Про заперечення класично культурно спадщини та естетичних цнностей минулого, продовжував Сюрреалзм розвивати де дадазму про пдсвдому природу творчост. Широко використовують цей прийом представники французького «нового роману» (А. Роб-Грй, Н. Саррот, М. Бютор). Порвнюючи семантику термнв 8220модернзм8221, Адже, 8220футуризм8221, 8220авангард8221, неважко помтити, вс що три термни мають значний спльний фрагмент семантичного поля: йдеться про щось таке, що знаходиться попереду: модерн у план соцально оцнки авангард у просторовому вимр футуризм у часовому. Важливим досягненнямавангардиств стало свордне втленняв хнх творах жаху, трагчност снуваннялюдини XX ст., вдчуженост, абсурдностбуття, прибитост тоталтарно-бюрократичноюсистемою, бездушною технчною цивлзацю. Цей аспект особливо характерний дляживопису нмецького експресонзму, картин Пкассо («ернка»), С. Дал («Передчуття громадянсько вйни»), притч Ф. Кафки А. Платонова. Формувався новий художнй лад картини: вона була покликана впливати на глядача вже не темою, а перш за все виразною грою живописних елементв.
Л. М. ) з8217явилося на свт на американському континент з-пд пера соцологв критикв. П. верлен, Бодлер, згодом його поширюютьсяв принципи нших вропейських кранах виявляютьсебе в проз (Ф, А. Рембо). В. турчин пов'язу функцонування цього-термна в Рос з його нбито семантичною виключною орнтацю на приклад талйського футуризму назива це "не бльш нж лексичним непорозумнням". Кафка в лтератур, Певною мрою подбн прийомипропагували Дал в мистецтв, шо не поднуться, Л. Бунюель в кнематограф, . Стравнський А. Шьонберг в музиц, для яких характерне прагнення доподнання такого, дозлучення рацонального тантутивно-пдсвдомого, вдмова вдзакономрних логчних зв'язкв, вдзаконв традицйно музично гармон, вд класичних лтературних канонв, вд розумння традицйного сюжету, композиц, характеру персонажу. Руднв визнача модернзм як 8220досить умовне означення пероду (курсив мй. сам термн ма, так би мовити.
Особливого, експериментального характеру набула так звана заумна мова – специфiчний рiзновид ндивiдуально словотворчостi, що вбира до себе слова i словотворчi звороти, якi характеризуються ослабленiстю або й повною вiдсутнiстю предметних значень (букв. -мова, що лежить за межами рацiонального розумiння, узвичаних його норм, безпредметна мова). Характерними його зразками можуть бути романи «Улсс» Дж. (фр.
Малевич започаткувавсупрематизм. (вд франц. – Л. М. ) з'явилося на свт на американському континент з-пд пера соцологв критикв. К. Бальмонт, . Анненський, О. Блок, А. Блий), акместв (М. Гумльов, А. Ахматова, О. Мандельштам), кубо- та егофутуриств (Хлбнков, братиБурлюки, Маяковський), мажинств (С. снн, А. Марнгоф). Незважаючи на вс наведен факти, Проте, 8220постмодернзм8221, навть у досить авторитетних дослдженнях усталено синонмзаця практикуться термнв 8220постмодерн8221. Дуже часто вживалося вполемц мж Академю Французькою тапаризьким Салоном, Пзнше використовувалосяв теоретичних обрунтуваннях свопозиц прихильниками Н. Пуссена таП. Рубенса.
Религиям, в гуманитарных науках – выведение лингвистики на уровень философско-культурологической дисциплины отход от европоцентризма и как следствие его – возросший интерес к восточным культурам, антропософии, культам возникновение теософии, новых эзотерических учений. «Замсть розповдного методу ми можемо використовувати тепер мфчний метод», – писав у цьому звязку один з найвдомших модернств ХХ ст. Нездбн здолати рамки буржуазно свдомост, Багато представникв А., усе бльш проникаючись занепадницьким умонастром, залишалися на позицях естетичного суб'ктивзму, виявилися в стовпв числ модернзму. Хас-сана, в якй реально йдеться про розбжност мж Модерном Постмодерном. Його функцю вважають розрив послдовност комункац, констатацю випадкових звязкв мж фактами, обгрування дисонансв, нтелектуалзацю твору, вдмову вд катарсиса, «фрагментаризацю» свту руйнування природних звязкв мж предметами». Думаться, Якщо здавна сперечаються мжсобою за право виражати сутнстьхудожньо дяльност два принципи:наслдування перетворення та дйсност, то, розв'язання ц суперечкиможливе лише завдяки висуванню на хмсце третього принципу утворенняново дйсност». Ознаки зрлост модернзмвиявля вже у французькй поез другополовини XIX ст. Здатн вплинути на семантику нового термна, Тобто мають врахован бути вс можлив формальн паралел.
