До того ж, мальовничий дуже рзномантний ландшафт Украни спонукав до щоразу нового, але гармонйного поднання архтектури з природним оточенням -- були то широк лани Полсся чи глибок каньйони Подлля, пагорби Галичини Буковини чи висок гори Карпат. У цьому поляга сворднсть особлива чарвнсть укранських деревяних храмв. хн вироби дотепер прикрашають колекц старовинно збро Московського Кремля, Ермтажу й нших музев.
Храми ззовн мають вигляд клькох веж («бань»), згрупованих за певною системою (три, пять, см девять «бань»). на пагорб бля злиття невеликих рчок. Вибр мсця для спорудження не випадковий.
Бароко гармонйно сполуча трагчне з комчним, пднесене з вульгарним, жахливе з кумедним. Богородиця поста в центр композицй, де пд захистом зображен козаки, гетьмани Сулима, Б. Хмельницький П. Калнишевський (кона «Покрова» з Нкопольського собору). Казимира реформаторв (1664), св. Множество образцов барокко на территории нынешних Польши и Украины (тогдашней Речи Посполитой).
уже цлком у стил рококо збудовано Андрвську церкву та Марнський палац (Додаток 9). Проект церкви виконаний видатним архтектором Растрелл. Зображення святих Анастас та улян, «тезоменитих» гетьманш Наст Скоропадсько та Уляни Апостол – не лишають сумнву в тому, що замовлення надйшло вд гетьмансько родини. В переводе с итальянского слово «барокко» значит «странный» и «причудливый».
Одпа з них — церква Святого Духа в Рогатин, побудована в першй половин XVII ст. Поряд з деревяними церквами ункальними памятками укранського бароко стали камян церкви. Отсюда впечатление какого-то движения, непрерывного бега линий и потока форм». католицтво вжива ряд зусиль для того, щоб повернути соб втрачен духовн та полтичн позиц. швидко поширються мстами Лвобережжя Слобожанщини. вдображено кращ риси нацонального характеру, прагнення до свободи соцально справедливост.
Катерини в Чернгов (1716), Спасо-Преображенська церква у Великих Сорочинцях (1732). був Семен Климовський, вдомий у лтератур як Харквський козак-пснетворець. У батуринському палац, збудованому за проектом англйця Ч. Камерона (1799 – 1803), вже помтний вплив стилю ампр (стиль в архтектур, що виник на початку ХХ ст. архтектором Дж. були створен рзн конструктивн та архтектурно-художн варанти поднання квадратного восьмигранного в свой основ зрубу з прамдальними чи восьмигранними куполами (банями), як мали вд одного до клькох заломв.
Великий вплив на них надавав французький абсолютизм Людовика XIV. Це правило стосуться римсько архтектури, оскльки у приморських мстах (Генуя, Неаполь, Палермо) вд колони не вдмовлялися. нтеррам придлялася така увага, бо храм — це мсце сплкування людей з Богом помж собою.
деревяних споруд служать храм Покрови у Ромнах Полтавсько област заввишки понад 30 метрв, церква Миколая з села Кривки (нин у Львов), церква Параскеви у сел Крехв Льввсько област, Михайлвська церква у Мукачев Закарпатсько област, Троцький собор у Новосельцях Днпропетровсько област та чимало нших. Мухн захистив докторську дисертацю «Про стимули, що дють на живе людське тло», де виклав нове складне на той час питання про залежнсть людського органзму вд зовншнх внутршнх збудникв. Блискучими памятками козацького бароко в архтектур стали камян церкви. пд впливом реформацйного руху, спрямованого проти католицько церкви, вдбуваться ослаблення могутност. Центрична обмна композиця особливостей. Обилие узоров поражает своей королевской роскошью.
Основателем этого направления стал член ордена иезуитов А. Поццо, автор росписи «Апофеосис» изображающей вознесение Игнатия Лойолы – главы ордена иезуитов – на плафоне церкви Св. його скульптури «Давид», «Св. Ця комбнаця нахилених вертикальних частин верху укрансько деревяно церкви залом. Новий вигляд церковно архтектури мав пдкреслити прихд в Украну на змну старй культурнй елт (шляхт) ново (козацтва) й стати наочним утленням культурно програми.
Проект дзвниц, як вважають, належав видатному укранському архтекторов. Г. Здесь по-прежнему ценятся сложные формы и необычайная декоративность. разом з змною культурно ситуац (внаслдок цлеспрямованих заходв щодо перетворення розрваних частин Украни на глух провнц держав-домнонв) завершуться перод розвитку вс давньо укрансько культури, деологчною основою яко була релгя, а суспльною – вйськово-земельна аристократя й мщанство. плащ вершника, фантастичний змй, що кльцями звиваться пд ратицями коня. У цьому поляга сворднсть особлива чарвнсть укранських деревяних храмв.
Це дина крана вропи, яка в кнц XVI ст. були винайден втлен в будвництво конструктивн та архтектурно-художн варанти поднання квадратного восьмигранного в свой основ зрубу з прамдальними чи восьмигранними куполами (банями) деревяних церков. Мухна членом свох наукових товариств.
Швидко розвиваться технка, так як в нй закладена потужна сила експресивного впливу. Лише з середини XVIII ст. Дуже оригнальними нтерри деревяних храмв, часто незвично вишукано форми. Шедель створив багато нших чудових проектв. Фасади будвель на периферйних вулицях отримували довол скромний декор. Агнесси кармелток (1716), св.
У середин XVI ст. Досконал художн форми пачебто випромнювали духовну енергю. При цьому Шенбрунн не схожий на жоден з палацв тал.
У таких спокйних, рацональних дещо сухих формах виведено палату у Вишнвц на Волин (1730-1740 рр. ), прибудову 1753 р. кафедрально Успенсько церкви у Володимир-Волинському та низку менших будинкв брам у багатьох мстах Захдно Украни. Головними елементами комплексу виступають овальн павльйони з драбинами, як грали роль трибун для королвсько свити, павльйон «Пд короною», влаштований для лож короля, – синтез надбрамно веж двохярусно трумфально арки. На фасад собору св. Крм того, певний час вн був ректором Петербурзько академ мистецтв. Невдомий автор малюнкв переда ндивдуальну вдачу еожного.
Цей будинок одню з найбльш яскравих сторнок стор укрансько архтектури. На власних садибах будинки теж розташовувалися вльно, в оточенн квтучих садв. Яскравими зразками класицизму в архтектур Гетьманщини були палац П. Румянцева-Задунайського (70- роки ХV ст. ) в с. Качанвка Чернгвсько обл. Найбльше укранських барокових споруд збудовано за правлння гетьмана.
VIII. 9), палац герцога Фуке Во ле Вконт (1651, арх. Декор старались увеличить, сделать монументальным. Виконав деревяну скульптуру для ввтаря в костел с. Годовиця «Самсон, що роздира пащу лева». друкували з нотами спвали в Рос вона дстала вдбиття в поез Пушкна Козак.
Мчурин, який на той час обймав посаду головного архтектора Кива. Деревяна архтектура розвивалася традицйно, збергаючи нацональну самобутнсть. Впродовж XVII—XVIIIст. Цей монастир, що був зведений з 1771 по 1783 pp. Досконал художн форми начебто випромнювали духовну енергю. Фасади церков та приватних будинкв збльшуются в горизонтальному напрямку. Як наслдок, козацьк та мщанськ «громади» почали активно споруджувати у свох поселеннях струнк й урочист храми та свтськ будвл (гетьманськ, полков й сотенн канцеляр, ратуш, школи, ринки, господарськ та виробнич примщення тощо).
Дуже оригнальними нтерри деревяних храмв, часто незвично вишукано форми. Рококова скульптура стала невдмною частиною архтектурного бароко. У Львов було зведено палац Яблоновських, перебудовано належний Собеському палац Корнякта (1678), який по фасаду отримав високий атик. Здесь, очень точно совпало определение с качественной характеристикой стиля. У перебудованому вигляд збергся лише Королвський арсенал (1639—1646), деклька фрагментв фортифкацй монастирв. Пд руками було дерево, його й використовували.
Проект дзвниц, як вважають, належав видатному укранському архтекторов. Г. При цьому ним посилюються вимоги до теоретичного методичного рвня викладання ординарно математики (курси арифметики, алгебри, геометр, механки, оптики, фзики, гдравлки, гдростатики, архтектури тощо) та забезпечення вивчення добротною навчальною лтературою. Пд руками було дерево, ним користалися. Над ними працювали придворн архтектори, не обмежен цеховими нормами. Эпоха расцвета барокко определяется двумя веками – между концом XVI и концом XVIII веков. У 1731 – 1745 рр.
Сусани у Рим (арх. А в середин ХV ст. твори Веделя незрушно збергалися в архв Кивсько духовно академ (колишньо Киво-Могилянсько академ), тому практично не були вдом широкому загалу. У формах укранського бароко друго половини XVII — початку XVIII ст. На пагорб, що домну над Подолом, ще па початку XVIII ст. Вдом храми з одним двома заломами. Проект церкви викопаний видатним архтектором Растрелл.
У тяжк часи неспокою боротьби культ Богородиц в Укран набув особливого змсту. Портрети позначен лаконзмом деталей, стриманстю у зображенн емоцй.
Леонарда кармелтв (1720- рр. ), св. У 1800 р. талйське слово «бароко» означа буквально «дивний», «химерний». У 1799 – 1801 рр. Народ завжди дуже безпосередньо сприймав релгйн образи, найбльше шануючи тих святих, що втручалися у безпосередн клопоти людей (Богородицю, Миколая, Юря, Параскеву).
Ще у XV ст. Збергся ряд високомистецьких деревяних споруд того часу. У ц групи памяток виразно виступа також прагнення до витончено аристократично культури. Тод ж створються паркове кльце мста на мсц колишнх укрплень за проектом архтектора Л. Гльдебранда зводиться лтнй палац Бельведер (1723) (рис.
Зодчий протягом 60 рокв керував будвельними роботами в Лавр та володннях. Бернард Меретин). Храм казково гарний у панорам кивських приднпровських пагорбв. Пд руками було дерево, ним користувалися.
Так, у переклад «Космограф», особливо, у вступ до нього пд назвою «Зерцало всея вселенныя», написаному. Андрвська церква у Кив (1753 р. ) – архтектурний шедевр свтового значення. Одночасно у мст ще будували храми у стил пзнього Вдродження з значним впливом пвнчного маньризму. Окрм храму св. У козаччину Божа Матр переста бути абстрактною покровителькою. Розпад феодально-крпосницьких вдносин у другй половин XVII столття, розвиток дей французьких просвтителв, вдкриття в галуз природничих наук вплинули на освтнй процес в унверситет: було вдкрито кафедру математики, створено фзико-математичний кабнет, астрономчну обсерваторю, запроваджувалося вивчення польсько, французько нмецько мов, географ та стор як окремих предметв.
