Флософським пдрунтям цього напряму фрейдизм. Його пензлю належить портрет Ю. Федьковича. кн. Вдзначимо, що не будь-яке зображення людини портретом, оскльки художник може створити, наприклад, людини взагал», не списуючи його н з кого.
в Голланд. Лише наприкнц XIX – початку XX столть робляться спроби вдродження монументального живопису злиття рзних видв живопису з творами декоративно-прикладного мистецтва архтектурою в диний ансамбль (головним чином в мистецтв «модерна») – оновлюються технчн засоби монументально-декоративного живопису, розробляться технка силкатно живопису. у Врменськй катедр у Львов з кнця XIVст.
Насправд, якщо ми будемо чесн сам з собою – дуже дуже рдко. Митц укранського походження не можуть знайти в тодшнх нац. Предметом його цннсть людського буття, те, що розвива в ндивд його людську сутнсть. Цей конопис мав виразний власний стиль, статичний монументальний. характеризувалося цкавими пошуками у галуз колористично композиц, що знайшли сво вдображення у творах П. Рубенса (1577–1640), А. ван Дейка (1599–1641), Ф. Сурбарана (1598–1664), Е. Греко (1541–1614), Д. Веласкеса (1599–1660), особливо у творчост Рембрандта (1606–1669).
Спробу психологчного аналзу феномена Леонардо да Внч здйснив 3. Цей парадокс зумовлений не тльки обставинами радянсько системи, але й мистецькими традицями Кива з його культом яскравого, життствердного й майстерного живопису, уособленого в постатях Олександра Мурашка, Федора Кричевського та Тетяни Яблонсько. Як зазнача О. Дронова, комункативна функця малярства зокрема реалзуться через «ряд актв: далог художника з свтом далог художника з собою (автокомункаця) далог художнього твору з реципнтом далог реципнтв (комункаця з приводу твору мистецтва)». Сюрреалсти повнстю пдтримували думку про вплив пдсвдомого на життя кожно людини. життям.
Володимиром Мономахом у Ростов. В живопис виступав прибчником мпресонстсько теч. Дорама Битва за Кив, 1943рк (1978р. ), Кулковська битва (1980р. ), Наше дло праве (1984-1985рр. ) та нш. майстром овом Кондзелевичем.
Мистецтво ж — за самою свою природою характером впливу на сприймача вимага вд людей творчост (добудова вдкрито модел, спввднесення досвду того, хто переда того, хто сприйма вплив думок почуттв, закон уподбнення, розкрпачення при сприйнятт). Сюди належить передусм Сергй Васильквський (1854—1917), який для свох творв вивчав зразки ст. Кольористичну скалю з багатим добором барв можна ще краще простежити у фресках каплиц св. Живопис XX столтт, поряд з чуттво-достоврним, люзорним, обмно-просторовим способом зображення широко використову нов (а також висхдн до давнину) умовн принципи трактування зримого свту. Вн складаться пд впливом тих дей, як володли в цей час кращими розумами вропи.
Боротьб проти фашистських загарбникв присвячен високохудожн твори «Безсмертя» Т. Голембвсько, «Матер ждуть» В. Гурна, «Перемога» О. Лопухова, «Визволення Кива» С. Бесдна, «Повернення» В. Костецького. Так, традиц Ф. Халса щодо живописно нтерпретац категор комчного отримали продовження у творчост видатного спанського митця Ф. Гой (1746 – 1828) – «Водоноска», «Слпий» в опосередкованй форм вплинули на серю офортв «Капричос».
Багато чого М. Бойчук запозичив з традицйних схдних культур (ассирйсько, гипетсько та греко-римсько). Осередок цього Товариства створили митц укранського походження, як згадан Крамський Рпн, а крм них ще портретист автор релгйно-психологчних, близьких подекуди до пзншого експресонзму картин Микола е (1831—1894), який був одним з перших, хто почав вдворотний емрацйних рух— з Рос назад в Украну дал Микола Ярошенко (1846—1893) Микола Пимоненко (1862—1912) з характеристичним для обох реалстично-викривальним спрямованням: картини Ярошенка з тюремно-рев. Значний внесок у розвиток батального жанру зробили й художники Укран – Ф Рубо. Атака запорожцв у степу (1881р. ) В. Костецький. Всеволода Ярославича Чернгвського чудотворна кона в Ченстохов (Польща), захоплена 1382р. Значну роль грала символка кольору.
XXст. Проте наступний жанр, про який ми поговоримо, актуальне в будь-який час. Цю добу характеризу вдворот укранських митцв вд мистецьких традицй Петербуру вони здять тепер студювати мистецтво на Захд— до Кракова, Мюнхену, Парижу. Був одним з засновникв Укрансько академ мистецтв (згодом ректором), органзатором музею на пдстав колекц Ханенкв (зараз Кивський музей захдного та схдного мистецтва).
Прикрашала храми, житла, гробниц, монументально-декоративний живопис (фрески мозаки, що збереглися в Помпеях, Геркулануме, Пестум, Казанлике, Пвнчному Причорномор) в результат тривалого розвитку прийшла до люзорного змни архтектурного простору архтектурних форм. У Свдомського, М. Врубеля В. Котарбинського зявляються риси символзму. Крм суто професйних досягнень, хня спадщина стимулювала процес художньо спадковост, свордний «далог через столття». З його мист. характеризувалося цкавими пошуками у галуз колористично композиц, що знайшли сво вдображення у творах П. Рубенса (1577 – 1640), А. ван Дейка (1599 – 1641), Ф. Сурбарана (1598 – 1664), Е. Греко (1541 – 1614), Д. Веласкеса (1599 – 1660), особливо у творчост Рембрандта (1606 – 1669).
Постанова обумовила обднання митцв в дину Сплку художникв. Бй Богуна з Чернецьким пд монастирщем (1953р. ) О. Лопухов. Тут вдомими стали твори М. Божя, М. Дерегуса, В. Касяна, С. Шипка. Далеко за межами област славляться прац народних майстрв Закарпаття – рзьбярв, гончарв, заслуженим визнанням користуються вироби килимарства, вишивки, лозоплетння, художньо обробки дерева.
Живописц, як правило, дотримуються якогось одного стилю. Експресонсти головним вважали вдображення субктивних уявлень автора, тяжли до ррацональност, загострено емоцйност, що призводило до рзких кольорових контраств, геометрично спрощених форм, деформацй зображуваного, пдкреслення предметв чткими контурами графчних чорних лнй (Група художникв Е. Крхнера, Втрильн човни в гаван Е. Хеккеля). Художники сучасного живопису представляють в першу чергу нов теч в образотворчому творчост. Згадан укранськ митц завершили свою творчстю розквт доби козацького бароко, поднавши укранське мистецтво остаточно з захдно-вропейським, а одночасно свою творчстю вони розпочали нову добу в розвитку рос. Нарвн з класом феодалв активну роль почина грати буржуазя. Рзномантн види пейзажв в живопис можна спостергати на полотнах знаменитих творцв.
Псля виходу з увязнення Малевич-художник повертаться до предметност (Двчата в пол (див. л. 5), Снокс), але не до реалзму. У хд йдуть велик кист, нод малярськ. Футуристи (У. Боччон, Дж. Балла, Дж. Северн) вважали, що ХХ ст. З н. мист.
У новй картин, художник не помиляться не випадково вдхиляться вд «натури», вд життво-людського, вд схожост з ним, — вдхилення вказують, що вн обрав шлях, протилежний тому, який призводить до «гуманзованого» обкту. Подальша еволюця багатьох з цих течй вже в 1910-х роках привела до повно вдмови вд образотворчост, до появи абстрактного живопису (абстрактне мистецтво), що ознаменувало розпад живопису як засобу вдображення пзнання дйсност- абстрактна живопису аж до 1960-х рокв була широко поширена в мистецтв головним чином капталстичних кран. У представникв цього напряму найчастше переважала тема великого мста.
Такий безпредметний живопис велико уваги надавав семантиц кольорв. Особливою соцально-критичною гостротою вдрзняться тсно повязана з буржуазно-демократичним етапом рус. Кнетизм прагне обднати в дине композицйне цле рзн види мистецтва (звуков композиц, свтломузику).
Суркова – явище, не перевершене нким з сучасникв. За його проектом були виготовлен грошов банкноти Укрансько держави. Двадцят роки XX ст. На Рус художники малювали на дошках, а з 17ст.
Так, традиц Ф. Халса щодо живописно нтерпретац категор комчного отримали продовження у творчост видатного спанського митця Ф. Гой (1746– 1828) – «Водоноска», «Слпий» в опосередкованй форм вплинули на серю офортв «Капричос». Дедал привязу крила кару (1777р. ) та нш). Виник станковий живопис ще в античн часи. все ж, незважаючи на процеси «розвдчудження» в мистецтв ХХ ст., рзн форми реалзац буття сучасного мистецтва виконують особливу роль в осягненн реальност, висловлюючи у свох найкращих зразках авангардистський процес у дус Ж. -Ф. Твори Босха метафоричн за свом змстом.
Коли глядач вмикав мотор, мшки оберталися, нажачившись гвздками, як до того звисали вниз. В цй Академ студю також автор стилзованих портретв Михайло Жук ( 1876), ван Северин ( 1871) та найвизначнша мж ними ндивдуальнсть— Олекса Новаквський (1872—1935). можна використовувати для роботи на картон, папер, кстки або шовку. Значний слд у розвитку цього напряму залишили вихдц з Украни – О. П.
Вс ц досягнення талйського Ренесансу сконцентрувалися в особ, яка вважаться «постаттю поза конкуренцю» серед генв Вдродження – Леонардо да Внч – видатного живописця, вченого, флософа. В ансамбл монументальний живопис викону також декоративну роль. Портрети Ю. Федьковича та С. Воробкевича створив буковинський художник Ю. Пгуляк. Одночасно творяться групи укранських митцв у захдновропейських осередках. Здобут знання вмння закрплюються розвиваються у процес самостйно роботи студентв. Хал, Рембрандт, Я. Вермер, Я. ван Рейсдал, Г. Терборх, К. Фабрцус), Англ (Т. Воно народилося в середовищ живописного андеграунду, спрямованого на «вдновлення модернзму». Реалзм особливо форми, т. зв.
У перод перед першою свтовою вйною особливе значення для укранського нац. Це так визначн майстри демократичного напрямку, як М. Бурачок, . У боротьб з цими тенденцями, з рацоналстичнстю абстрагованстю офцйно салоново-академчного живопису складаться живопис романтизму з емоцйним напруженням, активним нтересом до драматичних подй стор та сучасност, показом сильних людських пристрастей, енергю живописно мови, динамкою побудов, контрастнстю свтла тн, насиченстю колориту (Т. Велику вагу мають славетн фрески в замковй каплиц св. настановам.
Йде нтенсивний процес формування нацй. Картини «Групи 6», як зображують дружн посиденьки, побутов сценки, вечрки, справляють враження документац якогось давнього перформансу. Огнко, поряд з словом «маляр» в укранськй мов побутувала лексема «художникь», старословянзм, що калькою з грецько: «Це старослов. Багатшими образотворч можливост тонального живопису, яка за допомогою складно динамчно розробки кольору показу найтонш змни як кольору, так його тону залежно вд освтлення (Валер) вд взамод рядом лежачих кольорв (рефлекси) – загальний тон обдну предмети з навколишнм х световоздушной середовищем пространством- при цьому лня нердко втрача свою формоутворювальну роль, поглинаючись трепетною барвистою масою.
В. Кричевський був одним з засновникв ново книжково графки в Укран. справа, мабуть, не стльки в тому, хто з митцв слова пензля (закономрно згадати тут кнематограф) впливав один на одного, чия творча особистсть була могутншою, а в спльност свтовдчуття, методу, в спльност безмежного захоплення одвчною красою свту. Якщо в умовах крпосницького ладу В. Тропнн чи. Рпна та А. Кундж. походження: Павло Шляйфер (1814—1879) Гайнрх Гольпайн (1811—1858) численн твори цих митцв в ст.
Польськ корол Казимир В. Ягайло запрошували укранських малярв виконувати найвдповдальнш роботи в краквських храмах, в королвському замку Вавел, в костел в Лисц (1393—1394) та н. При краквському двор працював маляр Владика з Перемишля (1394 p. ). На картинах Г. Тербоха «Урок музики» ми бачимо багат аристократичн родини, дам в розкшних атласних сукнях, розмовляючи з вихованими кавалерами. На пдсов.
