Почти одновременно — Скарбина, ученик французских художников, как реалист и колоритный виртуоз кисти выступил с картинами разнообразного содержания (рынки, мастерские, женские фигуры, писанный с французскими шиком), Ганс Герман, Лепсиус — все реалисты нового направления. Во Франции в XVIII стол. Станслав Потоцький в 1677 роц отримав посаду коломийського старости.
В укранському малярств на злам XIX-XX ст. На сторичн сюжети писав буковинський художник М. васюк, зокрема "Богун пд Берестечком". Дом в пдсумку був засуджений до 6 мсяцв увязнення 500 франкв штрафу. Реалзм народнсть, як пронизують передвижницьк картини, були визнан новим, прогресивним витком розвитку живопису. ван Толстой, вце-президент Академ мистецтв у Петербурз, який одним з перших усвдомив послаблення позицй традицй сучасного йому живопису, запропонував колишнм «згоям» викладацьк посади. Вн багато здить по Франц, деякий час стежить за розвитком живопис барбзонцв, але знаходить свй власний «Барбзон» – маленьке мстечко пд Парижем Блль д Аврэ, де його батько, паризький торговець, купу будинок.
Схдну тему, настльки улюблену романтиками, розвивав Ежен Фромантен, бльш вдомий свтов не своми «Соколиним полюваннями в Алжир», а книгою про мистецтво «Стар майстри» про живопису Фландр Голланд XVII ст. Из пейзажистов после А. Ахенбаха, Вильройдера, Дузетта, мариниста Эшке следовали Иернберг, Отто Рейнигер, Томас Гербст, Густав Шенлебер, Герман Байш, ученик Руссо, к сожалению, редко обновляющий свои сюжеты, Теодор Гаген, отличающийся простотой и правдой в пейзажах (любил сдержанные тона), Цюгель и Вейсгаупт — пейзажисты изображавшие домашних животных, как пособников труда человеческого. Реалзм – це течя в мистецтв, яке, передусм, належить до лтератури живопису. Виробляться чтка перодичнсть виставок – вони стають люстрацями до нових свят. Це зображення скель струмкв рдного Франш-Конте, моря у Трувилля (Струмок в тн, 1867 Хвиля, 1870), в яких все побудовано на градацях прозорих тонв. Революця 1848 р. зближу Курбе з Бодлером издававшим журнал «Благо народу» (вн проснував, правда, дуже недовго), з деякими майбутнми учасниками Паризько комуни.
Деклараця Курбе на виставц 1855 р. увйшла в мистецтво як програма реалзму. Мода не змнилася. станславськ митц ставали експонентами виставок, органзованих льввськими мистецькими товариствами, Асоцацю незалежних укранських митцв, тощо. (1876). третйвеликий роман великого письменника – «Воскресння» (1889-1899 рр. ), названийР. Але контраст урочистй церемон нкчемност людських пристрастей навть перед обличчям смерт викликав бурю обурення публки, коли картина була виставлена в Салон 1851 р. В нй бачили наклеп на провнцйне французьке суспльство, з тих пр Курбе став систематично вдхилятися офцйними жур Салонв. Саме звернення до подбно теми було завданням соцального плану. «Народн оповдання» Марка Вовчка (1857) при всй реалстичнй актуальност тим ще забарвлен романтичним фольклором.
Ц письменники глибоко розкрили причинн звязки мж людиною середовищем. XX ст.
Уже в перших творах Л. М. Толстого, опублкованих в 50-х рр. Вона далека вд животрепетних, хворих питань сучасност, але, як правило, вдрзняться високим професоналзмом: будь то зображення побуту стародавнх грекв, як у Жана-Леона Жерома (Юн греки, як спостергають бй пвнв, Салон 1847 р. ), античний мф, як у Олександра Кабанеля (Народження Венери, Салон 1863 р. ) або свтськ идеализирующие портрети костюмована сторя Винтерхальтера або Мейссонье, сумш сентиментальност з академчно холоднстю, зовншнй шик ефектнсть манери, елегантнсть зображення зображення елегантних форм, за дотепним зауваженням одного критика. Дал реалзм використано з позицй народницьких просвтянських (Степан Руданський, Анатолй Свидницький) та громадсько-програмових (особливо Олександр Кониський).
«Вдлучення Роберта Благочестивого», Салон 1875 р. Детайль. З 1903 р. створив понад 70 обкладинок до укранських видань. Нечуя-Левицького, П. Мирного, Б. Грнченка й.
Найбльше спостергав найкраще знав Курбе мешканцв свого рдного Орнана, сл його мсцевост Франш-Конте, тому саме жител цих мсць, сцени з х життя послужили для Курбе тими «портретами свого часу», як вн створив. Розробку теоретично бази продовжив Жуль Шанфлер на сторнках журналу з промовистою назвою «Реалзм» (1856 – 1857). За його проектом були виготовлен грошов банкноти Укрансько держави. У 1899 р. вн створив першу на Буковин малярську школу. В кнц 1820-х рр.
Основными тематиками художников, писавших свои полотна в стиле реализма, были жанровые сцены городской и сельской жизни простых людей (крестьян, рабочих), сценки уличных событий и происшествий, портреты завсегдатаев уличных кафе, ресторанов и ночных клубов. Революця 1848 р. зближу Курбе з Бодлером издававшим журнал Благо народу (вн проснував, правда, дуже недовго), з деякими майбутнми учасниками Паризько комуни. Ден, Пантеон) та Каролюс-Дюрана (Трумф Мар Медич, плафон Люксембурзького палацу), в сухих за виконанням алегоричних картинах Бугро нескнченних ню Эннера. Був одним з засновникв Укрансько академ мистецтв (згодом ректором), органзатором музею на пдстав колекц Ханенкв (зараз Кивський музей захдного та схдного мистецтва). Ю. Репн тяжв до аналзу моральнсних ситуацй, що давало змогу митцев розкрити засобами живопису психологчний стан опису психологчний стан людини у момент морального вибору (Не чекали, Вдмова вд сповд, ван Грозний син його ван).
До числа найвдомших представникв реалзму в лтератур варто вднести М. Твена, Ф. М. Он хорош и в изображении приморского берега и катящихся на него волн при облачном небе. Згодом вся серя була видана.
Наступний роман Л. М. Толстого – «Анна Каренна» (1874-1876 рр. ). У ньому сторя смейно драми головно герон поднуться з художнмосмисленням гострих соцальних моральних питань сучасност. Динамчнсть, передана точно знайденим жестом поворотом фгури, силуетне побудова – засоби, якими художник створю монументальнсть образу («Праля»). Французские картины, написанные в духе реализма, зачастую принадлежали к пейзажному жанру, в них авторы пытались передать окружающую их природу, красоту французской провинции, сельские пейзажи, которые, по их мнению, как нельзя лучше демонстрировали «настоящую» Францию во всем её великолепии.
З жанриств незмнними експонентами салонв були Бастьн-Лепаж (Сльська любов, 1882) та Лермтт, але селянська тема пд х пензлем не мала н монументалзму форм, н велич духу Млле. Розвиток реалзму вдбувався не одночасно в рзних кранах набував рзних форм. Мистецтву Рпна був притаманний рух вд одиничного до загального. Тльки треба, щоб замовлення потрапило до тебе. Верд «Ада», «Отелло» та Фальстаф». Цю дею картини пронизан луврского зборв (Збиральниц колоскв, 1857 Анжелюс, 1859).
Письменники-реалсти, як вдчували себе демургами, не завжди були «невидимими» у свох творах. Талант Г. Нарбута виявився в книжковому мистецтв. Провдне мсце в лтератур реалзму належить роману.
Його становлення в цй област повязано з мям Гюстава Курбе (1819-1877). Але нердко Дом ста востину трагчний, тод вн не вдаться н до сатири, н тим бльше до гротеску, як у знаменитй лтограф «Вулиця Транснойен». Певний час працював в Барбизоне Жан Франсуа Млле (1814- 1875).
Зауважимо, що розмри живописних полотен Дом завжди невелик, адже велика картина тод повязувалася зазвичай з алегоричним чи сторичним сюжетом. Червонувате обличчя з якимись маслиновими тнями обрамляють чорне волосся борода. В стор реалзму вчений не знаходить мсця для Шекспра.
збудував будинок Канвського музею-заповдника "Могила Т. Г. Шевченка". Власне, барбизонцы – це поняття не стльки географчне, скльки сторико-художн. Чтку формулу ц естетично настанови реалзму дав росйський критик М. Чернишевський: «Зображення життя у формах самого життя». Через три роки Коро повертаться в Париж, де його чекають перш успхи перш невдач.
М. Мусоргського та н. ) практикою створення групового портрета (Бурлаки на Волз, Хресний хд у Курськй губерн, Урочисте засдання Державно Ради). Вн дедал бльше захоплються живописом. Нечуя-Левицького, П. Мирного, Б. Грнченка й. Монументальне полотно «Зняття з хреста» ставить його творч надбання в один ряд з модерними сучасниками – О. Новаквським, М. Бойчуком, О. Архипенком «нтелектуальний експресонзм станславського Бруно Шульца вибухнув напвлтургйною вуличною драмою, в якй Христос сам автор однаково були приречен й покаран винятковстю з правил гри, за наслдками рвнозначнй паднню кара в пасторальному пейзаж», – коментував В. Мельник.
