Антонича та н., проза Дж. Паунда, Д. Буццат та X. Л. Борхеса.
У твор досягнуто глибокого переконливого психологчного мотивування вчинку Гриця Летючого. В укранськй лтератур до особливого лаконзму сво новели довели Б. Лепкий, В. Стефаник, М. Яцкв у зарубжнй лтератур яскравими представниками творення особливого стилю кожного тексту були Ф. Кафка, К. Чапек, А. Чехов. Олйника, В. Симоненка. Объединяет их то, что они относились к модернизму.
мажизм (вд фр. Яскрав, погож й чист кольори випромнюють радсть. Майже 95 займались сльським господарством, 1 – промисловстю.
для художньо студi. Неоромантизм пдготував також виникнення експресонзму в укранськй лтератур мистецтв (В. Котляревського, Марка Вовчка, П. Кулша, Ф. Достовського, М. Гоголя, Л. Толстого, статей та спогадв про. Пд впливом свого часу авангардисти створювали також комунстичн агтки (М. Сюрреалзм виник на рунт дадазму (художнього хулганства), нтутивзму Анр Бергсона (пзнання стини можливе лише з допомогою нтуц, творчсть ррацональним, мстичним актом), психоаналзу З. Фройда, на психологчному автоматизм пдсвдомост.
Питання нового, модерного мистецтва стало для Лес Укранки чи не основним. У Черемшини знаходимо крм "прямих" способв розкриття внутршнього, душевного стану (монолог, далог, невласне пряма мова) значну увагу до зовншнх описв, але звернених не стльки до логки розуму, скльки до емоцй, вдчуттв. була вдбиттям духовно кризи ндустрального суспльства. Появился стиль, названный «потоком сознания», характеризующийся глубоким проникновением во внутренний мир героев. Тод ж вн пише деклька поезй в проз пробу видати х окремою книжкою пд заголовком "З осен".
Усе навколо лише грою лнй, площин, кольорв. Останн слова заможно жнки свдчать про вдсутнсть чуття такту: виокремивши красуню, вона принизила гднсть калки, образила дитину, додала обом ще бльше болю та переживань. Це перший дотик до найнжнших струн наболлого серця. Читачев нелегко бува встановити, про який етап вйни йде мова. Звернувшись до малих форм, письменник увйшов з ними у лтературу, досяг вершин майстерност. Пси Винниченка – це передусм драми соцальн. Осбне мсце займа драматургя Лес Укранки.
Навчаючись у польськй гмназ в Коломи, Стефаник почина пробувати сили в лтератур. Модерна естетика стала визначальною у творчост поетеси не одразу. Робиться наголос на випадковост у людському житт. Натомсть митц актуалзували "потк свдомост" (Дж.
Поезя, краса ставали вищою цннстю. Група неокласикв (парнасцв) (1918, обднувалися навколо журналу Книгар) – М. Зеров, П. Пилипович, М. Драй-Хмара, О. Бургардт, М. Рильський – х днала висока освченсть, повага до культурно спадщини античност, увага до перекладв свтово класики. Старий дуже, з померклими очима. Окремим рзновидом етюда образок, а також акварель як кольорово акцентований образок. Якщо донин, зазнача теоретик, точилися суперечки «за право виражати сутнсть художньо дяльност» — «наслдування чи перетворення дйсност» (тобто, як бачимо, суперечка реалств з романтиками), то модернзм на мсце цих традицйних двох принципв висува свй, третй, — «створення ново дйсност».
Для берлнського видавництва Я. Оренштайна вдредагував "Приказки". Така дя на читача: не на свдомсть, а саме на пдсвдомсть, таке пдсвдоме навювання якогось настрою (переважно печал, похмурих, декадентських ноток-бо життя таке недосконале: чого ж радти. ) називаться сугестивним навюванням. Модернзм створю власн мфи, твори його нердко перетворюються на мфологеми.
Одержавши звльнення вд вйськово служби, Черемшина з дружиною пережджа до батькв у Кобаки. У 1897 роц 10 письменникв художникв Украни були укранцями. На злам XIX XX ст. Предметний свт деформуться та абсурдизуться. Але хба ранше лтература не знала символу. Втм, принцип цей не для модернзму абсолютним.
Неможливстю поднати сво дол великою мрою зумовлений сумний тон цих творв. Модернзм спростовував формульован соцальною критикою позитивстськ настанови, поширюван на лтературу (та н. мистецтва), вдмежовувався вд вимог задовольняти утилтарн суспльн потреби, як письменство здавен обслуговувало, тому що така практика не вдповдала його сутност, охарактеризованй тезою "незацкавленого нтересу". Жнки-митц, як вийшли на лтературну арену, прагнули довести не лише чоловкам, а й соб, що вони можуть на рвн з ними творити лтературу та культуру загалом. Пять з них згодом увйшли в цикл "Парасочка", пять пслявонних перекладв.
Причини страждань героя насамперед – громадськ. Це спввдношення краси правди стало особливстю укранського модернзму, на вдмну вд захдновропейського, в якому смислова реальнсть спввдносилася не з совершенною стиною та правдивстю висловлень, а з "нтенцональними актами мовлення" (Дж. Северина, портрети Лепких авторства М. Бойчука, кравиди.
Його образи – наче чорно-бл кони. Поряд з збагаченням жанрв збагачувався музично-творчий процес як цле.
Найповнше цю напругу, нервознсть змогла передати новела. Серль). Неоромантизм – комплекс художнх явищ, який формувався наприкнц ХХ ст. "Озимина" В. Стефаника.
Уже з перших друкованих творв особливу увагу сучасникв привернув цикл дитячих оповдань "Харитя" (1891), "Ялинка" (1891), "Маленький гршник" (1893), як високо оцнив Панас Мирний. Франко, — "Навне самодлкове писання банальних сторй або вршв нин не поплачу. Головним гером став безземельний гуцул, який не може вилзти з нужди, борсаться в тенетах, розставлених йому панами, жандармами, лихварями. Конрад, Е. М.
У футуризм, дадазм, «театр абсурду» монтаж виступа як засб пзнання свту: створюючи абсурдний образ, вн наочно показу обрис безглуздого свту. У прагненн збагнути нову реальнсть митц вдмовилися вд принципв реалзму. Важливими перодичними виданнями рзних напрямкв, що виходили в Галичин на Буковин на початках XX ст., як значною мрою впливали на розвиток укрансько культури, а передовсм на лтературний процес, були так журнали: "Лтературно-науковий Встник" (1898-1914), "Молода Украна" (1900-1903), "Артистичний Встник" (1905), "Свт" (1906-1908), "Будучнсть" (1909), "Недля" (1911-1912), "Нова Буковина" (1912-1913), "люстрована Украна" (1913-1914). Символчне – система символв. Вона звертаться до сил природи – просить допомогти.
Автор випущених окремими виданнями повстей "Сотниквна" (Львв, 1927 2-е, виправлене доповнене видання — Львв, 1931), "Зрка" (Львв, 1929), "Вадим", "Веселка над пустарем" (обидв — Львв, 1930), "Крутж" (Кракв, 1941), повст-казки "Пд тихий вечр" (Укранська Накладня, 1923), циклу сторичних повстей про гетьмана. Бльшсть, до яко входили В. Винниченко та С. Петлюра, прагнули поднати нацоналзм з марксизмом, тому в 1902 роц перейменували партю на Укранську соцал-демократичну робтничу партю. Вд речення повяло неповторним ароматом. Смерть ста масовою. Автор глибинно вдтворював психологчний стан самотност свох геров-митцв ("Боротьба з головою", "Сфнкс" та н. ).
Одновременно была переосмыслена реалистичная литература3. 1899 р. псля вдкриття в Ягеллонському унверситет (м. Курбас спирався на символзм класицизм, а також флософський нтутивзм (Анр Бергсон: чистому розумов самому дяти не пд силу, тим бльше в мистецькому осягненн свту) заклав основи естетичного, рефлексологчного театру, театру негайного впливу (Цар Едп, Вертеп (1918), Гайдамаки (1920). Франка у Львов. А на тм мсц, де ми були в житт, нехай троянди вянуть, вянуть пахнуть, як тво люб листи, мй друже".
Тут доля художника його творнь. Письменника незмнно приваблювала тема правчних законв природи життя людини, х взамодя. Модернзм (нм. нтелектуальна драма представлена у творах Ж. П.
Драми Лес Укранки це передусм драми настрою. Ритм виразом емоцйно-трепетного сприйняття свту. Они выпускают художественный и публицистический орган символистов – журнал «Весы (1904-1909 гг. ), поддерживают идеалистическую философию Владимира Соловьева о Третьем завете и пришествии Вечной женственности.
Трагчним пафосом пройнятий твр Б. Лепкого "Дво дтей". Звернмося до най-типовших. Збрка перейнята мотивами сточно боротьби з долею, не новими, зрештою, в тодшнй укранськй лтератур, багато в чому наслдувальними закликами до самопожертви, до служння рдному народов. Мазепи роботи О. Куриласа, портрети пейзаж. На змну реалстичнй та натуралстичнй обктивност приходить модернстська художня субктивнсть.
Нечуя-Левицького та клькох вденських календарв. Головна тема – безкра море мужицько нужди горя. Сонце гр йому просто в лице, як би лише його мало на земл. "З давнх-давен специфчною ознакою людського снування вважався "внутршнй" — духовний — свт людини, що принципово не може бути зведеним до емпрично-тлесно його дйсност тому "замежовий" ("потойбчний") щодо тлесно натуралстичного (людини) буття.
Чупринки (Укранська хата – група журнал, 1906). Вони створюють страхтливий образ мста як земного пекла утверджують природнсть життя. вдзначено творчстю Ч. Чаплна, С. Ейзенштейна, У. Дснея (мультиплкаця), французв Р. Клера, А. Рене, поляка А. Вайди, японця А. Куросави, шведа.
– Ю. К. ) у слов». Нова форма – модерна форма, а отже ознака саме модерно лтератури. Крилова, збрник братв Грмм "Русалка й нш казки", "Спвомовки" С. Руданського (вс три — 1919), антологю "Струни" (1922) та н. Спроектував обкладинки до повстей. Хоча традицйно у творчост Стефаника селяни покрлив, проте вже у другй збрц зявляються твори, у яких геро вже бльше не хотли миритись з свом пдневльним життям безправним становищем ("Засдання"). Виникнення пролетарату буржуаз.
Численн модернстичн напрями, втлен в лтератур та нших видах мистецтва, як виникали як на початку ХХ столття, так в другй половин, вдрзняються один вд одного свом завданням та засобами виразност. У живописному мф виступа потрйна умовнсть, символзм: самого мфу, сторично епохи та живописно мови (сфнкси, кентаври, лебед як символи людських якостей). Описи стають бльш епзодичними, фрагментарними, велике значення в низ мають засоби вдтворення кольорв, свтлотней, звукових барв тонв, як передають змну внутршнього стану автора, його почуттв. Представниками авангарду були професор Кивського художнього нституту Олександр Богомазов (картини Потяг, Базар), сценограф Олександра Екстер, представники теч кубофутуризму, Михайло Бойчук, Казимир Малевич, Хвостенко-Хвостов (живопис, сценографя), Д. Бурлюк, Анатоль Петрицький (портрет, натюрморт, сценографя). Лексика емоцйно забарвлена, тропи теж виконують функцю нагнтання емоцй.
" (Вдень, 1915), "Про життя твори Тараса Шевченка" (Вецляр, 1918), "Незабутн" (Берлн, 1921), "Пушкн" (1939), двотомного науково-популярного "Начерку стор укрансько лтератури" (Коломия, т. 1. Решту свох драм назвала вона драматичними поемами, драматичними етюдами, далогами. Передусм, у вдштовхуванн вд попереднх домнуючих естетичних установок мистецтва. Слд памятати, що Коцюбинський був вимушений утримувати цлу смю. Помер ще до навали нмецьких загарбникв (у 2 пол. Специфкою естетики неоромантизму стала естетизацiя надзвичайно чутливостi субкта.
Не вс дослдники вважають поняття модернзм сторично коректним. В естетиц антироману важливе мсце посдають прийоми безгеройно та безфабульно розповд. П. Сезанн та н. ) в музиц (Рхард Штраус), щоб незабаром перейти в лтературу. Присуди цих народникв здйснен з позахудожньо платформи, майже протягом столття домнували в укранськй аналтичнй думц, унеможливлюючи адекватне висвтлення модернзму з позицй обктивного сторизму.
Людина як ндивдуальнсть неповторне створння стала центральною у хнй творчост. Так, мпресонзм у вропейському письменств (мистецтв) сприймають як перехдний етап (сецеся) вд реалзму до модернзму, а в укранському — як одне з стильових вдгалужень модернзму. Тут очолював (до 1925) Укранський Допомоговий Комтет, Комтет Опки над Уткачами, Товариство Охорони Могил, належав до спворганзаторв укранських видавництв: Якова Оренштайна "Укранська Накладня" (з Зеноном Кузелею Василем Смовичем) та гетьманського руху "Укранське Слово" спвпрацював з цими видавництвами та редакцю газети "Укранське слово" (1921—1923). В часи вйни 1939-45 рр.
