Джойс В. Вулф, О. Гаксл Р. Музль, Г. Е. Носсак X. Кортасар, Ф. Дюр-ренматт X. Л. Борхес. Акмезмшина, найвищий ступнь чого-небудь, мць) — модернстська течя в росйськй поез 1910-х рокв, що обднала Миколу Гумльова, Анну Ахматову, Осипа Мандельштама, Сергя Городецького, Георгя ванова, Михайла Зенкевича, Григоря Нарбута «спвчуваючих» Михайла Кузьмна, Бориса Садовського та нших митцв. Воно, по сут, чуже народов й бльш того, воно вороже народов».
У музиц (А. Манфестом неореалзму стала картина Р. Росселн «Рим 151 вдкрите мсто». Модернсти руйнують традицйн конструктивн елементи твору. Типовими представниками соцреалзму в Рос були Ф. Панфьонов («Бруски»), Ф. Гладков («Цемент»), М. Шолохов («Тихий Дон», «Пднята цлина») тощо. Особливу увагу необхдно звернути на творчсть нмецьких художникв-експресонств. Вдкидаючи традиц класичного роману, Гаксл разом з тим вдкидав крайн прояви модернзму.
Це пояснються тим, що модернзм в Укран почав розвиватися пзнше. Великий вплив на нмецьких художникв надала творчсть норвежця Е. Мунка, швейцарця Ф. Ходлера. «Модерн» (фр.
брати Е. Ж. онкури), реалств (. Вн вважав, що для вивчення економчних вдносин буржуазного суспльства «Людська комедя» дала йому бльше, нж книги усх буржуазних спецалств – сторикв, економств, статистикв, разом взятих. Нхто нший так, як А. Муха, не зумв образно передати романтичну жночнсть стилю модерн. Вони перекочовували на афш, реклами, поштов картки, журнальн люстрац. нший помтний напрям модернстського живопису, архтектури т. д. – абстракцонзм (абстрактвзм, абстрактне мистецтво – вд латин.
Стиль «модерн» возник как реакция на эклектизм и безжизненное копирование исторических стилей прошлого. Представники цього напрямку вважали, що майбутн саме за такою музикою, оскльки, на хню думку, конкретна музика вдкривала перед композиторами велик можливост звуково рзномантност. На перше мсце вони висували нтуцю, яка мала проникати в тамничу сутнсть буття. Символсти намагалися надати свом творам спвучост, мелодйност, оскльки лише музику вважали справжнм мистецтвом.
Для побудови мелодй у свох творах застосовував додекафоню (дванадцятизвуччя), використовуючи весь набр звукв хроматично гами. До цього напряму належали М. Гумльов, С. Городецький, А. Ахматова, О. Мандельштам та нш. Батьком епчного модернзму називають сьогодн Д. Джойса. Яскравим прикладом цього твори Франца Кафки.
Так, аналзуючи Джойсв «потк свдомост», С. Хоружий пише: «збергаючи основн ознаки внутршнього мовлення, Джойс в той же час пдда його операц монтажу: проводить в його масив жорсткий вдбр, виганя будь-який баласт форму нове мовлення, згущене та високоорганзоване. Композиц його творв ррацональн, абсурдн, нод мтують кольорову фотографю («Постйнсть памят», «Передчуття громадянсько вйни» (л. Митець занурються у свт сво фантазй, щоб знайти там насолоду.
Унанмсти проповдували принцип днання народв, «однодушност» людей, злиття людини та природи. Дйсно, вони розвивали, але з рзних позицй. мажинсти (як, до реч, повнстю вдкидали вплив англомовних мажиств) розпочали свою дяльнсть з нещадних атак на рзномантн лтературн напрями й теч. У Рос вперше мажинсти заявили про себе 1919 року. Наприкнц XIX столття мпресонстичний стиль охоплю також лтературу. symbolon 151 знання). Намагаючись подолати кризу капталстично системи сво крани, ДАнунцо пропону у свох творах здйснити це шляхом експанс, вонно велич («Може так, а може й н»).
Зявилося деклька нових напрямв. Джойсв «Улсс» став свордною енциклопедю модернзму. Цього англо-американського поета називають ще апологетом християнського (католицького) способу думки. Невдмною частиною загальнокультурного розвитку лтературний процес. Для мпресонстичних творв характерн субктивнсть зображення, пдкреслений лризм, використання тропв (метафор, ептетв, символв тощо), як створюють певний настрй, посилюють асоцативнсть почуттв вражень.
Експресонзм зявився спочатку в малярств (Е. Мунк, В. Ван-Гог, П. Гоген. Единственной непререкаемой ценностью считается ничем не ограниченная свобода самовыражения художника, основывающегося на принципе «всё разрешено». Наприклад, у творах М. Врубеля — Пан, Царвна-Лебдь, Демон.
Сукупнсть найновших течй у свтовй культур вд 70-х pp. Причому образи з рзних пластв культури людства набувають у акместв предметност, наочност, конкретики. Кручених, В. Маяковський, В. Хлебников та н. ).
Юнга, М. Хайдеггера та нших. Мнмальний прояв абстрактного мислення веде, навпаки, до гранично люзорност, натуралзму. Наприклад, назву врша А. Лхтенштейна «Свтанок» готу до сприйняття картини, передавально певний настрй. -- Луцьк, 1998). Супрематизм, за Малевичем, це остаточний розрив живопису з зображенням реального свту.
Поетика «Ново хвил» розвинула принцип розповд вд першо особи, внесла репортажну безпосереднсть, змшання лтературно мови з ненормованою лексикою, продемонструвала ункальну можливсть розкриття внутршнього свту персонажа через самоаналз. Композиця явля собою мшки людського зросту, зсередини проткнут гвздками.
Все прекрасне здаться фальшивим, вддаленим вд реальност. У свтовому кно друго половини 4015150-х pp. Особливе визнання сучасникв здобула творчсть чеського живописця, графка, декоратора, засновника майстра театрально рекламно афш та майстра декоративно-прикладного мистецтва Альфонса Мухи (1860 – 1939 рр. ), який працював в стил модерн, зокрема, в стил ар-нуво (Art Nouveau). Художнй твр усвдомлються не як засб суспльного прозрння виховання, а як вияв творчо свободи митця. Примтно, що перша повнстю абстрактна картина, наскльки вдомо, зявилася ще в XIX с. У 1883 р. французький художник А. Альфонс показав роботу «Двчини пд снгом», що натягнутим на пдрамник листом чистого блого паперу. Цей тип героя замнив в його книгах звичний образ авантюриста. пдстави говорити про його часову спзненсть певну розволоксть у час (знову-таки щодо захдного еталона. ), адже вропейський fin de siиcle в умовах Украни перетворився на comment de siиcle, тобто став реально розвиватися як дискурс уже на початку ХХ столття, цей розвиток (з перервами) продовжувався в 1910-х та 1920-х роках.
Та це х не врятувало. Створюючи сво «ланцюги образв», мажисти смливо експериментують у галуз метрики та строфки хня поетика вимага «точного зображення», чткост, конкретност, ясност мови. Прокламована абстракцонзмом особа, що вдмовилася не тльки вд пзнання осмислення реального миру, але вд всякого звязку з ним, емгруюча в свт сво спустошено душ, виявилася неспроможною, нездбною виршити проблеми столття. Революции и войны, в которые втягивается весь мир не препятствуют экспериментам и поискам нового.
Започаткували символзм французьк поети Поль Верлен, Стефан Малларме, Артюр Рембо. Футуризм характерний для росйсько лтератури початку XX ст. Творчсть С. сенна – найкраще пдтвердження ц думки.
Гперреалсти, намагаючись досягти «надреальност», використовували засоби, не вживан у традицйному малярств: акрилов фарби, фарборозпилювач, трафарети, шлфували полрували поверхню картини, щоб позбутися мазкв пензля. «Створити найживше враження людсько правди, хоч би якою вона була», — таким чином намагалися вдтворити дйснсть брати онкури. Саме тод Е. Паунд друку сво «Деклька Н" для мажиста», а через рк — вида антологю «мажисти», куди, окрм його власних вршв, увйшли поетичн твори американських лрикв Гльди Дултл, Ем Лауел, Вльяма Карлоса Вльямса та нших.
Джойс, Ф. Кафка, М. Пруст, Ст. Експресонсти бачили людину задавленим бездушним механзмом капталстичного свту. Представники «Ново хвил» демонстрували нтерес до молодого поколння скептичне ставлення до традицйних соцальних цнностей.
Деяк з них були видан друком вже псля смерт автора. Якщо донин, зазнача теоретик, точилися суперечки «за право виражати сутнсть художньо дяльност» — «наслдування чи перетворення дйсност» (тобто, як бачимо, суперечка реалств з романтиками), то модернзм на мсце цих традицйних двох принципв висува свй, третй, — «створення ново дйсност». Модернсти, як реалсти, нод оминали полтику.
Вулф, Петербург у Ф. М. Достовського А. Блого. Модернзм зовсм не покликаний бути мистецтвом для широких мас, а навпаки. Найвдомша його картина Острв мертвих. У знаменитому роман Улсс (1922) вн поставив за мету показати всляк варанти названого прийому здйснив свй задум так талановито, що його мя стало вдоме всьому свту вдразу псля виходу роману. Лтературний процес – це виникнення розвиток свтово художньо лтератури.
Одним з яких був кубзм. Термн уперше запровадив Ж. -П. Сартр у передмов до роману Н. Саррот Портрет невдомого (1947). Американский теолог Харви Кокс в своих работах начала 70-х годов, посвящённых проблемам религии в Латинской Америке, широко пользуется понятием «постмодернистская теология». З 1894 року – часу вступу на престол царя Миколи II-го до 1936 року (доби «великого перелому» в СРСР) снувала культурно-сторична епоха, вдома як росйська «србна доба». Головною у творчост митцв ста естетична проблематика. modernus — «современный, недавний») — направление в искусстве XX века, характеризующееся разрывом с предшествующим историческим опытом художественного творчества, стремлением утвердить новые нетрадиционные начала в искусстве, непрерывным обновлением художественных форм, а также условностью (схематизацией, отвлечённостью) стиля. Цкаво, що бльшсть з названих були солдатами т вйни.
3), «Вдкриття Христофором Колумбом Америки», «Апофеоз долара»). Репрес почалися з арештв О. Веронського, Б. Пльняка, формалств-попутникв, дал почалися арешти футуриств молодих робтничих селянських поетв, як до самого кнця 20-х рокв врою правдою служили новому режимов. Рзн под, що вдбуваються з восьми ранку до третьо ноч, вдтворен у рзних епзодах роману. Шоу висмював буржуазну мораль, Голсуорс викривав скупсть жагу накопичення багатств.
В основном процесс обновления проходил спокойно, но иногда модернизм принимал воинствующие формы, как это было в случае с молодым художником Сальвадором Дали, который старался возвести сюрреализм в ранг искусства, не откладывая. "Завоювавши" Францю, символзм швидко поширився в усй вроп. Таким чином стиралась творча ндивдуальнсть письменникв. Характерно, що в образотворчих мистецтвах експресонзм найповнше проявив суть свого методу в графц (сатиричн малюнки Р. Гросса, офорти Фотелера): мир бачився в зткненн контраств (чорне-бле), в перебльшенй рзкост зламаних лнй, що замщали реальне рзноманття деталей фарб. Конраду, Р. Л. Ственсону австрйським письменникам П. Альтенбергу, А. Бару, А. Шнцлеру.
У ньому втлено флософсько-релгйне естетичне кредо художника. Причому це робилось неявним чином, законспровано. Сучасники фовств побачили у х творах лише вдмову вд вишуканост мпресонств. В. Канднський вважав, що нова абстрактна мова живопису допоможе прорватися крзь зовншн до внутршнього, крзь тло – до душ, крзь матеральну оболонку речей – до божественного «дзвону» духовно сут, що заповню Всесвт.
Проте «поодинок» модернсти й представники органзованих напрямв використовують спльн прийоми, а творчсть численних модернств, як належать або ж не належать до рзномантних напрямв, характеризуться спльними рисами. Анненський, А. Блий. Спочатку експериментальна книга Джойса публкувалася в Париж (1922), де письменник жив в емграц. Творчост художника («Червон рибки», «Танок» (л.
Появу модернзму пояснюють рзними причинами. Предметний свт деформуться та абсурдизуться. Крм того, виразники цього стилю пародювали нш твори мистецтва, перш за все традицйного. Ймоврно, саме це мав на уваз П. Пкассо, коли говорив, що «абстрактного мистецтва не сну». Цей дуалзм реального та деального — основа символчного свтосприйняття.
лтературу «втраченого поколння», що виникла в 20-т роки, писали так рзн автори як Ернест Гемнгвей, Джон Дос Пасос, Рчард Олднгтон, Ерх-Маря Ремарк тощо. В рзних кранах символзм представляли Габрель дАнунцо (таля), Райнер Маря Рльке та Гуго фон Гофмансталь (Австря), Стефан Георге (Нмеччина), Оскар Уайльд (Англя), Емль Верхарн Морс Метерлнк (Бельгя), Ген-рк бсен (Норвегя), Станслав Пшибишевський (Польща). Для модернств людина залишаться жертвою непознаваемых ворожих сил, що формують його долю. Вони глибоко психологчн.
Неоромантизму. Датой зарождения модернизма часто называют 1863 год — год открытия в Париже «Салона отверженных», куда принимались работы художников, забракованные жюри официального Салона. Гсснга, А. Молод художники, займаючись живописом та графкою, дискутували про естетичн принципи мистецтва вважали, що хня група повинна днати класичне мистецтво минулого та сучасну художню культуру як мст дна два береги рки. Саме тому натуралстичн, приземлен зображення непридатн.
наста епоха конструктивзму – напрям, в основ якого знаходиться професйний художнй метод, спрямований на формування реальних функцональних предметв. Одначе, символзм та модернзм — не синонми. Часто в картинах кубств початковий вигляд зображуваного предмета важко уловлювався («Скрипка гтара» П. Пкассо (л. А кнець 20-х – кнець 30-х рокв був епохою, яку деяк сторики назвали потм «тимчасовою стаблзацю капталзму».
розвиваться мпресонзм. До Друго свтово вйни вн опублкував шсть книг, серед них романи «Пролом. Представники цього жанру (Н. Так, аналзуючи Джойсв «потк свдомост», С. Хоружий пише: «. А також бльш пзн теч – Абстрактне мистецтво, дадазм, сюрреалзм. Чим жахлившим ставав свт, тим бльше абстрактним ставало мистецтво.
На думку Шопенгауера, зла воля спричиня всесвтнй абсурд катастрофи, тому вона виключа будь-як закономрност природи й суспльства, звдси -- неможливо пзнати й подолати цю волю за допомогою законв логки та розуму. Мистецтво — вище за життя, втручання життя в мистецтво буде лише згубним для останнього. Так Ф. Кафка чплявся за службу, не врив у себе не бажав друкуватись. Густав Моро був символстом фантастом, але не художником модерну.