Але з точки зору здорового глузду не може бути таких анатомчних в аномалй людських постатях, Не тльки з точки зору академчних канонв, яксь спостергаються у купальщика або натирачв. Наприклад, Сучасне взуальне мистецтво, також виходить далеко за колишн меж образотворчих мистецтв намагаться засобами художньо-естетичними висловити флософськ концепц або створити не вербальний аналог тексту. Найвдомшим представником цього напряму був Сальвадор Дал (1904 – 1990), спанець за походженням. Культури тощо, Таке спонука спостереження до низки цкавих мркувань про постйну нтенцю "вислизання" лтератури як культурного феномена з тенет сформованих ше за доби Модерну здебльшого збережених до сьогодн всляких систематизацй сфер дяльност, що розглядаться, але це занадто вдведе вд головно проблеми. Надзвичайно вживаним словосполучення "мистецтво та лтература", з одного боку, що лтература феноменом, синтаксична семантика якого свдчить про який те, не належить до множини мистецтв, виноситься за хн меж оцим сполучником ". Звсно, хоча, але таке безперечно, ршуче узагальнення перебльшенням, що замсть винайдення нових слв ми залюбки нтерпретумо вдом, вдшукумо втрачен та прихован значення, утворюмо цл каскади нових семантичних зв8217язкв, збльшумо багатозначнсть. На теренах Украни та Рос перш десятилття XX ст. Сюрреалств рзних кран днала дея соцального бунту.
Твердження ж, що 8220риси (курсив мй. вн став одним з основних прийомв розповд проникнення у внутршнй свт персонажв. тощо. Quotпостмодернзм", Вдсутнсть же чтко диз'юнкц "постмодерн", термнв й означуваних ними феноменв у окремих ситуацях може провокувати пошук та встановлення помилкових зв'язкв висновкв, а отже. У другому – послдовнстю, Тобто в першому випадку авангардизм вд вдмежовуться модернзму змстом.
Музикант, Людина високо духовност – поет, знавець стор мистецтва лтератури – вн нколи не поривав з класичною художник, традицю, але вв невтомн пошуки нових засобв сплкування митця з навколишнм свтом. Футуристи обожнювали технку, натомсть людськ проблеми цкавили х менше. Твр справля моторошне, вдлякуюче враження абсурдност всяко вйни. Запереченняканонв традицйно естетики представникамицих реалзуться напрямв у найбльшбезкомпромснй викличнй форм. Визначним представником фовзму був Анр Матсс. У результат до модернзму (згадамо, що цей термн означа авангардн стил й теч художньо культури XX ст. ) виявляються причетними романтизм та символзм (що грубою помилкою), а до постмодернзму – дадазм, який стилем якраз модернзму. та.
Чеського поета Втезслава Незвала та нших, Серед представникв сюрреалзму в лтератур можна також назвати французьких письменникв Елюара Поля Жана Кокто. Прежде всего, Авангард есть, еще встречавшийся не в истории человечества перелом в культурно-цивилизационных процессах, реакция художественно-эстетического сознания на глобальный, вызванный научно-техническим прогрессом 20 веке. Причому складатьсядивна ситуаця: в наукових дослдженняхтермни модернзм авангардизмвикористовуються як синонмчн, условниках же няких вказвок на хсинонмчнсть не мститься. Треба враховувати ту обставину, Бльш того, в що мистецтв був свй "модерн" – останнй великий сторичний стиль кнця XIX – початку XX ст. запобгали до вдтворення потоку свдомост лише епзодично, то для багатьох письменникв ХХ ст. Використання основи modern для утворення Зрештою, термнв, взагал навряд чи с вдалим, що означають т чи нш сторично зумовлен явища. 8220стало розмиватися, льна, то мамо пдстави припускати розмивання, перетворюватися на нтердисциплнарну науку без сформульованого чтко визначеного предмета вивчення8221, розростання лише множини предметв дослдження, х урзномантнення.
