Тамара Гундорова займаться дослдженнями сучасно лтературно теор, гендерних студй, постколонально критики, модернзму та постмодернзму. Книгарня «» запрошу на вдкриту лекцю Тамари Гундорово «Транзитна культура: про що говорять симптоми як прочитуться постколональна травма в сучаснй укранськй лтератур. », яка вдбудеться у четвер, 4 липня. Тамара Гундорова займаться дослдженнями сучасно лтературно теор, гендерних студй, постколонально критики, модернзму та постмодернзму Журнал присвячено стор Украни та Центрально-Схдно вропи кнця XVIII – XX столть. Ось уже майже чотири десятилття в укранськй гумантарнй науц активно й продуктивно працю Тамара ванвна Гундорова, член-кореспондент Нацонально академ наук, доктор флологчних наук, професор, завдувач вддлу теор лтератури нституту лтератури м. Т. Г. Шевченка НАН Украни.
Гундорова Тамара ванвна Лтературознавець, культуролог, завдувачка вддлу теор лтератури нституту лтератури м. Т. Г. Тамара Гундорова.
хоча кч здаться ближчим до соцреалзму, вн становить також опозицю офцозу вдстою права маленько людини на свою картину свту сво почуття, «олюднюючи приручаючи страшний свт, стверджуючи нехитр, але суттв людськ цнност» 19. «Сказати, що соцальна реальнсть переважно споживана означа сказати, що вона завжди вже «естетична» – текстуальна, спакована, фетишизована, пддана лбдо» 28, – пдкреслю Терр лтон. Звдси виплива особливсть кчезовано репрезентац. Оскльки вн спрямований на свордне виставляння реальност, Такий спосб репрезентац можна назвати туристичним, що породжу задоволення бажання колекцонувати враження, як розгрування видовища. Будучи повторенням, Остання як вдомо, повторю оскльки одне те ж саме, примною для сприйняття, звичне, дозволяючи, однак, дещо варювати його.
Тому художня еволюця поляга, на думку Т. Адорно, у тому, що «те, що було мистецтвом, може стати кчем». Кравиди Африки, По сут, туристичне занурення в нього приносить майже однакове задоволення, чайн церемон Япон чи ярмаркове багатоголосся ярмарку Сорочинського увйшли в культурну пам'ять сучасно людини насамперед як рекламний кч. Отже, виходить, що кч демонстру певн якост субстанц, як вже сам по соб кчевими. Склен, Збран водино, ц свдки сльського чи мстечкового життя викликають шок, оскльки мультиплкован, тепер вони вписуються у лобалзований свт сучасност стають товаром, виставленим для споглядання, стають свтом-видовищем, а не свтом-приватност.
Однак саме вн виступа сьогодн одним з засобв конструювання ново укрансько дентичност. До кчу критик вднс ус «розрахован на маси комерцйн мистецтво лтературу, з властивими м колористикою, журнальними обкладинками, люстрацями, рекламою, чтивом, комксами, поп-музикою, танцями пд звукозапис, голлвудськими фльмами тощо» 2. Важливою вкорнена в кч серальнсть. Дискурся раннього укранського модернзму. Очевидно, що сахаринов образи заплакано Стату Свободи – сувенри, як з'явилися псля катастрофи 11 вересня, роблять саму катастрофу бльш «споживною» (чи бльш «естетичною»). Кч мислиться як афрмаця – Вдкриття перформативно природи через кчу кемп обумовлю важливу видозмну в його нтерпретац.
Що кч показу ц явища – Африки, кравиди Але при цьому важливо, сорочинський ярмарок Украни, чайн церемон Япон, тим самим виводить х з стану забуття спокою, нада м певно форми, як це не парадоксально, сприя формування хньо самоцнност. Прикметно, що особлив бридн форми, або «покруч» ламуру зустрчамо в тих культурах, де сну величезна пррва мж бдними багатими де вдсутнй третй стан, який звичайно основним споживачем кчезованого ламуру. Важливо, що такий «сльський ламур» продуктом рзних культур, зокрема традицйно укрансько та ноземно, чужо, що приходила у форм трофейних нмецьких речей, наклейок, присланих радянськими солдатами з Нмеччини, ндйського кно. Що легше описати кч через обтчн поняття, Томас Кулка у свой популярнй про монограф кч мистецтво твердить, анж точно визначити, наприклад об'кти зображення, чим вн насправд. ндйська сторя» (1988) деться про те, як традицйн ндйськ образи культури перетворен на кч якою пддатною на нформативну й естетичну колонзацю з боку Заходу виявляться загалом ндйська культура.
Авторка монографй «Франко /не Каменяр» (2006), «Пслячорнобильська бблотека. Що публка вже знала ранше те, Такий прийом ма ствердити переконання, про що вона дзнаться лише зараз. Створюван у повонн роки народними майстрами як образ красивого Первсний життя, кч – народн картинки, був сублмацю компенсацю срого радянського снування.
Порожнм знаком, Вн нбито означа мтацю, що вдмнност стира знищу все, таким, що репрезенту, оскльки робить його оманливим. У цьому ззнавалися багато дослдникв. Цей приклад знаменний передусм тим, що показу, яку роль вдгра кч у сучасному свт. Що через нього за його допомогою формуються шляхи порозумння мж представниками рзних рас, Соцально-прагматична функця кчу проявляться у тому, класв, нацй, статей професй незалежно вд полтичних рзниц поглядв, виховання матерального статусу.
