Про це говорить нам гипетська мфологя. Древнм гиптянам здавалося, що боги створили свт для людей. ниже) и демиург (творец вселенной). Жерц Гелополя створили свою версю виникнення свту, оголосивши його творцем Бога сонця Ра, ототожнюваного з ншими Богами — творцями Атумом Хепри («Атум» — «Досконалий», «Хепра» — «Той, хто виника» або «Той, хто призводить до виникнення»). Поруч з верхнм заупокйним храмом, з його захдно сторони, знаходилася власне прамда, вхд у яку у перод Древнього царства розташовувався в пвнчнй стн псля примщення тла фараона в пдземнй похороннй камер вн старанно замуровувався.
Але з часом вн став немчним слабким, не одн боги виршили скористатися цим. Совершив путешествие в Египет, великий античный историк Геродот кратко и выразительно назвал Египет «даром Нила». У цьому мф Тефнут виступа в рол хтончно богин родючост – Велико Матер. Тефнут (нод називають також Хатор), посварившись з Ра, що царював в гипт, в образ лева вддалилася до Нуб, в област Бугем (мабуть, в представленн гиптян, вдхд викликав настання засухи).
Коли Озрс пдрс, то вн став справедливо правити свом народом, опкувався про його культуру. Повсюдно гиптяни шанували поважали бога сонця Ра, а фараони вважалися його дтьми. Осирис как бог мертвых вытесняет с конца 3-го тыс.
Прийнявши подобу левиц, вона залишила гипет пшла в пустелю Нуб. З Исидой було повязано особливе жертвопринесення бика. Зрозумти х допомогою холодного розуму практично неможливо. рис.
Тогда вмешался Осирис, правивший загробным миром и заставил богов принять совет Нейт. Так Сет захопив трон гипту. Той, хто не горить бажанням працювати фзично, може сидти, згорнувши руки, аби тльки родич не забули покласти в гробницю ушебт – глинян статуетки слуг, як оживуть виконуватимуть за небжчика всю чорну роботу. Сам Осрс, чим древнм фетишем було дерево, починав як землеробський бог.
Если с первыми можно было «договориться» с помощью подношений, то вторые не знали пощады и могли умерить свой гнев только после того, как им принесут огромные жертвы в виде человеческих жизней. Не только сотворению мира были посвящены мифы и легенды Древнего Египта. До реч, на думку абата Море, архтектори прамди знали й багато ншого, що зумли втлити в камен: тривалсть високосного року, вдстань, яку Земля проходить по свой орбт за 24 години, середню температуру планети, оскльки теплова одиниця прамди Хеопса рвна значенню середньо температури поверхн Земл, а боков гран прамди орнтован за сторонами свту, причому одна з них майже безпомилково вказу на справжню пвнч (цей неймоврний факт через надточн вимри довели 1925 р. ). У цьому мф Гр виступа не тльки як син Ра, але як сам Ра, зливаючись з ним в одне синкретичне божество Рагарахут (Гарахут означа «Гр обох горизонтв»).
Згдно з «Текстам прамд», Ра – Атум – Хепр створив себе сам, виникнувши з хаосу, менованого Нуном. У дн мстерй Озрса справлялися також драматизован обряди коронац фараонв. Арабы называли эту страну Маср, сирийцы и ассирийцы – Мусри, а евреи – Мицраим. Оскльки вн був один, першу пару богв йому довелося народити самому.
Жриц в образах зди й Нефтиди зображували пошуки, оплакування й поховання бога. Вони в свою чергу породили двох богв двох богинь: Осрса, Сета, Исиду Нефтиду. Найчисленнший пантеон старогипетських «первсних» богв снував в мфологчнй верс створення свту, знайдено в Гермополе. Хор з тих пр вдзначаться як покровитель царсько влади керуючий обднаним гиптом. 9). Смерть снування псля не вони вважали безпосереднм продовженням земного життя.
виходять на сонячне свтло, злтають на небо до богв, мандрують по пдземному царству (дуат). Монту – бог войны, сражений, побед, боевой доблести. По словам Д. Рола «нет никаких сомнений, что возникновению этой великой цивилизации в Египте способствовал некий мощный внешний импульс имевший место в конце Додинастической эпохи. ».
Потм частше вн згадувався як син Ра, що уособлював сонце. Для реконструкц найважливших сторн життя суспльства стародавнього гипту використовуються й так зван «Тексти саркофагв», що збереглися на саркофагах епохи Середнього царства (XXI-XVIII ст. Огдоада состояла из четырёх супружеских пар. На первый план в её культе мало-помалу вышел мотив материнства, в ней воплотились свойственные многим восточным народам представления о «Великой Матери».
Пзнше виникли уявлення про те, що померл (тобто х Ба (душа) вдень виходять на сонячне свтло, злтають на небо до Богв, мандрують по пдземному царству (Дуат). Згдно з мфом, коли Ра постарв, а люди перестали його поважати навть «замислили проти нього зло», Ра негайно збрав раду богв на чол з Нуном (Атумом), на якй було виршено покарати рд людський. Героиня мифа об истреблении людей, которое поручил ей бог Ра из-за моральной порчи человечества. К местным богам прибавилась группа божеств имевших чужеземное происхождение. Тому вн в першу чергу створив пагорб Бен-бен. Останнй артефакт складався з самого початку пероду Нового царства й аж до кнця стор стародавнього гипту.
Вн був покровителем мисливцв часто зображувався у вигляд сокола або людини з соколиного головою. Тому Амон фараони – дин владики свту, його правител. Коли мова заходить про прамди, читач або турист згаду звичайно прамду Хеопса. Ка -- примарний двйник людини, що мешкав в гробниц. Не тльки створенню свту були присвячен мфи легенди Стародавнього гипту. Крм Ба, кожна людина володла ще одню душею -- Ка. Деяк мфи про Ра повязан з уявленнями гиптян про змну пр року.
гипетськ мфи про початок свту не являють собою дино, цлсно розповд. гипетськ мфи про початок свту не диною цлсною розповддю. Греки назвали эту страну Египтом по названию ее древнейшей столицы – Хи-купта (Белая стена), основанной объединителем Египта Менесом, (в греческой огласовке – Египет). Текст присвячений життю псля смерт, пдготуванню до цього переходу (опис станв душ, випробовування, що чекають пд час снування у тонших вимрах), лише окрем фраменти цього твору присвячен ритуалам.
Верховне положення одного бога чтко виражене у формул: «Ти (Амон) один, котрий створив усе, ти диний, котрий створив живе, з очей якого зявилися люди, з вуст якого виникли боги». Початок виходу з хаосу повязувався з виникненням свтла, втленням якого сонце. Воплощением земли в одних номах был богГеб, в других —Акер. Кроме того, как отдельное божественное начало воспринимался бог солнечного диска Атон. (О Ра, «золотом теленке, рожденном небом», говорится в «Текстах пирамид».
зда знову збрала вс шматки тла докупи. гиптологи налчили в старогипетському пантеон понад дв тисяч богв. Часто одн т ж мфологчн под зображен по-рзному, боги в них виступають в рзному вигляд. По стародавнх мфах люди виникли з слз Ра або були вилплен на гончарному круз Хнумом. Уздовж лн зрок зображено човен, в якй пливе бог сонця.
Осирса зображали з лозою (у Текстах прамд вн названий богом виноградно лози), бля сикомори, у корон з листкв папрусу.
Бог Нун и богиня Наунет символизировали собой первобытный хаотический океан, Хух и Хаухет – бесконечность пространства, Кук и Каукет – мрак, Амон и Амаунет – «невидимое». Велика рогата худоба обожнювався, виступаючи як символ добробуту, достатку родючост. «Кожен день бля не курили там всляк пахощ, а цлу нч запалюють свтильник. Чистих бикв телят гиптяни приносять в жертву всюди. Лтня спека пояснювалася гнвом Ра на людей.
Причина замены идеи циклического перевоплощения, ведущего к возрождению после смерти в земном мире, на идею вечной жизни в загробном, вероятно, кроется в усилиях жречества обеспечить себя неиссякаемым источником вознаграждения, так как обеспечение этой посмертной вечности требовало постоянной повторяемости соответствующих жреческих обрядов. Поява дтей в Атума зумовлю появу подвйност. Саме завдяки релгйнй значущост Гелополь посдав перше мсце псля столиц гипту – Фв (збергся папрус завдовжки 50м, у якому податься перелк дарв – рухомого та нерухомого майна, що Рамзес дарував трьом найбльшим релгйним центрам гипту – назван тут Фви, Гелополь Мемфс). Однако боги разделились во мнениях и в конце концов воззвали за советом к Нейт (так же её называют Маат) богине мудрости. з стародавньо-гипетсько держави мфчне уявлення видозмнювалися. Колись гиптяни шанували ц благодатн сили природи як жноч божества. Часом його смерт був той час, коли повноводний Нл починав вдступати.
« багато нших божества жночо стат, як асоцювалися з небом, – особливо сда – вказували в малюнках на свою небесну природу тим, що носили роги або навть голову корови». По ньому сонце, спустившись за горизонт, пливе вноч. Це розумться дуже просто: людина повинна вклонятися Богам, будувати утримувати храми та регулярно здйснювати жертвоприношення. Щоб вона повернулася до гипту, Ра посила за нею до Нуб Шу Тота, що прийняли образ паванв.
К. Керам в своей увлекательной книге «Боги, гробницы, ученые» пишет о том, что Египет «был стар уже тогда, когда первые собрания на Капитолии положили основание политике римской державы. Псля недовгих роздумв про те, що ж створити ще, бог прийняв ршення про створення Шу (бога втру), який мг би привести в рух поверхню океану, Тефнут (богиню свтового порядку), яка була покликана стежити за тим, щоб Шу не зруйнував те, що буде створено дал. Птах часто зображувався разом з крокодилом, якого вн топче ногами, – символом мороку, з скарабем (гнойовим жуком) на голов – символом воскресння. Частини розчленованого тла Осрса були розкидан по всьому гипту, але сда збрала х все зднала за допомогою Анубса, бога з головою шакала (за одню з версй легенди вн був плодом тамного кохання Осрса Нефтди), який забальзамував тло царя.
Хатхор), богинею з Дендери, «чим символом спочатку була голова або череп корови, який прибивали над дверима храму або на колон». За допомогою сво сестри Нефтиди бога пдземного свту Анубса набальзамувала тло. Це уособлення, безсумнвно, бльш прадавн, нж космогончн де жерцв з великих релгйних центрв. В эпоху Среднего царства и особенно со времени правления XVIII (Фиванской) династии Нового царства в качестве главного бога утверждается другой бог солнца — фиванский Амон (фараоны Среднего и Нового царств происходили из Фив). Таким образом, арабское «эль-Масри» можно перевести как «происходящий от Осириса».
За одним з мфв, творцем людей був, наприклад, гончар — бог Хнум, що представлявся у вигляд барана, який створив х з глини. Земля, що в нших мфологях свту вважали жночим началом, тут виступа запилюженим брудним чоловком (Геб). Перемогу завжди здобувало лто (воскресння природи).
Прамда вершиною вгору символзу життя, вершиною вниз – смерть, потойбчний свт (у цьому контекст цкаво розглянути складов Зрки Давида: спрямований вгору трикутник символзу пднесення до Вищого Розуму, а трикутник, опущений вершиною вниз, – спускання душ на Землю, матеральне снування). Положительные роли при этом принадлежали Амат (богине возмездия за прегрешения), Апису (покровителю плодородия и силы), а также Гору (богу рассвета или восходящего солнца). Найпоширеншим був культ священного бика Апса. У вигляд кшки або жнки з головою кшки зображали богиню веселощв радост Баст (ототожнювали з Тефнут, Сехмет Гатхор, яких шанували як Око Ра, тому Баст також отримала функц Сонячного Ока Геродот ототожнював з Артемдою, мсто культу Баст греки назвали Бубастисом). Жерц Гелополя створили свою версю виникнення свту, оголосивши його творнням бога сонця Ра, ототожненого з ншими богами-творцями Атумом Хепр («Атум» значить «Досконалий», мя «Хепр» можна перевести як «Той, хто виника» або «Той, хто приводить до виникнення»).
За гелопольським легендою, Атум зявився з початкових вод, по його вол з них же почав рости священний камнь Бенбен. Ця верся створення свту не була диною за гипетською мфологю. Население Египта встречало богиню песнями и плясками. Його чльне мсце пдкрплювали знання астроном. Чи виправданий на суд Осрса мг бути тльки покрний терплячий в земному житт, той, що не крав, не зазхав на храмове майно, що не повставав, не говорив зла проти царя т. д., а також «чистий серцем» («Я чистий, чистий, чистий» – стверджу померлий на суд). Однако именно эта деталь, позволяет провести параллель со сходным обычаем у гарамантов и подтвердить вывод М. Матье в том, что хеб-сед был воспроизведением ритуальной смерти царя с последующим «оживлением», восшествием на престол с обновленными силами и возвращением ему «магической власти над природой». Першою версю виникнення свту в снуючому тод вищому суспльств крани був союз Земл та Неба, вд якого народилося Сонце.
