична краса людини тсно повязана з насолодами, давн гиптяни не були аскетами ригористами. Вона мститься в реплц Творця, докорнно вдмннй вд шумерського «раба божого», а саме: людина повинна панувати над землею з усм, що на нй.
Саме у Вавилон задовго до Пфагора була вдкрита теорема, вдома нам сьогодн як Пфагора. Особенности архитектуры Двуречья во многом объясняются природными условиями. На першому етап це була пиктография (рисунковлист), т. Е. Лист, що складався з малюнкв, рдше, символв, що позначають одне слово або поняття. У Париж, в Лувр збергаться Стела Хаммурап. Завдяки торговельним контактам вплив шумерв розповсюджувався на Малу Азю та гипет. Про це свдчать численн запозичення в лтературних памятках обома мовами. Все основные интересы были сосредоточены на реальной действительности. Завдяки цьому, власне, ставав можливим ритуал, коли фараон командував розливом.
Створивши богв, людина потрапила в повну залежнсть вд них. Саме в цей перод починають закладатися основи Давньокитайсько культури. жителв.
Подбн спроби залишалися марними аж до XIX ст. Пд час гипетського походу Наполеона було знайдено вивезено в вропу так званий «Розеттський камнь» (мсце знахдки — мстечко Розетта). Кожний з подбних творв свдчить, що найдопитливш уми давнини вдчували недосказансть сумнвнсть деяких релгйних догм, «Псня арфста», безумовно, говорить про наявнсть у давньогипетськй культур рзних, нод прямо протилежних течй релгйно-суспльно думки. Геродот описав судноплавний канал, проритий мж Тигром вфратом. Найдавнша Земл писемнсть належить цьому ж народу – це шумерський клинопис.
«Знаменно, що для нового стилю в мистецтв, який склався за Саргона проснував близько двохсот рокв, характерним нтерес до людсько, особливо ж герочно, особистост до цього зображення людини у скульптур та в глптиц (завжди лише бога, героя, жерця або вождя) мали умисне абстрактний, недвижний характер м надавалося рвно стльки людських рис, скльки потрбно, щоб зображення було людиноподбним намагалися звльнити образ вд усього, що нагадувало б про живе повсякденне. Наприклад, намальований око могло означати дслова бачити або дивитися. Вн захоплювався стнами Вавилона — тако ширини, що на них могли роз039хатися дв бойов колсниц, прирахував до чудес свту «висяч сади Семрамди». Останн становили частину комплексу священних споруд, недоступних людям. Тут знаходиться й змй-спокушувач, що пдговорив ву вдкуштувати заборонений плд.
Дорога шла от берегов Евфрата и Больших ворот к главному храму Вавилона – Эсагиле (святилищу с высокой башней), посвященному богу Мардуку. Ця культура розвивалася протягом 4-х тисячолть.
Сприйняття свту як мнливого й хиткого, нестйкого, швидкоплинного (згадамо еколого- географчну специфку передньоазйских теренв) призвело до визнання життя як найвищо позитивно цнност – рзко протилежного смерт як явищу негативному (жах Гльгамеша з шумерського епосу, коли вн зткнувся з загибеллю Енкду). Нам належить детальнше зупинитися на значних успхах геня давнх гиптян в галуз мумфкац. У будвництв вплив Аккаду позначився в остаточному утвердженн арки та склепння, в скульптур — в бльш реалстичному зображенн (у шумерв зображення було типзованим, символчним), у тонкому моделюванн деталей та виразнй портретност.
Третя хвиля. Людина тут виступала позбавленою власно вол – як поле боротьби вищих сил, а ситуаця божества, яке перетворю снування на суцльне страждання, описувалася у рамках канону теодице, тобто боговиправдання. Основним жанром шумерсько лтератури служили фольклорн твори, перш за все легенди або мфи. до н. е. ). сда вигуку: «Я — сда, бльш блага, нж ус боги, бльш прекрасна (нж ус боги)». Релгйн врування древнх мешканцв Дворччя позначилися у тому монументальному мистецтв.
Наприкнц IV — III тис. При Саргон держава Аккад обднувала значн територ, але згодом упала пд натиском гутв. Простий народ х не мав. Дух месопотамсько культури вдбува руйнвну силу природи.
Давньогипетських елементв У християнств дуже багато й неможливо х перелчити. Особливого значення набуло спостереження за зрками.
Пропорции человеческого тела и портретное сходство не важны. Прамда Хеопса дос залишаться найбльшою з камяних споруд свту. приголомшило свт грандознстю свох археологчних вдкриттв, зроблених в долинах Тигру фрату. При храмах дяли закрит учбов заклади – будинки життя. Визначними архтектурними спорудами були стни Вавилона, Висяч сади, Вавилонська вежа. Мистецтво та лтература. Вважалося, що так схдц сполучають землю небо.
до н. е. гипетський жрець-сторик Манефон розподлив сторю гипту на Стародавн, Середн Нове царства. Одне з найвдомших повчань свдчить: Зверни ж серце тво до книг.
Спвставлення бблйського опису створення свту в «Книз Буття» з вавлонською поемою «Енума Елше» («Коли вгор») дозволя зрозумти аналог мж ними. Склався особливий тип держави –схдна деспотя. Вавилонське (точнше – Древневавлонское) царство обднало пвнч пвдень – област Шумеру Аккада, ставши спадкомцем культури древнх шумерв. Зркам приписувалася магчна сила.
Псля смерт священних тварин мумфкували, ховали за певним обрядом. Искусство шумеров, древнейшего народа Земли, повлияло на всю культуру Древнего Востока. У середин I тисячолття до н. е. клинопис ста алфавтним листом. до н. е. Вн зображений з планом майбутнього храму в руках. У цей перод з039являться скоропис. геро сприймаються як свордн унверсальн символи соцального становища людини: цар, багатий, бдар, праведник, страждалець тощо (наприклад, герой поеми Невинний Страждалець або геро Вавилонсько теодице – Страждалець Друг). В епоху Нового царства був недовгий перод, коли фараон Аменхотеп IV скасував ус колишн культи ввв динобожжя (монотезм) – поклонння всемогутньому сонячному диску – богу Атону. Обожженные глиняные таблички с письменами – клинопись, предтеча греческого и др.
Вони автори найдавншого календаря, рецептурного довдника, бблотечного каталогу. Дан археолог й тексти тисяч глиняних табличен вдкривають перед нами картину життя Шумера — крани стинно казкового достатку, з прекрасно налагодженим господарством, держави, що викликала подив заздрсть усього тодшнього свту. Каждый новый месяц начинался вечером при исчезновении лунного серпа. В архитектуре 2.
За формою клиноподбних рисок писемнсть отримала свою назву – клинопис. З високим степенем точност побудован прамди, палаци й монументи. Один и тот же знак приобрёл несколько абсолютно различных значений, каждое из которых надо было подбирать в зависимости от контекста. Арй.
Один з майстерно виконаних художнх творв епохи Аккаду — трумфальна стела царя Нарам-Сна (онука Саргона). Вс ггантськ споруди зводилися з глиняно цегли. Псля смерт Енкду Гльгамеш не може змиритися з тим, що боги зробили людей смертними.
Стиль шумерського мистецтва був сприйнятий вавлонською, халдейською та ассрйською цивлзацями. Шумерськ мислител прагнули пояснити сутнсть природи та власно цивлзац. Справа в тому, що в Месопотам нема готових будвельних матералв – каменю, дерева. Досягнення шумерв (IV – кнець III тис. Зображення живо стоти, що обовязково супроводжувалося мям, ста немов би здвоним.
В цей же час у Кита ведеться розробка родовищ руд залза, мд, олова. Складаться враження, що вся загадкова мудра культура Стародавньо Вавилон уважно дивиться на нас з цих незабутнх очей. Стела подну традиц шумерського та аккадського мистецтва. Перший цар-реформатор в стор людства, Урунмгна «вдновив свободу»» й силою ухвалених ним законв зробив так, що жоден «жрець постачання досаду матер бдняка не захажував», а також «якщо син бдняка закине сть, нхто не забере його рибу». Наследницей шумеро-аккадской цивлзац була Вавилония. Шумери створили великий памятник свтово культури — «Сказання про Гльгамеша» («все бачили») — найдавнша на земл епчна поема.
Всесвт – божественна держава, в якй усе побудоване на слухняност. Звдси пшов звичай мумфкац. Даруй вечную жизнь. Однак такий лист, що налчувало близько 2000 знакв, було ще занадто складним. до н. е. ).
Вони розробили записали перший календар обох сезонв (зими й лта), роздлений на 12 мсяцв по 29 30 днв кожен. Пошуки приводять його до першо людини – Ут–напшт. Тому копалися величезн котловани, як заповнювалися водою пд час повен — так створювався запас води на час посухи. Писемнсть лтература. У ньому зважено вс типов заняття месопотамського вельмож, й ус вони виявляються ущербними. Мабуть, автор при створенн ц стародавньо скульптури переслдував певну мету.
Творець створив два божественних усто, що втлювали в соб фзичний устрй свту. У давнину гиптяни вели лточислення за правлячими династями фараонв. Перш струнн музичн нструменти – лра арфа – зaposявилися також в шумерв.
Боги визначали дол людей. Она очень декоративна и, как полагают исследователи, берет начало от рисунков. Ус основн нтереси зосереджувалися на реально буденно дйсност.
шумерська та аккадська мова спвснували у культурному симбоз, що часто означав двомовнсть. (точнше – до IV ст. З прославленням фзично сили правителя повязана гперболзаця теми цар на вйн. Зккурати ж (наприклад, знаменита Вавилонська вежа) могли будуватися цлими поколннями правителв. Незмннсть свту означала вдсутнсть хороших та поганих часв.
Вавилоняни користувалися сонячними водяними годинниками. Вдгомони слави месопотамських будвельникв вдбилися в бблйнй розповд про Вавилонську вежу.
на пвдн Дворччя виникли мста – держави Ур, Урук, Лагаш, обднан сториками збрною назвою Шумер (на мя народу, що жив там). Наприклад, у Давньому гипт воно було нерозривно повязане з повнню Нлу, спроможнсть передбачати розливи впливала на результати прац гипетських землеробв. Найкращу вдповдь дають термни месопотамського свтогляду, термн.
Виника монументальна архтектура. Обм цилндра обчислювали, перемножуючи площу його основи на висоту.