Саме мистецтво, а не дйснсть, первсним. Представники «модерна» використовували нов технко-конструктивн засоби, вльне планування, свордний архтектурний декор для створення незвичайних, пдкреслено ндивдуалзованих будвель (X. Сюрреалсти повнстю пдтримували думку про вплив пдсвдомого на життя кожно людини. Героями творв цих письменникв були прост люди. У чому його головний змст.
Гппус, К. Бальмонт, Ф. Сологуб, В. Брюсов, О. Добролюбов, В. ванов, О. Блок, А. Блий). Народження футуризму в Рос, подбно до акмезму, зумовила криза росйського символзму. Теоретичн основи модернстсько естетики Елота актуальн сьогодн. Ж. Ромен, Ж. Дюамель (поетична збрка «Супутники») та нш письменники вбачали в основ всляких духовних зближень не спльн свтогляди та нтереси, а пдсвдом мпульси.
сну пять видв кномистецтва: художн або грове кно, що засобами виконавсько майстерност втлю твори кнодраматург документальне кно, матералом для якого зйомка дйсних подй мультиплкацйне (анмацйне) кно 151 вид кномистецтва, що вдображу дйснсть за допомогою знятих на плвку малюнкв або фотографй, обмних предметв наукове кно, що обдну в соб науково-популярне, науково-дослдне та технко-пропагандистське кно вдеоклп 151 рзновиднсть вдеофльму, який характеризують швидкий монтаж, насиченсть електронними спецефектами, лакончнсть. У XX ст. еxpression – вираз) вперше використаний в 1911 р. видавцем журналу експресонста «Штурм» (Берлн) Р. Вальденом. Хай живе озброння, любов до Батьквщини, знищувальна сила анархзму, висок деали знищення всього вся. ». Кантата «Уцллий з Варшави» (1947) 151 розповдь одного з тих, хто пережив трагедю варшавського гетто в часи фашистсько окупац. Перший -- дожовтневий перод 20-т роки.
Тобто для колективно психки характерне вдчуття тотожност всього живого. Наприкнц 1880-х рокв розпочинаться перод розквту символзму у Франц. Те ж саме можна було тод сказати про решту мперй. Норманський, В. Пачовський, О. Луцький та н. ), яка 1907 р. оприлюднила свй манфест, що мстив критичн зауваження щодо реалзму в лтератур та орнтувався на загальновропейськ зразки та тенденц. Експресонсти головним вважали вдображення субктивних уявлень автора, тяжли до ррацональност, загострено емоцйност, що призводило до рзких кольорових контраств, геометрично спрощених форм, деформацй зображуваного, пдкреслення предметв чткими контурами графчних чорних лнй («Група художникв» Е. Кр-хнера, «Втрильн човни в гаван» Е. Хеккеля). Для його полотен характерний монументалзм, а постат без рис обличчя (натомсть кольоровий овал)151 вдгомн сумно тоталтарно епохи, коли особистсть пригнчувалася нвелювалася.
був футуризм (лат. Саме вльний врш ста для мажиств засобом для вдтворення «хаотичност евту» (T. Роман Джойса «Улсс» свом змстом звернений не так до почуттв читача, як до його нтелекту. Гостро вдчуваючи глобальнсть розпочатого перелому в культур, модернзм прийняв на себе задачу борця, пророка творця нового в мистецтв. У середин 1880-х гурток Малларме розширються — через його «ввторки» проходять ус поети-символсти, включаючи «наймолодших»: А. Жда, П. Клоделя, П. Валер.
3), «Вдкриття Христофором Колумбом Америки», «Апофеоз долара»). Родоначальником соцреалзму був оголошений Максим Горький. Франка, Лес Укранки та М. Коцюбинського, як починали як реалсти. При всй свой програмнй заданост твору сюрреалств викликають найскладнш асоцац.
Це велике полотно (167x288 см) – стинний шедевр живопису, який зачарову дю, особливою епчною виразнстю. Визнаним вождем мстико-релгйного напрямку американсько поез став Т. С. Модернзм створю власн мфи, твори його нердко перетворюються на мфологеми. Вони покращували побут шляхом внесення до нього краси. Найбльше, на що ми здатн, -- це комбнувати предмети. Окрем дослдники взагал поняття «модернзм» вважають недоречним. Прорив А. Платонова («Котлован», «Чевенгур») або М. Булгакова («Бг», «Бла гвардя», «Майстер Маргарита», «Собаче серце») через завсу брехн був покараний владою забуттям за життя.
Втм, конкретн й буденн предмети та явища не вдкидаються символстами цлком. Романи Ремарка «На Захдному фронт без змн», «Три зль, Герман Гессе та нш). В «Американськй трагед» письменник показу згубнсть для людини капталстичних вдносин, моральне падння молодо людини, що прагне будь-якою цною досягти життвого успху. з символзмом повязують свою творчсть видатн письменники й за межами Франц. Бунн, М. Коцюбинський). На його творчсть вплинула теоря психоаналзу 3.
Нова влада почала планове знищення класово чужих елементв в лтератур мистецтв. Але саме в модернзм «потк свдомост» абсолютизуться, перетворюючися часто на провдний стильовий прийом. Разом з своми послдовниками братом Тимофм, В. Седляром, О. Павленко, М. Рокицьким, М. Юнак та ншими, яких пзнше стали називати бойчукстами, майстер створив значн монументально-декоративн розписи ряду громадських споруд в Одес та Харков, очолив майстерню монументального мистецтва в Кивському художньому нститут.
Той же Пссарро зазначав, що мпресонзм ма бути теорю «чистого спостереження». В основ ж будови лежить ритмчнсть симетричнсть, тобто декоративнсть. Воно, по сут, чуже народов й бльш того, воно вороже народов». Вн вважав цю лню основою стилю вперше застосував. Декаданс (вд франц.
Василь Кандинський – одна з найшанованших фгур у культур модернзму. Пюв де Шаван вдродив мистецтво монументального фрескового живопису й писав, в основному, алегоричн композиц (Священний гай, Життя свято Женевви, Робота, Вдпочинок, Надя). Читачев були запропонован психологчн та флософськ концепц. Саме манфести «як жанр, що вмщу програму глобально переробки Всесвту», а також створення «всебчного типу поведнки», найбльш адекватним вираженням талйського футуризму в галуз словесно творчост. Проте потм слду серя не звязаних один з одним картин, як стають все безглуздшими. дослдження проблеми боротьби народу за сво майбутн, осмислення механзму добра зла».
Париж становится местом паломничества для художников со всего мира. Видатною постаттю ХХ ст. вдповдн роздли).
Спершу рух виник у вигляд вльно асоцац клькох поетв, що вдмежувалися вд символзму, точнше, вд «Поетично академ» Вячеслава ванова на знак протесту проти його нищвно критики гумльовсько поеми «Блудний син» (1911 p. ). нмецький письменник Бертольд Брехт (18981511956) розробляв теорю «епчного театру» (пси «Матнка Кураж та дти», «Кавказьке крейдяне коло» та н. ). був П. Пкассо. В однй тльки Калфорн за вельми короткий строк зявилось деклька видатних письменникв. Засновник – румунський поет Тристан Тцара (справжн мя Самул Розеншток), що збрав навколо себе нтернацональну групу, в яку увйшли його спввтчизник лтератор, художник, архтектор Марсель Янко, скульптор, художник поет з Ельзаса Ханс Арп, нмецьк письменники-емгранти Гуго Балль Рхард Гюльзенбек н. Деяк з них потм експортували дадазм в нш крани.
Поети теч торкаються у свох творах античност й середньовччя (О. Мистецтво, за його словами, поляга в тому, щоб «перетворити дею у зрозумлий для людини символ розвинути за допомогою нескнченних гармонйних варацй». В кожному новому поколнн Будденброкв нароста антибуржуазний дух, який виснажу енергю впевненсть в соб членв багато-чисельного смейства. Представника модернзму цкавить не природа в цлому, а окрем частини: квтка, листя чи пташка, що х взято як зольований предмет, умови снування х не турбують художника. Насамперед це стосуться поез Анни Ахма-тово та Осипа Мандельштама, як вже на початку акместсько дяльност «випадали» з теч. Тема самотност людини, втрата нею особистост ста домнуючою в захдновропейськй лтератур.
Усвдомлення письменником власних емоцйних конфлктв -- шлях до одужання душ й свту. Так писав про це М. Семенко в статт «Мистецтво як культ». Появу росйського футуризму — незалежно вд талйського угруповання — знаменують «Пролог егофутуризму» (1911 р. ). А полтик Ленн принс неймоврн страждання мльйонам свох спвгромадян. Булез, О. Мессан). Soleil levant»). Символ допомага митцев вдшукати «вдповдност» мж явищами, мж реальним тамничим свтами.
Шехтель в Рос). Одним з мистецьких напрямв початку XX ст. Шеффер, Ж. Тенгл, Г. Юккер, Б. Стучебрюхов тощо). В укранськй лтератур першим модернстськ гасла висунув 1901 р. поет М. Вороний, який на сторнках «Лтературно-наукового всника» у програмному вдкритому лист закликав повернутися до де «справжньо запашно поез», тематично жанрово розширити снуюч в тогочаснй лтератур рамки.
Згадаймо лишень хоча б «новий роман» у Франц. modernismo — «современное течение» от лат. На величезному простор роману (1500 сторнок) розповдаться тльки про один день – 16 червня 1904 року, дн особливо не примтному для його геров: вчител стор, нтелектуала Ствена Дедалуса, рекламного агента Леопольда Блума його дружини-спвачки Мерон, або Молл.
Псля Друго свтово вйни А. Шенберг пише твори, що викривають зло насильство («Ода Наполеону» на врш Д. Байрона, «Уцллий з Варшави»). Одним з напрямв постмодернзму гперреалзм (нш назви цього напряму: суперреалзм, фотореалзм, слайдизм, документалзм тощо), для якого характерним наслдування фотограф живописними та графчними засобами. Поруч з реалстичним методом, який творчо розвивався, в лтератур XX ст., як в нших видах мистецтва, виникають рзномантн напрями, що обднуються загальною назвою «модернзм». Унанмсти проголосили себе противниками символств (так само, як росйськ акмести). Занурившись з головою в лтературну працю, вн не помтив навть Першо свтово вйни.
Втм, принцип цей не для модернзму абсолютним. Школа мажизму снувала недовго: вона розпадаться вже наприкнц десятих рокв. Почалась нова ера графки та книжково мнатюри В картин культ лн виявився у переваз ритму. Тут вдчутно вплив схдно гравюри з витонченою лнеарнстю мнатюри, нод — вдлуння грецького вазопису.
Дадазм – модернстський художнй перебг. У розвитку модернзму можна видлити три етапи: декаданс, власне модернзм авангардизм. Футуристи (У. «Розгрбач бруду» були типовими реформстами, як прагнули розбудити совсть у зажерливих капталств. Недарма Й. Бехер вважав найхарактерншим для експресонзму образом «напружений, вдкритий в екстаз рот». Вдбулися велик змни в умонастроях самопочутт людей.
Мистецтво взагал, як лтература зокрема, впливають на розум через почуття. cubisme, вд cube – куб) – напрям, представники якого зображували дйснсть у вигляд комбнацй геометричних форм (куба, кул, цилндра, конуса тощо) та деформованих фгур.
зявляться експресонзм, що певною мрою протистояв засобам музично виразност мпресонств. У цей час у культурнй сфер чтко окреслилися дв тенденц -- збереження нацонально-культурно дентичност (народництво) та пересадження на укранський рунт новтнх вропейських зразкв художнього самовираження (модернзм). Абстракцонзм (латинською abstractio – «вддалення»).
Серед них — Дж. Паунда, Д. Буццат таX. Абстракцонзм Канднського справд нагаду музику. «Батьком мажизму» вважаться Т. Е. Гюм. Северн) вважали, що XX ст.
Тльки це дасть можливсть створити на основ нове мистецтво. Це робив Д. Рс («Як живе друга половина», «Битва з трущобами»), даТарбел («Стандарт Ойл»), Лнкольн Стефенс («Ганьба мст»). Художники-супрематисти працювали в рзних галузях малювали плакати, вивски, продовольч картки, створювали рисунки для тканин, декорували будвл транспорт. Популярн були кентаври, що втлювали дею чоловчо сили.
Площинна декоративнсть вдображенням внутршньо будови буття. Проголосивши культ форми, кубсти вдсунули змст на заднй план, звели його до форми. Слд памятати, що культурна елта суспльства не сприйма сторю поза друкованим словом. Великого розмаху в лтератур США на початку столття набува рух «розгрбачв бруду».
Вплив символзму в останн десятирччя XIX столття стрмко зроста, вн ста модним напрямом. Твори супрематизму являють собою комбнац кольорових геометричних фгур (квадрат, трикутник, коло) зображують свт, позбавлений обмв вдтнкв, звльнений вд побутовост. Зачинателями раннього модернзму були, як правило, пзн романтики (Ш. Бодлер, Леся Укранка та н. ). Абстрактвзм суперечливий. Мистецтво модернзму, збергаючи впзнання зовншнх форм, робить х безтлесними, перетворю на орнамент, розташований на площин.
Саме мистецтво, а не лише його окрем майстри, нби потерпа вд субктивзму. Фантастика тсно повязана з реальнстю в мистецтв модернзму. Лебдь звертала на себе увагу вишуканою красою, алегорю приреченост (лебедина псня). Поетика. У першй книз журналу «Аполлон» за 1913 рк були надрукован манфести акместв: стаття М. Гумльова «Спадщина символзму та акмезм» стаття С. Городецького «Деяк напрями в сучаснй росйськй поез». При цьому в х манер членувати обми легко вдмтити вплив кубстчеського живопису, якому сам футуристи доркали в «застилост». Происходит пересмотр прежних представлений о красоте, цвете и пространстве.
провдним напрямом став неореалзм, який сформувався в талйському кно. Сверянна та збрка «Ляпас громадському смаку» (1913 р. ) поетв-кубофутуриств. У свох творах намагалися передати динамзм життя вражень людини («Динамзм мускулв» У. Боччон, «Абстрактна швидксть 151 автомобль прохав», «Динамзм дога на шворц» Дж. Безлад в середовищ геров його роману Гаксл вдтворю засобами хаотично композиц. Пд впливом французького екзистенцалзму в проз виника так званий «театр абсурду».
У тал його називали рослинним стилем, або «лберт», у Великобритан – стилем «модерну», в спан – модернзмом, в Бельг – стилем Велд, в Австр – сецесоном, в Герман – югендстлем. Про Цезаря Брута ми швидше знамо вд Шекспра, нж вд Моммзена чи Гббона. Адже поети-мажинсти звернули увагу на «днсть образв в одному твор». А. Петприцький (1895-1964) створив ункальну галерею з 150 портретв свох сучасникв – укрансько елти 20-30 рокв. У доповд на ззд М. Горький пдкреслював.
