Вн сидв, памятамо, на канап, слухав, смявся, захоплений неповторними творами Гоголя. ». Незрозумла оздоба не для художника. Уже в раннх пейзажах В. Штернберга «Водяний млин» (1836), «Садиба Г. Тарновського в Качанвц» (1837), «Альтанка в Качанвц» (1837), «Вигляд на Подл в Кив» (1837), де ще так вдчутн академчн засоби лаштунково побудови декоративна, облямовуюча функця дерев, вловлються прагнення виявити органчну структуру природи як нерозривного цлого.
У програму навчання також входили замальовки петербурзьких мотивв. Вдалим розвязанням ц теми став твр Штернберга «Снна площа в Петербурз», виконаний у технц акварел, а згодом переведений у лтографю. Опанувавши малюнок, рзн графчн технки (акварель, офорт, лтографю прийоми широко заливки в сеп, що буде особливо використано художником в талйських малюнках), Штернберг мав право вибрати спецальний клас.
«Сорок, пятьдесят лет назад, – писал он, – Штернберг был у нас художественного знаменитостью. История русского искусства. Стовбур вигляда величним. Тарновского. Крм того, виявилися тут спльн знайом, друз.
В. Тарновський був близьким другом Гоголя, Гребнки, Данилевського, Мокрицького. «Чого вн тльки не переговорив про мистецтво, чого вн не розясняв нам у цих незабутнх бесдах, псля яких погляд кожного з нас свтлшав бажання творити стискувало груди», — свдчив про розмови з Шевченком М. Рамазанов. Руководителем его здесь по классу ландшафтной и перспективной живописи явился проф. В кнц листопада вн покинув табр. «Видимсть розкош й зовншнй блиск явно не пасу Неаполю.
— "Иллюстрированная Газета" 1867 года, 28 (Здесь же помещен портрет Шт. До того ж так видовищн картини нагадували йому царськ петербурзьк процес. «Нам дуже пощастило з квартирою.
Одне виявляться в тсному взамозвязку з ншим. Художник показу себе майстром багатопостатево композиц: тут вправне зображення рзно живност -- корв, коней тощо, цкав, часом сповнен прихованого гумору мзансцени мж покупцями й торговцями, окрем влучн характери. Демократичнсть, простота в поводженн з учнями породжували довру до Брюллова. молодий художник теж вдда м данину. Сплкування з Брюлловим дало Штернбергов головне — орнтацю на зображення реального життя.
Свжсть першого сприйняття довколишност, природнсть композицйного розвязання притаманн й «Виглядов Подолу в Кив». 1835 року 17-рчний юнак ста вихованцем Петербурзько Академ мистецтв. Вони показан загальними масами дивляться майже силуетами на тл свтло далечини, не перешкоджають проникненню погляду в глибину. Сам Шевченко упоминает о своем товарище в повести «Художник».
Стасова «Художникь Штернберг» в журнал «Всник витончених мистецтв» за 1887 р. На прохання В. Ср. Василь ванович Штернберг народився 12 лютого 1818 року в Петербурз. Штернберг на цей час багато працю, невтомно здить у навколишн мсцевост. Вн зовсм не схожий на попередню технку художникового письма.
За його ж порадою Штернберг виршу вступити до Академ мистецтв. 159). Вып. Рпн збирав тут матерал для картин «Вечорниц» та «Запорожц», Маковський увчнив мальовниче село в твор «Вакханаля». Марковича).
Из его картин особенно замечательны: "Освящение пасок в малороссийский деревне" (в свое время вызвавшая много похвал от художников и любителей искусства она отличается необыкновенно истинным изображением натуры, простотой в составлении групп и прилежной отделкой фигур. Крм того, виявилися тут спльн знайом, друз. Густав (ван) Штернберг (1778—1834) викладав нмецьку мову та сторю вропейських народв, крм того, виконував обовязки бблотекаря. Перш уроки живопису юнак брав саме в Лебедва.
Але, як видно з листа до Айвазовського, де вн наводить начерк тушшю та опис ц картини, вона мала авторську назву «Акведук у Твол». Хвороба легень ще не вдбилась на зовншност Штернберга, тому вн зобразив себе свжим рожевощоким юнаком з ще по-дитячому повнокровними вустами, ямочками бля кутикв вуст (свдченнями життрадсно вдач) гарними очима. В 1837 г. за работы исполненные в Малороссии в предшествовавшее лето, в том числе за акварель Ярмарка в местечке Ичне (приобретенную императором Николаем I для альбома его супруги), академия наградила Ш. малой золотой медалью, а в следующем году, за картину Освящение пасх в Малороссии (куплена также государем для подарка великой княгине Марии Николаевне), он получил большую золотую медаль и звание художника XIV класса. З картин Штернберга, крм вищезгаданого «Освячення пасок», вдом: «Гра в пжмурки в садиб Р. С. Тарновського», «Млин в степу» (обидв в музе мператора Олександра III), «талйки у водойми», «талць-простолюдин» (обидв в музе академ мистецтв), «Римськ пифферари», «талйськ селяни, як грають у карти в остер», «Етюд голови молодого талйця», «Етюд голови старого-талйця» (вс чотири в московському публчному музе), «Малоросйський шинок», «Видубицький монастир поблизу Кива», «Вид», «Портрет самого художника», «Озеро Нем», «В околицях Альбано» та «Етюд листя» (вс см у Третьяковськй галере в Москв) «М.
Вдалин натовп, нерозбериха. «Штернберг допитливий, чита багато, спостерга ще бльше», – характеризував юнака Н. Кукольник. З цього часу починаться палка дружба обох митцв. Надзвичайно цнн малюнки з цього циклу — вдом начерки з Т. Шевченка — «Шевченко пд ковдрою», «Замсть чаю ми побрились» тощо.
но он умер молод и скоро про него замолчали. 8-й, стр. ще два моменти цкав у цьому портрет. Вони потоваришували, незважаючи на рзницю у вц. Перед його дивними творами я замислювався плекав у свому серц «Кобзаря» свох кровожерних «Гайдамакв». Воробьева. статтю Ст. (1818—1845) — художник, жанрист и пейзажист сын горного чиновника сначала учился в Императорской академии художеств в качестве вольноприходящего, а в 1835 г. был принят в число казенных академистов.