Вдомий його палац в Паталпутр — столиц Магадхи. На початку II тисячолття до н. е. в Месопотамю вторглися полчища семтських племен. Спочатку арйськ племена використовували для будвництва майже виключно дерево. В кнц IV – III тисячолтт до н. е. Значних успхв досягла астрономя.
Дорога шла от берегов Евфрата и Больших ворот к главному храму Вавилона – Эсагиле (святилищу с высокой башней), посвященному богу Мардуку. Була встановлена тривалсть мсяця з 29, 5 дня сонячного року з 366 днв. Удосконалений скоропис—демотика, що нагаду сучасну стенографю, виник у VIII ст. У матеральнй та духовнй культур стали панвними нш звича, закони, врування, деологя. до н. Заселення територ гипту вдбулося в ранньому неолт.
Вони винайшли колесо й гончарний круг, побудували першу у свт ступнчасту прамду, створили найдавнш календарн системи (сонячну й мсячну), склали рецептурний довдник та бблотечний каталог. Виника монументальна архтектура. За правлння династ з Аккада (близько 2300 до н. Е. ) Строгсть схематичнсть шумерського стилю змнюються бльшою свободою композиц, обмнстю фгур портретнстю рис, перш за все в скульптур рельфах.
У бблотец Ашшурбанпала збереглася перша з вдомих у свтовй лтератур епчна поема. У 612 р. До н. е. В них складаються перш державн структури. Охоронцями вищо мудрост були жерц. При розкопках древнього Вавилона знайдений пдмурок ггантського зикурату, який, ймоврно, був прообразом.
Вн був архтектором, математиком, лкарем. На той час вн вважався величезним мстом, де мешкало близько млн.
Вс ггантськ споруди зводилися з глиняно цегли. Будвництво й архтектура у Месопотам. У календар були чтко визначен сезони року. Давнй гипет був класичною теократичною державою з плановим землеробним господарством, розвинутою астрономю та медициною, мистецтвом ремеслом (вази його ремсникв та дорогоцнност ювелрв могли б одержати гран-пр на будь-якй з сучасних всесвтнх виставок). Верхня вежа заккурата нердко була увнчана золотою банею. Виявляться, що шумерське уявлення про «райський сад», де нема смерт, вдповдне бблйському.
По-друге, в «Будинку Життя» систематизувалися, збергалися й виготовлялися в доступному вигляд так зван «магчн» книги, як мстили в числ нших дан з медицини, до яких входили одночасно з магчними висновками й високо рацональн та експериментально переврен засоби лкування, а також теологчн концепц давньогипетських мислителв. Мста Межирччя стали справжнми фортецями. Провдна дея зводиться до проповдування смиренно молитви божеству, виправдовування страждання як загального порядку речей, визнання людини грашкою в руках слпого провидння (пзньокаситська поема Невинний Страждалець, Вавилонська теодицея). Опис цих мсць зустрчаться у давньогрецького сторика Геродота. Це були умовн зображення людини в молитовнй поз, з великими очима, вухами носами.
Поступово цей спосб помтно спростився. Орнтаця на земн цнност ще бльше проявилася в культур Ассир (14–9 столття до н. е. ), що неодноразово завойовувала Месопотамю, а у 605 р. до н. е. Цй мет служив настнний живопис у гробницях та прамдах.
В них складаються перш державн структури. За Бблю, ця вежа залишилася недобудованою. От сложного пиктографического письма, не позволяющего передать многозначный смысл того или иного слова или понятия, вскоре пришлось отказаться. Теологя вважалася матрю всх знань мистецтв. Вс вони визначили подальший розвиток лтератури поез. Вони ли пили, як люди, пянли й сварилися мж собою. Вдповдно до вченню вавлонських жерцв, люди було створено з глини, аби бути богам.
Пружно, що згинаються пд вагою вершникв мчать по пустел верблюди. На стнах залв – сюжетн рельфи, що детально зображують життя правителя. Найдавншими гадальн написи XIV — XI ст. Вавилон був правильно розумно спланований.
Це опукл, округл скульптурн зображення, вирзан, як правило, на камен (друку, персн, вази, посуд, барельфи), виготовлен за канонами. Фгура людини завжди зображувалася з носом в профль, ногами збоку, а очима спереду. Спочатку все було дуже примтивно.
Гробниця виступала атрибутом приналежност до вищого класу. Отже прагнення до знання стало причиною того, що в шумерв, згдно вол богин Ннхурсаг («Мати-Земля»), захворв Енк, а в Ббл за велнням божим з раю були вигнан Адам та ва. У царських полюваннях битвах чудов зображення тварин. Стены ворот покрыты перемежающимися рядами изображений сиррушей (драконов) и быков. Три тисячолття мистецтво гипту збергало днсть художнього стилю.
«Храми-гори», створен працею як вльних громадян, так рабв стали символами всемогутност держави. У Париж, в Лувр збергаться чорна мармурова «Стела Хаммурап». Розумова праця вже вддлилася вд фзично, але наука носила характер тамного знання. Впродовж третього тисячолття до н. е.
Вони створили оригнальну концепцю «Me», значення яко й до сьогодншнього часу не встановлене остаточно. Повен вфрату бувають дуже сильними, але нечастими. В целом религия искусство и идеология Древнего Вавилона били реалистичными. цегла – матерал недовговчний, цегельн будвл майже збереглися. Стовбур деяких можуть обхопити тльки пять чоловк.
Завойовники засволи бльш високу мсцеву культуру, але не вдмовилися вд сво. Великого практичного значення набула геометря. Т. к. Столицею дино держави став Мемфс, пзнше центр перемстився у Фви. У рельфах розписах ассрйських палацв переважали не культов, а свтськ сюжети.
Хода до храму становила частину релгйних церемонй. Письменные знаки наносились заостренной палочкой на влажные глиняные плитки или таблички. У кнц IV – на початку III тисячолття до н. е.
Рельфи чудово передають динамку, азарт погон. Закони були викарбуван на чорному базальтовому стовп. Потм, з XVI ст. Суд вершили жерц, вони могли викликати свдкв, як свдчили, приносячи клятву.
В стор культур Стародавньо нд можна видлити деклька перодв. Полтико-юридична культура. Найдавншими гадальн написи XIV — XI ст. У II тис. На кожнй плит вибитий напис: «Я – Навуходоносор, .
в Месопотамии была изобретена письменность. Вхд до царського палацу в Ннев був прикрашений величезними статуями божеств – крилатих людинобикв людинолевв. Зиккурат – «будинок гори» – це архтектурна споруда у вигляд ступнчастою прамди, на вершин якого мстилося святилище. Писемнсть лтература. Гори дерева теж зображувалися умовно симетрично.
В стор людства на певних етапах окрем народи ставали носями суспльного прогресу. Вони стали винахдниками першо форми запису людсько мовлення. Храми-зккурати призначалися для вруючих, як могли прийти туди принести дари Богу.
Наприклад, був глиняний каталог, що мстив перелк усх текств, у тому числ й Енума Елш (Коли вгор). Потм, з XVI ст. Таким чином, «Псня» не лише високо оцню земне життя, а й сповнена неприхованого скептицизму у ставленн до загробного врування. сторики вважають, що саме формування системи управлння призвело до появи в храмах царських палацах писемност. до н. е. ). до н. е. ). Велика увага придлялася астроном.
роглфв, 2, 5 тис. Керамика. А чашу вагв на користь ц одностайност схиляли свою згодою семеро найвдомших богв, серед яких — Ану (верховний бог, бог неба) та Енлль (бог грому). Мсто перетинали широк прям вулиц. У кнц IV – початку III тисячолття до н. е. на пвдн Дворччя виникають пдносяться мста-держави, обднан сториками збрною назвою Шумер (за назвою народу, що жив там).
Мсяць подлявся на декади — повний складався з 30 днв, неповний — з 29. Найбльших успхв досягли вавлоняни в астроном. до н. е. ). Центрами цивлзацй, ставали басейни рк (нд, Ганг особливо притоки нду — П039ятирччя, або Пенджаб), де мсцев мешканц ранше почали займатися землеробством. Подбн спроби залишалися марними аж до XIX ст.
Особливий розвиток отримало спостереження за зрками. бахар () – «весна») – вид рльництва, при якому оброблюван земл не поливають, а чекають дощв) а на пвдн вимага зрошування.
Друга хвиля. Нова хвиля переселенцв-еламтв, що спустилися з Еламських гр Перс-рану, призвела до утворення могутньо Вавилонсько держави, (яка проснувала з початку тис. Календарний рк подлявся на 12 мсяцв по ЗО дб кожний. Над кожним мстом храми «пдймали руки» до небес, звдки боги слдкували за своми слугами. Було створено свордн карти зоряного неба, якими користувалися у греко-римську добу.
Найбльше досягнення культури Месопотам – писемнсть. Основним джерелом вдомостей була Ббля, де розповд про будвництво Вавилонсько веж, про смдесятирчний полон врев правителя Навуходоносора, про халдев – жителв Вавилона, про столицю Ассир – Нневю – «велику блудницю», про чаш гнву, як см ангелв вилили на привфратськ земл. На нй звр, як у байках, надлен людськими якостями осел гра на арф, ведмдь танцю та н. Вража могутня голова бика з золота та лазуриту з перламутровими очима, яка також прикрашала арфу. Ворота богин плодючост штар були також одню з визначних памяток Вавилону. Шумери – автори перших найдавнших у свт медичних книжок – зброк рецептв.
Наприклад, знак, що означав бджолу, одночасно мг використовуватися для позначення початкового звуку «п» в будь-якому слов. Згодом велика частина Месопотам попала пд владу Вавилонського царства. ншими важливими богами у Шумер були Ан, якого аккадц називали Ану, Енк, якого в Аккад називали Еа, Нанна, в Аккад Сн Уту, в Аккад Шамаш. Деяк фахвц вважають, що часом на споруд прамд працювала майже половина працездатного населення гипту (це було можливим тому, що на зрошуваних нльських землях вдавалося отримувати врожа, в яких додатковий продукт складав до 80).