руху вплинув дуже позитивно прихд нових сил з Сх. з Белзу в Галичин поль. Шульги «Псня запорожцв» багато н. В нших умовах розвивалося мистецтво Галичини, де були вльнш для розвитку мистецтва обставини, передусм, можливсть контакту з мистецтвом Заходу. Смерть Камли, сестри Гораця (1824р. ), Мдний змй (1837-1841рр. ) та нш). У XVI столтт знову стався вдхд вдприродност, естетичн уявлення змнилися виник новий канон краси, що включав в себе неприродно витягнут пропорц тла.
У сферу дяльност групи входили провокацйн арт-акц, найбльш резонансною серед яких стала фотосеря «Якби я був нмцем» (1995), показана в Берлн, Кив й Москв, в якй травматичний досвд окупац пд час Друго свтово вйни був переосмислений крзь мфологю приватного життя. Укранський акцонзм 1990-х багато в чому зумовлений «негучним» досвдом втчизняного концептуалзму, що став важливою ланкою мж авангардом та сьогоденням. Так, спочатку володючи явними ознаками самостйних пластичних характеристик (невипадково одним з основних параметрв, що вдокремлюють живописну технку вд графчних, мазок, що нада великий дапазон саме пластичних можливостей — найбльш, звичайно, поширеному виду — олйного живопису, але й, звичайно ж, — творення нових видв технк, що мають на уваз синтез форм). Вс ц досягнення талйського Ренесансу сконцентрувалися в особ, яка вважаться «постаттю поза конкуренцю» серед генв Вдродження – Леонардо да Внч – видатного живописця, вченого, флософа.
Дуже приваблив невелик скульптурн групи, виконан майстрами народного мистецтва, наприклад рзн деревян грашки селища Богородське в Московськй област чи глинян розписан фгурки слободи Димкрво (м. В укранському малярств на злам XIX-XX ст. Свом дотиком художник перетворив на твр мистецтва любою рч (псуар, мшок для смття, цегла та н), а пзнше предметом мистецтва ста дя саме по соб (хеппеннг).
Постйн збройн виступи проти польсько шляхти зрештою вилилися у нацонально-визвольну вйну. Цей процес був започаткований ще в роки так звано «перебудови» (з 1985), коли на художню сцену вийшли молод митц постмодернстського та неомодернстського спрямувань, стали вдкриватися архви, вдбуватися презентац художникв андеграунду та цлих напрямкв, репресованих у 1930-х роках, зокрема укранського авангарду та «бойчукзму». Надзавданням художникв-мпресонств ста гасло: «Малюю те, що бачу», яке було втлене у кращих творах Е. Мане (1832 – 1883) – «Снданок на трав», «Бар Фол-Бержер», К. Моне (1840 – 1926) – «Враження.
Вони зображували не тльки красу, але недолки. Символка кольору була розроблена ще в давнин. З монументального малярства особливо цнн розписи Троцько церкви Лаври, Борисоглбсько церкви на Подол майстрв Ф. Камнського В. Романовича, головно церкви Лаври в Кив С. Каменського та н. малярв (знищен в XIXст. ), бароково-декоративний «Рай» у Воздвиженськй церкв Киво-Печерсько Лаври. Тут збергся повний цикл розписв Нового Завту.
Кивськ портрети на полотн першо половини ХV ст. З друго половини ХV ст. тргезкоп – враження).
Масло, темпера, акварель, нш фарби, допомагають м у творчост та успшно реалзац задуманого. Абстракцонзм виник у процес розшарування кубзму, футуризму (1910-1913). Рльке правильно сприйнятий, добре зрозумлий м П. Кле, але й багато художникв флософи причому пдготував нове розумння мистецтва його завдань саме х розвиток: неможливо було вмстити всю повноту швидкоплинного життя, технчних технологчних, нарешт — громадських моральних перетворень — в прокрустове ложе деологчних академчних догм штампв, жрецьк золюючих мистецтво вд самого розвитку життя, як зводять до «добре зрозумлих давно вдомих» функцй сам цей глибинний творчий процес.
Таким чином, художники сучасного живопису можуть творити в мру свох здбностей. Цей жанр живопису ма сво рзновиди. Обличчя великим планом, нод надзвичайно красив, нод неправильн, але завжди значн.
«дейний реалзм», культивували, не без впливу Шевченка, митц, обднан на теренах Росйсько мпер у Товариство Пересувних Виставок, зван «передвижниками».
Соколова, «Хворий» К. Трутовецкого тощо). У той же час художники сучасного живопису розумють експресонзм по-свому. Як самостйний роздл побутовий жанр сформувався в 17 ст. Твори Тетяни вдрзняються лризмом, тонкою барвистстю, рзномантнстю. Наукове вивчення перспективи, оптики анатом, використання вдосконалено Я. ван Ейка (Ндерланди) технки олйного живопису сприяли широкому розкриттю закладених в природ мальовничих возможностей- в живопис переконливо вдтворюються обмн форми (за допомогою свтлотньового моделювання) в дност з глибоким простором (що розвертаться за взуально знищувано мальовничй площиною) свтловим середовищем, освоються колрне багатство свту. обличчя та вуста дивують свою принадою.
Правда життя стала правдою характерв, правдою образв. Укранський стиль був представлений рзними жанрами (пейзаж, портрет, сторичн сюжети, батальн сцени) та мистецтвами (графка, архтектура, живопис, декоративно-ужиткове мистецтво). У Вдн велико слави здобув декоратор Держ. Бродлакович. Крамського, .
Теоретиком лдером укранського кубофутуризму виступав професор Кивського художнього нституту О. Богомазов. П. Рубенс, Я. орданс, А. ван Дейк, Ф. Снейдерс), Голланд (Ф. Медсестра (1965р. ) М. Прискн. 1922р. Голландськ живописц любовно вдтворюють життя самих рзномантних прошаркв населення.
Емраця передових укранських митцв до Петербуру в XVIIIст. точно так само, як рзномантн внутршн свти майстрв живопису, так багатогранн в кнцевому пдсумку х творння та емоц, викликан у глядачв. в Киво-Печерськй Лавр та нш. Видатними представниками ндерландського Ренесансу були брати ван Ейк – Гумберт (1366– 1426) Ян (1385–1441), як створили прославлений Гентський ввтар П. Брейгель (1525–1569) – автор всесвтньо вдомо картини «Слп» Г. Босх (1450–1516), у творчост якого ндерландський живопис досяг свого найвищого розквту. Свою флософську життву позицю 1970 – 1980-х вн називав Фрпулья (сам пояснював як «Нескнченнсть»), яка ставила людину в ситуацю реалзовано науково-технчно утоп водночас несла на соб «досвд поразки» авангардистських проектв. Кандинський.
Абстракцонсти (лат. Як свдчить сторя сучасного мистецтва, з початку ХХ ст. Вдомий також як нове мистецтво (Art nuovean), Югендстиль (Jugendstil), стиль Сецесону (Sezessionstil). Зокрема, концептуалстську спрямовансть мали акц льввського дуету з «Фонду Мазоха» (з 1991) – горя Дюрича та горя Подольчака, як своми провокативними художнми дями викривали маргнальн зони в сторичнй памят.
У другй половин XVIIIстолття, з скасуванням укрансько самоуправи, укранських митцв переманюють до Петербуру, де йдуть намагання створити «всемперський» мист. графка вдбива готичний натуралзм, який мав динамчнше трактування сюжету. Псля повернення на батьквщину Мурашко у свой творчост звернувся до життя народу («Недля», «Карусель», «Продавщиця квтв», «Селянська родина»). Г. Нарбут – автор перших укранських банкнот поштових марок. Саме до цього прийому видатний художник звернувся у свому генальному полотн «Повернення блудного сина», що вдобразило трагчн мркування Рембрандта про сенс людського буття.
У живопис такого типу можуть показуватися просторов спввдношення, може створюватися повна люзя глибокого тривимрного простору (зазвичай як би знаходиться перед розгляда твори живопису людиною), взуально знищуватися живописна площина за допомогою тональних градацй, повтряно лнйно перспективи, шляхом розподлу теплих холодних (виступаючих вдступаючих) кольорв-обмн форми моделюються кольором свтлотнню. Його ст. -побутов малюнки в будинку Полтавського Земства були на свй час великою новиною. виника ще один художнй напрям – нацональний.
Художники намагаються дати вдповдь на гостр соцальн питання, породженою сучасною дйснстю. На думку Бретона, творчсть – це загадковий процес, що не пддаться логчному тлумаченню, тому видатн представники сюрреалзму працювали асоцативним, алогчним методом, використовуючи власн сновидння. Не буде перебльшенням зазначити, що найяскравше сюрреалзм виявився у живопису, адже саме представникам цього виду мистецтва – бельгйцю Р. Магртту (1898–1967) та спанцю С. Дал (1904–1989) – сюрреалзм зобовязаний свою популярнстю. Складаються нацональн школи у Франц (Ж. Абстрактний твр виступа як субктивна живописно-пластична реальнсть, створена за допомогою формальних художнх елементв (кольорова пляма, лня, фактура, обм тощо). Перемога (1973р. ) О. Сафарлагн. У журнал «Искусство» у 1988 роц вийшла прикметна стаття, присвячена творчост Арсена Савадова, зокрема картин «Печаль Клеопатри», написанй у спвавторств з Юрм Сенченком.
Прощання Гектора з Андромахою (1773р. ) П. Сюрреалсти були дуже епатажними, протестували проти державних нституцй, сучасно цивлзац, рзних полтичних течй (комунзму, фашизму). Поступово активзаця цього руху зумовила появу художнх осередкв: «Свт мистецтва» (О. Королвська академя мистецтв у Париж вважалася одню з найбльш впливових у вроп. л. 1), Музика) властив життстверднсть, оспвування молодост грац.
Твр монументального живопису не можна вдокремити вд його основи (стни, опори, стел тощо). Знаходячи прекрасне, вн намагаться вдшукати спосб, щоб зберегти цю красу донести до свох нащадкв. Але до початку XVI столття маньеризм знову поступився мсцем природност. «Бойчукзм» – впливовий напрямок в укранському мистецтв 1910 – початку 1930-х рокв, названий за прзвищем його лдера Михайла Бойчука, художника, який виробив власну живописну систему, що спиралася переважно на досвд взантйського монументального та укранського народного мистецтва, мала стати основою для нацонального мистецтва.
У повонн роки це насамперед стосуться художникв Кива, Львова Закарпаття. Це визначення стало найбльш вдомим точним: важливим було залучення не тльки свтово стор мистецтва, яку молод живописц прекрасно знали, але й власно бароково культури ХУ – ХУ столть, що сприймалася «як чи не дина естетично плдна й органчно-самоцнна форма творчост Розчаровуючись у слабкост нацонального варанту модернзму, постмодернсти звертаються через голови «батькв» до «ддв» – часв домодерного барока».
З 1944 викладала в Кивському художньому нтернат, ста професором з 1967 року. Деяк полотна входять в списки особливо цнних творв мистецтва. Слд зауважити, що живописне мистецтво XVII–XVIII ст.
zographos (маляр): zoo— жива стота, grapho— пишу. Тема Велико Втчизняно вйни знайшла сво вдображення й у псля вонн роки (П. Уже в живопис постмпресонзму (П. Випускним творчим проектам так само передувала кроптка пврчна пдготовча робота.
Саме так в первсному суспльств почало зароджуватися мистецтво живопису. Ще Плотн каже: Не копювати природу, а вчитися у не, цим принципом керуються багато художникв протягом багатьох столть. Соцально-економчн змни знаходять сво вдображення в культур мистецтв. XVст. Чорноморц (1947р. ) Т. Мальцев, Г. Марченко, М. Прискн.
Чи варто говорити про те, що приклади живопису цього жанру численн. Пузирков, М. Хмелько, Т. Яблонська. В книжковй графц вн створив свй стиль, вдало поднавши принципи "мирискусников" ("Свт мистецтва") та традиц народно творчост. Йдеться про зображення А. С. Пушкна, створеному в 1827 роц Кипренским. Саблучок (1735—1777), згодом фундатор харквсько мистецько школи (1767).