73 и 211). Етюд до ц картини експонуться в Смферопольському художньому музе. Саме тут були зроблен олвцев рисунки Штернберга: «Замсть чаю ми побрились», «Шевченко малю в холоднй кмнат» тощо.
Мсто до знемоги перенаселене. и несколько рисунков и его картин). Вони потоваришували, незважаючи на рзницю у вц. Таку задану композицю ми бачимо в академчному рисунку Штернберга «Гост». Вони оселилися разом в однй квартир на 9-й лн Василвського острова.
сну деклька варантв малюнкв та акварелей, що зображують ярмарок. Свтло випромнються з-за хмар освтлю сльську вуличку, ховаючи все останн в тнь. А. Сомова (т.
Зауважимо принагдно, що багато малюнкв Штернберга приписували Шевченков. Боже мй, як згадаю, як то гарно, як весело було товаришувати з ним.
Тонким пензлем, як пером, вн пропису вс детал форм, коли треба, пдкреслю контур. Пд впливом Гоголя ванов пише акварель «Жовтнев свята в Рим» (1842). "Картинная галерея Императорской Академии Художеств". Цей перод товаришування був надзвичайно плдним для творчого розвитку обох художникв.
Вони оселилися разом в однй квартир на 9-й лн Василвського острова. Я всю картину подмалевал, теперь я начну опять с воздуха.
Змст був уже новий, але адекватно форми для його вираження художник ще не знайшов. В акварел Штернберг працю, як у живопису, накладаючи тон на тон. Це, з свого боку, промовля за хню високу художнсть. Родился художник в Петербурге 12 февраля 1818 года в семье педагога.
Викладач Харквського унверситету. Поступово майстрова колористична гама збагачуться, живопис ста насиченшим за вдтнками. А ще багато мороки з будовами.
Бдн. » -- читамо у його листах до М. Бенуа. За цим заняттям його й зустрв молодий, але вже вдомий пейзажист М. Лебедв. вн придбав, подорожуючи за кордоном.
При содействии известного живописца М. И. Стриманий, але красивий живопис картини, колрна гама вдзначаться великою тональною днстю завдяки коричнюватому тонов, який у найтонших градацях проходить по всй картин. Айвазовського, М. Бенуа до Кронштадта, звдки на пароплав «Геркулес» пенсонери вихали в подорож. Василий Иванович умер молодым в Неаполе в ноябре 1845 года. Це малюнки «У начальника», «Дядько племнник», дружн шарж на оахима, горова. Незрозумла оздоба не для художника.
27—28). Саме за його порадою вн вводить у картину «Явлення Христа народов» образ раба з тавром на лоб. Олвець у його руках Стасов характеризу як «вправний, тонкий, швидкий».
Перш уроки живопису юнак брав саме в Лебедва. За цим заняттям його й зустрв молодий, але вже вдомий пейзажист М. Лебедв. «Я тихенько св на стльц навпроти його лжка любувався по-дитячому непорочним обличчям. Позбуваючись ретельного виписування, яке спостергамо в трактуванн дерев на картин «Садиба Г. Тарновського в Качанвц» чи в нших творах, художник вльним широким пензлем вдтворю листя якогось чагарника, що мерехтить, немов смарагд у хащ лсу.
Для изданного в 1840 году «Кобзаря» Шевченко художник выполнил иллюстрацию. ванов завдяки впливов Гоголя береться за розробку жанрових сцен з життя талйського народу. У травн-серпн 1939 р. вн працював в Оренбурзькому кра Башкир.
У лист до Айвазовського Штернберг пише про розпочату велику картину «Ринок». До того ж у Г. Тарновського була надзвичайно багата колекця творв захдновропейського живопису XVI--XVIII ст. Из картин Ш., кроме вышеупомянутого "Освящения пасх" известны: "Игра в жмурки в усадьбе Г. С. Тарновского", "Мельница в степи" (обе в музее императора Александра III), "Итальянки у водоема", "Итальянец-простолюдин" (обе в музее академии художеств), "Римские пифферари", "Итальянские крестьяне играющие в карты, в остерии", "Этюд головы молодого итальянца", "Этюд головы старика-итальянца" (все четыре в московском Публичном музее), "Малороссийский шинок", "Выдубецкий монастырь близ Киева", "Вид в Киеве", портрет самого художника, "Озеро Неми", "В окрестностях Альбано" и "Этюд листьев" (все семь в Третьяковской галерее, в Москве) и М. И. Глинка в имении Г. С. Перовского за сочинением оперы "Руслан и Людмила"" (у А. Н. Марковича). Также Василий посещал литературные вечера Н. В.
В повст «Мандрвка з примнстю та й не без морал» Шевченко пода опис цього помешкання: «В мой уяв постала кмната на 9-й лн в дом пекаря Донерберга, кмната з усма подробицями, не кажу — з меблями: це була б неправда. До такого ж способу зставлення людини з твариною з певною метою вдаться згодом Шевченко в сатир «Блудний син». Його тягнуло на батьквщину, до знайомих улюблених сюжетв. Перш уроки живопису юнак брав саме в Лебедва. Ми живемо па Monte Pincio, опрч того, що на гор, до того ж ще й на четвертому поверс.
Вздовж передньо стни над робочим столом висять дв полиц верхня заставлена статуетками та кониками барона Клодта, а нижня безладно закидана книжками. Дерева тут узят фрагментарно, без верхвок. Хоч нколи доводилось без копйки сидти в неопалених майстернях. 224.
II., стр. Чому ж так ус прагнули до тал.
Рядки М. Гоголя можуть служити словесним коментарем до малюнка: «. Не знаю, как слажу». и несколько рисунков и его картин).
Олвець у вправнй руц молодого академста точно фксу строкату юрбу. «Я тихенько св на стльц навпроти його лжка любувався по-дитячому непорочним обличчям. — Словари: Березина, Толля, Гарбель — Гранат. Спокйною ходою вддаляться селянин.