Естественное восприятие действительности и точная передача ее на холсте окончательно воплотились на холстах спустя лишь несколько эпох, на рубеже XIX-XX веков под логичным термином «Реализм». Окрм селянсько, письменники порушують тему духовенства, мщанства, нтелгенц. Вн видавав журнали «Современник», «Втчизнян записки», на сторнках яких вперше побачили свт твори багатьох надалзнаменитих росйських письменникв. З 1917 р. жив в Укран. Вдповдно програмуться тематика.
Курбе зобразив у ц велико (близько 8 кв. У рзний час до його складу входили понад сто художникв, серед яких Василь Перов, ван Крамськой, Володимир Маковський, Микола е, Олексй Саврасов, ван Шишкн, Архип Кундж, Вктор Васнецов, лля Рпн, саак Левтан. В Бельгии в 1850—70 гг. Призначена для журналу «Карикатюр», вона не була в ньому надрукована, а виставлена у втрин фрми Обер, бля яко збиралися натовпи народу, опозицйно налаштован до режиму Липнево монарх.
Головним гером ц сер аферист, змню профес цкавиться тльки наживою будь-якими шляхами, – Робер Макеров (звдси нша назва сер – Робер Макеров), Соцальн типи характери вдображен Дом в таких серях, як Паризьк враження, Паризьк типи, Подружн норови (1838-1843). З 1917 р. жив в Укран. СалтиковаЩедрна, А. П. Чехова. Одним з найбльш чудових письменникв середини столття був ванСергйович Тургенв (1818-1883). Трохи ранше, у 1980 р., в мст було вдкрито художнй музей. Л. Вентур, коментуючи слова академчного метра Кутюр, в майстерн якого починав вчитися молодий Мане: Ви нколи не будете нчим, крм Дом вашого часу, – сказав, що цими словами Кутюр, не бажаючи того, передбачив шлях Мане до слави.
Адольф Нордлинг — изобразитель интимной жизни морских волн. Моральн шукання, любов, побут помщицько садиби вдкриваються читачев в роман «Дворянськегнздо» (1858 г. ). За 53 роки свого снування (до розпаду в 1923-му) передвижники провели 48 виставок уПетербурз, Кив, Москв, Харков, Одес, Казан, Ризта нших мстах. У 1840 р. Курбе з Франш-Конте перебираться в Париж, щоб (як бальзаквський Растиньяк) завоювати його. Веласкес, писавший святых, портреты (весьма реально) изображал также картёжников и гуляк из простонародья.
В стор реалзму вчений не знаходить мсця для Шекспра. В картинах часто присутн гори з нетанучими снгами Альп.
Однак звеличення повсякденному теми здалося публц зухвалстю. Основна ознака реалзму, на думку В. Жирмунського, у соцальност. У свох творчих пошуках. Вн багато працю самостйно, копю старих майстрв в Лувр опанову ремеслом живопису.
(см. В 10-т роц.
В книжковй графц вн створив вдповдний стиль, вдало поднавши принципи "мирискусников" ("Свт мистецтва") та традиц народно творчост. В залежност вд освтлення змнються гамма. Конфлкт поколнь, що розгортаться на тлзткнення мж переживають кризу дворянським станом новогенерацю рзночинцв (втлено в образ Базарова), як зробили прапоромдейного самоствердження заперечення («нглзм»), показаний в роман «Батьки дти» (1862 г. ). Дол росйського дворянства знайшли вдображення в творчост. – прямий результат нацонального вдродження Украни. Як справедливо писав Лонелло Вентур, жодний художник не викликав тако ненавист мщан до себе, як Курбе, але н один не мав такого впливу на живопис XX ст., як вн.
Людина в пейзажах Коро органчно входить у свт природи. Натурализм Курбэ не допускал таких ограничений: он любил резкое и грубое, только не выдуманное, а существующее в действительности. Говорячи про пейзажистах першо половини – середини XIX ст., не можна обйти увагою одного з найтонших майстрв французького пейзажу Камля Коро (1796-1875). Людська праця примножу життя на земл. Н. Островського («Сво люди – розрахумося», «Прибуткове мсце», «ОдруженняБальзамнова», «Гроза» н. ) А. В. Сухово-Кобилна (трилогя«ВеслляКречинського», «Дело», «Смерть Тарлкна»). Важливе мсце в лтератур 70-х рр.
Це не стаффаж класицистичного пейзажу, а живуть роблять свою давню, просту, як життя, роботу люди: жнки, як збирають хмиз, як повертаються з поля селяни («Родина женця», близько 1857). Вн рдко буду сво картини вглиб, його постат як би виступають з картини. До 1888 року Segantini стиснув в Млан мцну дружбу з художником, який вже досяг велико популярностФранческо Филиппини, який присвятив оперу Враження лагуни.
XIX ст. Його становлення в цй галуз повязане з мям Гюстава Курбе (1819-1877). С. Тургенвим в однйкниз, що отримала назву «Записки мисливця». Очень симпатичны сельские виды и зимы Ридберга.
Реалстичнй лтератур притаманний певний тип автора. Отже, деться не лише про вдмннсть «творчих методв», а й про рзний «будвельний матерал» у творах романтикв реалств. У роман обднаний величезний рзномантний матерал, його дейний потенцал незмренний. Ц письменники глибоко розкрили причинн звязки мж людиною середовищем. Говорячи про реалзм середини XIX ст., мають на уваз певну цлсну художню систему.
Констан Тройон (1810-1865) в сво зображення природи любив вводити мотив тварин, зднуючи таким чином пейзажний та анмалстично жанр (Вдправлення на ринок, 1859). Выдающимися советскими скульпторами-монументалистами эпохи соцреализма были Вера Мухина (монумент «Рабочий и колхозница»), Николай Томский (барельеф из 56 фигур «Оборона, труд, отдых» на Доме Советов на Московском проспекте в Ленинграде), Евгения Вучетича (памятник «Воин-освободитель» в Берлине, скульптура «Родина-мать зовет. » в Волгограде), Сергея Коненкова. Дом став займатися лтографю придбав популярнсть серед видавцв гравюр.
Реалзм в лтературВеличезне значення в суспльному культурному житт Рос II половиниXIX ст. Його гером вдтепер до кнця його творчих днв ста селянин. Але що б вн не писав, Коро слдував безпосередньому враженню завжди залишався гранично щирий (Мст у Мант, 1868-1870 Вежа ратуш в Дуе, 1871). Альфред Вальберг любил изображать не только свою родную, но и итальянскую природу. Одна з них називаться Атель (1855 див.
можно прибавить Сурбарана, Рубенса, ван-Дейка, реалистов по исполнению. Крм того, Н. А. Некрасов вдомий свою видавничоюдяльнстю. Його живописну манеру вдрзняють самобутнй колорит та нацональн мотиви: "Гребля Квтки-Основяненка", "На Днпр", "Крим", "Ярмарок". Соцальн типи характери вдображен в Дом таких серях, як «Паризьк враження», «Паризьк типи», «Подружн звича» (1838-1843). А. Гончарова, Л. Н. Толстого, Ф. М. Достовського, М. В. Кричевський був одним з засновникв ново книжково графки в Укран.
виника ще один художнй напрям – нацональний. Гергард Мунте отличается передачей весенних настроений свежими и нужными зелёными тонами, Скрамштадт — осени и зимы Гуннар Берг передаёт холод и ненастье северных берегов Норвегии на Лофотских островах. З бльш молодих художникв барбзонсько школи особливого уваги заслугову Шарль Франсуа Добнь (1817-1878). Чималу популярнсть в середовищ укранських митцв здобув кубофутуризм, що був поднанням двох протилежних напрямв авангардного живопису – кубзму (одним з засновникв якого виступав П. Пкассо), котрий "розчленовував" предмети та фгури, тяжв до конструктивност, плекав дею будвництва, та футуризму, що оспвував "красу швидкост", вдображав динамку тектончних змн епохи ндустралзму, виступаючи проти старого пророкуючи смерть культури минулого. Особливе ставлення до лтератури сходить витокомдо початку столття, до епохи блискучого розвитку росйсько словесност, увйшла в сторю пд назвою «Золотого столття». Дом в результат був засуджений до шести мсяцв увязнення 500 франкв штрафу.
Курбе назвав реально алегорю, визначальною семирчний перод мо мистецького життя. Коро отримав освту в майстерн пейзажиста Ст. «У монументальнй графчнй сер Голгофа зробив винахд, який робить свт вчним неподльним.
Народження реалзму в образотворчому мистецтв найчастше повязують з творчстю французького художника Гюстава Курбе (1819—1877), який вдкрив в 1855 роц в Париж свою персональну виставку «Павльйон реалзму», хоча ще до нього в реалстичнй манер працювали художники барбзонсько школи (Теодор Руссо, Жан-Франсуа Млле, Жуль Бретон). Вдомий як педагог, професор архтектурного факультету Кивського художнього нституту. Вентур каже, що мальовнича сила Курбе тут не поступаться тициановской особа повно млост, лукавства, але поез витонченост. Живопись). Иными словами, гиперреалисты создают так называемую «ложную реальность» или «убедительную иллюзию». В 10-т рр.