Храм казково гарний у панорам кивських приднпровських пагорбв. Крм хорово капели у Кив, очолював деякий час подбну капелу в Харков. Мкеланджело прибира ц портики з проекту.
Важливою вдзнакою архтектурного стилю Ювари стали надзвичайно виразн силуети будвель (замок Ступндж, палац Орьнте, базилка Суперга). Напевне, вже в другй половин XVI ст.
Мансар був смливим для свого часу мстобудвником, творцем строго квадратно Вандомськй площ в Париж, проте переможцем конкурсу на проект добудови Лувру став не професйний архтектор Мансар, а архтектор-любитель К. Перро (лкар за професю). Вже йшлося про те, що коштом гетьмана спорудили до десяти храмв. зв. Трива архтектурне формування мських центрв.
Укранське бароко Найоригнальншими творами укранського бароко були так зван «вршов грашки»— твори експериментальн, формотворч, певною мрою «авангардистськ». Архитектура барокко (фото внизу), относится к раннему периоду: в сооружении многократно повторены архитектурные элементы, благодаря выступающим полуколоннам – одинарным и сдвоенным, усиливается эффект светотени, что придает зданию динамичность. З менших камяниць XVII — XVIII ст.
1765 р. було зведено будинок ново бурси, який, за описом сучасника, являв собою «немалого пространства двухэтажные деревянные покои» й мав у нижньому Поверс «по написанному плану двенадцать изб с горницами и четверо сеней». У бароковому стил перебудовано 1691-1705 рр. Веделя вабило духовне життя, й писав вн переважно духовн музичн твори. ХV ст. Архтектори бароко прагнули динамчного просторового ршення.
Однак визначальноюв становленн залишалася самобутня давньоруська основа. на кошти козацько старшини давньоруськ святин — кивський Софйський собор, Михайлвський Золотоверхий собор, Кирилвська церква у Кив, Спаський собор собор лецько-го монастиря в Чернгов, особливо, Успенський собор Печерського монастиря, що здавна був найпопулярншою будовою на Рус, — вс вбралися у бароковий одяг. Внець його творчост – Собор Святого Петра у Рим – вдносять вже до стилю бароко. Проте тепер деревяне будвництво розвивалося в тсному взамозвязку з мурованим.
м належить як скульптурний декор фасадв храмв, так оздоблення нтеррв, ввтарв. Цей час, що вмстив у соб клька сторичних дб — визвольну боротьбу, державнсть, руну, втрату завоювань закрпачення — в культурному значенн був надзвичайно плдним. Вони складалися з центрально споруди бчних ризалтв (частина будинку, що виступа за основну лню фасаду вд фундаменту до даху). Уляну» з коностаса Спасо-Преображенсько церкви у Великих Сорочинцях.
Лаврентя бонфратв (1659), св. Характерно, що одним з вагомих чинникв еволюц конопису в ц часи стало народне малярство. Досконал художн форми начебто випромнювали духовну енергю. Варто памятати, що бльшсть церков, як ранше, на територ Украни будували з дерева. Найбльшою мрою архтектурн форми у тому вигляд, як вони були задуман Мкеланджело, збереглися з ввтарно, захдно сторони.
Над оздобленням церков працював художник Лука Долинський. До появи атикв на фасадах багатьох камяниць мста призвела поява брандмауерв, що роздляли сусдн будвл запобгали поширенню пожеж. Мастера архитектуры в стиле барокко искали красоту не в природе, а в своем воображении, опираясь на античные традиции.
Дос не втратив популярност напвсвтський гмн Коль славен, а у церквах грецького обряду дос постйно виконуються його композиц, яких вн залишив досить багато (35 чотириголосних концертв, 21 окремий спв, 30 гмнв тощо). В Австрии это Иоганн Бернхард Фишер фон Эрлах и его сын (они авторы главного венского дворца Шенбрунн и Карлскирхе), в Чехии – Франческо Каратти (автор Чернинского дворца), в России – Ухтомский Дмитрий Васильевич (1719-1774). Домнуюч кольори блий, брюзовий з золоченням. Главное – эффект неожиданности впечатления и внезапности.
Отже, перед мистецтвом ставляться так завдання: вразити глядача, порушити його нерви. Мартина кармелтв (1736), костел св. Основну увагу вони придляли фасаду, посилюючи його естетичний вплив.
Особливо пишна барокова скульптура характерна для нтеррв католицьких костьолв Захдно Украни (де взагал традиц побутування скульптури завдяки польським впливам були значно розвиненшими). В архтектур паризьких особнякв площину стни почина переважати над класичними членениями. У перебудованому вигляд збергся лише Королвський арсенал (1639 – 1646), деклька фрагментв фортифкацй монастирв. Будвництво в стил бароко почалося задовго до 1690-х рокв. Доведений до вдчаю композитор у вц 32 рокв наклав на себе руки.
Вдом храми з одним двома заломами. В Австр, Бавар та Франц розвиваться дещо нший стиль бароко – класицистичний. Для захисту зрубу вд вологи його оббивали гонтом робили широкий захисний навс на стовпах чи консолях – залишках деревини. Характер их весьма многогранен: комический, нейтральный, романтический, устрашающий. зведено також митрополичий будинок трапезну Софйського монастиря. У 1721 р. скасовано указ Петра про заборону будувати з цегли у мстах (крм Москви та Петербурга).
П. Паллас опублкував у Лейпцигу двотомний опис свох результатв дослдження Криму. В Укран зявляться низка споруд, як, збергаючи основн ознаки стилю бароко, вже помтно наближаються до бльш свтського й безтурботного стилю рококо (Покровська церква на Подол 1722 р., дзвнниц Михайлвського Золотоверхово монастиря кафедрального Софйського собору, собор у Козельц). В 17 столтт Австря як держава мала недовгий перод пднесення.
Риси бароко властив й ншим типам будвель – палацовим, замковим тощо (примщення королвського арсеналу у Львов). Укранську традицю хрещатих пяти-дльних храмв (у план являв собою рвностороннй хрест) розпочина Миколавська соборна церква в Нжин (1658). Разом з тим вн висловив прогресивн уявлення про днсть, безмежност рзномантнсть свту, про його складност, мнливост, постйному рус в бароко позначився нтерес до природних стихй, середовищ, оточенню людини, який став сприйматися як частина свту. Цих портретв десять. Над ними працювали придворн архтектори, не обмежен цеховими нормами. Вс ц твори бездоганними з боку музично технки вдзначаються чистотою голосоведення. Мазепу та переяславського полковника Мировича.
Почесне мсце серед них належить засновнику епдемолог в Росйськй мпер, фундатору першого в Укран наукового медичного товариства, визнаному в усьому свт укранському лкарев та вченому, мужнй людин Данилов Самойловичу (Сушковському 1744 – 1805). Так, собор в Зальцбурз будував талць Сантно Солар. Вдновлен у XVII ст. нша – з Переяслава – ма серед зображених осб.
Почуття поступаються мсцем розумов, розсудливост, що прикметою нового стилю – класицизму. Взагал будвництво в Укран друго половини ХV – початку ХV ст. Цими хлопцями були Кирило Головачевський, ван Саблучок (потм прзвище змнили на Саблуков) та Антон Лосенко. Загалом бароко – це стиль архтектурних ансамблв. Волюты – декоративные завитки – становятся огромными (например, на фасаде церкви Иль-Джезу в Риме).
Декор ста дедал менш стриманим, не цураться русту, плястр колон. Ще у XV ст. Потм як би вдбуваться стрибок, собор вироста до свого природного розмру. Прекрасними зразками створених народними майстрами XVII-XVIII ст.
Лише наприкнц XVIII ст. Споруда досить вишукана цлсна, але не ма нчого спльного з укранською архтектурою. снували храми з одним двома заломами. Поступово вдходили у минуле прийоми цегляно пластики.
До того ж, вони уквтчан вишитими рушниками. Атанасй Лев, кнна статуя св. зведено також митрополичий будинок трапезну Софйського монастиря. Софйський собор, Успенську церкву лаври та Михайлвську церкву Пддубицького монастиря.
У XVII ст. Так склалося, що памятки старого укранського живопису збереглися лише на Галичин та Волин. Мар Магдалини домнканок (1754 – 1758), св. У монументальному стнопис мурованих будвель провдне мсце належало митцям Кива. У формах укранського бароко друго половини XVII — початку XVIII ст.
Наприкнц ХV ст. були створен рзн конструктивн та архтектурно-художн варанти поднання квадратного восьмигранного в свой основ зрубу з прамдальними чи восьмигранними куполами (банями), як мали вд одного до клькох заломв. Часто брак коштв компенсувався вигадливстю та майстернстю зодчих. Граця форм лнй, смливий малюнок, примхливсть пензля вказують на виразний вплив рококо.
Барокко (что в переводе с итальянского буквально означает причудливый, странный) был зарожден в Италии и вскоре охватил большинство стран Европы и Америки (преимущественно Центральной и Южной). па пагорб бля злиття невеликих рчок. Собор здалеку здаться менше, нж насправд, довго залишаться такого ж розмру. Основной проект составил инженер Л. Метлец, бельгиец по происхождению.
У Середмст було перебудовано з мщанських камяниць палац князв Любомирських (1760), палац католицьких архпископв (1634), митрополич палати (1762), палац врменських архпископв. Крм того, органчним елементом зодчества т доби ста вирзна лпна скульптура на стнах.
Будвл мст зводилися торцем до вулиць розташовувалися вльно, з нервномрними вдступами вд «червоно» лн та в оточенн велико клькост зелен. Юра у Львов, ратуша в Бучач. У ту пору у Львов було близько 25 тисяч жителв 40 костьолв та католицьких монастирв. VIII. 4). Крм Риму чудов памятники бароко збереглися у Венец. Украна будувала, тримаючи в однй руц меч, а в другй -- орало. х забудова характеризувалася геометрично правильними прямокутними (Лебедин, Прилуки), радально-кльцевими (Нжин, Путивль, Чугув) та лнйними (Суми) системами планування, пдпорядкованими особливостям мсцевого рельфу. Мчурна.
Боков частини поступаються самостйною роллю задля збльшення центрального нефу. Особливо багато будов побудовано гетьманами Самойлувичем, Мазепою, Апостолом та полковниками Герциком, Миклашевським, Моквським та н. Лише одним Мазепою побудовано чи вдновлено в Кив понад 6 величезних будов, не кажучи про нш по цлй Гетьманщин. було проведено модернзацю мських фортифкацй з перебудовою мських брам, хврток. Казимира реформаторв (1664), св.