"История русского искусства". Боже мй, як згадаю, як то гарно, як весело було товаришувати з ним. Це дало йому право вихати коштом Академ Мистецтв на стажування до тал. Визнанням цнност його творв було й те, що х придбав П. Третьяков для сво галере. Власне, художника в цьому кравид приваблювала не так садиба, зображена здалека, як навколишня природа -- «величний, сповнений краси, сад з ставками та старими кленами» (за описом М. Глнки).
345, 352, 365, 373, 385, 386 т. III, стр. Добре передан в кравид наближення весни, березневе небо, птахи. Я трохи занепав духом, не мг працювати.
В 1838 г. произведения Ш. впервые появились на выставке. «Нещодавно я малював одного хлопчика. Тут можна розрзнити збднлу чиновницю, що торгуться з двома селянами, хлопчину-пдмайстра, даму з лакем. (1818—1845) — художник, жанрист и пейзажист сын горного чиновника сначала учился в Императорской академии художеств в качестве вольноприходящего, а в 1835 г. был принят в число казенных академистов.
В. Блнський зазначав: «Видання «Кобзаря» охайне до книжки прикладена картинка, зроблена Штернбергом -- великим майстром зображати малоросйськ народн сцени на картинц представлений слпий кобзар (спвець) з поводирем: кобзар сидить один руки його лежать на струнах бандури голова, повита думою, похилилася. Справд, Качанвку було вибрано дуже вдало. Ст. Малюнок вража простотою, якою досягнут виразнсть мотиву й прозорсть повтря.
Молод митц багато працювали, наполегливо вчилися. Его тянуло на родину, к знакомым и любимым сюжетам. Усе потопа в буйнй зелен дерев кущв. Для мене примнше непригладжений старець, та з характером». Художник виявив себе тонким спостергачем хмар, вн не боться концентрувати на них увагу глядача. Йому все усмхаться, як вн всьому усмхаться. У 1842 роц художник пише велику акварель «Римський карнавал», в якй, як одностайно заявляли критики, «особливо чудово було передано рухливий строкатий народний натовп з його рзномантними характерами й костюмами».
— Словари: Березина, Толля, Гарбель — Гранат. Штернберга в якост художника в Хвинську експедицю. Штернберг был дружен с Т. Г. Справдешнй художник. Перовского в Хиву затем отправился на казенный счет в Италию. Опанувавши малюнок, рзн графчн технки (акварель, офорт, лтографю прийоми широко заливки в сеп, що буде особливо використано художником в талйських малюнках), Штернберг мав право вибрати спецальний клас. Цнним у кравид був нацональний змст виражений у ньому погляд па природу.
Направо, под навесом, едят макароны, которые своим вкусным запахом и теплым паром привлекают бедняков и проч. «Великий Брюллов, — згадував Шевченко, — лн одн не дозволяв провести без модел, а йому, сповненому творчо наснаги, це, здавалося би, було можливим. ». У протокол, який супроводжував полотна, вдзначалась хня майстернсть висловлювалась надя, що якщо здоровя Штернберга покраща, то «безпомилково ми можемо чекати вд нього художника чудового, посилаючись на роботи його». Родился 12 февраля 1818 года в Санкт-Петербурге в семье горного чиновника.
"Две головы: старого и молодого итальянца", равно как и многие прекрасные рисунки, приобретены частными любителями. Епчна краса природи, розкрита тут, упритул привела художника до створення картини «Озеро Нем», яке називали за красу «дзеркалом Дани». Найчастше вони брали далеку точку зору з охопленням обрю. Пропасть хлопот со строениями.
Тарас Шевченко ж, у свою чергу, присвятив Штернбергу поему «ван Пдкова» та перед вд39здом Василя вановича до тал подарував йому «Кобзар», на якому написав врш «На незабудь Штернбергов» (1840). Та й хба можна, знаючи, не любити його. й-бо, не можу без вдрази згадати римськ модел в талйських костюмах. Хорошо передана архитектура Петербурга.
Ось, вигдно збувши товар, селянин поклав пд голову свитку й не турбуться про свй вз. Его тянуло на родину, к знакомым и любимым сюжетам. Цей перод товаришування був надзвичайно плдним для творчого розвитку обох художникв.
Саме такого манерою й позначен академчн рисунки Штернберга. Зауважимо принагдно, що багато малюнкв Штернберга приписували Шевченков. хати до Рима грх, коли перед очима так характерн маринари», -- пише вн у лист до М. Бенуа. Вдчуття великого простору пдсилються стежкою з самтною постаттю селянина па нй.
До того ж вона стверджувала право на снування взагал тако «приземлено» тематики в живопису. А з Гоголевого друга Йосифа Вльгорського, якому письменник присвятив «Ноч на влл», створю для ц ж картини образ «тремтячого хлопчика». Ось як художник опису задум: «На першому план осел, навючений зеленню. Карло Павлович його дуже любить. Всю картину я промалював. Крм того, у Садовникова постат носять характер стафажу, що урзномантню мський кравид.
По обд я йду в класи. Портретна графка митця ма характер жанровост, тяж до зображення д та ситуац. Вдчуття повтря, що нби сповню весь «Втряк у степу», досягаться саме завдяки майстерному розвязанню неба. Ця гармонйна цлснсть образу дозволя тонко вдчути у кравид лричний змст. Не випадково Воробйов виховав таких документалств, як брати Г. та Н. Чернецови, чи такого майстра мського кравиду, як М. Сажин.
Як тут виживають бдн -- можна лише здогадуватись». Густав (ван) Штернберг (1778-1834) викладав нмецьку мову та сторю вропейських народв, крм того, виконував обов39язки бблотекаря. Особлив клматичн умови цього мста (повтря, освтлення), про як, як справедливо зазначав поет Баратинський, можуть мряти вс художники, припали до серця молодому митцев. Воно нагаду, що, незважаючи на розкш одних, простий люд залишаться диким бдним.
Брюллов був не тльки чудовим педагогом, але й другом свох учнв. Контраст темно й освтлено сонцем маси зелен звучить напружено. Тльки листя на темно-зеленому тл.