Вн дедал бльше захоплються живописом. Так виника карикатура на засдання депутатв парламенту Липнево монарх Законодавче черево (1843): збговисько немчних старцв, байдужих до всього, крм свого честолюбства, тупо самовдоволених чванькуватих. Бльшсть творв Млле пронизане почуттям високо людяност, спокою, умиротворення. («У цього молодця пд шкрою, мязи Мкеланджело», -казав Бальзак про Домь). Яркие представители направления соцреализма в советской живописи: Александр Дейнека («Оборона Севастополя», «Мать», «Будущие летчики», «Физкультурница»), В. Фаворский, Кукрыниксы, А. Герасимов («Ленин на трибуне», «После дождя», «Портрет балерины О. В. Лепешинской»), А. Пластов («Купание коней», «Ужин трактористов», «Колхозное стадо»), А. Лактионов («Письмо с фронта»), П. Кончаловский («Сирень»), К. Юон («Комсомолки», «Люди», «Новая планета»), П. Васильев (портреты и марки с изображением Ленина и Сталина), В. Сварог («Герои-летчицы в Кремле перед полётом», «Первое мая – пионеры»), Н. Баскаков («Ленин и Сталин в Смольном») Ф. Решетников («Опять двойка», «Прибыл на каникулы»), К. Максимов и др. Але в картинах Руссо («Дуби», 1852) надмрна деталзаця, дещо одномантний колорит на вдмну вд Жюля Дюпре (1811-1889), наприклад, який писав широко смливо, любив свтлотньов контрасти з х допомогою створював напругу, передавав тривожне вдчуття свтлов ефекти, або Даз делла Пенья (1807-1876), спанця походженням, в пейзажах якого так майстерно передано сонячне освтлення, промен сонця, що проникають крзь листя дробящиеся на трав. В пейзажах Коро рдко зустрнеш боротьбу стихй, нчний морок, що так любили романтики.
В товариств, окрм художникв, були нженери, лкар, правники, а головним завданням, як не дивно, проголошувалося – «еpater le bourgeois» (епатувати буржуазю). Однако он, так же, как ребенок, не сразу научился писать шедевры. Включення драматизму в оповдний жанр дало В. Г. Блнському право говорити про народження «драми у форм повст роману».
Червонувате обличчя з якимись маслиновими тнями обрамляють чорне волосся борода. Отже, деться не лише про вдмннсть «творчих методв», а й про рзний «будвельний матерал» у творах романтикв реалств. у французькй лтератур (Золя, Флобер, брати Гонкуры, Мопассан) увйшов в образотворче мистецтво, насамперед академчна (Бугро, Жером, Кутюр тощо). Существует два основных типа сюрреалистического искусства—Фантезийный (художникамэтого направленияможно отнести Сальвадора Дали, Рене Магритта) и автоматизма (Хуан Миро).
найбльш масовим демократичним жанром мистецтва була опера. Найвдомше творння Курбе – Похорон в Орнане (1849) завершу пошуки митцем монументально картини на сучасний сюжет. Одна з цих картин «Вз з сном» вцлла й експонуться нин в художньому музе. Один час у Барбизоне працював Жан Франсуа Млле (1814-1875). У цьому Курбе наближаться до Сезанна.
Реалсти заговорили чткою, ясною мовою, який прийшов на змну «музичнй», але хиткого смутного мов романтикв. у мстах Станслав, Коломи, а також Стрию, Дрогобич, Перемишл, Тернопол, проходили пересувн виставки робт Олекси Новаквського та його учнв. У нй художник представив себе в майстерн за писанням пейзажу, поруч у центр композиц поставив оголену модель, наповнив нтерр любопытствующей публкою зобразив свох друзв серед шанувальникв глядачв (крайнй праворуч – поет Шарль Бодлер).
Родоначальник русского реализма – художник Павел Федотов, его знаменитые картины «Сватовство майора», «Свежий кавалер», в своих работах он разоблачат порочнее нравы общества и высказывает свое сочувствие бедным и угнетенным людям. Более точное понятие было сформулировано Горьким в 1934-м году на съезде писателей. Видатними вокалстами того часу були А. Патт, Дж. В 40-е роки Дом створю сер «Прекрасн дн життя», «Син панчохи», «Представники правосуддя», висмю фальш академчного мистецтва у парод на античн мфи («Давня сторя»). Также к выдающимся писателям-реалистам XIX века относятся французы Гюстав Флобер («Мадам Бовари»), Ги де Мопассан («Милый друг», «Сильна как смерть»), Оноре де Бальзак (серия романов «Человеческая комедия»), англичанин Чарльз Диккенс («Оливер Твист», «Дэвид Копперфильд»), американцы Уильям Фолкнер и Марк Твен.
Саме звернення до подбно теми було завданням соцального плану. Релгйний живопис Сорохтея включа два велик цикли – «На бблйн теми» та «Голгофа». У перод Друго мпер робота в журнал вже обтяжу Дом. такожходння в народ, народництво, хлопоманство) у рзних куточках Росйсько мпер.
Млл досяга враження урочистй простоти спокйного мирного прац при допомоз обмно-пластично трактування, рвною колрною гамою. Виключно правдиво вдалося письменников зобразити галерею портретвселян в принесла йому славу сер оповдань, перший з яких «Тхр Калинич»був опублкований в журнал«Современник»в 1847 р«Современник»друкував розповд один за ншим. Народившись у 1819 р. на пвденно-заход Франц, в заможнй селянськй родин мстечка Орнан, Курбе в 1840 р. перебираться в Париж, щоб «завоювати його». Вдомий як педагог, професор архтектурного факультету Кивського художнього нституту.
У цих мсцях Коро знайшов постйне джерело натхнення, створив найкращ пейзаж (як, зауважимо, зовсм як в епоху класицизму XVII столття, часто населяв нмфами або ншими мфологчними стотами, не боячись втратити при цьому гостре сучасне почуття), написав сво кращ портрети. У прац виявляться звязок людини з природою, яка облагороджу його. Для образотворчого мистецтва реалзму 40—60-х pp. Верд вважають вершиною реалзму в опернй музиц. Головним гером ц сер аферист, змню профес цкавиться тльки наживою будь-якими шляхами, -Робер Макеров (звдси нша назва сер – «Робер Макеров»). Вс сторичн под, що вдбувались у Франц, починаючи з революц 1830 р. закнчуючи Франко-прусською вйною та Паризькою комуною 1871 р., знайшли найбльш яскраве вдображення у графку одного з найбльших французьких митцв Оноре Дом (1808-1879).
За словами самого Л. М. Толстого, головною думкою вроман була «думка народна». вн першим серед станславвських митцв працю як теоретик мистецтва, пише статт з питань стилю в сучасному укранському мистецтв, теоретично обрунтову сво мистецьк погляди («Шляхи сучасного образотворчого мистецтва»), створю теорю «статизму» – власно верс геометрично абстракц. У Галичин до народно тематики звертався К. Устиянович ("Бойквська пора", "Гуцулка бля джерела").
Некоторые шведские художники работали в чужих краях, как, напр., Гуго Биргер — настоящий виртуоз (Завтрак в Гранаде), умерший в молодости. Серю лтографй завершу лист, на якому зображено зламане дерево на тл грозового неба. Вдомий французький флософ вчений. Студенти у Франквську, власне, зявилися, коли прогалину з вдсутнстю освтнього мистецького закладу взявся виправляти Михайло Фголь, мистецтвознавець, випускник Леннградсько академ. Для студента це добре, а для зрлого майстра. В книжковй графц вн створив свй стиль, вдало поднавши принципи "мирискусников" ("Свт мистецтва") та традиц народно творчост. Це була група молодих живописцв – Теодор Руссо, Даз делла Пенья, Жюль Дюпре, Констан Тройон та н. -як прихали в Барбзон писати етюди з натури. Салтикова-Щедрна«Панове Головльови» оповда про поступове розпад см та вимиранняпомщикв Головльових.
Живопис широка, вльна, насичена светотеневыми контрастами. У 1870- роки реалзм роздлився на два основних напрямки – натуралзм мпресонзм. ншим захопленням укранського графка була геральдика. Його гама дуже сувора, майже монохромний, побудована на багатств напвтонв. Зазначимо, що салонний живопис Третьо республки була також досить рзномантна. В. Кричевський був одним з засновникв ново книжково графки в Укран.
Вдомий французький флософ вчений. Его Работы (1835) — реальные картины, напоминающие Курбэ: сильные, могучие люди без всяких прикрас. Як могутн мистецьке рух реалзм складаться в середин XIX столття. е. конкретизации как национальных исторических, социальных примет, так и физических интеллектуальных и духовных особенностей) предпочтение в способах изображения «форм самой жизни», но наряду с использованием, особенно в 20 в., условных форм (мифа, символа, притчи, гротеска) преобладающий интерес к проблеме «личность и общество» (особенно — к неизбывному противостоянию социальных закономерностей и нравственного идеала, личностного и массового, мифологизированного сознания). Малював також релгйн та побутов сцени, портрети, пейзаж, сатиру натюрморти. Говорячи про реалзм середини XIX ст., мають на уваз певну художню систему.
Осягав М. Бойчук символи та архетипи укрансько культури. живопись и которые отличаются натурализмом в темах, весьма разнообразных по роду. У дн Паризько комуни Курбе ста членом, його доля переплтаться з долею.
В кнц 20-х рокв Дом став займатися лтографю придбав популярнсть серед видавцв гравюр. Частина робт склада серю «Карикатюрана» (1836-1838). «Народн оповдання» Марка Вовчка (1857) при всй реалстичнй актуальност тим ще забарвлен романтичним фольклором. Народився в селянському середовищ, Млл назавжди зберг звязок з землею. Серы, но гармоничны марины Ганстева в норвежских фиордах. Рубенс даже не искал красоты изображая только крепкие, здоровые тела. «Смя на барикад», 1848-1849 «Вагон III класу», близько 1862).