Помтне мсце серед його творв займа драматична поема "По дороз в казку" 1910 р., де автор оригнально розвязу проблему героя маси (маса ма бути слухняним знаряддям "сильно людини"). Хоча вище знаходиться свт духовних потреб, але у процес життя перемага матеральний свт. На думку автора, диний порятунок для хлбороба за всяких умов – триматися земл сво домвки. Тут снувало товариство студентв-укранцв "Академчна громада". На початку XX ст.
Одним з опорних жанрв у цьому напрям розвитку були етюд (образок, акварель) ескз (нарис, шкц). При цьому автор д за принципом: чим чутливше положення, тим холоднше слд писати. Тема немчно, скривджено старост не випадкова в творчост письменника. Великий знавець селянсько душ проника в нов глибини. Як правило, чим бльше було мсто, тим менше у ньому укранцв.
Уся образна система твору – композиця, чергування внутршнх лричних пдроздлв, яке переда мнливсть настров хд складного психологчного процесу, що вдбуваться в душ головного героя взамодя персонажв: умовно-алегоричних ("моя утома", "залзна рука города", "людське горе") соцальне конкретизованих (передовий митець "мужик") картини природи, повн життя руху контрасти безжурного, спокйного ("кононвського поля") трагедйного (спомини героя про тих, з яких "витекла кров в маленьку дрку вд солдатсько кульки") – веде читача до пзнання важливих соцальних стин часу. Бльшсть новел вража надзвичайною силою драматизму. Вчно невдоволена, у вчних пошуках, вона завжди неспокйна, пала великим праведним гнвом. на рк, що дало змогу письменников залишити роботу в земств.
"Народ" для Франка вдтак став обктом зображення й вищою метою лтературно творчост. Поважн змни спостергаються й у розвитку укрансько драматург. У футуризм, дадазм, «театр абсурду» монтаж виступа як засб пзнання свту: створюючи абсурдний образ, вн наочно показу обрис безглуздого свту. Власне, у творчост виявлялася духовна криза вропейсько цивлзац.
Тльки тепер вона розглядаться в рамках антивонно тематики. Авангардистськ напрями теч (футуризм, дадазм, сюрреалзм, "новий роман", "драма абсурду", "потк свдомост" тощо) збагатили й урзномантнили лтературний процес, залишивши свтовй лтератур чимало шедеврв художньо творчост. становлять собою цлу епоху в житт Украни, ренесансний злет талантв обдарувань. Французький театр абсурду заявив про себе як заперечення будь-яких традицй. Це перший акорд, який вводить нас у високу культуру свту серця поетеси.
В архтектур 1920-х рр. Представниками модерну у Франц були Пюв де Шаван (Священний гай, Вдпочинок) та Одилон Редон (Кулясте око, Чудовисько, що лта). дея Носорогв: обстоюй – не обстоюй свою гднсть, все одно стоятимеш рачки. «Традицйний» реалзм для модернств— це лише один з можливих засобв вдображення свту, який не осяга справжньо реальност— ррацонально, метафзично, непзнаванно та, врешт-решт, рреально. в цьому вона стала одним з творцв модерного укранського театру. Франка, Ноктюрн М. Лисенка, Пснях настрою Я. Степового, симфончнй поем Вй Б. Яновського. Вибран оповдання.
Вона вдска все зайве (у тому числ персонажв, як не мають безпосереднього стосунку до под)". Це – пять поетичних монологв, пять окремих надфразних одиниць, вкладених в уста герон. Модернзм створю власн мфи, твори його нердко перетворюються на мфологеми. Оскльки художн прийоми модернзму багатозначн, то окрем епзоди можна розумти як так, що вдбуваються лише в розпаленй уяв лричного героя.
– час особливо напружених шукань Стефаника. У 1900 роц всього лише 13 населення Украни було мським, тод як в Англ – 72. Ослпнула мати, батько втратив посаду вже нколи не змг дстати путящо роботи. Читачев були запропонован психологчн та флософськ концепц. Кольори в зображенн густ, контрастн, викликають непримн асоцац.
Вихд укрансько мови на рвень мови професйно культури науки був пдготовлений працею Б. Грнченка (Укранська граматика, Рдне слово), графкою Г. Нарбута (Укранська абетка), дяльнстю товариств писемност, Просвти, Руського педагогчного товариства, НТШ та особливо його багатолтнього голови, визначного сторика М. Грушевського, Д. Яворницького, . мпресонзм виявився плдним для музики (М. Равель, К. Дебюсс, М. де Фалья, Дж. Пуччн, С. Скотт та н. ). У Кив 1874 роц укранську мову вважали рдною 60 населення, 1897 – 22, 1917 – 16. Артур Шопенгауер (1788-1860) – нмецький флософ-деалст. Марчука, А. Антонюка, В. Пасивенка). Словник С. Сротвнського присвячу два рядки тлумаченню цих термнв: "Образок (акварель).
Нарису (ескзу, шкцу) як одному з видв фрагментарно прози властивий бльшою чи меншою мрою нахил до безсюжетност, побжност письма. Про попередн життя героя вн говорить скупо або зовсм не згаду. Лакончна вдповдь з уст двчинки — "не хочу" — пднма на вищий моральний щабель.
В "Intermezzo" природа виступа як одна з дйових осб, що рухають розвиток сюжету. Бодлер побачив дйснсть по-свому. Марко Черемшина (ван Юрйович Семанюк) народився 13 червня 1874 року в сел Кобаки, Косвського району, на Станславщин (тепер вано-Франквщина) в селянськй родин.
Джойс В. Вулф, О. Гаксл Р. Музль, Г. Е. Носсак X. Кортасар, . Французьк кубсти та росйськ кубофутуристи були тсно повязан з маляра-ми-кубстами, як намагалися епатувати, вразити обивателв рзкстю фарб незвичнстю змсту: вони розкладали зображуване на найпростш геометричн елементи – куби (звдси й назва), квадрати, прямокутники, лн, цилндри, кола тощо. Педагогчна поема Як гартувалася сталь – деологчн приклади механзмв придушення ндивда через колективну вдповдальнсть (ще бльш жорстокими були владн механзми – армя, гулаги). Вн не вдкидав морал (на вдмну вд вропейського), народництва, що було зумовлено бездержавнстю нац.
Франко. Вдразу ж зявилася потреба у розмежуванн чоловчого та жночого свтовдчуттв. Вн заснований на поднанн рзнордних тем, фрагментв, образв. У творчост письменника знаходимо високо досконалу трансформацю етнографчного романтизму. Першою мову про неоромантизм в укранськiй лiтературi рубежу столiть повела Леся Укранка. Неативзм Нцше був, однак, не просто деструктивним, а мав вдкрити нов шляхи.
Мфотворчими твори Дж. Неоромантизму. У статтях Стефаник головну увагу придля критиц народникв.
Критиц в народницькй культур вдводилася особлива роль, а саме — роль деолога культури. ", "Зрадник", "Псля бою", "Йордан", "Село вигиба". У Краков Б. Лепкий збрав галерею картин та колекцю рзьбярських робт визначних укранських митцв, збергши цнн памятки культури (портрет. Творчсть С. сенна – найкраще пдтвердження ц думки. нш нацонально-полтичн умови давали змогу всебчного розвитку.
Укранський авангард в живопис вирзнявся колористичним багатством, елементами середньовчно кони (зокрема символзм чергувань кутв овалв). В Укран модернзм не вдкидав вропейських дей.
(В. Стефаник). центральною нтелектуальною постаттю, звичайно, був ван Франко. Однако культура и искусство обладают свойством своевременности, вот таким образом никто не может ускорить или замедлить процесс. Але под у твор зображен така майстерно, що читач неодмнно уявлятиме соб розвязку саме такою, якою передбачав автор. Бережани).
1932 р. отримав ступнь звичайного професора Ягеллонського унверситету. Восени 1915 р. Б. Лепкий був моблзований до австрйського вйська. Для модерну характерна зацкавленсть мфологчними персонажами та алегоричними мотивами, а також образами, що вже снували в рзних мистецтвах. Замсть не мамо кнцвку з якоюсь реплкою, що емоцонально пдсумову далог. На смю навалилось нещастя. Щоб досягти ритмчност мелодйност мови письменник широко використову нверсю, вжива народнопсенн звороти, умло стилзу мову пд народну псню, казку, голосння. Поппер, Т. Манн, В. Фолкнер). Малярство вивчав у Юлана Панькевича, згодом знаного укранського художника.
Антонич (Привтання життя), О. Ольжич (Рнь), Святослав Гординський (народжений в Коломи) (Барви лн, Буруни, переспв Слова о полку горевм), Наталя Лвицька-Холодна (Вогонь попл), О. Турянський, як продовжили традиц Молодо Музи. Мотив "влади земл". Зауважимо: для натуралзму, за Д. Наливайком, характерна "подвйна сутнсть".
Така будь, моя бесдо". мпресонзм зосереджений на зображенн тонких почуттв емоцйних станв, тому вн користуться посилено детальним описом. Грими, як грм, що найбльшого дуба коле палить. Ночами просиджу над книжками. Смх. Модернзм зовсм не покликаний бути мистецтвом для широких мас, а навпаки.
Так, аналзуючи Джойсв «потк свдомост», С. Хоружий пише: «. Попередн поколння нтелгенц вже були пдготували злет укрансько модерно культури того часу. Народницька доба в полтичнй стор Украни охоплю 1840—1880 pp. Тут з листопада 1915 р. мешкав у м. Раштат бля Бадена. Критика вказувала письменникам, як потрбно писати, бачила в цьому свою головну роль. породила спвснування традицйних, неотрадицйних та модернстських стилв.
Проте не лише символзм був основою стилстики модерну з площиннстю, орнаментальнстю вишуканстю (плакати афш Тулуз-Лотрека). Отже, у творах експресонств багато сатири, гротеску, чимало жахв, надмрно жорстокост, узагальнень субктивних оцнок реальност. У збрц "Карби" Марко Черемшина вжива рзн прийоми побудови творв.
Бойчук, О. Екстер). М. Гперболзоване ставлення до свту, сильн, яскрав, однозначн почуття. Вона повинна не моральними попвськими науками, але власною працею, власним життям бути примром народов.
Люди вписалися в не гармонйно, не крикливо, бо така вже веселкова гама вс акварел. "Бог помер", — проголосив Нцше, залишилася людина, яка ма стати тим, ким вона (Du sollst werden der Du bist). Винниченко йде так далеко, що проголошу навть нцшеанську теорю "чесност з собою" (нема для всх однакових правил норм, тльки "Я" мо почуття). На перше мсце вони висували нтуцю, яка мала проникати в тамничу сутнсть буття. Використовуться безлч прийомв, здатних зробити зображення хистким, прозорим, аби крзь нього проглядала особистсть автора в здатност вдчувати неповторно. Це да можливсть розширити палтру засобв опосередкованого самовиразу.
вдповдн роздли). Лтература модернзму народилася як така, що була мцно повязана з свом часом пильно вдивлялася в реальне життя. Зло перебува в ншому вимр (в пдвалах ЧК). Взамовпливи ц бльш нтенсивн, нж може здатися на перший погляд. Чи не найтиповшим зразком образка початку XX ст.
Доступнсть краси для загалу ста гаслом часу. Село стка кровю. Пзнше за дорученням членв радикально парт Черемшина пережджа в Снятин (1912), де вдкрива власну адвокатську канцелярю.
Стар, хвор, калки були майже в кожнй хат. Дюр-ренматт X. Л. Борхес. Раса "рвалась з шкльних стн на волю, на службу "народов", але, коли вона потрапила в рдне село, то "там не було того улюбленого страдника, народу, вн був десь далеко, в Рос на сел були сам мужики, яких Раса добре знала не дуже любила". Поступ модернзму в укранськй лтератур був сприйнятий неоднозначно.
нод це скомпонован з фрагментв спогади (новела "Карби"), "протокольний" запис вчинкв персонажа обставин його життя, що завершуться кульмнацйною сценою, яка несе на соб основну думку твору ("Злодя зловили"). Кракв) лекторату укрансько мови та лтератури запрошений сюди викладати ц предмети. Для Стефаникових персонажв смерть – бажаний порятунок вд злиденного голодного снування. Гперболзоване (вдповдно до масштабу пднятих проблем) ставлення до свту, сильн, яскрав, однозначн почуття.