Лтературна школа потоку свдомост виникла у 10-30-т роки ХХ ст. спанськ сюрреалсти – майбутнй великий художник Сальвадор Дали майбутнй великий режисер Лус Бунюель – створили два знаменит скандальн кношедеври: «Собака Андалуз» «Золоте столття». В укранськй лтератур ус ц теч спвснували в час, в творчост письменникв. Його творам властив форми спрощено античност, гармоня блдих тонв, плавн ритмчн лн. «Абстрактвзм реалстичний» – затверджував в 1917 р. А. Лот, маючи на уваз, що саме абстрактвстськие тенденц в мистецтв адекватнше, в усякому раз набагато правдивше, нж солонная натуралстичний живопис, вдображають тенденц вдчуження художника почала XX сторччя вд страхтливо його дйсност.
Лдери акместв проголосили вдхд вд символзму з його багатозначними словами-символами повернення до реального життя. Основну частину свого творчого життя Джойс прожив в вроп, на материку. Однако популярность термин «постмодернизм» обрёл благодаря Чарльзу Дженксу.
Сезанн перший вдчув, що цей шлях веде в безвихдь безпредметност субктивзму. Супрематисти прагнуть знайти досконалу форму, яка, у поднанн з кольором, знаковою. Раннй модернзм уперше вдмовляться вд зображення життя у формах життя. Мистецтво, вважа Пруст, одним з унверсальних засобв пзнання себе днання свту. Найвдомшим представником цього напряму був Сальвадор Дал (1904 – 1990), спанець за походженням.
Композиц його творв ррацональн, абсурдн, нод мтують кольорову фотографю («Постйнсть памят», «Передчуття громадянсько вйни» (л. футуристи перемщували тепершн в майбутн» — вер- 3. 2. 6. Модернизм, если его рассматривать как комплексное движение в культуре ХХ века, отталкивался прежде всего от реалистического, позитивистского мировосприятия ХIХ века.
сюрреалзм зазнала криза. Останнй став першим американським письменником – лауреатом Нобелвсько прем з лтератури. ця «нова дйснсть» для митцв-модернств совершенно реальною. image — образ) — школа в англйськй та американськй поезях 1910-х рокв. Ц поети стали художнми виразниками занепаду разом з тим його жертвами.
мпресонзм розвиваться в останнй третин XIX — на початку XX столття. Вони виступили як проти «чистого» мистецтва, так проти усх форм культури, як не вдображали сфери духовного життя. О. Бердсл вдокремив свтло вд темряви.
Наприклад, укранський футуризм можна розглядати як школу Михайла Семенка, який, за його висловом, багато рокв працював «футурорубом в диких лсах укрансько лтератури». ншими словами, в живопис В. Канднського помщено «сходження» вд приватного до загального, послдовне вдвернення вд конкретност форм, що зображаються, з метою найбльшо «експрес». Формуванню кубзму як певно теч в мистецтв сприяла перша виставка фовств в 1905 р. У 1907 р. молодий П. Пкассо написав свою знамениту картину, один з програмних творв кубзму «двчата Авньонськие», що викликала гучний скандал (критики назвали «вивскою для борделя»). До теч застосовувався також термн М. Кузьмна «кларизм» (вд лат. Подбн думки висловлював нший французький символст Жорж Ванор.
Критер модернзму були дуже рзними. Главное различие между модернизм и авангардом заключается в том, что хотя оба направления стремятся создать нечто принципиально новое, но модернизм рождает это новое исключительно в сфере художественной формы. У вузькому сенс модерн познача тльки один напрям в мистецтв. Коли глядач вмикав мотор, мшки оберталися, нажачившись гвздками, як до того звисали вниз. Першим куб стичним твором вважаться картина П. Пкассо «Авньйонськ двчата» (1907).
modernus – новий, сучасний). acme 151 вершина, розквт, вищий ступнь чого-небудь). Добре, що той його не послухав це стало неоцненною послугою для людства. Свордною синтезною моделлю народництва модернзму стала «нова школа» укрансько прози (М.
Ус ц особливост властив модернзму. Естетичн принципи «театру абсурду» знайшли вдбиток у псах С. Беккета («Чекаючи на Годо»), А. Камю («Калгула», «Непорозумння»), Е. онеско («Стльц», «Урок», «Носороги» та нш. ). Час модернзму як великого стилю тривав недовго. Цими бардами колоналзму були Р. Кплнг, Р. Хаггард А. Конан-Дойль.
Не зважаючи на те, що ус реч обмн, ми не бачимо цей обм, бо не можемо дивитися на предмет одразу з усх бокв. Твори супрематизму являють собою комбнац кольорових геометричних фгур (квадрат, трикутник, коло) зображують свт, позбавлений обмв вдтнкв, звльнений вд побутовост.
Характерними рисами творчост письменникв-екзистенцалств були песимзм, ндивдуалзм, субктивзм, заперечення будь-якого насильства. Нам бльше мпону думка тих, як вважають згадан категор течями. Модернизм в литературе пришел на смену устоявшимся классическим канонам повествования. (М. Перебування в таких умовах ста випробуванням для моральних засад мешканцв табору.
Зявився модернзм в кнц 19-го столття, а його розквт припав на початок столття 20-го. Виник в 1916 р. в Швейцар (Цюрху) в середовищ художньо нтелгенц як протест проти Першо свтово вйни вропейсько цивлзац, в якй дадасти бачили першопричину. Модернзм у кожнй нацональнй лтератур мав сво особливост. Перш за все рух. «Ми приречен до того, щоб пзнавати свт тльки через враження, яке вн на нас справля», — писав Анатоль Франс, який наприкнц XIX столття став одним з головних теоретикв захисникв мпресонзму, фундатором саме мпресонстично нтерпретац мистецтва.
Натуралзм з його фактографю та соцальним бологчним детермнзмом ма, на думку Ж. Мореаса, лише «цннсть заперечення». imagism, вд франц. диний вихд для людини, що перебува в таких умовах, 151 самогубство або бунт. Балла). Той же Уайльд вважав, що не мистецтво наслду життя, а навпаки.
Про що потм грко пожалли. Появился модернизм в конце 19-го века, а его расцвет пришелся на начало века 20-го. «Експресонзм, — влучно зауважив Томас Манн, — глибоко зневажа дйснсть вдмовляться вд зобовязань перед дйснстю». У свох творах намагалися передати динамзм життя вражень людини («Динамзм мускулв» У. Боччон, «Абстрактна швидксть – автомобль прохав», «Динамзм дога на шворц» Дж.
Йому подобалось населяти талйськ пейзаж (вн довго жив у Рим) кентаврами, що борються, жвавими наядами, фавнами, лсовими нмфами, написан ним в натуралстичнй манер. Поява декадансу визначила важливий перод в стор культури вс вропи. Вершиною творчост Ф. С.
В основ будь-яко реч лежить щось, що не залежить вд зовншнх умов — будова ц реч. Вн заснований на поднанн рзнордних тем, фрагментв, образв. Вн навть заповдав свому другов спалити псля смерт вс сво рукописи.
Змст мажинсти вдсували на другий план: вн "податься образом". Тема роману «Генй» 151 занепад мистецтва загибель таланту в буржуазному суспльств. Образ мажисти та мажинсти проголосили самоцллю творчост.
Саме тод були написан неповторн чудов романи Ернста Гемнгвея, Джона Стейнбека, Влья-ма Фолкнера. Творити лнгвстичний хаос, дадасти приркали лтературу на самознищення природно, що вд них не залишилися практично няких творв. Естетичн принципи абстракцонзму виклав основоположник цього напряму росйський художник В. Кандинський (1866 – 1944) у книз «Про духовне в мистецтв» (1911). Що було для художникв-футуриств визначальною ознакою майбутнього. Це буде мистецтво касти, а не демократичне мистецтво». Недарма Карл Краус менував Австро-Угорську монархю «дослдною станцю кнця свту». Досить буде зображення комплексу емоцй пдсвдомост, сексуально-патологчно схильност.
Художнй твр усвдомлються не як засб суспльного прозрння виховання, а як вияв творчо свободи митця.
Вн звльню вд суспльних звязкв, вд см, обовязкв, моральност.
clams — ясний), яким поет назива «прекрасну яснсть» як одну з основних засад ново поез. Крзь них символсти завжди бачать дещо незвичайне, мстичне, непзнаванне. Розпадаться, розлтаться, перетворються на осколки, в шматочки, плями вдблиски грубий матеральний свт, мир вчорашнього дня, яким задавлена людська душа з «вбрацями». Кубзм (фр.
Бльшсть з них автор бачив, а з деякими зустрчався особисто. мажизм, який зазнав впливу поез Сходу (особливо — японського хокку) та французького символзму, вдда перевагу верлбров. У цей час зявляться кнетичне мистецтво (вд грец. Саме вн мав перебувати в центр уваги письменника. Г. Флетчер та англйськ митц T. C. Наприклад, стомленстю XIX сторччя та загальним декадансом вропейсько культури.
Роден), музиц (М. Колективне несвдоме – це початковий стан психки.
Роман «Дженн Герхард» також торкався жночо теми утверджував дею морально переваги чистоти людини з народу. Для модернзму було важливо, щоб мфологчний герой вдбивав природну сутнсть людини. Орхде чи лле символзували трагедю, загибель, смерть. Вн виявляв у музиц нов можливост для передач витончених вдтнкв рзномантно палтри настров людини навколишньо природи, створив особливу мелодику, розширив сферу музичного ритму, гармон, оркестровки (симфончна музика: «Ноктюрни», «Море», «беря», «Хмари» вокальн твори: «Мандолна», «Мсячне свтло», «В саду» тощо).
Развитие модернизма сопровождалось значительными переменами в литературе изобразительном искусстве и архитектуре. ншою вдмнною рисою кубзму стало створення нового поняття краси. Слова ц були мимовльним передбаченням дол творв самого Кплнга.
Краща монографя антрополога Малиновського про тробранцв не йде н в яке порвняння з «Мою Антоню» Улли Кезер чи «Чорним ягням срим соколом» Ребекки Вест. У всьому свт пен-клуби здйснюють контроль допомогу у справ захисту свободи слова будь-кого з письменникв, якщо х переслдують за переконання. Ц змни були надзвичайно глибокими. Для символзму характерна поезя малих форм.
Д. олсуорс цкавили проблеми теор лтератури. Не дивлячись на те, що талйський мпералзм в останн десятилття напередодн свтово вйни дяв досить активно, письменник звинувачував його в пасивност. Ще 1909 року англйський поет флософ (учень А. Бергсона) T. Е. Гюм заснову «Школу мажизму». Флософське есе «Мф про Сзфа» А. Камю написав у час, коли Франця була окупована фашистами, тому дея непокори, мужньо боротьби з складними обставинами була дуже злободенною. Символзм».
Надзвичайно розповсюджений в конограф модернзму мотив павича, павичого пря мав для глядача твору Врубеля досить стйке самостйне значення: дею краху, загибел пихатих людських задумв (простертих крыльев блеск павлиний — Брюсов). В роки перепочинку письменники зрозумли, що вони можуть плдно творити. Такими були Д. Джойс, Т. С Елот, В. Вульф, О. Гаксл. Той же К. Фдлер зауважу: «Мистецтво аж няк не покликане проникати в низьку дйснсть, що дйснстю всх людей. » Але в той же час модернзм не прийма романтично втеч вд дйсност. Д. Джойс обдав в одних тих же кафе, де часто бував В. Ленн.
Перший роман Т. Драйзера «Сестра Керр» (1900) 151 реалстична сторя життя двчини з робтничого середовища в тогочасному американському суспльств 151 прозвучав запереченням матерального успху як втлення щастя. Фарби, лн, кольори, на думку художника, знаками космосу. Псля органзац персонально виставки в Нмеччин К. Малевич був арештований. «Цех поетв» придля увагу насамперед професйному поетичному вдосконаленню, вн ма свй друкований орган — журнал «Гперборей», який видавав поет перекладач Михайло Лозинський, «тамничий наставник» «Цеху». Його основний твр Свт як воля уявлення вийшов у 1819 р., однак широко популярност набув у другй половин ХХ столття.
В. Копнн).
мпресонзм виявився плдним для музики (М. Равель, К. Дебюсс, М. де Фалья, Дж. Пуччн, С. Скотт та н. ). Його Улсс – не тльки певна аналогя з Одссею, але пародя на не. Це було мистецтво заради мистецтва. Мро).
Американський лтературознавець Дж. Сюрреалсти були дуже епатажними, протестували проти державних нституцй, сучасно цивлзац, рзних полтичних течй (комунзму, фашизму). Тетралогя Томаса Манна «Йосип його брати» видавалася друком з 1933 по 1943 рк.
Равель, К. Дебюсс, О. Скрябн, . Письменники-реалсти вдгукуються на гостр змни в суспльному житт. Крм цього, ще деклька калфорнй-цв були досить вдом своми творами – оповдання, повст роман спвця Ревучого Стану Френсса Брет Гарта, романи викривача «спрута» калфорнйських монополй Френка Норрса, оповдання Амброза Брса. В образотворчому мистецтв стилстика модернзму краще виявля себе в графц. звичайно ж, прославлення машини, ндустралзац, урбанстично цивлзац.
Фрейд (1856151 1939) вдкрив пдсвдоме як самостйну, незалежну вд свдомост основу людсько душ. Ван дер Велде в Бельг, . На початку XX столття символзм охопив укранську лтературу — як поезю (М. Основним лтературним напрямком був акмезм.
Захдновропейськ модернсти уникали соцальних полтичних проблем. Заклики, промови статт ДАнунцо часв вйни видан друком пд назвою «В мя великодержавно тал». Тобто все це складало деологю нового курсу, який пропагував письменник. Незграбн пдлтки дивакуват стар жнки (у Фолкнера), вчорашн солдати Першо свтово вйни, непотрбн в мирному житт, пов (у Ремарка), тореадори, рибалки, журналсти, спортсмени, покалчен але мцн духом фронтовики (у Гемнгвея), невдахи-спортсмени, шукач золота, моряки, дти робтничих кварталв, мешканц трущоб, туземц американських колонй (у Лондона). «Замсть розповдного методу ми можемо використовувати тепер мфчний метод», — писав один з найвизначнших модернств XX столття Т. С. Елот.
Паунд, пояснюючи мету мажизму, вказу на так його принципи: 1) принцип прямого вдношення до «реч» 2) принцип економ слв, спрямований проти вживання слв зайвих 3) принцип узгодження композиц врша з його «музикою». Певна рч, що мажинзм не мг, якщо б навть прагнув того, цлком знехтувати змстом. В рзн роки до мажистсько школи належали американець Дж. Модернзм ма багато рзновидв.
Гасла дадазму дратували мщан. XX столття до сьогодення найчастше називають постмодернзмом. Таке мистецтво художникв груп «Мст» (1906) «Синй вершник» (1911). За не М. Пруст отримав Гонкурвську премю. Учасники групи присвячували сво збори колективнй творчост – створенню «симультанно-шумово» поез (poesie simultann e bruitiste): не пклуючись н про логку, н про цлснсть, н про вдмннсть мов, вони довльно сполучали слова фрази цю «креатвний акт» включав також крики, гру на фортепано, свист удари литавр.