Ц стовпи були клькох видв – символ стабльност, мцност та вдродження джед (призначення його дослдники й дос не зясували) – чотирикутний в основ, звужений догори, завершуться чотирма горизонтальними перетинками, ймоврно, спочатку символзував снп пшениц (бо також символом бога Осирса, а той опкувався рослинним свтом), це одна з найпоширенших гипетських сакральних емблем, що використовувалася як амулет уну – гелопольський фетиш (також чотирикутний в основ, звужений догори, але увнчувався хрестом), вд якого походить назва мста коли у середин 3 тис. Щось говориться про походження людей, однак вдсутнй його мотив: або згадуться про перетворення тварин на дюдей, або виступа мотив "доробки" чи "вивльнення (з печери, з-пд земл)". Це був прояв царського культу. Його називали владикою стини, божеством справедливост. Два образи бога, як мстить гипетська мфологя (Хор – син Осрса Хор – син Ра), домнували в рзн сторичн пероди.
Перемога, природно, залишаться за групою, що символзу Верхнй гипет. Ця всмка складалася з чотирьох пар богв богинь, символзуючих елементи творння.
На думку американського дослдника Е. Кейс, у Великй Прамд збергаються лтописи та предмети побуту атлантв, що доводять снування високорозвинених науки й технологй у далекому минулому (сама прамда, на думку Е. Кейс, була збудована мж 10490 19390 роками до н. е., хоча, вдповдно до сторично верс, фараон Хеопс правив приблизно вд 2551 до 2528 р. до н. е. ). Цкаво, що у Гепр не було власного мсця культу. У релг гипту довгий час нема н обовaposязкових догматв, н догматв, отрицавшихся як "ресь". Там же были упомянуты наиболее крупные военные походы и катастрофические разливы Нила. Шампольоном, мир получил возможность ознакомиться с культурой и религией Древнего Египта.
Видимим втленням Амона вважався Нл, якому гипет зобовязаний був свою родючстю. Як втлення сонця, що сходить, вн був тотожний Атуму – сонцю, що заходить, Ра – сонце у зент (зображався у вигляд сокола або людини з головою сокола, увнчаною сонячним диском). Ра, Монту, Пташок, Гр, з Ра – Атум, Гр, Амон, Осирс, Пташок т. д.
Одн й т сам мфологчн под зображуються по-рзному. Третй основний цикл мфв Стародавнього гипту повязаний з Осрсом. Вдповдно до Текств прамд, вн створив себе сам, виникнувши з хаосу, що називався Нуном (первинн води, пдземн води океан, Нл, розлив, небуття – багато значень у давньогипетськй мов). Землеробськ мфи. Жерц Гелополя сформували свою версю створення свту, оголосивши демургом бога Сонця Ра, ототожненого з двома ншими богами – Атумом (досконалий) Гепр (той, що виника, той, що призводить до виникнення).
Ра же, провозгласив своим заместителем на земле Геба, поднялся на спину небесной коровы и оттуда продолжал править миром. IV) тыс. Праздниквозвращения любимой дочери Ра отмечался и в исторический период. Стоячи на першому острвц твердого рунту, Атум приступив до творення нших богв.
Бог-творець. Коли той вирс, вступив у боротьбу з Сетом – ця боротьба посда особливе мсце в мстерях. У гиптян були дуже складн уявлення, повязан з смертю потойбчним свтом. Мж тим Г. Масперо дослджував одну прамду за одною: написи, висчен в блому вапняку стн просякнут зелено-блакитною фарбою (колр життя та вдродження), виявилися всюди: у прамдах Унаса, Тет, Меренра, Пеп.
Можливо, у цьому процес особливу роль вдграло конкретне середовище проживання: велика кльксть диких тварин, вд яких часто залежало життя людини. Ц перш поколння богв представляють в Еннеад основу творння. Згдно з цю версю, сонце народилося вд союзу земл неба. Бог Гор в стародавньому гипт ма окрему мфчну сторю про сво зачатт. В этом символическом облике и в идее о «всевидящем глазе Хора» проявляется связь этого божества с небом и движущимися по нему светилами.
Стоячи на цьому острвц твердого рунту, Ра-Атум-Хепр приступив до створення нших богв. Хор бореться з його вбивцею – Сетом, як уособлюють темряву, нч хаос. Подолавши Сета, Гор воскреша батька. Культ Осрса повязаний з поширенням землеробства в гипт.
В уяв стародавнх гиптян свт буквально кишв найрзномантншими богами та духами. Змужнвши, Гор вступа у боротьбу з Сетом. Найдавнш поховання котв датуються кнцем Х династ (збереглася котяча труна, створена за наказом верховного жерця Мемфса – Тутмоса).
Символики сповнен як релгйн тексти, а й настнн розписи, рельфи, малюнки в папрусах. Таким чином, згдно гелопольському мфу, були створен земля правляч нею божества. Исида сделала из тела убитого Осириса первую мумию. По словам жрецов, знакомивших Геродота с египетской историей и обычаями, египтяне были первыми, «кто установил продолжительность года, разделив его на двенадцать частей», первыми кто назвал двенадцать богов имена которых были впоследствии позаимствованы эллинами, первыми, «кто стал воздвигать богам алтари, статуи и храмы и высекать изображения на камне». Ц змни вдображають соцально-полтичн особливост часу. Мфи заупокйного культу. Примрники люстровано «Книги мертвих» клалися до гробниць поруч з мумю померлого слугували йому дороговказом у потойбчному свт.
Це найпопулярнша збрка релгйних текств заклять у стародавньому гипт. Гршника пожирало страшне чудовисько Амт (лев з головою крокодила), праведник оживав для щасливого життя на полях ару. Его до сих пор называют «даром Нила» и считают родиной пирамид и Сфинкса, устремившего свой взгляд в безбрежные пески. В IV-III вв до н. э. египетским жрецом Мер-не-Тхути (Манефон) было написано сочинение «Египтика», в котором изложена история Древнего Египта с древнейших времен.
Богослови Мемфса (найбльший полтичний релгйний центр Стародавнього гипту, одна з столиць) включили у свй мф про створення свту багатьох Богв, що належали рзним релгйним центрам, пдпорядкували х Пта як творцев всього. Оскльки вн був один, першу пару богв йому довелося породити самому, виплюнувши з рота богв-близнюкв: бога повтря Шу й богиню вологи Тефнут. Тому вн у першу чергу створив пагорб Бен-Бен. Можливо, саме тод боги приставили й коровячу голову. Олександр Великий, який прекрасно вивчив звича гиптян, зрозумв, що для придбання популярност й змцнення сво влади над гиптом вн повинен стати «сином бога, сином сонця».
ще чотири прамди з текстами (трьох дружин царв V династ та маловдомого царя б, що правив у перший перехдний перод). Оскльки вн був один, першу пару Богв йому довелося народити самому. до н. е. Згдно з ними, Ра-Атум-Хепра створив себе сам, виникнувши з хаосу. Легенда про нього зявилася в текстах прамд, але джерело невдомий. Потм ситуаця змнилася, мабуть, через суспльного невдоволення правлнням.
Лишь достигнув противоположного берега, душа покойного могла успокоиться. Архтектурний ансамбль, що оточував прамду, будучи тсно повязаний з давно вже сформованим царським похоронним ритуалом, вдбива одночасно панували тод в гипт суспльн вдносини. Його дружиною царицею була чарвниця сда.
Именно эта идея обновления появляются в египетской религиозной мысли4. Але Сет його спльники швидко зачинили кришку саркофага, запечатали його кинули в рчку. Вот таким образом не следует удивляться сходству функций многих из них. Потм вдрзають стегна, верхню частину стегна, плеч шию. Птах часто зображувався разом з крокодилом, якого вн топче ногами – символом мороку, з скрабем (гнойовим жуком) на голов – символом воскресння.
У великих мстах (номах) снували сво культи, особливо видлялися так центри, як Гелополь, Гермополь, Мемфс Фви. Гр – син сиди приднуться до Гору Бехдстському, вони разом переслдують ворогв, що бжать. У кожнй област (ном) складаться свй пантеон культ богв, втлений в небесних свтилах, каменях, деревах, зврах, птахах, змях. Сестра и верная жена Осириса.
Цей мф, вдомий як Книга Корови, записаний на стнах гробниць фараонв XVIII. После недолгих раздумий о том, что же сотворить ещё, бог принял решение о создании Шу (бога ветра), который мог бы привести в движение поверхность океана и Тефнут (богиню мирового порядка), которая была призвана следить за тем, чтобы Шу не разрушил то, что будет сотворено далее. Захд схд Сонця в рзних мфах пояснювався по-рзному.
ушебти, особые фигурки, обычно в виде запелёнатой мумии. Зображували Осирса часто у вигляд мум, його звичайн атрибути – гак та батг (символи влади), атеф – корона з двома вертикальними перами по обидва боки, а також анк (утм, зображався в руках багатьох гипетських богв). Разом з богами, аналоги яких снують в античнй мфолог, в релг гиптян снувала безлч абстракцй – Ху, Сиа, Сихем, Хех (воля, розум, енергя, вчнсть), Хор Хекенськй (уособлення одн з фаз добового руху Сонця), деяк боги були втленнями вол нших богв, втленнями законв. На роль верховного бога висунувся Ра. Якщо у священних корвниках Мемфса зявлялося на свт теля з особливими священними прикметами, жерц вдразу повдомляли про милостиве втлення Осрса, всюди ця звстка викликала народну радсть веселощ. Звдси – звичай бальзамувати небжчика (мумфкаця) споруджувати йому вчне житло – гробницю.
Потм вдбувався «великий бй» мж Гором Сетом. Частина роздлв Текств саркофагв запозичена з Текств прамд, однак у них також багато нового (порвняно з першоджерелом). Мфи про Озрса заплутан й суперечлив. Потм вн, «величнший, нж той, хто народив його, давнший, нж був народжений», вийшов з Н ун на тому мсц, де згодом виникло мсто Великий Гермополь, там, псля перемоги над силами мороку, свом словом наказав засяяти свтлу з квтки лотоса. Тифон (Сет), брат Осрса, – бог «чужих кран», уособлю безплднсть пустель зле начало.
Повсеместно египтяне почитали и уважали бога солнца Ра, а фараоны считались его детьми. У одному з мфв мовитися, що з вод вийшов горб, на якому розпустилася квтка лотоса, а звдти зявилося дитя (сонце – Ра), що «освтило землю, що перебувала в мороц». У ньому завжди присутнй узагальнюючий початок.
необхдн умови – збереження тла померлого (звдси звичай мумфкован трупи), забезпечення житла для нього (гробниц), ж (принесен живими заупокйн дари та жертви). до н. е. Деяк звр птахи стали вважатися душами богв жили при храмах. Мужские боги Огдоады изображались с головами лягушек, а богини – с головами змей. Головне змст становлять не под, а флософський пдтекст, стоть по них.
У епоху Середнього царства особливо з часу правлння ХVIII (Фванськой) династ Нового царства як головний бог затверджуться стародавнй бог сонця – фиванський Амон (фараони Середнього Нового царств походили з Фв). зида знайшла тло, збрала його життву силу зачала Гора. гипетськ боги, на вдмну вд олмпйських, не мали строго певних функцй. Ц боги складають знамениту гелопольску «девятку» – еннеаду, що почиталася у всьому гипт незмнно присутню в релгйних текстах.
Сет (Сетх) – сын Геба и Нут, брат и убийца Осириса, затем побеждённый и изгнанный в пустыню сыном Осириса, Хором (Гором). У бою Гор позбавля Сета чоловчого начала, але сам втрача чарвне око. У пднжжя усипальниц фараона ховалися царськ наближен, впливов сановники висок посадов особи, з якими цар стикався у свому земному житт близьксть яких могла бути йому примна у загробному свт. Атум, зявившись з нього, не знайшов мсця, на якому йому можна було б утриматися. В ход запекло сутички Сет вирвав одне око Гора, а Гор вдск Сету гентал.
Вот такое вот разнообразие. Люди тоже заметили слабость Ра и объединились против него. до н. э. льна (Фаюм А) и карликовой пшеницы (Меримде), а также коз и овец в еще более отдаленную эпоху (оазисы Набта Плайя и Харга). Спустя какое-то время из него вылупился молодой Ра, которому дали имя Хепри. Цкаво, що при безлч космогончних сюжетв, що пояснюють створення свту, надзвичайно мало мсця придляться створенню людини.