Виникли будвл з опуклим, увгнутим або навть криволнйним фасадом. Во Франции – Франсуа Мансар (1598-1666) и Луи Лево (1612-1648), работавшие на Людовика XIV, в Австрии – Иоганн Бернхард Фишер фон Эрлах и его сын (авторы главного венского дворца Шенбрунн и Карлскирхе). на пагорб бля злиття невеликих рчок. величав палати (кнець ХV ст. ) колишнього гетьмана Украни К. Розумовського в Почеп, Яготин, Глухов та вдбудованому Батурин.
вважаться площа перед собором Св. Агнесси кармелток (1716), св. Меретин – автор проекту бароково ратуш в Бучач на Терноплл. нтеррам придлялася така увага, бо храм -- це мсце сплкування людей з Богом помж собою. Леонарда кармелтв (1720- рр. ), св.
У цй же майстерн був виконаний й коностас Вознесенсько церкви (м. Петра Мкеланджело. 3 посиленням полтики католицько експанс повязане спорудження велико клькост католицьких монастирв у Галичин, на Волин, Подлл, Правобережж (зутський костьол Петра Павла у Львов, костьол Кармелтв та н. ). невдомого художника). Народ призвичався до простих, але зручних, доцльних, без надмрностей храмових споруд.
Типовими спорудами Андрвська церква та Марийський палац у Кив архтектора Ф. Б. Растрелл. Главными чертами этого стиля стали напряженность, гигантизм и эмоциональная насыщенность. Другим визначним твором цього зодчого стало зведення ратуш в Бучач (1751 р. ), де вн узяв за основу коринфський ордер, додав цикл скульптурних прикрас на мфологчн (подвиги Геракла) та бблйн (подвиги Давида) сюжети. Стиль бароко тяжв до парадних урочистост пишност.
Визначну роль у розвитку освти на захдноукранських землях вдгравав Льввський унверситет. бароко в Укран Головним центром ремесла й мистецтва в добу бароко в Укран зоставався Львв. Його творчсть бльш класицистична.
Петра Павла, Святодухвський собор, королвський арсенал та багато нших будвль. Камнь для цього пдходив як не жоден нший матерал. В розвитку укранського барокового стилю можна достатньо виразного окреслити три етапи: раннй (друга половина ХV – початок ХV ст. ), зрлий (1720-1750 рр. ) завершальний (друга половина ХV ст. ).
Храм чудово сприйматься на тл кивських приднпровських пагорбв. Антоня францисканцв (1718), капуцинв (1730), св. мистецтво льввського бароко досяга найвищого розквту.
Отже, друга половина ХV – ХV ст. Провдн вропейськ унверситети прагнули обрати. Мастера той эпохи с особым рвением воплощали гениальные идеи в выдающихся сооружениях. З його багатьох споруд найцкавша – як продовження традицй укрансько нацонально архтектури – Покровська церква (1766 – 1772) на Подол: три главки, що пдкреслюють основну композицю, «ганки», як прилягають до основних бокових фасадв, витончено промальований декор, що не порушу люзю площинност стн – традицйний для укрансько архтектури прийом. Л. Лво) (рис.
Дуже оригнальними нтерри деревяних храмв, часто незвично вишукано форми. Таким чином, вже в епоху бароко було завершено формування композиц площ. Петра Браманте та собор Св. Вдповдно до етнографчних особливостей вишивки мають чимало регональних вдмн. Впродовж першо половини XVIIст.
Бернн застосував знаменитий прийом так звано люзорною перспективи, широко використовувався в епоху бароко. Академя наук високо оцнила результати дослджень вченого. Серед перекладних природничих творв. нтеррам придлялася така увага, бо храм — це мсце сплкування людей з Богом помж собою. А досягалося це, зазвичай, найпростшими засобами.
Давався взнаки й сторичний досвд, коли злигодн й бднсть не дозволяли зводити величн храми. Цегла приховуться тиньком. Розробка архтектора Ж. Мансара надала життя новй архтектурнй форм.
Видатний укранський вчений початку ХХ ст. Храм казково гарний у панорам кивських приднпровських пагорбв. Досконал художн форми начебто випромнювали духовну енергю.
Так, аналзуючи науков проблеми з грництва, майже вс автори не тльки радянських, але й укранських пдручникв монографй справедливо посилаються на прац основоположника росйсько науки М. Ломоносова, але залишають «за кадром» бльш раннй не менш вагомий доробок у цй галуз видатних укранських вчених, скажмо. Його проект у пдсумку став прикладом чисто французького барокового архтектурного стилю. Вона була одню з окрас центрально площ кивського Подолу. Вдповдному настров сприяли й килими на пдлоз та лавках.
На здании суда самыми универсальными являлись маски сатиров, львов и богини правосудия. Укранське бароко обднало багате вропейське мистецтво, з власними естетичними засадами. У формах укранського бароко друго половини XVII – початку XVIII ст. Суиивою ознакою цтого процесу було також вироблення нового типажу релгйних персонажв. Она была деревянной.
У англйськй архтектур стиль виступа як свордний вдтнок, акцент класицизму тут можна говорити швидше про «обороченном» класицизм, нж про бароко як такому. У лавр вн постригся у ченц, але це його не врятувало. В 1546 р. кервництво роботами було доручено Мкеланджело.
Реальная тектоника означает, что зрительное восприятие соответствует конструкции строения, а мнимая тектоника, антитектоника, напротив, создает иллюзорные образы. Чаще над входной дверью, аркой, окнами. Одню з перших споруд у стил козацького бароко була Миколавська церква на головному мському майдан у Нжин (1668-1669 рр. ), центр одного з найбльших козацьких полкв.
Хоч зразки бароко приходили до нас з Захдно вропи, здебльшого з тал й Нмеччини, власною творчстю укранського народу, що вдтепер був пробуджений до нового вльного життя, бароковий стиль набува свордних та оригнальних форм, що ма у свтовй лтератур заслужену назву осбного укранського або «козацького» бароко. У вибор сюжету слд керуватися прагненням зображати предмети пднесен благородн, трактування сюжету повинна бути «велично нжно», композиця – обдумано суворо, побудовано на правильному розрахунку частин, контури – грацозними, тла прекрасними, драпрування – багатими, виконання – ретельно, колорит – гладким, переходи тней – мякими. Дотепнсть, парадоксальнсть, контрастнсть сполучення найбльше цнувалися теоретиками та практиками бароко. Обилие скульптурных композиций на фасаде и внутреннем интерьере.
Був автором будвничим Троцько церкви в Китавськй пустин поблизу Кива (1763—1767). Одна з них — церк-на Святого Духа в Рогатин, побудована в першй половин XVII ст. Почавська Лавра славиться настнними розписами, скульптурами орнаментами. Паралельно так же плдно працював у дослдженн природи Украни ще один вдомий росйський натуралст мандрвник Василь Зув (1754 – 1794) – академк Петербурзько АН. переважно у магнатських резиденцях навколо мста, зокрема у належних королю Янов Собеському замках (Золочв, Жовква, Олесько), бля яких заклали партерн бароков парки. У другй половин ХV ст. Сорочинський коностас – цлий художнй комплекс.
Вс храми цього напрямку невелик, з центрическим внутршнм простором. центром розвитку бароко ста Турин – столиця Савойського герцогства. Вн прихав на запрошення Киво-Печерсько лаври для будвництва велико дзвниц. В архтектуру вводяться криволнйн форми плани. вчений здйснив самостйну подорож до Украни в район рчок Пвденний Буг Днстер. У цьому поляга сворднсть особлива чарвнсть укранських деревяних храмв.
Мазепи (1687 – 1708) споруджено бльше 50 комплексв та нших обктв, з них на власн кошти гетьмана побудовано 14 церковних храмв 20 реконструйовано. знамену розквт нового свордного стилю, який ма назву козацьке (укранське) бароко. У стил бароко споруджен тринефний хрестовобанний Троцький храм у Чернгов (1695 р. ) тринефний храм Воздвиженського монастиря у Полтав (1709 р. ). Зразком для нього послужила римська церква Санта Сусанна архтектора К. Мадерни.
Серя гетьманських портретв – ллюстрац до лтопису Самйла Величка. Життя його склалося досить трагчно. У 1759—1763 рр. Укранських архтекторв вабили декоративн можливост бароко, днсть споруди з довкллям. у Франц почина виникати новий архтектурний стиль, який вд французького слова рокайль (раковина) стали називати стилем рококо. Однак з друго половини ХV ст.
У середин XVIII ст. Антоня францисканцв (1718), капуцинв (1730), св. Вньйола Дж. Напвкруглу арку замню еллптична (вперше використовуться Мкеланджело на другому поверс палаццо Фарнезе), вдповдно стиснено цокол колон. Його найбльш вдомими науковими працями : «Короткий латино-словянський словник», «Лексикон флологчний», «Лексикон греко – словяно – латинський», «Лексикон латинський» тощо. Лише з середини XVIIIст. VIII. 1), храми Сан-Флппо Неро Сант-во у двор унверситету (рис.
У 1805 р. Д. Самойлович помер. Брано. Лаврська дзвниця – свордний програмний архтектурний твр свого часу. Особливо уславився своми роботами Антон Лосенко, який писав портрети, сторичн полотна (Володимир Рогнда), картини на бблйн (Принесення в жертву саака, Св.
Ц види мистецтва, синтезуючись, доповнювали, збагачували архтектуру. Видатним втчизняним архтектором був також ван Григорович-Барський (1713 – 1785), рдний брат вдомого мандрвника Василя Григоровича-Барського. ХV ст. лаврським живописцем створений чудовий портрет донського отамана Данила фремова. Тому друга половина ХV ст. Архтектурним шедевром С. Ковнра стала дзвниця на Дальнх печерах Киво-Печерсько лаври (1754—1761). Крм дзвниц Дальнх печер, ним зведено у стил бароко Ковнрський корпус (1744 – 1745), дзвницю на Ближнх печерах (1759 – 1763), Кловський палац (1752 – 1756, проект.
Також було збудовано чи перебудовано ряд житлових будинкв – Муратовичв (вул. У стил укранського бароко друго половини XVII – початку XVIII ст. У 1744—1745 рр. Окреме мсце серед творв Кондзелевича займа «Нерукотворний Спас» з коностаса Загоровського монастиря. волютами (слимаками) -- та буйною орнаментикою. Але й вони вдграли помтну роль у формуванн забудови мста. В самому Вдн будують бароков— палац принца вгена Савойського (Бельведер), Богемську канцелярю, Придворну бблотеку, церкву Св. Архитектурный стиль барокко просуществовал в российском государстве недолго.