Дом створю сер Прекрасн дн життя, Син панчохи, Представники правосуддя, висмю фальш академчного мистецтва, вдало пародю античн мфи (Давня сторя). Художником були пдготовлен два художн альбоми з культурно укрансько спадщини "З укрансько старовини" (1900) та "Мотиви укранського орнаменту" (1910).
Реалзм як художня система рунтуться на спостереженнях, вивченн та аналз дйсност., в Рос – в 1860-х. Ц пронизан дею картини луврского зборв («Збирачки колоскв», 1857 «Анжелюс», 1859).
Просвтництвом, зокрема з творчстю Д. Дефо, Вольтера, Д. Ддро, Дж. В Дании пейзажная живопись шла вообще также национальным путём: Кристен Кебке, Петр Христиан Сковгард (рощи, парки, с 1839 г. ), поэтический реалист Вильгельм Кинен, маринисты: Мельби, Эмануэль Ларсен, Сёренгсен — в особенности первый — отличаются большими достоинствами из молодых — Лохен, Торольф Педерсенс, Торвальд Нисс пейзажисты Иоахим и Нильс Сковгарды (сыновья Петера-Христиана Сковгарда), хотя и пишут натуралистические пейзажи, но переходят в декоративно-стилистическое направление, по определению историка искусств Мутера. Власне, барбизонцы – це поняття не стльки географчне, скльки сторико-художн. Славу Дом принесла лтографя «Гаргантюа» (1831) – карикатура на Лу Флппа, зображеного заглатывающим золото «вдда» навзамн ордени чини. Але нердко Дом ста востину трагчний, тод вн не вдаться до сатири, н тим бльше до гротеску, як у знаменитй лтограф Вулиця Транснонен (1834). Але прийшов до нього художник не вдразу.
У мистецтв починаються пошуки узагальненого, монументального його образу, а не анекдотично-жанрового, як це мало мсце до цього часу. Реалзм в пейзаж починаться з так звано барбзонсько школи, з художникв, що одержали в стор мистецтва таку назву по мен сльця Барбзон неподалк Парижа.
Вн показав сльську працю як природний стан людини, форму сто буття. Серю лтографй завершу лист, на якому зображено зламане дерево на тл грозового неба. Дом не отримав систематично художньо освти, лише уривками вдвдував приватну академю. Коли в 1835 р. журнал Карикатюр перестав снувати всяке виступ проти короля уряду було заборонено, Дом працю над карикатурами побуту звичав у журнал Шаривари.
Це пряме продовження традицй барокового декоративзму в живопису Бодр (панно для фой Паризько опери, ефектний еклектизм якого чудово поднувався з позолоченим святковим нтерром Гарнь), у монументальних творах Бонна (Муки Св. Дом не отримав систематично художньо освти, лише уривками вдвдував приватну академю. Його пензлю належить портрет Ю. Федьковича. Художник звертаться до теми прац злиднв. Пане Курбе пише буржуа.
На увагу заслугову монографя Мирослава Аронця про цього самобутнього художника. Оно родилось фактически еще тогда, когда пещерный житель впервые решился отобразить свой мир по средствам рисунка. У Салон 1842 р. вн дебюту Автопортретом з чорною собакою, в 1846 р. пише Автопортрет з люлькою. Мистець прожив довге життя, але глядач вперше змогли побачити його роботи лишень у 1991 роц пд час експозиц мжнародно бнале «мпреза».
У Галичин до народно тематики звертався К. Устиянович ("Бойквська пора", "Гуцулка бля джерела"). ван Лобода в одному з нтервю казав, що не памята скльки Шевченкв намалював. Побут, життя, праця цього нового героя стануть новою темою в мистецтв. Умння передати типове через ндивдуальне, створити цлу галерею провнцйних характерв на матерал суто конкретному – на портретних зображеннях родичв, жителв Орнана, величезний живописний темперамент, колористична гармоня, властива Курбе нестримна енергя, потужний пластичний ритм ставлять «Похорон в Орнане» в ряд з кращими творами класичного вропейського мистецтва. Коли в 1835 р. журнал «Карикатюр» перестав снувати всяке виступ проти короля уряду було заборонено, Дом працю над карикатурами побуту звичав у журнал «Шаривари». Портрети Ю. Федьковича та С. Воробкевича створив буковинський художник Ю. Пгуляк.
Письменники-реалсти, як вдчували себе демургами, не завжди були «невидимими» у свох творах. А. Добролюбова назву «обломовщина». На середину столття припада початок лтературно дяльноствидатного росйського письменника, мислителя громадського дяча графа ЛьваМиколайовича Толстого (1828-1910). У нй художник бореться проти мщанства, тупост, вульгарност буржуаз, проти всього буржуазного свтопорядку.
Отсюда и название реализма XIX века «критический», потому, что он критиковал в первую очередь антигуманную сущность жестокого эксплуататорского строя, показывал вопиющую нищету и страдания обиженного простого народа, несправедливость и вседозволенность власти имущих. Лтературний реалзм ма сво характерн риси, як вдрзняють його вд нших напрямкв. Його пензлю належить портрет Ю. Федьковича.
Из века в век художники совершенствовали свои навыки. Ведущими принципами реализма 19 в. стали объективное отображение существенных сторон жизни, сочетающиеся с высотой и истинностью авторского идеала воспроизведение типичных характеров и ситуаций при полноте их художественной индивидуализации предпочтение в способах изображения «форм самой жизни» с преобладающим интересом к проблеме «личность и общество». Талант Г. Нарбута виявився в книжковому мистецтв. Словом Р. французские критики назвали направление в живописи, которое избрал Курбэ (1819—1877) в противодействие не только идеалистическому направлению, но и всякому другому избиравшему сюжеты для картин не из окружающего современного общества и притом почти исключительно — рабочего, трудового класса.
Дал реалзм використано з позицй народницьких просвтянських (Степан Руданський, Анатолй Свидницький) та громадсько-програмових (особливо Олександр Кониський). В таком духе писали Гольман Гунт, Миллес (Джон Эверет Millais) верующие не находили в их произведениях ничего священного. Подальшим етапом школи реалств була «обктивна проза» 80—90-х рокв:. Милле был уже убежденный реалист, но более мягкий, чем Курбэ. У 1863 роц виходить повсть «Козаки», що сталаважливим етапом в його творчост.
Франка. Його картини завжди витриман в высветленной палтр, що зближу його з мпресонстами: спокйн долини, тих рчки, висок трави його пейзаж наповнен великим лричним почуттям («Село на берез Уази», 1868). Для захдноукранського живопису характерним було звернення до нацональних мотивв. В процессе исторического развития всего искусства в целом реализм приобрел конкретные формы и методы, вследствие чего выделяют три его стадии: просветительский (Эпоха Просвещения, конец 18 века), критический (19 век) и социалистический реализм (начало 20-го века).
Цей перод творчост овяний романтичним почуттям (Закохан в сел, Салон 1845 Поранений, Салон 1844). Достовського, Ч. Дккенса, О. де Бальзака, Т. Манна, Л. Н. Швед Карл Вальбом писал крестьян на манер Тенирса и Август Линдгольм изображал сцены наподобие старых нидерландцев Метсю и Герарда Доу, но первым новейшим колористом был Иоганн Фредрик Гуккерт (Hoeckert): в 1856 г. он написал Церковную службу в Лапландии за этим следовала Внутренность лапландской хижины. Побут, життя, праця цього нового героя стануть новою темою в мистецтв.
Констан Тройон (1810 – 1865) в сво зображення природи любив вводити мотив тварин, поднуючи таким чином пейзажний та анмалстично жанр («Вдправлення на ринок», 1859). Денис-Лев ванцев цкавий ще й своми теоретичними дослдженнями. Из последующих можно назвать Бонвена (прачки, швеи) и Рибо (Теодюл) — реалиста в изображениях не только кабачков, но и религиозных сцен.
«Реализм Курбье» сразу же вызвал острую реакцию общества и критиков, которые утверждали, что тот, «прикрываясь реализмом, клевещет на натуру», называли его ремесленником в живописи, делали на него пародии в театре и всячески очерняли. Друга половина XIX ст. У 1938–1939 рр. Кольбран, М. Баттстн, Л. Лаблаш та н. Художник, що вирс в провнц, що знав злидн важку працю сусдв, часто малював сльск сцени— «Збирання сна», «Плугатар», «На водопо», «Селянка тягне дрова взимку». Чималу популярнсть в середовищ укранських митцв здобув кубофутуризм, що був поднанням двох протилежних напрямв авангардного живопису – кубзму (одним з засновникв якого виступав П. Пкассо), який "розчленовував" предмети та фгури, тяжв до конструктивност, плекав дею будвництва, та футуризму, що оспвував "красу швидкост", вдображав динамку тектончних змн епохи ндустралзму, виступаючи проти старого пророкуючи смерть культури минулого. Щоправда, у письменникв першо половини XIX ст.
Портрети Ю. Федьковича та С. Воробкевича створив буковинський художник Ю. Пгуляк. Вмння одиничне подя представити в узагальненому художньому образ, уявну випадковсть поставити на службу монументальност – риси, властив Дом-живописцю.