Рельфне зображення Ашшурнасрапала II з чашею у руц (палац у Кальху, IX ст. Це мислення пдкоряться двом принципам магчного вдчуття свту, бо походить вд того, що мж предметом та його визначенням сну взамозвязок, а саме: слова втлюють предмети та явища (звдси значення гри слв у сторях про створення свту), а мова впорядкову х. Одночасно слова богв (роглфчна система письма, складена з картинок, змальованих з натури, виника одночасно з графчним мистецтвом Стародавнього гипту) являли собою вдображення реальност. Ц кольори вдповдали земл, рослинам, отже життю небу. Недарма в епоху його правлння крану називали лгвищем лева, а столицю Нневю — мстом кров. Зккурати ж (наприклад, знаменита Вавилонська вежа) могли будуватися цлими поколннями правителв.
Заселення територ гипту вдбулося в ранньому неолт. гипет називали краною Сонця, фараонв – синами Сонця. Наскльки незвичайне виникнення в релгйнй культур подбних поглядв. Заупокйний культ пронизував свтогляд, побут, мистецтво гиптян. Храми часто розмщувалися на вершин багатоступнчасто башти – зкурату.
Столицею царства ста мсто Вавилон. Затем таблички обжигали и хранили в течение длительного времени. Комбнаця цих малюнкв передавала в письмовй форм певну нформацю. Пд час гипетського походу Наполеона було знайдено вивезено в вропу так званий «Розеттський камнь» (мсце знахдки — мстечко Розетта). Первые струнные музыкальные инструменты – лира и арфа – появились также у шумеров. Мсяць подлявся на декади — повний складався з 30 днв, неповний — з 29. Закритий з усх бокв типовий давньосхдний дм, що освтлювався через невелик вконн прорзи у верхнй частин стни (за шумерською традицю кмнати групувалися навколо внутршнього двору), слугу показником тяжння до обмеження простору. чому.
Сам цар Ур-Намму пряму на закладення зккурату з мотикою на плеч. Мсто Вавилон досяг вершини велич, коли цар Хаммурап (роки правлння 1792-1750 до н. Е. ) Зробив його столицею свого царства. Поступово зника етнчний тип: шумери розчиняються в бльш численних семтських племенах. Дуже довго ця цивлзаця залишалася практично невдомою науц.
З приходом ново династ вдлк рокв починався заново. Убитий Сетом Осрс за допомогою сди та Нефрди знайшов нове життя, торжествуючи над смертю, став володарем царства мертвих, його син Гор, народжений псля смерт батька, став володарем Земл, коли перемг рдного дядька — Сета, який хоч був вчним «порушником спокою», але в т часи ще не ототожнювався з вищою силою зла був неоднозначною фгурою. Стены дорожки украшают около 150000 барельефов львов. Найбльшими мстами були – Нневя – 730 га площ бльше 170 тис.
Адже в Ббл лише завдячуючи неслухняност Адама та ви на них було наслано прокльон «з скорботою народжуватимеш дтей» («Книга Буття», III, 16). Саме в нд вперше стали вирощувати бавовну, рис, цукрову тростину (саме слово «цукор» походить вд санскритського «сакхар» — тростинний цукор), були приручен зебу (горбатий бик), слони. Писар — це мудрець Давнього гипту. З приходом ново династ вдлк рокв починався заново. Прямокутниками за планом були храми Месопотам, так зван зикурати. Составили первые сведения о защитных насаждениях.
Смерть вони брали добровльно. Близько 2300 р. до н. е. Саргон створив першу постйну професйну армю.
Технка ХХ ст., я виконав роботи прекрасн. Все эти демоны изображались в виде полулюдей, полуживотных. Повен вфрату бувають дуже сильними, але нечастими. Завдяки «землеробському таланту» шумерв мертв земл перетворилися в квтучий край. Вйсько було регулярним, за службу отримували грош надл земл.
Заняття землеробством вимагало передбачення рзних явищ природи. Видляють ще пзнй перод в I тисячолтт до н. е. В результате этого аккадский язык постепенно вытеснил шумерский. Ця тенденця дос збергаться в сучасному раку.
Месопотамськ боги були антропоморфчними, тобто схожими на людей. В такй мсцевост ндивдуальна обробка земл неможлива. Жерцв вважали хранителями мудрост. За 300 рокв вд заснування третьо династ Ура цар Шульга склав запровадив зведення законв.
Вавилонское (собственно, Древневавилонское) царство объединило север и юг — области Шумера и Аккада, став наследником культуры древних шумеров. х культурн досягнення велик й незаперечн: шумери створили перш у свт поеми – про «Золотому столтт» написали перш елег, склали першим у свт бблотечний каталог. Вони ворожили на нутрощах жертовних тварин — печнкою, легенями тощо. «Прекрасноликий» та «солодко-ликий» — синонми в давньогипетськй мфолог та Лриц. У цей перод з039являться скоропис. Велика увага придлялася астроном. Основн предмети – читання, письмо лчба.
Справа в тому, що в Месопотам нема готових будвельних матералв — каменю, дерева. Саме на мотив далогу мж людиною й Богом побудовано бльшсть месопотамських лтературних творв (старовавилонська поема про невинного страждальця, шумерська поема Людина та бог тощо). Тому праця художникв вважалася священнодю. У III тисячолтт до н. е. перш мста-держави, якими управляли цар-жрец. Звльнений вн вд всляких (фзичних) повинностей, захищений вн вд роботи всляко.
Величезн, залзн, пудов. до н. е. ). На кожнй плит вибито напис: Я – Навуходоносор Вавлонську вулицю вимостив.
Для письма використовували глину – найпоширенший природний матерал у Дворчч. У IV ст. Вс закони й правила «Me» створен великими богами, однак вони снують без них, проявляються в рус живо та неживо матер, що безособова й вчна. Це стосуться творчост Цюй Юаня (340 — 278 рр. Нхто не насмлювався перечити йому.
Це вже не по-шумерському, а по-удейському. Наука давньо Месопотам намагалася оволодти дйснстю, насамперед людською дйснстю. Пространство между каменными плитами и матовым мощением было залито черным асфальтом. Не випадково житель Месопотам говорив про грм, що «його жахлив спалахи свтла вкривають землю, немов тканина». Опис цих мсць зустрчаться у древньогрецького сторика Геродота: вн захоплювався стнами Вавилона – тако ширини, що на них могли розхатися дв бойов колсниц, прирахував до чудес свту «висяч сади Семрамди».
Иногда здания облицовывались обожженным кирпичом, отделывались привозным камнем и деревом. Так свдчення довго викликали сумнви, тому що було незрозумло, куди могла зникнути велика цивлзаця. Реформа вдомого фараона-просвтителя Ехнатона, який вдмнив ус культи, окрм сонячного диска (бога Атона), не мала успху головним чином через полтезм, який не лише сформував релгйну терплячсть давнх гиптян, а й був нерозривно повязаний s централзованою бюрократичною державою. Старанний слухняний слуга може розраховувати на милсть господаря.
вс ц де та образи служили основою обожнювання влади фараону, його давня титулатура ототожню фараона з Гором — править вн землею так, як бог небом, фараон тим, хто вдноситься до двох богинь, як охороняють його владу, володарем Верхнього та Нижнього гипту, Золотим Гором, а також Гором — переможцем бога Сета Фараон як нащадок творця й володаря свту (в кнц Стародавнього Царства) ма владу над усм космосом. Боги зображувалися як покровител царя, що свдчить про оформленн деолог обожнювання сильно царсько влади. до н.
У кнц IV – на початку III тисячолття до н. е. Завдяки спрощень окрем символи можна було використовувати клька разв. Вддалить це тебе вд гребл веслом позбавить побов прутами. й таке колонзаторське панування «над усю землею», успадкомлене вд «Тори», вже протягом клькох десятирч загрожу людству глобальною екологчною катастрофою.
секрет, який ретельно обергався кастами жерцв писарв, було втрачено ще в старовину. До того ж, як вважають дослдники, месопотамська релгя в II тис. Вони були тонкими психологами, вмлими екстрасенсами та гпнотизерами.
4. Вченим няк не вдавалося прочитати гипетську писемнсть – роглфи.
Видливши з свого середовища «посередникв», жрец перетворилися на керуючих «майном богв», центром якого був храм, «будинок бога». Ус ггантськ будови зводилися з глиняно цегли. мсцезнаходження людини в космчнй держав. Колонзаторська дея «панування людини над усю землею», успадкована вд Тори, через багато столть була оживлена у марксистському вченн про панування людини не тльки над природою, але й над самим суспльством.
Вд його погляду не уникали велик ритми космосу: вн бачив у космос порядок, а не анархю. Книги мудрост Аменемоне свдчать про досить високий рвень морал. Цими законами вн «встановив у кран справедливсть, викорнив безладдя й беззаконня». Вся фгура окреслювалася одню лню. Так, завдяки астрономчним спостереженням вони вдкрили циклчнсть сонячних затемнень.
Ти не станеш тягати корзини. Зиккурати зводили на пагорбах з цегли, облицьовували полрованими плитками. Постйн вйни вимагали зведення оборонних споруд. Ця модель полягала у зосередженн влади в руках одноособового глави держави, а також у пдкоренн якнайбльшого числа територй, позбавлених економчно та полтично самостйност, у тяжнн до всесвтнього панування царя. снував обряд, коли фараон кидав до Нлу папрус, в якому наказував рчц розлитися. Найдавнша культура Месопотам — шумеро-аккадсько (вд назви двох частин територ, пвнчнй та пвденнй).
У Шумер добре розвинулася скульптура. населення та Вавилон – 400 га площ 200 тис. Вйсько було регулярним, за службу отримували грош длянку земл. Саме в цей перод починають закладатися основи Давньокитайсько культури.
Древнейшая культура Двуречья – шумеро-аккадская. Святиня Уру — прообраз Вавлонсько башти — побудована 1000 р. до н. Вони винайшли сонячний та водяний годинники. За переказом, Ашока звв 84000 ступ.
На х пдстав було встановлено, що рк ма 365 днв, 6 годин, 15 хвилин 41 секунду. Однак, на думку американського ассиролога Л. Оппенхейма, набожнсть тамтешнього населення була порвняно невисокою, люди жили в долин рчок-близнюкв «у надзвичайно помрному релгйному клмат, який визначався радше соцальними та економчними, анж: культовими координатами». Не можна не погодитися з думкою Б. А. Турава, який твердив, що «вони загальнолюдськ» й нагадують висловлення з епосу про Гльгамеше та в бблйськй книз «Екклезасту». Зркам приписувалася магчна сила. Мж державою та. окремими особами не стояли н узаконена аристократя, н промжков нстанц.