Украна будувала, тримаючи в однй руц меч, а в другй — орало. Провдна дея належить собору, а вс нш споруди поднан масштабом, ритмом пластичних чергувань. К центру собора, внутренние интерьеры которого оформлены Бернини, пространство будто бы вырастает, купол отодвигается вверх на головокружительную высоту, нависают огромные статуи, что давит на пришедшего сюда зрителя, создает ощущение человеческой незначительности, никчемности против величия сооружения.
При Мазеп було оновлено й поширено Велику Лаврську церкву. Часто так рати сам по соб були класичним зразком мистецтва бронзоливарникв бароко. Пример архитектуры барокко на фото внизу: план церкви Сан Иво («иезуитов стиль») архитектора Ф. Борромини представляет собой «Звезду Давида» – два пересеченных равносторонних треугольника. Среди архитектурных приемов барокко: установка колонн группами, пучками, отодвинутыми от стен или напротив, словно бы «утопленных» в стены, что создавало эффект выступающих или отступающих поверхностей.
апостол Андрй Первозванний, Кан Авель) та мфологчн (Гектор Андромаха) сюжети. У декор мармур часто замнються травертином (пористим каменем, що не потребу тонко обробки, вперше застосовано Мкеланджело в палацц Фарнезе). Крм споруд у Лавр, . Це була друга (псля княжих часв) доба розквту втчизняного мистецтва.
Д. Самойлович першим у свт встановив шляхи, якими передаться чума. Згодом було збудовано костели св. Вн любив повторювати, що «народи, як засволи геометрю, набагато перевищують нш народи в усх науках мистецтвах».
У спорудженн Велико лаврсько дзвн-ниц та друкарн, Кловського палацу, Андрвсько церкви бере участь вже як спвавтор. Просто вд крав фасаду далеко вперед простягнулися крит галере – коридори, що утворюють трапецподбний простр, а вд кнцв галере розйшлися у дв сторони двома рукавами колонади. Б. Джизлен. в Укран зароджуться пейзажний та побутовий живопис, що був майже до кнця XVIII ст. Купола церквей становятся сложной многоярусной формы.
Особливим жанром образотворчого мистецтва доби бароко був конопис (християнський становий культовий живопис – живопис восковими фарбами, мозака – в середн вки, а пзнше – живопис олйними фарбами). Для класицизму були характерн суворсть чтксть архтектурних форм, вдмова вд пишного оздоблення, свтл барви (здебльшого, жовтий колр стн, бл колони). У кожнй з кран бароко набувало сво особлив нацональн риси. Архтектура бароко з спрямування до емоцйно наснаженост форм викликала бурхливий розвиток декоративно пластики монументального малярства.
Юра у Львов (1745-1770 рр. ) – велична споруда масивних динамчних форм та ажурних тендтних прикрас. Мастера отливали их из гипса или делали из камня. Стиль рококо використовувався у внутршньому оформленн храмв, палацв, житлових примщень.
У 1667 р в Рим архтектор Бернн зводить знамениту колонаду на площ собору Св. Очевидно, . ним зведено ще дв будвл, як прикрасили архтектуру столиц Украни, – митрополичий будинок трапезну Софйського монастиря. Однак цей задум не вдалося реалзувати. Ошатнсть його пдкреслена багатством пластики, свтлою гамою брюзових стн, блих колон золотих каптелей та деталей декору.
Тектоника призвана показать, что строение надежно, устойчиво, способно создать человеку надежную защиту, укрыть его от невзгод и при этом «не придавить» тяжестью стен или других архитектурных элементов. у XVII столття в архтектур зявляються елементи стилю бароко. Одним з свдчень високого мжнародного авторитету укранського медика висловлювання про нього вдомого французького флософа й лкаря Пра Кабанса, котрий характеризував Д. Самойловича як «видатного благодйника людства».
Новий вигляд церковно архтектури мав пдкреслити прихд в Украну на змну старй ново культурно елти (козацтва) стати наочним втленням культурно програми. Впервые очертания нового стиля проявились в конце XVI века. КОВНР Степан (Стефан) Демянович У 1720 р. з невдомих причин став крпаком Киво-Печерсько лаври, де навчався будвельнй справ й брав участь у вдбудов споруд монастиря псля велико пожеж 1718 р. Прийнято вважати, що його вчителями –. Анни августинцв (1673, 1730) св. Також з кнця 1760-х рокв розпочалась перебудова фасадв камяниць у стил рококо (камяниця Францвенгвська), а через десятилття довол швидко почав поширюватись класицистичний стиль. онт мяко обймав форми зрубу, створюючи мякий, плавний перехд вд одн форми до ншо.
Мелодю псн двч обробляв Л. Бетховен, оранжував К. Вебер. Крм споруд у Лавр, Шедель викону замовлення кивського митрополита Рафала Заборовського, судячи з усього, йому належить проект знаменито Брами Заборовського (захдних ворт Софйського монастиря), що одню з кращих найхарактернших памяток укранського бароко XVIII ст. Декор нтерру маску конструкцю примщень, чому сприя пишна орнаментування (дрбн рзьблен ассмтрчность форми, раковини грлянди, бронза, дзеркальн поверхн). Из общего ряда можно выделить наиболее ярких архитекторов того времени. приходить мдьорит (гравюра на мд), що да можливсть значно полпшити яксть гравюрних вдбиткв.
Через тривал вйни, зубожння мщан бароко не надто вплинуло на цивльне будвництво меж XVII—XVIIIст. Вона була базою для комплектування контингенту студентв, а також «майданчиком» для хньо педагогчно пдготовки. Примхливо синтезуються в ньому християнськ та язичницьк елементи. На пагорб, що домну над Подолом, ще на початку XVIII ст. За зразком римського костелу Санта Сусанна (перший храм чистого бароко) було збудовано костел костел Стртення монастиря кармелток босих за проектом Джованн Джизлен.
При цьому жодна культова споруда в мст не могла бути вищою за костьол. Так, Петро Паллас (1741 – 1811) – росйський вчений, академк Петербурзько АН у 1793 – 1794 рр. Укранська культура XVII—XVIII ст.
В унверситет дяло два вддли – флософський теологчний. на Правобережж й у захдних землях, що перебували пд владою Польщ, занепада камяне будвництво бльш популярною ста деревяна архтектура. Для захисту зрубу вд вологи його оббивають онтом роблять широкий захисний павс на стовпах чи консолях — залишках деревини. Григорович-Барський. Ткацтво та вишивка, повязан з художнм прикрашанням побуту, одягу житла. Народн майстри Украни у XVI ст.
Загальний периметр цих просторв обрамлений заскленими одноповерховими арочними галереями з плоским дахом, примщеннями оранжере («Променад»), По верху галерей все павльйони Цвнгера повязан мж собою. На жаль, тогочасний стан поки що мало дослджений. Ц нововведення вплинули на змст яксть пдготовки студентв. Здесь можно видеть иконы выдающихся художников Юрия Радивиловского и Луки Далинського.
було проведено модернзацю мських фортифкацй з перебудовою мських брам, хврток. Юра у Львов – св. це при тому, що Украна будувала сво храми, тримаючи в однй руц меч, а в ншй – орало. Проект церкви виконаний видатним архтектором Растрелл. Впродовж першо половини XVII ст.
За допомогою такого методу грандозне ста зрозумлим та гармончним для людини. Швидко втрача нацональну свдомсть мщанство. делла Порта. V111. 3).
Ще у XV ст. Так, наприклад, у Фландр (Пвденних Ндерландах), яка з 1580 р залишилась у склад спан, восторжествував католицизм стиль бароко сприймався там як архтектурний стиль контрреформац. М. Березовський почав складати нструментальн композиц ще пд час навчання у Киво-Могилянськй академ, якими вже тод звернув на себе увагу. Одним з вагомих факторв еволюц конопису в ц часи стало народне малярство.
За. Вн перекритий високим двосхилим дахом трикутними фронтонами на торцевих фасадах. Портретам козацько старшини не властива бундючнсть гонористсть. Працював у Турин архтектор Г. Гварн проектував церкви з центричной поздовжньо композицю.
ронм», «Екстаз св. Використання у деревянй архтектур заломв надавало особливо чарвност храмам.
Будвл у стил розвиненого бароко появились наприкнц XVIIст. Архитектура барокко, долго не воспринимавшаяся поклонниками классических форм, как самостоятельный и самодостаточный стиль, появилась на изломе позднего Ренессанса, как его продолжение и развитие. Персонаж зачаровують одухотвореною красою, майстерним вдбиттям рзних характерв, розкриттям у ммц, жестах позах цло гами почувань переживань людей, що перебувають у рзних драматичних ситуацях (Вознесння, Успення). головне -вигадка, фантазя художника, необхднсть вибирати з природи тльки прекрасне.
На Лвобережж в центральних районах Украни вони здебльшого не вцлли.
Такий архтектурний прийом створю в нтерр фантастичну гру свтла тней. И. Грабарь (русский художник искусствовед, музейный деятель. 1871-1960гг. ) писал об итальянской архитектуре эпохи Барокко: «Неврастеническая восторженность удваивает и утраивает все средства выражения: уже мало отдельных колонн и их, где только можно, заменяют парными недостаточно выразительным кажется один фронтон и его не смущаются разорвать, чтобы повторить в нем другой, меньшего масштаба. Народ призвичався до простих, але зручних, доцльних, без надмрностей храмових споруд.
Выдающимся памятником садово-парковой архитектуры является парк «Софиевка» в городе Умань. У цей перод барокова традиця доповнються галантним стилем рококо. Вибр мсця для спорудження пс випадковий. Найвище пднесення творчост майстра припада приблизно на кнець 60-х — початок 70-х рр.
нагромадили величезний досвд у деревянй архтектур. Один з перших зразкв барокового собору в мст Зальцбургвиник у 1611—1628 роках. Для класицизму були характерн суворсть чтксть архтектурних форм, вдмова вд пишного оздоблення, свтл барви (здебльшого, жовтий колр стн, бл колони). Завдяки такому архтектурному прийому забезпечувалася довговчнсть деревяних храмв та створювався х неповторний чарвний вигляд.
Славинецьким, просвтник наводить вдомост про будову Всесвту. Особливе значення мало вдкриття в 1787 роц при унверситет укранського нституту, покликаного готувати, передусм, вчителв для реальних класичних гмназй, де навчалися укранськ дти. Всього 150 оригнальних та перекладних праць. Брама одню з найкращих памяток укранського бароко XVIII ст. Созданный им шатер-киворий (29 м. в высоту) в соборе Святого Петра ошеломляет зрителя своими масштабами, несоразмерными с размерами человеческого тела. Одню з типових рис лтератури бароко його накомовнсть.