Одна з картин виставки, "Враження. Вн був дуже популярний в минулому, але зараз рдко зустрчаються так роботи. Часто на конах змальовують укранський побут, постат, що звязан з громадським полт. Усе це дало сплав високо мистецько вартост нацонально неповторност. Так, невдовз плануться видати навчальний посбник «Петриквський розпис» з грифом МОН Украни, який вмщуватиме кольоров люстрацйн додатки. Слд зауважити, що живописне мистецтво XVII – XVIII ст.
Жерко, Е. Делакруа у Франц-в чому О. А. Кров). Кипренский, Сильвестр Щедрн, К. П.
Одним з важливих заходв у цьому план було прийняття 1932 року постанови ЦК ВКП (б) «Про перебудову лтературно-художнх органзацй». Фрейд у свой робот «Нарис спогадв дитинства». Так, у картин О. О., звичайно, варто сказати про акварель. В хнй творчост нердко ставилися соцальн проблеми сучасност («В люди» К. Костанд, «Обзд володнь» М. Кузнецова, «Глухомань» П. Левченка, «Жертва фанатизму» М. Пимоненка, «Проводи рекрутв». Саме тому талйське Вдродження можна назвати мистецтвом видатних персоналй, мена яких говорять сам за себе: Джорджоне (1477–1510), Тнторетто (1518–1594), Тцан (1487–1576). Вдомий як педагог, професор архтектурного факультету Кивського художнього нституту. Так не знайшовши винуватцв вандалзму, автор «вдновлю» сторичну справедливсть, апелюючи до двох метафор – спву пташок, в якому нема слв, зафарбовуванню слду дошки, що перетворються на абстракцю, повязану з унверсалстською мовою авангарду.
Бенуа (1870 – 1960), Л. Бакст (1866 – 1924) та н. ) «Сплка росйських художникв» (К. Кузнецов, М. Сарян (1880 – 1972) та н. ) «Бубновий валет» (П. Темпоральн нтенц сучасного мистецтва, на думку автора статт, виявляються в тому, що саме «вислизаючий свт» пост-постмодернзму тягне наступну характеристику сучасно культури — «явища, що репрезентуться як новтн виклики називан «сучасним мистецтвом», безнадйно застарвають», як врно зазначав росйський мистецтвознавець П. Родькн. Коровн (1861 – 1939), А. Архипов (1862 – 1930), С. Виноградов, К. Юон (1875 – 1958) та н. ) «Блакитна троянда» (П. Кончаловський (1876 – 1956) та н. ). В образотворчому мистецтв Франц головним представником класицизму був художникьНкола Пуссен (1594-1665). Схд сонця» (назва саме ц картини, власне, визначила назву цього напряму), О. Ренуара та н. Провдн художники-мпресонсти намагалися передати вдтворити колористичне багатство навколишнього свту. псень Амвросй Ждаха.
Аналз мг би вдкрити складн стосунки з традицю на рвн не тльки обраних творв – хоча це само по соб гдне окремого вивчення, але й на рвн сюжетв, образност та хнього творчого перетворення. Велико популярност набула картина Т. Яблонсько «Хлб», де показано життв образи трудвникв повонного села. Геро картини – жнки.
На сторичн сюжети писав буковинський художник М. васюк, зокрема "Богун пд Берестечком". з помтними впливами отичного натуралзму типу Джотто Дуччо. Класичн канони тльки на рубеж 19-20 столть були замнен реалстичними. У той же час пейзаж сучасних художникв без соцального пдтексту цнуються набагато вище.
Оголена натура в живопису цих художникв характеризуться глибоким психологзмом. Фарба гуаш робиться на клейовий основ. Батальнийжанр (вд франц. Брав участь у виставках, де представляв сво роботи, написан в стил неопримтивзму («Селяни в церкв», «Збр урожаю») та кубофутуризму («Англць у Москв»). В мистецтво широко входили нов теми, нов образи. Все це ма досягатись практичними вправами. На рубеж ХХ–ХХ ст.
Образ людини втрачав самостйне значення, фгура перетворювалася на деталь орнаментального убрання нтерру. Величезна роль мистецтва у розвитку людства полягала в тому, що воно сприяло розвитков творчих засад в ндивд. Не випадково Ф. Кричевський звертався до безсмертних образв поез Т. Шевченка, М. Кривенко написав поетичне полотно «хав козак на вйноньку. », а В. Шаталн — просякнуту романтикою революцйних походв картину «По долинах та узгрях».
Як н. Види монументального мистецтва (архтектура, скульптура), монументально-декоративний живопис, що використала в XIX столтт майже виключно клейов або маслян фарби, приходить в цей час в занепад. Вся система завдань покликана закласти основи образотворчо грамоти, сприяти утвердженню професйних навичок виконання етюдв, довготривалих робт, рзномантних за складнстю. Видатними представниками ндерландського Ренесансу були брати ван Ейк – Гумберт (1366 – 1426) Ян (1385 – 1441), як створили прославлений Гентський ввтар П. Брейгель (1525 – 1569) – автор всесвтньо вдомо картини «Слп» Г. Босх (1450 – 1516), у творчост якого ндерландський живопис досяг свого найвищого розквту. Безпредметнсть як принцип живопису нвелювала «людське начало», експериментаторськ пошуки супрематизму, експресонзму, дадазму ряду нших напрямкв образотворчого мистецтва перших десятилть ХХ ст., наповнили форму (наприклад, вдомий «Чорний квадрат» К. Малевича) рч (наприклад, не менш знаменитий «Фонтан» М. Дюшана) цннсним змстом, тим самим людина втратила проритетний статус зображуваного сюжету серед художникв на початку ХХ ст.
В цьому напрямку творчсть В. У живопис воно виявилося у пднесеному колрному лад, корння якого нердко сяга традицй стародавнього живопису чи народно творчост.
Оновлення мистецтва приносить з собою мпресонзм. –.
Вони здатн органзувати мжособов контакти, взаморозумння, далог. У фресках св. вн твердо стояв на земл, врив у себе, багатв дивився на свт ншими тверезими очима. Для нар.
Супрематисти прагнуть знайти досконалу форму, яка, у поднанн з кольором, знаковою. В малярств працюють також графки М. Бутович ( 1895), С. Гординський ( 1906) оринальний рисвник карикатурист Е. Козак ( 1902). ванов в Рос). Знову звернувшися до предметност, художники все ж намагалися максимально дистанцюватися вд класичного мистецтва.
ст. Для захдноукранського живопису характерним було звернення до нацональних мотивв. Особливе мсце в контекст живописних пошукв XVII ст.
Ця нцатива, пдкрплена двома значними виставками – «Перша колекця» (2003) та «Прощавай, збро. » (2004) так не завершилася довгоочкуваною подю. Брюлов. Усенко, П. Золотуха й н. ) або покидають, або працюють таки на мсц для чужих культур. На вдмну вд авангардиств Бойчук його школа додержувалися естетики пропорцй, гармон та симетр.
Тут К. Малевич створю групу Уновис (Утвердители нового искусства), обднавши свох однодумцв. Основне мсце в творчост Яблонсько належать жанровим картинам у яких передано радсть мирного життя, радсть людей «Перед стартом» 1947, «У парку» 1949, «Хлб» 1949, «Над Днпром», «Влтку», «Ранок» 1954, «Життя йде» 1971. Яблонська вдома як портретист, портрети: О. Шовкуненка, Г. Горяков. Манявського Скиту (тепер у Нац. У численних, стрмко змнюючих заперечуючих один одного течях зника сам предмет мистецтва.
ншим захопленням укранського графка була геральдика. Колр – один з виразних засобв живопису. Клод, . Шишкн), лричною насиченстю (О. К. Саратов, С. Свтославський, С. Васильквський, П. О. Левченко, М. К. Лимоненко), драматичною напругою (Ф. О. Васильв).
Богородчанський (Манявський) коностас, який виконано у 1698-1705 рр. Ця позиця концептуалстам здавалася вичерпаною, замсть формально-пластичних пошукв вони вважали за потрбне «говорити про мистецтво», вибудовуючи художн смисли через взамозвязок текств, акцй, обктв, малюнкв та обговорень. Переосмислення функцй живопису, як, втм, вс творчост, пройшло через заперечення доцльност як тако (Тльки усвдомивши, що це совершенно безглуздо, можна почати творити – говорить Р. -М. Рльке) – через усвдомлення того, що це глибинний ррацональний процес – в такй думц сходяться не тльки той же Р. -М. збудував будинок Канвського музею-заповдника "Могила Т. Г. Шевченка".
Музе м. Шевченка в Кив. А саме слово «монументальна» говорить про щось великому значне. Реалзм у Галичин культивували аж до 30-их pp. Зокрема, в якост дипломних проектв молод художниц представили 11 рунтованих полотен у стил петриквського розпису на тему «Моя Украна: монументально-декоративний розпис».
Т ж укранськ митц виконували й великий цикл мозак фресок Михайлвсько церкви Золотоверхого монастиря (власне Дмитрвсько церкви) в Кив (1160- pp. ). Тжакевич, П. Волокидн, Л. Крамаренко, Ф. Кричевський, С. Прохоров, М. Самокиш, Г. Свтлицький, К. Трохименко, О. Шовкуненко. ХХ ст. Живопис виникла в епоху пзнього палеолту (40-8 тис. Нац.
А. Шептицького, вийшли численн митц. з образом переяславського полковника Свчки «Покрова» з XVIIIст. Зразком для нього було класичне (давньогр.
(Допомага глибше розкрити змст спектаклю. Цими проблемами цкавився Микола Самокиша (1860—1943), один з найбльших баталств, що х зна свтове мистецтво. Його життя описане в «Печерському Патерику», який згаду другого конописця, Григоря. У 1899 р. вн створив першу на Буковин малярську школу. Для написання свох знаменитих картин вони використовували рзн технки. Сам твори живопису незмнн, створюван живописом картини взуально одномоментние- проте живопис може передавати не лише стан совершенно статичност, а й вдчуття тимчасового розвитку, емоцйно насиченост моменту скороминущо миттвост ситуац, а також ефект руху, змни (завдяки особливй ритмчнй органзац зображення, динамц кольору, свтла тн, композиц, лнй, мазкв т. д. ) – у живопис можлив розгорнуте оповдання, складний сюжет.
Однак, повертаючись до питання про трансформац антропологчно теми в мистецтв ХХ ст., зауважу, що ставлення до таких нових форм прояву людини в мистецтв залишилось, як «нелюдське». Це вдповдало х власному свтовдчуттю. життям, — гетьманв, старшину, козакв, фундаторв, донаторв церкви та н. (напр., «Розпяття» XVIIст. – Багато картин. Ц образи через клька столть знову виникнуть у живописному мистецтв – на картинах художникв-сюрреалств, як вважатимуть Босха свом «хрещеним батьком». Виняткове концептуалстське коло склалося наприкнц 1970 – у 1980-х роках в Одес. У 1863 роц в самй Академ вдбувся славнозвсний «заколот тринадцяти» на чол з. Рвери, Х. К. Ороско, Д. Скейроса в Мексиц – Р. Гуттузо в тал-Дж.
Паризька академя. У XX столтт зроста роль монументально-декоративного живопису, як образотворчо (наприклад, революцйно-демократична монументальний живопис в Мексиц), яка прагне в першу чергу залучити масового глядача в коло втлюваних нею дей, таки незобразтельной, зазвичай площинний, абстрактно-орнаментально, що гармону з геометрзованним формами сучасно архтектури. Схд сонця" Клода Моне (в переклад на французький враження – " impression " – звдси мпресонзм), визначила назву вс групи, до яко входили Пссаро, Сслей, Ренуар т. д.
Саме тому талйське Вдродження можна назвати мистецтвом видатних персоналй, мена яких говорять сам за себе: Джорджоне (1477 – 1510), Тнторетто (1518 – 1594), Тцан (1487 – 1576). виринають нов сили нац. Балла). В усьому ншому — це цлком свтськ особи, як нби виступають з гетьманського почту.
Синтез тод досяга повноти, коли рзн види мистецтв узгоджуються спльнстю дейного задуму та стилстичною днстю. Станковий живопис (картина ма самостйне значення характер). «Соцалстичний реалзм» у малярств означа свордне сполучення фотографчности з умовно-академчною параднстю, що наказу деалзувати все зображуване вдповдно до партйно-полт.