Огдоада – (в переводе с греческого – «восьмерица») – восемь богов города Гермополь, олицетворявших первоначальные стихии из которых возник мир. Богиня сда, мати Гора дружина Осрса, часто зображувалася з коровячими рогами. За цю версю, Сонце народилося вд союзу Земл Неба. В более раннем варианте мифа её заманивает в Египет бог охотыОнурис. За воду, що дару врожай, дякували Хекет (богиня родючост, зображалася у вигляд жаби або жнки з жабою на голов) росу та дощ, явища в гипт рдксн, називали сльозами богин Тефнут богиня Негбет регулювала життдайн розливи Нлу, вона ж створила з чарвного нльського мулу першу людину. Плавая долгое время в водах океана, они создали яйцо и поместили его на единственное место над водой – Огненный холм. Часто одн т ж мфологчн под змальован по-рзному, боги в них виступають в рзнй подоб.
Исида изображалась с троном на голове. Подання про корову-неб сходить до досторичних часв. Люди теж помтили слабксть Ра обдналися проти нього. В отличие от многих восточных народов, египтяне не любили включать в мифы обычных людей, вот таким образом главными их героями всегда были многочисленные боги.
Хор з тих пр вдзначаться як покровитель царсько влади, керуючий обднаним гиптом. А вигляд скарабея, що штовха свою кулю, вказав гиптянам образ Бога, що змщу сонце на неб. Вдомий мф, за яким Ра виник з вогненного острова, що дав йому силу знищити хаос морок створити у свт порядок на основ стини та справедливост (втлення – дочка Ра Маат, яка стоть на нос його барки). Бермудський трикутник. Але Сет на цьому не заспоковся, другий раз кровожерливо вбив Осрса, розчленував його тло. «Уявлення про те, що Нут несла з собою човни богв, коли пдняли, що вони стали зрками, засвдчено дуже рано» (Pyr. 785).
Зображували лотос (пупянок або розпущений) також на державних монетах, у храмах (розписи й колони), на царських коронах. Тод Ра пшов на хитрсть (в деяких мфах вважаться, що йому пдказав це хитрий Той): на шляху Сехмет були розлит тисяч глечикв пива, в яке був подмешан порошок гематиту, щоб зробити його червоним, як кров. В уяв гиптян всесвт виник з первсного водного хаосу (Нуна). Более ранние захоронения в некрополе были сделаны в овальных ямах, вырытых прямо в песке и покрытых пальмовыми листьями.
Життя гиптян залежало вд вод Нлу та родючого мулу, що залишався псля розливв велико рки. Спочатку вважалося, мир був хаос, первозданну пучину вод – Нун. Таким чином, згдно з гелопольським мфом, зявилися земля й правляч нею божества. Осирс як бог мертвих витсня з кнця 3-го тис.
Они должны вернуть Тефнут к отцу, завлекая её пением и танцами (см. Посреди этого Океана поднялся и первозданный холм земли из которого произошла вся суша. Вищим культом в кран був культ сонячного божества. до н. е. Цкаво, що при безлч сюжетв космогонй, що пояснюють створення свту, надзвичайне мало мсця придляться створенню людини. У цьому мф Пташок надлений всма атрибутами пануючи. «Тексты пирамид» и «Тексты саркофагов» послужили основой для составления сборника заупокойных текстов Нового царства – «Книги мертвых», записанной на папирусных свитках и содержащей описание многочисленных обрядов, заклинаний и молитв, позволяющих умершему пройти все испытания в загробном мире и достичь вечного блаженства на «полях Иалу».
У деяких мфах прародителями виступають чоловч божества. Щоб життя продовжувалось псля смерт були необхдн наступн умови — збереження тла померлого (звдси звичай мумфкувати трупи), забезпечення житла для нього (гробниц), жа (приношення живими заупокйн дари жертви). Вони у свою чергу породили: Озрса й зду, Сета й Нефтиду. до н. е., задовго до виникнення класового суспльства. Давнм гиптянам здавалося, що боги створили свт для людей.
Осрс — Бог продуктивних сил природи (у «Книз мертвих» вн названий зерном, в «Текстах прамд» — Бог виноградно лози), рослинност, що вяне воскреса. Все живое, что попадалось Сехмет на пути, она убивала. За уявленням прадавнх гиптян вгор перебува Нут, внизу Геб, а мж ними Шу й Тефнут. «Так, в Мероэ обычай самоубийства царей по приказанию жрецов сохранялся до III в. н. э. ». Виникають уявлення про те, що померл (тобто хня Ба, душа) вдень виходять на сонячне свтло, злтають на небо до богв, мандрують по пдземному царству (дуат).
Пзнше Шу виступа як бог втру, вдповдно до Книги мертвих, – один з суддв над померлими, а Тефнут (Маат) – як богиня свтового порядку, завдяки якй Атум змг створити свт.
Як уособлення висхдного Сонця, вн був тотожний Атуму — сонцю, що заходить, Ра — сонцю, що свтить удень. Атум послав на х пошуки сво Око, яке незабаром привело його дтей до прародичу. Зазначимо, що у Хепри нколи не було власного мсця культу. «Эта «житница» древнего мира вынуждала Рим голодать, когда в тот или иной год нильская вода стояла либо слишком низко, либо слишком высоко». Як вдомо, вд цього примщення назовн веде пд кутом вузький прохд – вентиляцйний канал, а над камерою знаходиться клька порожнх розвантажувальних примщень, споруджених для того, щоб зменшити величезний тиск камяно маси.
Египтяне дали своей стране название Кемет – «Черная», по цвету увлажненной водами Нила почвы, а окружающим раскаленным пескам – «Красная страна». Верховних богв в гипт було клька, залежало це в першу чергу вд районв дано держави. У таких випадках Амона називали Амон-Нл або Кнуфс. Згдно найдавншим текстам вона пднялася з самого початку снував океану. Кожен ранок Нут народжу сонце кожен вечр хова його на нч у свому черев.
Тло Озрса проросло колоссям, життя повернулося до нього (в ншому варант мфу воскресння Озрса повязуться з щорчними розливами Нлу, як пояснюються тим, що зда, яка оплаку Озрса, псля «ноч слз» наповню рку своми слзьми). Разом з нмецьким гиптологом Г. Бругшем вони зняли коп з текств, часто з ризиком для життя, бо майже вс прамди були напвзруйнован (1881 р. ). Драма завершувалася ставленням стовпа «джед», присвяченого Осрсу, що символзував вдродження,, опосередковано, — ус природи.
Особливе мсце посдав культ кшки. Таке зображення досить часто зустрчаться на надгробних памятниках. Найважлившими так зван «Тексти прамд» – найдавнш тексти заклять, замовлянь молитов, що супроводжували заупокйн царськ ритуали, вирзан на стнах внутршнх примщень прамд фараонв V VI династй Прадавнього царства (XXVI-XXIII ст. Гор (Хор), син сди й Осрса, – бог Сонця, заступник царсько влади. Однак бог мудрост Тот виграв у мсячного бога в кост 1/72 частину доби й склав з цих часток пять повних дб, включивши х до календарного року (у такий спосб мф, до реч, пояснював особливост давньогипетського календаря). стародавнього бога – покровителя померлих Анубса – шакала (що перетворився на бога – хранителя некрополя захисника Осирса в присвячених йому мстерях), що вчно сну по кладовищу, а також абдосського бога мертвих Хентамент, сприйнявши ептет «перший на Заход» (т. е.
Згдно ц верс, сонце народилося вд союзу земл неба. снували також нш мфи творння, повязан з Р а: згдно з одним з них, Ра зявився на свт з яйця, яке знс гусак Великий Гоготун згдно з ншим, Ра зявився з сходу в образ Хепри — жука-скарабея, що котить перед собою Сонце нарешт, ще один варант цього мфу оповда, що Ра в образ сокола (або кобчика) спустився на Землю, давши початок суш. Гор вирс, заявив про сво права на трон псля тривало боротьби з Сетом перемг його в бою. Як звичайно, вд уже снуючого мфу не вдмовлялися, образи Геба (бога земл) Нут (богин неба) як батькв бога сонця Ра збергаються в релг протягом ус давньо стор. Хоча в давньогипетськй релг безсумнвно присутн елементи «колегальност», особливо в поворотних моментах дяльност богв, коли вони, наприклад, одноголосно виршують винищити людей, або коли виршують важливе питання про присудження Гору царського титулу, коли перед владикою всесвту – богом Ра – виступають з своми порадами нш боги пантеону.
Но в отличие от Ра культ Монту сильнее подчёркивал не благодетельные, а грозные, разрушительные свойства Солнца (огонь, пожар, засуха). Пд час правлння XXVI Династии вважався втленням зла. В отличие от большинства других представителей местного пантеона изображался не в «зверочеловеческой» форме, а в виде солнечного круга или шара, от которого тянутся руки с ладонями к земле и людям. Тому вн в першу чергу створив пагорб Бен-бен. ниже). Давня арабська мудрсть говорить: Свт боться часу, а час боться прамд. Проте богиня, спянла смаком кров, не угамовувалася. до н. е., Плутарха (1 – 2 ст.
На вдмну вд Атума, Пташок, що створив перших восьмеро богв, заздалегдь задумав творння в свому серц (серце – «сдниця думки») назвав х мена свою мовою (Пташок творив «мовою серцем», тобто думкою словом). Давн греки ототожнювали Ра з Гелосом. В них содержались некоторые отрывки из «Текстов пирамид», но в основном эти надписи были уже результатом теологического творчества жрецов. сну й нша верся мфу – начебто Осирса зачав бог земл Геб у лон богин неба Нут – дружини Ра.
2, м. Вона стала називатися велика чарвниця псля успшного пожвавлення Осрса, але бльш широко вдома сда як богоматр, вигодувала грудьми Гора), а його син Гор (покровитель живуть фараонв, його зображували у вигляд сокола) мстить за смерть батька. Анубс ототожнювався в грекв з Гермесом, що був провдником душ до свту мертвих. Урок на тему : Основний сюжет гипетських мфв, Колснченко В. Д., викладача свтово лтератури Сш.
Подання про небесну коров начебто залишило слд в мен – «Золото», «Золота», яким вона називалася в заростях Дельти. Ц функц Осрса вдбилися в надзвичайно поширенй оповд, що опису його смерть вдродження. Атум, зявившись з нього, не знайшов мсця, на якому йому можна було бвтриматися. Небо в образ великого потоку втлювала богиня Нут, що зображалася жнкою, яка перекинулася дугою через небозвд, обймаючи обидва його горизонти (, отже, посередником мж небесним земним свтом, обдну х). До початку V династ найбльш важлив пости керування державою займали члени царсько см.
Она уберегла младенца от покушений Сета, спрятав в зарослях нильского папируса. «Все зобовязалися постачати в рк вдому частина 365 бикв. Носителем этого импульса автор считает Последователей Гора (египт.
В некоторых мифах прародителями выступают мужские божества. От радости Атум пролил слёзы, они капали на земную твердь и превращались в людей. Наступниками Ра стали його дти, Шу Тефнут, спадкомцями яких стали Геб Нут. Нейт указала на Гора, однако Сет не собирался так просто сдаваться и возобновил войну. Эти боги составляют знаменитую гелиопольскую «девятку» — эннеаду, почитавшуюся во всем Египте и неизменно присутствующую в религиозных текстах.
В другой сказке к Реддедет, жене жреца Раусера, в образе ее мужа является бог Ра и от этого брака рождается трое близнецов — детей солнца, основателей новой династии фараонов. У раншому варант мфу заманю до гипту бог полювання Онурс. Одна з них -- Ба -- у вигляд птаха з людською головою в момент смерт покида тло. Цкаво, що в Хепр нколи не було власного мсця культу.
Ця ж сама легенда мала й нше пояснення. В них содержались сказания о сотворении всего живого на земле. Но их сумела собрать преданная жена погибшего, Исида. Таким образом, египтяне заметили, что воды Нила (Нун) и солнце (Ра) являющиеся символами жизни, обладают определённым во времени рядом природных циклов.
Эта пара родила своих детей, Геба, бога земли и Нут, богиню неба. Как говорилось выше, всех богов египтяне делили на добрых и злых. Мфологя того пероду включала всю культуру первсно людини. У часи Середнього царства Осирс уже не тльки бог потойбчного свту, але й володар дум (про це свдчать мстер Осирса – драматичн твори, що виконувалися в багатьох храмах). Учен вважають, що перша верся цього мфу (космогончн мфи) виникла незадовго до обднання гипту. Апс сприймався як уособлення продуктивно сили природи родючост. пол.
Якщо ж Апс доживав до цього вку, його вбивали. Релгйн тексти (гмни, молитви богам, запис обрядв на стнах гробниць) основними джерелами, що вдбивають мфологчн уявлення гиптян. Нун, або Першоокеан, зображався зазвичай як неозорий предвчний водний простр. Мф про створення свту Атумом, Ра Хепрою вдтворений у «Текстах прамд», а на той час, коли його вперше було вдтворено у камен, вн снував вже давно був вдомий загалу. По утверждению некоторых исследователей, в Древнем Египте было пять тысяч богов. В гробницю клали численн зображення членв см, слуг, рабв. Осрс був зрадницьки убитий його братом, Сетом.