Материнським середовищем, в якому кч народжуться, Брох назива романтизм. Ц уточнення могли б стосуватися того, чи почуття симулю кч (автора чи персонажв. ), наскльки кч пов'язаний з фктивнстю, як можна визначити художню автентичнсть твору тощо, однак Адорно в кнцевому пдсумку назива ц питання казустичними. Фактично, звертаючись до традицйного кчу, Мухарський демонстру, як той видозмнються, привласнюючись сучасною культурою як нов лобалзацйн смисли вн втлю. Але оскльки без емоцй мистецтво як таке не сну, критик ставить загальне питання – як емоц «законн», «правдив». «Можливо, ця сторя упадку, яка одню з можливостей виправлення мистецтва, його справжнй прогрес» 6, – пдсумову вн.
В якому задяний емоцйний людський досвд, Перетворюючи репрезентацю на дйство, так, скажемо кч робить бажане, привабливим. Забезпечуючи сприйняття ншого – ммгрантв, туриств, людей рзних етнокультур, квр, лесб гей-спльнот – в театралзований спосб, кч пода накшсть у формах, емоцйно зрозумлих, взуально доступних, барвистих, полегшуючи тим самим контакт порозумння мж людьми. Викладала в Нацональному унверситет «Киво-Могилянська академя», Кивському нацональному унверситет мен Тараса Шевченка, Торонтському унверситет (Канада), на Лтнй школ Гарвардського унверситету (США), в Укранському Вльному унверситет та на Грейсфальдськй лтнй школ з укранстики (Нмеччина). З погляду афрмативного «Сльський ламур» несе ще одне важливе повдомлення. Ста очевидним, що кч твориться не самими лише об'ктами, але людьми, як мають попит до такого типу речей.
«На вдмну вд дино офцйно визнано мистецько релг того часу – соцреалзму, – твердить А. Мухарський, – в Укран снував та розвивався «укранський народний поп-арт» з усма характерними для цього мистецького напрямку ознаками тиражуванням архетипчних сюжетв, використанням яскравих (нколи технчних та синтетичних фарб), залученням у сюжети поп-образв, якими живив народну уяву трофейний (нмецький та американський), а згодом ндйський кнематограф, «захдн поштвки», ноземн марки, етикетки з срникв тощо» 29. З часом кч набува стильово дефнц. Де кч ста надзвичайно важливою метамовою – комункативним каналом, Особливо актуалзуться комункативна роль у кчу постмодерному суспльств, рекламу емоц рол, який опредмечу бажання, бере участь у творенн полтичних культурних мфв, допомагаючи перетворювати абстрактн лозунги у ламурн емблеми.
Який творить Мухарський, кч, Вторинний котра складаться в часи ринкового капталу, вигляда соцокультурною моделлю ново укрансько дентичност. В середин 70-х до кемпу додалися значення «банальний, посереднй, штучний». Такий новий кч полемчний до рзного роду минулих соцокультурних полтичних мфв та дентичностей, а саме – ностальгйних (фольклорних), деальних (народницьких), мтативних (колональних), деологчних (соцреалстичних).
Зокрема т, Виокремлюються специфчн об'кти зображення кчу, – народженням, котр пов'язан з унверсальними людськими темами, любов'ю, см'ю, ностальгю, тобто т образи, як мають високу емоцйну цннсть легко викликають спвчуття. Часто це були рзного роду мтац вдомих картин, музичних творв, художнх текств. рнбер), як естетично симуляц (Т. Чи жакет Ганд шапочка Неру. (1) традицйн архетипн зразки ламуру сльського – на зразок сюжетв «Хлопець двчина бля колодязя», «Несе Галя воду», «Суперниц», (2) «мутацйн картини», тобто сюжети народних картин, як «мутували у щось середн» «пд впливом трофейних фльмв, нмецьких листвок часв Друго свтово вйни, а згодом – ндйського кно та нших продуктв мас-меда» – «Ховайся, Петре з Наталкою, йде мати з качалкою», у «сльському ламур» Мухарський видля три пдвиди картин. Хоча кч звинувачують у тому, що нбито вн пдносить вру у не важливсть соцальних антитез, що вкорню порожнй оптимзм на рахунок того, що можна просто переходити з одного соцального класу до ншого, що веде з свту люзй до реальност, з свту мрй в крану казкового достатку 25. Така мова одночасно знаряддям « манфестац, оборони» 11.
Викладала у Нацональному унверситет «Киво-Могилянська Академя» (1994 – 1997), Кивському нацональному унверситет м. Т. Шевченка (2005-2010), у Торонтському унверситет (Канада, 1999 р. ), на Лтнй школ Гарвардського унверситету (США, 2004, 2009 рр. ), в Укранському вльному унверситет (Нмеччина, Мюнхен, 2003, 2005) та на Грейсфальдськй лтнй школ з укранстики (Нмеччина, 2008). Отож, кч служить комункативним засобом у досить специфчний спосб. Фактично, автор проекту позицону себе охоронцем «сльсько культури», однак сама репрезентаця уже заражена кчевою ламурнстю, тобто взята в рамки, подана «з пдморгуванням». «Яскравсть фарб, феричнсть сюжетв, та цлковита райська безтурботнсть геров цих картин, – коменту вн, – замнювали людям екран телевзора, мфчну деальнсть глянцевих журналв, уводили в свт мрй, бодай на якийсь час, виривали з буденно та, часом, напвголодно реальност» 30. У ме жах «ново критики» почина складатися така естетична кон цепця, в якй твр його критик взамозумовлен процесом закритого читання.