Модернзм в лтератур прийшов на змну усталеним класичним канонам оповдання. Вн був також реформатором англйсько поетично мови. Визначним представником фовзму був Анр Матсс.
Перш колоналзм засуджували, а друг його схвалювали оспвували. де супрематизму подляли О. Розанова, Л. Попова, О. Родченко, Е. Лсицький, В. Татлн тощо. Однак росйськ футуристи пшли значно дал вд свох попередникв. М. Гумльов визначав адамзм як «мужньо твердий ясний погляд на життя».
Балла, Дж. З 1912 року американський поет Езра Паунд активно працю в чиказькому журнал «Поезя», який познайомив свт з мажизмом у 1913 роц. Експресонзм в кно виробив сво образн технологчн засоби виразност, високу пластичну культуру, але основним результатом цього стали «фльми жахв», як Ейзенштейг вважав самознищенням здорового початку в кномистецтв. Полемка з концепцю людини з усм свтоглядом модернзму становить суть таких великих творв реалзму XX ст., як Доктор Фаустус Т. Манна, Гра в бсер Р. Гессе та н. Англо-рландський письменник Джеймс Джойс (1882-1941) прославився як творець школи потоку свдомост. Програмн символстськ акц вдбуваються в 1886 роц, коли друкуються «Сонети до Вагнера» восьми поетв (Верлен, Малларме, ль, Дюжарден та н. ), «Трактат про Слово» Р. ля та стаття Ж. Мореаса «Лтературний манфест. Елот, Ф. М. Форд, Д. Г. Лоуренс, Р. Олднгтон.
сну безлч версй прочитання роману-мфу, роману-лабринту. «Ми знайшли спосб оживити мертв слова, вмщуючи х в яскрав поетичн образи», — стверджував найталановитший з представникв мажинстсько школи Сергй сенн. З ншого боку, в роман показано вчний конфлкт мж добропорядним бюргером художником. Виникнення модернзму також не результатом д сторично закономрност. -- К., 1999), Т. Гундорова (Про Явлення слова.
Наприклад: «Убмо свтло мсяця» (1909) або «Манфест проти «Монмартра»» (1913).
Свом гаслом вони проголосили створення ново дйсност, яка совершенно реальною. Твр справля моторошне, вдлякуюче враження абсурдност всяко вйни. Втм сну й обктиваця ц вол. Вже в 1933 роц О. Мандельштам визначав акмезм як «тугу за свтовою культурою».
Славу Прустов принесла книга «В затнку двчат у розквт». Вони прагнуть створити нову дйснсть, свй неповторний свт. Раннй модернзм порива з традицями реалзму, натуралзму ХХ ст. А крм того, проходила безлч усних виступв, футуристичних вечорв.
Картина визвала справжнй шок у публки й скандал – у критикв. 1 справд, талйський декаданс не заслуговував би на увагу, якби з його впливом не прийшлось боротись багатьом талановитим письменникам. decadence -- занепад) зявився в перод занепаду реалстично доби наприкнц XIX столття у Франц.
Психологя. Сюрреалсти були дуже епатажними, протестували проти державних нституцй, сучасно цивлзац, рзних полтичних течй (комунзму, фашизму). Боччон, Дж. За допомогою мистецтва вдбуваться х нтутивне осягнення крзь зовншн покрови.
Поряд з мфом, як його молодша сестра, розташувалася казка. Естетичн принципи абстракцонзму виклав основоположник цього напряму росйський художник В. Кандинський (18661511944) у книз «Про духовне в мистецтв» (1911). ншою причиною появи модернзму називають демократизацю суспльного життя наприкнц столття. набува поширення масова культура, розрахована на доступний, занижений рвень сприйняття.
Вони були вперше реалзован в фльмах «Одержимсть» Л. Всконт «Дти дивляться на нас» В. де Ска. закрпився за нереалстичними течями явищами в лтератур мистецтв. Журналсти письменники виявляли виразки великих мст США. Арп), Голланд (Тео ван Десбург), Нью-Йорку (Марсель Дюшан, Франсис Пкабя, Ман Рей) у Франц зявилися близьк м по духу журнали «Сик» («Sic») П. А. Бро «Северо-юг» («Nord-sud») П. Реверд.
Макинтош в Шотландии, Ф. О. Псля виходу з увязнення Малевич-художник повертаться до предметност («Двчата в пол», «Снокс»), але не до реалзму. Вн же разом з В. Незвалом дав йому цю назву. флософ утверджував невгамовний непоправний хаос життя, тому що понад усм буттям, за його словами пану свтова несвдома воля, невблаганна зла. Експресонзм мав тенденцю до увиразнення якихось явищ, виражав рзн емоцйн стани людини, настро жаху, вдчаю, безсилля.
У живопис до експресонств зазвичай зараховують Ван-Гога, з найбльшою пдставою, – Е. Кирхнера («Американськ танцвники»), О. Кокошку («Етюд пером», «Портрет Вальдена»), Мунка, Марка, Пехштейна, в картинах яких ясно вдчумо графчний скелет, контур сприйматься як головний елемент композиц, а колрну пляму створю рзкий емоцйний акцент.
В епчних псах Б. Брехта робляться велик узагальнення. Композиця «Квти, фрукти, панно «Танець»» була створена художником у 1909 р. У композиц А. Матсса нема живописця, але його присутнсть, його дух матералзован всм стром перетвореного майстром свту. -- вано-Франквськ, 1998), М. Моклиця (Модернзм у творчост письменникв XX столття. Отже, знання про минуле мистецтво да нам не менше, нж наука.
Художник, по В. Канднському, «слуга вищих цлей», яка за допомогою кист олвця створю «вбрацю» душ, залучаючи до «Духу музики», Великого Космосу прийдешнього Духовного царства. Так, наприклад, на картин «Заборонене зображення» (1937) вдображена людина, яка стоть спиною до глядача вигляда в дзеркало, але вддзеркалення в дзеркал при цьому показу його потилицю спину, тобто те, що вн бачити не може що доступно лише тому, хто спостерга за ним.
На думку Д. Обломвського, «Мореас, Жамм, Кан, Ле Кардонель та нш учасники символстського руху 80—90-х рокв не були великими та оригнальними поетами, вони не зумли сказати свого слова в поез, внести в не цлковито новий змст, а були лише епгонами, наслдувачами Бодлера, Верлена, Рембо, раннього Малларме». Це вн першим вивв в свох творах образ «людини д» – солдата, чиновника, мсонера. Щоб зрозумти написане автором, треба знати вс, чи хоча б основн мистецьк надбання людства. Гюльзенбек, Георг Гросс, Рауль Хаусманн), Ганновер (Курт Швттерс), Кельне (Х.
До цього квартету слд додати також Лотреамо-на (псевдонм здора Дюкасса, автора «Псень Мальдорора»). мпресонзмsion — враження) — художнй напрям, заснований на принцип безпосередню. Пд кнець Першо свтово вйни у Швейцар виник дадазм.
Цих письменникв називали «втраченим поколнням» (Г. Такою була лрична опозиця письменника тало Звево, який протиставив в «Самопзнанн Дзено» людянсть активного духовного життя нелюдяност бездуховно енерг. вд дйсност, неприйняття реалй. Але не лише сторики вдтворюють образ минувшини. Артур Шопенгауер (1788-1860) – нмецький флософ-деалст.
А. Шенберг в мелодекламац «Мсячний Про» (1912), опер «Мойсей Арон», музичнй драм «Щаслива рука» вперше в музичнй стор вводить нотований спв-декламацю, натуралстичн вигуки, рзк перепади звучност. Якщо у когось виникне потреба взнати, в чому полягають особливост сльського населення Польщ, то вн про це взна бльше з романа Владислава Реймонта «Мужики», а не з класично роботи Томаса Знаненського «Польськ селяни». Присутн в картин певна комчнсть свтосприйняття художника. Такий безпредметний живопис велико уваги надавав семантиц кольорв. Футуризм з його прославлянням вйни як «ггна миру», з культом сильного кулака агрес доввся, що називаться, «к двору».
Термн (вд франц. "образ") – течя, яка спричинила появу росйського мажинзму. Назва роману – «Контрапункт», тобто вид багатоголосся, що оснований на одночасному поднанн розвитков ряду мелодй. Цей напрям у мистецтв живопису К. Малевич назвав супрематизмом (вд лат. Постмодерна нтерпретаця.
Засновником цього напряму талйський поет Ф. Марнетт, автор «Манфесту футуризму» (1909). Вони рзко виступали проти натуралзму. Проте його колега соратник К. Юнг пшов ще дал ввв у психологю поняття «колективного несвдомого» – глибинного шару психки. За сво коротке, замкнене (через хворобу) в чотирьох стнах, життя М. Пруст створив низку романв, як були обднан фабулою, оповдачем героями пд назвою «В пошуках втраченого часу». В широком смысле модернизм — «другое искусство», главной целью которого является создание оригинальных произведений, основанных на внутренней свободе и особом видении мира автором и несущих новые выразительные средства изобразительного языка.
Метод виявля типологчн риси, демонстру сутнсть явища, вн стрижень, вертикаль (парадигма) лтературного процесу. Символзм дуже вплинув на вибр сюжетв та х тлумачення в модернзм. Тут К. Малевич створю групу «Уновис» («Утвердители нового искусства»), обднавши свох однодумцв. Достовського, Ш. Бодлера, Е. Бронте, Е. Сведенборга, Г. бсена н. ), перспективно, залишаючи поле для експериментв в майбутньому (постмодерн).
Стиль «модерну» виник як реакця на еклектизм мляве копювання сторичних стилв минулого. Виникнувши в кнц XIX ст., у першй половин XX ст. Австрйський лкар Згмунд Фрейд (1856-1939) був автором теор методу психоаналзу. в лтератур виникло багато напрямкв. Фантастичн романи Г. Уелса сповнен генальних соцально-флософських передбачень. Його твори вдрзнялися вишуканим малюнком екзотичним орнаментом.
«Прекрасн, але приречен» – другий роман Ф. Скотта Фцджеральда, який продовжував тему «втраченого поколння», одну з основних у творчост цього письменника. Шехтель в России). Фрейда, тому його творам властив зображення галюцинацй, марень, психчних вдхилень.
Одна з найвдомших картин С. Дал – «Тамна вечеря». Самостйним внеском мажинств у лтературу був, на думку В. Брюсова, хнй принцип необхдност для поета «органзувати» лад образв. Теоретичне оформлення дадазма вдбулося в 1918 р., коли Т. Тцара опублкував перший Манфест Дада (Manifeste Dada 1918) за ним послдувало ще шсть. 1), «Музика») властив життстверднсть, оспвування молодост грац.
диним законом мистецтва вони вважають «виявлення життя через образ та ритмку образв». У твор йдеться про чумний табр, де складаться особливий спосб життя. Флософя А. Камю рунтуться на пошуку сенсу людського снування в царин морал. За цим напрямом, вважали символсти, нема майбутнього: С. Малларме зазначав, що натуралзм загине, коли припиниться дяльнсть Е. Золя ( пророцтво це загалом збулося). диною метою лтератури, за словами Стефана Малларме, не називати предмет, а «натякнути» на нього.
-- Луцьк, 1999, Модернзм як структура. Одню з спроб «врятувати» рух «поез образв» стала органзаця Е. Паундом ново теч — вортицизму (вд лат. Зрлий модернзм складаться в 10-х роках ХХ ст.
У документально-публцистичнй книз «Кати» (1926) викривав фашистський терор у балканських кранах. Як вс романи письменника, цей теж може розглядатися, як «роман освти», сторя формування молодо людини, яка росте. Перший ззд радянських письменникв, що вдбувся в Москв у серпн 1934 р., проголосив головним методом художньо творчост соцалстичний реалзм.
Графчнсть, культ чисто лн— характерна особливсть модернзму, це не випадково. Приведен в рух талантом митця, вони, як клавш, вдаряють по струнах людсько душ. На його творчсть вплинула теоря психоаналзу 3.
Перша строфа частково пдтверджу подбне очкування. Росйський художник, поляк за походженням К. Малевич (1878 – 1935), який народився у Кив, став засновником супрематизму – одного з напрямв абстракцонзму, програмним твором цього напряму стала його картина «Чорний квадрат» (1913). Геометричн обми будвель обумовлен х функцю конструкцю в архтектурнй композиц.
Супрематисти прагнуть знайти досконалу форму, яка, у поднанн з кольором, знаковою. vortex — вихор, вир) в 1914—1915 роках. E. Гюм). На початку 1910-х рокв футуризм виника в Рос. Нова краса, проголошена ними, позбавлена гармон ясност. Врубель — Демон звержений).
Гостр соцальн конфлкти 30-х рокв вдобразив у свох творах талановитий Томас Вулф. Конструктивзм був близький до пошукв нмецьких функцоналств, як в 1919 р. у Веймар вдкрили Вище художньо-промислове училище – Баухауз. Символзм як сформований лтературний напрям почина свою сторю з 1880 року, коли Стефан Малларме започаткову лтературний салон (так зван «ввторки» Малларме), в якому беруть участь молод поети Р. ль, Г. Кан, А. де Рень, П. Кяр, Е. Мкаель, Ф. Вл-рффен.
Мопассану, M. Прусту норвезькому авторов К. Гамсуну, англйцям О. Уайльду, Дж. Останн десятилття XX ст. вищих закладв освти. У свох критичних статтях («Лтература життя», «Створення характеру в лтератур») вдстоював принципи реалзму, критикував модернстськ теч. Еволюця творчост ДАнунцо весь час йшла по лн вдмови вд естетизму.
Доля сама вибира виконавцв власних вирокв. для студ. Варто звернути вашу увагу на найталановитшого серед них – Р. Кплнга. Автор змальову занепад могутньо англйсько буржуазно родини на фон суспльно-сторичних подй. Це залежить також вд митцв, вд мистецтва культури.
Народження постмодернзму повязане з кризовим явищами в захдному суспльств: так званою «холодною вйною», наростанням гонки озбронь, американською вйною у Втнам, боротьбою трудящих за сво права, молоджними рухами, екологчними катастрофами, що в останн десятилття постйно супроводжують науково-технчний прогрес (Чорнобильська катастрофа, зменшення озонового шару, глобальне потеплння тощо). Клмт — Соломя, Юдф) або, навпаки, фризоподбн (М.
Автор не осуджу жодного з них. К. Дебюсс (18621511918), основоположник цього напряму, один з найбльших майстрв французько свтово музики на рубеж XIX151XX ст., вважав, що саме краса природи здатна збудити творчу фантазю композитора. В середин 20-х рр. В узком смысле модерн обозначает только одно направление в искусстве. Кричуще «Я» художника витсня факт «зображення» замнються «виразом».