Вже у XV ст. Особливо це видно в архтектур замкв, палацв мських особнякв. Примером гигантизма может служить творчество архитектора Бернини (Жан Лоренцо Бернини (1598- 1680гг). Карло Мадерна, 1603 рк). Цлком вдмнне життя, далеке вд придворного блиску повнстю присвячене Укран, провв композитор Артемй Ведель (1767 – 1806 рр. ). Крм переказу геоцентрично системи Птоломея, що мститься в книз В. Блау, .
Над оздобленням церков працював художник Лука Долинський. Навчання провадилося за програмами зутських шкл, розробленими ще наприкнц XIV столття. Мазепи. була важливим етапом у розвитку втчизняно культури. В XIV в. ее заменила каменная постройка.
Зодчими Вдродження була подолана сувора антична взамозв39язок конструкц форми вироблен, по сут, чисто естетичн норми «образотворчо» тектонки, вдповднсть яко конструктивно просторово логц споруди дотримувалося в залежност вд постановки загально художнього завдання. VIII. Церкви украшали масками, несущих смысл добродетели и грехов.
Тому народ звик до простих, але зручних храмових споруд. Це був архтектор «вд бога». Представники Мелетй Смотрицький, Кирило Транквлон-Ставровецький, . Величковський. XVIII ст.
Саме вн усвдомив основний стилетворчий елемент бароко – пластику стни. «скарбниця»), Прилуках («Галаганвськии арсенал»). У концертах композитора помтний вплив укрансько народнопсенно творчост. Михала кармелтв (1634 – 1732), св.
Гзеля Ф. Прокоповича, як вже тод читали в Киво-Могилянськй академ курси лекцй «Про будову Земл», «Про досконал змшан нежив тла – метали та камен», «Про корисн копалини» тощо. Тому починаючи з 1580-х рр. До початку ХХ ст. Особливе мсце серед видатних дячв укрансько медицини в той час посдали: Д. Самойлович, . Позже ансамбль «Софиевки» обогащался новыми произведениями архитектурного искусства.
На торгвельн центри перетворилися Луцьк, Дрогобич, Чернгв, Перемишль, а на оборонн фортец – Камянець-Подльський, Путивль, Новгород-Сверський. VIII. 6). ввйшла в сторю розвитку укрансько культури пд назвою «золотого вку» мистецтва. була побудована церква, що завершувала перспективу головно вулиц Кива. Давався взнаки й сторичний досвд, коли злигодн й бднсть не дозволяли зводити величн храми.
Вн додав мистецьким витворам ц доби винятково, свордно елегантност. Славинецький закнчив Кивську братську школу, потм довершив свою освту за кордоном (можливо, у Краквському унверситет). Вдом храми з одним двома заломами.
була зведена церква, що завершувала перспективу головно вулиц Кива. Напружена праця та перенесен хвороби пдрвали здоровя видатного вченого. Крм споруд у Лавр, Г. Шедель викону замовлення кивського митрополита Рафала Заборовського, судячи з усього, йому належить проект знаменито Брами Заборовського (захдних ворт Софйського монастиря), що одню з кращих найхарактернших памяток укранського бароко XVIII ст. Бароков завершення отримала вежа Корнякта (1695) та оздоблення нтерру костелу бернардинцв (1738 – 1740). Крм споруд у Лавр, Шедель викону замовлення кивського митрополита Рафала Заборовського, судячи з усього, йому належить проект знаменито Брами Заборовського (захдних ворт Софйського монастиря), що одню з кращих найхарактернших памяток укранського бароко XVIII ст.
Мистецтву архтектури. На той час в Укран вже склалася досить усталена технологя зведення деревяних храмв. Вона набува вигляду земно укрансько жнки в багато гаптованому нацональному вбранн. Напевне, вже в другй половин XVI ст. Разом з тим продовжували зводитися традицйно деревян козацьк церкви.
До того ж, вони уквтчан вишитими рушниками. Але ерудиця таланти архтекторв швидко дали змогу вдйти вд копювання римських зразкв творити оригнальн споруди (костел монастир бернардинв, Гвоздець, костел монастир кармелтв босих, Бердичв, каплиця Параскеви Пятниц, Пдкамнь, Домнканський монастир, Богородчани, Петропавлвський костел, Камянець-Подльський, костел Вознесння, Золочв та н. ) Серед найкращх зразкв бароко— костел Непорочного Зачаття Дви Мар в Городенц, вано-Франквська обл, (арх. Початок будвництва церкви в 1747 роц.
Жодна деталь не самостйною, як це було в перод Ренесансу. Псля пдписання Блоцерквського мирного договору 1651 р., за умовами якого козацька територя обмежувалася лише Кивським воводством, а в Брацлавське Чернгвське воводства поверталася польська адмнстраця (ранше конфскован матки польських магнатв знову ставали х власнстю), за повелнням Б. Хмельницького багато родин з Кивщини, Полтавщини та Чернгвщини переселялися на постйне мсце проживання «у Великую Россию и там городами оседали». Вдновлен у XVII ст. На територ Правобережно Захдно Украни друго половини XVII ст. були створен рзп конструктивн та архтектурпо-художп варанти поднання квадратного восьмигранного у свой основ зрубу з прамдальними чи восьмигранними куполами (банями), як мали вд одного до клькох заломв. Вибр мсця для спорудження не випадковий.
сторики архтектури вважають, що засновником цього стилю Мкеланджело Буонаррот, який вперше назвав нов тенденц в архтектур пзнього Вдродження стилем маньризму (манрним стилем). Укранський нститут за короткий перод свого снування (до 1808 року) став провдником гумантарно й педагогчно освти. Окрм опер на французьк тексти з багатою оркестровкою, у свтськй нструментальнй музиц Бортнянський створив симфоню та клька сонат, але найбльше вн уславився як вокальний композитор. Особливо багато споруд було зведено при гетьманах ванов Мазеп (1644 – 1709), ванов Самойловичу (невд.
Також крм декору нтеррв, ввтарних образв було виконано люзорн розписи склепнь костелв бернардинцв, кармелтв, зутв, Латинського собору та нших, над якими разом з учнями працювали Франциск та Себастьян Екштайни, Джузеппе Карло Педретт, Бенедикт Мазуркевич, Станслав Стронський. Веделя було арештовано, допитано й засаджено до вязниц. На змну деревориту (гравюр на дерев), яка переважала в попереднй перод, у другй половин ХV ст. У 1642 – 1649 рр.
Фундаментальнсть, величнсть довговчнсть, грацознсть легксть, гармонйнсть пишнсть, розмаття мальовничих композицй – вс ц риси споруд найкраще вдповдали естетичним смакам козацько старшини. Каландн, Д. Дебоскет, Й. Г. Шедель, П. Нелов, . Протягом 90-их рр. Проект дзвниц, як вважають, належав видатному укранському архтекторов. Г.
Вн став одним з фундаторв анатомо-фзологчного напряму у втчизнянй медицин та вчення про визначальну роль головного мозку в функцонуванн органзму, першим виклав основн засади рефлекторно теор, зробив вагомий внесок у розвиток вчення про суттвий вплив нервово системи на виникнення захворювань (теоря нервзму). Карла Борромея (Карлскрхе), палаци аристократв. Дуже оригнальними нтерри деревяних храмв, часто незвично вишукано форми. Як засновник втчизняно травматолог, .
Черта архитектуры эпохи барокко – гигантизм. у Франц спирався на копювання античних зразкв). Будвл у стил розвиненого бароко появились наприкнц XVII ст. Проект льввського костелу виготовив у 1642 р. талйський архтектор Дж. Ця комбнаця похилих вертикальних частин верху укрансько деревяно церкви заломом.
Теоретик цього напряму Томмазо Буонопише: «Краса без грац позбавлена сили. Собор стоть на двоповерховй терас й прекрасно вписуться в навколишню природу. В архитектуре Англии новый стиль выступает неким дополнением к классицизму. переважно у магнатських резиденцях навколо мста, зокрема у належних королю Янов Собеському замках (Золочв, Жовква, Олесько), бля яких заклали партерн бароков парки. У формах укранського бароко друго половини XVII — початку XVIII ст. Из материалов применяется травертин, доломит, мрамор, базальт.
Видющйся австрйський скульптор. В качестве лепного декора используются лепка в виде орнамента в традиционно русском стиле. Тому «Зерцало».
Але загалом з середини XVIII ст. Соф (1765). Эта яркая раскраска прекрасно гармонирует с зелеными деревьями, которые окружают собор.
Мазепи тод не були поодиноким та винятковим прикладом. онт мяко обймав форми зрубу, створюючи мякий, плавний перехд вд одн форми до ншо. Если в эпоху Ренессанса расчеты строились на соотношении простых чисел, то, как и раньше в готике, в архитектуре эпохи барокко, стала использоваться система триангуляции (способ расчета пропорций на основе равностороннего или равнобедренного треугольника, который считался символом «Божественной гармонии»). Однак стиль рококо швидко видихаться, архтектура знову повертаться до класики. Мар Магдалини домнканок (1754—1758), св. Складна композиця обктв притаманна церкв Рздва Богородиц (1696 р. ) у Киво-Печерськй лавр, де до тридльного триверхового храму прибудован невелик каплиц, завершен бароковими верхами. – ХV ст.
У кожнй кран бароко проявляться по-рзному, залежно вд успхв контрреформацонного руху. Не вс його проекти здйснювались. Разом з тим серед робт братв Тарасевичв та х пзнших колег можна знайти не лише розкшн алегоричн композиц свтського релгйного характеру, але й реалстичн граверськ замальовки пейзажв, пр року та сльськогосподарських робт (Додаток 41). Как и другие стили, барокко в России приобрел некую самобытность, в связи с этим появился такой термин как «русское барокко» и отличался от европейского более простой структурой архитектурных композиций.
Соф (1765). Миколая тринтарв (1739), сакраменток (1744), св. Справжнм шедевром бароково архтектури Украни дзвниця Дальнх печер Киво-Печерсько лаври, побудована талановитим укранським народним зодчим С. Ковнром, який майже протягом 60 рокв вв будвельн роботи у Лавр та володннях. Укранська культура XVII—XVIII ст. Образи правого лвого бчних ввтарв – «Введення до Храму», «Зшестя до пекла» за свом характером радше темпераментно написаними картинами.
портрет на Лвобережж ста явищем розповсюдженим. У цьому поляга сворднсть особлива чарвнсть укранських деревяних храмв. камяне будвництво занепада, натомнсть популярншою ста деревяна архтектура. зведено також митрополичий будинок трапезну Софйського монастиря.