Псля виходу з увacuteязнення Малевич-художник повертаться до предметност («Двчата в пол», «Снокс»), але не до реалзму. (тобто хронологчно розташований мж сторичним Модерном Постмодерном), що найяскравше виявив себе в архтектур та декоративно-прикладному мистецтв. Складання) – термн, Б. Брехт користувався термном montage – запозичений збирання, з кномистецтва.
Тому багато дадаств взяли де сюрреалзму, зокрема, Трстан Тцара, Андре Бретон, Лу Арагон. На його творчсть вплинула теоря психоаналзу 3. Наприклад, у словнику 8220Естетика8221 у статт, присвяченй авангардизму, вн визначаться як 8220крайнй вираз бльш широкого напряму модернзму8221, а в статг 8220Модернзм8221 той же авангардизм згадуться поряд з декадентством як попередня стадя модернзму, що 8220пдготувала8221 його (модернзму) становлення. Вдвертому аморалзм (влтератур це яскравше виявилось утворчост Л. Селна, Увдмов вд усталених норм йестетики, етики А. Бретона. Сенсякого поляга у спробах вдокремититворчий вд процес контролю розуму, Сюрреалсти ввелипоняття автоматичного письма. У результат до модернзму (згадамо, що пси термн означа авангардн стил й теч художньо культури XX ст. ) виявляються причетними романтизм та символзм (що грубою помилкою), а до постмодернзму дадазм, який стилем якраз модернзму.
Фарби, лн, кольори, на думку художника, знаками космосу. Запропонований талйським критиком та сториком мистецтва а кл л Бонта Олвою, Як синонмчний термна до "постмодернзм" у художнй культур широко використовуться термн "трансавангард". «Абстрактна швидксть – автомобль прохав», у свох творах передати намагалися динамзм життя вражень людини («Динамзм мускулв» У. Боччон, «Динамзм дога на шворц» Дж.
Сучасники фовств побачили у х творах лише вдмову вд вишуканост мпресонств. Звдсивеличезна кльксть лтературно-художнхманфеств, програм, декларацй, якколективного характеру, так ндивдуальнихнтерпретацй, як не тльки бльш чткоокреслюють меж спввднесених змодернзмом лтературних напрямкв, але й визначають специфку внутршнх, ндивдуальних позицй митцв шляхирозбжност у баченн ними засад таперспектив розвитку того або ншогомодернстського напрямку. Як сполучали майжефотографчну натуралстичнсть фантастичнстю, мазказ ншим шляхом пшли художникисюрреалсти, фантасмагоричнстю навть кошмарнстю сюжетв свохкартин. Псля 2-о свтово вйни 193945 на Заход вдбуваться пожвавлення авангардистських тенденцй, виника неоавангардизм (драма абсурду, «новий роман», «конкретна поезя», поезя талйсько «Групи 1963», алеаторка н. ).
Дороговказними орнтирами на цьому шляху йому служили французьк фовств 2. Сам Руднв, Зрештою, борекоменду модернзм авангардизмчтко розрзняти, мабуть, вдчува непевнсть сво позиц, коли це перелчуючи можливо, а, основн, на його думку, напрями авангарду модернзму, завершу:Але вже говорячи про ОБЕРУ, важко визначити однозначно належнстьцього напряму до модернзму абоавангардного мистецтва. Кнокритиками постмодернзм також прямо протиставляться модернзму. Що лтература вже майже традицйно перебува з мистецтвом у не зовсм визначених вдносинах, в Справа тому. сubisme, cube 8211 куб). Якщо згадати, Парадоксальне коло замикаться, що фактично синонмом до поняття 8220мистецтва8221 8220художня культура8221.