Але мова Курбе володв величчю, монументальнстю, простотою силою. У свой робот вони враховували мистецтво валера (франц. напис: Бдна Франця. В тоже время, философия течения корнями входит в творчество Ж. Бодрийяра, который говорил о симуляции образов, никогда не существовавших в реальности. Типов для реалзму поез – врш Бориса Грнченка Павла Грабовського («Громадська поезя») Франко вд реалстичних «Панських жартв» пшов у напрям психологчно-флософських зрушень, – його «Мойсей» (1905) це вже твр на меж модернзму.
Одна з найпоетичнших картин Сегантн в його сльськй тематиц— «Дв матер», що пода кормилицю корову з телям селянку з немовлям як рдних, нерозривно повязаних живих стот. Особливою любовю в салонах користувалася сторичний та батальний живопис. Курбе зобразив у цй великий (6 кв. Флобер порвню автора з Богом, який ма бути у твор, як Бог у свтобудов – всюди нде.
Реалзм як нове потужне мистецьке протягом активно стверджу себе в живопису жанрово. Мягче, но тоже правдив Христиан Скредзвиг (На лодке в летнюю северную ночь, Праздничный вечер, Крестьянин с кошкой). Вдлучення Роберта Благочестивого, Салон 1875 р. Детайль. В тому ж роц батько вдправив його в наукову подорож вропою. У некрасовском «Современнике» впершенадрукував свою трилогю «Дитинство», «Отроцтво», «Юнсть» Л. Н. Толстой, друкував перш оповдання. Пд час франко-пруссько вйни Дом випуска лтограф, згодом увйшли в альбом пд назвою «Облога», в яких з гркотою велико болем розповда про народних лих в образах востину трагчних («мперя-це мир» -зображуються вбит на фон паруючих рун «Вражена спадщиною» – алегорична фгура Франц в образ плакальниц на поле мертвих вгор цифра «1871»).
Його гама кольорв нби не багата. У прац виявляться звязок людини з природою, яка облагороджу його. (1876). Характери геров його творв суперечлив: мякий, щира, совсний, але пасивний, не здатний «встати з дивана»лля ллч Обломов («Обломов», 1859 г. ) освчений, обдарований, романтично налаштований, але знову ж таки по-обломовского бездяльний безвольний Борис Райський («Обрив», 1869 г. ). — В Англии натурализм проявлялся независимо от французского и совсем в особой форме.
Лауриц Ринг отдался изображению крестьянских сцен Анна Анкер (Погребальный обряд), Михаэль Анкер (Рыбаки на берегу) сильный реалист в изображении жизни датских моряков. Хоча в кожному з випадкв винятки. У 1899 р. вн створив першу на Буковин малярську школу. На сторичн сюжети писав буковинський художник М. васюк, зокрема "Богун пд Берестечком".
Бальзака, Стендаля, Дккенса, Ш. Бронте, Мерме, Гоголя активнсть уяви та роль залишалися на високому рвн, але ж хня творчсть значною мрою перебувала в рчищ романтизму не пддаться остаточному зарахуванню до реалстично художньо системи. Дом робить люстрац до Фзолог ранть Бальзака, письменника, високо цнив. За «правильну» творчсть добре платили.
З цього часу починаться зрлий перод творчост Млле (Салон 1848 р. – картина Млле на селянську тему Веятель). У живопису Дом не вдаться до сатири.
Деклараця Курбе на виставц 1855 р. увйшла в мистецтво як програма реалзму. Васильквський був визнаним майстром пейзажу: "Ранок (Отара в степу)", "По Днцю", "Днпров плавн, "Ранок на Днпр". Одночасно в середин 1930-х рр. Народження реалзму в образотворчому мистецтв найчастше повязують з творчстю французького художника Гюстава Курбе (1819 – 1877), який вдкрив в 1855 роц в Париж свою персональну виставку «Павльйон реалзму», хоча ще до нього в реалстичнй манер працювали художники барбзонсько школи (Теодор Руссо, Жан-Франсуа Млле, Жуль Бретон). В сто картин Дробильщики каменв (1849-1850 загублена псля Друго свтово вйни) нема соцально гостроти, някого протесту ми не читамо в фгур старого, вся поза якого нби висловлю смирення перед долею, н молодого хлопця, який згнувся пд вагою нош, але, безсумнвно, спвчуття до дол зображених, проста людська симпатя. Подальшим етапом школи реалств була «обктивна проза» 80 – 90-х рокв:.
У Салон 1842 р. вн дебюту «Автопортретом з чорною собакою», в 1846 р. пише «Автопортрет з люлькою». Академ художн).
У його картин «Дробильщики каменв» (1849-1850 загублена псля Друго свтово вйни) нема соцально гостроти, някого протесту ми не читамо в фгур старого, вся поза якого нби висловлю смирення перед долею, н молодого хлопця, згнутого пд вагою нош, але безсумнвно спвчуття до дол зображених, проста людська симпатя. Буржуа так. «Псля обду в Орнане» (1849) – це зображення себе, свого батька двох нших землякв, за столом слухаючими музику.
XX ст. Фундатором укранського стилю виступав вдомий графк Г. Нарбут. Саме це викликало рзк нападки офцйно критики. Флобер порвню автора з Богом, який ма бути у твор, як Бог у свтобудов— всюди нде.
«Сон», Салон 1888 р. ). Пейзажист Ионгкиндс (Jongkinds) более резкий колорист, чем француз Коро, на которого он походит, передаёт настроение широко и несколько по-импрессионистски в морских пейзажах изображает обстановкою жизнь моряков. З бльш молодих художникв барбзонсько школи особливо уваги заслугову Шарль Франсуа Добнь (1817-1878). Несмотря на то, бельгийская живопись, по мнению Мутера, не есть выразительница тонких ощущений. Его знаменитые романы «Красное и черное», «Красное и белое» показали читателям, что описание обычных сцены жизни и повседневных человеческих переживаний и эмоций возможно выполнить с величайшим мастерством и возвести это в ранг искусства.
Як могутн мистецьке рух реалзм складаться в середин XIX столття. Являясь творческим приемом, он выполняет задачу по непрерывному развитию наиболее ценных человеческих способностей, благодаря которым становится возможной победа над природными силами ради здоровья и долголетия человечества и великого счастья на планете. Це зображення скель струмкв рдного Франш-Конте, моря у Трувилля («Струмок в тн», 1867, «Хвиля», 1870), в яких вс побудовано на градацях прозорих тонв. днсть кольору будуться на коричневому тон, в який вводяться нжно-рожев блакитн тони задньо стни, рожев вдтнки сукн (або покривала. ) натурниц, недбало кинутого на передньому план, безлч нших вдтнкв, близьких до основного коричневого тону. Курбе звинувачували в «прославлення потворного».
Бльшу частину життя Тургенв прожив закордоном. Знаменно, що Коро втають романтики. Лесснга. Спадщина його величезно. Народження реалзму в живопис найчастше повязують з творчстю французького художника Гюстава Курбе (1819-1877), який вдкрив у 1855 роц в Париж свою персональну виставку «Павльйон реалзму», хоча ще до нього в реалстичнй манер працювали художники барбзонсько школи (Теодор Руссо, Жан- Франсуа Млле, Жюль Бретон).
Салонний живопис. Реализм (от лат. У 1840-з рр. Свфта, Г. Е. Чтку формулу ц естетично настанови реалзму дав росйський критик М. Чернишевський: «Зображення життя у формах самого життя».
Але натуралзм як течя зародився лише в останнй третин XIX ст. ншим захопленням укранського графка була геральдика.
Роллана «одню з найпрекраснших поем про людському спвчутт». Драматургя II половини XIX ст. напис: «Бдна Франця. Людина в пейзажах Коро органчно входить у свт природи. Трагедя гротеск, патетика проза стикаються на аркушах творв Дом, коли йому потрбно показати, наприклад, що палата депутатв – всього лише ярмаркове уявлення («Опустть завсу, фарс зграно»)або як король розправляться з учасниками повстання («Цього можна вдпустити на свободу, вн нам бльше не небезпечний»). В Италии Караваджо в конце XVI-го столетия заявил себя поборником Р. изображая сцены, в которых действующими лицами были солдаты, картёжники, гуляки, часто пьяные и разбойничьего вида.
Из них последний — писатель и художник, вынесший идеи натурализма из Парижа, где он был в 1880 г. Бедная и некрасивая швея, работающая до утреннего света, врач и бедная озябшая женщина, дележ хлеба между бедными (Борьба за существование) — это один ряд картин Кроге. У хньому мистецтв сильнше звучали мотиви, повязан з романтизмом, з ствердженням нацонально самобутност, з зверненням до славних сторнок сво стор (Чехя, Словаччина, Угорщина, частково Польща). Один з кращих творв М. Трагедя гротеск, патетика проза стикаються на аркушах творв Дом, коли йому треба показати, наприклад, що палата депутатв – всього лише ярмаркове дйство (Опустть завсу, фарс зграно)або як король розправляться з учасниками повстання (Цього можна вдпустити на свободу, вн нам бльше не небезпечний).
Нараз його творчсть залишаться найвиразншою щодо часу, в котрому жив. Курбе провозгласил своей целью создание «нового искусства» в противовес помпезной академической живописи Второй империи. Творчсть. Людська праця примножу життя на земл.