Збергся лише ескз ново зутсько хвртки з 1770-х рокв. Часто маскароны подбирались по теме сооружения, на котором они устанавливались. VIII. 13) готель де Субз – палац герцогв де Субз в Париж. На думку фахвцв, саме це допомогло йому вижити пд час деклькох епдемй чуми (в Москв, Херсон, Кременчуц, Одес, Криму), у лквдац яких лкарев довелося брати участь.
Вона не мала п часу, н коштв будувати з мцних надйних матералв. Як молода елта, старшинство зберга ще багатство народного в побут, в зовншньому вигляд. Якщо Доменко Фонтана (1543—1607) чи Франческо Каратт (. Лонгин», «Св. Лоренцо Бернн- Найбльш яскравий представник ц теч.
Цим устремлнням вдповда новий архтектурний стиль, що зародився в надрах пзнього Вдродження отримав найменування бароко (химерний, дивний). 20 счня 1661 року польський король пдписав диплом, що надавав Льввськй зутськй колег «статус академ й титул унверситету» з правом викладання всх тогочасних унверситетських дисциплн присвоння учених ступенв. Провдним архтектором того пероду був Ж. Мансар (1648- 1708), його мям були назван мансарди.
У Середмст було перебудовано з мщанських камяниць палац князв Любомирських (1760), палац католицьких архпископв (1634), митрополич палати (1762), палац врменських архпископв. були створен рзн конструктивн та архтектурно-художн варанти поднання квадратного восьмигранного в свой основ зрубу з прамдальними чи восьмигранними куполами (банями), як мали вд одного до клькох заломв. Юра, Львв, скульптурне оздоблення фасада роботи Пнзеля. Справд, лише умовно можна назвати конами «Пророка Данла» та «Св. Вчений був одним з нцаторв запровадження щеплень проти вспи, органзував вакцинацю у Москв (1801), як епдемолог брав участь у лквдац холери в першй столиц Рос (1830).
VIII. 10). Вн звв барабан центрального купола, але сам купол добудовувався вже псля його смерт. Але вд будвл до будвл вн набирав досвду. Це була найвища споруда в межах Росйсько мпер – 96, 5 м. Крм споруд у Лавр, Шедель викону замовлення кивського митрополита Рафала Заборовського, йому належить проект знаменито Брами Заборовського (захдних ворт Софйського монастиря), що одню з кращих найхарактернших памяток укранського бароко XVIII ст.
Також з кнця 1760-х рокв розпочалась перебудова фасадв камяниць у стил рококо (камяниця Францвенгвська), а через десятилття довол швидко почав поширюватись класицистичний стиль. Захдна Украна була пд владою Польщ та Австр мала нший шлях мистецького розвитку. Храм казково гарний у панорам кивських приднпровських пагорбв.
Особлива увага художника до обличчя, виявоення характеру, вдач. Австрйська провнця пишаться справжнм шедевром— бароковим монастирем в мстечку Мельк (арх. Вньйола Дж.
На пагорб, що домну над Подолом, ще на початку XVIII ст. Новий архтектурний стиль у другй половин ХV ст. Ньютона.
Игнатия в Риме (1684 г. ) А. Поццо был архитектором, живописцем, скульптором. Стендаль в начале 19 века писал: «Если иностранец, придя в собор Святого Петра, вздумает осматривать все, у него начнется сильнейшая головная боль». Також вдзначилися Чернгвська й Льввська граверськ мистецьк школи.
Митецьк твори В. Растрелл вирзняються елегантнстю архтектурних форм, стриманстю декору. Миколая тринтарв (1739), сакраменток (1744), св. VIII. 5). Свордний ренесанс пережива у зазначену добу графчне мистецтво.
В ньому бльше сотн рзних кон. Вн також подляться на головне («народне») додатков примщення (нефи) козацький же собор – споруда у свой основ ррацональна, барокова. Високий мистецький рвень притаманний виробам ливарного мистецтва. Будував церкву вдомий архтектор. На дверях размещалось панно – настоящее произведение искусства. Старий коностас замнено новим у тому ж стил (дияконськ двер з золоченою пофарбованою рожевим кольором лпниною в стил рококо). На жаль, з рзних причин збереглося небагато подбних високомистецьких споруд.
викладав грецьку латинську мови у Киво-Могилянськй академ. була побудована церква, що завершувала перспективу головно вулиц Кива. Вдповдному настров сприяли й килими на пдлоз та лавках.
В. Зув став автором першо науково (географчно) прац про Крим. Аттик колонади прикрашають 96 статуй.
Вчений особисто пдготував курс з арифметики геометр для студентв академ та пдручник«Скорочення змшано математики». Часто й сам церкви оброблялися в зразках чисто цивльного будвництва, як то свдчать прекрасн лплен прикраси головно церкви Кивсько лаври (1722 — 29) архтектора Ф. Старченка, де окрем бароков мотиви сполучен з народною рослинною орнаментикою. ХV ст. Одними з головних ознак архтектури бароко були надмрнсть засобв змшування масштабв. Так хрещат в план церкви народилися з дерев039яно архтектури, принципи яко були стилстично близькими захдному бароко. Мщанськ камяниц зводили архтектори Якв Петровський, Ян Лельовський, Франциск Ксаверй Кульчицький, Антон Косинський, Петро Полейовський, Бернард Меретин та нш.
Мартина кармелтв (1736), костел св. Дуже часто злигодн й бднсть не дозволяли будувати велик церкви й костьоли. на пагорб бля злиття невеликих рчок.
Мистецтво т доби розвиваться в стил бароко, котрий проника в ус культурн сфери набува свого розквту у 18 столтт як вдоме всьому свтов «укранське бароко». Бчн сторони центрального простору Цвнгера утворен чотирма павльйонами: «Французьким», «Нмецьким», «Математично-фзичним» «Фарфоровим». Цей тип собору однаковий з усх чотирьох бокв, повернутий свом «обличчям» до всх присутнх на соборнй площ, тобто ма чотири фасади.
Не менее интересен интерьер собора. х наростаючий ритм пдкреслю ажурний силует собору. Цей час, що вмстив у соб клька сторичних дб — визвольну боротьбу, державнсть, руну, втрату завоювань закрпачення — в культурному вдношенн був надзвичайно плдним.
Майстер оформив площу перед собором як продовження храму. Б. Меретин Пнзель явили яскравий приклад тако нероздльно творчо спвпрац. Республка Сполучених провнцй (сучасне королвство Ндерланди) стала незалежною протестантським державою, там стверджуться стиль готики як стиль нацонально незалежност. Вн звв собор Святого Юра у Львов (1748 – 1762 рр. ), де зробив спробу обднати захдновропейський тип хрестово-базилкального храму з староруським шестистовпним трапсидним собором.
На пагорб, що домню над Подолом, ще на початку ХV ст. Найцнншою групою памяток слобдського козацького будвництва цього пероду низка мурованих соборв, форма й конструкця яких запозичен з деревяно архтектури: Преображенський собор в зюм (1685), Покровський собор у Харков (1686), Покровська Воскресенська церкви в Полтав – вс вони «вбралися» у бароковий «одяг». Результати дослджень отримали високу оцнку науково спльноти були опублкован в книз «Подорожн записки вд Санкт-Петербурга до Херсона в 1781 1782 роках». очолив експедицю на Пвдень Украни, зосередивши увагу на вивченн природи Криму. Вдновлен у ХV ст.
Ще у XV ст. Впродовж XVII – XVIII ст.
Кроме красоты барокко требовало от произведений искусства, в том числе архитектуры, грации изящества, а также соответствия таким понятиям, как «кортезия», что означает «теплота», «нежность» – зодчие эти качества передавали своим сооружениям с помощью пластики форм и поверхностей. Ця комбнаця похилих вертикальних частин верху укрансько деревяно церкви заломом. Починаться обробка народних псень, наприклад, Ой пд вишнею, пд черешнею. Збергся ряд високомистецьких деревяних споруд того часу.
Крм них, зявилася значна кльксть памяток, бльш скромних за свою мистецькою цннстю. Форма в бароковй архтектур набула самостйного значення. Внаслдок заходв.
Одна з них -- церква Святого Духа в Рогатин, побудована в першй половин XVII ст. збереглися мурован будинки в Батурин (значно перебудований дм В. Кочубея), Любеч (т. Центральне, близьке до квадрату простр Цвингера (106x107 м) симетрично розвинене за рахунок двох бчних, сегментообразние завершених корпусв, що утворюють в план як би частини дино витягнуто цирково арени. В нтерр використовуться зображення родинних гербв, стилзован внки, пальмове листя. За зразком римського костелу Санта Сусанна (перший храм чистого бароко) було збудовано костел костел Стртення монастиря кармелток босих за проектом Джованн Джизлен.
Учнвський перод закнчився приблизно через 70 рокв. Наукова цннсть перекладу головного твору А. Везаля «Про будову людського тла» поляга в ознайомленн. — масивних форм, але значно бднша в прикрасах. Кожен феодал – як не мала була належала йому територя – копював свою резиденцю з Версаля. Борзна бля Чернгова) та, можливо, коностас Миколавського собору в м. Нжин.
Тому й в образ Гуляницького не вгадуться аристократ – це вчорашня звичайна людина. Спецально на Московщин чимало будов постало за укранськими зразками, що дало притоку деяким росйським мистецьким критикам та сторикам говорити про «спордненсть» укранського мистецтва з московським. В архтектурних спорудах помтншим ста вдхд вд колишньо перенасиченост прикрасами до простоти рацональност. 11).
Центр мистецького життя з половини XVII ст. Козацьк та мщанськ «громади» поспшають споруджувати у свох матках селах струнк та урочист храми. в с. Качанвц Чернгвсько област величав палати кнця столття колишнього гетьмана Розумовського в Почеп, Яготин, Глухов та вдбудованому Батурин. Зодчий скульптор працюють спльно. В. Щербаквський дуже влучно пдмтив цю його особливсть: «Характеризуться укранське бароко свою меншою обтяженстю прикрасами Властива укранському мистецтву простота яснсть взяла гору над химернстю, стиль бароко на Укран став простшим спокйншим, нж на свой батьквщин, не втративши нчого в крас». Центрична обмна композиця нового храму визначалась вже тим, що цю споруду було видно з усх бокв.
Оскльки протягом ХV ст. Але будвл не стають зразками класицизму, збергаючи велич, рзномантнсть красу саме бароко. Прикладом спанського бароко може служити вдомий «Ель Транспоренте», створений архтектором Н. Томе для Кафедрального собору в Толедо – ввтар у вигляд статуарно композиц в пишному, але разом з тим дуже вишуканому архтектурному та скульптурному обрамленн. VIII. 2).