Ровинского. Востину надзвичайна людина. хоча сам Воробйов стверджував необхднсть шукати в творах мистецтва передусм «могутност розуму й фантаз творення», романтичний покров художник завжди накладав на конкретно пророблений мотив. Неизвестно и настоящее место нахождения картины «Освещение пасок в малороссийской деревне», за которую в 1838 году Василий Иванович получил Большую золотую медаль.
Так, у малюнку «Кастелламаре» вн, клькома тонкими лнями з ледве помтним тушуванням абрисв гр блискуче переда типовий талйський кравид -- гори й море. У Державному музе Т. Г. Шевченка в Кив, крм клькох ескзних олвцевих зарисовок ярмаркових сцен, збергаться велика акварель Штернберга «Ярмарок». Що то за добряча, що за щира людина був отой Штернберг. Художник робить людину нби спвучасником свого сприйняття природи.
Та й яке ж вн добре, лагдне створння. Глнка в матку Р. С. Перовського за твором «опери» Руслан Людмила» (в А. Н. Марковича). Автор народных сцен, зарисовок и литографий из русской и украинской жизни. В 1840 г. он путешествовал до Оренбурга при экспедиции графа Перовского в Хиву, а затем был отправлен в Италию, в качестве пенсионера академии. Освтою майбутнього художника займалася мати.
Повернувшись, вн зачепив тягарем корзину дебело торговки перекинув. «Штернберг допитливий, чита багато, спостерга ще бльше», — характеризував юнака Н. Кукольник. Вн помер, коли синов сповнилося 16 рокв. Врнсть натур Брюллов вважав за найголовнше для художника. Реалстичн тенденц загалом були визначальними у педагогчнй систем Воробйова. Взагал, зображення людини на лон природи -- не нове явище в мистецтв: вже в 1820-х роках Сильвестр Щедрн, розробляючи лричний кравид, вносив у композиц картин сюжети з життя рибалок але, зображуючи х на берез Неаполтансько затоки, вн любив подавати свох геров у тому стан, який талйц визначають висловом «dolce far niente» («солодке байдикування»), використовуючи красиво скомпонован бля човнв постат як стафаж, що дозволяло зробити значно виразншим просторове розвязання композиц. Хоч талйськ кравиди Лебедва й мали загальний успх, ванов передбачливо вдзначав, що в них нема талйського характеру. Так, Штернберга 1836 року направляють у Качанвку, в маток Тарновських на Чернгвщин, «для списання видв його села й садв».
Вкна його помешкання виходили на Пяцца дель Пополо, де вдбувалися страти карбонарв. В. Стасов цлком слушно вдзначив, що вся сучасна Штернбергов критика пророкувала йому велике майбутн. Але робив це з чарвнстю смаком». У вересн 1843 року вн пише картину «талйки бля водойми» та твр, що дос був вдомий пд назвою «В околицях Рима». Освтлен шмаття хмар вн умщу в центр (це стане надал його характерною манерою) технка хнього живопису вдзначаться особливо соковитим мазком, наснаженим до краю фарбою.
— С. -Петербургские Ведомости 1840 г., 512, — Художественная Газета 1840 г., 6 (стр. В цей час вн працю над картиною «Римськ пферар». псля смерт художника спадщина його плдно впливала на подальш поколння художникв. Рпн, А. Мокрицький та А. Горонович писали його портрети. Особливо плдним було знайомство з Василем Тарновським, який згодом присвятив усе життя благороднй справ збирання творв Т. Шевченка подарував х згодом Чернгвському сторичному музев. А. Сомова (т.
Мотив вдтворений саме так мяко, як це було характерно для натури. — Иллюстрированная Газета 1867 года, 28 (Здесь же помещен портрет Шт. Кронеберг у прац «Амалтея» висмю поширену в класицизм практику «подражания прекрасной природе». Позже, находясь в Италии в качестве пенсионера, Штернберг был дружен с И. К.
— Вестник изящных искусств 1887 г. — А. П. Новицкий. Григоровича в 1939 р. В. Праворуч, пд навсом, видно багатих, як обдають макаронами та цим запахом дратують бднякв.
Вн збрав також винятково цнну колекцю укрансько старовини (зброя, одяг, шитво, портрети). В период пенсионерства в Италии в 1840 г. написал ряд пейзажных и жанровых композиций на итальянские темы (Озеро Неми близ Рима, Игра в карты в неаполитанской остерии, обе – в ГТГ). В. Блнський зазначав: «Видання «Кобзаря» охайне до книжки прикладена картинка, зроблена Штернбергом — великим майстром зображати малоросйськ народн сцени на картинц представлений слпий кобзар (спвець) з поводирем: кобзар сидить один руки його лежать на струнах бандури голова, повита думою, похилилася. Так, на ювлейнй виставц творв Шевченка в Кив 1911 року експонувалися як Шевченков рисунки Штернберга «Бля шинку на сел» та «Паски святять». Разом з вановим Штернберг ходив на етюди, «обймати природу» (за висловом О. ванова). У вибор художньо точки, з яко вдкриваться кравид, явно вдчуваться прагнення зробити картину складною за композицю, яка б поднувала завдання й перспективного «видового» живопису, власне пейзажу.
1835 року 17-рчний юнак ста вихованцем Петербурзько Академ мистецтв. Василь ванович Штернберг народився 12 лютого 1818 року в Петербурз. вн придбав, подорожуючи за кордоном. Третьяковская галерея) свидетельствовали о первых мыслях художника о задуманной картине. Так, Штернберга 1836 року направляють у Качанвку, в маток Тарновських на Чернгвщин, «для списання видв його села й садв». Сумн думки. Це дало йому право вихати коштом Академ Мистецтв на стажування до тал. Художник Моллер також викону три портрети з Гоголя, Рамазанов лпить його погруддя, Штернберг пише картину, на якй зображу письменника.