Цей прийом «умовчування» стверджу компетентнсть самоповагу публки, заграючи з нею, з одного боку, водночас затверджу, повторюючи, «деалзован правила власного виробництва», з другого боку. Якою послуговуться кч, навть Можна говорити про кемпову стратегю, коли деться про демаскування сконстуйованост, особливо у тих випадках, зробленост естетичних, культурних полтичних образв та смакв. Як кчезуються трагчн Аналзуючи, под, як терористична атака 11 вересня, так, СНД, смерть принцеси Дани, Гаррс зауважу подвйну роль кчу. У цьому раз кч перетворються на свордне пдморгування з приводу кчу. Сам Мухарський назива ц картинки, як здобули широку популярнсть у 30-60-х роках ХХ сторччя у малих мстечках та селах центральних та пвнчних областей Украни, жанром «кустарно (або базарно) картини».
Однак дал критик визна, що таке визначення недостатн потребу цлого ряду уточнень. Насправд «провина» кчу у тому, що вн естетизу таку рацональнсть, перетворюючи на «нескладну привабливсть», легку придатну для тиражування продажу. Таким чином, рнбер асоцював з кчем мало не всю популярну культуру. Ц симулякри не лише вдмнн вд свох реальних об'ктв зображення, Матералзован репродукован до безкнечност, але вони також проявляють соцальне – несвдоме бажання мряння багатьох людей. Але поруч з ним сьогодн з'являться ще один укранський кч, який репрезентують транзитна Врка Сердючка (артист Андрй Данилко), лобалзований «Сльський ламур», деяк карнавалзован акц Гогольfestу, у яких розкодовуться обгруться мультимедйна мультикультурна природа гоголвських образв. Як такий, кч репрезентацю чогось cursi, його об'ктивзацю в естетичнй сфер» 15.
Наголос переноситься з духовно особи автора (як у романтичнй естетиц), Тамара Гундорова закнчила Кивський унверситет та аспрантуру при нститут лтератури м. Т. Г. Укранський лтературний постмодерн» (2005), «Femina melancholica. Андеграунду кчу, Заслугову уваги мркування про в спвснування одному пол тоталтарно радянсько культури трьох субсистем – офцозу. Таким чином мамо твр, який говорить про себе самого: «про жанр, до якого вн належить, про власну структуру про спосб, в який вн створювався» 17. Брала участь у численних мжнародних конференцях конгресах в Укран та за кордоном, а також виступала з лекцями в унверситетах США (йльський, Колумбйський, Гарвардський унверситети) та Канади (унверситети Торонто, Альберти, Мантоби). Що виника на основ прищеплення певного шику до напвсльських смакв новонароджуваного буржуа, укранського Вн втлю образ бридно сучасно укрансько ментальност середнього стану. Критик тракту кч сторично – як народжений у сфер впливу романтизму сентименталзму 19 столття геокультурно – оскльки особливим простором, Таким чином, Брох уважа центрально-схдновропейську культуру рецептивно – на думку критика, де кч набува поширення, сну особливий рзновид людей – любителв кчу, творцв кчменв формально – кч мислиться ним як нетворче повторення, як наслдування попередникв.
Твердить що естетичне використання кчу служить соцополтичним цлям дозволя уникати етнонацональних конфлктв, Пол 27 Алетсон говорить взагал про кч-драйв до вросоюзу. Колекцонер, спвак, художник, а також шоумен Мухарський зверта увагу на компенсаторну природу зображень на народних картинах, фактично, ставить знак рвност мж кустарними народними виробами та сучасними лянцевими журналами й популярними телесералами, котр дають читачам враження про «повне» «досконале» людське життя котр зачаровують уяву глядача-слухача-читача взями красивого щастя. У свой красивй нбито безпосереднй безпретензйност й яскравост «Сльський ламур», однак, зорнтований на зовншнього глядача, а саме – непосвяченого туриста або цнителя народного кчу, який повсить народн картинки у себе вдома як цитату «ншого» свту, можливо, того, до якого вн колись належав. Що не с ан продовженням, Однак постмодернзм, створю ншу теоретичну парадигму, ан запереченням модернзму, в якй сам модернзм уже с не абсолю том, але явищем рзнобчним багатозначним, якому в дста ють право на снування рзн його види, структури навть фрагменти.