Осрс, на думку гиптян, часто перевтлювався в бика Апса. Фви виконан трумфування, важ гипет рад. Поступово культ худоби трансформувався вд тотемчних врувань до антропоморфним богам, з якими снували рзномантн звязки бика (корови) вдповдного йому мфологчного образу бога: 1) повна тотожнсть 2) бик (корова) як земне втлення божества 3) як атрибут божества.
Ассоциировался с благородным, парящим в небе соколом. не порушуються. Псля цього наповнюють тушу бика чистим хлбом, медом, родзинками, винними ягодами, ладаном, спокйною ншими пахощами. З цим уявленням повязаний мф про покарання людей за х грхи по наказу Ра. Функця. Осрс, супроводжуючи душу померлих до загробного свту, помякшував суворсть воротарв пекла, боровся з чудовиськами, що населяли загробний свт, а перемгши морок за допомогою сонця, що сходить, – Гора – сидв у страшному судилищ смерт й вдкривав очищенй душ ворота вчного житла.
Культ Сета в это время не нёс безусловно отрицательных черт. Найбльш значн з них – «Тексти прамд» --найдавнш тексти заупокйних царських ритуалв, вирзан на стнах внутршнх примщень прамд фараонв V та VI династй Давнього царства (XXVI – XXIII ст. до н. е. ), «Книга мертвих»- складаться починаючи з пероду Нового царства й до кнця стор гипту. Вд радост Атум пролив сльози, вони капали на земну твердь перетворювалися на людей. Культ воскреслого Озрса став основою заупокйного культу. Часто одн й т ж мфологчн под зображен по-рзному, боги в них виступають в рзному вигляд.
Уявлення про Осрса, як про бога родючост, було перенесено на фараона, який вважався магчним осереддям родючост крани тому брав участь в усх основних обрядах землеробського характеру: — з настанням часу пдйому Нлу кидав в рчку свит — указ про те, що початок розливу настав — перший урочисто починав пдготовлю рунту для посву — зрзав перший снп на свят жнив — за всю крану приносив подячну жертву Богин врожаю Рененутет статуям фараонв, що померли, псля закнчення польових робт. Збори проходили тамно, щоб люди не дзналися, що хнй задум розкритий. Повнстю ц написи були опублкован через тридцять рокв псля знайдення. За уявленнями гиптян богиня неба Нут щоранку робила на свтло Ра – бога сонця, а щовечора ховала його в свому черев. Вра, яка панувала в цй кран, припускала наявнсть життя псля смерт.
Багато хто примряв саркофаг, але не було рвних Озрсу за статурою. Йде Хатор до свого будинку. Эта восьмёрка состояла из четырёх пар богов и богинь, символизирующих элементы творения.
У кожному номе (адмнстративному окруз) крани вироблялися власн верс одним т ж сказань. У т часи гиптяни звеличували не тльки саме свтило, а й стад його снування на земл: ранковий вечрнй сонце. Чи розглядалося як противник Осрса Гора.
З того часу гиптяни корилися йому беззаперечно. Напис був двомовний (блнва), виконаний трьома системами письма: старогрецькою та двома старогипетськими (демотичною та роглфчною). Це уособлення, поза сумнвом, древньо, нж де космогонй жерцв з крупних релгйних центрв.
Собрание проходило тайно, чтобы люди не узнали, что их замысел раскрыт. Основним регоном шанування бикв корв був Нижнй гипет, де гиптяни бльше займалися скотарством, у звязку з великою клькстю пасовищ, центри культу були в мстах нбу-хедж (Мемфс), уну (Гелополь), також в Верхньому гипт – в мст ун (Гетмонтс). Ворожими тваринами (з незрозумлих причин) вважалися також черепаха та свиня.
до н. е. ). Згдно з «Тексту прамд», Ра – Атум – Хепр створив себе сам, виникнувши з хаосу, що назване Нуном. Нефтида (Небетхет), сестра Осрса та сди, – сутнсть у гипетськй релгйнй лтератур залишилася незясованою. У кожнй област (ном) складався свй пантеон культ богв.
Амон, набувши загально-гипетського значення, ототожнються з богом сонця Ра – Амон-Ра. А вигляд скарабея, що штовха свою кулю, вказав гиптянам образ бога, що змщу сонце на неб. Псля обднання крани пд владою правителв Верхнього гипту характер обряду мняться. У стародавнх мфах поява сонця звязуться з яйцем, знесеним на горб, що пднявся з хаосу, птахом «великий Гоготун». В сказке о мудром юноше Са-Осирисе (его имя в переводе означает «Сын Осириса») описывается загробное царство, куда он ведёт своего отца и суд над мёртвыми. до н. э.
Культ Осириса был тесно связан с древними земледельческими верованиями, навеянными ежегодным увяданием растительности и её весенним «возрождением» из зёрен. Оскльки вн був один, першу пару богв йому довелося породити самому. Каждый египетский ном имел свое священное животное и свое священное дерево. И древнеегипетская не является исключением. Гмни, присвячен Ра, що подорожу царством Осрса (потойбчним свтом), потрапили до «Книги Мертвих» крм того, до нас дйшли 75 величань на честь Ра в гробницях Рамесидв — фараонв 20 династ. настльки вона спянла, що не могла навть дзнатися людей заподяти м шкоду. Значною мрою на врування первсних гиптян, як на все хн життя, впливав Нл, щорчний розлив якого завдавав на береги родючий грунт, що дозволяло збирати добр врожа (олцтворене добродйних сил), але нод вн викликав значн лиха – повен (олцтворене сил згубних для людини).
Помимо богов перечислены некоторые монстры, духи и волшебные существа. е. ) Сет вважався покровителем царсько влади, фараони брали мaposя у його честь (Мереж Перший, Мереж Другий). Мфами про це божество гиптяни пояснювали також традицю кровозмшання в царськй родин (зда – сестра дружина Озрса, а вони – батьки Гора-молодшого). Когда наступал этот срок, человек должен был удавиться бычьим хвостом. Под влиянием мифа об Осирисе была создана сказка о двух братьях Бате и Анубисе, в которой ложно обвинённый Бата погибает, а затем оживает вновь при помощи Анубиса (в образе Баты сохранились также черты бога — быка Баты). Мсто цлком зникло, збергся лише обелск, який спорудив цар Сенусерт у 20 ст.
У кожному ном (адмнстративному окруз) крани вироблялися власн верс одних тих же оповдей. Часто Амона зображували в синх тонах (колр води), з баранячою головою, нод з цапиними рогами, символом розмноження на голов диск з сонячними променями у руц вн трима символ Нлу жезл милостивих добрих богв. Про це говорить нам гипетська мфологя.
Вони у свою чергу породили двох богв двох богинь: Осрса, Сета, сду Нефтиду. У старогипетсько мфолог геров, подбних Гераклу, нема мж людьми, н серед богв. Оскльки Небо уявлялося також водним потоком, ногда тло корови покривали лн, що зображували воду, в цй форм божественна корова називалася Мехет-Урт або «Великий Потк» вже в III тисячолтт вона була вдома також як Метуер «велика корова в вод».
Яростная львица увидела это озеро, приняла его за человеческую кровь и начала жадно пить. починаючи з самого генерала, якому приписувалося жертвувати 60 бикв, його дружини (3 бика), вищих вйськових духовних сановникв (по 10 бикв) кнчаючи чиновниками другого рангу, мськими громадами област та робочими. Боги – вот главные герои подобных произведений во многих других цивилизациях.
гипет називали «краною Сонця», фараонв -- «синами Сонця». Хто вдкри тамницю прамд, тому вдкриються вс решта тамниць Свтобудови. Атон – бог солнечного диска (или, скорее, солнечного света), упоминавшийся ещё в эпоху Среднего царства и провозглашённый главным богом Египта во время религиозной реформы фараона Эхнатона. У триваючому акт творння вд першо пари богв – Шу (Повтря) Тефнут (Волога) – народилися Геб (Земля) Нут (Небо). Тогда Ра пошёл на хитрость (в некоторых мифах считается, что ему подсказал это хитрый Тот): на пути Сехмет были разлиты тысячи кувшинов пива, в которое был подмешан порошок гематита, чтобы сделать его красным, как кровь. Небесний купол, який оберга та да небесне сяйво, сприймався як жноче божество Нут ( згнуте над землею тло утворю небосхил, а молоко грудей живить усх земних стот), два ока – Сонце Мсяць, вони почергово дивляться з небес удень вноч, щоби нколи не випускати з погляду свого пдопчного – людину кров, яку вона пролива щодня, народжуючи сонце сонячного бога, зафарбову враншню зрницю – вона ста рожевою.
Поруч з записом знаходилося зображення небесно корови. Але зда свою магю повернула до життя чоловка, щоб встигнути зачати дитину. Имена некоторых богов оформлены как гиперссылки, ведущие на подробные статьи о них. Малюнки зображають яка прибула до гробниц похоронну процесю, богиню, яка в образ корови зустрча прибулого небжчика, розсуваючи «зарост папрусу, дивом виросли на цих безплдних скелях».
Известна древнеегипетская богиня Селкет изображавшаяся со скорпионом на голове. 2, м. Из слияния этих этнических групп постепенно оформлялась египетская народность. У триваючому акт творння вд першо пари богв – Шу (Повтря) Тефнут (Волога) – народилися Геб (Земля) Нут (Небо). Атум, що зявився з нього, не знайшов мсця, на якому йому можна було б утриматися.
Стоя на его вершине, Атум породил Шу, бога воздуха и Тефнут, богиню влаги. Населення гипту зустрчало богиню пснями танцями. Якщо рвновага терезв не порушувалася, душа отримувала виправдання (оживлення для щасливого життя на полях алу), якщо серце виявлялося важчим, то його пожирало чудовисько Аммат (лев з головою крокодила). Початок виходу з хаосу звязувався з виникненням свтла, втленням якого було сонце. За посередництвом богин Нут здйснються символчне перенесення гармонйно будови всесвту на землю, таким чином на земл встановлються порядок, що сну на неб.
Варант космогон Мемфса у порвнянн з гелопольським значно абстрактнший: свт Боги створен не за допомогою фзичного акту (як у процес творння Атумом), а виключно думкою словом. сду в греко-римському свт називали не накше як «та, у яко тисяча мен» сда, ймоврно, здебльшого уособлювала небо – зображувалася у вигляд корови або жнки з коровячими рогами на голов, – тому що саме цей образ асоцються з бльш давньою гипетською богинею Хатор, що уособлювала небесний простр, на якому рухаться сонце, зображувалася у вигляд жнки з рогами й нод вухами корови Вдмтн ознаки сди – диск, подвйна корона, що вказу на панування над Верхнм Нижнм гиптом, роги, на як розгнваний Гор замнив корону матер, за те, що та пощадила Тифона, приведеного до не в оковах. Так, сонячного бога спершу зображували у вигляд лева чи сокола, богиню Сохмет – у вигляд левиц, мсячного бога Тота (його ще вважали богом мудрост й письма) – у вигляд бса, охоронця пдземного царства Анубса – у вигляд шакала, бога вйни Впуата – у вигляд вовка, охоронцями особи фараона вважали сокола, коршака, гадюку та бджолу, самого ж фараона зображували у вигляд сфнкса. След этого верования обнаруживается в ряде глав «Книги мертвых», повествующих о превращении умершего в обожествленных животных или растения. Нун, або Першоокеан, зображувався звичайно як неозорий передвчний водний простр. Ще в утроб сво матер Нут Озрс зда полюбили один одного.
Як звичайно, вд уже снуючого мфу не вдмовлялися, образи Геба (бога земл) Нут (богин неба), як батькв бога сонця Ра, збергаються в релг протягом ус прадавньо стор. У гелопольському мф бог Атум, ототожнються з сонцем – Ра, що зявився з хаосу, – Нуна («що створив сам себе»), сам себе заплднив, проковтнувши власне смя, народив, виплюнувши з рота, перших богв: пару Шу Тефнут (бога повтря богиню вологи). На случай повреждения или уничтожения мумифицированного тела умершего в гробницу помещали его портретную статую (наряду с мумией призванную быть вместилищем его ба и ка). На них напустили солнечное око, любимую дочь Ра, называемую в мифе Сехмет или Хатор. З гипетсько Небетхет перекладаться як «володарка будинку», також прийнято вважати покровителькою породлей. Лише пзнше з не видлилися релгя, наука, мистецтво.
Дв небесн субстанц уособлювалися двома богинями, що символзують небо. У глибин мстилася молитовня з помилковими воротами жертовником. Згдно з цю версю, сонце народилося вд союзу земл й неба. мя Геба писали роглфом качки, хоча вона й не була його священною твариною (до реч, у одному з текств дочка Геба зида названа яйцем качки).
Все они начертаны на стенах скальных гробниц ряда фараонов XVII и XIX династий. В погребениях эпохи Нового царства в большом количестве сохранились т. н. Але не так-то просто було зупинити випущену на свободу дику силу Сехмет. рис.