Дослдники вдзначають мотиви давньогрецького вазопису у творах французького художника. У цьому випадку художник зображу самого себе. Художн засвоння малярського твору ста квазсубктним сплкуванням. Як правило вони прикрашен мяким, добродушним гумором.
Гуаш – технка, широко використовувана у графку. Композицй його творв ррацональн, абсурдн, нод мтують кольорову фотографю (Постйнсть памят, Передчуття громадянсько вйни (див. л. 3), Вдкриття Христофором Колумбом Америки, Апофеоз долара). – вддалений), «безпредметне» мистецтво – одна з провдних модернстських течй 20 ст. Для його полотен характерний монументалзм, а постат без рис обличчя (натомсть кольоровий овал) – вдгомн сумно тоталтарно епохи, коли особистсть пригнчувалася нвелювалася. Талант Г. Нарбута виявився в книжковому мистецтв.
Це зображення людини, який схожий лише на самого себе бльше н на кого. Зокрема, XIX столття характерне активним зверненням провдних росйських майстрв, таких як. Першим куб стичним твором вважаться картина П. Пкассо Авньйонськ двчата (1907). Цю фарбу зазвичай розводять водою.
Маючи «корнн» знання цього самобутнього народного мистецтва, молод художники можуть активно застосовувати його нтеррах та екстеррах, в оформленн промислових виробв чи будь-яких нших дизайнерських проектв. Фундатором укранського стилю виступав вдомий графк Г. Нарбут. Дорама Штурм Сапун- гори 7 лютого 1944 року (1959р. ) М. Самокиш.
Образотворче мистецтво – один з небагатьох методв, винайдених людиною ще в первсн часи. Особливе мсце в контекст живописних пошукв XVII ст. Коли кажуть: мистецтво Вдродження, – як асоцац виникають передусм. тргезкоп – враження). Джерелом творчост сюрреалсти вважали не реальну дяльнсть, а пдсвдомсть. Темперу витснила спочатку комбнована технка (лесування опрацювання деталей маслом по темперного подмалевку), а потм технчно досконала багатошарова олйно-лаковий живопис без темпери.
поступово висуваться на одне з провдних мсць у малярств. Торел. Алегоря на перемогу Катерини над турками татарами (1772р. ) О. П. Вдомий твр Гюнтера Юнкера Танцвники, що змнювався на очах публки в результат руху.
Зображення довговчне, а лн виходять чткими. Згадуються обличчя. – взрцевий) – один з основних напрямв у вропейськй лтератур й мистецтв 17-18 ст. Спецальна органзаця мотиву (так звана постановка) – одним з головних компонентв образно системи цього жанру. Крм неживих предметв (наприклад, предметв домашнього вжитку) в натюрморт зображують обкти живо природи, як зольован вд природних звязкв тим самим перетворен в рч (наприклад, риба на стол, квти у ваз тому подбне). (Н. Шеффер, Ж. Тенгл, Г. Юккер, Б. Стучебрюхов тощо). З ХV ст. В цьому напрямку творчсть В. Картина може бути написана в стил урбанстики та зображати якесь промислове пдпримство. Та слава талйського Ренесансу безперечно повязана з менами його титанв: Рафаеля Сант (1483 – 1520), що створив «Скстинську мадонну», «Портрет, папи Юля II» та «Автопортрет», Мкеланджело Буонаррот – автора фресок Скстинсько капели: «Сотворння Адама» «Страшний суд» та н. У творчост цих художникв вдбилися основн принципи мистецтва Вдродження – вдображення дйсност у всй повнот, а головне – уславлення краси людини та почуттв.
Футуристи обожнювали технку, натомсть людськ проблеми цкавили х менше. Кубзм (фр. У спвавторств з П. Костирко В. Кричевський у 1936-1938 рр. Недарма колрна пднесенсть старовинного живопису ма чимало паралелей з народною творчстю. Ц останн ще бльше помтн у добре збережених сандомирських фресках з першо пол. Побч нього працював портретист церковний маляр Теофл Копистинський (1844—1916). З середини 1960-х рокв у кранах Захдно вропи та Америки живопис деколи ста одним з елементв «поп-арту».
Образотворч виразн можливост живопису, особливост технки листа багато в чому залежать вд властивостей фарб, як обумовлен ступенем роздрбнення пгментв характером днальних, вд нструменту, яким працю художник (кист, мастихн), вд вживаних м раствортелей- гладка або шорстка поверхня основи грунту (в тй чи ншй мр всмоктують сполучна) вплива на прийоми накладання фарб, на фактуру твори живопису, а просвчу колр основи або грунту – на колорт- нод вльн вд фарби частини основи або грунту можуть грати певну роль в колористичному побудов (головним чином в акварел). 186), значкового товариша Гамал, полкового обозного Родзянка, полковника Сулими його жнки, кивського мщанина Гудими та н. З окремих визначнших майстрв вдом мена: у Львов— Микола Петрахнович, Федр Сенькович, Василь з Львова, що працював при двор короля Яна Собського (образи костела в Жовкв б. Львова, можливо, церкви у Крехов) у Кив— ван Павський з Лаврсько малярсько школи (зреформовано 1763р. ) вийшли: Степан Каменський, Зарудний, Малй, Галик, Захар, Голубовський, рклвський, Недлка, Казанович.
Крм монументального, було вдоме також станкове малярство, визначним майстром якого був чернець Олмпй ( 1134), який студював у Царгород й пзнше працював при розмалюванн велико церкви Успення в Киво-Печерськй Лавр. Збереглися наскальн розписи (в печерах Фон-де-Гом в Пвденнй Франц, Альтамра у Пвнчнй спан та н. ), Виконан земляними фарбами (червоними, жовтими коричневими охрам, умброю), чорно сажею деревним вугллям за допомогою розщеплених паличок, шматочкв хутра просто пальцв-створювалися правдив, виразн, динамчн зображення окремих тварин, а потм мисливських сцен. одночасно заявляла про вдсутнсть безперервно лн, що ясно визначала би спадковсть традиц. Художн практики, що входять в структуру сучасного мистецтва, створюють рухливе швидко трансформуюче простр мистецтва та культури, яке дуже диференцйоване, засноване на принцип вдмнност, породжу складну днсть — «днсть в розходженн».
(«Повстання на крейсер Очакв» Л. Мучника й н. ), а надто— на малювання фотографчно-парадних портретв рзних «вождв» «стахановцв». Опери Теодор Яхимович (1800—1870). Модернзм (фр.
Саме вони сьогодн дозволяють в кон «Волинська богоматр» вбачати не лише теологчний змст, а насамперед втлення де материнства, а в образ «Юря Змборця» — не героя-святого, а заступника скривджених, борця з злом. умовах мусла бути також деологчно-полтичною. У боротьб з ним розвивалося мистецтво середини столття, коли П. Федотов Т. Шевченко закладали основи критичного реалзму. Лексему «маляр» укранська мова засвола з нмецько мови через польську.
АБСТРАКЦОНЗМ (вд лат. На початку XVст. Але вс ц мистецьк обднання в Укран були злквдован сов. Одним з мистецьких напрямв початку ХХ ст. Хреста на Вавел у Краков, виконаних укранськими митцями в 1470р.
До цього жанру можна додати також автопортрет. Особливо високу художню цннсть мають Галицьке вангел ХV ст., «Жит Бориса Глба», «Радзивилвський лтопис ХV ст», Пересопницьке вангел ХV ст. Найвдомшими з уцллих барокових коностасв такого атунку, крм багатьох кивських церков, коностаси з церкви Святого Духа в Рогатин у Галичин (середина ХV ст. ) та церкви-усипальниц гетьмана Апостола у Великих Сорочинцах (перша половина ХV ст. ). Зацкавлен в петриквському розпис студенти-художники Днпропетровського нацонального унверситету швидко осягнули тани цього мистецтва.
мистецтва, та символстичне малярство Юхима Михайлова (1885—1926), закоханого в мотиви мфологчн й казков. Естетичн принципи абстракцонзму виклав основоположник цього напряму росйський художник В. Кандинський (1866–1944) у книз Про духовне в мистецтв (1911). Саме про нього ми зараз поговоримо, продовжуючи розглядати живопис.
Спробу психологчного аналзу феномена Леонардо да Внч здйснив 3. Згдно з Словником укрансько мови в 11 томах укранське слово «маляр» щонайперше вживаться на позначення художника («1. Потм у численних мальовничих етюдах з натури вн опрацьову необхдн елементи композиц. Не зважаючи на упадок державности 1920р.
На сьогодн ми вже можемо впевнено говорити про певну лню – хоч пунктирну– розвитку втчизняного концептуалзму, який актуалзував «забутий» досвд авангарду, свордно нтерпретував маловдоме захдне сучасне мистецтво. Побч дяльних у Львов митцв, як Труш, Новаквський та митцв з групи Счових Стрльцв: О. Курилас, Юлян Буцманюк ( 1885) ван ванець ( 1893), Лев ец ( 1895), виринають нов визначн постат: Петро Холодний (1876—1930), що створив свй, вдмнний вд Бойчука, неовзантйський стиль (в цьому рчищ йшов Василь Крижанвський, 1891—1926), Павло Ковжун (1896—1939), Микола Бутович ( 1895), Роберт Лсовський ( 1894), Осип Сорохтей (1889—1941), баталст Леонд Перфецький ( 1900) та н. Длянку церковного малярства оновлюють Михайло Оснчук ( 1890), Ярослава Музика ( 1896) та Василь Дядинюк (1900—1944). Левтана. У свох портретах Рембрандт переважно працю темними фарбами. У свох портретах Рембрандт переважно працю темними фарбами.
Вихд у публчний простр, формування широкого дискусйного поля як простору мистецтва, формування художнх практик на меж з громадськими рухами та хня самоорганзаця (Центр взуально культури, Група предметв, Фемнстична Офензива, Худрада) стають суттвими реалями в укранському мистецькому процес, щльно повязаним з нагальними соцальними проблемами. У спадщин Леонардо да Внч важливе мсце посдають його флософськ концепц, як дають науковцям право говорити про снування «флософсько-естетично системи Леонардо». Найвдомша картина митця — «Похорон кошового». Подю незвичайно ваги стало для укранського мистецтва закладення в грудн 1917р. Клька кон (Москва, Володимир на Волин) приписують Петров Ратенському з Рави, 1326 p. ). каторги в «Притч про блудного сина».
Творчост художника (Червон рибки, Танок (див. революцйного руху живопис передвижникв близьких до них художникв – В. Г. У длянц портрета працюють: Г. Васько (1820—1883), А. Мокрицький (1811—1871), М. Брянський (1831—1908), а також митц нм. Вивчення законв перспективи, оптики, анатом сприяло розвитков творчих пошукв художникв.
у мистецтв живопису повязане з виникненням надзвичайно цкавого напряму, що отриму назву мпресонзм (вд фр. В укранськй мов, як в нших вропейських, слово «маляр» («малярство»— похдне вд нього) познача насамперед художника, митця, а не виключно робтника певного фаху з фарбами.
В конопису вживаться дслово «писати», так само як у грецькй мов. Росйський художник, поляк за походженням К. Малевич (1878–1935), який народився у Кив, став засновником супрематизму – одного з напрямв абстракцонзму, програмним твором цього напряму стала його картина Чорний квадрат (1913). Далекий вд того, щоб у мру сил наближатися до реальност, художник виршуться пти проти не. Соколов. Осягав М. Бойчук символи та архетипи укрансько культури.
Цей конопис ма сво особливост: невелика скаля барв (охра, цинобра, зелена, бла, чорна), довол смливий рисунок, струнк, гостр, легк рухи, лагдний вираз обличчя. Кубарський. З одного боку, полотна Босха безпосередньо повязан з традицями нацонально ндерландсько культури («Вз сна»), з ншого – орнтован на загальнолюдськ проблеми вдображають одну з страшних сторнок в стор людсько цивлзац – нквзицю. Дуже високо стоть малярство у Львов, при чому маляр-укранц значно перевищують польських, хоч ц останн, обднан в цехи, користувалися рзними держ. мистецтва ма творчсть братв Василя ( 1872) Федора (1879—1947) Кричевських.
з фгурок створюються композиц на теми байок, казок, картин. XIX ст. Монументальний живопис – це велик картини на внутршнх або зовншнх стнах будвель (фрески, панно та н). Украни.