2. Великодушним виявився хлопчина: "дь, Ганусю, дь. Написаний як лист, вн не був посланий, очевидно, й до адресата — друга поетеси Сергя Мержинського, бо це "слова кохання, як тоб я не сказала", якщо можна судити з епграфа, взятого з творв талйського поета Стеккетт, в музичнй новел "Голосн струни". Хлопчиков золотий грш у руку ткнула, двчинку по голов гладить: "Бдна, бдна. Це значно посилювало ррацональний тип свтобачення, скептицизм, песимзм. Дослдники скаржаться, що цей жанр не пддаться визначенню, вн просто сну. В Укран "чоловча реакця на жночий голос фемнстичну дею була складною".
Укранський авангард 1900-1910-х рокв створив власну систему, яка стала програмою творчих пошукв часу, з багатовимрнстю авторських моделей свту, багатошаровстю змств, полфонзмом стилв. 1890 р. Коцюбинський де до Львова, знайомиться з захдноукранськими дячами, зокрема з. Франком, домовляться про спвробтництво у мсцевих журналах газетах ("Дзвнок", "Зоря", "Правда", "Буковина"), надсила туди сво врш, оповдання, науково-популярн статт, нариси, переклади. Б. Лепкий акцентував увагу на трансцендентних ррацональних проблемах, як вплталися у пзнання тамниць людського буття, вн неначе пензлем малював образи свох персонажв ("Скапи", "Кара", "Жертва"), а його поез в проз свою настровстю характеризували найглибш внутршн порухи ("Жнка з квткою", "Не виходимо з хати", "Лежав при вдчиненм вкн"). Геро в Черемшини невддльн вд свту полв, лсв, гр. Цю тему письменник детально висвтлив у оповданн "Поганство юрби". "Потк свдомост" нердко називають розширеним внутршнм монологом.
У мистецтв особливо лтератур побуту полтизаця оспвування поточних постанов парт. Зявилася також перша обережна критика. Одночасно працював професором у третй гмназ м. Яна Собського в гмназ св. Якщо впродовж минулого пероду найбльше число творв пишуть у жанрах хорово та вокально музики, то вд середини 20-х рокв виникають нов жанри симфон (Ревуцький, Лятошинський, Косенко), опери, кантати (Стеценко, Людкевич, Ревуцький), камерно-нструментальн та фортепанн твори. Навчаючись у гмназ, у старших класах Марко Черемшина розпочав свою лтературну дяльнсть.
Пд його кервництвом намалював портрет дда — о. М. Глбовицького, бабус, батька — о. Сильвестра Лепкого, публциста письменника (лтературний псевдонм — Марко Мурава), матер — Домни (з дому — Глбовицько), низку портретв укранських поетв, зокрема Т. Шевченка, портрети свох учителв — Матеуша Куровського, Михайла Соневицького окрем з цих робт висли в гмназйних класах. Драма, крм того, не мала театрально сцени. Французьке слово "декаданс" означа занепад, "авангард" – передова охорона, а "модерн" – сучасний, найновший. Для мпресонстичних творв характерн субктивнсть зображення, пдкреслений лризм, використання тропв (метафор, ептетв, символв тощо), як створюють певний настрй, посилюють асоцативнсть почуттв вражень.
Люди повинн бути насамперед людьми. Про факти свого життя письменник прагнув розповсти не звичайною мовою, а вдаючись до складних метафор. У збрц переважають новели безсюжетн, лрично-емоцйного плану. Коло кожуха його паличка лежить також дуже давня, бо кавулька геть долонею витерта.
Але хоч як натужуться, це й не вдаться Я пдношу руки, щоб допомогти, руки опускаються». Псля тривало перерви, на початку мпералстично вйни, Марко Черемшина повертаться до лтературно творчост. Загалом вони виступили проти реалстичного, здебльшого життподбного вдтворення дйсност. Соцалстичн де парадоксальним чином подналися в укранського письменника з нцшеанськими". Особист ж причини, зокрема смерть матер, тльки посилили гнтючий настрй. На думку.
Полстилевсть мистецтв першо половини ХХ ст. Однак грошей постйно не вистачало. З усх вдомих засобв створення характеру автор найчастше використову прийоми самохарактеристики персонажа, вдзиви нших дйових осб про нього показ вчинкв його самого. Книга друга". Все буття прекрасне у порвнянн з небуттям (1936).
Вони не могли на себе заробити. Вн безжально знищив ус люз попередньо епохи. Там працював у просвтньому вддл табору, протягом двох мсяцв викладав сторю укрансько лтератури та культури. Коли Гриць кинув Доцьку, йому стало легше не так фзично, як душевно. Часом вн вижджа в село, щоб навчати панських дтей.
Експозиця здебльшого вдразу вводить у хд подй.
Вона посила погляд у лорнет. "Поет нтелгенця" одна з найгострших статей. 1932 р. На вдзнаку 60-рччя Б. Лепкого художники органзували в Краков виставку його робт, де були представлен картина "Мадонна" (оля Ванзе, Нмеччина, 1923), портрети, пейзаж, численн малюнки та люстрац до книжок. Проза епохи розквту вропейського роману в укранськй лтератур все ще була позначена другоряднстю, й бракувало реально мовно основи, широко (позанародно) тематики, естетично та лнгвстично рафнованост.
Центральна тема – самотнсть, навть приреченсть творчост людини. Мазепу, до повст "Пд тихий вечр". Це буде мистецтво касти, а не демократичне мистецтво».
Людкевича, Коляди. В нй була надрукована новела "Суд", яка завершу перший перод творчост. Говорити, мовляв, слд лише про окрем напрями в сучаснй лтератур та мистецтв, а не обднувати х пд назвою, яку, до того ж, не можна визнати задовльною. Разом з Мартовичем вони органзували свордну лтературну сплку пд назвою "Л. М. " спльно працювали над двома оповданнями: "Нечитальник" (1888), "Лумера" (1889). Сво драматичн твори вона не завжди називала драмами.
Митц групи Молода Муза (1906) Б. Лепкий, В. Пачовський, П. Карманський, М. Яцкв, С. Чарнецький, О. Луцький, С. Людкевич, скульптор М. Паращук проголошували гасла мистецтво заради мистецтва, збагачення мови мистецтв, творчо трансформац здобуткв модерних вропейських течй. Напруга досяга кульмнац в новелах "Псля бою" "Село вигиба". Кожна нова авангардна течя вдкрива свй аналтичний спосб проникнення у сутнсть речей та явищ. У цй збрц виразно проявився вдхд Лес Укранки вд лрики медитативно до лро-епосу (легенди), до драматичного монологу, вд рифмованого до блого врша, до розкованост строфчно жанрово. Започаткували символзм французьк поети Поль Верлен, Стефан Малларме, Артюр Рембо.
Вд заходу сприймалися лише технко-утилтарн результати. В Захднй Укран монументальн оркестрово-хоров твори пише С. Людкевич. Стефаник виловлю з життя кульмнацйн под. Переважа безпосередн лричне самовираження характерв дйових осб, передача обктивного свту речей явищ через уявлення почуття геров (звдси музикальнсть прози Коцюбинського). Переклади не були жанром у точному сенс, але поступово знаходили сво мсце.
Его основоположниками были поэты С. Есенин, А. Мариенгоф, В. Шершеневич, Р. Ивнев. Рзниця у тому, що кожен з них по-свому, ндивдуально зумв передати людський бль.
Котляревського, "Суту". — 1909 т. 2. Мав змогу познайомитися з акторами мандрвного театру "Укрансько Бесди" Владиславом Плошевським, Степаном Яновичем (батьком Леся Курбаса), Марю Романовичвною та н., як клька разв гастролювали в мст, бували в дом Лепких. Алеаторика (випадковсть) вдновила на ншому рвн мпровзацйний характер виконавства минулого. Фнал твору Б. Лепкий залиша вдкритим: "Повз похав, а вони дальше пшли.
Другим етапом загально духовно кризи захдно культури стали 1960-80 роки, коли гострота зменшуться внаслдок подлу суспльства на структурн елементи х певне вддлення прагнення самодостатност: особистсть – вдокремитися вд суспльства, суспльство – вд держави, держава – вд господарського механзму. Вс предмети явища природи одночасно символами. Найяскравше ця думка втлилася у художньому манфест символзму – врш французького поета Поля Верлена – «Мистецтво поетичне», де про не йдеться вже в першому рядку: «Найперше-музика (а не значення. визначальну роль вдгравала лтература.
повернувся до Чернгова, де й помер 25 квтня. Лепкий, В. Пачовський, П. Карманський). Чим неправдоподбншою картина свту, тим врогдншою вона ста для модернств. Розробляться поетика символчного зображення. Лтература вбачала саме в народност, тобто у свой суспльнй рол, свою велич. З 1878 р. вчився (вдразу з другого класу) в "нормальнй школ" з польською мовою навчання у Бережанах.
Правда кривда М. Стельмаха, поез Л. Костенко, . Джойса та А. Блого, Г. Мейрнка та В. Хлбникова, Т. С. Елота та. Приступають до творчо прац молодш – Л. Ревуцький, Б. Лятошинський (батько укранського музичного модернзму), М. Вериквський, Б. Яновський.
Американський лтературознавець Дж. Працював в управ Укранського Червоного Хреста, був головою "Укрансько Громади". Воно, по сут, чуже народов й бльш того, воно вороже народов».
Винниченко заперечував етнографчний реалзм в лтератур був прибчником вропейсько орнтац. конкордизм – згднсть з природою, з самим собою своми ближнми. Раннй модернзм уперше вдмовляться вд зображення життя у формах життя. Для модерну характерний спонтанний стихйний саморозвиток форм (архтектура спанця Гауд), нби запозичених з живо природи, який зумовлю принцип динамчно рвноваги (не просту симетрю мнералв кристалв неживо природи). Зразки: мфологчний образ Великого Кобзаря напвдитячий поет з "Давньо казки" (1893) та чимало нших поетв такого плану. У рчищ модернзму XX ст.
Призд Коцюбинського в Чернгв у 1898 р. вдкрива нову сторнку в його житт. Рзновидом пдсвдомо компенсац селянинов за його злигодн стала його деалзаця. На тл ц "розспвано" гами кольорв виписан так сам принадн барвист постат людей. Суперечки тривали, довести свою правоту нкому не вдавалося.
"Тво листи завжди пахнуть зовялими трояндами, ти, мй бдний, звялий квте. Мав мсце вдворот вд дей захдно демократ як неспроможно незацкавлено у виршенн укранського питання. Нердко монтаж тсно повязаний з прийомом внутршнього монологу. Преса. Его витражи красуются на лучших зданиях страны.
Трушем, О. Новаквським та н. Листувався з. народжуються розвиваються нов риси лрико-флософського осмислення життвих явищ, поглиблений психологзм, художньо осмислються феномен людини як цлсне явище (Ольга Кобилянська, Василь Стефаник, Олександр Олесь, Михайло Яцкв, Володимир Винниченко). До реч, одна з хнх зброк так названа – «Ляпас суспльному смаков» («Пощещина общественому вкусу», 1912).
Тому жанр новели почав нтенсивно розвиватись, адже вн найбльше вдповдав вимогам часу. У живопис сюрреалзму головне – це вплив на глядача асоцацями (Сальвадор Дал), введення у нереальний фантастичний пейзаж предметв нарочито буденних або спотворення реальних до страхтливого образу (Три сфнкси Бкн, Атомна Леда, Передчуття громадянсько вйни). У другий перод творчост Марко Черемшина крм творв про вйну написав ряд оповдань на родинно-побутов та любовн теми.
мпресонсти не прагнули зображення, вдтворення предмета, реалй навколишнього свту. Мазепу ("Мотря" у 2 тт., "Не вбивай" (ус — Кив-Лейпцг, 1926), "Батурин" (Кив-Лейпцг, 1927), "Полтава", т. 1 "Над Десною" (Львв, 1928), т. 2 "Бо" (Львв, 1929), "З-пд Полтави до Бендер" (видана 1955 р. в Нью-Йорку стараннями Л. Лепкого, який дописав загублений кнець рукопису), книг для дтей ("Пд ялинку", 1930 "Про дда, бабу качечку кривеньку", "Про ддову Марусю про бабину Галюсю", "Про лиху мачуху, сиртку Катрусю, чорну кицьку, дванадцять розбйникв про князенка з казки", "Три казки", вс — 1931) "Казка про Ксеню дванадцять мсяцв" (Кракв, 1934), сторичних оповдань "Орли" (Львв, 1934) та "Каяла" (Львв, 1935), трилог спогадв "Казка мого життя" ("Крегулець" (Львв, 1936), "До Зарваниц" (Львв, 1938), "Бережани" (Кракв, 1941), споминв "Три портрети. Шараневича.
Першою модерною псою була Винниченка "Дисгармоня". Вн "входить у натовп, наче у велетенський резервуар електрики. Стиль модерн виник на злам ХХ-ХХ ст. Плужника, Д. Загула, Я. Савченка.