Правлячого фараона вважали живим богом, Гором у плот, сином Ра. до н. э. В цей же час у Кита ведеться розробка родовищ руд залза, мд, олова. Людських жертвоприношень у гипетському обряд поховання не було.
У кнц IV тисячолття до н. е. шумери вже будують мста. Певн звр птахи стали вважатися душами богв жили при храмах. Приблизно в 2000 р. до н. е. була створена арифметика, в основ яко лежала система лку (давньогипетський «Московський математичний папрус» датуться 1900 р. до н. е. ), що стало важливим винаходом з стор людства. Як в см бога, так в см людини, мати вдгравала важливу роль. Крм того, в деяких лричних гмнах зустрчаються зачатки флософських роздумв.
В середине II тыс. Одним з завдань слухачв «Будинку Життя» було створення гмнв та священних псень, як вдображали певн флософськ концепц.
до н. э., жили семиты. На вдмну вд нших народв, як населяли в давнину Ближнй Схд, життя гиптян було на диво «сучасним». XIX ст. Проте повного переходу до ново системи письма не вдбулося.
Про запозичення у шумерв бблйсько де божественного раю свдчить його мсцезнаходження. Особливого розвитку набула математика, яка була тсно пов039язана з практичним життям. Основними монументальними будовами були храми палаци. Храми часто розмщувалися на вершин особливо ступнчасто веж – зикурату. до н. е.
В такй мсцевост ндивдуальна обробка земл неможлива. Виробництво лаку, до реч, в той час було вдоме тльки в Кита. Часто зккурати порвнюють з гипетськими прамдами, що не зовсм правильно. Шумеры – авторы первых и древнейших в мире медицинских книг – сборников рецептов. Необхдно мати уявлення про смейне життя шумерв.
Покарання часом передбачалися жорсток, аж до смертно страти (вдскання голови, закопування живцем в землю, саджання на палю). Вавилонскую дорогу паломников замостил я для процессии великого владыки Мардука каменными плитами. В III тыс. Повсюдно ставилися стамбхи — кам039ян стовпи з буддйською символкою або зображенням тварин висченими на них написами (наприклад, Левова каптель з Сарнатха, зведена на мсц першо проповд Будди, яка стала гербом сучасно нд). Пвострв ндостан — це свордний субконтинент, вдокремлений вд ншо Аз ланцюгом гр грських хребтв, вн омиваться водами ндйського океану, Аравйського моря Бенгальсько затоки. Ще одне важливе споруда – ворота богин штар.
Первоначально это было пиктографическое (рисуночное) письмо, постепенно заменённое сложными геометрическими знаками. до н. е., посилються мць Аср ( столиця – мсто Нневя). Цей напис став основою для розшифрування. У шумерськй мфолог вже снують мфи про золотий вк людства та райське життя, як згодом увйшли до релгйних уявлень народв Передньо Аз, а пзнше – в бблйн сюжети.
В результат поряд з культовою архтектурою його розцвта свтська. Скептицизм, сумнви та байдужсть починають пдкоряти соб основн структури культури. Як написав арабський мандрвник: Все на свт боться часу, але час боться гипетських прамд. Полтико-юридична культура.
Шанували також богиню неба та кохання ннану та сестру, богиню пдземного царства Ерешкегаль, бога рослинност, що воскреса навесн — Думмуз та н. 2. 1. 3. Назва походить вд грецьких слв «промжок» «рка», тому Месопотамю називають ще Межирччям або Дворччям. Сестра ( одночасно дружина) Осрса богиня сда знаходить оплаку його тло. У майстерному рельф на аккадськй стел царя Нарам-Суена, присвяченй його перемоз над грським племям лулубев (бл. Закони Хаммурап вважалися зразком законодавства протягом вс подальшо стор «клинописно культури» Месопотам.
Арочные конструкции, сводчатые перекрытия, облицовка стен красочными изразцами. По-трет, в «Будинку Життя» вироблялися директиви для дяльност художникв, скульпторв та архтекторв.
У вавлонськй поем «Енума Елше» космологя створення людини хоч базуться на основ шумерсько космолог, але вже ма удейську нтерпретацю, згдно з якою людина не просто «раб божий», але й пан на земл, «цар природи». Кам039ян палаци замсть дерев039яних споруд стали зводитися за царювання Ашоки з династ Маур039в. Стародавнм Сходом прийнято вважати давн класов суспльства на великому терен Аз й Африки. Кожен новий мсяць починався ввечер при зникнення мсячного серпа.
У бблотец Ашшурбанпала збереглася найдревнша в свтовй лтератур епчна поема – «Епос про Гльгамеша». Розквта стародавня рабовласницька держава Вавлон, яка проснувала до VI ст. Символизирует: солнце, звезды, бесконечность, образуя мальтийский крест. Свт духовно культури шумерв заснований на мфолог. Можливостей позбутися майна навть свободи було бльш нж достатньо те, що не пограбували вороги, як нападали на мста (а войни були частими), нердко переходило до власност правителв, як потребували коштв для ведення загарбницьких вон.
В культуре 1. Псля нового недовгого пднесення Вавлона в VI ст. Науков знання.
Члени зборв обговорювали питання, висловлювалися «за» «проти», поки, нарешт, не народжувалася одностайнсть. Саме в Вавлон були створен перш словники, що дозволяють вивчати мови сусднх народв. Вавлонська цивлзаця, по сут, була останньою фазою шумерсько цивлзац та культури. Кам039ян палаци замсть дерев039яних споруд стали зводитися за царювання Ашоки з династ Маур039в.
була остаточно знищена Вавилоном. Тод не були ще вдом принципи теоретичного виршення проблем з наступною верифкацю (пдтвердження стини). м належить перша глиняна карта.
до 539 р. до н. е. В Ннев була зроблена виключна знахдка – перша в стор людства бблотека. В мфов про те, як «цариця небес» «цариця Уруку» нанна викрала божественн закони «Me», збергаться перелк понад ста цих законв, повязаних з шумерською цивлзацю. Грошовою одиницею тод був талант (слово, яке, змнивши значення, увйшло в сучасн мови). Накопичений досвд став використовуватися в будвництв.
Бля входу в храм чотири двадцятиметрових фгури зображають самого фараона головних богв. «Маат» репрезентувало волю богв. Вн зображений з планом майбутнього храму в руках. Найбльший – фараон (рвний богам), потм – члени його родини, найменш – раби.
Часто зображали тварин, причому реалстично. Поблизу сучасного Кара, в Гз, розмщен найбльш з них – прамди Хеопса, Хефрена Мкерна. Вавилонское (власне, Древневавилонское) царство обaposднало пвнч з пвдня — област Шумера Аккада, ставши спадкомцем культури древнх шумерв. Фантастические существа (над богами) – сила судьбы и рока: шеду (крылатые 5-ногие быки с человеческими головами), Ламашту (львиноголовая женщина-демон), Мушхуш или Сируш («огненно-красный» дракон бога Мардука), Анзуд (орел с львиной головой) – посредник между богами и людьми, символизирующий голос судьбы, который воплощал борьбу жизни и смерти.
Велике мсце серед них займа боргове право – позики, вдсотки на борги, застава. Стату царв, жерцв, вонв виконувалися з експресю при мнмум засобв вираження, що свдчить про високу майстернсть хнх творцв. до н. е., коли гипет пдкоряють вйська Олександра Македонського). Мф розповда про те, як Осрс, коли царював, навчив людей обробляти землю саджати сади.
В законах «Me», згдно з думкою шумерських мислителв, мститься вся мудрсть наука. Можна простежити етапи будвництва цього зккурату в барельфах стели царя Ур-Намму. Це була споруда з семи веж, розташованих одна на нший, а на вершин знаходилося святилище бога Мардука. Псля перемоги Гор воскреша батька.
На спин або на плеч такий невеликий скульптури обовязково було вибито мя замовника. алфавитов. У сучасно людини склалися, наприклад, досить стабльн уявлення про рай. Спочатку зявилося малюнкове письмо – пктографя. Людину визначали мя батькв та титул, що вдповдав мсцю в адмнстративнй систем. До лтератури чжоуського пероду належать названа вище «Книга перемн», а також «Книга псень» — пам039ятник найдавншо народно поез, до яко входить 305 поетичних творв, «Книга стор» — збрник офцйних документв та описв сторичних подй.
В них складаються перш державн структури. Тексти бблотеки були класифкован вдповдно до галузей знання. Якщо руйнувалася або грабувалася прамда, то нхто вже не поновлював не поповнював новими скарбами. Так, перехд вд кочового скотарства до землеробства знайшов вдображення в релгйному мф про сварку мж богом тваринництва Лахаром богинею землеробства Ашнан, з яко переможцем вийшла Ашнан.
Про столицю Ассир – Нневю – говорили: «Та, яка свом сяйвом вдкида ворогв». Ось чому шумерську писемнсть дуже часто називають клинописом. На вдмну вд Месопотам, в стор збереглися мена гипетських майстрв. Прамди оточен храмами. Вся зоряна карта, яку можна отримати без телескопа, була вже вдома у Вавилон.
Прамда будувалася одним правителем протягом життя слугувала лише йому (для поховання його мум). На деякий час вона обднала област Шумеру й Акаду, успадкувавши культуру стародавнх шумерв. Вавилонську вулицю вимостив». В Стародавньому гипт снував такий специфчний нститут, як «Будинок Життя», заснований, напевне, в епоху перших династй. Ще страшнш наслдки викликала повнь.
Шахматные поля – горы. Отже, створювалися умови для майнового розшарування виникнення держави. У кнц II тисячолття до н. е. шумери асимлювалися з вавлонянами. Напочатку нерозривно повязана з ритуалом, пройшовши деклька етапв, вона набула до II тис. Така полтика супроводжувалася неймоврними жорстокостями, нод винищенням цлих народв. Спочатку арйськ племена використовували для будвництва майже виключно дерево.
Пд час гипетського походу Наполеона було знайдено вивезено в вропу так званий Розеттський камнь (мсце знахдки – мстечко Розетта). Хаммурап увйшов у свтову сторю як перший цар-законодавець, що пдпорядкував влад Вавилона все Дворччя (XVIII столття до н. е. ). Але його убив брат, злий Сет, бажаючи правити сам. Пространство между каменными плитами и матовым мощением было залито черным асфальтом. Головн ворота були присвячен богин штар. Цей скептицизм знайшов вдображення в тривалому далоз мж хазяном та його рабом, що вдомий як «Песимстичний далог», який зявився у Вавлон.