У деяких варантах мфу Хор називаться сином Ра, бога сонця. Священним вважався блий бс з чорним забарвленням крил. При помощи магии Исида зачала от мёртвого мужа сына, Хора. Основними джерелами, по яких вивчають мфологчн уявлення про врування, культи, обряди стародавнх гиптян рзномантн релгйн тексти: гмни й молитви богам, записи поховальних обрядв на стнах гробниць. Коли Ра постарв («його кстки стали з србла, його плоть з золота, волосся з чисто ляпс-лазур»), люди перестали почитати бога-царя навть «замислили проти нього зл справи». Повернувшись, Тефнут одружуться з свом братом Шу, що провща народження природою нових багатих плодв.
Як дозволя припустити гипетська мфологя, Хор спочатку був племнним божеством. нод вн вважався заступником ремесел. Вони в свою чергупородили двох богв двох богинь: Осрса, Сета, сда Нефтида. Богиня неба Нут (див, Нут) прийняла образ корови, яка порушувала в небо втомленого вд перебування на земл з людьми бога сонця Ра: «Коли настав свтанок.
Вн мстився десь на заход, в Лвйськй пустел, у вигляд райських полв алу. Цього бога зображали огрядним чоловком з великим животом, жночими грудьми, на його голов – тара з папрусв (папрус символом Нижнього гипту), у руках – посудини з водою та лотос (символ Верхнього гипту). Урожай винограду залежав вд бога виноградно лози Ша. Вд них пшли Геб (Земля) Нут (Небо). Исида – олицетворение вечной женственности – супруги и матери.
Натепер борються дв групи, одна з яких в одяз верхнього гипту, а нша — Нижнього. Так виникла Велика Девятка богв – Гелопольська Еннеада. Померлий фараон прирвнювався до Озрса, який знаходить вчне життя. Изображался с головой сокола, увенчанной солнцем в короне. Египетский предлог «м» означает «от», а Асра, Асар или Усир – имя великого бога плодородия и загробного царства Осириса в греческой огласовке.
«дальний», «вышний», «горний») бог небесной лазури, с чьим образом связывалось представление о том, что суть мирового первоначала – ясность, чистота, разумная упорядоченность, устойчивость. З Амоном повязане обожнювання фараонв – «синв бога».
Список даёт персонажи в алфавитном порядке. сонце вдень обтка землю. Вн всм його нащадкв утворювали так звану Еннеад Гелополса. Як завжди, вд вже снуючого мфу не вдмовлялися, образи Геба (бога земл) Нут (богин пднебння) як батькв бога сонця Ра збергаються в релг впродовж вс древньо стор. Давн гиптяни вважали, що Боги створили свт для людей.
боги виступають у рзному вигляд. Нут ( ептети – величезна матр зрок, та, що народжу богв) вважалася втленням тисяч душ. Схд сонця був символом другого народження, життя вчного.
(Пережитки представлений о том, что зачатие происходит от заглатывания, сохранил и фольклор: в «Сказке о двух братьях» неверная жена Баты зачала, проглотив случайно щепку). Нут часто ототожнювалася з ншими богинями-матерями: Мут, Таурт, небесною коровою Гатор ( сином був Ра – золоте телятко). Вчен вважають, що перша верся цього мфу виникла у час, що переду обднанню гипту. На думку вчених, велик жерц до космогончним деям звернулися пзнше. Атум, що зявився з нього, не знайшов мсця, на якому йому можна було б утриматися. О чем же и о ком повествовала мифология древнего Египта.
Стоячи на цьому острвц твердого рунту, Ра-Атум-Хепра розпочав створення нших космчних богв. XIX XX династй, Вперше вн був виявлений на стнах гробниць Мереж I Рамсеса III. Характер походження багатьох мфв реконструюються на основ пзнх текств. У грецькому виклад Осрс та сда – дти бога сонця Ра Щоб покарати за зраду розгнваний Ра сказав дружин, що в не не можуть народитися дти в жоден з днв року (тод календарний рк складався з 360 днв).
Директор обсерватор в Бурже (Франця) абат Море виявив дивовижн реч – помноживши висоту Велико Прамди 148, 21м на 1 млн., вн отримав вдстань вд Земл до Сонця в клометрах те саме число отримав по-ншому – склавши чотири сторони основи прамди (довжина кожно склада 232, 805 м) подливши отриманий результат на дв висоти прамди. Характер походження багатьох мфв реконструюються на основ пзнх текств. Если же у него самого не хватало мужества, его под веселые крики и смех душили соплеменники». Два образи бога, як мстить гипетська мфологя (Хор – син Осрса Хор – син Ра), домнували в рзн сторичн пероди.
Такие папирусы, как «Карлсбадский», «Туринский», папирус Жумильяка, Эберса, Эдвина Смита, математические папирусы и др. Шемсу-Гор), непосредственных предков первых фараонов, «элитой чужеземного происхождения», «характерные арменоидные черты» которой говорят о том, что ее представители «были выходцами с нагорья Загрос». От опьянения ей поневоле пришлось прекратить свою бойню. Согласно этой версии солнце родилось от союза земли и неба.
Впоследствии этот город получил название Мемфиса. Крм того, нердко з позитивного боку в мфах згадувалися Анубс, сда, Осрс Птах. мсто перетворилося на центр культу бога Сонця творця свту, символом цього бога став нший вид священного стовпа – обелск (так назвали греки).
Чому як Атума замнив Ра, не витснивши, однак, цлком, невдомо. мя Мут писалося роглфом шулки, що читався «мут», тому, напевно, вдмтною ознакою богин був яструб, символ материнства (давн гиптяни вважали, що вс яструби – самки). Його чльне мсце пдкрплювали знання астроном. снував мф, згдно якому сонце було народжене у вигляд теляти величезною коровою – небом. Тексти прамд свдчать про злиття цих двох богв.
Нун, або Першоокеан, зображався зазвичай як неозорий передвчний водний простр. Жриц в образах сди Нефтиди зображували пошуки, оплакування поховання бога. В других мифах появление солнца связывается с яйцом, снесенным на поднявшемся из хаоса холме птицей «великий Гоготун». У найбльш спекотну пору року сонце, вважалося, розпалються гнвом на людей.
Девятеро цих божеств склали Гелопольську Еннеаду, на чол яко стояв Ра. Мумю вкладали в витягнуте становищ. За мфологчними уявленнями, удень Ра пливе баркою небом, ввечер пересда в ншу барку та спускаться у потойбчний свт, пливе пдземним Нлом, а зранку знову зявляться на горизонт (гиптяни вважали, що небо – це водяна поверхня, небесний Нл, а пд землею також Нл). Таким чином вн розраховував, що воскресити його бльше не буде можливост. Хор (Гор) – (букв. Таквиникла Велика Девятка богв – гелопольським Еннеада.
Згдно з мфологчними поглядами, заснованими на де творння (креац), свт був створений якоюсь надприродною стотою – богом, демургом, великим чаклуном. Им противостояли четыре пары божеств, наделённых положительными силами: Хух и Хаухет (боги бесконечности), Нун и Наунет (боги воды), Кук и Каукет (боги темноты), Амон и Амаунет (невидимые боги). Геродот написал: «О Египте мои замечания будут очень длинными, так как ни одна страна не владеет таким количеством чудес и ни одна не имеет так много произведений, которые трудно описать». Тому до храмв, присвячених Амону, вели доржки з обох бокв прикрашен баранячими головами.
З виникненням писемност зображення почали зазнавати певну дею, зaposявилися людськ риси. Сохранившиеся упоминания о том, что смерть Менеса после 60-летнего правления связана с гиппопотамом, а Аха (Ахтоя) – с крокодилом, возможно, указывают на обычай ритуального утопления царей. У цьому сенс, акт створення свту як би повторювався щорчно. гипетськ мфи про початок свту диного, цлсного розповд. Он считался столь же необходимым для мира, как Гор.
Але надал Осрс ста богом загробного свту. Вследствие распада Древнего царства, децентрализации политической власти и последовавшей за ними демократизации заупокойного культа, появились надписи на стенках каменных или деревянных саркофагов вельмож – «Тексты саркофагов». гиптяни врили, що людина волод деклькома душами. Псля завоювання великй територ вождь-сокл став першим фараоном. (Цкаво, що вдстань вд Кайласу до Пвнчного полюса така сама, а в давнх релгйних текстах згадуться, що Пвнчний полюс розташовувався в район Тибету був свтлицею Сина Богв, що Всесвтнй потоп був викликаний змщенням полюса, а загадков будвнич прамд вдобразили висотою прамди Тибету вдстань майбутнього чи попереднього змщення полюсв). Навпаки, корв приносити в жертву м не дозволено: вони присвячен сда е. Адже сда зображуться у вигляд жнки з коровячими рогами (подбно зображенню о у еллнв), все гиптяни так само шанують бльше за всх тварин корв».
Пзнше виникають уявлення про те, що померл (тобто х ба, душа) днем. Через якийсь час з нього вилупився молодий Ра, якому дали мя Хепри. Воскреснув, тот удалился в подземное царство мёртвых и стал его царём и высшим судьёй. Лише досягнувши протилежного берега, душа покйного могла заспокотися. На них напустили сонячне око, улюблену дочку Ра, звану в мф Сехмет або Хатор.
Так богов стало девять и они смогли заняться сотворением людей. Стародавнм гиптянам здавалося, що боги створили свт для людей. З III тисячолття Метуер розглядалася як божество- покровителька закоханих. За ншою версю, батько бога – Осрс.
Сохраняющаяся веками связь названия юбилейного праздника с хвостом, ставила египтологов в тупик, поскольку царский атрибут – бычий хвост, хоть и навешивался фараону при исполнении ритуала, но, как считалось, не играл «специальной роли в этом празднике». Померлий вимовляв «Сповдь заперечення» що включала 42 пункти, а потм вдбувалась психостася: зважування серця померлого на терезах, урвноважених стиною (зображенням богин Маат або символами). У старогипетськй мфолог геров, подбних до Гераклу, нема н серед людей, н серед богв. Бог пустел грози, котрий уособлював зле початок.
Вследствие этого его «военный аспект» вскоре затмил собой первоначальный образ небесного светила. Нун, або Первоокеан, зображувався звичайно як неозоре одвчно водний простр. Цкаво, що у Хепр нколи не було власного мсця культу. Вд союзу ц першо пари народилися Геб (бог земл, а по сут сама Земля) Нут (богиня неба або саме Небо). Одних египтяне почитали и любили, а других страшились или откровенно боялись.
Системне вивчення мфолог Давнього гипту почалося в вроп щойно в середин ХХ ст. Нещодавно вдкрито човен, що знаходилася в прамди Хеопса, ма 40 м довжини. З поширенням культу Осрса, утвердилось уявлення про Сете, як про вбивц доброго бога. Релгйн де преддинастического Египета були виражен схематично.
Идёт Хатор к своему дому. 10). У кожнй област (ном) склався свй пантеон культ богв, втлених у небесних свтилах, каменях, деревах, птахах, змях т. п. гипетськ мфи мають вагоме значення надають надзвичайний матерал для порвняльного вивчення релгйних врувань на Сход, дослдження деолог греко-римського свту, а також стор виникнення розвитку християнства.
Його батьком матрю були Осрс зда. Так виникла Велика Девятка богв – Гелиопольская Еннеада. Проаналзуйте поняття «мф» «мфологя». Щоранку Нут виробля свт сонце щовечора хова його на нч у свому черев.
У Фвах головним богом був Амон – бог-творець усього сущого, що змушу природу щороку вдроджуватись. Самый многочисленный пантеон древнеегипетских «первоначальных» богов существовал в мифологической версии сотворения мира, найденной в Гермополе.
Джерела гипетсько мфолог. Найзначнш з записв, що дозволяють вдкрити завсу тамниц мфв гипту – це найдавнш «Тексти прамд», заупокйн царськ ритуали, вирзан на внутршнх стнах прамд фараонв, що вдносяться до V VI династ.
Боги еннеади вважалися першими царями гипту. Умерших животных бальзамировали и хоронили в специально для них отведенных некрополях. На малюнках нердко зустрчаться мумя Осрса з пророслими з не сходами, як полива жрець. Хеопса) продолжают поражать воображение.
Це зображення доказом того, що гиптяни поклонялися коров як священнй тварин в ус часи. В пучине Великого Хаоса (Нуна) царили силы, направленные на разрушение, состоящие из трёх пар божеств: Низа и Ниаут, символизирующих пустоту, Тенема и Тенёмуит, обозначающих исчезновение во мраке, а также Герех и Герехт – богов ночи и тьмы. Псля завоювання великй територ вождь-сокл став першим фараоном. Для давнх гиптян ця книга була чимось на зразок Ббл для християн. Жерц Гелополя (великого релгйного центру Стародавнього гипту) створили свою версю виникнення свту, оголосивши його творцем бога сонця Ра, ототожненого з ншими богами – творцями Атумом й Хепр («Атум» значить «Досконалий», мя «Хепр» можна перекласти як «Той, хто виника» або «Той, хто призводить до виникнення»). В них домнують три теми: полтична (мф про подинок мж Озрсом Сетом вдображав боротьбу мж Верхнм Нижнм гиптом, наслдком чого було утворення дино гипетсько монарх) землеробська (гиптяни повязували з Озрсом змну вегетацйного та мертвого перодв у житт природи) есхатолчний (Озрс творив посмертний суд, винагороджуючи праведникв караючи гршникв). Поклонялися також у Гелопол священному хвойному дереву шед (не пддаться точншй атрибуц), на листках якого богиня Сешат записувала сторичн под, та верб, повязанй з культом Фенкса, що звив соб гнздо в глл.