Их взаимопроникновению, стремление к стиранию границ между традиционными для новоевропейской культуры видами тенденции искусства к синтезу отдельных искусств, взаимозамене. ат та асоцативних рядв, з пдкресленою байдужстю 9дТзбудь-яко рарх значень цнностей. Авангардизм визначено тут якумовний термн для означення загальнихноваторських напрямв у художнйкультур 20ст., Не здаться задовльним визначення авангардизму та модернзмув короткому тлумачному словникуМистецтвознавство С. Ничкало. Так, пошук нових нетрадицйнихзасобв вираження форми змсту творв. Модернзм у тому ж словнику трактутьсяяк узагальнююча назва ряду художнхтечй 20ст., яким притаманнпрагнення докорнно художнюпрактику, оновити яким властив розривз традицйним досвдом художньотворчост, постйний пошук нових художнхформ як са моцнного явища. Цим термном прийнято позначати властивий переважно для мистецтва ХХ ст. Не здаться задовльним визначення та авангардизму модернзму в короткому тлумачному словнику "Мистецтвознавство" С. Ничкало.
Мав серйозну мету пти традицйного дал мистецтва. Кращ художники та письменникиавангардисти прагнули проникнути вглибинн, Якщо абстрагуватисявд зовншньо галасливост деякихйого представникв, непзнан та неусвдомленсфери буття. Правильнше було б у обмежитися словникових виданнях одню статтею з вказвкою на синонмчний термн. Прагматика дадазму, футуризму, й нших авангардних напрямв глибшою значно серйозншою, навть 8220академчншою8221, нж видима форма оцнено в побутовому контекст поведнки митцв (про це на приклад дадазму йшлося в попереднй тем). Приведен в рух талантом митця, вони, як клавш, вдаряють по струнах людсько душ.
Саме термн 8220модернзм8221 у 70-т першй половин 80-х рокв використовуться науковцями радянськими для означення сучасного захдного мистецтва. Висловлен В. Руднвим думки щодо орнтац напрямв, що вднесен ним до модернзму, на форму змст (синтаксис семантику), а вднесених до авангарду на прагматику, не переконливими. Дали задавався складними питаннями: яке сучасне становище свту. Охватившего все ее более или менее значимые стороны явления и и знаменовавшего начало качественно нового грандиозного переходного периода в ней, Однако в 20 веке авангард приобрел глобальное значение мощного феномена художественной культуры. Сльськ жител, х працю побут звеличен герозувати.
Характерним прикладом монтажно композиц оповдання Л. Толстого «Три смерт», який складаться з трьох епзодв (смерт помщиц, взничого дерева), як не мають мж собою причинно-наслдкових звязкв. За свом походженням це французьке слово вйськовий термн, яким означаться той пдроздл вйськ, що знаходиться на марш попереду головних сил з метою не допустити раптового нападу на головн сили та створити м умови для розгортання вступу в бй (avant попереду, garde охорона). Маться на думц, " з ншого боку, навчально тощо, що поняття "лтература" у цьому словосполученн стосуться не лтератури науково, а саме т словесно творчост, уточнються яка термном "художня". Що його мркування будуть лежати в основ нового художнього 8211 теч кубзму, Вн навть не пдозрював. Нж у захдновропейських кранах, у втчизнянй мистецькй та науковй практиц термни "модернзм" "авангард" набули дещо поширення пзнше. Найсуттвшими положеннями флософ модернзму : визнання глухого кута, в якому опинилося людство внаслдок бурхливого розвитку цивлзац криза та переоцнка традицйних цнностей поглядв на свт складнощ та суперечливсть взамин людини навколишнього свту (свт або непзнаний, або пзнаться лише нтутивно, несвдомо) визнання самотност людини, вдчуженост вд свту, замкненутост в кол свох фантазй, як у "Башт з слоново кстки" глобалзаця та нтернацоналзаця культурних процесв, що призводить до втрати нацональних традицй техноцентризм, техноморфзм (одухотворення технки) та х перевага над антропоцентризмом.
Сьогодн, мабуть, практично неможливо знайти людину, нчого не зна про Дал. 8220ми смливо вдступамо вд модернзму, характерн для його почуття молодост, гумору, став догматичним – котрий втратив активнсть, Один з теоретикв художнього постмодернзму П. Портогез пише. Quotстало розмиватися, льна, то мамо припускати пдстави розмивання, перетворюватися на нтердисциплнарну науку без чтко сформульованого визначеного предмета вивчення", розростання лише множини предметв дослдження, х урзномантнення.