Яскравим прикладом цього твори Франца Кафки. Вс три вмщен у цй збрц цикли "Мелод", "Невльнич псн", "Вдгуки" продовжували цю тему.
modernism франц. Потм табр подлили на дв частини, Б. Лепкий перехав до Вецляра. У лтератур народжуються суголосн з вропейськими напрямки мпресонзму (М. Рембо, символзм П. Тичини). Косенка, Барвнського. Емоцйно забарвленим ста все: фонетика, нтонаця, використан у зображенн кольори звуки. Антинародницька реакця в лтератур зажеврла ще з пзнього романтизму 6О-х рокв XIX столття. У його творах вдштовхуться краса осмислються життя.
Писати Коцюбинський почав рано, перш його твори не збереглися. да приватн уроки у Внниц. На змну органчному образов прийшов конструктивзм текств як знакових систем. ншим популярним художнм прийомом модернзму монтаж, що прийшов у лтературу з кномистецтва (фльми Сергя Ейзенштейна).
Найдовше проснували "Громадська Думка" (згодом перейменована на "Раду"), "Нова Громада", "Укранська Хата" "Свтова зрниця". В основ лтератури лежить мова народу. У твор "Дорога" основна увага придляться показу тяжко прац. Проблема "зайвого рота" набула широкого звучання на злам двох столть. Спльнсть з методом монтажу Ейзенштейна тут цлковита обидва митц досягають тако виразност та життвост свого матералу, якою нколи не волод реальне, незмонтоване життя».
Сюди входило 15 новел: "Синя книжечка", "Виводили з села", "Стратився", "В корчм", "Лесева фамля", "Мамин синок", "Майстер", "Побожна", "Катруся", "Ангел", "Сама-самська", "Оснь", "Шкода", "Новина", "Портрет". Модернзм ставить соб за мету бути «мистецтвом для митцв, а не для мас людей. Любов, як хвиля, поглина обох закоханих.
Його людина живе у вкрай несприятливому оточенн. Поле вкрите трупами ("Псля бою"). Ультралвизна укранських футуриств (смерть минулому мистецтву) з вдданстю динамц нового життя спричинила появу творв, сповнених революцйною романтикою (М.
Шарль Бодлер – французький поет, на поколння молодше романтикв. Стародавн монументальне мистецтво виявилось плдним джерелом монументального стилю щодо змстовност образв з х зверненстю до народних первин, нацонального духу, щодо авангардност художньо мови, яку можна назвати конструктивною, оскльки не зовншнй описовий шар, а побудовчий – колр, лня, ритм, площини тощо – виступа основою художньо мови (Плач Ярославни). В. Канднський, мпровзаця (1912): Кольори лн можуть передати внутршн невиявлене почуття передчуття.
Перший поляга у "розмиванн" меж мж чоловчим та жночим. Поведнка дтей надзвичайно сильно пдкреслю трагзм становища.
Поэтический сборник «Гиперборей», выпущенный в 1912 году, заявил о появлении нового литературного направления под названием акмеизм (от «акме» – высшая степень чего-либо, пора расцвета). Свою будовою вони подбн до маленьких драм. Пдтверджень цьому — сила-силенна. Як вдомо, модернзм не виробив дино системи. Тоблевича, Д. Гайдамаки, О. Суходольського у Кив снував перший стацонарний укранський театр М. Садовського (1906-1920). Багато уваги в останнй перод творчост письменник придля зображенню гуцульського побуту.
Стравнський Д. Шостакович.
Вн чи не найяскравше зобразив вдчуження людини. Льввськ молод парафутуристи заснували 1927 р. нтелектуальний блок Молодо Всеукрансько Генерац (НТЕБМОВСЕГ), спираючись у творчост на спадщину укранських вропейських неоромантикв (А. Вдбуваться спрощення цнностей, сайнтизм, пдпорядкування морал нтересам класово влади.
1896 – 1897 рр. Саме сфера культури була тю сферою, де формувалася нацональна самосвдомсть.
Вдбуваться змна панвних жанрв, постають поширюються жанри симфончно поеми, фантаз в музиц, етюда в живопис, лтературно новели, тобто зменшення форми одночасно з концентрацю сюжетно-композицйно структури, часто замною причинно-наслдкового звязку – полфоню дей, символв, нтерпретацй. Митець занурються у свт сво фантазй, щоб знайти там насолоду. В Укран на злам 50-60 рр. Модерн в укранськй архтектур був тсно повязаний з стилстичним напрямком неоромантизму (будинок з примарами в Кив архтектора Городецького).
ншим популярним художнм прийомом модернзму монтаж, що прийшов у лтературу з кномистецтва (фльми С. Ейзенштейна). Стефаник), неоромантизму модерну (Б. — як "епоху постмодернзму".
Почесний член товариства "Просвта" (з 25 грудня 1925 р. ). з процитованого видно, що розлука болсна для малого (це простежуться на рвн жесту дитини), але вн поступаться власними почуттями, оскльки пдсвдомо розум, що для сестрички так буде краще. Це – снування без подвижництва, без героки й боротьби, без трумфальних внкв. Кив залишався культурною столицею. До 1905 р. вльно укрансько журналстики в Укран взагал не було. Проте «поодинок» модернсти й представники органзованих напрямв використовують спльн прийоми, а творчсть численних модернств, як належать або ж не належать до рзномантних напрямв, характеризуться спльними рисами.
Його основний твр Свт як воля уявлення вийшов у 1819 р., однак широко популярност набув у другй половин ХХ столття. Розростались мста. Псля смерт чоловка над нею також збиткуються дти. Moderne, англ.
Неоромантична гуманстична концепця двох свтв – деального реального – присутня в О. Кобилянсько (Царвна, У недлю рано злля копала), Украденому щаст. бойчукстами, виконав декорац для вистав Молодого театру Л. Курбаса в Кив (1918). Бблографя творв Б. Лепкого становить до тисяч позицй.
Черепи як символи смерт, хаос руйнування мистецькими засобами деформац. Вн створив укранську школу монументального живопису, яку визнавали поза Украною. Коцюбинський завжди брав активну участь у громадсько-лтературному полтичному житт.
Джойс, М. Пруст), "тропзми" (Наталл Саррот), опис речового свту замсть соцольного та сторичного буття (M. 1.
" й "О слово рдне, орле скутий. Тут простежуться вплив дей Ф. Нцше, який протиставив "ндивдуалзм" "масовзму". з Черче навдувався до родича Петра Смика (батька д-ра Романа Смика) у с. Жовчв (нин — Рогатинського району вано-Франквсько област), там малював картини, кони.
Прекрасною художньою знахдкою новелста став символчний образ яблуневого цвту. з додаткового засобу змалювання життя героя внутршня мова перетворються на основний. Стефаник максимально навантажу реплку героя, яка говорить часто бльше, нж цлий опис. У 900-х роках Коцюбинський виступа яскравим представником соцально-психологчно новелстики ("На камен", "Подинок", "Цвт яблун", цикл "З глибини", "У гршний свт").
Цлий похд проти традицйного театру пдняла редакця журналу "Укранська хата". В архтектур модерну видатний зразок – Ейфелева вежа (1889). те велике лжко з маленьким тлом, несмливе свтло раннього ранку, що обняло сру ще хату. Та пдготовлена книжка не зацкавила видавцв письменник знищив рукопис. Ескзнсть -побжнсть, сумарнсть, приблизнсть виконання цлого твору чи деталей.
Модернизм в литературе пришел на смену устоявшимся классическим канонам повествования. — Оркан" (Львв, 1937), пси "За хлбом" (Поставив театр "Укрансько Бесди"), драматичного прологу "На тарасовй могил". У 1891 р. закнчив гмназю вступив до Вденсько Академ мистецтв. Гребнки (Берлн, 1922), тритомного — Марка Вовчка, чотиритомного — П. Кулша (Берлн, 1922 — 1923) та н., двох антологй: укрансько поез "Струни" у двох томах (Берлн, 1922) та прози "Рдне слово". Стефаник став на Укран творцем жанру дуже стисло соцально-психологчно новели.
ця «нова дйснсть» для митцв-модернств совершенно реальною. Луис Тиффани был художником и дизайнером. Барток), неомпресонзм (О. Таким чином у музиц кнця ХХ ст.
Зиму 1894-1895 рр. Чим неправдоподбншою картина свту, тим врогдншою вона ста для модернств. На сторнках газети "Дло" зявлялися груб випади С. фремова, . " Тим, хто живе серед бур, в епоху боротьби й героки, слд забути "журбу безсилля".
Бергмана. Щоправда тепер письменник менше уваги придляв трагчному. У живопис модерн найяскравше виявився у працях М. Жука, М. Бойчука, К. Малевича, О. Богомазова, в архтектурних проектах В. Кричевського (будинок полтавського губернаторського земства). Семенко, ревфут-поеми Тов. У мистецтв постмодернзму присутн грове освоння середовища буття людини культури, свту-хаосу (як вн розумвся представниками модернзму), прагнення включити в контекст сучасного мистецтва весь досвд свтово художньо культури шляхом рончного цитування коментування.
Основною темою ста село за вйни. Шенберг, А. Веберн, А. Берг). Брав участь у льввських молоджних товариствах "Ватра" "Сокл", хор "Боян".
Мистецтво кно ХХ ст. Йому властив так прикмети стилю, як гранична стислсть, емоцйна наснаженсть, лаконзм. Цле село спва, бл хати смються несмливо, вкна ссуть сонце". Петрушевичем, а також полковником. Коновальцем, професорами.
Майстер слова зумв психологчно розкрити цю грань буття у новелах "Чорн крила", "Двчина на чорному кон", "Архтвр", "Звела з дороги", "Зерно грчиц", "Бл ввц". Процес модернстсько творчост, зазначав Д. Затонський, « процесом перетворення реальних явищ, подй, проблем на доми, символи, знаки — тобто абстрактн форми, що не вдображають дйсност, а лише символчно моделюють, створюють дещо подбне до адекватного й душевного настрою». Спочатку мешкав у м. Рудави неподалк од Вдня, згодом прибув у м. Вдень. Останньому (екзистенцалстов) належить пунктуальний, майже клнчний аналз розпаду людських звязкв (мж чоловком жнкою, друзями, батьками дтьми (Осння соната, Персона, Мовчання, Сцени з подружнього життя). Споры продолжались, доказать свою правоту никому не удавалось.
Найактивнше використовуться гпербола, нод посилються роль порвняння. Пачовський, М. Вороний). Плач, як т млони плачуть, що тнею ходять по свт. Знала, звичайно. Назву першй збрц дало перше оповдання автобографчного характеру – "Карби".
Псля закнчення гмназ (1892) Стефаник вступа на медичний факультет Краквського унверситету. Думка потопити дтей приходить асоцативно – дти схож на мерцв. Верхарна, Ч. Свберна, О. Вайлда, М. Метерлнка, Р. -М.
Росселн, Л. Вконт, В. Де Ска, М. Антонон, Ф. Феллн Ноч Кабр, Солодке життя, Дорога). Подя пдпорядковуться потребам виразу емоцй. Лексика емоцйно забарвлена, тропи теж виконують функцю нагнтання емоцй. Тут працював у часопис "Встник Союзу Визволення Украни" в Культурнй Рад.
Архипенка, М. Бойчука багатьох нших митцв. «Замсть розповдного методу ми можемо використовувати тепер мфчний метод», — писав один з найвизначнших модернств XX столття Томас Стернз Елот. У длянц кно найвизначншим митцем був Олександр Довженко (Звенигород, Земля). Передусм треба розмежувати поняття "етюд" та "ескз". Термн уперше запровадив Ж. -П. Сартр у передмов до роману Н. Саррот Портрет невдомого (1947).
Седлер,, . В 1919 году они провели первый вечер имажинистов и создали декларацию, в которой провозглашались главные принципы имажинизма: главенство образа «как такового», поэтическое выражение посредством использования метафор и эпитетов, стихотворное произведение должно представлять собой «каталог образов», читающийся одинаково как с начала, так и с конца. Мова символв – це мова знакв, натякв на вище, потойбчне.
Как следствие, рушится целостность мира произведения: на смену линейному повествованию приходит обрывочное, раздробленное на небольшие эпизоды и подаваемое посредством нескольких героев имеющих даже противоположный взгляд на излагаемые события и факты2. Багряний, В. Блавацький, Й. Грняк, В. Ф. не випадково в Нмеччин Австр явища лтератури кнця ХХ столття обднували пд спльною назвою. Руйнвна дея футуриств – заклик зруйнувати музе, втати вйну, млтаризм та анархю.
Цй проблем присвячено новели "Пстунка", "Грх", "Мати". Модернзм 40-х, з яким повязан мена клькох письменникв емграц, досить критичн) настроний щодо попереднх модернзмв. Отже, за дадастом Тцарою, матодика «написання» нового, модерного лтературного твору така: один письменник бере газету ножиц, другий – капелюха клей. Широко використовують цей прийом представники французького «нового роману» (А. Реалзм для модернств — це лише один з можливих засобв вдображення свту. За словами Ншце, вдмову вд дйсност, самозаглиблення нтелекту Шопенгауер проголосив як самостйн цнност. Вдправним пунктом ста настрй людини, який переду змстов подй.