У цьому сенс акт створення миру як би повторювався щорчно. У вир Великого Хаосу (Нуна) панували сили, спрямован на руйнування, що складаються з трьох пар божеств: Низу Наут, що символзують порожнечу, Тенема Тенёмут, що позначають зникнення в мороц, а також Герех Герехт – богв ноч темряви. Коли примрявся Осирс, закрив саркофаг, заливши свинцем, кинув у Нл. На загал, функц гипетських богв були нестабльн.
Смерть кшки в будинку вдзначалася спецальним трауром для всх мешканцв (труп перевозили у спецальне примщення, бальзамували ховали). Так уявлення мали реальну основу: влада фараона була совершенною, йому пдкорявся величезний аппарат чиновникв, йому належали вс земл в держав, золот рудники копальн србла, в його особисте розпорядження надходили податки. Мф про створення свту Атумом, Ра Хепрою вдтворений у «Текстах прамд». Жерц Гелополя створили свою версю виникнення свту, оголосивши його творцем бога сонця Ра, ототожнюваного з ншими богами — творцями Атумом Хепрою («Атум» — «Досконалий», «Хепра» — «Той, хто виника» або «Той, хто призводить до виникнення»).
Ра ж, проголосивши свом заступником на земл Геба, пднявся на спину небесно корови звдти продовжував правити миром. Древнеегипетская мифология, прежде всего, призывала человека не противиться происходящим событиям, не идти наперекор тому, что сейчас принято называть судьбой ибо всё, сделанное вопреки «мудрому порядку», обернётся против человечества. гипетська мфологя почала формуватися в 6 – 4-м тис. Культ лотоса повязаний з культом води в гипт, яка була востину священною стихю. Син Хеопса Микерин, уболваючи за свою рано померло дочки, «наказав виготовити з дерева порожнисту корови, позолотити потм покласти в не покйну дочку».
до н. е. Вдтод щовесни, коли зявляються нов пагони, гиптяни святкують вдродження Озрса.
Мфи пояснюють появу рзних природних культурних особливостей, оповдають про походження космосу й людини, розповдають про зрки й планети, про чудесних стот -- родоначальникв племен, про надприродне фантастичне спорднення мж певними групами людей (родом, племенем) тотемом, оспвують подвиги геров, попереджають про кнець свту й катастрофи. В дн мстерй Осрса справлялися обряди коронац фараонв, що також драматизувалися. Например, с Амоном отождествляются Ра, Монту, Птах, Гор, с Ра —Атум, Гор, Амон, Осирис, Птах и т. д. Тому вн у першу чергу створив пагорб Бен-Бен. Под землёй Ра постоянно старается проглотить (но всегда неудачно) громадный змей Апоп (Апофис), воплощение хаоса. Вважаться, що явно Сет н втленням зла.
Над покйним, Осрс, разом з ншими богами, вершить замогильний суд (йому спецально присвячена 125-а глава «Книги мертвих»). рис.
сда зачина вд мертвого чоловка сина Гора. Вчен вважають, що перша верся цього мфу виникла незадовго до обднання гипту. Найзначнш з записв, що дозволяють вдкрити завсу тамниц мфв гипту – це найдавнш «Тексти прамд», заупокйн царськ ритуали, вирзан на внутршнх стнах прамд фараонв, що вдносяться до V та VI династ.
З одного боку, зображення було на головному убор фараона як знак його влади на земл й на неб (так званий урей) служило захистом вд усх ворогв. Осрса, який щасливо царював в гипт, пдступно вбив його молодший брат — злий Сет. Оскльки Ра-Атум-Гепр був один, першу пару богв довелося народити самому: сам себе заплднив, проковтнувши власне смя, сам народив – виплюнув близнюкв Шу (втлював повтря, простр мж небом землею) Тефнут (волога) – його жноче доповнення. нший французький гиптолог, Г. Жек, вдкрив у 1925-1932 рр.
Над покйним Осрс разом з ншими богами вершить загробний суд (йому спецально присвячена 125-я глава «Книги мертвих»). Стоячи на його вершин, Атум породив Шу, бога повтря, Тефнут, богиню вологи. Поряд з культом бикв снував культ корв.
Возмужав, Хор вступил в жестокую битву с Сетом, одержал победу над ним и изгнал из Египта. Даже не будучи историком, любой человек осознаёт, что мифология любой древней цивилизации основана на мировосприятии конкретного народа. Вважаться, що саме Осирс позбавив людей дикого способу життя, навчив сяти злаки, садити виноградники, пекти хлб, виготовляти вино та пиво, добувати й обробляти мдь золото. Псля обднання крани пд владою правителв Верхнього гипту характер мстерй змнються.
У тривалому акт творння вд першо пари богв — Шу (Повтря) Тефнут (Волога) — народилися Геб (Земля) Нут (Небо). Видимим втленням Амона вважався Нл, якому гипет зобовязаний був свою родючстю. Характер Осрса, як Бога рослинност, вдбився в ншому цикл обрядв. Мф -- ця почуттве уявлення про свт, коли людина не протиставля себе природ. У середньовчнй алхм анх був символом безсмертя.
Шампольйон почав працювати над копю Розетського напису (оригнал збергався у Лондон). м протистояли чотири пари божеств, надлених позитивними силами: Хух Хаухет (боги нескнченност), Нун Наунет (Боги води), Кук Каукет (боги темряви), Амон Амаунет (невидим боги). до н. э. ), «Книга мертвых» (см. Греки ототожнювали Амона з Юптером.
Цкаво, що у Хепр нколи не було власного мсця культу. Вони тамно виготовили саркофаг, якому не було рвних за красою. Центром культу Осирса був Абдос (вважаться, що тут зида поховала голову бога). до н. э. ) «Тексты саркофагов», сохранившиеся на саркофагах эпохи Среднего царства (21-18 вв.
Древний Египет, несмотря ни на что, остаётся одной из самых загадочных цивилизаций. Перемогу завжди брало лто (воскресння природи). У Осрса був брат – Сет, який вбив його ще до зачаття Гора, щоб заволодти краною. Йому ж саркофаг дуже сподобався, вн виршив також спробувати. Нада йому вигляд скарабея був повязаний з переконанням, що цей жук здатний розмножуватися сам по соб, звдси його божественна творча сила.
Когда тайна иероглифов была раскрыта Ж. -Ф. Осрс – основний бог гипту, тому його мя фгуру майже у всх гипетських мфах алегорях. Бог Верхнього гипту. До н. Е. ), «Тексти саркофагв», що збереглися на саркофагах епохи Середнього царства (XXI – XVIII ст. У них мстилися оповд про створення всього живого на земл. Урожай винограда зависел от бога винограднойлозыШаи.
О как сладостно, когда она приходит. », - говорится в гимне. Спочатку успх приходить до Сету, але, врешт-решт, завжди перемага Хор. Одним з найважливших аспектв похоронного культу мумфкаця або бальзамування тла померлого.
Нащадки Птолемея, користуючись його прикладом, одержували почесний титул «сина сонця» вд жерця в храм Амоиа. Атум послал на их поиски своё Око, которое в скором времени привело его детей к прародителю. Цю прамду вважають найдосконалшою у свт спорудою, еталоном мр ваги, кажуть, що в геометричнй форм (октаедр, половину якого вона й становить) закодована нформаця про будову Всесвту, Сонячно системи та само людини.
У Мемфсському варант Птах творив думкою та словом. Коли Озрс повернувся, на його честь влаштували банкет. е. «первый из мертвых»). Главным центром культа Амона («невидимого воздуха») являлись Фивы. «Праздник хвоста»), справлявшийся здравствующим фараоном в новолуние через 30 лет правления и повторявшийся затем через каждые три года.
В основному ж гиптяни обмежувалися переконанням, що людина зобовязаний свом снуванням богам, як чекають вд нього за це подяки, що розумться дуже просто: людина повинна поклонятися богам, будувати утримувати храми, регулярно здйснювати жертвопринесення. З створенням рабовласницько держави гиптяни стали обожнювати фараона, який вважався живим богом на земл. боги виступають у рзному вигляд. рис. Наприкнц останнього зимового мсяця «хойяк» — початок першого мсяця весни «тиби» здйснювалися мстер Осрса, пд час яких в драматичнй форм вдтворювалися основн епзоди мфу про нього.
Хижий птах нердко називалася царицею неба, грзн вожд ототожнювалися з нею, як Хор. У гипетських календарях вн називаться «Вдень виноградно лози повноти Нила». А Гор, чим втленням представлявся фараон, став мати менше значення – набув статусу сина верховного божества. Чтение этих глав должно было обеспечить умершему превращение после смерти в золотого кобчика, цветок лотоса, феникса, журавля, овна, крокодила.
Правлячого фараона вважали живим богом, Гором у плот, сином Ра. 1808 року Ж. Ф. Нун, увидев такое чудо, наделил Шу и Тефнут одной душой на двоих. В гелиопольском мифе бог Атум, отождествленный с солнцем — Ра, появившийся из хаоса — Нуна («создавший сам себя»), сам себя оплодотворил, проглотив собственное семя и родил, выплюнув изо рта, первых богов, паруШуи Тефнут (богавоздухаи богиню влаги). Псля вдходу богин вологи в кран почалася страшна засуха – перестали падати дощ, сонце висушило рунт, перестали плодоносити фнков пальми, люди вмирали вд спраги й голоду.
«Навть коли первозданний або щоденне народження сонця описували як сталося з блакитного квтки лотоса в небесному або земнй океан, його називали дитиною Метуер». Лазурит особенно высоко ценился в древнем Шумере. Тому вн в першу чергу створив пагорб Бен-бен. Амон ототожнювався з богом сонця Ра – Амона-Ра.
Вд вже снуючого мфу не вдмовлялися, образи Геба (Бога земл) Нут (Богиня неба) як батьки Бога сонця Ра збереглися в релг упродовж ус давньо стор гипту. Початок виходу з хаосу повязувалося з виникненням свтла, втленням якого було сонце. Атума зазвичай зображували у вигляд людини, Хепру у вигляд скарабея, а це означа, що його культ виник у той час, коли Богам надавали вигляд тварин. Мут завжди зображувалася з подвйною короною – емблемою панування над Верхнм Нижнм гиптом.
Однако свой вклад в ее развитие вложили и иноземные народы. До початку V династ найбльш важлив пости керування державою займали члени царсько см. (Про Ра, «золотого теляти, народженого небом», мовиться в «Текстах прамд»). В этой связи особый интерес вызывает основной лейтмотив, сквозящий во всем, что было создано Древним Египтом на всем протяжении истории: вера в вечную жизнь за гробом.
Там дружина вдшукала тло чоловка тамно поховала його. Повязан з Осрсом мфи знайшли вдображення серед численних обрядв. Оскльки вн був один, богв йому довелося народити самому. Сехмет – (букв. Обожнення природи позначалося на оформленн гипетських храмв, колонам яких надавали форму пальм, стебел лотоса або папрусу (лотос – символ верхнього гипту, папрус – Нижнього), а стни розписували рослинним орнаментом.
Згдно з «Текстами прамд», Ра — Атум — Хепри створив себе сам, виникнувши з хаосу, що Нун мав мя Нун. До джерел також можна зарахувати «Тексти саркофагв» «Книгу мертвих». Стародавн гиптяни мали нечтке уявлення про потойбчний свт. Але саркофаг не потонув, вода вднесла його до фнкйського мста Ббл. Потм вдбувався «великий бй» мж Гором Сетом. В поздние времена объединялся с солнечным богом Ра в общем культе Ра-Хорахти («Хорахти» – «Хор обоих горизонтов»). Це будвельне диво видасться ще неймоврншим, коли врахувати, що зводили його не на рвному майданчику, а на досить великому природному пагорб, який виявився у самй середин основи прамди. Мф розповда, що одного разу Тефнут посварилася з Ра.
Потм, припинивши плач, влаштовують бенкет з решти частин жертв. Тод хитрстю наполи червоним пивом, вона, спянвши, заснула забула про мести. Драма завершувалася встановленням присвяченого Озрсу стовпа «джед», що символзував вдродження бога,, опосередковано, – ус природи. Коли О. Мартт доживав останн дн, йому принесли звстку про те, що Г. Масперо виявив записи на внутршнй частин стни прамди Пеп у пвденному район Саккара.
Тепер борються дв групи, одна з яких в одяз верхнього гипту, а нша – Нижнього. Так виникла Велика Девятка богв — Гелопольська Еннеада. У чому ж поляга головна особливсть цих древнх сказань легенд.