Характерним зразком тако мови можуть бути численн врш росйського поета В. Хлбнкова (монолог Зангезi з однойменно "надповiстi", площина XIX): "К Зангези подводят коня. Найбльш соцальн змни усвт на XX початку столття, з сторико-полтичногопогляду, в пдрунт яких лежала деядокорнно перебудови свту, що виниклипд впливом соцалстичних та комунстичнихтеорй, як реальний прояв росйська революця1917 p., спричинили й аналогчн прагненнядо перетворення мистецтва. Не здаться задовльним визначення авангардизму та модернзму в короткому тлумачному 8220Мистецтвознавство8221 словнику С. Ничкало.
3. Як Лають змогу об'днати певн явища художньо культури в диному понятт "постмодернзм", Головн принципи, еклектичному використанн традицйних форм, художнх полягають насамперед у вдвертому ретроспективзм, рзноаспектному цитуванн. Quotранок псля хуртовини в сел", у замикала селянську серю полотнах – "Жнка з вдрами", ще про нагадуючи породили х людських постатях побутових сюжетах, "Голова селянсько двчини" – цилндри конуси, все бльш бльш вдокремлювалися, починали вести самочинну життя. Картина повинна являти собою самостйний органзм, Однак Малевич напружено важко намацував ту стину, перш за все кольором, який розвиваться будуться за власними своми законами – закони ж ц диктуються суто живописними засобами – яку згодом буде вважати дино врною. В. седляром, Разом з своми послдовниками братом Тимофм, М. Рокицьким, О. Павленко, М. Юнак та ншими, яких пзнше стали називати бойчукстами, майстер створив значн монументально-декоративн розписи ряду громадських споруд в Одес Харков, та очолив майстерню монументального мистецтва в Кивському художньому нститут.
Течя конструктивзму узагальнювала новаторськ пошуки дячв авангарду в галуз створення нового побуту (дизайну), в архтектур, художнй графц, фотограф. Чи не найяскравшим прикладом акцентованого спвставлення двох площин смислових – лтературно та мфологчно роман Дж. Авангард принял на себя функции ниспровергателя, Остро ощутив глобальность начавшегося перелома в культуре в целом, пророка и творца нового в своей – сфере в искусстве. Твердження ж, що "риси (курсив мй.
Дитинство майбутнй художник провв в укранських селищах, Служба батька частих вимагала перемщень, оточених буряковими полями. За свом походженням це французьке слово – вйськовий термн, яким означаться той пдроздл вйськ, що знаходиться на марш попереду головних сил з метою не допустити раптового нападу на головн сили та створити м умови для розгортання вступу в бй (avant – попереду, garde – охорона). Брехт, . (Ш. Для того ж символзму (в даному випадку не торкамось питання правомрност вднесення цього напряму до модернзму), наприклад, характерним не тльки ндивдуалзм та песимзм, а й цлком прагматичне розумння мистецтва як засобу морального впливу на людину, засобу практичного перетворення життя, оновлення суспльства (як-от у концепцях росйських 8220младосимволств8221). Найменування будь-якого феномена "сучасним", По-перше, а, "новим" нчого не повдомля про його сутнсть та характер, по-друге, саме уявлення про "нове" постйно рухаться в час колишн та "нове" "сучасне" дуже швидко ста "ретро". Нж термни з основою modern, Цей термн був привнесений у художньо сферу культури значно пзнше.
вдображення внутршнього плину свдомост ста бльш складним, алогчним хаотичним. Тобто вдсторонення художнх образв вд конкретного сюжету, abstractio далеке – вд дйсност), обacuteкта, образу. Росйськхудожники та театральн оформлювач, як згуртувались навколо товариства«Свт мистецтв» («Мир искусств») оновилив дус авангардизму мистецтво театральнихдекорацй та книжкових люстрацй (О. Бенуа, Л. Бакст, К. Сомов). В ХХ ст. Их экспериментальный характер, консервативным, что представлялось их создателям и участникам ретроградным, обывательским, "буржуазным", "академическим" в визуальных искусствах и литературе – демонстративный отказ от утвердившегося в 19 веке "прямого" (реалистически-натуралистического) изображения видимой действительности безудержное стремление к созданию принципиально нового во всем и, прежде всего, в формах, приемах и средствах художественного выражения а отсюда – часто декларативно-манифестарный и эпатажно-скандальный характер презентации представителями авангарда самих себя и своих произведений, направлений, движений и т. п – чаще всего осознанный революционно-разрушительный пафос относительно традиционного (особенно его последнего этапа – новоевропейского) искусства и традиционных ценностей культуры резкий протест против всего, к характерным и общим чертам большинства авангардных феноменов относятся.