Портрет геров теж психологчно загострений. все записують. У 1900 роц вийшла друга збрка – "Камнний хрест". У цьому план головний попередник мпресонзму – сентименталзм. порозливану дол воду, блиск свчки на пляшц з лкарством.
Новела "Цвт яблун" була в укранськй лтератур новаторською за темою. Дотик».
Псля тривало творчо паузи Черемшина знову пише. В мов Антона багато окличних нтонацй, уривчастих незакнчених речень. Полтична напруга доби позначилася на стил й манер художнього письма. Тому природа свордною дйовою особою в новелах Черемшини. ропус, Ле Корбюзь).
Укранськ митц винесли з них дею про "надлюдину", про вчнсть конечнсть земного життя. Нердко монтаж тсно повязаний з прийомом внутршнього монологу. Подя пдпорядковуться не потребам сюжету, а потребам виразу емоцй. Австрйський лкар Згмунд Фрейд (1856-1939) був автором теор методу психоаналзу. На пдстав звернення поета до лтературно громадськост зявився альманах "З-над хмар з долин" (1903), який став спробою наближення "до новших течй напрямв у сучасних лтературах вропейських". Але саме в модернзм «потк свдомост» абсолютизуться, перетворюючися часто на провдний стильовий прийом. Саме так особливост переважали у малй проз, адже, як зауважив.
" Таке питання ставив часопис "Днпров хвил" в Катеринослав (Днпропетровськ) у 1912 p., не без вдоволення нформував, що в 1892 р. виходило всього 13 перодикв — 12 в Галичин, 1 на Буковин н один у схднй Укран. Кольори в зображенн густ, контрастн, викликають непримн асоцац. Душевна напруга з актом потоплення дочки вичерпалася.
Саме вн мав перебувати в центр уваги письменника. Загальний дискурс модернзму мстить ряд окремих дикурсв: вропезму або захдництва (адже модернзм як нтелктуальна система завжди зорнтований на Захд), сучасност (адже модернсть спввдносить себе насамперед з часом), нтелектуалзму, антинародництва, ндивдуалзму, фемнзму, зняття культурних табу, зокрема у сфер сексуальност, деканонзац, формалзму в критиц й нтересу до формального боку твору та н. сторя лтератури важко пддаться встановленню точно хронолог, однак 1898 р. в укранському письменств видаться багато в чому етапним, особливим показовим. сторю авангарду в Укран умовно можна подлити на два пероди – 1907-1914 1914-1930.
Хочеш, заберу тебе з собою, у мене гарно. Вн був радсним щасливим, доки не пзнав страждань робтникв селян. Катаклзми похитнули устален засади творчост. Стефаник як завжди не вдаться до опису переживань героя.
Лтературно-фольклорний симбоз – характерна риса самобутнього таланту. Письменник – весь у пдтекст твору. Зрлий модернзм складаться в 10-х роках ХХ ст.
Паунда, Д. Буццат таX. Неоромантики репрезентують зразок флософсько системи, яка синкретична у свой основ. Деформуться або зовсм знищуться традицйний сюжет. Вн розробля оповдання, байку, казку, пише поез в проз, переклада.
Михайло Бойчук (1882-1937), родом з Тернопльщини, один з основоположникв Укрансько академ мистецтв. Лтература кнця XIX — початку XX ст. Франко. Надзвичайний член Укранського Наукового нституту в Берлн (з 1926).
Повертаючись з кладовища, на дороз, недалеко вд батьково могили, упав раптово помер. Гребнки (1918), "Спвомовки" С. Руданського (1919), пдготував до друку трет видання "стор Украни" М. Аркаса, доповнивши його передмовою, примтками та 32 власними люстрацями. Цей прийом застосували й реалсти XIX столття (Франко, Стендаль, Достовський, Толстой), навть «соцреалсти» («Прогулянка мертвих двчат» А. Зегерс). В засобах дисгармоня кольорв, незбрансть композиц.
Субктивним можливостям поета не реалзуватися. Тут, у дитячому журнал "Дзвнок", вперше був надрукований його врш "Наша хатка". Модернзм рубежу вкв мав нш завдання й форми, нж модернзм 10-х рокв. Менше третини мського населення – укранц. кивського авангарду – Л. Грабовський, Леся Дичко, М. Скорик, вдбуваться стилстичне оновлення, змцнються нефольклорна течя, застосовуться атональна технка, додекафонна, серйна серальна музика, алеаторика, колаж, полстилстика нструментального театру (тро для скрипки, контрабаса фортепано Л. Грабовського, Драма в трьох частинах для скрипки, фортепано волончел В. Сильвестрова).
Модернсти протиставили реальност новостворений ними свт, що сну лише в душ та деях, але ма сво закони, як необхдно усвдомити. Не знайшовши спвчуття в товаришв, як примирилися з панським кривдним свтом, лричний герой створив соб свй свт. Дисгармоню переживають революцонери, як бачать непримиренну нервнсть мж дею загально справедливост результатами практичного застосування, мж високими моральними принципами дйсною поведнкою людей, як проголошують мораль. «Потк свдомост» безпосередньо вдтворю процес внутршнього мовлення персонажа (його також називають «внутршнм монологом»), вербальними засобами зображаються його синтаксично ненормован переживання, роздуми, спогади.
Розвязка дитячо муки — болсна. Автор перестаёт быть носителем совершенной истины и начинает демонстрировать её относительность. Представники цього жанру (Н. Фантастика тсно повязана з реальнстю в мистецтв модернзму. В цьому план вн продовжував нацонально-просвтню культурницьку роботу. «Замсть розповдного методу ми можемо використовувати тепер мфчний метод», — писав один з найвизначнших модернств XX столття Т. С Елот. Кнець ХХ столття дав поштовх до розвитку жночого письма. Бльшсть селян була бднота, яка, не маючи де заробити, мандрувала на заробтки до Бессараб, промислових центрв пвденно Украни, Нмеччини, Бельг, Франц, Америки, Канади.
Мистецтво, за виразом Фдлера, не ма «сумнвного покликання врятувати людей вд дйсност, виходячи з казкового королвства». Старий так заслухався в оснню псню, що сам пищить, як дитина". Жител Бережанщини та Рогатинщини, збравши добровльн пожертвування, 1932 р. придбали для Б. Лепкого на Оплл мсце цеглу для влли в с. Черче (нин — Рогатинського району вано-Франквсько област), яку збудували за ц кошти та заощадження письменникв назвали "Богданвка". "), П. Карманського (збрки "Ой, люл, смутку" та "А1 fresco"). Зачинателями раннього модернзму були, як правило, пзн романтики (Ш. Бодлер, Леся Укранка та н. ).
Кожна з восьми новел ма свй закнчений змст, разом з тим вс вони звязан спльними героями, одню сюжетною лню. У поетиц твору широко використовуються мпресонстичн засоби (враження, «зупинена мить»), елементи «потоку свдомост». Новий репертуар театру Березль творив М. Кулш (Народний Малахй, Мина Мазайло). Про багатогранну громадську роботу Черемшини свдчить органзований за його участю великий мтинг у Вдн (1897), спрямований проти розгнузданост свавлля польсько шляхти в Галичин. Нова культурна реальнсть одержу назву постмодернзму, повязану з настром утоми, розчарування в деалах цнностях Вдродження й Просвтництва з х врою в прогрес, торжество розуму, безмежнсть людських можливостей одночасно як розчарування в деалах модернзму з його пафосом радикалзму, ентузазму, дяльност спрямованост до утвердження якихось нових, вироблених, спроектованих цнностей. Модернзм був мжнацональним явищем, яке викристалзовувалося у рзних кранах у рзний час.
Укранська лтература кнця ХХ – початку ХХ ст. Письменник зображу немовби доводить до довершення т конфлкти та суперечност на сел. Так серед робтникв 70-75 було росян.
Ц термни запозичен з сумжних мистецтв — живопису й музики. У живопис це виявилося у зникненн прямо перспективи, що виходила з одн деально точки, в музиц – у вдмов вд ладу визнання усх ступенв звукоряду рвноправними, у письменств одна подя часто вдображаться у рзному сприйнятт деклькох геров, у поез утверджуться верлбр (вльний врш) та потк свдомост, в науковй творчост принцип вдносност та доповнюваност, що залиша дослдников право вибору т чи ншо системи аксом, не вдмовляючись вд нших. ". Однак замсть студювання медицини вн порина у лтературне громадське життя Кракова. — Стефаник.
Наприклад, укранськ письменники (Ольга Кобилянська, В. Стефаник, Марко Черемшина, М. Яцкв), зарубжн (Г. Проголосивши культ форми, кубсти вдсунули змст на заднй план, звели його до форми.
Горизонталь – пасивна, жноча, вертикаль – активна, мужня.
Зменшувалось значення акторв, виростала роль режисера. Спвав у гмназйному укранському хор пд кервництвом Дениса Счинського, у хор "Боян" (м. Письменника цкавить тут основне питання естетики – ставлення мистецтва до дйсност –, як окремий (але надзвичайно важливий) момент того ж питання, особливост творчого процесу, психологя виникнення образу. "клматом" витонченост, гармонйност, ритмчнстю та мелодйнстю ншого, нж у вршах, "вльншого", спонтанншого характеру. Герой надлений винятковою витонченстю сприймання.
Зображення експресивне. мпресонстичний текст завдяки цьому д на почуття читача, минаючи свдомсть. На свому ювлею у 1926 роц вн говорив до селян-геров свох: "Бльше писати не можу, бо руки трясуться кров мозок залива.
в деяких регонах Украни, вона стала швидко набирати широкого розвитку. Еволюця багатьох укранських художникв цього часу вдбива суперечливсть шляху дячв укранського культурного ренесансу, коли вд ври у свтл деали революц вони прийшли до скепсису щодо х здйснення, вд смливого художнього експериментаторства – до полтично заангажованого соцалстичного реалзму. По-перше, народництво полтичною деологю. Яскравим прикладом цього твори Франца Кафки. Для творв першого пероду характерна одна закономрнсть.
Цей лист явля собою свордне лтературне кредо письменника, його дейно-естетичну програму. Л. Борхеса. 1910-20 рр. Новела може виразити глибокий змст у невеликому текст, специфчно розкривши дйснсть. Гребнки (1918), "Байки".
Символзм подляли на реалстичний та деалстичний. Постала нагальна потреба у новому репертуар, новому актор, моде6рнй режисур. Презентаця статична.
Синонмчн вирази евфемзми далогу уточнюють головну думку новели: село вигиба. Модернзм в лтератур прийшов на змну усталеним класичним канонам розповд. Письменник Ш. Морс у статт Лтература сьогодншнього дня (1889) зазначав, що характерною ознакою сучасного мистецтва синтетичнсть: воно намагаться показати цлсну людину засобами цлсного мистецтва, а всесвтнй естетичний синтез – спроба повернути свтов втрачен гармоню, днсть, красу.
Тут дяли 5 укранських театрв, Академя наук, консерваторя. Вйна не тльки фзично руйнувала селянську родину, але й пдривала моральн усто.
На час fin de sicle воно серйозно еволюцонувало, викристалзувавши в соб рзн напрями, "крила" — бльш народне (згадаймо, наприклад, етнографчно-селянськ твори Нечуя-Левицького його ж агресивну позицю з приводу чистоти лтературно (народно) мови) менш народне ("тургенвськ повст" Олени Пчлки або "молдавськ" й "татарськ оповдання 90-х Михайла Коцюбинського). Бодлер, Лотреамон, А. Рембо, П. Верлен), невдовз поширився в нших вропейських лтературах ("Молода Бельгя", "Молодий Вдень", "Молода Польща", србний вк у Рос тощо), найповнше реалзувався у доробках С. Маларме, Ж. Мореаса, Е.
Орнтаця на природу як джерело символв вдбулася на всх рвнях мистецтва – вд флософського (флософя життя Гоген) – до декоративних: метелика, лле, жночого волосся як окремих взятих з природи символв (наприклад, дзвночки позначали бажання, соняшники – сонячну жагу до життя) наприклад, в ужитковому мистецтв поширилась мода на склянку у форм квтки чи лхтар у форм горха серед листя (французький архтектор Гмар). Е. Мллер слушно зауважив, що «модернзм можна вважати бунтом проти реалзму, але не проти реальност. Але вихдною основою одню з констант його творчост натуралзм". За жанром твр не ма аналогв в укранськй лтератур.
Укранське поетичне кно (Тн забутих предкв С. Параджанова), посилються нова хвиля функцоналзму в архтектур, створються нонконформстське образотворче мистецтво (зокрема нефольклорний напрямок у творчост. Пзнше зврства австро-угорських цсарських вйськ у захдноукранських селах, страждання гуцулв Черемшина вдтворить у збрц новел "Село вигиба" (1925). Приступити ще ближче до вас – значить спалити себе". Вони вдкидали тенденцю до спростачування, побутовзму, сентиментальност. Художн письмо творчо трансформувало де флософ екзистенцалзму.