Смя на барикад, 1848-1849 Вагон третього класу, ок. Толстой впритул пдйшов до створеннясторичного роману-епопе «Вйна мир» (1863-1869 рр. ) Власний досвдучаст в Кримськй вйн оборон Севастополя дозволив Толстому достоврнозобразити под герочного 1812 року. Найзнаменитше творння Курбе – «Похорон в Орнане» завершу пошуки митцем монументально картини на сучасний сюжет (1849).
Фрагментарнсть композиц – улюблений прийом Дом – дозволя вдчувати в картин зображене як частину д, що вдбуваться за межами («Повстання», 1848. все це мцно ясно побудовано. Выдающие скульпторы-реалисты 19 века: Константин Менье («Грузчик», «Индустрия», «Пудлинговощик», «Молотобоец») и Огюст Роден («Мыслитель», «Шагающий», «Граждане Кале»). Салон 1845 «Поранений», Салон 1844 р. ). Щороку «Орон» планував органзовувати по дв виставки залучати до ц акц публчн лекц, науков доповд та бесди. Хоча й провнцйним, бо нхто не пднявся до рвня свох столичних вчителв, класикв соцреалзму.
Завершуючи огляд мистецтва середини столття, слд сказати, що поряд з високим мистецтвом реалстичного напряму продовжу снувати салонний живопис (вд назви одного з залв Лувру – квадратного салону, де з 1667 р. влаштовувалися виставки), формування яко почалося ще у роки Липнево монарх яка пережива розквт в перод Друго мпер. у французов Бастьена Лепажа (весьма смягченный Курбэ) и Рафаэлли изображающих, подобно Курбэ, обыденную и преимущественно рабочую жизнь. Не впадаючи у вдчай вд неуспху в офцйнй публки, Коро пише етюди для себе скоро ста творцем нтимного пейзажу, пейзажу настрою (Вз сна, Дзвниця в Аржанте, 1855-1870).
Виявляться, що це найправдивший спосб передач вангелйних стин», – писав Т. Прохасько. Лесснга. В маленьких за розмром картинах Млле створив узагальнений монументальний образ трудвника земл («Сяч», 1850).
Теоретиком лдером укранського кубофутуризму виступав професор Кивського художнього нституту О. Богомазов. Дом робить люстрац до «Фзолог ранть» Бальзака, письменника, високо цнив. 1857).
Реализм 19 в. явился формой ответной реакции на романтическую и классическую идеализацию, а также на отрицание общепринятых академических норм. Известный П. Ж. Прудон (Proudhon), посвятивший на истолкование значения Курбэ половину своей книги Искусство (на русском — перевод Курочкина), считает Курбэ идеалистом в Р. С другой стороны, по технике Курбэ не удовлетворяет всем новейшим требованиям, так как она после него сделала (Мане, 1832—83) успехи в изображении предметов природы, освещённых на открытом воздухе (пленеризм, от франц. Лист Коро розмашисте, вльний, «трепетне».
кольорову вклейку). Пейзаж). Реалзм, як його розумв Курбе, елементом романтизму був сформульований ще до Курбе: правдиве зображення сучасност, того, що бачить художник. Народився в селянському середовищ, Млл назавжди зберг звязок з землею. З жанриств незмнними експонентами салонв були Бастьн-Лепаж («Сльська любов», 1882) та Лермтт, але селянська тема пд х пензлем не мала н монументалзму форм, н велич духу Млле. Пд час Франко-пруссько вйни Дом випуска лтограф, як згодом увйшли в альбом пд назвою Облога (1871), в яких з гркотою болем велико розповда про народних лих в образах справд трагчних (мперя – це мир – зображуються вбит на тл димлячих рун Вражена спадщиною – алегорична фгура Франц в образ плакальниц на поле мертвих вгор цифра 1871).
Багато чого М. Бойчук запозичив з традицйних схдних культур (ассирйсько, гипетсько та греко-римсько). Крм того, ц ж принципи поступово перекинулися на нш сфери мистецтва, наприклад, архтектуру лтературу. У Франц критичний реалзм складеться в 40-50-х роках, в Рос – в 60-х. В маленьких за розмром картинах Млле створив узагальнений монументальний образ трудвника земл (Сяч, 1850). З 1903 р. створив понад 70 обкладинок до укранських видань. займа М.
Тепер вони стають авангардом. Псля обду в Орнане (1849) – це зображення себе, свого батька двох нших землякв, за столом слухаючими музику. Вдповдний слд В. Кричевський залишив у килимарств та керамц.
«Бути в змоз передати звича, де, обличчя мо епохи, згдно з мою власною оцнкою бути не тльки живописцем, але також людиною одним словом, створювати живе мистецтво-така моя мета», - проголошу художник. Але що б вн не писав, Коро слдував безпосередньому враженню завжди залишався гранично щирим («Мст у Мант», 1868-1870 «Вежа ратуш в Дуе», 1871). Настльки ж программна та нша картина – Зустрч (1854), яка бльш вдома пд назвою, даним й в насмшку: Здрастуйте, пане Курбе. В выборе реальных тем для картин голландцы пошли дальше бытовой живописи, так как у них начался и достиг высокой степени простой обыденный пейзаж с крестьянскими фигурами и домашними животными.
З рдно Норманд Млле в 1837 р. 1844 рр. Збагачуться проблематика лтератури. Виникнення укранського стилю в художнй культур кнця XIX – початку XX ст.
Стовбур зломлений, але корння ще мцн». Лтература збагатилася у жанровому вдношенн.
Основна ознака реалзму, на думку В. Жирмунського, у соцальност. Донести силою художньогослова до освченого, що живе в достатку читача всю глибину народнозлиднв горя, показати велич простого селянина – такий був сенспоез Н. А. Некрасова (поема «Кому на Рус жити добре», 1866-1876 рр. )Свою поетичну дяльнсть поет розумв як громадянський обовязок служннясвой кран. РПН ЛЛЯ ЮХИМОВИЧ (1844-1930) – росйський художникь.
Позже (1870 год) реализм распадается на две ветви: натурализм и импрессионизм. А. Гончарова. Реалзм як художня система рунтуться на спостереженнях, вивченн та аналз дйсност.
В пейзажах Коро рдко зустрнеш боротьбу стихй, нчний морок, що так любили романтики. Вдом його жанров полотна – "Гуцули", "Любов врнсть". Теодор Руссо (1812-1867) тяж до пдкреслення вчного в природ. Багато з них працювали в свтському портрет, продовжуючи лню Винтерхальтера (Бонна, Каролюс-Дюран). виника також один художнй напрям – нацональний.
Творчсть талйського композитора Дж. Вн придля величезну увагу передач реального вдчуття простору, проблеми освтлення.
Вони прикрашали поко палацу Потоцьких до 1801 року, коли мсто перейшло у власнсть держави. – цннсть) – так званого основного кольору (термн Делакруа) в светоразделах, на меж свтла тн, гармонзовано свтлосили кольору. Але головне -зображення завжди пронизане особистим ставленням художника, його настром. Цей митець тяж до колективно «свдомост епохи», нтелектуально частини, що волод необхдними знаннями у рзних сферах.
З ншого боку, совти створюють для художникв можливост заробляти на життя свом ремеслом. Саме це було характерним для творчост В. Гюго, О. Пушкна, М. Лрмонтова. була творчсть МиколиОлексйовича Некрасова (1821-1878).
До хньо думкиприслухалися. С. Тургенва, . Вдом його жанров полотна – "Гуцули", "Любов врнсть". Мнливсть вдтнкв переда непостйнсть, мнливсть настрою самого пейзажу («Ставок у Блль д Аврэ», 70-е роки «Замок Пьерфон», 60-т роки). Через рк новостворене Товариство пересувних виставок було офцйно зарестровано.
Однако и прежнее время — напр. Ден», Пантеон), Каролюс-Дюрана («Трумф Мар Медич», плафон Люксембурзького палацу), в сухих за виконанням алегоричних картинах Бугро нескнченних «ню» Эннера. Але живе вдчуття натури в них залишалося завжди. принесли йому популярнсть (трилогя«Дитинство», «Отроцтво», «Юнсть», кавказьк та севастопольськ розповд), проявився потужний талант.
У живопису Дом не вдаться до сатири. Новый период шведского искусства начался после 1879 г., когда Гуго Сальмсон пошёл по следам Бастиена Лепажа и овладел новой французской техникой с ним сходен Август Гагборг (Сцены на морском берегу, Работы полевые). Отмеченный резкой социальной направленностью, он получил название критического реализма, став отражением в искусстве острых социальных проблем и стремлений дать оценку явлениям общественной жизни.
Вн придля величезну увагу передачу реального вдчуття простору, проблеми освтлення. Проте дивно жив в його творах образи росйськихлюдей.
Господствующий капиталистический строй был враждебно настроен к тем видам искусства, которые были непосредственно связаны с общественной жизнью коллектива (общественные здания, ансамбли широкого гражданского значения), реализм как направление в искусстве в полной мере смог развернуться в изобразительном искусстве и частично в скульптуре. У кранах Пвденно-Схдно вропи, що знаходилися пд турецьким ярмом (Болгаря, народи Югослав) або ледве вд нього звльнилися протягом першо половини XIX ст. У перод Друго мпер робота в журнал вже обтяжу Дом.