Наприклад, з Амоном отожд. Для цього необхдно флософськи поглянути на те, що ховаться за вервечкою слв.
Пд землею теж Нл, по ньому сонце, спустившись за обрй, пливе вноч. Нун, або Першоокеан, зображався зазвичай як неозорий предвчний водний простр. Три «камня судьбы» – Нил, Солнце и посмертный культ – стали, подобно трем китам, опорой незыблемости египетской мифологии. Виправданий на суд Осрса мг бути тльки покрний терплячий в земному житт, той, що не крав, не зазхав на храмове майно, не повставав, не говорив зла проти царя т. д., а також «чистий серцем» («Я чистий, чистий, чистий» — стверджу померлий на суд). Символом незмнного вдродження Ра був знак анх – це хрест у якого замсть верхньо палички знаходиться коло. В епоху Нового царства цей процес був вдосконалений.
З хаосу вийшли боги, що створили землю, небо, людей, тварин рослини. Вера, царившая в этой стране, предполагала наличие жизни после смерти. Надписи на стенах внутри пирамид должны были обеспечить сохранение заупокойного культа. Зображення ц богин (вона нби дивиться на мумю) часто розташовували на внутршньому боц кришки саркофага.
Тексты «Книги мертвых» постепенно вытеснялись новыми заупокойными композициями, такими как: Книга амдуат, Книга врат, Книга керерт, Книга дня, Книга ночи, Литании солнца. До часу V династ в цй област вже були досягнут певн успхи. Нун, або Першоокеан, зображувався звичайно як неозоре одвчно водний простр.
Слд зауважити, що за вбивство кшки карали смертю (навть у часи римського панування). Як тльки бог лг до саркофага, змовники закрили та залили свинцем, а потм викинули до Нлу. Кроме того, древняя мифология Египта содержала истории о борьбе богов за власть.
Одних гиптяни шанували любили, а нших страшилися або вдверто боялися. Надзвичайно багатим мфологчним джерелом доби Нового царства написана на папрусних сувоях Книга мертвих (вважаться натхненною працею писаря богв Тота), що дйшла до нас у численних варантах. По этому признаку приведенный текст назван Книгой Коровы. Атум, зявившись з нього, не знайшов мсця, на якому йому можна було б утриматися.
Мут завжди зображувалася з подвйною короною – емблемою панування над Верхнм Нижнм гиптом. В основному ж гиптяни обмежувалися переконанням, що людина зобовязана свом снуванням богам, як чекають вд нього за це подяки, що розумться дуже просто: людина повинна поклонятися богам, будувати утримувати храми, регулярно здйснювати жертвопринесення. Для этого необходимо философски взглянуть на то, что скрывается за вереницей слов. Тогда Ра собрал совет старейших богов во главе с прародителем Нуном (или Атумом), на котором было решено наказать людей. Священними тваринами Сета були свиня (вдраза для богв), антилопа, жираф та нш, головним вважався осел. см.
Стоит заметить, что в древнеегипетской мифологии бог солнца был не один. Матье. Избранные труды по мифологии и идеологии Древнего Египта. Откуда бы ни происходил этот камень цвета небесной синевы, но «изделия из лазурита сперва появлялись в Шумере и Сузиане, а уже затем попадали в Египет». Культ священних тварин проявився в зооморфному зображенн богв. Тогда её хитростью напоили красным пивом и она, опьянев, уснула и забыла о мести.
Як дозволя припустити гипетська мфологя, Хор спочатку був племнним божеством. Вони у свою чергу породили двох Богв двох Богинь: Осрса, Сета, сду Нефтиду. Варто зауважити, що в давньогипетськй мфолог бог сонця був не один. Сестри Осрса, сда (що в той же час його дружиною) Нефтида, довго шукають тло вбитого, а знайшовши, оплакують. Боги у вигляд тварин, з головами птахв зврв, боги-скорпони, змбоги дють у гипетських мфах поряд з божествами в людському вигляд. Сутнсть людини мислилася в нерозривнй дност його тла, душ (х, вважалося, було деклька: ка, ба росйське слово «душа», однак, не точною вдповднстю гипетського поняття), мен, тн. В чём же состоит главная особенность этих древних сказаний и легенд.
В египетских календарях он назывался «днём виноградной лозы и полноты Нила». Пзнше мсцев божества зазвичай групувалися у вигляд тради на чол з богом – демургом, покровителем нома, навколо якого створювалися цикли мфчних оповдей (наприклад, фванська трада – бог сонця Амон, його дружина Мут – богиня неба, х син Хонсу – бог мсяця мемфська – Пташок, його дружина Сехмет – богиня вйни, х син Нефертум – бог рослинност, н. ). На думку вчених, велик жерц до космогончним деям звернулися пзнше. гипетська мфологя почала формуватися в VI-IV тисячолтт до н. е., задовго до виникнення класового суспльства. Сехмет убивала людей с такой яростью, что даже решивший отказаться от своего намерения Ра не смог остановить её.
гипетськ мфи про початок свту не диною цлсною розповддю. Ця пара народила свох дтей, Геба, бога земл, Нут, богиню неба. Людських жертвопринесень в гипетському обряд поховання не було. Давньогипетська мфологя, насамперед, закликала людини не противитися вдбуваться подй, не йти наперекр тому, що зараз прийнято називати долею, бо все, зроблене всупереч «мудрому порядку», обернеться проти людства.
Тому Амон фараони – дин владики свту, його правител. У жоднй ншй релг не поклонялися такй клькост жночих божеств жночих стихй, як у гипетськй. Ра – бог солнца, глава гелиопольской Эннеады (см. По заключению М. Матье «можно считать установленным значение хеб-седа как ритуала, заменившего ритуальное убийство царя».
Згдно «Текстам прамд», Ра-Атум-Хепр створив себе сам, виникнувши з хаосу, менованого Нуном. найбльш зручним звичним матералом для писарв став папрус. Солярн мфи вдображають дв групи уявлень: про змну пр року (стародавнш) про боротьбу сонця з мороком злом, втлених в образах чудовиськ рзних страшних тварин, особливо змй. Вд союзу ц першо пари сталися нш боги. Все приведенные примеры свидетельствуют об африканских корнях древнеегипетской культуры.
Гелополь нколи не вдгравав рол полтичного центру, його функця була винятково релгйною. Понять их посредством холодного разума практически невозможно. Эти первые поколения богов представляют в эннеаде основу творения. Мфологя (фото древнх зображень божества добре це люструють) опису його як невтомного борця з силами зла.
Люта левиця побачила це озеро, прийняла його за людську кров почала жадбно пити. Ще два (вдом як голки Клеопатри) вивезен з Гелополя (один встановлений на берез Темзи в Лондон, нший – у Централ-Парк в Нью-Йорку), два – у Рим. Вн втлю сили свтла, постйно воюючи з темрявою перемагають. Долина Нлу, «добра» земля, що годилася для життя людей, належала добрим богам – сд й Осрсу, тод як безплдна, спекотна пустеля, а також шкдлив болота Нижнього гипту, мсце проживання для «недолюдкв» азатв, кушитв та н., – володння злого Тифона.
Осрс один з найстарших богв, якому в гипт поклонялися з найдавнших часв. Солнце-Ра каждый день едет по небосводу на барке Манджет, чтобы освещать землю, а ночью, пересев на барку Месектет, даёт свет подземному царству мёртвых (Дуату). позволяют представить нам какой была религиозная и научная жизнь древних египтян. Наприкнц останнього зимового мсяця «хойяк» – початку першого мсяця весни «тб» вдбувалися мстер Озрса, пд час яких у драматичнй форм вдтворювались основн епзоди мфу про нього.
Пзнше вона була ототожнена з Хатхор (див. По происхождению Монту был солнечным богом города Гермонта. У цьому сенс акт створення свту як би повторювався щорчно. У звязку з тим, що богиня зображувалася з головою корови, греки ототожнювали з нмфою о, перетвореною Герою на корову. И настолько она опьянела, что не могла даже узнать людей и причинить им вред. Потм ситуаця змнилася, мабуть, через суспльного невдоволення правлнням. Якщо Апс умирав свою смертю до двадцяти восьми рокв (вк Осрса), його урочисто пишно ховали в пдземеллях храму Серапеума, руни якого були недавно виявлен. Ра Сехмет.
Хижий птах нердко називалася царицею неба, грзн вожд ототожнювалися з нею, як Хор. Жена бога Пта. Коли Ра довдався про це, вн розлютився поклявся, що не буде такого мсяця дня, коли б зрадлива Нут змогла розродитись. Некоторые из них носили имя «Ментухотеп» («Монту доволен»). – Москва, 2008 г. М. А.
У мфологчнй спадщин гипту мало вказвок на створення людського роду, так вказвки виключенням. Священна тварина Мут – корова. Тому вн створив пагорб Бен-бен (за М. Коростовцевим – обелскоподбний камяний стовп). Якщо на цй лн вдкласти третину вдстан вд о. Пасхи, то там розташований.
Це уособлення, поза сумнвом, древнше, нж космогончн де жерцв. Можна смливо стверджувати, що навряд чи снувала в кран якась живнсть, яку бодай в одному з номв не вважали б священною. Зображення божественного немовляти (з пальцем бля рота), що сидить на пелюстках лотоса, отриму широке розповсюдження в гипетськй конограф аж до римсько доби, що свдчить про офцйне прийняття космогончно верс про народження сонця з лотоса – отже, у першу чергу лотос спввдносився з сонцем був символом початку життя воскресння. Так як в цьому новому свт не було свтла, перш боги раптово загубилися. Причетнсть до потоку пдкреслювалася зображенням човна, що пливе тлом богин.
Анубс Упуаут супроводжували Осрса в його подорожах по свту. Тефнут (иногда называемая также Хатор), поссорившись с Ра, царствовавшим в Египте, в образе львицы удалилась в Нубию, в область Бугем (по-видимому, в представлении египтян, её уход вызывал наступление засухи). Наиболее значительные из них — «Тексты пирамид» — древнейшие тексты заупокойных царских ритуалов, вырезанные на стенах внутренних помещений пирамид фараонов V и VI династий Древнего царства (26-23 вв. Мифология Древнего Египта. - Москва, 2007 г. М. Э.
Початок виходу з хаосу повязувалося з виникненням свтла, втленням якого було сонце. Так були створен земля правляч нею божества — Шу (Повтря) Тефнут (Волога). гипетська мфологя одню з найдавнших у свт. Одн й т сам мфологчн под зображуються по-рзному.
У цй сутичц перемога не завжди на боц сина Осрса. Атум стал почитаться лишь как символ заходящего солнца. Видатний грецький сторик мандрвник Геродот, вдвдавши гипет, назвав його жителв найпобожншими людьми у свт (дослдники налчили в давньогипетському пантеон понад дв тисяч богв. ). Пд землею теж Нл.
Уже говорилось (см. Перед лицем Осрса вдбуваться психостасия: зважування серця померлого на вагах, урвноважених стиною (зображенням богин Маат або символами). До позднейших времен Нового царства сохранялся в Египте юбилейный праздник Хеб-сед (букв.
Цей бог почина отримувати загальногипетський вплив наприкнц доби Давнього царства. Ее изображения наносились на стенки саркофага, охраняя покойника. Суть людини мислилася в непорушнй дност тла, душ (вважалося, що х було деклька), мен та тн. Дал ми розглянемо найважливш центри формування гипетсько мфолог. Псля смерт трупи священних тварин мумфкувалися захоронювались.
Археологами знайден цл кладовища бикв, кшок, крокодилв. Богом мста Мемфс був Птах. У гипетськй мфолог над рацональнстю домну поетичнсть, що виражаться в бльшй символчност, в порвнянн з мфологю Античного миру. Он и восемь его потомков образовывали так называемую эннеаду Гелиополиса. Ця корова стояла в царському палац в Саисе.
Уже багато столть дослдники вивчають прамду Хеопса (т. зв. Перемога, природно, залишаться за групою, що символзу Верхнй гипет. Атум, зявившись з нього, не знайшов мсця, на котрому можна було б втриматися. до н. е., задовго до виникнення класового суспльства. Життвий шлях людини уподбнювався «пробгу» сонця, при цьому захд сонця, вдхд його за обрй, сприймався гиптянами як образ смерт. У такому випадку зникнення появу Сонця повязували з проковтуванням свтила новим його народженням (щоранку Нут народжу на свт сонце й щовечора хова його на нч у свому черев).
Одним з найбльш шанованих у гипт був птах бс (цих птахв також мумфкували). Так виникла Велика Девятка богв — Гелопольська Еннеада.
гипетськ боги, на вдмну олмпйських, або не мали суворо визначених функцй. Розповдають, що дочка перед смертю попросила батька дозволити й один раз на рк бачити сонце». В египетских храмах и около них стояли скульптурные изображения божеств, мыслившиеся как «тела», в которых эти божества воплощаются. – «могучая»), богиня с головой львицы и солнечным диском на ней, олицетворявшая зной и палящий жар Солнца. У цьому сенс акт створення свту як би повторювався щорчно.