Тут фзичне виступа синонмом психологчного. Знову ж тут звучить тема митця суспльно функц слова. Експресонсти – противники технчного прогресу. Украна продовжувала бути аграрним крам. Водночас обднувальною домнантою всх вищезазначених тенденцй екзистенцйнсть.
Рзн спроби оновлення побутового театру були марними. У романтикв поет нс у соб творч можливост, це було прекрасно. Важливим моментом свтоглядно-художньо еволюц Коцюбинського було оповдання "Лялечка" (1901). Тут под зображуються крзь сприйняття дитиною, ще не здатною усвдомлювати весь жах вйни.
Автор виразно змальову погляди, жести, як створюють картину взамин: « оливкове довгасте лице, спокйн лагдн оч», « бачу округл темн оч, сповнен страждання». Марко Черемшина – один з найбльших фольклорних укранських письменникв. ".
Лтературна школа потоку свдомост виникла у 10-30-т роки ХХ ст. У Рос вперше мажинсти заявили про себе 1919 року. У галуз змсту експресонзм зосереджений на глобальних проблемах (антипод мпресонзму), як стосуються цлого людства кожно людини зокрема: соцальн катаклзми, вйна, голод, урбанзаця, мжстатев стосунки та бологчн потреби залежнсть вд них, фатальна визначенсть людського життя (людина доля) та н. Експресонсти борються з традицйною умогляднстю сприйняття цих проблем ("Мене особисто це не стосуться"). Яскравим представником-символстом був М. Яцкв.
Це буде мистецтво касти, а не демократичне мистецтво».
Зграв роль Петра у "Наталц Полтавц", (1898). про схвильовансть персонажв свдчить ритмчнсть багатьох монологв. Врешт, втративши симпат передово мистецько-вироблено нтелгенц, театр став популярним серед менше освчено верстви мусв розраховувати на пересчного глядача.
Новели не обтяжен описом побуту, зовншнх умов. Той же К. Фдлер зауважу: «Мистецтво аж няк не покликане проникати в низьку дйснсть, що дйснстю всх людей. » Але в той же час модернзм не прийма романтично втеч вд дйсност. У певних функцях з етюдом збгаться ескз. В його поез звучить революцйна нацональна романтика.
Бойчук мав свох послдовникв-бойчукств 20-х – 30-х рокв (В. Мря ця не здйснилася через матеральн нестатки. Майже вся новела – монолог-звертання хворого старого дда до свох дтей-кривдникв (вдсутнх). Першим, хто в Укран вдреагував на нов вропейськ вяння, був. Я. Франко.
Белль, Дж. Вир Тютюнника. Буржуазя того часу на Укран була настльки нечисельною й нерозвинутою, що не мала помтного значення.
Надзвичайно сильним антивонним спрямуванням вдзначаться новела "Дточа пригода". Все видиме – це знаки шифри одвчних, позачасових дей. "Слпота, з якою вн кида себе до д. вдобража автентичний дух модерност", — пише Пол Де Мен. modernisme, рос.
", — писав вн у статт "Найновш напрямки в народознавств" (1895). дейно-художня сворднсть твору "Persona grata" (1907).
Фантастика тсно повязана з реальнстю в мистецтв модернзму. — радить двчинц братчик, а голова йому ще глибше мж рамена лзе".
Створються позитивний емоцйний заряд, настрй сяючо кримсько природи. З того виходять типи мужикв лише легко зазначен, але психологчно глибоко понят. Руки соромязлив нервов. Досить сказати, що за новелу "Intermezzo" Коцюбинський одержав 35 крб.
Кампаня гоннь на кращ сили укрансько культури почалася пд кнець 20-х, коли було засуджено вислано на Соловки автора флософсько-психологчно прози Валеряна Пдмогильного (романи Мсто, Невеличка драма, оповдання повст), Леся Курбаса та репресовано майже всю укранську вльну мистецьку творчсть. Вдкриття духовно-деального творчого чинника в людин було протиставленням натуралстично фетишизац соцального прогресу, це протиставлення оспвано у Лсовй псн Лес Укранки.
Першою такою обктивацю свт дей, другою – матеральний свт. У 1930- роки вдбулася деморалзаця, дегуманзаця в мистецтв, замна душевно правди полтичною формулою, загальнолюдського морального почуття – класовим чуттям. Рльке, Г. Аполлнера, Т. -С.
Усвдомлення письменником власних емоцйних конфлктв – шлях до одужання душ й свту. Зокрема вн був головою товариства "Просвта" у 1906—1908 рр., влаштовував лекц, концерти, збирав у себе лтературну молодь на традицйних "понедлках", де обговорювались нов твори (х зокрема вдвдували П. Тичина, В. Еллан-Блакитний), був одним з упорядникв лтературних збрникв й альманахв — "Хвиля за хвилею" (1900), "Дубове листя" (1903), "З потоку життя (1905). Коли росйська армя восени 1914 р. почала займати Галичину Буковину та вивозити укранську нтелектуальну елту, Лепк разом з ншими бженцями перехали у Карпати в над, що вйна у гори не дйде зупинилися в м. Яремче у готел (згодом вн був знищений снарядами, й у ньому згорли реч Лепких, а також рукописи третього тому "Начерку стор укрансько лтератури" та сторично драми "Мотря" (збергся лише "Пролог"). Винятком з «антидемократичного» правила може слугувати теоря творча практика унанмств та експресонств.
"образ") – течя, яка спричинила появу росйського мажинзму. Ремарк, Е. Хемнгуей). Композиця циклу теж да пдстави розглядати його як новелстичну повсть. Джойса та А. Белого, Г. Мейрнка та В. Хлебникова, Т. С. Елота та.
Хочеш. Дитинство та юнсть майбутнього письменника минули в мстечках селах Подлля, куди переводили батька по служб. У Черче Б. Лепкий у 1930—1939 рр. Представниками захдноукранського модерну були Б. –. Первый сборник поэтов-футуристов «Пощечина общественному вкусу» декларировал основные понятия футуризма и утверждал его как единственного правдивого выразителя своей эпохи.
Крм того, для творчост модернств характериний формальний експеримент. Полтичний рух. Ц нов укранц були переважно студентами. дино справжнм був лише внутршнй свт людини митця, х почуття думки. Коцюбинський провв у Чернгов та Внниц.
Поза сюжетн компоненти "пейзаж, лричн вдступи) зустрчаються дуже рдко. ". Тема розпаду патрархальних вдносин на сел, яка супроводжувалась драмами трагедями. гнатенко).
все ж свордна "вдкрита" розвязка твору говорить про нше. Франков.
Зявилась вона в Англ напередодн першо свтово вйни проснувала до середини 20-х рокв. Вони вдкинули традиц реалстично лтератури, мову, поетичну технку. в Укран тривала ндустралзаця. "Завоювавши" Францю, символзм швидко поширився в усй вроп. Душа поета уявляться йому переповненою скорботами свту, теплою од жалю й невиплаканих слз.
На думку Фрейда, над душею особистост як певна фатальнсть незмнн конфлкти, зумовлен потягом до насолод пдсвдомих бажань. Змст мажинсти вдсували на другий план: вн "податься образом". Драматург мав стати першою основною силою в театр.
Ц риси притаманн "ранньому", "зрлому" модернзмов. для означення номнально можливост кожного сторичного моменту поставати генетичним продовженням "усх попереднх сучасностей" (М. Лрика ста нтегруючим фактором, що вбира в себе епчне драматичне. Крм мперативност, ншою характерною рисою народницько критики була патетичнсть.
Мессан), експресонзм (А. спалахнула дискуся двох поколнь письменникв, що мали рзн цннсн орнтац й естетичний та позаестетичний понятйний апарат. Та й лтературна праця не могла полпшити його матеральне становище.
Кубзм – у Пабло Пкассо (Авньйонськ двчата), нове трактування людських форм: неприродно пласк, з спотвореними пропорцями, одночасно рзн ракурси, фгури жнок нби складен з окремих геометризованих площин спрощених обмв. маси сподвалися на Червону армю. 18 коп. Маланюка.
Дал — чисто малярськ зелен й бл плями, фксаця контрасту: "На однм город зеленться латка озимого жита, а коло нього на кожус лежить блий, як молоко, мужик. ВУАН очолювали В. Вернадський, А. Кримський, С. фремов, М. Зеров, потм М. Грушевський.
Цй же проблем присвячено новелу "Межа", у якй сусд з-за земл зарзав сусда. На нього був запрошений. Сартра. поглядв на просвту як на ефективний засб полпшення становища народних мас. Франка, В. Гнатюка Ф. Колесси. Ця визначальна риса, на думку Лесi Укранки, служила критерiм для iстинного розумiння i оцiнки творiв письменникiв-неоромантикiв.
Це — дух Рембо, який говорить, що позбавлений попередникв у Франц, взагал. Значний вдступ вд реалзму вдчутний у сворднй поетичнй бограф "Дорога" та роком ранше написанй лричнй сповд "Confiteor", що в переробленому вигляд була надрукована пд назвою "Мо слово". Перевага психологчних малюнкв над "подйнстю" як жанрова ознака "Лялечки" (надал це не раз зустрчатимемо у Коцюбинського), трактування "подй" в грубувато-комедйному дус, переведення трагедйного мотиву запзнлого й неподленого кохання в план сатиричний (народолюбка ста помчницею попа у всх його справах, включаючи пдготовку промов у церкв й нагляд за сапальницями) — все це становить дейно-художню сворднсть твору. Загальновдома висока майстернсть Черемшини у створенн ритмзовано прози.
Модернсти свдомо роблять свою творчсть антидемократичною, елтарною. Разом з учнями, т. зв. Монолог перериваться ремарками, як вказують на рух, змну в оточенн дйово особи новели.
Тон цих оповдань переважно гумористичний. Серед течй укранського модерну – символзм (сформувався у 1917-1919 рр, Лтературно-критичний альманах, Музагет) – представлений у творчост раннього П. Тичини, . Михайло Михайлович Коцюбинський народився 17 вересня 1864 р. в м. Внниця в см дрбного урядовця. Тепер письменник нод навть посмхався крзь сльози там, де колись плакав. У Бодлера поет нчого прекрасного внести у свт не може. Всього понад 80 укранських газет журналв.
У Жовчвськй церкв св. У лтератур захдного модернзму яскравим виявом був роман Джеймса Джойса Уллс (1922). 60- х). В талйському кнематограф найповнше проявився неореалзм (Р. передували остаточному формуванню модернзму як нового культурного напряму (символзм, мпресонзм, неоромантизм). Микита Шаповал (М. Новели з гуцульського життя", куди ввйшли вибран оригнальн твори переклади, опублкован в рзних часописах.
Розвитков модерну сприяло зближення мистецтва промисловост, що забезпечило виготовлення художнх виробв у ранше нечуванй клькост. В укранськй культур зламу ХХ-ХХ ст. Кллар, В. Лютославський, К. Пендерецький). Невддленсть критики вд лтератури (майже вс критики того часу сам були поетами чи белетристами) не йшла на користь функцонуванню критичного дискурсу, який донин залишаться дошкульним мсцем укрансько культури.
Горе лричного героя – не лише особисте, а породжене горем народним. Викладав укранську лтературу на курсах укранознавства при посольств УНР у Берлн. Вн заснований на поднанн рзнордних тем, фрагментв, образв.
Лекц вченого мали великий успх, тому заняття перенесли з баракв до мського театру. Так, аналзуючи Джойсв «потк свдомост», С. Хоружий пише: «збергаючи основн ознаки внутршнього мовлення, Джойс в той же час пдда його операц монтажу: проводить в його масив жорсткий вдбр, виганя будь-який баласт форму нове мовлення, згущене та високоорганзоване. У жовтн 1912 р. Коцюбинський похав на лкування до Кива, а в кнц счня 1913р. Авангард був у пошуку мови пластичного вираження складних переживань часу, яку (нову мову) характеризували так якост як дисонансна побудова картини, динамчн контрасти, кричуща перенапруга барв фактур, розрвансть форм.
Змнються рархя художнх засобв. Зовсм нш обставини супроводжували розвиток укрансько журналстики в Галичин на Буковин. Окрем стильов тенденц у рзних художнх вимрах можуть тлумачитись з рзних позицй.
Концептуально це означа, що на несприятлив сторичн обставини тиску й нищення лтература вдповдала постйним вдродженням. Постали визначн твори Зачарована Десна Довженка, Тронка, Собор Гончара. Творчсть – це диктування думки при вдсутност будь-яко естетично або морально заклопотаност.
Ще частина приднались до росйських соцал-демократв. Утвердження народництва майже точно збглося з його кризою, як художньою, так теоретичною. За деяк твори платили бльше, проте теж небагато. Там, де хоч у зародку зявляться гасло "штуки для штуки", там, де в рол галовного читача й адресата висуваться нтелгенця (Якв Щоголв), де починаються переспви й переклади з захдних лтератур, вдкриваться естетичний простр для формування художнх принципв та систем ншого, ненародницького спрямування й, вдповдно, ненародницького дискурсу.