На основ астрономчних спостережень розроблений дуже точний мсячний календар. Давньогрецьк вчен намагалися пояснити значення роглфв, вважаючи х малюнковим письмом. Саме в регон Двурччя та вфрату вперше, за винятком гипту, склалися початков форми класового суспльства й прадавньо держави, тобто- не вдчувався вплив нших значно розвинутих суспльств. на пвдн Дворччя виникли мста–держави Ур, Урук, Лагаш, обднан сториками збрною назвою Шумер (на мя народу, що жив там). створили за наказом асрйського царя Ашшурбанпала.
Месопотамя (ниншня територя раку, почасти Сир та рану) — це область мж великими рками Аз — Тигром та вфратом. Культуру шумерв неможливо уявити соб без мистецтва. Перша хвиля. Мсто прозвали Вавилоном, т. Е «змшання». У одних небо уявлялося у вигляд корови з тлом, покритим зрками, а нод – в образ жнки-богин, яка, згнувшись, пальцями рук нг торкаться земл.
На равнине возвышаются могучие стены с сотнями башен, покрытые зелеными и голубыми плитками. Ця територя зараз переважно належить раку. Заселелення територ гипту. Всего ему удалось идентифицировать десять клинописных знаков.
Навчання грамот полягало в заучуванн роглфв, читанн текств письмових вправах. Культура Месопотам. Заккураты були розмальован, причому нижн уступи бльш темн нж верхн тераси були, зазвичай озеленены. Стародавня Месопотамя — сторична область, де згдно з сучасними уявленнями ранше вд усх на планет складаться державнсть.
Столицею дино держави став Мемфс, пзнше центр перемстився у Фви. Дуже важливим був загальногипетський культ бога вмираючо воскресаючо природи Осрса. Оскльки сам акт творення свту сприймався як роздлення ранше цлсного, як розмежування неструктурованого Хаосу (наприклад, в аккадськй космогончнй поем Енума елш розчленування праматер Тамат богом Мардуком), то з особливою силою пдкреслювався мотив меж, вдокремленого простору. ригаця мала планомрний, великомасштабний характер.
На думку бльшост сходознавцв, шумери – родоначальники вс вавилонськй культури. У словесному мистецтв шумери першими застосували спосб безперервно розповд про под, що дало змогу створити перш епчн твори, найвдомший з яких – епчна легенда «Гльгамеш». на пвдн Дворччя виникли мста – держави Ур, Урук, Лагаш, об39днан сториками збрною назвою Шумер (на м39я народу, що жив там). вдбулися грандозн археологчн вдкриття в долинах Тигру вфрату.
Тут же стикалися рзномантн напрямки й теч людсько думки та людських емоцй. Була встановлена тривалсть мсяця з 29, 5 дня сонячного року з 366 днв. нема нчого вищого за книгу. До лтератури чжоуського пероду належать названа вище «Книга перемн», а також «Книга псень» — пам039ятник найдавншо народно поез, до яко входить 305 поетичних творв, «Книга стор» — збрник офцйних документв та описв сторичних подй. У стародавнм Шумер починаться розвиток науки, яка намагаться оволодти дйснстю.
нанна, яку з бльшост вдомих нам мфв ми знамо як загальношумерську богиню, тут представлена заступницею й володаркою Уруку. поблизости нет ни камня, ни дерева). Так пиктография превратилась в клинопись.
Зображення звра все ще домну у мистецтв Шумеру. Мировоззрение их определялось необходимостью постоянной борьбы с окружающими племенами.
Вс ггантськ споруди зводилися з глиняно цегли. Вона дуже декоративною, вважають дослдники, походить з малюнкв. Багато факторв послужили причиною явища, яке можна назвати «економчним дивом III тис. У словеснй творчост тут безперечне домнування мотиву сутност буття, яке зрвню в смерт багатого й бдного, мотиву загубленост мало людини серед суперечностей свту, пдкореност випадковостям божого промислу (наприклад, вдома Розмова господаря з рабом).
С древнейших времён на севере Месопотамии жили хурритские племена. Гора ж порвнювали з сонячним свтлом, яке да життя (сокл був одночасно символом Гора, сонця). Особливий канон снував для зображення фгур на площин – рельфв, фресок, малюнкв на папрус. Але це було тльки початком. створили за наказом ассирйського царя Ашшурбанпала. до н. е.
Така полтика супроводжувалася неймоврними жорсткостями, нод винищенням цлих народв.
Рельфи чудово передають динамку руху, азарт погон. Все це – далеко не повний перелк спадщини вавлонсько культури.
Справа в тому, що в Месопотам нема готових будвельних матералв — каменю, дерева. «втратила свй яскраво виражений общинний характер набула явних ознак деолог, спрямовано головно на освячення дност монарх». Часто зккурати порвнюють з гипетськими прамдами, що не зовсм правильно. Не опинишся ти пд (началом) великих господ, пд (владою) численних начальникв Це вн керу роботою вслякою в кран цй». Так свдчення довго викликали сумнви.
Накопичений досвд став використовуватися в будвництв. Зккурати споруджували на високих пагорбах (природного або штучного походження). Розвиток астроном диктувався потребою обчислювати пероди розливу Нлу.
Це зрозумло: на вдмну гипту територя Дворччя була бдна каменем, основним будвельний матерал був цегла. Герой поеми, напвлюдина-напвбог, борючись з численними небезпеками ворогами, перемагаючи х, пзна сенс життя радсть буття, дзнаться (вперше в свт. ) Гркоту втрати одного невдворотнсть смерт. Враншня псня коханцв, як псля ноч обйм та втх прохають птахв затримати повернення нового дня, звернення до дверей, що вддаляють юнака вд кохано, опис та оспвування краси та гдност — все це потм незлчену кльксть разв буде переспвуватися й повторюватися в художнй творчост майже всх народв насамперед у «Псн псень». Архтектурних памaposяток сягнуло нас набагато менше, нж, наприклад гипетського. до н. е. Набула розвитку в Шумер й пластика у метал. В кожнй з цих груп також була стотна диференцаця.
Оброблюван райони були менш залежн один вд одного, нж у долин Нлу, тому саме тут, в Шумер, виникли близько 3000 р. до н. Головн ворота були присвячен богин штар.
до н. е. Велике мсце серед них займа боргове право – позики, вдсотки на борги, застава. У старогипетськй писемност нема голосних, нема постйного напряму письма.
По мнению большинства востоковедов, шумеры – родоначальники всей вавилонской культуры. З ретельно очищено глини виготовляли табличку, напис наносили паличкою або металевим стержнем. «Маат» виступало в якост охоронця незмнного свту й суспльства. Удосконалений скоропис—демотика, що нагаду сучасну стенографю, виник у VIII ст.
Назва походить вд грецьких слв «промжок» та «рка», тобто «межирччя», тому Месопотамю називають ще Межирччям або Дворччям. до н. е. ), що несуть невелике святилище, забарвлен в рзн кольори: нижня – у чорний (бтум) – символзувала пдземний свт, середня – у червоний (випалена цегла) – земля, верхня – у бло-блакитний (вапно) – небо. Через столття до нас дйшла слава про прекрасних «висяч сади Семрамди» – одному з семи чудес свту.
Вони обдналися на початку III тисячолття до н. е., псля багатьох вон. Найвдомший з рельфв присвячений полюванню – улюбленому заняттю ассирйсько знат. Язык семитских племён, поселившихся в Месопотамии, назывался аккадским. Готову табличку обпалювали у спецальних печах. у мст Ур було укладено перший у свт юридичний кодекс царя Ур-Намму.
Шумерська богиня кохання нанна стала аккадською штар. Найдавнша культура Дворччя – шумеро-аккадская. до н. е. й були вкраплен в творах обширно мфологчно лтератури. Специфка наукового освоння свту в межах шумерсько та нших цивлзацй Давньо Месопотам обумовлена й способом мислення, що принципово вдрзнявся вд сучасного, виробленого вропейською культурою. Колони стилзовано зображають нльськ рослини дерева, х каптел виконан у вигляд закритих або розпущених квток лотоса, листя пальми (каптель – верхня, прикрашена частина колони). Безумовно, найбльше досягнення культури Месопотам – писемнсть.
Таблиц для ворожби подлен на рубрики, в кожнй з яких зафксован точн явища (пересування зрок, Мсяця, Сонця, атмосферн явища, поведнка тварин, дивн- форми рос лин та н. ), що передбачали майбутн ситуац, як стосувалися етану справ у кран або ж окремо людини. У кнц IV тисячолття до н. е. З двох сторн пдносилися семиметров стни. Навчали писарв у школах при храмах.
У часи Давнього царства головним божеством був бог Сонця – Ра. У давнину гиптяни вели лточислення за правлячими династями фараонв. Так функцону Всесвт, космос.
Тобто пропала подробиця в опис, конкретн малюнки замнялися символами. Афкси розташован переважно псля основи або кореня слова, вони характеризують окрем вдмнки менникв або час, спосб, особу дслова (див. Ункальний храм в Кайлас поднав образи мотиви з ндузму, джайнзму буддизму. Було незрозумло, куди могла зникнути велика цивлзаця. Доля бдняка аж няк не нагадувала долю багато людини. У Шумер виника справжня лтература, представлена передусм найдавншою епчною поемою Сказання про Гльгамеша (Одного, що пзнав усе), де мститься найдавнший опис всесвтнього потопу – под, що стала елементом бблйно есхатолог – релгйного вчення про кнець свту. Основним джерелом знань була Ббля, де розповд про будвництво Вавилонсько веж, про правителя Навуходоносора полонення врев, про халдев — мешканцв Вавилона, про столицю Асир — Нневю — «велику блудницю», про чаш гнву, яку см ангелв вилили на привфратськ земл.
Давньогрецьк вчен намагалися пояснити значення роглфв, вважаючи х малюнковим письмом. Бло-жовт фгури цих тварин — символи богин штар бога Мардука — чергувалися з рудо-жовтими. Шумери вже в давнину вмли вимрювати час. Обумовлено, що раб – повна власнсть хазяна. Навть неслухнянсть людини перед Богом сприймалась лише як передумова слухняност, переврка, закрплення – як у стор праведного Йова, що його богобоязнсть та послух було пддано випробуванню втратою власност, загибеллю дтей, страшними хворобами (бблйна Книга Йова).