Варто, очевидно, пам'ятати, що кч первсно асоцювався з речами, смаком (точнше, несмаком), але не з стилем. – дивуться молодий герой справд ндйсько стор Агастья. Кч, Зрештою, у процес активного переселення селян до мста розвитку третього стану, який народився на злам соцальних культурних манентно змн, несе в соб механзми адаптац до нових соцокультурних умов. А саме – ностальгйних (фольклорних), Такий новий кч полемчний рзного до роду минулих соцокультурних полтичних мфв та дентичностей, мтативних (колональних), деальних (народницьких), деологчних (соцреалстичних). Гомогензу сприйняття, Вн використову стар творить нов клше, лбдозним задоволенням-насолодою, зафарбовуючи його пднесеним, по свому гомогенними колонзу уявленнями-мареннями. Кч насправд не «поганим мистецтвом», – зрештою визна вн, – вн творить свою власну закриту систему, котра сну як чужордне тло в цлй мистецькй систем, або, якщо ви хочете, знаходиться обабч не 8.
Як розмасковуться традицйний кч, можна бачити на приклад проекту Антна Мухарського «Сльський ламур», продемонстрованого на Гогольfest-2009. Сентиментальним мистецтвом, Адже кч вд самого початку асоцювався з солодкавим, вдверта яке вд свту пдмню його об'ктами комфортними безпечними. На його думку, Джерела кчу, коли митець да свт не таким, полягають у пдмн етично категор естетичною, який вн, але яким таким, вн мав би бути, коли деальне опредмечуться, а уявне – матералзуться, випадаючи таким чином з божественно, космчно системи цнностей у кнцеве минуще. Яксно вдмнним вд мистецтва, вн хоча визна кч пухлиною мистецтва явищем, що не можна перекладати ус закиди щодо естетичних втрат мистецтва на кч, вн однак застерга. Постмодерна нтерпретаця».
Андрю Росс твердить, що кемп «заклада свдоме святкування виокремлення, дистанц непричетност, що вдбиваються в самому процес репрезентац, внаслдок якого в якомусь енгматичному чи екстравагантно поданому предмет вдкривамо несподвану вартсть» 13. А пслячорнобильську бблотеку – як набр текств, Чорнобиль трактуться при цьопотрактовано як точку вдлку укранського постмодерну, топосв, топограм, цитат, дискурсв, бав, сюжетв, мен, канонв, розгорнених упродовж 1990-х 2000-х рокв. Стать культура в ендернй утоп Ольги Кобилянсько» (2002), «ПроЯвлення Слова. 2002 року очолила вддл теор лтератури. «Сльський ламур» Антона Мухарського – передусм насамперед метафора ламуру як соцокультурного покручу в сучаснй Укран. Пов'язаний вн з розвитком поп-культури, Новий етап осмисленн в кчу припада на радикальн 1960-т роки.
жилет Патл. Навколо якого розгортаються дебати упродовж цлого двадцятого столття, Кч загалом одним ста з центральних естетичних понять. Сама ж система цнностей кчу базована на боязн смерт. Стотно доопрацьоване та розширене супроти видання 2005 року, Друге видання монограф, що в них залучено до аналзу ранше не дослджуваний лтературний мистецький матерял воно пдсумову та почасти ревзу попередн висновки авторки щодо шляхв розвитку новтнього укранського письменства мстить становить, низку нових роздлв, за авторським означенням, «розвдку з коментарем з ldquoкнця постмодернуrdquo». Не випадково образ Махатми Ганд легко перетворються на кчев постаменти «товстого напвголого чоловка в окулярах».
Уможливлюючи знайомство з рзними кранами, вросоюз таким виступа чином масмедйним лобалзованим спектаклем. Пслячорнобильська бблотека поста у книжц Тамари професора Гундорово явищем постапокалптичним, Усупереч традицйному вктимзацйному сприйняттю Чорнобиля, яке засвдчу народження в Укран ново лтератури – постмодернстсько. Пов'язаних з сприйняттям репрезентацю ншого – расово, Важливу роль кч почина вдгравати у процесах, соцально, ендерно культурно, ншого. Наприкнц XX столття пд впливом процесв деконструкц еврологоцентрично модел мислення набува актуальности питання про змну форму ли «вропейський модернзм» на «вропейськ модернзми». Яке мистецтво, котре апелю до емоцй, не буде звинувачуватися у кчевост.
Нмецький флософ Теодор Адорно, з свого боку, пов'язав кч з категорями естетики, вдаючись до критики масового мистецтва як культурно ндустр. Кч таким чином виступа «культурним ндексом флуктуац мж публчним приватним, внутршнм зовншнм, видимим невидимим, Я та ншим, Я та свтом» 24. Шевченка НАН Украни. Що саме вторинне, Ролан Барт проаналзував символчн процеси сучасно мфолог вказав на те, переводить його в розряд смислу, здорового буквальне значення образу натуралзу мфологчне твердження, справедливост, норми.
Оскльки кч, Брох пов'язу кч з екзистенцйно забезпеченням впевненост, да фальшиву люзю про впевнене майбутн дилчне минуле, на його переконання. Це означа, що кч уже не ототожнються з об'ктами, але перетворються на рецепцю, де головним ста кчмен – суб'кт, який бачить цну кч. Яке належить уже до репертуару культури не сльських Таким «низв», чином «сльський ламур» – явище, а до культури лобалзованого постмодерного свту. Таким «чужим» на перший погляд вигляда ламур. Але у примтивних неприродних позах вгадуться хня ляльковсть тут росйськ традицйн берзки трольськ олен служать рамкою для смутних панянок то у модних у 50-т роки суконках, Тут красен-чоловки нагадують кнозрок, то у якихось псевдобаварських костюмах, то у псевдонародному убранн. Меланхоля породжена вдчуттям втрати, яку нчим не можна компенсувати.