Бльш того, вн не помчав навть людей поряд себе. У пейзажах На балкон Таруса, Кущ лщини, Осння псня вн шука в природ екввалент свом переживанням. Модернсти свдомо роблять свою творчсть антидемократичною, елтарною. Це, -- як зауважив В. Пахаренко, -- негативно позначилося на художньому, естетичному рвн творв (зокрема у вана Франка, Лес Укранки, Олеся, Вороного, Володимира Сосюри, Олени Телги, Василя Симоненка) проте й увиразнювало актуальнсть, величезне значення авторитет укранського модерного письменства в житт нац, не давало йому (письменству) змзернти, перетворитися лише на розвагу. Другим основоположником «поетичного реалзму» був Аполлнер.
Саррот, А. Роб-Грй, М. Бютор, К. Симон та н. ) вдтворювали розрвану свдомсть особи, стан почуттв та вражень. були Анатоль Франс (18441511924), Ромен Роллан (18661511944), Анр Барбюс (18731511935). Вони в нього так ж реальн, як морськ хвил та лсове злля, серед яких вони мешкають. посб. Його нцаторами були студенти архтектори Е. Кирхнер, Ф. Брейль, Е. Хеккель, К. Шмдт-Ротлуфф н., що обдналися в 1905 р. в Дрездене в групу «Мст». Цей цикл монолтним «плином свдомост».
Як бачимо, прорив несвдомого вдбувся в сфер мистецтва. У футуризм, дадазм, «театр абсурду» монтаж виступа як засб пзнання свту: створюючи абсурдний образ, вн наочно показу обрис безглуздого свту. Рльке, Г. Аполлнера, Т. -С. У роки Першо Свтово вйни головною темою був смливий антивонний протест. Символ беззмстовност, безглуздост, «напрямок лтератури, який займався беззмстовними речами», – так пояснюють французьк тлумачн словники дадазм, породження нтелгенц.
Цей прийом застосували й реалсти XIX столття (Франко, Стендаль, Достовський, Толстой), навть «соцреалсти» («Прогулянка мертвих двчат» А. Зегерс). Усвдомлення письменником власних емоцйних конфлктв – шлях до одужання душ й свту. Процес модернстсько творчост, зазначав Д. Затонськйй, « процесом перетворення реальних явищ, подй, проблем на доми, символи, знаки — тобто абстрактн форми, що не вдображають дйсност, а лише символчно моделюють, створюють дещо подбне до адекватного й душевного настрою». Лдером талйського модернзму був найвизначнший письменник ц крани Г. ДАнунцо.
В книге «Язык архитектуры постмодернизма» он отмечал, что хотя само это слово и применялось в американской литературной критике 60—70-х годов для обозначения ультрамодернистских литературных экспериментов, автор придал ему принципиально иной смысл. Укранськ, за винятком молодомузвцв неокласикв, заангажован нацональними питаннями.
На основ доктрини символзму у Франц розвинулась творчсть таких художникв, як Пюв де Шаван та Одилон Редон. В. Борисов – Мусатов посда особливе мсце в росйському мистецтв столть. Тут набирав силу нацоналстичний рух, що пзнше привв до встановлення фашизму. мистецтво, яке бажало зберегти себе, теж ставало в опозицю до фашизму.
Вони першими висловили занепад, що насувався, мовою лрики. У природ вдсутн лн як так. Особливо скандальною виявилася «манфестаця Дада» в паризькому Будинку Творчост в березн 1920 р. Футуризм – (вд латин. «Вн вдрива людину вд повсякденно обстановки. Поряд з термном модернзм нердко використовуться також термн авангардизм (або просто авангард). Визначними французькими прозаками першо половини XX ст.
Все – дадазм. «Просто в повнй прямй вдповдност до важливших принципв мпресонзму, — поясню дослдник, — сво де та теор художники не оформлювали та не обнародували». Модернсти виявляють бльше зацкавлення унверсальним, культурно-сторично далеким, нж реальним. Визначення, пдхоплене Матссом, прижилося.
«Потк свдомост» безпосередньо вдтворю процес внутршнього мовлення персонажа (його також називають «внутршнм монологом»), вербальними засобами зображаються його синтаксично ненормован переживання, роздуми, спогади. Объявленным «началом» постмодернизма считают статью Лесли Фидлера, 1969, «Пересекайте границу, засыпайте рвы», демонстративно опубликованную в журнале Playboy. Пен-клуб як мжнародне обднання письменникв ма свй центр в Лондон.
1), «Музика») властив життстверднсть, оспвування молодост грац. Може передчуття власно ранньо смерт вже тод гнтили цього високоталановитого письменника. Псля «лтератури под», (якою художня проза була в XIX столтт), на думку Г. Стайн, в XX столтт повинен прийти «роман стану».
Модернзм проголошував самоцннсть творв мистецтва поза всяким звязком з життям. Новий рух швидко вийшов за меж Швейцар дадастськие групи виникли в Берлн (Р. На перше мсце вони висували нтуцю, яка мала проникати в тамничу сутнсть буття. Дйство, розгруване на сцен, набува характеру притч. Справд, в багатьох вдношеннях раннй укранський модернзм розвивався як нетиповий (з погляду захдновропейських уявлень) варант ново естетики, зазнаючи впливу соцокультурних обставин провнцйно Украни (суттво вдмнних, одначе, в австро-угорськй Галичин та пдросйськй Схднй Укран).
Модернсти заперечували й методи натуралзму з його конкретнстю та фактографчнстю, для них головне -- знайти узагальнену глибинну сутнсть. «Поезя Верлена, — зазнача Г. Косков, — мпресонстична тому, що, руйнуючи меж мж субктивним та обктивним, духом плоттю, високим низьким, вдмовляючись вд рацонально-морального вдношення до дйсност, вона цлковито вддаться фксац безпосереднх, миттвих вражень, душа" й пейзаж" однаково втрачають визначенсть, розмита лня почина панувати над чтким контуром, вдтнок — над однотоннстю кольору, а свтлотнь — над свтлом тнню». В таком случае его название берут в кавычки. Мурра, Дж.
Модернзм в Укран протистояв народницькй, хутрськй лтератур, заперечував традицйнсть канончнсть, згдно з кращими зразками свтового модернзму. У творах лвого «активстського» крила експресонзму з незаперечною правдою особистого свдоцтва передана характерна межа часу – зткнення «кнця» «початку», неминучост краху старого свту, оновлююче дихання революц. Цла група блискучих письменникв Англ розвивала модернстськ напрямки в лтератур. Боччон, Дж. Модернзм ставить соб за мету бути «мистецтвом для митцв, а не для мас людей. культура модернзму тяжла до абстракц (вд лат.
сну думка, що художнй твр може виконати функцю наукового дослдження (П. Народження постмодернзму повязане з кризовим явищами в захдному суспльств: так званою «холодною вйною», наростанням гонки озбронь, американською вйною у Втнам, боротьбою трудящих за сво права, молоджними рухами, екологчними катастрофами, що в останн десятилття постйно супроводжують науково-технчний прогрес (Чорнобильська катастрофа, зменшення озонового шару, глобальне потеплння тощо). Споры продолжались, доказать свою правоту никому не удавалось. Нердко монтаж тсно повязаний з прийомом внутршнього монологу. Флософським пдрунтям цього напряму фрейдизм.
Представники цього напряму вважають, що крм реального снування, людина ма ще й «екзистенцю» 151 духовне снування. cubisme, вд cube 151 куб) 151 напрям, представники якого зображували дйснсть у вигляд комбнацй геометричних форм (куба, кул, цилндра, конуса тощо) та деформованих фгур. Футуризм вдмовляться вд художньо спадщини («Ми вщент рознесемо вс музе, бблотеки»), протиставля старй культур нову антикультуру («Стара лтература оспвувала лнощ думки, захоплення й бездяльнсть. При цьому сама музична композиця створювалася шляхом запису на плвку рзних шумв, звукв природи, людського голосу, а потм все це монтувалося, використовуючи накладення, прискорення чи уповльнення плвки, прокручування у зворотному порядку (П. М. Моклиця видля у вивченн модернзму три етапи.
Так назвав його учасникв Т. Драйзер. Горо-децький) та укрансько культури й побуту (В. Заперечували символсти й реалзм, який, за висловом В. Брюсова, «перетворив мистецтво на просте вдображення життя». Символзм передував модернзму, живив його, але не завжди втлювався в його формах. не випадково в Нмеччин Австр явища лтератури кнця ХХ столття обднували пд спльною назвою. Засновник руху Флппо Томмазо Марнетт, талйський поет, опублкував перший манфест футуризму на сторнках паризького журналу «Фгаро» в лютому 1909 р. Програм манфести у футуриств було дуже багато – значно бльше, чим творчих досягнень.
Для модерна характерн гнучк текуч лн, стилзований рослинний узор. Втм, принцип цей не для модернзму абсолютним.
датних французьких поетв Поля Верлена та Артюра Рембо, що припада на 60 — 70-т роки. ндивдуалзм модернстський – явища принципово рзн. Сюрреалсти повнстю пдтримували думку про вплив пдсвдомого на життя кожно людини. Укранський варант модернзму був досить свордним мав сво особливост. Перш модернсти – це люди, що жили в кнц XIX в., вирощен загальною кризою вропейсько культури. Вн ма той же корнь, що слово «мода», нердко уживаться в значенн «Нове мистецтво», «сучасне мистецтво». У 1922 р. К. Малевич очолю нститут художньо культури в Петроград, але де художника не могли втлюватися за умов, коли мистецтво, «стало частиною загальнопролетарсько справи» 151 за словами В. Ленна.
Вустами героя свого роману «Свтло погасло» Кплнг сформулював тезу, за якою у «всякого на одну вдалу роботу приходиться не менше чотирьох невдалих. Поетам, письменникам, композиторам, художникам належить роль тлумачв подй. сторико-куль-турн, релгйн, лтературн ремнсценц — одна з головних ознак акместсько поез.
ванов оспвував мстичний анархзм. Основоположником цього напряму став Арнольд Шенберг (18741511951)151 австрйський композитор, диригент, педагог. Джерелом творчост сюрреалсти вважали не реальну дяльнсть, а пдсвдомсть. Ю. Ковалв та. передували остаточному формуванню модернзму як нового культурного напряму (символзм, мпресонзм, неоромантизм). У лтературних творах експресонств були вдсутн жив характери. Не випадково його провсником став один з найглибших художникв рубежу XIX XX сс. Одилону Редону, художнику з багатою уявою, щирому й витонченому, меланхолчно-мрйливому, належать загадков твори: Кулясте око, що висить над землею, нби повтряна куля, Крилата голова над водами, Чудовисько, що лта, Болотна квтка з людським обличчям. Багато як з творв Вулфа мають автобографчний характер.
Схд сонця» («Impression. Дискурся раннього укранського модернзму. У творах кубств переважа коричнева, темно-зелена, сра кольорова гама. Вони органзовували шокуюч виставки, ставили епатрующие буржуазну публку спектакл, як, наприклад, «Газове серце» (Coeur gaz) «Бородате серце» (Coeur barbe) Т. Тцара, проводили провокацйн «фестивал», що часто супроводжувалися колотнечами. Ця яксть модернзму також повязана з його орнтуванням на природний свт.
Художник бачив свт, який втратив сенс, вкрай безглуздими здавалися йому основи морал. У 20-х pp. Творчсть К. Дебюсс (композитора, диригента) справила великий вплив на сучасникв. Винятком з «антидемократичного» правила може слугувати теоря творча практика унанмств та експресонств. У свому антимлтаристському бунт дадасти апелювали до Вйськових листв Жака Ваше (1896-1919), що розповв про огидне лице вйни вони ходили в рукописах були опублкован тльки в 1920 р., псля самогубства х автора.
На меж столть простежуться творчий синтез можливостей музики та живопису в лтератур. Зявилась вона в Англ напередодн першо свтово вйни проснувала до середини 20-х рокв. Нмецьк експресонсти для найбльшого «виразу» почали використовувати спрощен, примтивн пдкреслено груб форми. Вона результатом звязку несоднмого: високого низького.
Ц поняття треба розрзняти. Втм, поети-акмести були занадто яскравими творчими ндивдуальностями, щоб умститися в тсних межах теч, те тльки й робити, що «люструвати» на практиц теоретичн засади руху. був футуризм (лат. Як технка письма потк свдомост явля собою алогчний внутршнй монолог, що вдтворю хаос думок переживань, найменш рухи свдомост. Його романи «Вогонь» (1916) та «Яснсть» (1919) викривали мпералстичну вйну, показували наростання соцального невдоволення серед солдат.
У цьому план З. Фрейд розгляда мистецтво як засб психчного лкування кожно окремо особистост та суспльства взагал. Його картини, написан на сюжети легенд мфв (Соломя, Галатея, Цар Давид тощо), нтерпретован мстично, забарвлен його багатою фантазю, наповнен вигадливими, прискпливо намальованими деталями. Для мпресонстичних творв характерн субктивнсть зображення, пдкреслений лризм, використання тропв (метафор, ептетв, символв тощо), як створюють певний настрй, посилюють асоцативнсть почуттв вражень. Влада всляко золювала письменника вд дйсност, занурювала в нформацйну пустоту, нвелювала його творчий стиль.
Вднин соцалстична держава розповсюджувала свй контроль на творчсть. мпресонсти досить точно виражали цей головний принцип напряму. Засновником цього напряму талйський поет Ф. Марнетт, автор «Манфесту футуризму» (1909). Останн десятилття XX ст.
Панно «Танець» – найважливший елемент композиц. А в 1877 роц група художникв (К.
Модернзм створю власн мфи, твори його нердко перетворюються на мфологеми. Близькими естетам були «неоромантики» Р. Л. Ственсон («Острв скарбв», «Дивна сторя доктора Джекля мстера Хайда») Джозеф Конрад («Лорд Джм», «Тайфун», «Ностромо»). Псля закриття ц установи нацистською владою бльшсть його дячв емгрувала до США.
Майстри модернзму намагалися задовольнити масову художню свдомсть. А тепер це вдкрили для нас австрйськ вчен-психологи. У мистецтв футуристи використовували принципи кубзму супрематизму (кубофутуризм), у лтератур взяли курс на агтацю пропаганду дей нового суспльства простими та доступними творами.
тецтва». Вони не служать «деалам вльного суспльства», та попри все справжнми носями добра мужност. Не випадково в живопису модернзму використовуються полотна витягнутого формату (Г. На вершинах соцалстичного реалзму писались взамозамнюван твори.
де супрематизму подляли О. Розанова, Л. Попова, О. Родченко, Е. Лсицький, В. Татлн тощо. Головною у творчост митцв ста естетична проблематика. Взагал-то це аутсайдери, маргнали, люди з узбччя соцального життя. "Що жахлившим ста свт, то абстрактншим ста мистецтво", – писав художник П. Кле. Представители «модерна» использовали новые технико-конструктивные средства, свободную планировку, своеобразный архитектурный декор для создания необычных, подчеркнуто индивидуализированных зданий (X. Нарбут), екзотики Китаю та Африки (М.
Згодом це стало правилом для новтньо австрйсько лтератури. Дадазм пдда сумнву все. У другй половин XX ст. Шнцлер, Г. Гофмансталь).