Скульптурн композиц на рельф розташован знизу вгору — до все бльш важливих сцен. Ряд мотивв лрики Стародавнього гипту увйшли як первинн теми до свтово лтератури. В стор людства на певних етапах окрем народи ставали носями суспльного прогресу. дозволила перенести величезну споруду (правда, частинами) на безпечне мсце. Вавилонские боги були численн.
Правител держави — вани (княз) — одночасно вважалися верховними жерцями. вавилоняни знали 12 сузрв Зодаку, назви яких збереглися до сьогодн. У Х–VI тисячолттях до н. е.
Дадема цариц Шубад також належить до вдомих творв ювелрного мистецтва. Рисунковлист перетворилося на схематичне лист. Досить високого рвня, як на той час, набула геометря. К началу I тыс.
Саме вони, на думку сучасних сходознавцв, родоначальниками знаменито вавлонсько культури. Навть дею створення сторя людей рибного заповдника вперше письмово зафксували теж шумери. Свтогляд х визначалося необхднстю постйно боротьби з оточуючими племенами. За свою архтектурою святиня Уру була прототипом Вавлонсько веж. до н. е. снувало понад 3, 5 тис. Вони охоплюють долину Нлу, Месопотамю (Дворччя), тобто територ двох провдних давньосхдних культур, а також Палестину, Сирю, Фнкю, Малу Азю та Закавказзя.
Багато його творв мають сатиричний характер. Крыша и двери ворот были изготовлены из кедра. На стнах залв – сюжетн рельфи, як детально зображають життя правителя.
Збереглися численн написи на стнах храмв, памятних обелсках, статуях, в жаркому сухому клмат не загинув навть папрус (назва цього гипетського матералу для письма походить вд назви тростини, яка служила для нього сировиною). жителв. Bce, що робилося в держав, вважалося заслугою виключно правителя. На загальному фон добробуту, про який розповдали надписи тих чи нших правителв Месопотам, чулися вдгуки людського горя: стогнання вдов, плач сирт, скарги на несправедливсть. У кнц IV тисячолття до н. е. шумери вже будують мста.
Вирзняються красою й художньою досконалстю х архтектура та скульптура. Дуже суворо карався лкар за невдале лкування: «Якщо лкар, роблячи кому-небудь надрз бронзовим ножем, запод смерть цй людин або, знмаючи катаракту бронзовим ножем, пошкодить око ц людини, то йому належить вдскти руку». Загалом «Ме» явля собою сукупнсть рзних закономрностей та правил, що забезпечували функцонування елементв як природи, так шумерсько цивлзац. Рк подлено на 12 мсяцв також за вавилонською традицю, за якою «12» вважали одним з священних чисел. Сходинки прамди розфарбовували в рзн кольори (чорний, синй, блий), що символзують стих природи.
Були розкопан найбльш мста Месопотам. Пзнше вони стал надягати вльн льнян шати. Великим досягненням було застосування десятково системи обчислення. Одн дослдники пояснюють цю обставину раптово перерваною роботою (в майстерн всюди – слди погрому), нш – намром художника, який не захотв, щоб його твр замурували в гробницю (в ншому мсц вмстище Ка не могло знаходитися).
Давньогрецьк вчен намагалися пояснити значення роглфв, вважаючи х малюнковим письмом. Bce, що робилося в держав, вважалося заслугою винятково його правителя. Так зародилося портретне мистецтво гипту. В Ур, у так званй царськй гробниц, де разом з царем похоронено 70 придворних, англйський археолог Л Вул знайшов дорогоцнност найвищого художнього гатунку: золотий шлем та козла, що спираться на дерево (з золота, ляпс- лазур, србла). гипетськ математики вмли обчислювати площу прямокутника, трикутника, трапец навть кола.
Вони об039дналися на початку III тисячолття до н. е., псля багатьох вон. чим щедршими були дари, тим урочистшим був церемонал. Коли ж Атум повернеться до свого правчного покою, час простр перестануть снувати. Рельф втлю дею вчно влади, якою обдаровують боги. Им принадлежит первая глиняная карта.
велика частина Месопотам потрапля пд владу Вавлонського царства. Про столицю Аср Нневю говорили: Та, яка свом сяйвом вдкида ворогв. Це — повтря й свтло — вогонь, земля й небо. Держави Стародавньо Месопотам. Однак Осрс не бажа залишатися на земл ста царем потойбчного свту. З численних племнних союзв – номв – виникло два полтичних обднання – Верхнй Нижнй гипет.
Власне безсилля виклика в не чтке усвдомлення трагчних можливостей. Межирччя було завойоване пвнчним сусдом – Персю (раном). секрет, який ретельно обергався кастами жерцв писарв, було втрачено ще в старовину. Достижения Множество источников свидетельствуют о высоких астрономических и математических достижениях шумеров их строительном искусстве (именно шумеры построили первую в мире ступенчатую пирамиду). Писемнсть була великим досягненням шумеро-аккадсько культури. Вимощена ця дорога була величезними плитами з блого вапняку. Вн прагнув, щоб спостергача вдразу вражав погляд величезних очей з кольоровими каменями.
Ця модель полягала у зосередженн влади в руках одноособового глави держави, а також у пдкоренн якнайбльшого числа територй, позбавлених економчно та полтично самостйност, у тяжнн до всесвтнього панування царя (рис. Псля нового недовгого пднесення Вавлона в VI ст. Честь вдкриття секрету роглфв належить французькому вченому Франсуа Шампольону.
Проте повного переходу до ново системи письма не вдбулося. м доводилося покидати свох дтей. В нших випадках встановлювалися або ж покарання за принципом талону, або ж грошова компенсаця.
Творв образотворчого мистецтва Стародавньо Месопотам збереглося мало. Пд час жертвоприношень проголошувалися молитви на добробут того, хто жертвував. Основна тема ассирйського мистецтва – полювання, битви, розправи над полоненими втлен з вдразливим натуралзмом, але виконан з вражаючим лаконзмом виразнстю. Мистецтво вдображало не реальнсть, а прийнятий канон, визначену традицю мистецтва. Столицею царства ста мсто Вавилон. Особливо велич воно набуло за царя Хаммурап, що уславився як автор створення перших у свт правових кодексв – другого кодексу законв, де не лише констатувався принцип «око за око, зуб за зуб», а й стверджувалася необхднсть турботи про вдв та сирт.
Храми на вершинах зкуратв служили свордними обсерваторями. Вищу владу втлював цар. 2. 1. 2). велика частина Месопотам потрапля пд владу Вавлонського царства.
Особливого розвитку набула математика, яка була тсно пов039язана з практичним життям. Тут вперше починають видобуток соляних розчинв за допомогою свердловин, як бурять на глибину до 900 м. Одним з перших осередкв людсько цивлзац, нарвн з гиптом Месопотамю, була Стародавня ндя.
до н. е. ). Опис цих мсць зустрчаться у давньогрецького сторика Геродота. Вона була створена ще шумерами розповда про царя мста Урук, героя Гльгамеша. Вони займали високе соцальне становище, часто були жерцями.
Потм, з XVI ст. е. за царя Хаммурап мсто Вавилон обaposднав пд свом кервництвом вс сфери Шумера Аккада. У III тисячолтт до н. е. О Мардук.
Одне з цих племен, яке себе називало Шан (сусди дали йому м039я нь), змогло ближче до середини II тисячолття до н. е. створити першу державу. до н. е., посилються мць Аср ( столиця – мсто Нневя). Для письма використовували глину – найпоширенший природний матерал у Дворчч. На наступних етапах вдбувалася стилзаця малюнкв, що прискорювало процес листи.
Судили жерц, вони могли викликати свдкв, як приносили клятву. Наприклад, «Левиця, що помира» з палацу Ашшурбанпала (VII ст. Искусство В древней Месопотамии распространение получили скульптура и художественные промыслы. набув значного поширення в пзню епоху занепаду гипетсько держави. набув значного поширення в пзню епоху занепаду гипетсько держави. Людство повстало, примусивши Ра пднятися в небо, але вн продовжував збергати порядок—маат — принцип стини та справедливост, ним встановлений, котрий став його життям. У календар були чтко визначен сезони року.
Шумерська писемнсть розвивалася в клька етапв. Отже, стали зявлятися деограми, як передавали суть зображуваного слова. до н. е., посилються мць Аср ( столиця – мсто Нневя). Поряд — свдоцтва царсько жорстокост (посадження на палю, здирання шкри живцем, виривання язика) змальован без найменшого спвчуття. Ранн винайдення письменност сприяло розвитков високохудожньо словесност в усх основних лтературних жанрах. Для того щоб померлий ожив знайшов безсмертя, Ба повинна повернутися до тла.
Горда левина лють скажений кнський бг. У ньому перебувало святилище бога, його «житло», де бог гостював ночами. Против злых духов стремились спастись также с помощью заклинаний и специальных амулетов. Вони створили так нновац як рецептурн довдники, бблотечн каталоги, перш календар.
До кожного року додавалось 5 святкових днв. У XIX ст. Крестообразную форму образуют 4 обнаженные женские фигуры с развевающимися волосами – свастика (существует с 6 тыс. В стор культур Стародавньо нд можна видлити деклька перодв.
Найбльш вдом – рельфи, присвячен полюванню – улюбленому заняттю асрйсько знат. Шумери винайшли колесо до взка, гончарний круг та бронзу, створили клинописну письменнсть. Их культурные достижения велики и бесспорны: шумеры создали первые в человеческой истории поэмы – о «Золотом веке» написали первые элегии, составили первый в мире библиотечный каталог. Вже в середин II тис.
В отличие от Египта, вавилонский жрец не обещал благ после смерти, но в случае послушания обещал их при жизни. Збудоване на платформ святилище здймалося на первиннй земл, яка снувала до людей. У цлому нин релгя, мистецтво деологя Стародавнього Вавилона били реалстичними. Аглютинаця). Позначення меж було першим кроком у процес свтотворення.
Даже идею создания первого в истории людей рыбного заповедника впервые письменно зафиксировали тоже шумеры. Вченим няк не вдавалося прочитати гипетську писемнсть — роглфи. Покарання передбачалися сувор, снував смертний вирок (вдскання голови, закопування живцем у землю, саджання на кл). У III тисячолтт до н. е.