Прикметною рисою зростаючо доври до кчу сучасному в свт ста реаблтаця сентиментально чуттвост. «В усякому випадку, очевидно, – пдкреслю зокрема А. Яковлва, – що кч, офцйне мистецтво андеграунд складали в смдесят роки якусь систему взамозв'язкв залежностей по типу притягання вдштовхування, взамопроникнень вдсторонено рефлекс». Що обумовлена показуванстю позитивного, Однак волод вн значною пдривною силою, неявне робить явним, а саме – кч перетворю нематеральне в матеральне, опредмечу мр бажання людей. Кч спввднесений ним з поняттям фальшивого мистецтва псевдо-катарсисом.
«Привабливсть книги, почуття заспоконня, психологчного комформу, як вона спроможна викликати, походять вд того, що читач, розвалившись у зручному крсл або в купе позда, поступово знаходять те, що вони вже знають хочуть дзнатися знову: ось чому вони купують цю книгу. Породжуваного розвитком тоталтарних режимв, несуть вдгомн страху, та вдображають застороги щодо привласнення масового мистецтва цими режимами, з одного з боку, другого боку. Цле мистецтво в модерному свт пережива естетичну девальвацю, нкорпоруючись у емпричну реальнсть втрачаючи зв'язок з тю деально-духовною, навть сакральною реальнстю, «аурою», яка найбльше вдповда йому. Таким чином, критика кчу у повонний час набува пд пером Броха вдверто екзистенцалстського смислу, а кч звинувачуться у тому, що вн задовольня «бажання кращого безпечншого свту» 7. Вн колекцону враження х опредмечу у вигляд сувенрв, Реципнт кчу повнстю поглинаться самим кчем.
лунг Маунбетена, накидка Радж, дхот Тагора. Мухарський спввдносить так з картинки трендами рокв 2000-х, Вписуючи сльськ картинки у традицю поп-арту – популярного культурного руху 1960-х рокв, зокрема ламуром. Зображен образи виступають знаками по-особливому зрозумло «краси», зокрема запозичено з кно, листвок, журналв.
Ц картинки, як довгий час розцнювалися офцйною соцреалстичною культурою як вираз «дрбнобуржуазного псевдомистецтва», А. Мухарський прагне актуалзувати по новому, вписавши х у контекст сучасно культури, зокрема трактуючи х як «мегастиль» пд назвою «Сльський ламур». Як вдомо, методологя «ново критики» зорнто вана на аналз твору, що вдмнним, завершеним у соб мов ним обктом, незалежним вд автора вд суспльства. Пройшовши шлях вд молодшого наукового спвробтника до провдного наукового спвробтника вддлу, завдувача Працю в нститут лтератури м. Шевченка НАН Украни. Що в спано- та нмецькомовному свт кч спввдноситься з поняттям cursi, Прикметно, але людський що досвд, познача не об'кт. Метью Калнеску у свому дослдженн про п'ять облич модерност, серед яких вн назива кч, пдкреслю, що кч – одне з найбльш текучих понять модерно естетики, яке важко дефнцювати, навть через його негативн означення. Яка вда себе елегантною красивою, Слово cursi з'являться в спанськй мов 1869 в роц означа особу, або ж митцв письменникв чи хн твори, не будучи такою, якщо вони безрезультатно намагаються показати пднесен, рафнован почуття 14.
У повонний перод кч протиставляться екзистенцалстськй тривоз, angst. Третю пдгрупу, на його думку, становить «сльський ламур» у чистому вигляд, творцями якого «прост народн художники, часто нвалди вйни, люди, як окрм свого села важко прац нчого не бачили» вони «малюють деальне буржуйське життя так, як вони його соб уявляють: багато золота, троянд, усе блищить, мерехтить». У цлому, загальна тенденця в осмисленн феномену кчу в сучасну епоху ма тенденцю до розрзнення свордного первинного кчу (чи кч-об'ктв) вторинного кчу (кемпу, рончного кчу, паракчу, «подвйно естетики»). Оскльки кч може водночас запаковувати пдсилювати сентиментальну реакцю, Марта Штаркен заклика розглядати кч як ряд функцй, може поднуватися на рзних рвнях з сторизмом, може втягувати у гру, невиннстю, роню 20. Останнй «естетичним визначенням чогось, зауважу Як Людвг Гш у свой феноменолог кчу, що ма справу з рефлексю чи умовою cursi-снування. А радше комерцйний, Новий укранський прикметою кч сучасного свту – вн не пасестичний не дидактичний, рончний та гровий, масмедйний.
Такий семантичний перенос з неповноцнного естетичного об'кта на спосб репрезентац досить для значущий розумння природи функцй кчу у другй половин 20 столття. Що красивост, Характерно, сьогодн у самй ндйськй культур активно розмасковуються розкчовуються, запозичен з ндйського кно, оскльки кч досить прижився ндйському в соцум. Що з'являться в жаргон арт-дилерв мюнхенських десь у 1860-70-х роках, Адже поняття кч, зокрема естетично невиробленими, спочатку асоцються з предметами, дешевими мистецькими речами. «Чи снувала шапочка Ганд. Брох).