Роб-рй, Н. Саррот, М. Бютор). В Италии его называли растительным стилем или «либерти», в Великобритании — стилем «модерн», в Испании — модернизмом, в Бельгии — стилем Велде, в Австрии — сецессионом, в Германии — югендстилем. Проте пзнати дйснсть — означа для експресонств «подолати» за рахунок визволення емоцйно енерг «субкта». У такому раз його назву беруть в лапки. Для свтла — блий папр, для темряви — чорна туш жодних напвтонв.
«Модерн» (фр. При цьому рзними напрямками цл завдання мистецтва розумлися по-рзному. Вдкинувши естетику романтизму, вн демонструе в свой творчост розрвансть, хаос, розчарування. Вд них вяло споком та душевною рвновагою. Символ, за словами Ф. Сологуба, здатен перетворити «брутальне й бдне» життя на «солодку легенду», яка цьому життю протистоть.
Читачев були запропонован психологчн та флософськ концепц. Футуристи (У. Модернизм (авангардизм) связан с отходом культуры от реализма, с провозглашением независимости искусства от действительности. Росйський художник, поляк за походженням К. Малевич (18781511935), який народився у Кив, став засновником супрематизму 151 одного з напрямв абстракцонзму, програмним твором цього напряму стала його картина «Чорний квадрат» (1913).
Так, темою «Будденброкв» Томаса Манна крах розпад торгово династ, як викликан не зовншнми причинами, а чисто психологчними факторами. Сучаснсть часто зображалася як грандозний хд людства до свтла. Вони ж загрожували кулею останнм символстам акместам.
Стравинський), театр (А. Картина «Передчуття громадянсько вйни» (1936) закнчена за клька мсяцв до початку громадянсько вйни в спан. Однак Е. Паунд з часом вдйшов вд мажизму, коли лдерство в нього «перехопила» Ем Лауел (пзнше Паунд менуватиме мажистську школу «емжизмом»), яка протягом 1915—1917 рокв вида ще три поетичн антолог — «Поети-мажис-ти».
Р. Роллан у роман-епопе «Жан-Крстоф» синтезував два найбльш напрями XIX ст. Вони керувалися принципом, зазнача В. Брюсов, «що вс образи повинн бути пдкореними основному стилю врша». Деяк флософи XX ст. Тут К. Малевич створю групу «Уновис» («Утвердители нового искусства»), обднавши свох однодумцв.
Найпершим же обктом хнх нападок став футуризм (слд зазначити, що мажинсти В. Шершеневич та Р. внв у минулому й сам належали до футуриств). Модернзм унс кардинальн змни у свтовдчування та естетичн орнтац нового часу. Епчност, витриманою в композиц роману, суперечить традицйному розумнн його змст. Основним у лтератур модернзму (Дж. Творчсть радянських конструктивств (К. Мельникова, братв Веснних, М. Гнзбурга, В. Альошина) деякий час перебувала пд впливом видатного архтектора сучасност Ле Корбюзь. як вже було зазначено, суттю модернзму було звернення до колективного несвдомого.
Герберт Уелс (18661511946) розвивав жанр науково-фантастичного роману («Машина часу», «Вйна свтв»), гостро сатиричного («Острв доктора Моро»). Сюрреалств рзних кран днала дея соцального бунту. Фрейда, тому його творам властив зображення галюцинацй, марень, психчних вдхилень.
У цй ситуац виникла проблема масово культури. Творчост Вулфа притаманна занадто пильна увага до теми смерт. Тобто, письменник не менше сприя просвтництву, нж вчений. Його лдери Бретон Арагон прийшли до амбтно де, що сюрреалзм – це тотальний революцйний рух, повязаний з деями комунзму сторичного матералзму.
«Бачити, вдчувати, виражати — в цьому все мистецтво», — проголошували Едмон Жюль онкури. «Передовими явищами» сучасно м лтератури було «знищення всього старого», «введення леннзму в мистецтво» «побудова комунзму в культур». Митець занурються у свт сво фантазй, щоб знайти там насолоду. Цей прийом знаходить найбльше вдображення в архтектур та декоративно-прикладному мистецтв.
Експресонсти головним вважали вдображення субктивних уявлень автора, тяжли до ррацональност, загострено емоцйност, що призводило до рзких кольорових контраств, геометрично спрощених форм, деформацй зображуваного, пдкреслення предметв чткими контурами графчних чорних лнй («Група художникв» Е. Крхнера, «Втрильн човни в гаван» Е. Хеккеля). XX ст. Звертаючись до першоджерел цлсно-поетичного сприйняття свту в мф, ц, минулому, майстри модернзму шукали закони художнього перевтлення реальност. Лня набула вражаючо сили. Справжня сутнсть людини, стверджував вн, не в зовншньому житт вчинках, а в житт внутршньо, емоцйно та ррацонально, не пдкоряться законам логки. Саме вони виявили в тайниках власно свдомост його ознаки. Протилежними реалзму за змстом формою були так напрямки, як натуралзм творцв «лтератури трущоб» Дж. Аннен-ський, К. Бальмонт.
Широко використовують цей прийом представники французького «нового роману» (А. Термн «модернзм» походить вд французького слова «modernizme» (вд латв. Наприклад, пса «Кавказьке крейдяне коло» не сприйматься як розповдь про под у екзотичнй мсцевост, вддаленй вд Захдно вропи, а як «. Класик англйсько лтератури Джон олсуорс (18671511933) у свох творах засудив лицемрство егозм аристократичного суспльства, критикував англйську колональну полтику.
Таким був Лудж Пранделло, який прославився своми новелами, драмами романами («Шсть персонажв в пошуках автора», «Сьогодн ми мпровзумо», «Покйний Матта Паскаль» та н. ). Вони вдкинули традиц реалстично лтератури, мову, поетичну технку. П. Сезанн та н. ) в музиц (Рхард Штраус), щоб незабаром перейти в лтературу. Вн заснований на поднанн рзнордних тем, фрагментв, образв. У подбних художнх претензях ще оживав дух романтично утоп.
Стайн). Теоретик абстрактного мистецтва Мшель Сейфор так визначав цей напрямок: «Я називаю абстрактним усляке мистецтво, яке не мстить някого нагадування, някого уявлення про реальнсть». Дйсно, саме Бодлер, Верден, Рембо, Малларме становлять славу й гордсть французького символзму, його основне ядро.
Людина ма бути лише людиною. ». В основному ж французький символзм виявив себе в поез. Ольбрх в Австр, А. Гауд в спан, Ч. Р. Крм цього, талйськ авангардисти оспвують вйну як «ггну свту».
У 1926 1928 рр. Джойса та А. Блого, Г. Мейрнка та В. Хлбникова, Т. С. Елота та. Найсуттвшими положеннями флософ модернзму : визнання глухого кута, в якому опинилося людство внаслдок бурхливого розвитку цивлзац криза та переоцнка традицйних цнностей поглядв на свт складнощ та суперечливсть взамин людини навколишнього свту (свт або непзнаний, або пзнаться лише нтутивно, несвдомо) визнання самотност людини, вдчуженост вд свту, замкненутост в кол свох фантазй, як у "Башт з слоново кстки" глобалзаця та нтернацоналзаця культурних процесв, що призводить до втрати нацональних традицй техноцентризм, техноморфзм (одухотворення технки) та х перевага над антропоцентризмом. Дана течя припуска конкретизацю загальних, абстрактних дей в геометричних формах.
Символ повязу земне та емпричне з вчним, з глибинами душ, з ншими свтами. Найбльш яскравим прикладом модернзму в лтератур роман американського письменника Вльяма Фолкнера пд назвою Шум лють. Цей напрямок у мистецтв виник на початку XX ст., насамперед, у живопис.
Письменник Ш. Морс у статт Лтература сьогодншнього дня (1889) зазначав, що характерною ознакою сучасного мистецтва синтетичнсть: воно намагаться показати цлсну людину засобами цлсного мистецтва, а всесвтнй естетичний синтез – спроба повернути свтов втрачен гармоню, днсть, красу. Модернзм в лтератур прийшов на змну усталеним класичним канонам розповд. Першою художньою течю, яка збагатила культуру XX сторччя, був фовзм. Гердера Г. Лессинга. abstraktio – вдвернення). Яскравим прикладом цього твори Франца Кафки. Саме таке мистецтво натяку, «абсолютне володння цим танством», створю символ.
Першою такою обктивацю свт дей, другою – матеральний свт. Виника краса для бдних, що несе в соб багато ознак велико краси стилю. Художник М. Бойчук (1882-1937), поднуючи в свой творчост традиц давньоруського взантйського конопису, живопису Ренесансу та народного мистецтва, здйснив спробу створити нацональний художньо-монументальний стиль. А. Матсс вводить глядача до сво майстерн, приковуючи його увагу до великого панно «Танець», установленому на мольберт. Найвдомшим представником цього напряму був Сальвадор Дал (19041511990), спанець за походженням. На початку XX в. у Герман виник рух проти академзму, що панував в живопис.
Роботи художникв вирзнялися повною вдсутнстю сюжету композиц. Елот. Ще його називають «романом виховання», «романом розвитку». У футуризм, дадазм, «театр абсурду» монтаж виступа як засб пзнання свту: створюючи абсурдний образ, вн наочно показу обрис безглуздого свту. Передача руху досягалася просто без затй.
«Деклараця мажинств» починаться з констатац смерт футуризму: «Скончался младенец, горластый парень — десяти лет от роду (родился 1909 — умер 1919). Саме його естетичн теор впливали на мажистський поетичний рух. У стор мистецтва абстрагуюча тенденця присутня постйно.
Мфотворчими твори Дж. Проте, романтичний ндивдуалзм XVIIIс. Прац ля (з передмовою самого Малларме) та Мореаса стають першими манфестами напряму.
За одних тльки «Дублнцв» вн заслуговував мсця серед класикв. У другий перод вивчення, а точнше боротьби з модернзмом (1930 1980 pp. ), радянськ дослдники викривають його за антиреалзм, нехтування соцальними проблемами, естетство (мистецтво заради мистецтва), егоцентризм, мстику, деалзм. мажизм (англ. У час Друго свтово вйни та пслявонний час у свтовй лтератур виника екзистенцалзм. Тод ж розпочинаться творчсть Малларме.
Поетика мпресонзму знаходить сво мсце в укранськй лтератур. Гумльов). В 1891 роц сталося його «офцйне визнання» — в цьому роц увагу всього Парижа привернув влаштований з приводу публкац поетично збрки Жана Мореаса банкет, на якому головував С. Малларме в оточенн лтературно-мистецько елти.
На вдмну вд класичного реалзму модернзм яскравше проявив себе не в проз, а в поез. Наприклад, в творчост Тулуза-Лотрека, особливо в його плакатах та афшах «мова модерну» досить вдчутна, одначе з символзмом у Лотрека нема нчого спльного. ншим популярним художнм прийомом модернзму монтаж, що прийшов у лтературу з кномистецтва (фльми С. Ейзенштейна). Гертруда Стайн небезпдставно вважалась лдером модернзму в США. Издох футуризм. До початку XX ст. Футуристи обожнювали технку, натомсть людськ проблеми цкавили х менше.
Шебнерг, А. Берг) експресонсти виходять за меж ладу, мелод, шукають створюють нов звуков системи (атональнсть). Розвиток абстрактного мистецтва був вдображенням тенденц вдчуження митця XX ст. Джерелом творчост сюрреалсти вважали не реальну дяльнсть, а пдсвдомсть. Зрозумло, що мпресонсти орнтуються саме на почуття, а не на розум. Кожне мистецтво, яке, за словами Оскара Уайльда, «одночасно поверхнею та символом», «нчого не виража, окрм самого себе».
Проте «Фовзм був спробою повернути живопису первинну силу перебороти вишуканий естетизм кнця столття, хистксть форм, душевне сумяття художникв, вдихнути в мистецтво молодсть здоровя, збльшити силу його впливу, прискорити темп цим надати йому сучасного вдчуття життя». Хоча певною мрою кокетувала з декадансом Зинаща Гппус. Тут даться взнаки втомленсть мистецтва нби самим собою. Естафету в М. Вороного прийняла група галицьких письменникв «Молода муза» (П. Такий сюжет бльшост картин Магртта.
Напрям показу, як ц типологчн риси реалзуються у нацональному контекст, стиль -- це його форма, горизонталь (синтагма). Утверджувалась культура, витоки яко знаходилися в глибинах ндивдуально психолог. В результат були знищен митц, народжен на початку 80-х рокв XIX ст., потм народжен в середин 90-х рокв, а потм народжен в 10-х роках XX столття (Н. Модернсти виявляють глибоку увагу до пдсвдомого у людськй психц. Засновником Пен-клубу був англйський письменник Джон Голсуорс.
(М. У цьому розумнн все навколо декоративне орнаментальне.
Його теоря абстракц – це не тльки результат наукових дослджень, а й флософя спритуалзму.
«Традицйний» реалзм для модернств— це лише один з можливих засобв вдображення свту, який не осяга справжньо реальност— ррацонально, метафзично, непзнаванно та, врешт-решт, рреально. Читателю были предложены психологические и философские концепции. Чим неправдоподбншою картина свту, тим врогдншою вона ста для модернств. фксац вражень, спостережень, спвпереживань. Вн був митцем трагчного свтовдчуття, за визначенням окремих критикв – «катастрофстом». Його живопис святковий апокалптчна одночасно.
Дослдники вдзначають мотиви давньогрецького вазопису у творах французького художника. Предмети, явища природи розумлись в модернзм завжди в символстському, мфологчному план.
Балла). В полной мере модернизм обнаружил себя в экспрессионизме и кубизме, получив дальнейшее развитие в футуризме, абстракционизме и сюрреализме, а далее, — в формах современного антинскусства (поп-арт, минимальное искусство, концептуальное искусство и др. ). Пд авангардом (авангардизмом) доцльно розумти радикальний модернзм, тобто модернзм, що доводить сво основн принципи до крайньо меж, а нод в полемчному запал навть виходить за цю межу.
Модернсти протиставили реальност новостворений ними свт, що сну лише в душ та деях, але ма сво закони, як необхдно усвдомити. Автор надлив свого героя такими якостями, як полтичний досвд, соцальний деалзм, винахдлива практичнсть. Французьк кубсти та росйськ кубофутуристи були тсно повязан з маляра-ми-кубстами, як намагалися епатувати, вразити обивателв рзкстю фарб незвичнстю змсту: вони розкладали зображуване на найпростш геометричн елементи – куби (звдси й назва), квадрати, прямокутники, лн, цилндри, кола тощо. Одним з основоположникв цього напрямку, вдомого як «поетичний реалзм», був Блез Сандрар, поет, мандрвник, авантюрист, революцонер, солдат флософ, який все життя вболвав за простих людей жив одним з ними життям.