Каталог оригинальных произведений русской живописи. Так, на ювлейнй виставц творв Шевченка в Кив 1911 року експонувалися як Шевченков рисунки Штернберга «Бля шинку на сел» та «Паски святять». За цим заняттям його й зустрв вдомий пейзажист М. Лебедв. Офорт «Кобзар з поводирем», виконаний 1840 року, засвдчу, що молодий митець глибоко зрозумв природу офорта: твр вдзначаться яснстю художнього задуму, смливстю в користуванн голкою, впевненстю травлення. В 1840 г. Ш. путешествовал до Оренбурга при экспедиции гр.
В произведениях, написанных за границей, обнаруживается прежний интерес художника к бытовой теме, но от этого они не стали менее самобытны (например, «Игра в карты в Неаполитанской остерии», 1844). И. Глинка в имении Г. С. Перовского за сочинением оперы Руслан и Людмила» (у А. Н.
Рося, Петербург, снги, пдлотники, департамент -- все це мен наснилось. ». У листах вн опису, як любить ходити на узбережжя й слухати народних оповдачв, як цкаво спостергати вирази обличчя рзних слухачв, як красив тут люди. Воспитываясь в Академии, он ежегодно проводил летнее время в Малороссии, в имении покровительствовавшего ему Г. C. Бля корчми, на призьб, сидить дуже пдчарчений селянин. Освтою майбутнього художника займалася мати. Образ же самого Василя Тарас Шевченко змалював у повстях «Художник» та «Музикант». Ровинского.
Перовского в Хиву затем отправился на казенный счет в Италию. Вона називалася «Шарлатан». Його пднесено-пафосно опису Тарас Григорович у повст «Художник». 345, 352, 365, 373, 385, 386 т. III, стр. В 1837 р. за роботи, виконан в Малорос в попередн лто, в тому числ за акварель: «Ярмарок в мстечку чн» (придбану мператором Миколою I для альбому його дружини), академя нагородила Штернберга малою золотою медаллю, а в наступному роц, за картину «Освячення пасок в Малорос» (куплена також государем для подарунка велико княгин Мар Миколавн), вн отримав велику золоту медаль звання художника XIV класу. Це не випадково дало право дослдников лтограф О. Коростну стверджувати, що «безумовно, новим явищем у лтограф були у 1830-х роках жанров твори В. Штернберга».
Кроме того, Ш. награвировал офортом виньетку, представляющую кобзаря, мальчика и собаку, к Кобзарю Шевченко, Всадника у взморья, Неожиданный приезд гостя вечером и Сенную площадь в С. -Петербурге (в 1837 г. ). Майстерно передан примхлив рефлекси свтла, що виграють на корннях, листях та земл. За завданням спецально комс вн працював у Чернгвськй, Полтавськй, Кивськй губернях «знмав» вигляди рзних помщицьких садиб, монастирських ансамблв. Створив фронтиспс до першого видання «Кобзаря» – офорт «Кобзар з поводирем» (1840).
II., стр. Айвазовским, хорошо знал Александра Иванова, совместно с которым писал этюды. Художник повдомля другов, що вн «написав маленьку картину для Галагана почав бльшу картину з того етюда, який ти бачив у мене, -- «Акведук у Твол». Сповнен життвих спостережень мякого гумору олвцев малюнки з образом Т. Шевченка. Та найбльше його увагу заполоняли народн характери.
Шевченко. Ось як ми проводимо дн ноч. Лебедева в 1835 году поступил в Академию художеств в класс М. Н. Потм узяв олвця й папр заходився малювати сонного мого друга.
I. стр. В. Штернберг Т. Шевченко жили хоч часто в голод, але дружно: «Дуже добре тод жилося. Бдн.
Саме в ефектному розвязанн неба криться емоцйний вплив його картин. В нй користувались авторитетом так художники, як Камуччн, що створював картини на теми «Смерть Вргн», «Смерть Цезаря», Август Рдель, Леопольд Робер. Вн збрав також винятково цнну колекцю укрансько старовини (зброя, одяг, шитво, портрети). Помимо иллюстрировавших это письмо набросков, два рисунка сепией «Опрокинутый лоток» и «Ослик с поклажей» (Гос. Бля нього частують одне одного псля вдалого продажу козаки. Густав (ван) Штернберг (1778--1834) викладав нмецьку мову та сторю вропейських народв, крм того, виконував обовязки бблотекаря.
У паперах ванова збереглося два варанти листа до Штернберга та ескз картини. Реалстичн тенденц загалом були визначальними у педагогчнй систем Воробйова. Каталог оригинальных произведений русской живописи. Надзвичайно цнн малюнки з цього циклу -- вдом начерки з Т. Шевченка -- «Шевченко пд ковдрою», «Замсть чаю ми побрились» тощо. Академии Художеств за 100 лет ее существования" П. Н. Петрова (т.
Вступов його значною мрою сприяв ще й М. Плсов, професор Петербурзького унверситету, знайомий батька Штернберга. Штернберг 1837 г. Март» изображен уставленный возами с сеном рынок, на котором идет бойкая торговля, о чем говорят кадушка с капустой, обливные горшки и лапти на санках.
В. Штернберг Т. Шевченко жили хоч часто в голод, але дружно: «Дуже добре тод жилося. Вони не заносилися вгору поривистим хаосом скель, як у Твол чи Швейцар, а спвучими пластичними лнями то пдймались, то вигиналися донизу оточен чарвною яснстю повтря, здавалося, вони ось-ось здймуться, як птах, зринуть у небо». В 1837 г. за работы исполненные в Малороссии в предшествовавшее лето, в том числе за акварель Ярмарка в местечке Ичне (приобретенную императором Николаем I для альбома его супруги), академия наградила Ш. малой золотой медалью, а в следующем году, за картину Освящение пасх в Малороссии (куплена также государем для подарка великой княгине Марии Николаевне), он получил большую золотую медаль и звание художника XIV класса. Потм я знову йду в клас зостаюсь там до третьо години. Дал блють численн подльськ церкви, на гор -- силует Щекавицького храму. Рисунки и акварели Штернберга многочисленны и встречаются почти во всех общественных и частных коллекциях. — Дело об определении в академисты Штернберга дело об отправлении за границу Ш., дело о его смерти (архив И. А. X. ).