Це пояснювалося розвитком математики. ншим дуже важливим культом був культ небесних свтил. Слава месопотамських будвельникв вдбилася в бблйнй розповд про Вавлонську вежу. На високому рвн знаходилось ювелрне мистецтво.
Опис цих мсць зустрчаться у давньогрецького сторика Геродота. Гльгамеш його друг Енкду здйснюють безлч подвигв. Традиция не менять место и строить «жилище бога» на одной и той же платформе обусловили появление зиккурата – многоступенчатого храма, состоящего из поставленных друг на друга кубических объёмов, причём каждый последующий объём был по объёму меньше предыдущего.
Они разработали и записали первый календарь для двух сезонов (зимы и лета), делившийся на 12 месяцев по 29 и 30 дней каждый. Потм, з XVI столття до н. е. набрала могутнсть Ассиря ( столиця – мсто Нневя). 2. 1. 5. А як мускули на руках ногах царя, вельмож його вонв. Сво мя, яке означало Амон задоволений, вн замнив на Ехнатон (Корисний для Атона). Безсумнвно, що ц закони придляли особливу увагу нтересам царського господарства та царських людей, особливо там, де царськ нтереси могли зткнутися з нтересами приватних осб. 3.
Его размеры определял масштаб окружающего мира: колоссальные горы, долины, реки. Знайдено також зброю, музичн нструменти, чотириколсн взки, й усе це свдчить про високу культуру Шумеру. Коли в Касситську добу територальна община у Вавилон змнилася патрархально-смейною, престиж бльшост архачних богинь (виняток становили богиня кохання штар та богиня лкування Гула) пдупав, «чоловк став всесильним господарем не лише в земному житт, а й у царств богв». Слава про його мудрсть дсталася давнх грекв, як ототожнювали мхотепа з богом цлительства Асклепм. Ранше за всх створили шумери в IV тисячолтт до н. е. Наступну значну державу утворила Третя династя Уру, що була повалена аморями та Еламом. Повсюдно ставилися стамбхи — кам039ян стовпи з буддйською символкою або зображенням тварин висченими на них написами (наприклад, Левова каптель з Сарнатха, зведена на мсц першо проповд Будди, яка стала гербом сучасно нд).
Обумовлено, що раб – повна власнсть пана. Шумери – автори перш мсця найдавнших у свт медичних книжок – зброк рецептв. до н. е. ) вдзначаться, що весь свт, включаючи рослини й тварин, створений Богом заради людей. Мета цього правового кодексу полягала в тому, «щоб сильний не пригноблював слабкого, щоб сирот й вдов вддана була справедливсть» Текст законв Хаммурап мав «синтетичний» характер, встановлюючи одночасно й правила, вдповдальнсть за х порушення. Культовые постройки Первыми мощными сооружениями Шумера конца 4 тыс.
Каждый знак означал слово или несколько слов. Древнейшая на Земле письменность принадлежит этому же народу – это шумерская клинопись. гипетськ математики вмли обчислювати площу прямокутника, трикутника, трапец навть кола. Значних успхв досягла астрономя. Утм, жноче божество рано святкувало перемогу. до н. е. У IV ст.
У Месопотам дуже рано (за останнми даними, ранше, нж у гипт) починають будувати ригацйн споруди. У вавлонському мистецтв майже нема зображень похоронних сцен. Виробництво лаку, до реч, в той час було вдоме тльки в Кита.
Теми композицй були рзними – придворне життя, релгйн церемон, побутов сцени. Готову табличку обпалювали у спецальних печах. Спочатку зявилося малюнкове письмо –пктографя. Ункальний храм в Кайлас поднав образи мотиви з ндузму, джайнзму буддизму. Мистецтво нд.
до н. е. Гльгамеш з свом другом Енкду здйснюють безлч подвигв. шумери вже будують мста. Для записв використовувався найпоширенший природний матерал у Дворчч – глина.
Закони Хаммурап по сут свой були спрямован не на оновлення суспльства, а на пдтримку стйких, традицйних соцальних нститутв (натуральне господарство, общинна власнсть на землю тощо), проти приватно дяльност, що призводила до збагачення одних осб обднння нших, проти розширення товарного виробництва й обороту. до н. е.
Ранше за всх створили шумери в IV тисячолтт до н. е. Вн по праву вважаться основоположником науки гиптолог. Головним обовязком перед богами було принесення жертв. до н. е. ) у рзномантних галузях культури були винятково висок.
Це передусм чайт039 — печерн храми, наприклад, печерн комплекси в Карл Еллор. Вн вируша на пошуки секрету безсмертя. За переказом, Ашока звв 84000 ступ. Наприкнц тис. гиптяни не виготовляли чудов реч виключно заради х краси. З приходом ново династ вдлк рокв починався заново.
На верхней площадке зиккурата располагалось святилище, куда и нисходило божество. Вавилон ста його столицею. Вони були так глибоко посаджен, що вони збереглися на столття. Особлива увага придлялася сюжету цар на бенкет. Накопичений досвд став використовуватися в будвництв. не дивно, що гедонстичний аспект займав вагоме мсце в х естетиц.
Они авторы древнейшего календаря, рецептурного справочника, библиотечного каталога. Центрами цивлзацй, ставали басейни рк (нд, Ганг особливо притоки нду — П039ятирччя, або Пенджаб), де мсцев мешканц ранше почали займатися землеробством.
Хаммурапи прославился как автор первого в мире свода законов (откуда до нас дошли, например, выражение "око за око, зуб за зуб"). Найхарактернша деталь – безлч величезних колон (в одному з залв Карнака х 144). Вони першими роздлили годину на 60 хвилин, а хвилину – на 60 секунд, навчилися вимрювати площу геометричних фгур, вдрзняти зрки вд планет, сформували семиденний тиждень, присвятивши кожний день окремому божеству7. Турбота навколо зркам планет сприяло швидкому розвитку математики астроном. У «Повчанн гераклопольського фараона» (Ахтоя III, XXII—XXI ст.
е. Ассрйська мперя гине, але через 60 рокв виника Нововавилонського мперя. Ново-Вавилонське царство або Халдейська держава успадкувало ассиро-вавилонську культуру. Це генальний винахд слд, мабуть, вважати заслугою шумерських храмових посадовцв, як для спрощення рестрац господарських заходв та торгових угод вдосконалили пктографю. Щоб Ка впзнала свою матеральну оболонку, стали виготовляти посмертн гпсов маски. Вн зтикався в природ з страшними й свовльними ндивдуальними силами. Видимо, подобием гор с которых людям явились боги, были и древнейшие ступенчатые башни – зиккураты, возникшие в Шумере в 3-м тыс. Дещо пзнше сформувалося почало завоювання царство Аккад.
За формою клиноподбних рисок писемнсть отримала свою назву –клинопис. Цей мф, присвячений далекому минулому, висвтлю чтку полтичну тенденцю. Во II тыс. Вс вони визначили подальший розвиток лтератури поез.
Четверта хвиля. Найбльше досягнення культури Месопотам – писемнсть. Нин розшифровано дещо бльше половини з них.
Храм всередин не ма штучного освтлення. Позбавлений вн вд мотиги й кирки.
До нас дйшли давн мфи, казки, повст, байки, дидактичн твори, флософськ далоги, гмни, молитви, плач, ептаф, любовна лрика. Склали перш нформацю про захисних насадженнях. У VI ст. Вавилоняне внесли в мировую культуру позиционную систему счисления, точную систему измерения времени, они первыми разделили час на 60 минут, а минуту на 60 секунд, научились измерять площадь геометрических фигур, отличать звезды от планет и посвятили каждый день ими же придуманной семидневной недели отдельному божеству (следы этой традиции сохранились в названиях дней недели в романских языках). Тут вють спекотн втри, що засипають людину пилом загрожують й задухою.
У XIX столтт вдбулися грандозн археологчн вдкриття в долинах Тигру вфрату. пдстави гадати, що в Стародавньому гипт снували навть труии бродячих акторв. Одним з перших осередкв людсько цивлзац, нарвн з гиптом Месопотамю, була Стародавня ндя. Це стосуться творчост Цюй Юаня (340 — 278 рр. Син Осрса та сди – Гор – вступа в боротьбу з Сетом. Вченим няк не вдавалося прочитати гипетську писемнсть — роглфи. до н. е.
Верховний принцип давньогипетсько етики втлювався в «Маат», особливй якост свту, створеного богами в момент творчост (у ньому мстяться так де, як «порядок», «стина», «справедливсть», «доброчеснсть»). У Вавлон була вдома вся зоряна карта, яка може бути створена без телескопа. Вн захоплювався стнами Вавилона — тако ширини, що на них могли роз039хатися дв бойов колсниц, прирахував до чудес свту «висяч сади Семрамди».
Вавилонська система подлу часу на 60 зафксована й сьогодн в хвилинах секундах. Стела зображу сходження царських вонв на гору «до переможних вершин» та ворогв, що летять у пррву. Хаммурап прославився як автор першого в свт зводу законв (звдки до нас дйшли, наприклад, вираз «око за око, зуб за зуб»). З ретельно обчищено глини виготовляли табличку, напис наносили очеретяною паличкою або металевим стрижнем (писемнсть отримала свою назву за формою отриманих клиноподбних рисок) готову табличку обпалювали в спецальних печах. У IV ст.
А в вавилонськй лтератур найбльш значним твором став «Енума Елша» – мф про створення свту, походження людини, його рол на земл. Писали на «дощечках» по мягкой глине, тщательно очищенных от всяких примесей тростниковыми или деревянными палочками, заточенными таким образом, что при вдавливании в сырую глину они оставляли след в виде клина. до н. е. Цкаво також спвставити «злочин» Енк та «грх» перших людей. Наприкнц IV тисячолття до н. е. шумери збудували перш на планет мста – Ур, Урук, Лагаш. См не були особливо великими: в середньому дво — четверо дтей (шумери любили дтей). Ще одна душа – Ка – примарний двйник людини, який мешкав у гробниц. Храми на вершинах зикуратв служили свордними обсерваторями.
Фараон зробив столицею спецально побудоване мсто Ахет-Атон. Дещо пзнше розвиваться релгйна драма зявляться свтський театр. вид, у якому сучасна людина вже вдшуку знайом риси. Пд кнець третього тисячолття аккадська мова поступово витснила шумерську з повсякденного вжитку, яка проте продовжувала використовуватися як священна, церемональна, лтературна та наукова мова. На стнах залв – сюжетн рельфи, як детально зображають життя правителя.