Слз, що ллються вд безсилля, – треба соромитись. У 1902 роц у Чернвцях виходить третя збрка поезй – "Вдгуки". Освту здобував у Барськй початковй школ (1875—1876) та Шаргородському духовному училищ (1876—1880). Так звану авангардну конкретну музику писали П. Булез, П. Шеффер, А. Жолве. Вдтворюючи картини вйни та засуджуючи вонний розбй, ведучи страшну розповдь про винищення та вимирання гуцульського села, Черемшина у цикл новел "Село за вйни" правдиво вдобража всю складнсть життя на захдноукранських землях.
Плужника, М. Драй-Хмари та н. Б. Лепкому належать теоретична праця "До питання про переклад лричних поезй" (1933), ряд мистецтвознавчих публкацй ("Шевченко про мистецтво", Зальцведель, 1920). нод розкриття характерв пдсилються контрастнстю х ("Палй", "Засданн") або за допомогою вдповдного пейзажу ("Палй", "Сон", "Лан"). Однак Стефаник, керуючись новтнми тенденцями, зводив "присутнсть автора у твор до мнмуму".
Етика боротьби у Лес Укранки – це етика гордо жертовност. Окрем дослдники взагал поняття «модернзм» вважають недоречним. Давньо ноншалянс, давнього "гра, гра, воропа" не торумо сьогодн". Про х характер свдчить сама поведнка Гриця.
У цикл алегоричних мнатюр "З глибини", що складаться з чотирьох поезй у проз ("Хмари", "Утома" — 1903, "Сон" "Самотнй" — 1904), Коцюбинський знову торкаться питання про значення мистецтва вважа завданням поета — закликати до активно дяльност. Наприклад, Франс Кафка, яскравий представник модернзму в лтератур, у «Перевтленн» зосередив свою увагу на почуттях окремо людини, у переживаннях вдбив проблеми, що турбували суспльство. Людина втрачала внормовану картину реальностi, набуваючи iстинну людськiсть. Народництво витворило зрлу критичну традицю тльки на кнець XIX столття. 900-т роки, в як вступав письменник, були справжнм спалахом в укранськй лтератур цлого сузря непересчних талантв. В них багато дслв порвняно мало означень, складних тропв.
Упорядники тритомного видання творв Марка Черемшини (1937) вперше видлили см новел ("Парасочка", "Козак", "нвалдка", "За мачуху молоденьку", "Заркайся мд-горвку пити", "Марчку головка болить", "Парубоцька справа") в окремий цикл пд назвою "Парасочка". Вражала вдсутнсть укранцв у мстах. мпресонстичне зображення легке, прозоре, просякнуте домнантою якогось субктивного бачення. Першими наслдками поразки в культур була емграця О. Олеся, С. Черкасенка, М. Шаповала, розстрл Г. Чупринки.
"Шепчи до людей, як ярочок до берега свого. Та було вже пзно.
Це було епатажем, засобом звернути на себе увагу суспльства. А тепер, у 1912 р. в схднй Укран 12 перодикв, в Галичин 50, на Буковин 5, в Америц 11. З головних споконвчних постулатв архтектури: кориснсть, мцнсть, краса (Втрувй) – модерн акцентував на першост краси, яка спираться на зручнсть.
До виникнення модерну також спричинилася творчсть визначних художникв, творцв модерну: А. Гауд (спаня), Ф. Шехтеля, М. Рерха (Рося), А. Бьоклна (Нмеччина), Г. Клмта (Австря), Тффан (США), Врубеля, Городецького, Г. Нарбута (Украна). Психологя модернзму виникла у першй половин ХХ ст. Втм, принцип цей не для модернзму абсолютним.
На меж столть простежуться творчий синтез можливостей музики та живопису в лтератур. В сатиричному план змальована "сльська влада", в гумористичному – збр членв виборно ради. З аналогчною метою М. Коцюбинський та М. Чернявський видали аналогчний альманах "З потоку життя" (1905). нтелгенця. Мондран (Голландя) – чорн прям лн три чист кольори – червоний, синй, жовтий (Композиця, 1921).
Змах вй». Може, вогн. Обстоювалося право митця на вищий, "надземний" ступнь краси, але не протиставлюваний на противагу народникам, критерю правди, а врвноважений ним.
Звдси – пафос безнад, зневри, прихований чи очевидний сум, розпач. 2. Картина людських взамин передаться через посмшку, торкання, поцлунок: « щаслив слова на устах, щасливий смх», «пучки холодн, тих й рухлив Дотик. Б. Лепкий здйснив науково-текстологчну та редакторську пдготовку одно-, три- пятитомника поезй та прози Т. Шевченка (вийшли 1918 — 1920 в "Укранськй Накладн" Кив — Лейпцг — Коломия останн — з життписом, коментарями, увагами поясненнями), пдготував до друку клька популярних однотомних видань Шевченквського "Кобзаря" та поему "Гайдамаки". 3.
Вс засоби пдпорядкован прагненню дати почуття в його крайньому, майже неможливому прояв. Вона повинна, як та культурна освтня закваска, пройняти весь органзм народу привести його до жившого руху, до поступового зросту". Раннй модернзм порива з традицями реалзму, натуралзму ХХ ст. У збрку входило дванадцать новел ("Верховина", "Писанки", "Ласка", "На Купала, на вана", "Коляда", "Бо як дим пдойматься", "Колядникам науки" та н. ).
Сестричка збагнула, що рдна людина без не пропаде, що вони потрбн одне одному. Форма твору повинна лише натякати на внутршню сутнсть речей музикою врша, ритмом структурою музики, колоритом, згином лнй та фантазю живопису (картини М. Врубеля), що да можливсть сприймачев нтутивно осягнути сутнсть. Звдси-трагчне свтосприйняття.
Етюд передбача старанне спостереження, навть свого роду дослдження. На надгробку напис укранською мовою "Богдан Лепкий поет" встановлений у 1972 р. барельф письменника (скульптор Григор Пецух). Побуту дея становлення, росту розвитку, вдверто любовно пристраст, пориву та екстазу, а також – поряд з цим – дея безвиход, знемоги вдчаю (Врубель).
Раннй модернзм – умовна назва раннх модернстських течй, що виникли в останнй третин ХХ ст. Застосовуючи нов матерали, архтектори намагалися подолати сухий рацоналзм будвельно технки за допомогою вигадливого декору, який проте ма другорядну роль.
У 1890 роц Стефаник продовжу навчання у Дрогобич, у гмназ. Вн сповдував обумовлений соцальними обставинами моральний релятивзм. У 1903 р. видавництво "Вк" надрукувало перший том його "Оповдань", за як заплатило 200 крб. В галуз змсту так чи накше виявля себе флософя двох свтв: свту людського тла (сюди входить суспльне життя, соцальн проблеми, матеральн потреби) свту духовного (це вищ моральн цнност, деали, духовн потреби, мистецтво).
Тут необхдно наголосити один важливий момент. Маланюка. О. Дискурс культури в цей час був дискурсом народництва. Щоб не потрапити до рук царсько жандармер, вихав через Угорщину до австрйсько столиц. Новелст уникав довгих перодв, ускладнених синтаксичних конструкцй, зокрема дприкметникових дприслвникових зворотв. Вд 1940-х рокв пропаганда оспву великодержавнсть Рос, а не нтереси революц. Укранський модернзм був еклектичним.
Певна рч, що мажинзм не мг, якщо б навть прагнув того, цлком знехтувати змстом. Моральну чистоту, властиву селянинов, нтелгенця виводила з його важко чесно прац. В той же час росйськ твори оплачувались значно краще. Крм футуриств, революцйно-романтичну тему плекали неоромантики В. Сосюра (Червона зима), В. Еллан-Блакитний (Удари молота серця), П. Тичина (В космчному оркестр), М. Бажан, Ю. Яновський, поет моря. За винятком новели "Палй", в якй наявн екскурси в минуле Федора, в творах В. Стефаника нема будь-яких вдхилень вд основно сюжетно лн – це сприя динамчност цлеспрямованост д. В кожнй з новел кльксть дйових осб завжди обмежена – рдко х бува бльше двох-трьох. Американський лтературознавець Дж. Втм сну й обктиваця ц вол.
Процес цей звичайно був неоднордний, бо мав рзн можливост на схдних захдних землях. Ця свтоглядна позиця автора, викладена в екзистенц-ключ, переходила з твору в твр. Малер, С. Рахманнов), неокласицизм (Пауль Гндемт, Ф. Бузон, С. Прокофв, Б. Брттен), нова фольклорна хвиля (Б. Головною у творчост митцв ста естетична проблематика.
А що бльш випадковим, нж витягування жеребка з капелюха. дею стоцизму мужньо особистост втлив Альбер Камю у Мф про Сзфа (Справи пдуть набагато краще, коли назавжди буде покладено край над). Вс засоби зображення пдпорядкован прагненню дати почуття в його крайньому, майже неможливому прояв. А другий шедевр поез в проз не призначався для широкого загалу.
За клькстю написаного Б. Лепкий поступаться в укранськй лтератур тльки. Дикунська жорстоксть дтей до свох батькв хвилювала багатьох письменникв. Це сталося на злам вкв. В лтератур – це Поль Елюар, Лу Арагон, Федерко Гарся Лорка. Розвязки д в звичайному розумнн досить часто не бува.
Стефаник поетизував примхливий свт розбурхано уяви. Воно постйно вимага врахування сво свордност".
Як великий, так малий бзнес зосереджувався в руках росян врев. реалзм натуралзм. Модернзм пройшов чотири етапи еволюц: початок XX ст., 20-т, 60-т, 80-т XX ст. ця «нова дйснсть» для митцв-модернств совершенно реальною. На хн переконання, модернзм зовсм не покликаний бути для широких мас, а навпаки. Ранн оповдання "Андрй Соловйко, або Вчен свт, а невчен тьма" (1884), "21 грудня на введен" (1885), "Дядько та ттка" (1886) за життя письменника не друкувалися. Читателю были предложены психологические и философские концепции.
Вйна залишила в свдомост людей глибокий слд, створила умови для вчинкв, несумсних з поняттями здорово народно морал ("Парубоцька справа", "нвалдка", "Парасочка", "нвалдка"). Якщо для романтизму ХХ ст. Утвердження нових цнностей означало розрив з старими святощами, колишнми авторитетами. Естетичне культурне обрунтування нового мистецтва займало поетесу теоретично (теоря "новоромантизму"), практично (у драм "У пущ", де дея "нового" мистецтва поставлена у звязок з естетичним декадансом, громадським утилтаризмом буржуазним прагматизмом). По-друге, народництво способом художнього снування лтератури, стилем або системою стилв.
Експресонзм. У музиц доби постмодернзму (вд кнця 1970-х рр. ) радикальне новаторство поступилося мсцем синтезуючим тенденцям, поновленню та змцненню спадкомних звязкв з основами традицйно музично мови, апелюванням до рзних сторичних пластв музики. Архтектори часто застосовують стилзацю, пдкреслюючи загальне в запозиченому стил, трансформуючи ознаки запозиченого стилю згдно з своми художнми смаками, перебльшуючи близьк соб риси. Запахов образи, як дослджу ван Франко у твор "з секретв поетично творчост", у всй вропейськй, у тому числ й укранськй, народнй писанй поез рдксн. визначають як "епоху модернзму", а останню третину XX ст.
Фолкнер писав: якщо дух нацоналзму проника в лтературу, вона переста бути лтературою. Проте нердко саме життподбн елементи творв модернзму створюють ефект рреального, неправдоподбного.
З того ж року — голова Товариства письменникв журналств м. Реалстичн традиц – у псах Артура Мллера, Теннесс Вльямса, Юджна ОНла, Шона ОКейс. Рзн стильов напрями нацональн ознаки поднали у свой музиц велик композитори ХХ ст. Гернка – жах, безумство, вдчай свту, що йде в небуття. роню забарвлений спокйний, лтописний, за висловом Зерова, тон розповд, рясно перетканий далогчними й лричними вставками.
По-перше, модернзму притаманне звернення уваги на самодостатнсть окремо особистост. Це — свдчення жертовно, християнсько любов.
Запроваджуючи свою мову, нов слова словосполучення, футуристи доходили навть до абсурду: часом вигадували слова без будь-якого змсту. Образ мажисти та мажинсти проголосили самоцллю творчост. Проте саме укранцв навть серед дрбно буржуаз, тобто ремсникв крамарв було дуже мало. Бльша частина земель належала панам-чужинцям. Не сну одностайно думки щодо виникнення модернзму. Процес становлення народництва завершився — "в оформленост лтературии (як культу) з допомогою мфологчного мислення.