В Академии Художеств находится еще неоконченный портрет Ш. с самого себя. хоча Стасов у статт зазначав, що «Штернберг помер молодим -- швидко про нього замовкли», це не було так насправд. а коли всмхнеться -- заблищать рядки зубв, нби весь свт всмхнеться навколо.
Баратинський, О. Герцен, М. Гоголь художник В. Штернберг. Акварель Штернберг вважав нби доповненням до рисунка. Здаться, я народився тут. Малюнок центрально частини вн уже зробив -- це «Ослик з поклажею».
Глинкой. Загальний тон неба -- холодний, тому й холодн рефлекси на земл. Шевченко, с которым был близко знаком. Про це свдчить такий твр, як, наприклад, «Листя», написаний 1841 року в Сорренто (збергаться в Третьяковськй галере).
Штернберг разом з Шевченком проводили в товариств Брюллова майже увесь вльний час. навчався у Петербурзькй AM у професора М. Воробйова. Романтичн контрасти свтла й тн, тамничсть присмеркового стану Днпра з постатями на першому план в контражур -- все досягаться через вдповдне розвязання неба, яке займа бльшсть композиц.
— Сборник материалов для истории Императорской СПб. М. Воробьев. Руководителем его здесь по классу ландшафтной и перспективной живописи явился проф.
Як оч, який нс. Вони часто малювали один одного. Але краса природи не затьмарила йому цкавост до життя простого народу. Тарновского в Качановке, у которого позже бывал Т. Г. Все це прислужилося в робот молодому митцев. Из сохранившихся живописных произведений этого периода наибольшую известность получили «Малороссийский шинок» (1837), «Игра в жмурки» (1838), «Мельница в степи», «Калмыцкие юрты».
Та хоч творов притаманне трохи романтичне забарвлення, вн цлком реалстичний. До того ж у Г. Тарновського була надзвичайно багата колекця творв захдновропейського живопису XVI—XVIII ст. У напруз свох могутнх форм вн пнеться догори, пронизуючи зелень. Сплкування з Брюлловим дало Штернбергов головне -- орнтацю на зображення реального життя. бльше нчого. Його пднесено-пафосно опису Тарас Григорович у повст «Художник».
Не знаю, як з всм цим зладжу». хоча сам Воробйов стверджував необхднсть шукати в творах мистецтва передусм «могутност розуму й фантаз творення», романтичний покров художник завжди накладав на конкретно пророблений мотив. Народ роздлився на групи. Саме тут були зроблен олвцев рисунки Штернберга: «Замсть чаю ми побрились», «Шевченко малю в холоднй кмнат» тощо. Саме такого манерою й позначен академчн рисунки Штернберга.
Рпн збирав тут матерал для картин «Вечорниц» та «Запорожц», Маковський увчнив мальовниче село в твор «Вакханаля». Прекрасний зразок так званого «пейзажного парку» з численними спорудами в стил класицизму, що будувалися спецально для А. Румянцева-Задунайського, не випадково вабив до себе. Эффект или освещение может быть очень приятное, если б его выполнить хорошо.
Перед глядачем вдкриваться неозора далечина, простше -- похмура рвнина з втряком у глибин. У 1835-1838 рр. Ними були.
— Дело об определении в академисты Штернберга дело об отправлении за границу Ш., дело о его смерти (архив И. А. X. ). У 1837 р. за роботи качанвського циклу, у тому числ за акварель «Ярмарок в мстечку чн» (придбану мператором Миколою I для альбому його дружини), Академя Мистецтв нагородила Штернберга малою золотою медаллю, а в наступному роц, за картину «Освячення пасок у Малорос» (куплену також государем для подарунку великй княгин Мар Миколавн), вн отримав велику золоту медаль звання художника XIV класу. Цього дня друз провели В. Штернберга, . Це малюнки «У начальника», «Дядько племнник», дружн шарж на оахима, горова. Саме тут вн малю жебракв, бродяг, народних музик, рибалок, дтей.
С 1835 г. учился в пейзажном классе Академии художеств у М. Н. «Штернберг допитливий, чита багато, спостерга ще бльше», -- характеризував юнака Н. Кукольник. Його це мало цкавило.
Так його твори, як «Очкно, маток Суднка», «Лялич, маток Завадовського», «Диканька, садиба Кочубея», позбавлен будь-яко поез, мають протокольний характер нагадують скорше топографчну зйомку мсцевост, нж справжнй пейзажний твр. Художник часто бывал на вечерах В. И. в глибин свтилися гори. Кроме того, Ш. награвировал офортом виньетку, представляющую кобзаря, мальчика и собаку, к "Кобзарю" Шевченко, "Всадника у взморья", "Неожиданный приезд гостя вечером" и "Сенную площадь в С. -Петербурге" (в 1837 г. ).
Оце, було, гулям, гулям на грандан, а товариство маляри нам назустрч, то один, то двйко, та й назбираться чималий гурт. 27—28). приобретены Академией Художеств в 1850 г. ), "Итальянские пифферари" и "Итальянские поселяне играющие в карты в трактире" (находятся в Московском публичном музее в числе произведений, поступивших туда из галереи Прянишникова). Кукольника, отмечавшего ум и начитанность молодого художника. Прекрасний зразок так званого «пейзажного парку» з численними спорудами в стил класицизму, що будувалися спецально для А. Румянцева-Задунайського, не випадково вабив до себе.
Вн помер, коли синов сповнилося 16 рокв. В 1840 г. Ш. путешествовал до Оренбурга при экспедиции гр. Незважаючи на однотоннсть, колорит емоцйний багатий на вдтнки. В 1837 г. за работы исполненные в Малороссии в предшествовавшее лето, в том числе за акварель "Ярмарка в местечке Ичне" (приобретенную императором Николаем I для альбома его супруги), академия наградила Ш. малой золотой медалью, а в следующем году, за картину "Освящение пасх в Малороссии" (куплена также государем для подарка великой княгине Марии Николаевне), он получил большую золотую медаль и звание художника XIV класса. Останньою картиною художника, яка була написана в Рос перед вдздом до тал, була картина «Калмицьк юрти». У цей перод Штернберг створив деклька портретв Шевченка та шаржован малюнки олвцем «Шевченко з ковдрою», «Замсть чаю ми побрились» та нш.