В умовах посушливого клмату сльське господарство на пвноч регону богарне, (перс. За ншими уявленнями, Ра вдень пливе по небу в човн до захдних гр. секрет, який ретельно обергався кастами жерцв писарв, було втрачено ще в старовину. З двох бокв здймалися семиметров стни. Першу прамду побудував мхотеп.
Бажаючи осягнути «серце» рослин, Енк зв х. Адам та ва куштують заборонений плд, хоча бог сказав: «Вд древа ж пзнання добра та зла, вд нього не ж» («Книга Буття», II, 17). Вони неможлив були без вдповдних досягнень таких наук, як фзика, хмя, медицина, хрургя. Месопотамю (укранською — Межирччя або Дворччя) називають область мж рками Тигром вфратом. За все, що вдбувалося на земл, належало дякувати богв.
Таким чином, за рахунок багаторазового використання символв число знакв зменшилася до 600. Школи писарв (а ц посади, як правило, передавалися спадкомцю) створювалися при двор фараона, при храмах великих державних установах. Великим досягненням було застосування десятково системи обчислення. Такий лист отримало назву деографчному-ребусний.
Дуже довго ця цивлзаця залишалася практично невдомою науц. Псля нового недовгого пднесення Вавлона в VI ст. Вони стоять прямо, на повний зрст склали на грудях сво руки. Месопотамю (укранською — Межирччя або Дворччя) називають область мж рками Тигром вфратом. Написи прославляють х: я спорудив. Саме в нд вперше стали вирощувати бавовну, рис, цукрову тростину (саме слово «цукор» походить вд санскритського «сакхар» — тростинний цукор), були приручен зебу (горбатий бик), слони.
Календарний рк подлявся на 12 мсяцв по ЗО дб кожний. Жерц встановили звязок Сонця з знаками зодаку. Вн походив з знатного аристократичного роду, але конфлктував з придворними сановниками, що вдбилося на його поез. до н. е. снувало понад 3, 5 тис. Дослдники вдзначають досить високу художню культуру шумерв. до н. э. Они состояли из нескольких площадок.
до н. э. ). Тексти для письма (як правило, для переписування) добиралися з таким розрахунком, щоб х змст був повчальним, сприяв усвдомленню майбутнм писарем сво мс. Тому мотив бенкету сприймався як унверсальний, як символ перемоги життя над смертю. Етнологчний мф вдповда на питання: як.
Закони Хаммурап. Цей невдтворний парадокс став результатом духовних пошукв людей. Рельфи чудово передають динамку, азарт погон. Ут–напшт переказу Гльгамешу сторю свого життя. Було створено свордн карти зоряного неба, якими користувалися у греко-римську добу. Завдяки цьому принципов давньогипетський свтогляд, сконцентрований на влад фараона, лишав простолюдинам можливсть самовираження, а вони, покликавши на допомогу всю магчну силу мистецтва, письменност й обрядв, намагалися увковчити сво мум, мена, свою душу, що залишала: тло (ка), й свою життву силу (ка) х чекало вчне життя, дйсно божественне (кожний стане супутником сонця) дйсно царське (кожний перевтлиться в Ocipica). У текст на саркофаз ХХ ст. 5.
Дещо пзнше сформувалося почало завоювання царство Аккад. велика частина Месопотам потрапля пд владу Вавлонського царства. У гробницях знат виявлен шоломи, кинджали, сокири, майстерно зроблен з золота, србла мд.
Яке ж мсце належало в тому свтов простим смертним. Цей розподл лежить в основ сучасно перодизац: Ранн царство (рубж IV–III тисячолття до н. е. ) Давн царство снувало протягом III тисячолття до н. е. Основними монументальними спорудами були храми палаци. сторя культур Межирччя да приклад протилежного типу культурного процесу, а саме: нтенсивного взамовпливу, культурного наслдування, запозичень наступност. Пошуки приводять його до першо людини – Ут-напишти. Наглядати за тим, щоб у служнн богам не було жодного упущення, доручалося жерцям. Для цього листа був характерний клиноподбний вигляд написаного.
Голова ноги зображалися в профль, а торс оч – в анфас. Наближалась нова епоха в розвитку свтово культури, серцевину яко становило поклонння людин, пднесенй до божества. Крм парадних возв колсниць, нструментв, керамчно 222 посуду, збро печаток в гробницю клали вироби з золота, србла, мд дорогоцнних каменв.
Даруй вечную жизнь. Один з найвизначнших творв шумерського мистецтва — стела8 шулк (ХХУ ст. до н. е. до н. э. заняли всю южную Месопотамию.
Згодом величн храми богв починають затуляти не менше величн гробниц царв. Комплектаця бблотеки була пд контролем самого царя. Зображення царя вдповдали канону пдкреслено значно фзично могутност тла, безтрепетност виразу обличчя, фронтального величного передстояння (шумерськ стату правителя Гудеа з Погашу (XXII ст. Накопичений досвд став використовуватися в будвництв.
Нерадивий, неслухняний слуга на щось подбне не може розраховувати. Охоронцем вищо мудрост були жерц. Проте уявлення про гипетську сторю довгий час залишалися вельми схематичними. Дещо пзнше сформувалося почало завоювання царство Аккад. Вавилоняни внесли в свтову культуру позицйну систему числення, точну систему вимрювання часу, вони першими роздлили годину на 60 хвилин, а хвилину на 60 секунд, навчилися вимрювати площу геометричних фгур, вдрзняти зрки вд планет присвятили кожен день ними ж придуманй семиденного тижня окремому божеству (слди ц традиц збереглися в назвах днв тижня в романських мовах). Вавлонц користувалися сонячними водяними годинниками. Усередин ц веж був нчого, крм ложа золоченого столу.
Главою см вважався батько, чи слово мало виршальне значення. до н. е. Вн зображений з планом майбутнього храму в руках. Жрец, як вдали цими обрядами, знали, як саме страви й напо примн богам, що можна вважати «чистим», а що — «нечистим». до н. э. Це часто-прославляння царя, його дянь. Хаммурап прославився як автор першо у свт зводу законв (звдки до нас дйшли, наприклад, вираз "око за око, зуб за зуб"). до н. е.
Вона створена ще в шумерськ часи розказу про царя Урука героя Гльгамеша. Вищу владу за всма законами втлював цар. Якщо Стародавнй гипет був мперю з усма наслдками, що виткали з цього, то дещо нша ситуаця склалася в Месопотам (Двурчч) — з двома великими рками —вфратом Тигром, як мали деклька приток Месопотамська цивлзаця являла собою тип снуючо на давньому Близькому Сход сльськогосподарсько цивлзац, засновано на рригац. Вд часв Шумеру до ассирйського панування цар залишають записи, де хизуються своми численними жертвами. Даже храмы и дворцы строили из сырца.
Вдомий його палац в Паталпутр — столиц Магадхи. На основ астрономчних спостережень було розроблено дуже точний мсячний календар. Постйн вйни диктували необхднсть оборонних споруд. У XIX столтт вдбулися грандозн археологчн вдкриття в долинах Тигру вфрату. Багато його творв мають сатиричний характер. Всего на воротах около 575 изображений животных.
до н. э. были, так называемые, Белый храм и Красное здание в Уруке. Згдно з вруваннями одна з душ померлого – Ка – повинна була поселитися в його зображенн. Нарешт, з встановленням персидського панування зявилися нов звича, закони й врування. Вавлон оточували чотири кльця стн.
до н. е. ), ассирйськ стату царв Ашшурнасрапала II та Салмасара III). У столиц Ассир – Ннев царем Ашшурбанпалом було збрано грандозну колекцю рукописв, що збергалися в однй з найбльших бблотек того пероду – бблотека ассирйського царя Ашшурбанпала (669-близько 633 до н. е. ), що мстила близько 25 тис.
до н. э. У «Московському математичному папрус» ршення складних задач з обчислення обму перетнуто прамди та пвкул.
Душа на мя Ба у вигляд птаха з людською головою в момент смерт покида тло. Вавилоняни подарували свтовй культур позицйну систему чисел, точну систему вимру часу.
Вже сформована просторова структура (макрокосм) вдображалася у план окремо споруди або у плануванн мста (мкрокосм). ригаця мала планомрний, великомасштабний характер. Жерц встановили звязок Сонця з знаками Зодаку. Вона присвячена його перемоз над ворогами.
Богу-покровителю посвящался центральный храм города. Основним джерелом знань була Ббля, де розповд про будвництво Вавилонсько веж, про правителя Навуходоносора полонення врев, про халдев — мешканцв Вавилона, про столицю Асир — Нневю — «велику блудницю», про чаш гнву, яку см ангелв вилили на привфратськ земл. Бувають випадки, коли один знак читаться по-рзному. Вавилонскую дорогу паломников замостил я для процессии великого владыки Мардука каменными плитами. Каждый шумерский город почитал своего бога-покровителя.
Приверта увагу також вдсутнсть у месопотамських культурах розвиненого заупокйного культу, поцейбчна орнтаця лтературних текств (Небо далеко – земля дорогоцнна, нщо не цнне, окрм насолоди життя – з Повчання Шуру- пака), зверненсть до земл й земного в образотворчих мистецтвах (на противагу заглибленост у вчне життя в давньогипетськй традиц). У заупокйний комплекс Хефрена, крм прамди храму, входить ггантська фгура Сфнкса (хоч сну припущення, що Сфнкс побудований задовго до появи перших прамд). Гороскопи, створен вавилонськими астрологами, широко популярн й сьогодн. до н.
Вавилонська ж вежа неодноразово руйнувалася знову вдтворювалася. Вищим культом був культ сонячного божества.
Строительный материал – глина (т. к. Величними, як культов споруди, були палаци правителв Шумера, Аккада, Вавлон особливо Аср. Виника монументальна архтектура. Бблотека була чудово органзована навть за сучасними мрками: внизу кожно таблички – повна назва книги номер «сторнки», ящики розставлен по полицях вдповдно до тем, на кожнй полиц – брка з номером.
Розмри зображень передавали рархю: чим значншим вважався обкт, тим бльшим вн зображався. Ця дорога була вимощена величезними плитами з блого вапняку. 6. Дуже довго ця цивлзаця залишалася практично невдомою науц. Релгя та мфологя вдображали змни в суспльному житт.