Живопис широка, вльна, насичена светотеневыми контрастами. Славу Дом принесла лтографя Гаргантюа (1831) – карикатура на тльки що зйшло на престол короля Лу Флппа, зображений сидячим на певному дитячому стльчику, заглатывающим золото вдда пд стлець навзамн ордени чини. Типов для реалзму поез— врш Бориса Грнченка Павла Грабовського («Громадська поезя») Франко вд реалстичних «Панських жартв» пшов у напрям психологчно-флософських зрушень, — його «Мойсей» (1905) це вже твр на меж модернзму. Письменники докладно описують протистояння людини загальнй мас, боротьбу моральност соцуму. Вона далека вд животрепетних «хворих» питань сучасност, але, як правило, вдрзняться високим професоналзмом: будь то зображення побуту стародавнх грекв, як у Джерома («Молод греки, як спостергають за пвнячим бом», Салон 1847 р. ), античний мф, як у Кабанеля («Народження Венери», Салон 1863 р. ) або свтськ идеализирующие портрети «костюмована сторя» Винтерхальтера або Мейссонье, сумш сентиментальност з академчно холоднстю, зовншнй шик ефектнсть манери, «елегантнсть зображення зображення елегантних форм», за дотепним зауваженням одного критика. Вихд х викликав великий суспльнийрезонанс.
Самостоятельно Р. возродился в XIX столетии с 1848 г. Милле (Millet) отдал все свои силы исключительно изображению жизни рабочего люда и преимущественно изображению его труда. У реалстичних творах часто зустрчаються внутршн конфлкти особистост. «Бунт чотирнадцятьох» виявився першим випадом проти академчно традиц, що вдрвалася вд реальност.
Варто вдвдати катедральний собор Св. Важливим аспектом його власно характеристики введення пояснення термну «нова речевсть» (нова предметнсть). Селянський свт – основний жанр Млле. В живопис виступав прибчником мпресонстсько теч.
После того как несколько картин, особенно много значащих для автора, было отвергнуты как экспонаты Всемирной выставки в Париже, в 1855 году он открыл собственный «Павильон Реализма». Укранський стиль був представлений рзними жанрами (пейзаж, портрет, сторичн сюжети, батальн сцени) та мистецтвами (графка, архтектура, живопис, декоративно-ужиткове мистецтво). У Франц критичний реалзм складеться в 1840-1850-х рр. П. знаходилися пд впливом суспльних естетичних поглядв В. Г. Белнського Н. Р. Чернишевського.
У Рос реалзм носив назву передвижництво. Гером Млле вдтепер до кнця його творчих днв ста селянин.
Так сам бажання за життя висловлювали Опанас Заливаха, друз Володимира Чернявського. Левицкий, Кипренский и Тропинин — оставило замечательные образцы реальной колоритности.
Вн помер у 1879 р. зовсм слпим, самотнм, в повному забутт бдност. Сон, Салон 1888 р. ). Т ж прийоми видно в його сер скульптурних погрудь полтичних дячв, виконаних в розмальованй теракот як б пдготовчим етапом для литографического портрета, яким Дом займаться в цей перод найбльше. Проте, варто зазначити, що до творчост Курбе, деяк художники вже творили в стил реалзм. Частина робт становить серю Карикатюрана (1836-1838).
– прямий результат нацонального вдродження Украни. 1862). Художник звертаться до теми прац злиднв. все роды живописи получили, наконец, отпечаток манерности с полным удалением от природы.
Таковы Оскар Бьорк (Моряки, Коровьи стойла), Карл Ларсон (декоративные стенные композиции — напр., жизнь женщины различных времён в Швеции), Рихард Берг, сын Эдварда Берга (Гипнотический сеанс) и, наконец, Андерс Цорн, блестящий художник разнообразного содержания, писавший испанских нищих, цыган, английских мисс, моряков, движение воды, лунный свет, сцену в омнибусе, бал и т. п. В Норвегии Карл Гансен колоритно писад сцены народно-бытовые он работал в Копенгагене, многие другие — почти постоянно вне отечества, но некоторые окончательно почерпнули силы лишь по возвращении в отечество. Одновременно с этим направлением существует и другое, как раз противоположное. Буржуа так. (У цього молодця пд шкрою, мязи Мкеланджело, – казав Бальзак про Домь). Вс сторичн под, що вдбувались у Франц, починаючи з революц 1830 р. закнчуючи франко-прусською вйною та Паризькою комуною 1871 р., знайшли найбльш яскраве вдображення у графку одного з найбльших французьких митцв Оноре Дом (1808-1879) Смя бдного марсельського скляра, ощущавшего себе поетом, випробувала вс негаразди бдност, особливо псля перезду в 1816 р. з Марселя до Парижа. Свй слд В. Кричевський залишив у килимарств та керамц. Багато з них працювали в свтському порт ре т, продовжуючи лню Винтерхальтера (Бонна, Каролюс-Дюран).
В тал XX ст. В человеке над всем должен господствовать разум». Ршуче порвавши з канонами та деалстичною естетикоюакадемзму, мистецтво П. мало свою основою творчий метод критичного реалзму. Засновником укранського монументального мистецтва став Михайло Бойчук. Толстого багатьох нших. Виникнення укранського стилю в художнй культур кнця XIX – початку XX ст. Мадокс Броун не только переносился в прошедшие времена, но изображал и современную жизнь.
«Людина з мотикою» називаться це полотно Млле (1863). У мистецтв починаються пошуки узагальненого, монументального його образу, а не анекдотично-жанрового, як це мало мсце до цього часу. Наступивший в двадцатых гг. Але головне – зображення завжди пронизане особистим ставленням художника, його настром.
Головною темою його творв сталозображення життвих тягот трудового народу. У 1937 р. вдбулась V Всеукранська виставка, присвячена 20-рччю Жовтня експонована пд девзом: «Квтуча соцалстична Украна» у 1939 р. – виставка, присвячена 125-лттю вд дня народження Т. Шевченка й виставка образотворчого народного мистецтва захдних областей Украни. Одним з фундаторв укранського стилю в живопис вважаться С. Васильквський. Зазначимо, що салонний живопис Третьо республки була також досить рзномантна. У спвавторств з П. Костирко В. Кричевський у 1936-1938 рр.
Генальнсть Достовського виявлялася внезвичайною здатност письменника вдкривати читачев потамн, ноджахлив, востину мстичн глибини людсько натури, показуючижахлив душевн катастрофи в самй повсякденнй обстановц («Злочин покарання», «Брати Карамазови», «Бдн люди», «дот»). Вершиною росйсько поез II половини XIX ст. Цей перод творчост овяний романтичним почуттям («Закохан в сел». У дн Паризько комуни Курбе ста членом, його доля переплтаться з долею. У спвавторств з П. Костирко В. Кричевський у 1936-1938 роц. Леопольд Калькрейт — сильный реалист изображающий поселян, рыбаков и другой рабочий люд.
Свфта, Г. Е. Важливим етапом для розвитку образотворчого мистецтва в Станслав стало створення обднання «Орон» («Orion» – сплка митцв та шанувальникв мистецтва, засновниками яко виступили: E. Doubrawa, K. Kuhn, T. Kowalski, E. Kiernicki, W. opuszniak, W. uczyski, W. Predwojewski, Geza Rozmus, M. Sulima, J. Tyski i M. Zimmermanwna. ) та проведен ними у 1933–38 рр.
У реценз на виставку в квартальнику «Zоtу Szlаk» вдомий льввський графк Л. Тирович бачить в «Орон» обличчя художнього Станиславова: «Широта вияву досить значна – прояви реалзму, тенденц зрвноважено позитивно нтерпретац психологчного портрета, з схильнстю до люстративно стилзац з епгончним присмаком, вплив мпресонзму у пейзажах». У роман показана брехня абсурд, що лежить в основвдносин всередин дворянського смейства, що приводить х в кнцевому пдсумкудо загибел. Неперевершеним майстром психологчного роману був Федр МихайловичДостовський (1821-1881). Так, з 1926 по 1931р. На картинах Сегантн незвична, позбавлена екзотики, провнцйнаталяприкордонних, грских районв з бдною рослиннстю, майже пустельна, позбавлена картинностТоскани, Венето, Кампань, як в бдних кравидах, так в одяз персонажв. Селянський свт – основна тема Млле, але прийшов до не художник не вдразу.
Петер Крейер (Kryer) открывает с 1871 г. движение датских реалистов новейшего пошиба (Рыбаки вытягивают сети на Скагене) его Комитет французской выставки замечателен жизненностью фигур и превосходным сложным освещением. «realis» – действительный, вещественный) представляет собой направление в искусстве, возникло оно в конце 18 века, достигло пика своего расцвета в 19, продолжает развиваться в начале 20 века и существует до сих пор. збудував будинок Канвського музею-заповдника "Могила Т. Г. Шевченка". У 1930-х рр. valeur, лтер. Для захдноукранського живопису характерним було звернення до нацональних мотивв.
клька виставок. Франка. Так виника карикатура на засдання депутатв парламенту Липнево монарх «Законодавче черево», збговисько немчних старцв, байдужих до всього, крм свого честолюбства, тупо самовдоволених чванькуватих. Таким чином, у 1894 роц вчителями академ стали Рпн, Маковський, Шишкн Кундж. Естет Теофль Готь патетично вигукував: Одн пян палаюч пики.
Два десятилття успшно дяльност Товариства змусили забути про його «хулганське» корння: петербурзький конфлктакадемств заколотникв став частиною стор мистецтва. Во всяком случае бытовая живопись (жанр) — родоначальница Р. Бытовая живопись, как она и прежде понималась, возродилась и даже зацвела в Голландии в XVII стол. Фундатором укранського стилю виступав вдомий графк Г. Нарбут.