Л. Борхеса. Гучне вдлуння футуризму звучало в Париж, в Рос, але його деологчним центром була таля. Критик Лу Воксель, описуючи враження вд х робт, вдмтив, що статуя, що опинилася в тому ж зал, яка була виконана в стилстиц талйського Вдродження, вража свою навнстю, немов «Донателло серед диких зврв». Пен-клуб – це правозахисна органзаця, яка сну з 1921 року. Дослдники вдзначають мотиви давньогрецького вазопису у творах французького художника.
Усе лише грою лнй, площин, кольорв, але воно не матеральне в розумнн обмно наповненост. Це положення пдтверджуться низкою фактв. Звдси й тематика хнх поетичних творв: природа, предмети, ефемерн почуття та емоц.
Вони демонстрували «нстинктивне перебльшення форми в плотському сприйнятт, мпульсно переносиме на площину». Пд впливом мпресонзму в живопис згодом зявляться мпресонзм у скульптур (О. Футуристи спвали гмни технчному прогресов, мсту, машинам, моторам, пропелерам, "механчнй" крас, наголошували на необхдност створення ново людини, гдно сво доби технки, людини нового складу душ. «Кожне мистецтво по сут символчне», — гадав Андрй Блий. До символств належав також польський поет Болеслав Лесьмян, з художнми принципами символзму спввдносяться окрем твори нмецького драматурга Герхарта Гауптмана, англйського письменника Оскара Уайльда, пзнього Генрка бсена.
Флософя. Фрейд (1856 – 1939) вдкрив пдсвдоме як самостйну, незалежну вд свдомост основу людсько душ. Нердко монтаж тсно повязаний з прийомом внутршнього монологу. XX столття до сьогодення найчастше називають постмодернзмом. Навть друг художника – Ж. Брак (Португалець з гтарою), який також стояв у витоквкубзму, сказав: Мабуть Пкассо ковтнув пального, а видихнув на мольберт полумя. Псля органзац персонально виставки в Нмеччин К. Малевич був арештований.
Але М. Моклиця вважа, що антиреалзм модернств аж няк не варто вважати негативною рисою. За Юнгом, психка не похдною вд чогось, навпаки, вона первинна визнача буття людини. Протягом усього XX ст. Вдомий твр Гюнтера Юнкера «Танцвники», що змнювався на очах публки в результат руху. Особливстю колективного несвдомого його унверсальнсть – спльнсть для всх людей.
На думку митця, ус зусилля потрбно зосередити на кольор, форм, фактур, рус. Абстракцонсти (лат. Розкрити тамницю свдомост в свой творчост з допомогою потоку свдомост намагалися багато художникв слова вд М. Пруста до У. Фолкнера письменникв Латинсько Америки. Автор «Портрета Дорана рея» стверджував, що не росйська дйснсть, а Тургенев створив нглств, так само, як лондонськ тумани винайшли французьк художники-мпресонсти.
Французьке кно того часу, вдтворюючи проблеми повонно дйсност, також вдобразило под Друго свтово вйни Руху Опору (режисери Р. Клеман, Л. Да-кен, Ж. Беккер, Ж. П. Ле Шануа). У добу так званого «србного вку» росйсько поез (рубж XIX151XX ст. ) риси символзму властив творчост Д. Мережковського, 3. Якщо, за висловом Ф. М.
Отже, символ народжуться там, де неможливо зобразити предмет. Псля виходу з увязнення Малевич-художник повертаться до предметност («Двчата в пол», «Снокс»), але не до реалзму. Репресован були не тльки вдверто буржуазн учасники «Релгйно-флософських зборв», а навть члени РАПП, як завчасно кинули в маси гасло про необхднсть зниження культури взагал, тобто про знищення нтелгенц. Суперечки тривали, довести свою правоту нкому не вдавалося. Символсти висунули дею самоцнност мистецтва, його цлковитого суверентету. Звернмося до най-типовших.
На картин М. Врубеля Царвна-Лебдь жнка-птах, що зберегла чарвну жночу красу та набула приваблюючо мякост лебедя, поста в рамках театрально сцени, нби подвоюючи тим самим умовнсть, притаманну мистецтву модернзму. Так, Ромен у свох поетичних прозачних книгах («Сили Парижа», «Чиясь смерть») зображав захоплену загальним видовищем театральну публку або ж мський натовп, що одностайно пережива вуличний нцидент. Американка як у воду дивилася, – справд, в XX ст.
У цлому стиль модернзм ма ознаки втомленост, виснаженост. Нщо, яке вмща в себе Все, у тому числ потенц майбутнього. Образний склад модернзму був частше повязаний з символзмом, з символстичним типом мислення. Сукупнсть найновших течй у свтовй культур вд 70-х pp. Навесн 1912 року всередин «Цеху поетв» утворилася невеличка група, що проголосила нову поетичну течю. Однак зовсм ншим було його до романтизму, систему якого вн не вдкидав, а, навпаки, використовував як вихдну.
Створити такий шедевр Джойсов вдалося за рахунок духовного пошуку, напруженого життя навть пдсвдомост. Мандельштам), свту словянсько мфолог (С. На початку XX ст. Тому його подекуди називають нефгуративним. Вона диктувала унфкацю тем стилю, а також строго карала за «вдхд вд генерально лн». -- Ч. : Укранська лтература: Навч.
Його особливстю всезагальна тотожнсть. Зате одна ця удача сама по соб виправдову все нше». Одним з мистецьких напрямв початку XX ст. Ван дер Велде в Бельгии, И. Ольбрих в Австрии, А. Гауди в Испании, Ч. Р. Символ для модернств -- засб пзнання свту. Полотна гперреалств часто були великого формату, зображували обкти з близько вдстан (крупним планом).
З крани змушений був емгрувати цвт нтелгенц. При цьому митц використовують рзн матерали, принципи д, види руху, джерела руху форми (Н. Без формальних експериментв год сподватися на художн вдкриття. Кобилянська, Г. Михайличенко, А. Заливчий, ранн М. Хвильовий та А. Головко).
Першою декадентською течю був французький символзм кнця XIX ст. Авангард невозможен без активного художественного антиповедения, без скандала, эпатажа. Северн) вважали, що XX ст. Але особливо насиченою мпресонстичними рисами ста лтература символзму (поезя П. Верлена, С. Малларме, P. M. Рльке, К. Бальмонта, драматургя О. Уайльда, M. Метерлнка, проза А. Шнцлера).
Балла, Дж. У перш десятилття XX ст.
Сюрреалств рзних кран днала дея соцального бунту. передували остаточному формуванню модернзму як нового культурного напряму (символзм, мпресонзм, неоромантизм). Його свт замикаться не державою, а суспльством, на рвн приватних осб х приватних смейних, любовних, дружнх, длових звязкв. Молод поети створили сплку пд назвою «Цех поетв» (снував у 1911—1914 роках, потм вдновив свою дяльнсть у 1920—1922 роках), що охопив широке поетичне коло (до «Цеху поетв» входив О. Блок). Вулф, Р. Стайн та нш). Недарма х зафксували велик поети, як вдрзнялися нтутивною чутливстю до того, що Гегель називав «станом свту». Типичными искусствами модернизма являются символизм, экспрессионизм и акмеизм.
Одним з лдерв цього напряму був французький письменник флософ Альбер Камю (19131511960), де якого мали величезний вплив на письменникв. Головними героями цього твору були Ленн, Муссолн, Плсудський, Троцький, Сталн, Гтлер. В той же час зявляються перш збрки поетв, як були свдомо зорнтован на символстську поетику («Кантлени» Ж. Мореаса, «Заспоконня» А де Рень, «амми» С. Меррля та н. ). Абстрактна мова живопису В. Канднського – мова свободи, гнучка, «вдкрита», не залежна н вд сюжету, н вд людського образу.
В естетиц антироману важливе мсце посдають прийоми безгеройно та безфабульно розповд. з середовища росйських символств видлився окремий напрям 151 акмезм (гр. Метафора ста для модернств предметом творчост. Ниншнй стан живопису мистецтва в цлому – плд непохитною неминучою еволюц.
Темно в даному випадку означа не обовязково неясно, а з намром зашифровано. Моррсона. Модернзм – збрне позначення всх новтнх течй, напрямв, шкл дяльност окремих майстрв мистецтва XX в., що поривають з традицю, реалзмом що рахують експеримент основою творчого методу (фовзм, експресонзм, дадазм, сюрреалзм, кнетичне мистецтво, гперреалзм н. ). Отже, врш представники ц теч вважали "каталогом образу", вишуканим сплетнням метафор, метонмй, ептетв, порвнянь та нших тропв – таким соб примхливим нагромадженням барв, вдтнкв, образв, ритмв мелодй.
Випадок, що продовжувався двадцять чотири години», «Вбивство, яке може здйснити кожний», «Тамниця мпер» тощо. В 1931 роц в Париж вийшла друком книга журналста письменника Курцо Малапарте (Курцю Поганого) «Технка державного перевороту» (накше – «Методи змови»). В нй порушен вс закони класичного, реалстичного мистецтва, але мало в свт творв, в яких з подбною силою правди вдтворена людська трагедя. -- Львв, 1997), Я. Полщук (Мфологчний горизонт укранського модернзму. «Музика — композиторам, де — флософам, полтичн питання — економстам, а поетам — образи й тльки образи», — проголошуться в мажинстськй декларац.
Його назва вдбулася вд французького слова fauve – «дик», а зявилося воно псля Осннього салону 1905 р., де представили сво роботи Анр Матсс, Андре Дерен, Морс де Вламнк, Жорж Руо, Кес ван Донген, Альбер Марц нш художники. Доступнсть краси для загалу ста гаслом часу. Модернсти ж, визнавши нерозвзнсть свох суперечностей, приходять до заперечення духовно-етичних «абсолютв». Риси реалзму та натуралзму поднував у свой творчост американський письменник, публцист Теодор Драйзер (18711511945). Часто в картинах кубств початковий вигляд зображуваного предмета важко уловлювався («Скрипка гтара» П. Пкассо (л.
У театрах (спектакл режисерв Д. Мартн, Л. Йеснера) експресонств актори часто грали на похилих сценчних майданчиках промнь прожектора виривав з темноти героя, що звертався прямо до залу до глядачв. Причому форма ця не самоцллю, вона ма служити вираженню де. Дерево, що його освтлю сонце вранц, вдень ввечер, вигляда по-рзному: то темним, то свтлим, то напвтемним чи напвсвтлим (обмним). Лиотар, Мишель Фуко) до определения, охватывающего начавшиеся в 60—70 годы процессы во всех областях культуры, включая феминистское и антирасистское движения. Вкус к резкой, разрушительной деформации оказался знаменем нового века. Художнй стиль модернзм склався наприкнц XIX ст. Образ у мпресонств виника саме при безпосередньому, так би мовити, «Свжому» погляд на предмет.
Початок цьому рухов поклав журналст Джейкоб Рс. Флософським пдрунтям цього напряму фрейдизм. П. Сезанн. Цей шлях розпочав у свому вдомому сонет «Вдповдност» Шарль Бодлер, де природа поста як певний «лс символв», крзь який пряму людина. При цьому природн форми лишались для Редона вихдним елементом його тамничих вигадок.
Воно не повинно мати якихось соцальних зобовязань завдань. В результат – прихд до елтаризму, герметичним художнм конструкцй (Ст. з його машинною технкою.
Першою такою обктивацю свт дей, другою -- матеральний свт. «Замсть розповдного методу ми можемо використовувати тепер мфчний метод», — писав один з найвизначнших модернств XX столття Томас Стернз Елот. проснував приблизно до середини XX ст. Свом гаслом вони проголосили створення ново дйсност, яка совершенно реальною. В такому стан знаходилися первсн люди, як не вдокремлювали себе вд природи. Представниками мажинзму в Англ та США Т. С.
На вдмну вд флософа В. Кандинського, Казимир Малевич був справжнм революцонером у мистецтв. Як згаду А. Ахматова, вона, О. Мандельштам уже зимою 1913—14 року почали «обтяжуватися Цехом навть подали Городецько-му й Гумльову прохання про закриття Цеху. ». А. Франс151 автор гротескно-пародйного флософського роману «Повстання ангелв». Вдштовхуючись вд творчост Ван-Гога зробивши ршучий крок вд «зображення до виразу», експресонсти стверджували, що мистецтво « абсолютна свобода, подолання всх забобонв умовностей, в першу чергу морал, натуралзму деалзац дйсност, а значить, штучного роздлення зовншньо внутршньо реальност: реальнсть ма тльки ту форму, яку й дода субкт, що вдчува».
Письменник Ш. Морс у статт Лтература сьогодншнього дня (1889) зазначав, що характерною ознакою сучасного мистецтва синтетичнсть: воно намагаться показати цлсну людину засобами цлсного мистецтва, а всесвтнй естетичний синтез -- спроба повернути свтов втрачен гармоню, днсть, красу. Головний принцип мажизму, розроблений англйським флософом, — це принцип «чисто образност» при несуттвост тематики. Мистецтво, за виразом Фдлера, не ма «сумнвного покликання врятувати людей вд дйсност, виходячи з казкового королвства». Йому притаманн деяк основн риси.
Порушуючи важлив проблеми в художнх творах (частина з них була заборонена до друку або вилучена з книгарень), Т. Драйзер був активним антифашистом, одним з органзаторв Мжнародного конгресу проти вйни (1932). Так би мовити, переклав ункальну тану душ на мову унверсальних психоаналтичних схем. Для модерна характерны гибкие текучие линии, стилизованный растительный узор. Це буде мистецтво касти, а не демократичне мистецтво». На хн переконання, модернзм зовсм не покликаний бути для широких мас, а навпаки. Модернзм ставить соб за мету бути «мистецтвом для митцв, а не для мас людей.
Мить для експресонзму знецнються, вн шука вчного, як зазнача Оскар Вальцель. Тамниця, або дея, криться в глибин матеральних речей. Безжальний час вдсяв все невдале, слабке, тенденцйне залишив нам лише найцннше. Режисери «Ново хвил» заперечували свою причетнсть до жодного художнього угруповання, проте хн фльми мають багато спльного.
Саме про це мряв сам В. Канднський, саме це вн хотв виразити в свох творах. Серед них -- символзм, мпресонзм, експресонзм, футуризм, сюрреалзм, акмезм. Артур Шопенгауер (1788-1860) -- нмецький флософ-деалст. Футуристи обожнювали технку, натомсть людськ проблеми цкавили х менше. Як символи позаматеральних уявлень тлумачилися також предмети матерального свту.
Батьквщиною масово культури вважаються США. Кубзм (фр. Вн тавру свох геров, розкриваючи нелюдську суть х полтики. За словами мажинств, футуризм говорив про форму, а думав лише про змст. Визначним представником фовзму був Анр Матсс. Те, що зробили з живописом мпресонсти, замнивши форму композицю грою свтла, кольору рефлексв, не задовольняло багатьох.
У свох картинах С. Дал, як вс сюрреалсти, часто видозмнював природн властивост речей: тверде виявлялося рдким, текучим мяке – скамянлим. У творах кубств переважа коричнева, темно-зелена, сра кольорова гама. Адже вдомо, що видатн митц володли здатнстю передбачувати майбутн. Згдно з А. Камю, життя 151 абсурдне, а сенс людського життя поляга у творчост.