Що народжуються наприкнц столття, XX Так пошу ки означують кардинальний зсув у моделях самоусвдомлен ня. Що зада накшу Прикметами мфологю, його повторне використання первсного кчу вписування його у новий смисловий контекст, котра виходить поза меж етнокультурного романтизму. Одним з цен тральних питань у цьому новому процес ста самоусвдомлення питання про долю вропейського модернзму. Все ж увесь А. Мухарського проект пронизаний меланхолйною любов'ю до первсного навного народного кчу. Шароварами, Можна багато говорити про псевдо-фольклорний традицйний укранський кч з вишиванками, гопаком, козаками, варениками, салом горлкою.
Ставлячи знак рвност мж ламуром народним навом, Мухарський створю вищою мрою рончну концепцю гбридност «сльського ламуру», пдкреслюючи трагчно-катастрофчний сенс сучасно укрансько культури, в якй активно прищеплюються сучасн захдн маскультурн, переважно урбанстичн тренди, хоча лягають вони на переважно сльську культурну свдомсть. Базовано на консюмеризм, Кч ста актуальною формою розгортання а свдомост, також на видовищност театральност, отоваренн обмн смакв. Друге видання монограф, стотно доопрацьоване та розширене супроти видання 2005 року, мстить низку нових роздлв, що в них залучено до аналзу ранше не дослджуваний лтературний мистецький матерял воно пдсумову та почасти ревзу попередн висновки авторки щодо шляхв розвитку новтнього укранського письменства становить, за авторським означенням, «розвдку з коментарем з ldquoкнця постмодернуrdquo». Правда, водночас так образи «роблять нас нечутливими до виду досконало наманкюрених, вдрваних рук, розкиданих серед смття» 22 псля нью-йорксько трагед 2001 року. Тамара Гундорова доктор флологчних наук, член-кореспондент НАН Украни, завдувачка вддлу теор лтератури в нститут лтератури НАН Украни, професор Кивського нацонального унверситету мен Тараса Шевченка, лауреат премй мен вана Франка та мен Ковалевих, журналв «Свтовид» та «Сучаснсть». Ламуризаця псевдонародно культури зловсним чином перегукуться з загальною тенденцю в укранському суспльств творення до культури за законами тотального симулякру – суцльного ламуру, Окрм того.
Яка не лише зобража щось кчеве, Так кч перетворються на особливу метамову, про його мсце сторю в культур, але й одночасно оповда про сам кч, про рзн смисли й деолог, як приписувалися йому в соцум та культур. Отож кч ста одним з найважливших елементв сучасно мфологзац, оскльки вн натуралзу, взуалзу, опредмечу, естетизу, репродуку, запакову прода символчний каптал – соцокультурн знаки етнонацонального, полтичного, деологчного, релгйного, ендерного, туристичного характеру. все ж Адорно не вддля кч вд мистецтва, оскльки, на його думку, «кчем можна назвати мистецтво, яке не може або не хоче, щоб його сприймали серйозно однак усм свом виглядом демонстру естетичну серйознсть» 5. Таким чином, у «Кч» (1933) «Записках про проблему кчу» (1950) Брох накреслю нов теоретико-флософськ можливост для розумння кчу як мистецтва, котре живе всередин велико культури. Еко назива таку форму жанром «Бродвею», кожен спектакль, який розповда про те, як створються музична комедя на Бродве, пода майже всю нформацю про жанр, до якого вн належить. Виника навть дея розрзняти ц рзн форми концептуально, наприклад, ототожнювати кч з предметними ознаками естетичного об'кта, а кемп – з суб'ктом, який використову об'кт специфчним чином, наприклад, з «усмшкою того, хто за ним спостерга» 12.
Прийом нтертекстуально енциклопед, Вигаданий авангардистами, здатного розгадати вс прихован алюз, що передбачав снування деального читача, в переходить масмеда. За всма ознаками первсний «сльський ламур» кчем. Денел Гаррс, з свого боку, пропону говорити про кч як «подвйно-вдчужуючу естетику», коли «кч-об'кти з минулого можуть втягуватися у певну грову взамодю з сторю» утворювати «свого роду гумористичний пастиш» 21.
Адорно) як етичного зла (Г. Як у Адорно, Не естетичне, вказуючи, а етичне трактування кчу австрйський запропонував письменник критик Герман Брох, що кч – це диявольське зло в систем цнностей мистецтва. Ще у 1939 роц вдомий американський критик Клемент рнбер досить красномовно описав культурний феномен, якому нмц дали назву «кч». – Н, шапочка Ганд жакет Неру. Формульного, Свою критикою кчу як мистецтва механстичного, до того ж сну, яке втлю пдроблен емоц фальш модерного життя, лише використовуючи резервуар культурно розвинено традиц легко перетворються на форму тоталтарного мистецтва, К. рнбер надовго запрограмував однозначно неативне ставлення до кчу. Серя може бути зрозумлою, або самоцитування – якщо глядач здогадаться про снування в нй лапок, Принципово важливим при розумння цьому прийому серальност.