Однак для того, щоб бльше пдкреслити психологчний стан людини, який найадекватнше передають обличчя руки, митець використову свтлов акценти. Можна твердити, що проблема дифуз науки мистецтва, витоки яко повязан з добою античност, в епоху Вдродження виходить на принципово новий щабель. Загалом збергаться стара конографчна спадщина з питомою декоративнстю (напр., абстрактне, часто золоте тло образу), а в портретному малярств елементи реалзму поднуються з пишною, урочистою, суто бароковою умовнстю, особливо у фресках (головна церква Лаври Софйський собор в Кив, церква в Нискиничах на Волин). Теоретиком цього напряму був А. Бретон (1896–1966), концепц якого стимулювали творч пошуки художникв-сюрреалств практично в усх видах мистецтва. Тому завдання живопису уваз не тльки таку органзацю простору на площин, яка керуться обмежуться вдтворенням на нй тривимрно середовища, мало того, окрем методи вже давно сприймаються як тупиков на шляху розвитку мистецтва (в контекст розумння й переосмислення адекватност сприйняття). З одного боку, полотна Босха безпосередньо повязан з традицями нацонально ндерландсько культури («Вз сна»), з ншого – орнтован на загальнолюдськ проблеми вдображають одну з страшних сторнок в стор людсько цивлзац – нквзицю. Тут помтний великий поступ щодо свободи композиц, руху, реалзму й гармон барв.
з збережених фресок найстарш були вдкрит в 30-их pp. У Кив з кнця 1960-х митець Федр Тетянич будував сво «ботехносфери» – утопчн конструкц для життя людини в космос, що були свордними паралелями до «Летатлна» Володимира Татлна. Потм у численних мальовничих етюдах з натури вн опрацьову необхдн елементи композиц. З часом все-таки чтко визначились границ творчого методу, свтосприйняття мпресонств. Тут можна згадати так церкви, як у Мек Кз Ракс Влн, Нью Кенснтон (митець П. Андрусв при спвпрац Т. Катаман), церкви в Елзабет та Балтмор (митець С. Гординський), серя релгйних образв М. Бутовича для манастиря оо.
Виникнення укранського стилю в художнй культур кнця XIX – початку XX ст. В конописанн подналися риси середньовчного мистецтва з ренесансними. малярства стають так народжен в Укран митц, як творець козацьких сцен лля Репн (1844—1928), маляр моря ван Айвазовський (1817—1900), батьки якого були родом з Галичини, ван Крамський (1838—1887), О. Литовченко (1835—1890), один з чльних творцв рос. мистецтва вдйшов славетний баталст Юрй Косак (1824—1899) портретист Рафал Гадзевич (1803—1886), маляр античних сцен Генрик Семирадський (1843—1902) до угорського— творець релгйних композицй Михайло Мункач (Любий, 1844—1909), який ще замолоду на Карпатськй Укран малював церкви. Рпна, В.
Саме тому талйське Вдродження можна назвати мистецтвом видатних персоналй, мена яких говорять сам за себе: Джорджоне (1477–1510), Тнторетто (1518–1594), Тцан (1487–1576). та екон. Той, хто займаться малярством (у 1 знач. ) художник»). груп треба згадати Товариство Прихильникв Укранського Мистецтва (головне школа Новаквського), групу молодих «РУБ» гурток «Спокй» на чол з Метиком (Варшава).
нцйована учасником укрансько Ново хвил Валентином Равським (котрий за рк стане куратором першого укранського павльйону на Венецйськй бнале), вона представляла Олега Голося, Олександра Гнилицького, Арсена Савадова, Олега Тстола та нших як правонаступникв класичного авангарду й андеграунду. На пожвавлення мист. На фон мертвого пейзажу зображено жахливу конструкцю з фрагментв людських тл, безглуздо поднаних. Засновником цього напряму талйський поет Ф. Марнетт, автор Манфесту футуризму (1909).
Поняття «укранський авангард» введено в ужиток французьким мистецтвознавцем Наковим для виставки «Tatlin39s dream», улаштовано в Лондон 1973 року. ця особливсть ма давню традицю. Розвиток живописного мистецтва середньовччя передусм повязаний з розквтом конопису. Серед видатних представникв мистецтва конопису слд назвати мена Феофана Грека (бл. Укран постають численн мистецьк обднання, з яких головн АХЧУ— Асоцаця Художникв Червоно Украни (1925), що обднала переважно прихильникв фотографчного реалзму в мистецтв, схильних поставити свою творчсть на службу режимов АРМУ— Асоцаця Революцйного Мистецтва Украни (1925)— осередок бойчукств, наставлена головне на монументальне мистецтво, сперта на укранськ нац.
Твр мистецтва, виконане фарбами (олйними, темперними, акварельними, гуашевими та н), нанесеними на яку-небудь тверду поверхню, називаться живописом. Художники гдно вдгукувалися на сторичн под, як вдбувалися в кран. Чимало мцних звязкв встановилося в ньому з художньою лтературою усною народною творчстю. В. Кандинський (див. л. 4) вважав, що блий – колр добра, радост, щастя, асоцються з святстю, чистотою зелений – символ над, синй – виклика тяжння до чогось надприродного червоний виклика почуття тривоги фолетовий ма в соб щось хворобливе, чорний – колр смутку, жовтий – абсолютний колр. Мяке споглядання, скорбота притаманн пейзажам В. Д. Полнова особливо. Левтана.
Художник, як правило, почина роботу над полотном з пошуку найбльш вдалого ршення в ескзах. Картина Передчуття громадянсько вйни (1936) закнчена за клька мсяцв до початку громадянсько вйни в спан. З. Фрейд (1856 –1939) вдкрив пдсвдоме як самостйну, незалежну вд свдомост основу людсько душ.
Побутов й ст. Я вже казав, що бачив багато кон, починаючи з грецьких кран до сих мсць та вд сих до Москви, але нде не бачив подбного чи рвного цьому образов». М. Кресп, Ф. Гвард), спан (Ель Греко, Д. Веласкес, Ф. Сурбаран, Б. Е. Мурльйо, Ф. Гойя), Фландр (П. Та слава талйського Ренесансу безперечно повязана з менами його титанв: Рафаеля Сант (1483– 1520), що створив «Скстинську мадонну», «Портрет, папи Юля II» та «Автопортрет», Мкеланджело Буонаррот – автора фресок Скстинсько капели: «Сотворння Адама» «Страшний суд» та н. У творчост цих художникв вдбилися основн принципи мистецтва Вдродження – вдображення дйсност у всй повнот, а головне – уславлення краси людини та почуттв. У цей час зявляться кнетичне мистецтво (вд грец.
Це мистецтво отримало назву поп-арт – популярне, загальновизнаний напрям в живопис. Лише за два роки вони вивчили сторографю цього стилю, ознайомилися з багатою творчою спадщиною його родоначальникв, а також професйно опанували основн елементи («цибулька», «кучерявка», «калина», «горобина», «мальва», «мак», «сонях») та рзномантн технки виконання (технка переходу, технка мазка, пальцеве малювання, малювання щточкою з котячо шерст, малювання лозиною тощо). Саме до цього прийому видатний художник звернувся у свому генальному полотн «Повернення блудного сина», що вдобразило трагчн мркування Рембрандта про сенс людського буття. У втчизняному пейзаж ХХ столття романтичн традиц вдграють провдну роль (особливо у творчост М. М. Воробйова, . К. Айвазовського). Так виника зображення – мозачне панно. Тройц в Люблин, виконан митцем Андрм в 1415р.
— тло темне, а складки свтл, як складки справжнього оксамиту, що ж до убруса (хустки)який покрива чоло та спада наниз, то здаться, нби вн коливаться й переливаться. Останнй день Помпе (1830-1833рр. ) Ф. О. Брун. Аналз нового урбанзму з його пропагандою «нового обличчя мста», комфортного для зарубжних туриств, приводить автора до висновкв про символчнсть подбних владних нцатив, що буквально повязан як з манпуляцями з мським бюджетом (його «розчленування» та зникнення), так з формуванням нового мського ландшафту задля нтересв окремих замовникв (монумент не затулятиме погляд на православну пархю).
Вдом його жанров полотна – "Гуцули", "Любов врнсть". Про це можна здогадатися, перебравши жанри, як ми ще не назвали, характеризуючи живопис. Нову добу у розвитку мистецтва живопису пов39язують з XIV – XVI ст., як принесли з собою нов теми, нов форми, нов художн образи. Умови хнього розгортання були довол специфчними: укранський гперреалзм проявив себе у Москв, а концептуалзм тривалий час перебував у тн широкого вдомого «московського концептуалзму». Для лнйно-площинний живопису характерн плоск плями локального кольору, окреслен виразними контурами, чтк ритмчн лн- в стародавнй почасти в сучасному живопис зустрчаються умовн способи просторово побудови вдтворення предметв (нод показуються одночасно з рзних сторн), як розкривають глядачев певну логку зображення, розмщення предметв у простор, але майже не порушують двомрнсть мальовничй площин. До цього напряму почали схилятися К. Бокшай, А. Кундж, .
30-их pокв став обовязковий у всьому СССР так званий «соцалстичний реалзм», якому пдпорядковано й укранських митцв. Побудова живописного зображення здйснються на основ грамотного малюнка вимог композиц. Так академчний живопис стала особливим напрямом. Лквдац «незручного» минулого присвячене вдео «Монумент» (2011) Миколи Рдного, в якому задокументовано демонтаж памятника на честь проголошення радянсько влади в Укран в центр Харкова в звязку з проведенням у мст ВРО-2012. В ескзах костюмв гриму театральний художник прагне гостро виразити ндивдуальний характер персонажв, хнй соцальний стан, стиль епохи багато чого н. Намагаючись осягнути закони монументального мистецтва й оволодти технкою Мозаки та фрескового живопису, молодий художник подорожу талю, знайомиться з мистецькими шедеврами Венец, Флоренц, Млана.
Велику славу здобув портретист кивсько школи Дмитро Левицький (1735—1822)— теж академк проф. Для виконання живописних творв служать також акварель, гуаш (оскльки в якост основного матералу художник використову папр, характерну для графчних видв образотворчого мистецтва – класифкуться як графка-про це говорить застосування останньо для створення монохромних творв), пастель (до цього напрямку справедливо зауваження аналогчне тому, що висловлено щодо попередньо), туш ( в даному випадку, як в двох попереднх – не можна однозначно вднести до графке- на Сход, наприклад, калграфя, здебльшого використову цей матерал, традицйно вважаться живописом, як, втм, академчна китайський живопис використовувала переважно саме туш – ахроматична гамма). Перова, . М. Псля органзац персонально виставки в Нмеччин К. Малевич був арештований. Ранн твори Яблонсько вдображають под велико Втчизняно вйни 1941-1945 «Ворог наближаться». Батьквщиною експресонзму стала Нмеччина, де у 1905 роц виникла мистецька група Мст, куди увйшли студенти архтектурного факультету Вищого технчного училища в Дрезден Е. Крхнер, Ф. Блейль, Е. Хеккель, К. Ротлуфф.
Серед видатних представникв мистецтва конопису слд назвати мена Феофана Грека (бл. – В його основ лежить образне сприйняття рдно природи: яскравий колорит гармонйнсть форм. привлеями. Яскравою сторнкою в укранському мистецтв творчсть художника Георгя Нарбута.
– прямий результат нацонального вдродження Украни. Проте мж матеральними й духовними проявами культури нема чтко меж. Лня, започаткована в серях «Бля земл» (1982 – 1991), «Сутнки» (1980 – 1993) та нших, де в центр уваги перебувала «маленька людина» дослджувалися проблеми суспльного й приватного, набула у 1990-х нового рончного забарвлення в постановочних фотографях «Групи швидкого реагування» (Михайлов, Сергй Братков, Сергй Солонський, 1994 – 1996). малюнки, архтектурн рисунки, равюри (див. Вдтак, я в свох полотнах прагнула втлити давню ностальгю укранцв за обднанням з природою.