Рпна, К. Маковського та нших художникв. «Великий Брюллов, -- згадував Шевченко, -- лн одн не дозволяв провести без модел, а йому, сповненому творчо наснаги, це, здавалося би, було можливим. ». Рпн, А. Мокрицький та А. Горонович писали його портрети. «Напередодн дня смерт, немовби вдчуваючи, збралося багато друзв, знайомих.
Яка перемна в естетичному розумнн прекрасного, який контраст з натурницями Брюллова. Академии Художеств за 100 лет ее существования П. Н. Петрова (т. «Серце стискаться вд погляду на життя простого народу.
Олвець у його руках Стасов характеризу як «вправний, тонкий, швидкий». Справд, Качанвку було вибрано дуже вдало.
73 и 211). У Штернберга ця риса вдсутня. Життя руйну казковсть. З цього часу починаться палка дружба обох митцв. Врнсть натур Брюллов вважав за найголовнше для художника. Освтою майбутнього художника займалася мати.
Про твр зазначалося у прес, що «коли б ви не бачили ц сцени в Брюллова, то задивилися б на картину Штернберга». цей другий пише в Мюнхен велику фреску «Страшний суд», насправд це «страшний суд» -- таке нудне полотно, що дивитись на нього не хочеться, а спввтчизники захоплюються ним до безтями». Из картин Штернберга, кроме вышеупомянутого «Освящения пасох» известны: «Игра в жмурки в усадьбе Г. С. Тарновского», «Мельница в степи» (обе в музее императора Александра III), «Итальянки у водоема», «Итальянец-простолюдин» (обе в музее академии художеств), «Римские пифферари», «Итальянские крестьяне играющие в карты в остерии», «Этюд головы молодого итальянца», «Этюд головы старика-итальянца» (все четыре в московском публичном музее), «Малороссийский шинок», «Выдубицкий монастырь близ Киева», «Вид в Киеве», «Портрет самого художника», «Озеро Неми», «В окрестностях Альбано» и «Этюд листьев» (все семь в Третьяковской галерее, в Москве) и «М. Вони часто малювали один одного. Картина ма тенденц до панорамного розвязання композиц.
Вн помер, коли синов сповнилося 16 рокв. Из картин Ш., кроме вышеупомянутого Освящения пасх известны: Игра в жмурки в усадьбе Г. С. Тарновского, Мельница в степи (обе в музее императора Александра III), Итальянки у водоема, Итальянец-простолюдин (обе в музее академии художеств), Римские пифферари, Итальянские крестьяне играющие в карты, в остерии, Этюд головы молодого итальянца, Этюд головы старика-итальянца (все четыре в московском Публичном музее), Малороссийский шинок, Выдубецкий монастырь близ Киева, Вид в Киеве, портрет самого художника, Озеро Неми, В окрестностях Альбано и Этюд листьев (все семь в Третьяковской галерее, в Москве) и М. И. Глинка в имении Г. С. Перовского за сочинением оперы Руслан и Людмила (у А. Н. Марковича). О третй ми йдемо до мадам Юргенс. Це допомага сприймати зображену природу не як «декоративний додаток» до архтектури (як, до реч, часто практикувалось у пейзажних творах дос), а як реальне середовище, в якому проходить життя людини.
Все це прислужилося в робот молодому митцев. На одной из ранних акварелей «Сенная площадь в Петербурге» имеющей подпись: «В. Штернбергове новаторство розумли й сучасники. Це було великим кроком вперед, особливо в порвнянн з рисунками його кумира М. Лебедва. Тарновского. Я можу прямо з свого вконця писати етюди, не треба далеко ходити. Картина з таким сюжетом у тогочасному мистецтв була новаторською за свою суттю.
Що то за добряча, що за щира людина був отой Штернберг. Коло нього приятель з шкеликом на похмлля й лтнй чоловк, який умовля пяного йти додому. приобретены Академией Художеств в 1850 г. ), Итальянские пифферари и Итальянские поселяне играющие в карты в трактире (находятся в Московском публичном музее в числе произведений, поступивших туда из галереи Прянишникова). Потм узяв олвця й папр заходився малювати сонного мого друга. Тепер вже краще, я знову взявся за роботу. Сцени вдбуваються майже точно за Квткою-Основяненком: «. За його ж порадою Штернберг виршу вступити до Академ мистецтв.
8-й, стр. Округл форми мяк контури дерев та будвель несуть у соб вдчуття нагртого вологого повтря, що струму вд потчка у «Водяному млин», озера у «Садиб Г. Тарновського в Качанвц», вд плеса рчки в «Переправ через Днпро пд Кивом». Шевченко, Киев). 1840 року вн створю портрет великого письменника.
Вони потоваришували, незважаючи на рзницю у вц. Ефект освтлення ма бути примним, якщо його вдасться добре передати. — Подробный словарь русских граверов XVI — XIX вв.
Летом 1839 года Василий посетил Оренбургскую губернию, Башкирию, Урал. Вдали много народу, галиматья. Зчинилася метушня: торговка накинулася на господаря осла з брутальною лайкою. Гоголь теж замальову рзн куточки Рима, а вечорами чита сво твори в кол художникв.
— "С. -Петербургские Ведомости" 1840 г., 512, — "Художественная Газета" 1840 г., 6 (стр. За його ж порадою Штернберг виршу вступити до Академ мистецтв. — "Вестник изящных искусств" 1887 г. — А. П. Новицкий. Его тянуло на родину, к знакомым и любимым сюжетам. Рпна, К. Маковського та нших художникв.
Ту же мысль высказал в 1887 году В. В. Стасов. До такого ж характерного для романтизму принципу освтлення вдаться Штернберг у картин «Переправа через Днпро пд Кивом» (1837). В нй художник показу рздвяний народний звичай, коли перед святом з навколишнх Абруцьких гр спускалися селяни, зодягнут в бараняч шкури з волинками, на яких грали серенади, заробляючи соб на хлб (цю ж тему обрав для написання картини Брюллов). Щодо цього та нших малюнкв художника в прес зазначалось: «Штернберг може малювати однаково вдома, в гостях, з натури, без натури, як трапиться, з незмнним успхом, але завжди з якоюсь особливою вправнстю».