Своми перекладами. Анни августинцв (1673, 1730) св. Справжнм шедевром бароково архтектури Украни дзвниця Дальнх печер (1754 – 1761) Киво-Печерсько лаври, побудована талановитим укранським народним зодчим Степаном (Стефаном) Ковнром (1695 – 1786).
Одно из стилистических течений итальянского барокко назвали «стилем иезуитов» или «трентино». Такие черты барокко в архитектуре стали антиподом ренессансного представления о гармонии. Останнм майстром Вдродження творцем стилю бароко одночасно вважають Мкеланджело. Найбльша памятка його зодчества – Льввський собор св. Славинецького особливу наукову цннсть мають «Космографя» (Великий атлас) ндерландського дослдника та картографа Вллема Блау (Блеу 1571 – 1638), що присвячена проблемам астроном географ, та праця «Про будову людського тла» (1543) бельгйського анатома й хрурга Андреаса Везаля (1514 – 1564), в якй викладен нов погляди на актуальн питання медицини. Колишнй крас вдтепер протиставлялася сила, спокою – рух, гармон – боротьба.
Таке порвняння засвдчу, що це не просто два типи споруд, це два типи художнього мислення: давньоруський храм – будова цлком рацональна: ма переднй бк (фасад) затилля (апсиди), його простр обмежений початком кнцем, складаться з частин, що виконують конкретне функцональне призначення (мсце для хрещення, для вруючих, для духовенства). Не збереглася також церква Антоня та Феодося у м. Васильков, що на Кивщин. зведено також митрополичий будинок трапезну Софйського монастиря.
Михала кармелтв (1634—1732), св. Фасади виршуються великим ордером, цьому пдкоряться вся планувальна схема. Йому слдували нш старшини. Там вн дослджував Пвденну гряду Кримських гр, а восени 1794 р. повернувся до Петербурга, де передав мператриц Катерин «Короткий фзичний топографчний опис Таврйсько област». По заказу графа С. Потоцкого и был в 1796 заложен парк «Софиевка», названный так в честь его любимой жены Софии.
Вершиною творчост Гварн палаццо Карньяно церква Сан-Лоренцо в Турн (рис. делла Порта. Творчсть.
Видатними взрцями Троцька соборна церква Густинського монастиря (1672-1676), Спасо-Преображенська церква в зюм (1684), Георгвська церква Виду-бицького монастиря в Кив (1696-1701), церква св. На обох конах вгадуться дух рококо. зведено також митрополичий будинок трапезну Софйського монастиря. Палаци Франц мали П-подбну форму. З друго половини ХV ст.
Тому велике значення надаться зображення складного руху. Парадоксальне поднання «неподнанного» покликане вражати й дивувати. нколи лпнина та рзьба вкривали церкви й дзвниц суцльним килимовим орнаментом. Починаючи з 1740-х рр. Архтектори вдмовилися вд принципу подлу фасаду на деклька поверхв.
Один з перших зразкв бароко у Львов— Стртенський костел босих кармелток (1642—1644рр. ), це копя церкви Св. У 1781 – 1782 рр. Такими портрети короля Стефана Баторя, Констянтина Острозького, Яна Гербурта, Яна Замойського, Анни Гойсько. Лаврентя бонфратв (1659), св.
Прям кути вилучено навть в дрбних деталях (наприклад, профл плястр цоколю). Чудовою памяткою бароково архтектури на захадноукранських землях став славетний собор св. Ж. Мансар) (рис. Вдновлен у XVII ст. Григоровичем-Барським. Рококо – насамперед стиль нтеррв деталей.
Нов тенденц виказали себе в конах «Мучениць» з м. Конотопа: це зображення в пар мучениць Анастас та улян – на однй, Варвари Катерини – на другй. Крм споруд у Лавр, Шедель викону замовлення кивського митрополита Рафала Заборовського, судячи з усього, йому належить проект знаменито Брами Заборовського (захдних ворт Софйського монастиря), що одню з найхарактернших памяток укранського бароко ХV ст. Творчсть народних майстрв яскраво вдбилася в картинах «Страшного суду». Дуже оригнальн нтерри деревяних храмв, часто незвично вишукано форми.
Майстром деревяно скульптури у мстах та слободах Лвобережно Украни був слобдський мешканець Сисой Шалматов – автор численних вирзаних коностасв скульптур (мський собор у Полтав, Мгарський монастир, церква Покрови у Ромнах) (Додаток 8). Стрункий силует хрестово за планом споруди з високим куполом, що стрмко злта вгору та завершуться бароковою главкою чотирма тонкими вежами, з усх бокв «прочитуться» на фон приднпровських пагорбв. Отметим, что яркость красок в убранстве храмов более присуща восточнославянской архитектуре, чем западной.
Будвничим собору був льввський архтектор Бернард Меретин (Мердерер). Вдомий кивський майстер Опанас Петрович вдлив 100-пудовий дзвн для Видубицького монастиря (1690 р. ), 150-пудовий дзвн з трофейних турецьких гармат для Полтави, а також 800-пудовий дзвн для Соф Кивсько. Брано. Вдновлен у XVII ст.
На вдмну вд М. Березовського, нший вихованець Глухвсько музично школи Д. Бортнянський поднував високий музичний талант з здбностями робити щасливу карру. на кошти козацько старшини давньоруськ святин – Кирилвська церква у Кив, Спаський собор собор лецького монастиря в Чернгов, особливо, Успенський собор Печерського монастиря – вс «вбиралися» у бароковий «одяг».
Одним з талановитих народних композиторв початку ХV ст. Види народно творчост так як: виробництво тканин, килимв, вишивок («гаптв»), тканих поясв та нших предметв укранського вбрання були поширен як домашн виробництво, а з кнця ХV ст. Центром архтектурно творчост в вроп був Вдень.
До того ж, вони уквтчан вишитими рушниками. Для его отделки приглашали известных архитекторов. Також барокове лпне оздоблення склепння костелу зутв поступилось люзорному розпису. Згодом було збудовано костели св.
– 1690) та Данилов Апостолу (1654 – 1734). У таких спокйних, рацональних дещо сухих формах зведено палац у Вишнвц на Волин (1730 – 1740), прибудову (1753) кафедрально Успенсько церкви у Володимир-Волинському та низку невеликих споруд брам у багатьох мстах Захдно Украни. Вона не мала н часу, н коштв на зведення культових споруд з мцних надйних матералв. Колишню елту було переважно зденацоналзовано. Основателем нового стиля считают Микеланджело.
Художник розвивав т традиц, як склалися у льввськй школ живопису першо половини ХV ст. – як ремесло. Шедель добудував також другий поверх Кивсько академ на Подол, спорудив Софйську дзвницю, яка стала, подбно до Лаврсько, одню з провдних домнант мсько забудови.
Петра, спроектована Лоренцо Бернн. Я. Прандтауер, Й. Мунгенаст). Така ж оригнальнсть вишукансть композиц характерна церквам Воздвиження Юра в Дрогобич. Серед них особливе мсце посдають прац П. Палласа В. Зува.
У план костьол тринефний, з слабо вираженою зовн гранчастою апсидою. У цей перод вн ста найпопулярншим архтектором Кива. Щоб позбутися таких помилкових уявлень необхдне рунтовне обктивне опрацювання вс (а не тльки гумантарно) творчо спадщини професорв Киво-Могилянсько академ та нших укранських колегумв. У середин XVIII ст.
Правляч кола вропи намагаються пдкреслити свою мць шляхом зовншнього вираження. Центр культурного життя з середини ХV ст. Ордер став менш функцональним, на перший план вийшла декоративнсть. Широке визнання таланту Климовського принесла псня хав козак за Дунай, яка стала народною. Вона була базою для комплектування контингенту студентв, а також «майданчиком» для хньо педагогчно пдготовки. Вся архтектура дзвниц — композицйний ефект двох ярусв розбудовано на контраст горизонтальних вертикальних елементв — вдзначаться високим професоналзмом.
Конфгураця кварталв визначалася мережею найважливших вулиць-дорг, що вели до головного собору (звдси виникла приказка: «Вс дороги ведуть до храму»). Бароков завершення отримала вежа Корнякта (1695) та оздоблення нтерру костелу бернардинцв (1738—1740). Славинецький сприяв утвердженню в укранських та росйських вчених наукового свтогляду, розвитков освти та формуванню науково термнолог. Гострота лнй помякшуться, кути заокруглюються. За його проектом дах будвл зробили вищим, а горщне примщення – функцональним. Портрет поясний, просто чтко композиц.
В Италии это Франческо Борромини (1599-1677), который начинал свою деятельность как каменщик в соборе Св. Петра, но впоследствии стал помощником Джованни Лоренцо Бернини (1598-1680) Микеланджело Буонаротти и Пьетро да Кортона. Високою одухотворенстю, виваженстю в зображенн окремих персонажв або сценчних сюжетв пройнята творчсть ще одного жовквського маляра ромонаха Йова Кондзелевича (1667-1740 рр. ).
Риси народного архтектурного стилю особливо яскраво виявилися збереглися у деревяному будвництв. Сво «видим» форми вн став отримувати з кнця XVI столття. Пд руками було дерево, ним користалися.
Пространство за алтарем украшает картина «Проповедь Христа», созданная художником Ф. Смуглевичем. Зявилися збран в пучки колони, плястри, кручен колони. Кожен з них зробив значний внесок у розвиток класицистичного мистецтва. Петра у Ватикан.
Шеделм та. Вн починав як сценограф помчник в перебудов театральних будвель. Далеко за межами Украни прославились глухвськ гарматники Йосип Карпо Балашевич. Врменська 13), ряд будвель на площ Ринок, що зберегли донин свй вигляд, зокрема камяниц Роттендорфвська, Кльянщинська, Банднелл.
Вибр мсця для спорудження не випадковий. Поширен були так форми, як акростих мезостих (у першому початков лтери кожного рядка утворювали мя автора, у другому— потрбн слова складалися з лтер, що знаходилися посередин врша), кабалстичн врш (числове значення словянсько абетки давало можливсть пдрахувати рк написання твору), фгурн врш (друкувались у форм хреста, яйця, чарки тощо). У ХV ст. нтеррам придлялася увага, оскльки храм — це мсце сплкування людей з Богом помж собою. Фасади будвель на периферйних вулицях отримували довол скромний декор.
Разом з тим стилстика укранського живопису цього пероду досить рзномантною. зв. Их последовательно прививали архитектуре итальянцы Микеланджело Буонаротти (в свой поздний период) и Виньола. повертаться до готичного стилю в архтектур. Часть из них строилась итальянскими архитекторами по образцу римской церкви Иль Джезу. До того ж, вони уквтчан вишитими рушниками.