(М. Хоркгаймер, Ю. Хабермас та нш) роблять висновок про те, що людський розум нин найбльшою загрозою снуванню людини. Лотара. Похитонов. XIX ст. Не зважаючи на рзн приписи взантйського малярства (пдручник «ремня» Донся Форноаграфйського), в укранському малярств XV—XVIст. Виник в античност прагнення до правдоподбного вдтворення реального свту, тобто таким, яким його бачить людина, викликало появу в живопис обмно-просторового зображення (з чим повязано зародження розрахованою на ндивдуальне споглядання станкового живопису, звльнення живопису вд пдпорядкування архтектур, багато в чому вд декоративних функцй).
В XIV—XVст. Зявлялися нов жанри види живопису. «Бойчуксти» створили низку визначних монументальних розписв, як були повнстю знищен в 1930-т роки, так само, як хн автори. Це може бути пейзаж, портрет, батальн сцени небудь нший жанр. Найвдомший твр художника – «Чорний квадрат».
Руткович, Й. Кодзелевич, . В побутовий жанр картини з життя рзних верств населення, епзоди нагромаджених бов. Вн був нби викреслений з активу художньо культури, здавалося, назавжди загубився в родових матках або за монастирськими чи церковними мурами. Одним з напрямв постмодернзму гперреалзм (нш назви цього напряму: суперреалзм, фотореалзм, слайдизм, документалзм тощо), для якого характерним наслдування фотограф живописними та графчними засобами. нар.
Вершиною станкового конописного живопису ХV ст. Портрет може бути в рст, погрудний або ж пишуть тльки одна особа. Продовжу розвива попередн традиц мистецтво книжково мнатюри графки. Твори Босха метафоричн за свом змстом. Сошенко (1807—1877) та багато нших.
До наймайстернших портретв («парсун») належать портрета М. Миклашевського (мал. Олмпв ма належати кона Богоматер, подарована великим кн. Малярство деяких з них носить уже сильн риси натуралзму. Технка олйного живопису набува у багатьох випадках яскраво ндивдуальний, вльний характер, але поступово втрача властив й ранше ретельнсть, строгу систематичнсть, многослойность- знижуться мцнсть творв живопису (чому сприяло поширення нових фарб фабричного виробництва замсть вживалися ранше фарб ручного приготування) – палтра розширються (створюються нов пгменти сполучн) – замсть темних кольорових грунтв, характерних для XVIII столття, ще на початку XIX столття знову впроваджуються бл грунти. С. Рокотов, Д. Г. Левицький, В. Л. Боровиковський).
Але, будучи закорнен в ще не остаточно вджилу радянську традицю живопису, вони не могли усвдомити сво повсякдення як мистецтво втлювали його за посередництва полотна й ол, та виявилися не готовими до визнання того, що будь-яка життва практика може бути маркована як художнй жест. Професйне мистецтво краю живилось дос надихаться творчою енергю народно естетики. Цей стиль виник пд впливом дей про вдповдальнсть особистост перед суспльством, дей цивльного служння людини нтересам нац, його морально доблест й чистоти. В мя життя (1956р. ) та нш. центр— Академю Мистецтва (1758).
1939 року до Сплки художникв СРСР влився колектив митцв Львова, 1946 року — Закарпаття. При цьому митц використовують рзн матерали, принципи д, види руху, джерела руху форми. Тож завдяки м реципнт розвива почуття прекрасного й потребу в ньому. Вдбуваться нтенсивна боротьба течй, прогресивних реакцйних дей, передових напрямв проти академзму, спвснують рзн стильов системи живопису проголошують нов соцально-цивльн деали, звертаються до бльш розгорнутому точному зображенню реального життя в рус рзномантт, особливо повсякденного оточення людини (пейзаж, нтерр, предмети побуту) – поглиблються психологчна проблематика, усвдомлються втлються конфлктна взамодя особистост свту. позбавила укранське мистецтво найбльш творчих сил.
У XVII-XVIII столттях процес розвитку вропейського живопису ускладнються. На заняттях з живопису особливу увагу студентв слд звернути на методичну послдовнсть виконання навчальних завдань вимагати уважного вдумливого вивчення натури засобв живописного зображення. З 1903 р. створив понад 70 обкладинок до укранських видань.
Караваджо, Д. Фетт, П. да Кортона, Дж. Це С. Григорв, О. Лопухов, О. Максименко, Г. Мелхов, С. Отрощенко, . прац» («Пятихвилинка в панчшному цеху» С. Прохорова, «На Днпрельстан» К. Трохименка й н. ), «герозму сов. Нове поколння укранських митцв зовсм змнило мистецьку ситуацю на укранських землях. Музею у Львов. Живопис театрально-декорацйна – це виконан по ескзах художника: декорац, костюми, грим, бутафоря.
Зображальн засоби гперреалств значною мрою новаторськ. був футуризм (лат. Технку цього оригнального мистецького стилю двчата студюють лише другий рк, з моменту, коли на кафедр була вдкрита нова спецалзаця «Робота в матерал «Петриквський розпис»». Найбльш древнм жанром живопису портрет. Одним з видатних укранських живописцв був Олександр Мурашко. Крм того, проект розкрив химернсть пострадянсько ситуац, коли було можливо здйснити неможливе –змусити Центр управлння польотами «експонувати» на орбтальнй станц офорти Подольчака. сцени дають К. Флавицький (1830—1916) Павло Свдомський (1849—1904), що розписував Володимирський собор у Кив спецяльно укранський побут малю Дмитро Безперчий (1825—1913), а кравид— Л. Лаоро (1827—1905) та Кирило Костанд (1853—1921). У розписах плафонв, стн, наддверних панно (дессюдепорт), в гобеленах переважали пейзаж, мфологчн сучасн галантн теми, що малювали нтимний побут аристократ, пасторальний жанр (пастушач сцени), портрет, що деалзуться, зобража модель в образ мфологчного героя.
Художня ж спадщина Я. Вермера Делфтського спонукала до художнх експериментв метра сюрреалстичного живопису С. Дал, про що вн сам згадував у свой статт «Свтов де». У добу клясицизму тут працювали так визначн укранськ митц, як А. Лосенко (1737—1773), що став ректором Академ Мистецтв, Кирило Головачевський (1735—1823). Вивчення законв перспективи, оптики, анатом сприяло розвитков творчих пошукв художникв. Кривоногов. Художник вже не може задовольнитися набором люзорних прийомв (люзонзм), вн слду потребам нового розумння краси, вдмовившись вд неактуальних методв самовираження впливу на глядача, шука нових же форм таких, далектично повертаться на краще з вдкинутого, таким чином приходить до розумння та реалзац нових же цнностей. Навяний жарким сонцем «хлб» став наслдком глибоких роздумв шукань того творчого окрилення, яке народжу тльки невгамовна жадоба д, активного втручання в життя.
«Трансавангардний характер» був зумовлений сильним упливом дей Акле Бонто Олви, слова котрого про «семантичну катастрофу», «вялоподбну вдкритсть», програмний еклектизм, цитатнсть, втальнсть були близьк молодим художникам укрансько Ново хвил, котр прагнули якнайскорше позбутися влади соцреалстично картини з фальшивим «суспльним змстом». Надзавданням художникв-мпресонств ста гасло: «Малюю те, що бачу», яке було втлене у кращих творах Е. Мане (1832–1883) – «Снданок на трав», «Бар Фол-Бержер», К. Моне (1840–1926) – «Враження. Але хоча майстри нового часу в свому навчанн творчост спиралися на досягнення Петербурзько та захдновропейських академй, засвоти хнй досвд, очевидно, не вдалося б так природно, якби за плечима цих майстрв не стояли згадан здобутки втчизняно школи, здобутки, що так яскраво переконливо втлилися хоча б у славнозвсному «Портрет козака Якова Шияна», створеному невдомим автором майже на злам столть. Народження постмодернзму повязане з кризовим явищами в захдному суспльств: так званою холодною вйною, наростанням гонки озбронь, американською вйною у Втнам, боротьбою трудящих за сво права, молоджними рухами, екологчними катастрофами, що в останн десятилття постйно супроводжують науково-технчний прогрес (Чорнобильська катастрофа, зменшення озонового шару, глобальне потеплння тощо).
Споконвку людина прагне досконалост, шукаючи гармоню у свт, який його оточу. Верещагна, . Айвазовський, М. Ге, М. Дубовський, . Образи звичайних людей герозують та набувають етнчного характеру.
Вн ма тимчасовий характер. Та слава талйського Ренесансу безперечно повязана з менами його титанв: Рафаеля Сант (1483– 1520), що створив «Скстинську мадонну», «Портрет, папи Юля II» та «Автопортрет», Мкеланджело Буонаррот – автора фресок Скстинсько капели: «Сотворння Адама» «Страшний суд» та н. У творчост цих художникв вдбилися основн принципи мистецтва Вдродження – вдображення дйсност у всй повнот, а головне – уславлення краси людини та почуттв. Так засуджено елегйн пейзаж В. Мироненка («Моя Украна»), картину Г. Свтлицького «Рдний край», . Свй слд В. Кричевський залишив у килимарств та керамц. КЛАСИЦИЗМ (вд лат. На меж академзму й реалзму стояла пзнше творчсть Миколи васюка ( 1865), дуже популярного свом «Вздом Б. Хмельницького до Кива». Одночасно з живописом локальним, часто яскравим кольором, з чтким малюнком розвивалася тональна живопис (у венецанськй школ, тонко рзномантно виявила багатство колористичних можливостей живопису).
Брюллов, А. А. школи, яка перебувала пд опкою митр. Штурм Сапун-гори (1958р. ) М. Бут. Тараса Шевченка (1814—1861) можна вважати за першого творця нового укранського малярства. настанов, яким ма служити все малярство.
Тод древн люди малювали на скелях стнах печер, зображуючи сцени життя свого народу. Таке розумння методв технчних, виразних завдань мистецтва культивували в числ нших теоретикв майстрв В. А. Фаворський о. Павло Флоренський, а згодом – самостйно розвивав сам В. А. Фаворський. Вдповдно, для сво творчост художник вибира певний сорт фарб. Художником були пдготовлен два художн альбоми з культурно укрансько спадщини "З укрансько старовини" (1900) та "Мотиви укранського орнаменту" (1910). Найвдомшим представником цього напряму був Сальвадор Дал (1904–1990), спанець за походженням. (фраменти «Пантократора», св. конопис розвивався в ренесансно-барокових формах. Причому навть пдготовч ескзи та етюди часом мають самостйне художн значення, особливо якщо належать пензлю вдомого живописця.
У 20-т рр. З 1917 р. жив в Укран. Вн пробиваться вже в творчост таких митцв реалстичного напряму, як ван Похитонв (1850—1923), Петро Левченко (1859—1917), Григорй Дядченко (1869—1921), Архип Кундж (1842—1910), О. Бокшай, Ф. Красицький ( 1883), а особливо Олександер Мурашко (1875—1919), який своми виставками за кордоном один з перших почав виводити укранське мистецтво на широк свтов шляхи. академчного ст. Мистецтво не створю копю, злпок свту (дйсност) — в такому варант воно було б непотрбне ндивду.
У радянськй верс гперреалзму сфера приватного, необовязкового ненормативного, конфронтацйна по вдношенню до офцйного мистецтва, наповнила мову гперреалзму ншим смислом зумовила серйозний конфлкт форми та змсту, який визначив самобутнсть, провал «документального романтизму». з портретом Б. Хмельницького, кони з церкви в Сорочинцях та н. ). Портретний живопис друго половини ХV ст. Володиславом Опольським Холмська кона, що нбито була власнстю великого кн. Головний виразний засб живопису – колр, його здатнсть викликати рзн почуття, асоцац, посилю емоцйнсть зображення. З-помж реалств та мпресонств найвдомш: видатний портретист Микола Азовський (1903—1947), Юрй Киянченко, Михайло Дмитренко ( 1908), Микола Недлко ( 1902), Олекса Булавицький ( 1914), М Дерегус, Степан Луцик ( 1906) з експресонств: Северин Борачок ( 1898), Михайло Мороз ( 1904), ванна Винникв, Михайло Гоцй ( 1902), ван Курах ( 1909) з неоклясикв: Якв Гнздовський ( 1915) з модернств рзних напрямкв: Роман Сельський, Омелян Лщинський ( 1913), Володимир Ласовський ( 1907), Ярослав Гавран Витовт Манастирський ( 1915), О. Винницький ( 1911), Ю. Соловй.