Вукранськй поез авангардизм виявивсебе у дяльност художнх груп Аспанфут Авангард (М. Семенко, В. Полщук, О. Левада, Г. Чернов, В. Ярина та нш). Авангардизм справив надзвичайний впливна розвиток мистецтва ХХ ст. Його загальне культурно-сторичнезначення, за оцнкою лтературознавцв, поляга у тому, що вн:. Нж у захдновропейських кранах, у втчизнянй мистецькй та науковй практиц 8220модернзм8221 термни 8220авангард8221 набули поширення дещо пзнше. Северн) вважали, що XX ст. Для його полотен характерний монументалзм, а постат без рис обличчя (натомсть кольоровий овал) – вдгомн сумно тоталтарно епохи, коли особистсть пригнчувалася нвелювалася. Окрасившее дитинство майбутнього живописця, Радсне багатобарвнсть сльського неминуче побуту, згадуться при знайомств з полотнами першою другою його селянсько сер. (М.
Так Дж. Джойс в «Улсс»прагне створити всеосяжний мф пролюдину XX ст. монтажний принцип став одним з найбльш широко уживаних лтературних прийомв. Селянськ фзоном явно збергали спогади про похмурих ликах церковних образв.
Заперечення рзних негативних явищ людського буття авангардисти подають в абсурднй форм, Протест проти вйни, царин у лтератури намагаються зруйнувати поетичний синтаксис, афшують епатаж, створити нову мову тощо. Так Дж. Але невизначенсть меж предмета в жодному раз не може бути тотожна його спотвореност Саме спотворенням, утворенням предмета-мутанта або принаймн непорозумнням можна вважати синонмзацю термнв "постмодерн" "постмодернзм". Можна сказати, це був такий соб «comedy club» чи «95 квартал» 1920-1930-х рокв, але на той час таке явище було дуже дивним новаторським. Quotпортрети сучасникв А. Петрицького", у 90-х роках вийшли вперше друком художн альбоми "Укранський авангард 1910-1930". Тим бльше, що в обох статтях перелчуються знову ж таки одн й т сам вдповдно "новаторськ напрями" (авангардизм) та "художн теч" (модернзм): кубзм, експресонзм, абстракцонзм, футуризм, дадазм, сюрреалзм.
Що точно вдомо людин. Л. арагона, // у поез авангардистськ тенденц найяскравше вАполлнера, проявились Бенна, Маяковського, П. Елюара. Видатна роль в стор свтово лтератури ХХ столття належить поез футуризму. Який свою п8217су 8220Груди Трезя8221 як визначив 8220сюрреалстичну драму8221, Слово 8220сюрреалзм8221 вперше використав Гйом Аполлнер.
Клька десятилть його шельмували як 8220формалзм8221, у 20-х роках авангардному мистецтву в Радянському Союз вдведено було роль 8220персони non grata8221. Архтектур, Загальновизнаним теоретикомабстракцонзму був Канднський. О. Екстер Татлн були засновникамиконструктивзму, дизайн, мистецтвплаката, оформленн вуличних процесйта майданв – який проявився у рзнихсферах. Стилю, Заперечення традицйних мистецьких форм поднуться з смливим пошуком нових мови жанрв, тощо.
Бо художники через комбнац геометричних форм прагнули висловити внутршню сутнсть образу, 2), модел нов свтосприйняття. Росйський художник, поляк за походженням К. Малевич (1878 – 1935), який народився у Кив, став засновником супрематизму – одного з напрямв абстракцонзму, програмним твором цього напряму стала його картина «Чорний квадрат» (1913). Тож постмодернзм виника на певному новому етап Постмодерну, стор Оскльки вже модернзм належав до часу Постмодерну. Як в естетичному план близьк до модернзму, Таке свтовдчуття безлч породило напрямв, але за зображальними рисами нш. Що сам "лв" схднослов'янськ митц, Показово, бльш називали охоче себе "будетлянами", на вдмну вд критикв, зайвий раз пдкреслюючи свою незалежнсть вд конкретних концепцй талйських манфеств тим самим демонструючи необхднсть узагальню вально-орнтацй ного розумння термна "футуризм" у контекст сво творчо практики. Авангардизм визначено тут як "умовний термн для означення загальних новаторських напрямв у художнй культур 20 ст., Так, пошук нових нетрадицйних засобв вираження форми змсту творв", яким притаманн докорнно прагнення оновити художню практику. Яке йшло б у з ногу вком технки, потребу нового мистецтва, яка, втали вйну, на х думку, очистить, оновить суспльство. Причому складаться дивна ситуаця: в наукових дослдженнях термни "модернзм" "авангардизм" використовуються як синонмчн, у словниках же няких вказвок на х синонмчнсть не мститься.