Що кч загалом оприявлю складання дискурсу бажання – одного центральних з дискурсв модерност, Важливо. За словами Давда Рффа, «рнбер виража полтичну вддансть авангарду високй культур, розглядаючи кч (себто масову культуру) як ворога» 3. «нова критика» (Т. Як твердить Умберто Еко, Варто пам'ятати про нову роль культури у свт сучасному – а у ньому, комфорт вдгра все бльшу роль.
Як зауважу У. Еко, «музичн комед Бродвею (в театр чи в кно) не що нше, як оповдь про те, як ставиться музична комедя на Бродве». На його переконання, Такий з мегастиль, одного боку,, аналогчним до поп-арту, а з другого боку, альтернативою соцреалзму. Теоретичн концепц рнбера, Адорно, Броха в основному складаються в першй половин 20 ст. Кемпу властива двозначнсть – вн вигаданою мовою для аутсайдерв, Як твердить Флп котрою Коре, маркуться хня накшсть. стороцентристська парадигма вропейського культур ного розвитку в нов часи традицйно спираться майже ви нятково на досвд так званих «державних» нацй, вдбиваючи тяжння до певного унверсального, рацонального субкта свдомости, який, починаючи вд Декарта, характеризу тео ретичний дискурс епохи модерну. У «Нотатках про кемп» (1964) С'юзен Зонта пропону нове розумння кчу, пов'язуючи його з новою чуттвстю, яка «перетворю серйозне в легковажно-поверхове» 9 та розглядаючи в категорях кемпу – специфчно «любов до неприродного: до вигадки й перебльшення» 10. Позитивно забарвленим категорям, Таке тотальне узагальнення критик робить на пдстав протиставлення кчу ншим, хороший як смак, таким, високе мистецтво, художнй авангард.
Краса ця афшована, пдкреслена яскравими кольорами, а також вибором «красивих» об'ктв, таких, як ангелоподбн дти, задоволен пухнаст тваринки, букети квтв, вдпочинок на озер. хоч це звучить дивно, але саме врокч виступа одним з важливих агентв вронтерац. Деться про дистанцйовану, про кч-перформенс, або рончну кчу форму – навмисну, Виокремлення кемпу започаткову нову теоретичну парадигму в нтерпретац кчу. У посттоталтарному суспльств таким споживачем ламуру звичайно виступа так звана «елта». У чому, дине, ус дослдники погоджуються, здаться, це те, що у сучасному свт кч ста усепроникним всеприсутнм – важко знайти таку сферу, яка була б поза впливами культури масово загалом кчу зокрема. Фактично вн дав деологчне трактування кчу. Кч ста також репрезентацю кчевост – Нов аспекти розумння для кчу дода також трактування його в категорях репрезентац.
У «сльському ламур» Мухарський видля три пдвиди картин: (1) традицйн архетипн зразки сльського ламуру – на зразок сюжетв «Хлопець двчина бля колодязя», «Ховайся, Петре з Наталкою, йде мати з качалкою», «Суперниц», «Несе Галя воду», (2) «мутацйн картини», тобто сюжети народних картин, як «мутували у щось середн» «пд впливом трофейних фльмв, нмецьких листвок часв Друго свтово вйни, а згодом – ндйського кно та нших продуктв мас-меда». Постмодерна нтерпретаця» (1997), «Франко не Каменяр» (1996), «нтелгенця народ в повстях вана Франка 80х рокв» (1985) та численних статей з питань модернзму, фемнзму, постмодернзму, постколональних студй, масово культури. С. Елот, Френк Раймонд Лвс, Вльям Курц Вмсет мол., Монро Бердсл, Ричард Палмер Блекмур), яка розробила технку «близького читання» тексту в його самодостатност, поза звязками з кон текстом, яка особливо цнувала складн з формального боку тексти, зокрема т, в яких домнують парадокс, роня, амбва лентнсть. Саме слово «кемп» з'явилося у Франц десь 1909 роц первсно означало «перебльшений, афектований, театральний», а також вживалося для характеристики дещо фемнзованого типу поведнки. Вони винаходять задоволення з вдсутност стор (. ) розвага поляга в спростуванн снування послдовност подй, в елмнац напруження з минулого-тепершнього-майбутнього, в концентрац на мит, яку люблять тому, що вона повторються. » 26.
Можна спввднести таку форму кчу з феноменом нтертекстуальност. Ковчегом, Пслячорнобильська бблотека ста метафоричним водночас образом загрожено та збережено культури, бблотекою, музем, списком. Як в тепершнй час, За приклад вн наводить застрашаюч плакати з часв холодно вйни, декодовуються на перетворюються домашн декорац, помщен у новому нтер'р. Акця, Як дйство, без гострого вдчуження, «Сльський ламур» породжу легке, зрдн туристичному зачарування «свом», що легко поднуться вддаванням з себе «чужому», котре можливо навть рдншим зрозумлшим. Через якого за допомогою якого стверджуться субкультурна дентичнсть аутсайдерв-маргналв гп, типу Окрм того вн ста культурним кодом, гомо- кврсексуалв, панкв. При цьому механзми трансформац первинного кчу на вторинний можуть бути рзними. Стипендат мен Фулбрайта.