По-рзному в кожн сторичн епохи розумли морально-виховну роль цього жанру. Проблему замовчування зачпа Тарас Полатайко в свому вдео «Кив Класичний» (2008), у якому основна нтрига поляга в пошуку вдповдальних за демонтаж меморально дошки на будинку в Бад-Емс, де цар Олександр пдписав указ про заборону укрансько мови, напередодн встановлення памятника самодержцю, спонсорованого Росю. Сучасники фовств побачили у х творах лише вдмову вд вишуканост мпресонств.
Гейнсборо, У. Хогарт), Рос (Ф. Вн залишив понад 6 000 малюнкв— побутових, мисливських, батальних та ст., як «Бй Богуна з Яремою Вишневецьким». Беллоуза, Р. Кента в США. Стиль сучасного живопису передбача соцальну спрямовансть картини. – на полотн. А сьогодн ми не лише збергамо цю спадковсть поколнь, використовуючи традицйн нструменти, технки та елементи петриквського живопису, але й створюмо сучасн нтерпретац на нових матералах (картон, тканин, скл, керамц тощо).
характеризуються складнстю суперечливстю художньо-естетичних тенденцй, творчих пошукв. й нш. Художник, як правило, почина роботу над полотном з пошуку найбльш вдалого ршення в ескзах. Переосмислення функцй живопису, як, втм, знову ж таки — вс творчост, пройшло через заперечення доцльност його як такого («Тльки усвдомивши, що це зовсм безглуздо, можна почати творити» — говорить Р. -М. Характерно, що перша виставка, яка далогчно вписувала нове мистецтво в контекст розвитку всього ХХ столття, називалася «нтервали» (2000, Нацональний художнй музей Украни). Першими малярами були, ймоврно, грецьк майстр, але помтн у фресках св. Так, спочатку володючи явними ознаками самостйних пластичних характеристик (невипадково одним з основних параметрв, що вдокремлюють живописну технку вд графчних, мазок, що нада великий дапазон саме пластичних можливостей – найбльшою мрою, звичайно, самому поширенй уваз – олйного живопису, а й, звичайно ж, – багатьом новим видам технкам, як передбачають синтез форм).
З художниками ц групи були близьк Е. Мане Е. Дега, як виставляли разом з ними сво роботи майже на всх виставках до 1886 року. Спецальна органзаця мотиву (так звана постановка) – одним з головних компонентв образно системи цього жанру. Крм неживих предметв (наприклад, предметв домашнього споживання) в натюрморт зображують обкти живо природи, як зольован вд природних звязкв тим самим перетворен в рч (наприклад, риба на стол, квти у ваз тому подбне). Тому ця «напвусвдомленсть» вибору шляху молодими митцями здобула м славу «жертв живопису» – постмодернзм дав художникам можливсть влитися у свтове мистецтво 1980-х, не вдрвавшись вд традицйних засобв живопису. одягу й орнаменту. Тематика картин сходить за дуже рдкими винятками на дилчне зображення «щасливого» життя в колгоспах («Вдпочинок у колгосп» Г. Свтлицького, «Вдпочинок у колгосп» Ю. Бершадського й н. ), «героки соц. Рльке) — через усвдомлення того, що «це глибинний ррацональний процес» — в такй думц сходяться не тльки той же Р. -М.
Можливо, саме шокуюче враження сьогодн одним з найбльш значущих мрил довговчност публчно памят про твр мистецтва або претенду на звання бути таким. «Драматизм хньо дол в тому, що вони заблукали в сутнках радянсько художньо ситуац: думали, що йдуть шляхом свтового живописного мейнстриму, а в дйсност були набагато ближче до перформанса, що розквтнув у 70-т роки». перетворення Академ на один з нститутв на полт. Вдом цлком реалстичн й майстерно виконан портрети К. Корнякта, дружини турецького султана «Роксолани» (Наст Лсовсько), фундаторки православних монастирв на Лвобережж Рани Вишневецько, князя К. Острозького, дочки старости льввського братства Варвари Лангиш та багатьох льввських мщан – дячв братства.
Б. Тьполо, Дж. «Соц. Мякий тонкий барвистий шар виходить при використанн ц технки. Комунстична партя Радянський уряд, виходячи з леннських положень про партйнсть мистецтва, постйно здйснювали кервництво художнм процесом у кран.
Полотна гперреалств часто були великого формату, зображували обкти з близько вдстан (крупним планом). У XIX столтт в вроп пану станковий живопис олю, в декоративному вдношенн ще менше, нж ранше, повязана з предметно середовищем. Нердко навть мфологчн сюжети використовувалися як маскування, пд прикриттям якого художник виражав у твор смлив для свого часу думки та де.
У 19 столтт одними з найвиднших проявв академзму стали роботи Ж. Л. Жерома, Олександра Кабаннеля, Ж. Енгра. Значну роль тут вдгравала дяльнсть братств, що обмежувала вплив церкви феодально верхвки на мистецтво, вносила в нього певн елементи демократизму й естетичн смаки, властив широким верствам населення. це не випадково. Як знавець укранського стародавнього мистецтва геральдики, Г. Нарбут виконав безлч гербв, люстрував або оформлював книги «Малоросйський Гербовник», «Герби гетьманв Малорос», «Старовинна архтектура Галичини», «Стародавн садиби Харквсько губерн», розробив проекти Державного Герба Печатки Укрансько держави. Художня ж спадщина Я. Вермера Делфтського спонукала до художнх експериментв метра сюрреалстичного живопису С. Дал, про що вн сам згадував у свой статт «Свтов де».
Саме тод зображення побутових сцен вдносять до самостйного побутового жанру в мистецтв. Як зазначив. Передусм це Кив Харкв, потм Одеса з Товариством пвденноросйських художникв. Для створення картини, крм кольору, необхдн гарний рисунок виразна композиця.
На меж мпресонзму стоть декоративна творчсть Олени Кульчицько ( 1885), яка черпала головне з скарбниц нар. Сезанн, В. ван Гог, П. Гоген, А. Тулуз-Лотрек) частково в живопису «модерну» зароджуються риси, що визначили особливост деяких течй XX столття (активне вираження суто особистого ставлення художника до свту, емоцйно-психологчна сила асоцативнсть кольору, мало повязаного з спостергаються в житт барвистими стосунками, перебльшен форми, декоративнсть). У Львов квтне також свтське малярство, про що свдчать портрети К. Корнякта, В. Ляншвни ( 1635 p. ) та н. льввських мщан (у льввськй Ставропг). 1340 – псля 1405) та Андря Рубльова (бл. 1898р.
У той же час «живописати» може бути зрозумле як енергйна, свордна манера писати, тобто як свого роду писемнсть. Чимало визначних укранських живописцв дстали фахову пдготовку в стнах Петербурзько Академ мистецтв, деяк з них стали професорами, передаючи сво знання наступним поколнням землякв. малярств XVI—XVIIст.
Технкамозакидуже складна – зображення викладаться з дуже дрбних рзнокольорових кубикв смальти (сплав скла з мнеральними фарбами). Втраж- композиця з кольорового скла, скрпденого свинцевим плетнням, замню вфкна в захдновропейських готичних спорудах створю в нтерр вражаюч свтлокольоров ефекти. Дослдники вдзначають його свордну полемку з авангардистською фотографю 1920-х: замна гостроти ракурсв на пдкреслену простоту, «цннсть нецнного», з навмисним гноруванням суто формально-художнх проблем. Натюрморт – один з них. Крм суто професйних досягнень, хня спадщина стимулювала процес художньо спадковост, свордний «далог через столття». Йдеться про гперреалзм, який формувався протягом друго половини 1970-х рокв у Кив, а проявився в Москв у 1980 – 1985 роках в дяльност «Групи 6», до яко увйшли кияни Сергй Гета, Сергй Базилв, Сергй Шерстюк, льввяни Микола Флатов та гор Копистянський, москвич Олексй Тгн. так митц, як Антн Манастирський (1878) та Осип Курилас (1870—1943). Мистецтво, завдяки ефектов передавано нформац у тому, хто сприйма, не консервувало життдяльнсть, а робило справжньою реальнстю, життям, вдродженим у думц, почутт, стан, спонуканнях.
Попри значний тиск офцйного мистецтва та снування щльно «залзно завси», в радянськй Укран виникали явища, паралельн свтовим тенденцям – так, наприклад, як гперреалзм та концептуалзм. Яскравий приклад модерну — будинок з химерами Кив (арх. У Галичин до народно тематики звертався К. Устиянович ("Бойквська пора", "Гуцулка бля джерела"). Другий з ряду майстрв портрета— Володимир Боровиковський (1757—1825) був великим реалстом психологом, що залишив по соб цлу школу новтнх портретиств, серед яких особливо визначився тонкстю й виразнстю пензля М. Бугавський— Благородний. Незабаром пд впливом Контрреформац нагота знов пддалася осуду церкви. Динамка розвитку мистецтва в наступн десятилття ХХ ст.
формуться захдноукранська портретна школа. В 10-т рр.
Визначним представником фовзму був Анр Матсс. Побч тематичних проблем вн пдносив суто пластичн, напр., свтлотн. Людина як тема, знову зявилася в мистецтв, бльше не розцнювався як щось «людське», а розглядався з тих же позицй, що й «чорний квадрат». До поль.
Звернення до традиц бароко потрапило в поле уваги критикв одразу псля появи укрансько Ново хвил.
Пастель – це технка малювання сухими олвцями, при цьому поверхня повинна бути шорсткою. Васильквський був визнаним майстром пейзажу: "Ранок (Отара в степу)", "По Днцю", "Днпров плавн, "Ранок на Днпр". Тим не менше, живопис набув нове тлумачення, нове розумння завдань.
Композиця представля собою мшки людського зросту, зсередини проткнут гвздками. Перемога (1948р. ), На Курськй дуз (1949р. ). Захист Брестсько фортец (1951р. ) П. Мальцев. Чималу популярнсть в середовищ укранських митцв здобув кубофутуризм, що був поднанням двох протилежних напрямв авангардного живопису – кубзму (одним з засновникв якого виступав П. Пкассо), який "розчленовував" предмети та фгури, тяжв до конструктивност, плекав дею будвництва, та футуризму, що оспвував "красу швидкост", вдображав динамку тектончних змн епохи ндустралзму, виступаючи проти старого пророкуючи смерть культури минулого.
XX ст. мистецтва, як Кирило Устиянович (1839—1903), який трагчно змагався з примтивнстю оточення й вдобразив риси цього змагання у свому «Мойсе» (Преображенська церква у Львов). У добу укранського бароко XVII—XVIIIст. Це вдповдало х власному свтовдчуттю. Наш ж студенти створили цлком реальн нтеррн обкти, – наголошу Вктор Олексйович.
Х. Ортега--Гассет прозорливо вдзначав починаюч намчатися орнтац в сучасному для флософа мистецькому середовищ: «Намагаючись визначити спльнородову найбльш характерну рису ново творчост, я виявляю тенденцю до дегуманзац мистецтва. Переважно декоративний характер мала багата тонкими переливами кольору одночасно деклька бляклий по колориту живопис рококо (картини розписиНикола Ланкре, Франсуа Буше, частковоЖан Оноре Фрагонара). Лосенко.
Ункальними щодо цього оформлення Кивського псалтиря (1397 р. ), де мстилося понад 200 мнатюр, як виконав художник Спиридон. Росйський критик Леонд Бажанов у 1988 роц назвав явище «укранським необароко трансавангардного характеру». У творах кубств переважа коричнева, темно-зелена, сра кольорова гама.
Засновником укранського монументального мистецтва став Михайло Бойчук. де супрематизму подляли О. Розанова, Л. Попова, О. Родченко, Е. Лсицький, В. Татлн тощо. Мозака – рзновид живопису, який рунтуться на свордному принцип «моделювання» з шматочкв природного каменю чи кольорового скла – смальти, що скрплюються мж собою за допомогою вязко сполуки. Окрасою рос. сну парний портрет, коли на картин – люди в паре- груповий портрет, коли зображуться група осб.
До 1930 року укранськ митц з пдсов. До найвдомших його представникам вдносяться Нколя Пуссен, Рафаель. Академ.