Брав участь у концертах, декламував врш, читав уривки з прозових творв. В архтектур домнуючою була еклектика в рзномантних стильових комбнацях: ретроспективзм, неокласицизм, модерн, рацоналзм, при переважанн неокласицизму (Будинок учителя в Кив, колишнй Педагогчний музей бблотека унверситету). Життя продовжуться. Модернств не цкавить предметний свт — вн завжди ними деформуться та абсурдизуться. В полемчнй статт "Чи вертатися нам назад до народу. 1905 року вийшла четверта збрка "Мо слово".
Його погляд на життя надзвичайно песимстичний. Свом гаслом вони проголосили створення ново дйсност, яка совершенно реальною. Навть росйськ перекладач Коцюбинського одержували набагато бльше, нж вн. "Нарис" в кнц XIX ст.
Естетизоване мистецтво частше нж в попередню добу звертаться до нтелектуально елти. В психологчних новелах Стефаника нема композицйно послдовност. Однак пафос укрансько народницьке риторики мав ряд нших аспектв.
Нове пднесення настало аж у кнц 1950-х – першй половин 1960-х рр. Нарешт, розвинувшись наприкнц 19 ст. Так ознаки притаманн доробку "молодомузвцв", "хатян", "музагетвцв", "митусвцв". Упродовж усього 19 ст. Цим, крм дадаств, уславилися також футуристи. Коцюбинський), експресонзму (В. Воно, по сут, чуже народов й бльш того, воно вороже народов».
Рльке, С. Пшибишевського, Г. фон Гофмансталя, О. Блока, Д. Мережковського, В. Брюсова та н., схильних до вияву "аристократизму духу", передусм неоромантикв та символств. Вн писав коротк психологчн новели, переважна бльшсть з яких мала дв-три сторнки. Того року укранська нтелгенця по обидва боки кордону вдсвяткувала столття "Енеди". Речення в нього коротк, прозор за свою будовою, нод навть уривчаст.
Так само, як псля "Камнного хреста" зника тема емграц, так псля "Кленових листв" зника тема материнства. Винятком з «антидемократичного» правила може слугувати теоря творча практика унанмств та експресонств (див. На Укран писали "акварел" Михайло Коцюбинський, вген Мандичевський, Гнат Хоткевич.
М. Зеров писав про Стефаника, що вн як автор нде не показу свого хвилювання, але написан його рукою рядки захоплюють читача свом рухом, свою елементарною силою. Людське буття – абсурд, життя втрача будь-який сенс перед постйною загрозою смерт людину характеризують лише вчинки, не пдпорядкован жоднй логц мова вмира перетворються на гол штампи, сплкування ста неможливим людина залишаться самотньою (Семюель Беккет, Артюр Адамов, Ежен Йонеско Носороги). Краса – це кажимость, люзя.
". Соломя Павличко зазнача, що модернзми 10-х, 20-х, 40-х 60-х мали сво дискурси. Проголошувалось випадкове. Редакця в особ Маковея пдйшла до оцнки новел з позицй старо стильово манери.
Експресонзм зявився спочатку в малярств (Е. Мунк, В. Ван-Гог, П. Гоген. як деолог вона була не так дескриптивна, тобто описова, як прескриптивна, або наказова. виступа: 1) у функц документально-публцистичного твору (загальноприйняте сучасне розумння цього слова) 2) у значенн ескза до бльшого твору 3) у значенн ескзно технки 4) як фрагмент, сценка, образок в ескзнй форм, ця група превалю над всма ншими.
розвивалася в умовах бездержавност, нищення нацональних цнностей на тл загальновропейського краху духовност та полтично нестабльност (свтова вйна та революц в Рос, вйни в Укран позначилися на укранськй сторичнй ситуац). Спвснували взамозбагачувалися несхож стил Ревуцького, Лятошинського. Более того, не редко все эти (кроме определённой, более поздней прослойки символизма) модернисткие направления несколько дисстанциируют от модернизма простоисточник не указан 699 дней.
Екологчний свтогляд ста всеосяжним. Драча. Б. В укранську музику приходять новатори т. зв.
Використовують вльну серальнсть, серю як один з засобв. утверджувалася лрика Л. Стаффа, В. Б. Ейтса, Т. С. Елота, П. Тичини, Ф. Гарса Лорки, Б. -. Сонце, Весна, Степ). Народився Василь Стефаник 14 травня 1871 року в с. Русов в см заможного селянина. Процес модернстсько творчост, зазначав Д. Затонський, « процесом перетворення реальних явищ, подй, проблем на доми, символи, знаки— тобто абстрактн форми, що не вдображають дйсност, а лише символчно моделюють, створюють дещо подбне до адекватного й душевного настрою».
Частина на чол з М. Мхновським вийшли, утворивши Укранську нацональну партю. Во время поездки в Брюссель он был вдохновлен работами Орты.
Спвпрацював з лтературним обднанням "Молода Польща", заприязнився з польськими письменниками С. Виспянським, В. Орканом, К. Тетмайром та н. Один з засновникв (1901) активний учасник "Словянського Клубу", що видавав часопис "Swiat slowjanski" (Кракв, 1905 — 1914) у ньому Б. Лепкий упорядковував постйн рубрики "Руська хронка" "Огляд русько преси" в 1907 р. припинив спвпрацю з виданням через полтичн незгоди з редакцю. Ц товариства влаштовували лтературн вечори, дискус, вдзначали памятн лтературн дати. Появился модернизм в конце 19-го века, а его расцвет пришелся на начало века 20-го. Проблема зубожння та розорення ("Синя книжечка"), солдатчина ("Виводили з села", "Стратився"), моральна деградаця селян – пияцтво ("Майстер", "В корчм", "Лесева фамля"). Це т ж росйськ футуристи, як закликали «скинути Пушкна, Достовського, Толстого та ншихта нших з корабля сучасност».
Скльки було укранських часописв 20 лт тому назад скльки х тепер. Музика першо половини ХХ ст. Письменник помер 21 липня 1941 р. у Краков, похований тут на Раковецькому цвинтар (поле XXXIV, пвденний ряд, гробвець Szajdzieckich), у гробвц свого товариша гнатя Шайдзцького. — 1912), прац "Наше письменство: Короткий огляд укрансько лтератури вд найдавнших до тепершнх часв" (Кракв, 1941), розвдок про творчсть.
На змну реалстичнй та натуралстичнй обктивност приходить модернстська художня субктивнсть. Тема "влади земл" над селянином продовжуться письменником у другий перод його творчост. пану функцоналзм (В. Б. Лепкий — автор лтературознавчих дослджень "Василь Стефаник" (Львв, 1903), "Про жит великого поета Тараса Шевченка" (Львв, 1911), "Маркян Шашкевич: Характеристики укранських письменникв" (Коломия, 1912), "Про Шевченкв "Кобзар" (Львв, 1914), "Чим жива укранська лтература. Найактивнше використовуться гпербола, нод посилються роль порвняння.
Цими ж властивостями вдзначена творчсть. Багата пан "побачила дтей зскочила до них. Не краща доля в баби — "Бабин хд". мпресонзм покликаний опосередковано (через певну картину, частше пейзаж) передати тонк нюанси настрою. Безл Голворд – талановитий художникь, який написав чарвний портрет. Яцка у Краков доцент "видлових курсв" для вдосконалення квалфкац вчителв. Пода тльки т вдомост, що мають безпосередн вдношення до зображуваного.
Двчинка, як образ, хлопчик-калка". Роллан, А. Франс, Т. Манн, Б. Брехт).
Значно поширився художньо збагатився негритянський джаз. А поети Нью-Йорксько групи взагал прагнули вдмежуватися вд усякого модернзму. В рзних кранах символзм представляли Габрель дАнунцо (таля), Райнер Маря Рльке та Гуго фон Гофмансталь (Австря), Стефан Георге (Нмеччина), Оскар Уайльд (Англя), Емль Верхарн Морс Метерлнк (Бельгя), Ген-рк бсен (Норвегя), Станслав Пшибишевський (Польща). Перша збрка новел – "Синя книжечка" (1899). Випустив клька словникв для польських шкл.
Майстри слова обрали нову манеру викладу: писати лакончно, у центр твору ставити людину та екзистенцю, звертати увагу на думки, переживання, проникати в психологю. стина процесом, сама людина не просто учасницею змн, а самою дю. Найповнше погляди на Украну вдбито в оповданн "Туга" (1925). Першою ластвкою укранського друкованого слова був без дозволу влади виданий у 1905 p. часопис "Хлбороб" у Лубнах.
Тльки тепер людина може себе повнстю зрозумти зреалзувати. — коли вас те займа — взьмть прочитайте Семанюков нариси. Його власний текст може бути хба що черговим сторичним документом. Представниками мажинзму в Англ та США Т. С. Роб-Грй, Н. Саррот, М. Бютор).
Так: Зтхання. 1914 року почалася вйна. у звязку з полтичною лбералзацю за часв М. Хрущова. Мфотворчими твори Дж. вн же говорить, яким чином це здйснити. Вн пропонував у лтературнй творчост надати слово його величност Випадков.
Основи шкльно науки Б. Лепкому викладав домашнй учитель. Билинно-епчними рисами малю письменник трударв. В музичнй культур Украни першо третини ХХ ст.
й ма "два послдовн етапи, "романтичний" (поколння кирило-мефодвцв) та "позитивстичний" (поколння "Старо громади"). Другий перод творчост пдпорядковуться тй же заповтнй мр: зробити з мужикв народ. Портрет, пейзаж (опис природи), ептети, порвняння та нш художн прийоми — це свордн фарби, знаючи секрети яких М. М. Коцюбинський малю переконлив, правдив характери людей, хн почуття, переживання. Статт Василя Щурата "З лтературних базарв" ("Букови 1896, ч. 53, 54), "Французький декадентизм в польськй великоруськй лтератур" ("Зоря", 1896, ч. 9, 10, 11) "Поезя звялого листя в виду суспльних завдач штуки" ("Зоря", 1897, ч. 6, 7) були непрямою критикою народницького золяцонзму, яка означила визрвання конфлкту. Нколи згодом творчсть митця не буде такою рзномантною, як у цей час.
Водночас назрвали симптоми кризи цього могутнього напряму укрансько культури. Модернзм ставить соб за мету бути «мистецтвом для митцв, а не для мас людей. Канта й положенням "Мистецтво для мистецтва". Письменник не опису докладно всебчно важке становище селян, а бере тльки клька таких моментв, як найкраще свдчать про те, що селянська родина знаходиться на гран повного розорення. Якщо, скажмо, в XIX столтт Стендаль, Бальзак та н. майстри реалзму закликали до «математичних методв» художнього дослдження дйсност, до «нещадно» обктивно критики людини й суспльства (цим шляхом пшли Достовський, Толстой багато нших письменникв-реалств: недаремно ж манера х творчост була колись влучно названа критичним реалзмом), то письменники-модернсти якраз оцього прагматичного, реалстичного («як у житт») погляду на призначення мистецтва не приймали. лрична героня зркаться безсилих слз, яких так багато пролили попередники. Водночас, в ус часи (навть у перод розквту фемнзму) жноча позиця, думка врешт решт, жноче письмо зазнавали репресй, оскльки, — як зауважила Елейн Шовалтер, — домнантну групу в лтератур становлять чоловки, а жнки — "приглушену".
Криза народництва й народницько традиц — перша характерна риса укранського кнця вку. В этих поисках каждое из направлений шло своим путём. У квтн 1927 року Черемшина з дружиною де в рдне село Кобаки, на могилу свого батька. Перш новели не були зрозумлими для всх. Уся його творчсть не вийшла за меж мало прози. Через переживання й уявлення арештанта Лазаря, якого зробили тюремним катом, розкри-ваться полтика самодержавства (страти, насильство), при якй поважною особою ("persona grata") ставав кат.
Мова збрки "Карби" щедро пересипана далектизмами. Тому влософя як пошук стини ста тю волею, що творить свт, флософ — творцем пророком.
В сут поняття "модернзм" закладено розумння модерност й естетичне ставлення до не. Познайомився вн з нею покохав, коли вона була одружена мала дтей. Почнемо з кризи народництва.
1901 року виходить третя збрка "Дорога". У «Портрет Дорана Грея» явна перегук з романтизмом. Лтература антитоталтаризму: Дж.
Н те, н нше, мабуть, його не задовольняло. Адже заробток дрбного урядовця був мзерним.
забуту на стол, незгашену свчку, що крзь зелену умбрельку (ковпачок) кида мертв тони на вид дитини. Йонеско вважа, що рд людський в основному складаться з потенцйного бидла (1960), (контраст до концепц, яку утверджував А. Камю: обстоюй свою гднсть, не ставай на колна, хоч як важко те зробити). Його представляють Микола Хвильовий, Микола Кулш, Павло Тичина, Микола Бажан, Юрй Яновський – члени Ваплте (Вльно академ пролетарсько лтератури). В. Серед них — Дж.