Ф. Енгельс називав Оноре де Бальзака доктором соцальних наук. На Заход вважають близькими мж собою творчсть «неоромантикв» «лтератури д» через те, що ц групи розвивали колональну тематику.
(А. Його особливост: вдчуття зневри, втоми, вдчаю, прагнення втекти вд реально дйсност. А. Барбюс (романи «Вогонь», «Яснсть», «Кльця ланцюга») був не лише письменником, а й громадським дячем, активним борцем за мир. Символка мусатвського живопису порвняно проста — це символка натякв, що породжують тривожн лричн настро символка поез, що витончено розробля рухи людсько душ, яка прагне до гармонйних художнх образв (Автопортрет з сестрою, Дафнс Хлоя, Водоймище, Гобелен). Живописн враження вд натури перероблен, вдкинуто все випадкове, непостйне. Причому, орнтаця на природне проходить крзь ус рвн модернзму, вд дей флософ життя, тяжння до природност в людин (у П. Гогена, наприклад) до улюблених мотивв декору: лебед, павич, метелики бабки, риси й лле, латаття, стилзован окреслення хмар хвиль, хвилясте жноче волосся.
Це був ще один бунт проти офцйних шор. Модернизм (итал. ншим популярним художнм прийомом модернзму монтаж, що прийшов у лтературу з кномистецтва (фльми Сергя Ейзенштейна).
Сучасники фовств побачили у х творах лише вдмову вд вишуканост мпресонств. Поети-мажинсти проголошують необхднсть «звльнити слово з тюрми змсту», «чистку» форми вд «пилу змсту». Ц слова-звуки (як, у свою чергу, ставлять за мету створювати в читача наявн образи) мають вдтворювати динамку, рух образв. Абстракцонзм вважаться одним з найскладнших явищ сучасно культури, течя безпредметного мистецтва, яка повнстю виключа дейний змст образну форму, вдходить вд люзорно-предметного зображення та вдмовляться вд видимо реальност (абсолютизаця чистого враження та самовираження митця засобами геометричних фгур, лнй, кольорових плям, звукв).
Символ якраз фундаментом усього напряму. Досить часто акмести менують свй напрям «адамзмом» (вд першо людини, прабатька Адама). Е. Паунд визнача образ як «нтелектуальний та емоцйний комплекс у момент часу». Термн «дадазм» йде вд французького слова dada («безглуздий дитячий лепет») так називався створений ними журнал, що витримав см видань (з 1917 по 1920). До того ж, кожному, хто дивився Демона зверженого, кидалося в око його павиче вбрання.
В нього входять понад сто нацональних пен-клубв. Фцджеральда став роман «Великий Гетсб», в якому показано американське суспльство 20-х рокв, «вку джазу», як називав цей час сам письменник. При цьому зверталась увага на простоту форм, економнсть матералв.
Мережковсь-кий, 3. futurum – майбутн). Це був великий полтичний памфлет. Дзюба називають х течями. Такий безпредметний живопис велико уваги надавав семантиц кольорв. Росйськ мажинсти (група хня розпалася в середин 20-х рокв), як англйськ та американськ мажисти, розробляли нов форми вльного врша, нов рими, експериментували в галуз поетично мови.
Розгадку ц стйко зачарованост творчстю Кплнга мабуть слд шукати в тому, що Андре Моруа назвав «природним, постйним звязком з найдавншими, з найглибшими шарами людсько свдомост». Знаменитий «Чорний квадрат на блому фон» був представлений Малвчем в 1913 р. на виставц як «планетарний знак». В подальшому вн перетворився в релгйного мстика.
А. Камю цкавила проблема рол митця в суспльств. Безпосереднм поштовхом в становленн образотворчого методу кубзму послужила виставка картин Сезанна в «Оснньому салон» в 1904 р. в Париж. У лтератур представниками мпресонзму були брати Гонкури, А. Доде, Г де Мопассан, П. Верлен, С. Цвейг, М. Коцюбинський та н. мпресонсти змальовували свт таким, яким вн видавався в процес безпосереднього бачення. дино справжнм був лише внутршнй свт людини митця, х почуття думки. Частично они коснулись таких направлений, как натурализм импрессионизм и символизм. Ця картина добре вдбила настро нмецького суспльства 90-х рокв мала нечуваний успх.
Коротше, Блез Сандрар, людина, яка взнала вс профес, обздила весь свт, був «држджами» свого поколння. Зображальн засоби гперреалств значною мрою новаторськ. Втм сну й обктиваця ц вол.
Футуристи сумстили ц елементи в один «кадр»: на картин вони показували фази руху одночасно. Так, Л. Толстой у роман «Вйна мир» зобража хд вйни точнше, нж сторики того часу.
«Вся американська лтература, – писав в 1935 роц Ернест Гемнгвей, – вийшла з одн книги Марка Твена, з його «Гекльберр Фнна». Бльшсть творв цих авторв пройнят песимзмом, зневрою, вдображають кризов явища в культур XX ст., прагнуть показати абсурд, безглуздя сучасного життя безпомчнсть людини в такому свт. В росйськй лтератур мпресонстичну образнсть застосовували прозаки А. Чехов, .
Всього ж епопея складаться з 7 частин в 15-ти книгах. Склалася люзя все загальност художнх нтересв та смакв всього суспльства. Винятком з «антидемократичного» правила може слугувати теоря творча практика унанмств та експресонств (див. Раннй модернзм уперше вдмовляться вд зображення життя у формах життя.
Зокрема, мпресонзм, першим щаблем становлення модернзму, явно не належить до авангарду. «Явища, як виража експресонзм, нколи не складають зображення певного тепершнього», — ззнаться експресонст М. Крелл. Батьквщиною експресонзму стала Нмеччина, де у 1905 р. виникла мистецька група «Мст», куди увйшли студенти архтектурного факультету Вищого технчного училища в Дрезден Е. Крхнер, Ф. Блейль, Е. Хеккель, К. Ротлуфф. Картина «Передчуття громадянсько вйни» (1936) закнчена за клька мсяцв до початку громадянсько вйни в спан.
На меж столть простежуться творчий синтез можливостей музики та живопису в лтератур. Найбльшого значення дадазм досяг у Франц, де вн став чисто лтературним напрямком. Процес модернстсько творчост, зазначав Д. Затонський, « процесом перетворення реальних явищ, подй, проблем на доми, символи, знаки— тобто абстрактн форми, що не вдображають дйсност, а лише символчно моделюють, створюють дещо подбне до адекватного й душевного настрою». Моне, О. Ренуар, К. Пссарро, Е. Дега, А. Сслей) «добровльно» прийма назву «мпресонсти» та почина видавати журнал «мпресонзм». Кнетизм прагне обднати в дине композицйне цле рзн види мистецтва (звуков композиц, свтломузику). Художнм методом ц культури був модернзм як сукупнсть рзних течй.
Давайте грянем дружне: футуризму и футурью смерть». «Я пишу те, що зараз вдчуваю», — говорить Камль Пссарро. Берберова). Першим куб стичним твором вважаться картина П. Пкассо «Авньйонськ двчата» (1907). мпресонзм виявився плдним для музики (М. Равель, К. Дебюсс, М. де Фалья, Дж. Пуччн, С. Скотт та н. ). Мфотворчими твори Дж.
В той же час створються ще один акместичний манфест «Ранок акмезму» О. Мандельштама, але з певних причин вн був надрукований тльки в 1919 роц. Модернзм тяжв до синтезу мистецтв — це була його велика сторична заслуга. Не довряйте дадазму». 3.
Серед фундаторв абстракцонзму називають мена В. Кандинського (1866-1944), К. Малевича (1878-1935) та ндерландця П. Мондрана (1872-1944). Це був прообраз людини «в капелюс прикажчика на голов пророка» (Андре Сальмон). Потм вийшли друком «В бк Германтв», «Содом Гоморра» тощо. Абстракцонсти (лат.
Як сформована система модернзм виступа з 1920-х рр. Першим живим класиком австрйсько лтератури був X. фон Додерер.
Макнтош в Шотланд, Ф. О. Корння художнього бунтарства вони знаходили у фарс символста Альфреда Жарр Юбю-король (1896). Твр справля моторошне, вдлякуюче враження абсурдност всяко вйни. На змну реалстичнй та натуралстичнй обктивност приходить модернстська художня субктивнсть.
У представникв цього напряму найчастше переважала тема великого мста. Вони закликали зруйнувати вс механзми людсько мови (семантичн, граматичн, фонетичн) почати з самого початку, тобто повернутися до початкового моменту формування мови, коли вона снувала ще на рвн окремих звукв (предязик). Лрика поетв цього напрямку стала поезю великих просторв, соцально динамки.
«Образ — це не дея, — зазначав Паунд. До початку 30-х рокв Баухауз був справд нтернацональною школою досвду конструктивств. Це вчний конфлкт мж способами життя, мж рзним свтосприйняттям. Крм того в ньому зароджуться напрям пд назвою «Нова хвиля», який представляли режисери Ж. Л. Годар («На останньому диханн»), А. Рене («Хросима 151 моя любов»), Ф. Трюффо («400 ударв», «Американська нч»), К. Шаброль («Красунчик Серж», «Кузени»), Ж. Дем «Шербурзьк парасольки») та нш.
В цей час зявляються прац про символзм, х автори -- В. Брюсов, . Мова лн умовнша, нж мова кольору та свтлотн. (гр.
У флософському роман-притч «Чума» (1947), написаному вдразу псля закнчення Друго свтово вйни, втлються дея боротьби з безглуздою дйснстю. Батьквщиною експресонзму стала Нмеччина, де у 1905 р. виникла мистецька група «Мст», куди увйшли студенти архтектурного факультету Вищого технчного училища в Дрезден Е. Крхнер, Ф. Блейль, Е. Хеккель, К. Ротлуфф. мажизм (вд фр. Естетика модернзму протягом клькох сторичних перодв защеплювалася на укранському рунт. Авангардистськ напрями теч (футуризм, дадазм, сюрреалзм, "новий роман", "драма абсурду", "потк свдомост" тощо) збагатили й урзномантнили лтературний процес, залишивши свтовй лтератур чимало шедеврв художньо творчост. 3.
Деяк флософи XX ст. «Уся справа у почутт — решта вдбуваться сама собою», — вважав К. Пссарро. Типичными искусствами авангарда являются футуризм, сюрреализм, дадаизм. Австрйський лкар Згмунд Фрейд (1856-1939) був автором теор методу психоаналзу. Проте «Фовзм був спробою повернути живопису первинну силу перебороти вишуканий естетизм кнця столття, хистксть форм, душевне сумяття художникв, вдихнути в мистецтво молодсть здоровя, збльшити силу його впливу, прискорити темп цим надати йому сучасного вдчуття життя». Плакати, листвки, гральн карти з зображенням розкшних чуттвих «жнок Мухи» моментально продавалися тисячними тиражами. Течя конструктивзму узагальнювала новаторськ пошуки дячв авангарду в галуз створення нового побуту (дизайну), в архтектур, художнй графц, фотограф.
В цьому роман Гаксл з байдужстю природознавця вивча свох сучасникв не виявля нчого, окрм безплддя, гонитви за насолодами вдсутност моральних пдвалин. Бунн, Б. Зайцев, поети. Ернст, А. Масон, Дж. У 1922 р. К. Малевич очолю нститут художньо культури в Петроград, але де художника не могли втлюватися за умов, коли мистецтво, «стало частиною загальнопролетарсько справи» – за словами В. Ленна.
Образ самодостатнм у поетичних творах мажиств, врш для яких — то «ланцюг» подбних образв. Дяльнсть дадаств здйснювалася в найрзномантнших формах. Вортицизм був покликаний створити бльш динамчну, нж мажизм, поезю. За влучним виразом Л. Андреева, ця вдсутнсть програм манфеств «говорить про присутнсть мпресонзму». Постйно орнтуючись на дану концепцю, найбльш письменники-модернсти (насамперед Дж.
Для його полотен характерний монументалзм, а постат без рис обличчя (натомсть кольоровий овал) – вдгомн сумно тоталтарно епохи, коли особистсть пригнчувалася нвелювалася. Синтез мистецтв у модернзм краще за все виявив себе в театр. Достовського, вся росйська лтература вийшла з гоголвсько «Шинел», то в лтератур США подбну роль зграли «Пригоди Гекльберр Фнна» Марка Твена. мпресонсти взагал вдмовились вд контуру.
Це, якщо можна так виразитися, рух зверху «вниз». З бблотек вилучали деологчно шкдливу лтературу, оголошено вйну релг церкв. Почалася тсна спвпраця Т. Тцара з редакторами журналу «Лтература» Андре Бретоном, Лу Арагоном Флпом Супо, що вже закладали основи ново, сюрреалстично, школи.
Часто твори поетв-футуриств були вкрай формалстичними. Арнольд Бьоклн почав з мфологчного жанру. Звичайно, у кожного митця створи невдал з формального боку. Раннй модернзм – умовна назва раннх модернстських течй, що виникли в останнй третин ХХ ст. Через короткий час «дикими» почали називати себе росяни, нмецьк художники – прихильники нового мистецтва.
Творчост художника («Червон рибки», «Танок» (л. Одню з особливостей стилю модерн була орнтаця на органчн, природн форми. Не сну одностайно думки щодо виникнення модернзму. У експресонзм пану прагнення художника виразити себе, свй внутршнй свт з максимальною голою гостротою.
На його думку, зовншнй свт лише да поштовх для вираження ндивдуальност творця. На мсце художнього образу митц поставили художнй символ, що мстить у соб цлий ряд значень. Протиставляючи себе майстрам класичного роману щодо змалювання сучасно людини й шукаючи нових засобв виразност, нов романсти досягли неабияко майстерност, проте деяк письменники, як Ф. Соллерс, Ж. Ркардо, зазнали творчо поразки, вдмовившись вд показу духовного показу людини. За сво коротке життя вн встиг написати чотири романи – «Глянь на дм свй, ангел», «Про час рку», «Павутина скала», «Додому нема вороття» два збрники – «Вд смерт до ранку» та «За пагорбами».
Футуристська естетика, регламентована в манфестах, базуться на анти-традицйност. Змальовувати це, на думку представникв цього напряму, можна лише за допомогою символв. futurum – майбутн) лтературно-художня течя в мистецтв 1910х рокв. На фон мертвого пейзажу зображено жахливу конструкцю з фрагментв людських тл, безглуздо поднаних. Часто ц поняття вважаються синонмами.
Гаксл звертаться до жанру роману-дискус, в якому дя створються не розвитком характерв доль, а зткненням флософських поглядв свтоглядв. Декоративнсть — це ритмчне чергування структур, лнй, кольорв, в основ якого лежить принцип гармон (симетр, що врешт-решт мстить в соб й асиметрю). «Змучити» красу, щоб вона не була досконалстю, за якою можна лише вчно достигати, так нколи не досягнувши – такий був естетичний принцип кубств.