Завершуючи огляд мистецтва середини столття, слд сказати, що поряд з високим мистецтвом реалстичного напряму продовжу снувати салонний живопис (вд назви одного з залв Лувру-квадратного салону, де з 1667 р. влаштовувалися виставки), формування яко почалося ще у роки Липнево монарх яка пережива розквт в перод Друго мпер. Паста, . 1863). Тепер на перший план було висунуто настанову «достоврност» вдображення дйсност, суть яко полягала в збереженн дйсних пропорцй масштабв у змалюванн повсякденност, персонажв обставин ршучому засудженню пддавалися романтичн «фантаз» та «перебльшення». Звльнившись вд регламентац опки Академ мистецтв у створенн, демонстрац та реалзац свох творв, вони органзували внутршн життя Товариства на кооперативних засадах, розгорнули освтню дяльнсть. Если в литературе слово натурализм получило значение как выражение низкого Р., то в живописи различие между Р. и натурализмом не в такой степени определённо, один из критиков Курбэ (Кастаньяри) признавал законность нового направления и называл его натурализмом, тем более, что новосоставленное тогда слово Р. казалось многим — не в духе французского языка.
Норвежский художник Вереншильд (Verenskiold) иллюстрируя саги и сказки, выработал особый стиль рисунка, соответствующий духу сказочных событий, а немецкий художник Швинд писал целые картины, приспособляя и рисунок и колорит ко впечатлениям от легенд, которые этими картинами он хотел передать. (Греця, частково Румуня), перш три чверт столття — це час лише поступового вдродження нацонально культури, перших крокв. Вн помер у 1879 р. зовсм слпим, самотнм, в повному забутт бдност.
В укранському малярств на злам XIX-XX ст. Впервые термин «реализм» применительно к живописи использовал Г. Курбе. Тепер на перший план було висунуто настанову «достоврност» вдображення дйсност, суть яко полягала в збереженн дйсних пропорцй масштабв у змалюванн повсякденност, персонажв обставин ршучому засудженню пддавалися романтичн «фантаз» та «перебльшення». Настльки ж программна та нша картина – «Зустрч» (1854), яка бльше вдома пд назвою, даним й в насмшку, - «Здрастуйте, пан Курбе. », бо на нй зображений сам художник з етюдником за плечима посохом у руц, повстречавший на дороз колекцонера Брюйа його слугу. Пане Курбе пише буржуа». була представлена псамиА.
Цей митець тяж до колективно «свдомост епохи», нтелектуально частини, що волод необхдними знаннями у рзних сферах. З цього часу починаться зрлий перод творчост Млле (Салон 1848 р. -картина Млле на селянську тему «Веятель»). Виникнення дано теч часто повязують з творчстю вдомого французького художника Гюстава Курбе, який вдкрив у Париж виставку свох робт назвав «Павльйон реалзму». У 1855 р., коли Курбе не був прийнятий на мжнародну виставку, вдкрив свою експозицю у деревяному барац, названому ним «Павльйон реалзму», подав й каталог, в якому виклав сво принципи реалзму. Розробку теоретично бази продовжив Жуль Шанфлер на сторнках журналу з промовистою назвою «Реалзм» (1856—1857). Реалстичнй лтератур притаманний певний тип автора. Имея резкую социальную направленность, он получил название критического.
Вообще шведские пейзажисты немного космополиты и почти все изучали искусство за границей, Эдвард Берг, замечательнейший из них, хотя и работал в Германии, Франции и у Калама в Швейцарии, но по возвращении в отечество начал с 1857 г. разрабатывать пейзаж шведской природы — сосновые леса, березовые рощи, тихие воды, не чуждаясь грандиозной стороны своей родины (водопады), но не прибегая к блестящим внешним световым эффектам. С. Тургенв, друкувалися Гончаров, Блнський, Герцен, Чернишевський. Реалстичний живопис Курбе у чому визначила подальш етапи розвитку вропейського мистецтва. виставкова дяльнсть у кра пожвавлються, в першу чергу завдяки прижджим митцям.
Просвтництвом, зокрема з творчстю Д. Дефо, Вольтера, Д. Ддро, Дж. Головним для барбзонцв завжди залишалося живе вдчуття натури. У пейзажах Нарсиса Виржиля Даза де ла Пенья (1807 – 1876), спанця за походженням, майстерно передано сонячне освтлення, промен сонця, що проникають крзь листя дробящиеся на трав (Оснь у Фонтенбло, 1872).
В живопис виступав прибчником мпресонстсько теч. Вн любить зображувати спускаться вечр, як у сцен «Анжелюс», коли останн промен призахдного сонця освтлюють постат селянина його дружини, кинули на мить роботу при звуки вечрнього благовсту. «Анжелюс» – це не просто вечрня молитва, молитва за померлих, за всх тих, хто працював на цй земл. Впервые термин «реализм» был употреблен французским литературным критиком Жюлем Жанфлери, который в своей книге «Реализм» (1857) трактовал это понятие как искусство, созданное для противостояния таким течениям как романтизм и академизм. Його картини завжди витриман в высветленной палтр, що зближу його з мпресонстами: спокйн долини, тих рчки, висок трави сто пейзаж наповнен великим лричним почуттям (Село на берез Уази, 1868).
За його проектом були виготовлен грошов банкноти Укрансько держави. Був одним з засновникв Укрансько академ мистецтв (згодом ректором), органзатором музею на пдстав колекц Ханенкв (зараз Кивський музей захдного та схдного мистецтва). Укранський стиль був представлений рзними жанрами (пейзаж, портрет, сторичн сюжети, батальн сцени) та мистецтвами (графка, архтектура, живопис, декоративно-ужиткове мистецтво). Л. Вентур, коментуючи слова академчного метра Кутюра, в майстерн якого починав вчитися молодий Мане: «Ви нколи не будете нчим, крм Дом вашого часу», - сказав, що цими словами Кутюр, не бажаючи того, передбачив шлях Мане до слави.
Чималу популярнсть в середовищ укранських митцв здобув кубофутуризм, що був поднанням двох протилежних напрямв авангардного живопису – кубзму (одним з засновникв якого виступав П. Пкассо), який "розчленовував" предмети та фгури, тяжв до конструктивност, плекав дею будвництва, та футуризму, що оспвував "красу швидкост", вдображав динамку тектончних змн епохи ндустралзму, виступаючи проти старого пророкуючи смерть культури минулого. Головним засобом вираження Курбе був колр.
придбала лтература. Реалстичн тенденц найяскравше виражен в операх Дж.
Салтиков-Щедрн, сатиричний хист якого з найбльшою силою проявилося в «стородного мста». Направления в живописи определяются не только родом сюжетов избираемых для картин, но и способом их выполнения по отношению к действительным предметам природы, которых изображение входит во всякую картину, к какому бы роду она не была отнесена (см. Набули популярност суспльно-полтична, елегйна лрика, сатира. также господствовало влияние Курбэ Шарль de Гру (de Groux) изображал сцены болезни, смерти и бедности, мансард и подвалов Луи Дюбуа — может быть, наиболее сильный из бельгийских реалистов. Приглушена кольорова гама складена з мяко сгармонированных червонувато-коричневих, срих, блакитних, майже синх бузкових тонв.
Два, три Ленна на рк – маш фнансовий спокй. Вн показав сльську працю як природний стан людини, як форму буття. Этому шагу предшествовало однако возрождение реального пейзажа в Англии (Констебль), послужившее на пользу самому Делакруа, а в тридцатых годах XIX века группа пейзажистов во Франции (Руссо, Каба (Cabat), Дюпре и др. ) абсолютно возродила реальный пейзаж с внутренним содержанием или настроением.
З рдно Норманд Млле в 1837 р. 1844 рр. Щоправда, у письменникв першо половини XIX ст. Крог — резкий, но правдивый реалист.
Курбе назвав свою картину «Атель» (1855) «реально алегорю, визначальною семирчний перод мо мистецького життя». В Германии одним из первых представителей реального направления в живописи был Менцель, который писал толпы народа на площадях и в садах, работы на заводах (Новейшие циклопы, 1876), a также и коронования или церковные службы изображая, следовательно, все классы общества, но темы его не всегда немецкие, часто французские и итальянские. Кристоф Бишоп изображал сельские сцены играющих детей интимную домашнюю жизнь.
Насправд, судячи з описв, нчого радикального там не вдбувалось. Це пряме продовження традицй барокового декоративзму в живопису Бодр (панно для фой Паризько опери, ефектний еклектизм якого чудово поднувався з позолоченим святковим нтерром Гарнь), у монументальних творах Бонна («Мука св. Його живописну манеру вдрзняють самобутнй колорит та нацональн мотиви: "Гребля Квтки-Основяненка", "На Днпр", "Крим", "Ярмарок". Перша – «Дн земл Станславвсько» – одразу, як декларувалося, зосереджувала увагу на пластичних пошуках, а не комерцйних пропозицях. Стовбур зламаний, але корння ще мцн.
Особливою любовю в салонах користувалася сторичний та батальний живопис. Тод тут жив працював абсольвент Краквсько академ мистецтв, «найтрагчнший галицький митець ХХ столття» Осип-Роман Сорохтей. показовою поява творв, що дають конкретний критичний аналз реальност («Людина з мотикою» французького живописця Млле, «Каменяр» француза Курбе), творв, що гротескно-сатирично викривають реальн умови соцального життя (живописн й графчн твори французького художника Дом).