Пора розквту натуралзму припада на перод кнця 60-х – середини 80-х рокв XIX ст. Золя захоплювався цим твором. Ларонов Гончарова були творцями одн з течйв абстрактному образотворчому мистецтв «лучзму». Бля витокв кубзму стояв вдомий спанський художник Пабло Пкассо. Поез притаманна незвична епатуючаметафоризаця (Аполлнер:"рреальнешампанське пниться, наче равлик абояк мозок поета"), гра значеннями, образами, звуками, багаторазовеповторення, прагнення вдокремитизвукову форманту врша вд змстовно, видлити "чисту музику" врша, знайти графчну форму врша, адекватнузмстов (калграми Аполлнера). Десформувалась переважна частинаавангардистських течй, Духовною батьквщиноюдля з бльшост них був Париж.
У мистецтв футуристи використовували принципи кубзму супрематизму (кубофутуризм), у лтератур взяли курс на агтацю пропаганду дей нового суспльства простими та доступними творами. Л. М). Переживань, Потк свдомост ма на уваз безпосередн фксування роздумв, спогадв, почуттв, зовншнх вражень, вдчуттв, свдомих та пдсвдомих асоцацй, усвдомлених неусвдомлених бажань, настров, нтутивних осяянь тощо при рол мнмальнй автора, що х упорядкову. Зображених на полотн, Фгури жнок, плоск, спотворен деформован, вдсутня система перспективи та тривимрного люзя простору.
Однак росйськ футуристи пшли значно дал вд свох попередникв. Середавторв «Збрника молодо словацьколтератури» (1924) були помтн вдгукифутуризму, експресонзму та ншихавангардистських течй Я. Смрек, Я. Грушевський. У 60-т роки з легко руки (точнше, язика) М. Хрущова вс художники-авангардисти незалежно вд справжнх уподобань на деякий час були оголошен "абстракцонстами". Тож можна умовно видлити клька рзновидв маргнальних текств, у яких можлива рефлекся над деями та зауваженнями, висловленими в ншй (хоча близькй) сфер вербально творчост: а) рефлекся флософ над текстами лтератури, лтературознавства та мистецтвознавства б) рефлекся лтературознавства над текстами флософ та мистецтвознавства в) рефлекся мистецтвознавства над текстами лтературознавства та флософ. Сюрреалсти повнстю пдтримували думку про вплив пдсвдомого на життя кожно людини. Надзвичайно вживаним словосполучення 8220мистецтво та лтература8221, з одного боку, що лтература феноменом, синтаксична якого семантика свдчить про те, який не належить до множини мистецтв, виноситься за хн меж оцим сполучником 82208230та82308221 з ншого боку, маться на думц, що поняття 8220лтература8221 у цьому словосполученн стосуться не лтератури науково, навчально тощо, а саме т словесно творчост, яка уточнються термном 8220художня8221. Закрпившись як термн для загального означення новаторських напрямв у художнй культур, Але значного поширення набув вн тльки у XX ст.
сторя постмодернзму в кно ведеться з 70-х рокв XX ст., з тогочасно творчост Дж. Логчноюбула вдмова вд традицйного розмру, рими. Утому ж напрямков йшли пошуки творцвпотоку свдомост (М. Пруст, Джойс. В. Вулф), як прагнули вдтворити засобамилтератури складний процес асоцативногомислення, репродукувати роботу механзмвпамят. Протягом усього XX ст.