Вдчуваться також, що збережена цлковита автографчнсть рисувально манери. Читали вголос «Шинель» Гоголя. Взяти участь в самй експедиц художник не змг за станом здоровя.
Це саме те Монте Пнчо, яке пд час талйсько подорож Стендаль вдзначав як найкрасивше в Рим. Вып. Це було великим кроком вперед, особливо в порвнянн з рисунками його кумира М. Лебедва. «Чого вн тльки не переговорив про мистецтво, чого вн не розясняв нам у цих незабутнх бесдах, псля яких погляд кожного з нас свтлшав бажання творити стискувало груди», -- свдчив про розмови з Шевченком М. Рамазанов.
Поездки эти близко знакомили его с украинским народным бытом и природой, которые он и воспроизводил мастерски в своих рисунках, акварелях и картинах. Плсов показав малюнки Штернберга конференц-секретарев Академ мистецтв В. Григоровичу, якому вони дуже сподобалися. В 1840 г. выполнил иллюстрации к Кобзарю Т. Г.
В 1838 г. произведения Ш. впервые появились на выставке. Вн пройматься глибоким спвчуттям до них. Тепер знову взьмуся за повтря. Прекрасно вдчута й передана художником повтряна перспектива. Его педагогом в пейзажной живописи был М. Н. Воробьев. З приводу цього на Укран виступають на сторнках укранських друкованих органв визначн дяч.
Отже, талант Штернберга був уже помчений Блнським. Розширивши охват мсця оком, Штернберг дуже вдало композицйно зорганзував кравид. М. Воробьев.
1844 рк художник провв у Неапол. Широка градаця свтлотньового тону в неб створю вдчуття його глибини. I. стр. Ц три роки були найплдншими в його творчост. Находится в числе картин Е. И. В. Картинная галерея Императорской Академии Художеств.
Про ц картини ми можемо судити тльки з цього вдгуку, оскльки хн мсцезнаходження невдоме. Воробьева. Жовт, хвороблив обличчя, худ ноги, роздут вд голоду животи.
Отже, талант Штернберга був уже помчений Блнським. Все це подано на тл численних лоткв, рундукв. На Укран перш кравиди такого характеру (м однак бракувало професйпого хисту й нагадували вони сух креслення з слабим знанням перспективи) були в О. Кунавна, учня О. Алексва.
Находится в числе картин Е. И. В. В цьому успху художника – чимала заслуга господарв Качанвки. Некоторые из этих «летних» работ Штернберга было удостоено академических наград, но, к сожалению, местонахождение их в настоящее время неизвестно. Ср. це теж був новаторський пдхд до натури, який дав плдн наслдки. Частковий, окремий вид тут спвсну з загальним залишаться разом з тим головним компонентом кравиду: вн не протиставлений далечин (як робили романтики), а становить органчний складник цлого.
Значительной простотой и выразительностью отличаются пейзажные этюды («Озеро Неми», 1845). Из картин Ш., кроме вышеупомянутого Освящения пасх известны: Игра в жмурки в усадьбе Г. С. Тарновского, Мельница в степи (обе в музее императора Александра III), Итальянки у водоема, Итальянец-простолюдин (обе в музее академии художеств), Римские пифферари, Итальянские крестьяне играющие в карты, в остерии, Этюд головы молодого итальянца, Этюд головы старика-итальянца (все четыре в московском Публичном музее), Малороссийский шинок, Выдубецкий монастырь близ Киева, Вид в Киеве, портрет самого художника, Озеро Неми, В окрестностях Альбано и Этюд листьев (все семь в Третьяковской галерее, в Москве) и М. И. Глинка в имении Г. С. Перовского за сочинением оперы Руслан и Людмила (у А. Н. Марковича). — "Подробный словарь русских граверов XVI — XIX вв. ". Та й сам по соб вони не потребують пильного розглядування. Не випадково критик, який робив огляд нових художнх творв за 1839 рк у журнал «Отечественные записки», вдався до такого вступу: «Мй перехд вд пейзажиств до сторичного живопису був перерваний не так новим, як нововводжуваним у нас побутовим жанром, представником якого з молодих талантв в основному п. Штернберг. Щаслива, завидна вдача.
Значение слова Штернберг, Василий Иванович по словарю Брокгауза и Ефрона:Штернберг, Василий Иванович (1818—1845) — художник, жанрист и пейзажист сын горного чиновника сначала учился в Императорской академии художеств в качестве вольноприходящего, а в 1835 г. был принят в число казенных академистов. В повст «Мандрвка з примнстю та й не без морал» Шевченко пода опис цього помешкання: «В мой уяв постала кмната на 9-й лн в дом пекаря Донерберга, кмната з усма подробицями, не кажу -- з меблями: це була б неправда. Це, з свого боку, промовля за хню високу художнсть. 159).
— "Сборник материалов для истории Императорской СПб. Однако таланту Штернберга не суждено было полностью раскрыться. Вранц, о девятй годин, я йду в живописний клас. 224.
В Академии Художеств находится еще неоконченный портрет Ш. с самого себя. У лист до Бенуа художник розповда, як вн соб уявля. В. Тарновський був близьким другом Гоголя, Гребнки, Данилевського, Мокрицького. хоч у власнй його творчост романтичн ефекти брали гору над усм, як зазначили критики, «омана досягала останньо меж», педагогчн настанови Воробйова випереджали його творчсть плдно впливали на учнв.
Це озеро писали рзн художники. Вона закладала основи розвитку сатирично теми в жанровому твор, що згодом знайшло блискуче втлення у П. Федотова.
хоч у власнй його творчост романтичн ефекти брали гору над усм, як зазначили критики, «омана досягала останньо меж», педагогчн настанови Воробйова випереджали його творчсть плдно впливали на учнв. Штернбергов листи свдчать про те, як близько до серця припали йому талйц. Здесь художник близко познакомился с великим русским композитором М. И.