Вс несуч конструкц Мкеланджело зробив бльш масивними видлив головний простр. У цлому ж лише у Кив Мазепа збудував чи вдновив 20 споруд. Поступово згладжуться строга репрезентативнсть старшинського портрета. Костел у план ма чтко виражену форму латинського хреста. Маскарон устанавливался на заметной части фасада.
Шляхетський (магнатський) репрезентативний портрет, що склався значною мрою на захдноукранських землях, – це, передусм, пдкреслення суспльного престижу, виразна станова характеристика, що, однак, поднуться з гуманстичним уявленням про гднсть людини. У формах укранського бароко друго половини ХV – початку ХV ст. У цлому ж стиль рококо в Укран хоч нбито наклався на барокову основу, доповнюючи старий стиль новими нюансами, все ж таки вже не мав тих особливостей свордних форм, як бароко. У план костьол тринефний, з слабо вираженою зовн гранчастою апсидою.
Украна будувала, тримаючи в однй руц меч, а в другй — орало.
На камне, находящемся посредине над ними – замковом камне. Наприклад, ще в другй половин XVI ст. Юра. Цей час називаться перодом контрреформац. низка мурованих церков, форма й конструкця яких запозичен з деревяно архтектури: Покровська Воскресенська церкви в Сумах, собор у Лебедин, Преображенський собор в зюм (1685 р. ), Покровський собор у Харков (1686 р. ). Також було збудовано чи перебудовано ряд житлових будинкв— Муратовичв (вул. Вдповдному настров сприяли й килими на пдлоз та лавках.
А в захопленй пдкореннй Австрю Праз по замовленнях австрйцв-переможцв працювала вже цла армя архтекторв, декораторв художникв тал (вд архтектора Каратт до садвника Себрегонд). – найбльша православна святиня Волин й друга, псля Киво-Печерсько Лаври, в Укран. Декором служили герои мифологических и библейских преданий, фигуры – аллегории. Власне, у такому бароковому вигляд ц храми й збергаються нин.
Деревяна храмова архтектура Украни представлена рзними школами. Шеделя П. Нелова), дзвницю Братського монастиря на Подол (1756-1759), Троцьку церкву в Китав (1763-1767), поблизу Кива тощо. Вона не мала н часу, н коштв будувати з мцних надйних матералв.
Цю спорудою майстер започаткував свордний напрям — спорудження двоярусних дзвниць. Карла Борромея (закнчено його сином Й. Е. Ерлаха в 1737 р) (рис. Жодне будвництво на Подол не обйшлося без його участ. У 1638 р вн зводить у Рим храм Сан-Карло у чотирьох фонтанв (рис.
Григорович-Барський навчався в Киво-Могилянськй академ, побудував у Кив, на Подол, водоканал з павльйоном – фонтаном «Самсон» (1748-1749), надвратну церкву з дзвницею в Кирилвському монастир (1748 – 1760), бурсу Кивсько академ (1778), собор Рздва Богородиц (1752 – 1763) будинок полково канцеляр (1756 – 1765) в Козельц (на Чернгвщин, обидва – разом з архтектором О. Квасовим), а також Набережно – Микльську церкву на Подол (1772 – 1775). була побудована церква, що завершувала перспективу головно вулиц Кива. Ця комбнаця похилих вертикальних частин верху укрансько деревяно церкви с заломом. Отже, в XVII-XVIII ст.
Мурован пяти-дльн храми вдтворювали в цегл звичн прийоми народного деревяного будвництва. Будвля нерозривно повязана з парком, розбитим позаду не, та двором перед фасадом, що вдгороджувався вд вулиц залзними ратами з позолотою. Яскравою була творчсть вана Рутковича (1667-1707 рр. ) з Жовкви.
Кращим з архтектурних ансамблв тал XVII ст. У середин XVII ст. Колони часто замнюються чотиригранною опорою (колонна плавно виступа з базису, тод як чотиригранна опора масивна й пдкорються мас стни).
Одна з них — церква Святого Духа в Рогатин, побудована в першй половин XVII ст. Для Воздвиженсько церкви Манявського скиту (тепер експонуться у Льввському нацональному музе). Коли раз його, власне, силомць привезли до Москви, вн при першй нагод втк на батьквщину. Визуальная функциональность сооружений барокко не всегда соответствует реальности. Укранський нститут за короткий перод свого снування (до 1808 року) став провдником гумантарно й педагогчно освти.
Бароко приваблю кравид в якост одного з основних компонентв мського ансамблю. В Испании архитектура барокко находила отражение на фасаде здания и внутреннем оформлении. Але все ж архтектура у всх кранах мала спльн риси. онт мяко обймав форми зрубу, створюючи мякий, плавний перехд вд одн форми до ншо. Стрункий силует хрестово у план церкви з стрмко злтаючим вгору високим куполом, що завершуться бароковою главкою чотирма тонкими вежками, з усх сторн «прочитуться» на фон неба.
Цкавий шлях як архтектор бароко пройшов Ювара. Одна з них – церква Святого Духа в Рогатин (Прикарпаття, побудована в першй половин XVII ст. ), розташована на мальовничому пагорб бля злиття невеликих рчок.
Шеделя. В ншах першого ярусу стоять декоративн вази, на другому – скульптурн постат, виконан А. Шванером. Напевне, вже в другй половин XVI ст.
Майже вс архтектори тал по черз брали участь у проектуванн та будвництв собору. архтектором Дж. Георгя-Змборця. Також барокове лпне оздоблення склепння костелу зутв поступилось люзорному розпису. Збергся ряд шсокомистецьких деревяних споруд того часу.
Певн стильов змни повязан з мям росйського архтектора. Г. Терези»та н., Папськ гробниц в церкв Санта Маря Маджоре у Флоренц, Урбана У111 Олександра У11, рельфи«Вознесння Богоматер»зображають моменти стрмкого руху, спотворення обличчя для передач хворобливого або блаженного вираження, розповдають про борошно подвиги. пд безпосереднм наглядом гетьмана Мазепи виника окремий рзновид барокового церковного будвництва, який вдмовляться вд первсного демократизму козацького бароко втлю собою дею велич авторитарного гетьманського правлння, яку мали виражати передусм Вйськово-Микльський собор (1690 – 1696 рр. ) та перебудована Богоявленська церква Братського монастиря (1690 – 1695 рр. ) у Кив. Поднання власних традицй та вропейського впливу створило умови для розквту свордного стилю, названого укранським, або «козацьким» бароко.
Укранська культура XVII-XVIII ст. Народ призвичався до простих, але зручних, доцльних, без надмрностей храмових споруд. Для демонстрац цих архтектурних принципв можна порвняти собор Св. У 1721 р. було скасовано указ Петра про заборону будувати з цегли у мстах (крм Москви Петербурга). Церква Св.
Лише за роки гетьманування. Граця – дар неба, який передаться через рух тла». Як наслдок, зявився опис рунтв та геологчних особливостей Криму.
Вдновлен у XVII ст. За проектом Б. Растрелл у 1747 – 1753 рр.
на Лвобережж та Слобожанщин барокове будвництво послаблються. Збереглася низка високомистецьких деревяних споруд того часу. Простою сокирою споруджувалися звичайнсньк хати, чудово прикрашен церкви. — Митрополичий дм коло Софйсько кафедри, браму Заборовського (там же) та чудов будинки Кивсько лаври архтектора Степана Ковнра, серед яких особливо оригнальност досяга будинок лаврсько друкарн. Його дисертацю схвально сприйняли в вроп.
Палтра природничих дослджень була досить широкою в дяльност фрема Мухна (1766 – 1850) – укранського вченого-медика, знаменитого хрурга, анатома, фзолога та ггнста, який заклав основи ггни токсиколог, плдно займався проблемами епдемолог. На тему псн була створена вараця талйським композитором Т. Тратт. Внешне собор покрывает желтовато — розовая штукатурка. Збергся лише ескз ново зутсько хвртки з 1770-х рокв. Католицька церква також пробу повернути соб втрачений вплив, використовуючи в тому числ архтектуру як засб зовншнього вираження сво могутност.
Найвизначншим зодчим у захдноукранських землях був Б. Меретин. Не менш цкава камяниця полковника Я. Лизогуба в Сиднев кнця XVIIст. Особливстю деревяних храмв була також велика кльксть сполучень варацй нижнх, середнх верхнх частин споруди. На перетин нефа трансепта здйматься невеличкий купол, завершений зовн сигнатуркою.
м належить як скульптурний декор фасадв храмв, так оздоблення нтеррв, ввтарв. Суто укранська, нацональна сворднсть стилю бароко у цих спорудах була виражена не так помтно, як в архтектур Приднпровя та Слобожанщини. В Укран зявляться низка споруд, як, збергаючи основн риси барокового стилю, вже помтно наближаються до бльш свтського й безтурботного стилю рококо (назва повязана з декоративним елементом цього стилю, що нагадував мушлю молюска). Тим бльше, що вони позначен щедрим використанням орнаменту.
В. Зув також очолював експедицю до Криму з метою вивчення природи пвострова. Другу половину ХV ст. При цьому площа втрача функцональне демократичний змст, властиве й в епоху раннього середньовччя (мсце торгвл, народних збрань). Вдповдному настров сприяли й килими на пдлоз та лавках.
Перебудовано в стил бароко й Успенський собор та Троцьку надбрамну церкву Печерсько лаври. У церкв ль-Джезу (Вньола, 1568) бачимо фактично один неф з капелами. Г. Гофман майстерно використав скеляст тераси, що пдймалися вгору. Полуботквська камяниця), в с. Пдусвка бля Чернгова (1690 — 1710), Козельц, Нжин, Лубнах (т. Контрасты масштабов игра света и тени интенсивные глубокие цвета (золотистый, розовый, голубой) – все это создает ощущение иллюзорности и постоянной изменчивости окружающего мира.
Одню з перших споруд у цьому стил була Миколавська церква на головному мському майдан у Нжин (1668 – 1669 рр. ), центр одного з найбльших козацьких полкв. Мухн започаткував симбоз травматолог та хрург. У Львов було зведено палац Яблоновських, перебудовано належний Собеському палац Корнякта (1678), який по фасаду отримав високий атик.
Так, у замських палацах в мст зявилися примщення, що називаються мансардами. Вона не мала н часу, н коштв будувати з мцних надйних матералв. онт мяко обймав форми зрубу, створюючи мякий, плавний перехд вд одн форми до ншо. Вони урочист водночас заземлен конкретн.
Б. Лонга).