Поруч з богами, аналоги яких у античнй мфолог, в релг гиптян снувала безлч абстракцй – Ху, Сиа, Сихем, Хех ("воля", "розум", "енергя", "вчнсть"), Хор Хекенский (уособлення однй з фаз добового руху Сонця), деяк боги були втленнями вол нших богв, втленнями законв. Давн гиптяни роздляли весь земний простр на дв частини. Той був його взиром, вн став родоначальником писемност. до н. е. ), а також «Книга мертвих», яка створена вд пероду Нового царства й до кнця стор стародавнього гипту. У таких випадках Амона називали Амон-Нл або Кнуфс. Тут слд дещо докладнше розповсти про сам прамди. Це так звана Велика Всмка. Перед лицем Осрса вдбуваться психостася: зважування серця померлого на вагах, врвноважених стиною (зображенням богин Маат або символами).
Херсон. З ним ототожнються не лише фараон, але й кожен померлий гиптянин (у заупокйних текстах перед менем померлого обовязково ставиться мя Осирс). У т часи битва за владу була досить жорстокою.
Найзагадковшим найграндозншим серед семи чудес свту вважають комплекс прамд у з (батько стор Геродот назвав х першим чудом свту). На основ текств пзншого походження реконструюються характер змст багатьох мфв. древнего бога — покровителя умерших Анубиса — вечно снующего по кладбищу шакала (превратившегося в бога — хранителя некрополя и защитника Осириса в посвященных ему мистериях), а также абидосского бога мертвыхХентиаменти, восприняв эпитет «первый на Западе» (т.
З Амоном повязане обожнювання фараонв – «синв бога» Вважалося, що фараон народжуться вд звязку Амона з царицею-матрю, до яко бог приходить у вигляд чоловка. Убийство любого из обожествленных животных и птиц каралось смертью. Давн греки ототожнювали Ра з Гелосом.
У якост священних дерев найчастше виступають сикомора (символ Гатор), акаця, кокосова та фнкова пальми (одним з найранших мотивв у мистецтв ритуальн сцени з зображенням дерева на човн). Все живе, що траплялося Сехмет на шляху, вона вбивала. мя Ра приднали до мен Атума Гепр пзнше, у добу Давнього царства. Хоча, за одню з легенд, Сет вважався не дядьком, а братом Гора. Однако богиня, разъярённая вкусом крови, не унималась.
Крм того, як окреме божественне начало сприймався бог сонячного диска Атон. Мфи гиптян, як мфи нших народв, символчно передають уявлення про закони природи сенс життя, але ншими способами. У мфах переважають флософськ мркування богв величн монологи. Представление об Осирисе как о боге плодородия было перенесено и на фараона, который считался магическим средоточием плодородия страны и вот таким образом участвовал во всех основных обрядах земледельческого характера: с наступлением времени подъёма Нила бросал в реку свиток — указ о том, что начало разлива наступило первым торжественно начинал подготовку почвы для посева (сохранилась булава начала Древнего царства с изображением фараона, мотыгой взрыхляющего землю) срезал первый сноп на празднике жатвы (см. Так богв стало девять, вони змогли зайнятися створенням людей. Тод Ра збрала рада старих богв на чол з прародителем Нуном (або Атумом), на якому було виршено покарати людей.
Мж рогами знаходиться зображення сонячного диска також з золота. рис. 2), сборники заупокойных текстов. Бог мудрост, рахунку й письма (знову ж паралель з Гермесом) – Тот – з головою бса, уособлював божественний розум, що створив увесь Всесвт. До джерел також можна зарахувати «Тексти саркофагв» «Книгу мертвих».
Это так называемая Великая Восьмёрка. Саркофаг викинуло на берег. Врожай винограду залежав вд Бога виноградно лози Ша. Вн багато мандрував, а пд час його вдсутност, краною правила його дружина зда. м. брил каменю (або як вважають багато вчених гипетськ будвельники використовували розчин схожий за своми властивостями на сучасний розчин цементу), нагромаджених на поверхн близько 54000 кв. метрв.
Но не так-то просто было остановить выпущенную на свободу дикую силу Сехмет. Священна тварина Мут – корова. У добу Давнього царства Сет (разом з Гором) вважався богом-покровителем царсько влади, що вдображено у Текстах прамд титулатур фараонв, Сетов також приписувався порятунок Ра вд Апопа (убив змя гарпуном). В один той же час в деклькох найбльших культових центрах (Гелопол, Гермопол Мемфс) виникли богословськ системи створення свту, що пропонували ншу версю створення свту. Першим богом було сонце, виступаюче зазвичай в рол демурга.
На вдмну вд бикв, полеглих корв не ховають, а «кидають в рчку». Герой одного из самых известных мифов всех времён и народов. Жерц Гелополя (великого релгйного центру Стародавнього гипту) створили свою версю виникнення свту, оголосивши його творцем бога сонця Ра, ототожненою з ншими богами – творцями Атум Хепр («Атум» означа «Досконалий», мя «Хепр» можна перекласти як «Той, хто виника» або «Той, хто призводить до виникнення»). Вважалося, що вн посварився з свою дружиною Нут, бо вона щоденно подала свох дтей – небесн свтила (зрки й сонце Ра), а потм знову народжувала х, саме тому Шу розднав подружжя.
Вн, як правило, зображувався у вигляд мум, у щльно прилеглому одяз, з поголеною головою. Повязан з Озрсом мфи знайшли вдбиття в численних обрядах. У процес розвитку гипетсько держави окрем культи (Ра, Осирса, зиди, Гора) на певний час ставали загальнодержавними (це залежало й вд того, яке з мст ставало головною резиденцю фараона – наприклад, коли Мемфс став столицею гипту, культ Пта, бога-демурга Мемфса, поширився по всй кран). Кроме того, нередко с положительной стороны в мифах упоминались Анубис, Исида, Осирис и Птах. Давн гиптяни вважали, що боги створили свт для людей.
Мфи вдображують всляк стих, властив природ, космосу, людин. Спочатку вн уособлював собою призахдне сонце. Ось таке ось рзномантнсть.
Як уособлення висхдного Сонця, вн був тотожний Атуму — сонцю, що заходить, Ра — що свтить вдень. З нших уявлень Ра вдень пливе по небу в човн до захдних гр. Над покйним Озрс, разом з ншими богами, вершить загробний суд (йому присвячений 125-ий роздл «Книги мертвих»).
В образ зм шанувалася богиня родючост Рененутет (стежила за стараннстю пд час збирання врожав, правителька заск, зображалася у вигляд зм або жнки з змю на голов), фванська богиня – охорониця кладовищ Мертсеер (втлення некрополя, покровителька мертвих людей, як за фахом свом мусили жити в мст мертвих – захдних Фвах зображали у вигляд зм, часом – левиц з головою зм), зида Нефтида – захисниц Осирса, з ншого боку – голова усх ворогв Ра, величезний змй Апоп втлював морок зло (задумавши знищити Ра, випив води пдземного Нлу, яким на барц плив бог, однак Ра перемг у двобо, тому Апоп змушений був повернути води) зм досить часто втлювали темн сили, у переможний бй з якими вступали добр боги. Позитивн рол при цьому належали Амат (богин вдплати за грхи), Апсу (покровителю родючост сили), а також Гору (богу свтанку або висхдного сонця). Крм того, стародавня мфологя гипту мстила стор про боротьбу богв за владу. Д. Рол пишет, что лазурит «импортировался древними шумерами из Мелуххи (долина Инда) через Дилмун». У мфах переважають флософськ мркування богв величн монологи. У Фвах (Верхнй гипет) м вважався Амон-Ра – бог втру сонця, в той час як в Нижньому гипт панувати Атум – бог сонця, що заходить.
На роль верховного бога висунувся Ра. Жноч божества, як правило, мали функц богин-матер (особливо Мут, сида). Богиня Сехмет (Хатхор) в образ левиц вбивала жерла людей доти, поки хитрстю не вдалося напоти червоним ячмнним пивом. Особливо поширеною було групування у вигляд тради: бог-отець, богиня-матр, бог-син. Атума зазвичай зображали у вигляд людини (його священн тварини – хневмон (нш назви – мангуст, фараонова миша), чорний бик Мневс багатонжка Сепа, покровитель померлих), Гепр – у вигляд скарабея, а це означа, що його культ походить вд тих часв, коли богам надавали подобу тварин. Грозная мстительница истребляющая враждебные богам существа.
Свято повернення улюбленй дочц Ра наголошувалося в сторичний перод. Перш мфи в гипт були написан, точнше сказати, розказан, ще до зведення знаменитих прамд. Однак, щоб забезпечити вчне замогильне снування, треба було додержатись безлч спецальних обрядв. Знищуться предводитель ворогв Сет, що втлю всх чудовисьок. Часто вн зображувався пливли по небу на сонячнй тур.
«Дендера залита хмльним питтям, прекрасним вином. Зазвичай говорили, що в день свого створення сонце народилося «Великим Потоком» видерся на цю корову, розташувавшись мж рогами. Головний змст складають не под, а флософський пдтекст, що стоть за ними. Дощ гиптяни шанували як сльози бога сонця Ра або як плач богин зиди. В сказке «О кривде и правде» младший брат ослепляет старшего (которого зовут Осирис) и завладевает его добром, однако сын Осириса Гор мстит за отца и восстанавливает справедливость. Про Птаха говорили, що вн – це сонце й мсяць одночасно. Осрс – бог продуктивних сил природи, винахдник землеробських знарядь, навчив людей сяти жати зернов, саджати виноградники, випкати хлб т. н., до того ж вн заснував суспльство, точнше, органзував громадське життя, дав людям закони, крм того, вн царю в загробному свт. Вн як правило, зображувався у вигляд мум, у щльно прилеглому одяз, з поголеною головою. Пд час правлння XIX Династии (1413 ст.
Представляется, что вера египтян в вечную жизнь имела в своей основе более древнюю веру в цикл посмертного перевоплощения. Вони повинн повернути Тефнут до батька, заманюючи спвом танцями. В Фивах (Верхний Египет) им считался Амон-Ра – бог ветра и солнца, в то время как в Нижнем Египте верховенствовал Атум – бог заходящего солнца. Вн також дав м закони навчив почитати богв.
Гробницы и храмы украшались рельефами и росписями на мифологические темы. Так как в этом новом мире не было света, первые боги внезапно потерялись. Трон Осрса на земл переходить до Гора. Це уособлення, безсумнвно, древн, нж космогончн де жерцв з великих релгйних центрв. «Перший з мертвих»). Гршника пожирало страшне чудовисько Амт (лев з головою крокодила), праведник оживав для щасливого життя на полях иару.
Богиэннеадысчитались первыми царями Египта. Миф о сотворении мира богом Ра записан в «Папирусе Бремнер-Рид», однако ученые полагают, что первая версия мифа о сотворении мира возникла до объединения Египта. Про як солодко, коли вона приходить. », – мовиться в гмн.
Усх вдомих гипетських богв можна подлити на божества загальногипетськ (сюди належать божества космчн, як Нут – богиня-небо, Нун – бог первсного океану, Гап – бог Нлу) т. д. У цих мфах видляються дв де: творння розвитку. К древнейшим временам относятся предания о насильственной смерти первых египетских царей. За ншим варантом мфу воскресння Осрса звязуться з щорчними розливами Нлу, як пояснюються тим, що сда, оплакуючи Осрса, псля «ноч слз», наповню рчку своми сльозами. Ця верся створення свту не була диною за гипетською мфологю.
Священна тварина Амона – баран. Молодший брат Осирса Сет – злий бог пустел, втлення усього злого, пдземне сонце. Птах вважався верховним богом, творцем усх богв свту. Но со временем он стал дряхлым и слабым и не одни боги решили воспользоваться этим.
Богиня Гатор зображалася у вигляд божественно корови з рогами, прикрашеними папрусом, з розкиданими по тлу золотими зрками та небесними свтилами (у земних свох втленнях вона була богинею любов, радост, танцю, символом був музичний нструмент систр, хоча головна роль повязана таки з космчним культом – небом). Нун, побачивши таке диво, надлив Шу Тефнут одню душею на двох. корова Нут з сидли на спин Ре пднялася стала небом». Спадкомц Хеопса Хефрен Мкерн теж вибудували соб чудов прамди, хоча вже менш за розмрами. К эпохе Древнего царства восходит и «Мемфисский богословский трактат», рассказывающий о сотворении мира богом Птахом посредством изречения слов. Ц змни вдображають соцально-полтичн особливост часу. З мфами про створення свту тсно звязан мфи про сонячних богв.
Крм збереження тла для подальшого щасливого снування померлий повинен був мати все, що вн мав за життя. Хатхор дуже рано перетворилася в богиню неба у вигляд корови, яка зазвичай зображувалася несучо мж рогами сонце серед квтв рослин, «аналогчних лист Небесного дерева, яке спроряджа сонце вранц хова його ввечер».