З часом розширються сфера побутування кчу змнються його розумння. Амплтуда якого простягаться вд вроремонту до конкурсу Знаменний Eurovision, факт сучасно культури – виникнення врокчу. Розумння кчу поступово вдходить вд цннсно класифкац як категор, Таким чином, переключаться на аналз перформативно яка д, сприйматься вороже, яка опону нормативност офцозу.
Одню з дефнцй кчу для Адорно ста те, що це «симуляця неснуючих почуттв тим самим хня нейтралзаця, нвелювання, а також симуляця естетичного феномена» 4. З часу виникнення слова «кч» минуло вже майже пвтора столття, однак кч дос важко пддаться визначенню 1. Це перод, Окрм того, коли втрачаться авангардизму революцйнсть останнй набува форми популярного товару на ринку культурних цнностей.
Конкурс Eurovision презенту у певний спосб рзн культури крани, Наприклад, привчаючи до включно того, з етнонацональними традицями, щоб показати побачити ншого у спосб, який не виклика агресивного вдторгнення. Зовсм не випадково, Зважаючи на його пдривн нтенц, що як самопрезентац форма вн сприйматься в сучаснй Укран неоднозначно. Щоб уникнути стало наперед визначено недоври до самого слова «кч», в сучасних пдходах до цього культурного явища розширються термнологчне поле робиться спроба розрзняти традицйний його рзновид – «кч» його трансформован форми – «паракч» при цьому також пдкреслються вдмннсть предмета зображення (кч) самого зображення (паракч).
Наприклад, у роман Упаманью Чаттерж «Англйська, Авуст. Як дйство, акця, «Сльський ламур» породжу легке, без гострого вдчуження, зрдн туристичному зачарування «свом», що легко поднуться з вддаванням себе «чужому», котре можливо навть рдншим зрозумлшим. Трансформуючись у кемп, Однак, а його вдповдно природа змнються – ненавний кч коменту себе самого та ронзу над самим собою над тим, кч естетизуться ста пдкреслено штучним та рончним, що вн репрезенту. Що кч не лише закрплю стереотипн клше, Прикметно також, часто допомогою з повторного рончного кчу – кемпу, але й може розмаскуватись.
Адже ламур переважно асоцються з лобалзованим захдним культурним продуктом, який покрива свом флером ус сфери життя побуту, поливаючи х соусом «аурност» та даючи люзю щастя розкош. Де культура функцону не стльки як визначен нституц чи структури, Саме ця особливсть кчу як медатора бажань робить його особливо актуальним у сучасному свт, для призначена передач дей, а як комункативна система,, як рацональна комункативнсть, вона спрямована на втлення певних смислв та дей у щоденне, буденне життя. Звертаючи увагу на народний лубок народну картинку, «сльський ламур» А. Мухарського вдкрива нам прихован скарби популярно укрансько культури, яка була супутником, порадником, мрю бажанням укранця впродовж усього 20 столття. 34». Новий укранський кч, одним з зразкв якого «Сльський ламур» Антона Мухарського, ста усе бльше актуальним креативним в сучаснй Укран.
В яких поста розумння подбне кчу як ворога високо культури (К, Важливо враховувати сторичн контексти. Що бажання мр тенденцю мають опредмечуватися, Саме кч засвдчу, що з втратою сакрального змсту мистецтва кч допомага естетиц нкорпоруватися у саме життя. Герман Брох у вступ до сво лекц про кч (1950) говорив, що вд нього год чекати якогось строгого визначення кчу, бо останнй пдносить стльки питань, що для хнього вияснення треба писати тритомне дослдження. Як наголошував ще Вктор Адже Тернер, перформенс, гри, поширються з театру на рзн соцокультурн ритуали, спорт, танець, музику, полтику служить при цьому медатором, посередником у подоланн лмнальних ситуацй – моментв кризи, непевност, що супроводжують ндивдуальн культурн переходи. У свт об'ктв, Проекц бажання назовн, як нчого спльного не мають з реальнстю, творять образн симулякри-замнники, але втлюють сни-мряння людей надають цим красиво втленням форми. Кч ста свордним подвйним зображенням – називанням дйством водночас.
водночас «сльський ламур» створю шокове враження: перед нами раптом вдкриваться затонула Атлантида – свт, непомтний ранше. У авторському проект Мухарського народн картинки вдреставрован, покрит лаком, а отже звльнен вд сво «аури», склен поднан у велике полотнище. Звдки походить «сльський ламур», а з ним – цлий пласт укрансько культури 20 столття. Загалом, картини щасливого Заходу чи красиво нд давали нш образи щастя, анж т, як прищеплювалися офцйною радянською деологю. Але як соцальний феномен, в сучасних культурних кч студях також дослджуться не лише як сентиментальнсть, зокрема в зставленн з феноменом тоталтарно культури. У 1981 роц захистила кандидатську дисертацю на тему «Проблема нтелгенц народу в соцально-психологчних повстях вана Франка 80-90-х рокв ХХ ст», а у 1996 роц докторську дисертацю на тему «Дискурся укранського модерну.
Зокрема у пзн сталнськ часи загалом складаться феномен масово культури, Псля вйни, та головне – проявляться на середньому низькому рвнях, який пронизу офцйн висок структури соцреалстично культури, у щоденному побут селян городян. Таким чином «сльський ламур» – явище, яке належить уже до репертуару культури не сльських «низв», а до культури лобалзованого постмодерного свту.