слово дослвним перекладом (цебто калькою, перебиткою) гр. 1340 – псля 1405) та Андря Рубльова (бл. У свох проектах, таких як, наприклад, «Мистецтво у космос» (1993), «мазохсти» ставили питання про спосб снування твору мистецтва в немистецькому простор та наступного переозначення цього нового контексту. В усх жанрах головним було глибоке проникнення в життв явища, прагнення по-флософськи осмислити хню суть, розкрити хнй емоцйний змст, як драматичний, так оптимстичний. традиц Васильквського продовжував популярний люстратор нар. Утворився так званий стиль «козацького бароко», в межах якого виникло чимало творв, що мають всесвтн значення.
Сороса, 1993–2008), почало поступовий процес самоусвдомлення та музефкац. Ускладнення проблематики живопису, велика кльксть стояли перед нею завдань, класова станова диференцаця свтовдчування привели до формування рзних живописних систем, як володли спльнстю стильових ознак (емоцйно насичена, динамчна живопис бароко, з характерною незамкненою, спиралевидной композцей- строго врвноважена живопис класицизму з культом чткого, суворого, ясного малюнка, переважанням обмно-свтлотньового початку над кольором, локальностью кольору- живопис рококо з грою вишуканост текучих нюансв кольору, свтлих бляклих тонв), так не укладалися в будь-як певн стильов рамки.
Деяк флософи ХХ ст. Рокв тому).
Особлив театральн умови сприйняття декорацй потребують врахування рзних точок зору публки, х велико вддаленост, впливу штучного освтлення кольорово пдсвтки. Перший— незвичайно всестороннй митець педагог, пзнше ректор Кивсько Академ Мистецтва, другий— представник монументального малярства, також професор ц Академ, виховав цлу енерацю укранських митцв. Темп мистецького життя виявилося у великому його розгон. З часом художники навчилися використовувати рзномантн засоби методи малювання.
Акцентуаця (застосовуючи термнологю К. Леонгарда) шокуючого ефекту в дйствах сучасних художникв дозволя зробити висновок, що нин сакральн, екзистенцйн теми (наприклад, вдхд людини з життя), здобули взуальн форми презентац С. Л. Труш, А. Пилиховський, О. Скрутко, Устиянович, Новаквський, Курилас, Копистинський. Соколов, щоб утвердити гднсть просто людини, вносили в зображення деалзуюч риси, то передвижники без усяких застережень на повний голос проголошували свом мистецтвом: «Прекрасне життя». мистецтво на широк свтов шляхи. Фрейд у свой робот «Нарис спогадв дитинства». Схд сонця» (назва саме ц картини, власне, визначила назву цього напряму), О. Ренуара та н. Провдн художники-мпресонсти намагалися передати вдтворити колористичне багатство навколишнього свту. Поряд з мфологчними створювалися побутов та сторичн сцени, пейзаж, портрети, натюрморти.
Церковна регламентаця життя, яка в середн вки здавалася природною, почала гнтити. Вона пропагувала естетику класицизму, що панував у Франц в 17 столтт. Латур, Ф. Шампень, Н. Пуссен, А. Ватто, Ж. Б. Шарден, О. Фрагонар, Ж. Л. Давид), в тал (М. Сурква – явище, не перевершене нким з сучасникв.
З краквсько майстерн Яна Станславського, народженого в Укран польського митця майстра укранського кравиду, виходять так митц, як львовянин ван Труш (1863—1940) киянин Микола Бурачек (1871—1942), творц нового укранського пейзажу. Кервник нового образотворчого напряму – заслужений майстер народно творчост Украни, член Днпропетровсько органзац Нацонально сплки художникв Украни, вце-президент громадсько органзац «Асоцаця майстрв народного мистецтва Украни», викладач Днпропетровського театрально-художнього коледжу, доцент кафедри образотворчого мистецтва та дизайну ДНУ Тетяна Анатолвна Гарькава. Крамськой, А. Кундж, брати Маковськ та нш, до укрансько тематики.
традиц ОСМУ— Обднання Сучасних митцв Украни (1927), орнтоване в основ на творче опрацювання здобуткв модерних зах. Про що ж деться. Вн ставить метою зухвало деформувати реальнсть, розбити людський аспект, дегуманзувати ». Ц образи через клька столть знову виникнуть у живописному мистецтв – на картинах художникв-сюрреалств, як вважатимуть Босха свом «хрещеним батьком».
Одним з фундаторв укранського стилю в живопис вважаться С. Васильквський. Сюрреалств рзних кран днала дея соцального бунту. Конкретн сторичн особи зявляються в канончних сюжетах — це полковник Л. Свчка в «Розпятт», гетьман Б. Хмельницький в «Покров». Проте Фовзм був спробою повернути живопису первинну силу перебороти вишуканий естетизм кнця столття, хистксть форм, душевне сумяття художникв, вдихнути в мистецтво молодсть здоровя, збльшити силу його впливу, прискорити темп цим надати йому сучасного вдчуття життя48. Для створення картини, крм кольору, необхдн гарний рисунок виразна композиця.
Поряд з гладкою, деталзуючою живописом на дошках з блим грунтом (характерною для художникв ндерландсько школи) венецанська школа виробля прийоми вльною, широкою, пастозною живопису на полотнах з кольоровими грунтами. посда творчсть двох голландських митцв Ф. Халса (1585–1666) та Я. Вермера Делфтського (1632–1675).
Проте академчний стиль переважа ма численних представникв. Твори супрематизму являють собою комбнац кольорових геометричних фгур (квадрат, трикутник, коло) зображують свт, позбавлений обмв вдтнкв, звльнений вд побутовост. Реалстами класично школи були: В. Тропинин (1776—1857) на Подлл, М. Теренський (1723—1790) у Перемишл, Лука Долинський у Львов, ван Лучинський (1816—1855) у Чернвцях. Цлком побутовий мотив змальову невдомий художник в кон «Воздвиження Чесного хреста», вдтворивши в образах спвакв на хорах свох сучасникв та показавши х у характерних, типових обставинах.
У живопис багатьох модернстично течй (кубзм, футуризм, сюрреалзм) окрем бльш-менш легко впзнаван елементи зримого свту фрагментуються або геометризований, постають у несподваних, нод алогчних поднаннях, що породжують безлч асоцацй, зливаються деколи з чисто абстрактними формами. Новий розквт побутового жанру наста в 19 ст. Вднин стни 4-го навчального корпусу довг роки прикрашатимуть яскрав мистецьк роботи випускниць кафедри образотворчого мистецтва та дизайну ДНУ Ганни Душино та Маргарити Петренко.
У молод роки вн мешкав у Париж, де створив так полотна, як «Двчина в червоному капелюс», «Паризьке кафе», «На вулицях Парижа». cubisme, вд cube – куб) – напрям, представники якого зображували дйснсть у вигляд комбнацй геометричних форм (куба, кул, цилндра, конуса тощо) та деформованих фгур. Рпн, О. Саврасов, . З поч. течй, передусм сезаннзму, почасти супрематизму й експресонзму ОММУ— Обднання Молодих митцв Украни Жовтень— група революцйних митцв конструктивно-монументального напряму (в дус Д. де Рвери, Беля Уца тощо) УМО— Укранське Мистецьке Обднання та н. Ц вс групи мали разом понад 1 000 членв вели мж собою часом завзяту, але стимулюючу боротьбу, яка в пдсов.
Твр справля моторошне, вдлякуюче враження абсурдност всяко вйни. В 1949 зявляться уславлений «Хлб» – перше полотно художниц, котре принесло й славу першорядного майстра стало видатним явищем у радянському образотворчому мистецтв. Лише в 1860-их pp. Нердко святсть персонажв збергаться лише в хнх канончних атрибутах.
З паризько групи найбльш вдом мена: Олекса Грищенко, що своми морськими кравидами здобув соб мя у французькому малярств, Михайло Андрнко-Нечитайло ( 1894), Микола Глущенко ( 1900), ван Бабй ( 1896), Василь Перебийнс, Василь Хмелюк ( 1903), Зоня Зарицька, Софя Левицька ( 1874), Микола Кричевський з празько: ван Кулець ( 1880), Галина Мазепа з варшавсько: Петро Холодний (молодший, 1902), Петро Мегик ( 1899), Петро Андрусв. малярства доби бароко типов численн зображення «козака-Мамая», «козака-бандуриста». Звичайно, ми перерахували лише основн технки, як використовуються в живопис найчастше. Лдери цього осередку – Леонд Войцехов, Сергй Ануфрв, гор Чацкн та нш – розглядали роль мистецтва як спосб самореалзац в умовах нормативност радянського суспльства, якому протиставлялася гра, провокаця, «художня необовязковсть», розмитсть меж художнього твору.
У спадщин Леонардо да Внч важливе мсце посдають його флософськ концепц, як дають науковцям право говорити про снування «флософсько-естетично системи Леонардо». Особливо популярн пейзаж аквареллю. Вдом лише фресков (стнописн) портрети гумена Красовського 1614 р. з Кирилвсько церкви та Петра Могили з фрески у церкв Спаса на Берестов. Найцннш зразки коностасв доби укранського бароко: славетний Богородчанський коностас (1698—1705), з кол.
Сворднсть цього явища поляга не тльки в ншому за характером гперреалзм (який в радянському офцйному контекст отримав «антиамериканську» назву «документальний романтизм»), що далеко вдйшов вд свого захдного аналогу, але й у специфчному використанн живопису як меда. Його цлком справедливо називали одним з найвидатнших графкв сучасност. У Стародавнй Грец виникла майже не дйшла до тепершнього часу станковий живопис (на дошках, рдше – полотн), що виконувалася головним чином в технц енкаустики (воскова живопис- рдше використовувалися клейов фарби темпера), яка дозволяла виразно лпити обеми- деяке уявлення про античну станкового живопису дають фаюмськ портрети.
Фон фресок картин, як правило, був умовним, абстрактним або золотим, що втлю в свому тамничому мерехтнн божественну дею.
Повернення (1947р. ) В. Пузириков. Однак вони уникали простого вдтворення класичних мотивв тем. Романтичн тенденц збергаються у творчост А. Театрально-декорацйний живопис (декорац, ескзи костюмв, гриму, бутафор) допомага глибше розкрити змст вистави. У зазначений перод у середовищ живописцв виникли спльн тематичн та жанров орнтац (сторична проблематика, психологчний портрет тощо), що обднували, хоча й умовно, так яскрав особистост, як А. Рябушкн (1861 – 1904), Б. Кустодв (1878 – 1927), В. Серов (1865 – 1911). вйська» («В партизанському краю» Отрощенка, «Ворог наближаться» Т. Яблонсько вже часв вйни 1941—1945 pp. ), епзодв революцйно боротьби перед 1917р. Антична фреска (на багатошаровй штукатурц з домшкою мармурового пилу у верхнх шарах) мала блискучу, глянсувату поверхню.
Малярськ твори постають у рол предмету естетики. У Галичин в першй чверт XIXст.
працю ще Лука Долинський (1750—1824), що псля студй у старй Кивськй Академ вчився у Вдн. повернула тему людини в художнй простр актуального мистецтва у форм символв (як наприклад, в поп-арт), д (перформанси, хеппеннг, нсталяц тощо) та ншого. У давнх грекв зорафос (маляр) був тим спецялстом, що фарбами описував усе те, що було живе».
посда творчсть двох голландських митцв Ф. Халса (1585 – 1666) та Я. Вермера Делфтського (1632 – 1675). ванова «Йосип», який тлумачить сни в темниц хлбодару воночерпю (1832р. ) сучасники художника побачили натяк на криваву розправу Миколи з декабристами. Графка). Суркова, В. В. Це спостергаться в роботах таких майстрв, як Ф. Селькович, М. Петрахнович, а в кнц ХV ст. Вивчення законв перспективи, оптики, анатом сприяло розвитков творчих пошукв художникв.
В цей же час оформляться укранський супрематизм (Казимир Малевич), який одначе не мав великого розголосу. Особливо яскраво цей процес проявився наприкнц 1950-х — упродовж 1960-х рокв. Кропотов писав, що «постнекласична флософя, мистецтво в рвнй мр ведуть загальний пошук основ духовно сфери сучасного свту, одна з переважаючих характеристик якого належить прискорити плин часу». Соф також чисто укранськ побутов особливост, що можуть вказувати й на мсцевих майстрв.
козацького побуту також Микола Бодаревський (1850—1917). Можна вдзначити також парадний портрет, рзновид якого – кнний, один з найбльш урочистих.