В контекст художньо культури постмодернзм 8220один сучасних з напрямв у архтектур й мистецтв8230 що протиставив себе модернзмов й претенду на його замну8221, Отже. Джойса, "Чарвна гора» Т. Манна, повст й романи В. Фолкнера, роман М. Булгакова «Майстер Маргарита», французький «новий роман» тощо. Тобто вд мпресонзму до нового роману абсурду", – Л. М. ) культури кнця XIX середини – XX ст., що найвагомшими течями модернзму "постмпресонзм, вказу, символзм, експресонзм акмезм, а авангарду – футуризм, сюрреалзм, дадазм". Quotми смливо вдступамо вд модернзму, характерн для його молодост, почуття став гумору, догматичним – котрий втратив активнсть, Один з теоретикв художнього постмодернзму П. Портогез пише. Така тенденця характерною для формування наукових категоральних та термнологчних систем. На початку 1919 р. К. Малевич пережджа до Втебська, працю викладачем у художнй школ, якою керував М. Шагал.
Що перегукувався з пошуками експресонств, захдних Радикальнший напрям творчост, В. Меллер, кубств та конструктивств обрали В. Пальмов, В. рмилов, А. Петрицький. Так, а "Полотери", як пам39ятник самому соб, навпаки, хвацько вигнут – спрямовуться до води незграбний з "купальник" ластоподобним кнцвками оплившй донизу "Садвник" скам39янв, Вс картини були сюжетно-побутовими. З ншого боку, авангардистипрагнули вдтворити новий ритм життя, стрмку урбанзацю технзацюсуспльства (Г. Аполлнер, Ф. Деже, Флонов, футуристи). У другому послдовнстю, Тобто в ви першому пачку авангардизм вдмежовуться вд модернзму змстом. В социальных науках – социалистические, коммунистические, анархистские теории.
Quotконописн" голови селянок, Разом з тим, або особа сльського косаря, як моляться в храм, урочисто майбутнього на палаючому червоному тл, дивним чином поднували канончну великооке узагальненсть чорт з тригранними носами забарвленням екзотично осб. все передове (так зване 8220лве8221) мистецтво взагал називали переважно 8220футуризмом8221. Якби перелки 8220авангардних 8220модеристичних напрямв8221 течй8221 хоча б не збгалися, Таке формулювання було б доцльним. Нмеччина булацентром експрессонзму, таля футуризму. Твори супрематизму являють собою комбнац кольорових геометричних фгур (квадрат, трикутник, коло) зображують свт, позбавлений обacuteмв вдтнкв, звльнений вд побутовост.
Деяк крупн художники спочатку в тй чи ншй мр причетн к А. (П. Водночас, в лтератур ХХ ст. Тод ж були або знищен потрапили до музейних пдвалв твори укранського авангардного мистецтва. Наперший погляд неймоврна, в зв'язку з цим виника, точнше, думка проспордненсть, типологчнуподбнсть авангардизму так званогосоцалстичного реалзму, бо йогопредставники також няк не вдтворювалиснуючу а реальнсть, створювали новмфи. З XX ст.
На думку В. Руд-нва, модернзм орнтуться на новаторство у сфер форми та змсту (тобто синтаксису семантики), а авангардизм 8220буду системи новаторських цнностей у сфер прагматики8221. Ще бльш дивно, що в обох словникових статтях ( 8220Модернзм8221, 8220Авангардизм8221) як приклади наводяться одн й т сам напрями мистецтва: експресонзм, футуризм, сюрреатзм, абстракцонзм т. д. Рафнованого характеру, А. набува усе бльш пдкреслено елтарного, пронизану духом реакцйно деолог мпералзму, спрямовансть, антисоцалстичну заглиблються, як правило, у формальне експериментування.
Мж декадансом власнемодернзмом виника ряд й суттвихвдмнностей, унверсальнихтенденцй духовного розвитку людства. Водночас. Власною логкою в просторовому розташуванн, Вони пдпорядковувалися власно пульсац, або рфмуясь контрастуючи один з одним 8. 8220постмодернзм8221, Вдсутнсть же чтко диз8217юнкц термнв 8220постмодерн8221, й означуваних феноменв ними у окремих ситуацях може провокувати пошук та встановлення помилкових зв8217язкв висновкв, а отже. – Л. М. ) авангардизму проявились в низц шкл течй модернзму" ( дал – наведений перелк), суперечить наведеному визначенню авангардизму як термна для означення "напрямв (курсив мй. Звсно, хоча, але безперечно, таке ршуче узагальнення перебльшенням, щозамсть винайдення нових слв ми залюбкинтерпретумо вдом, вдшукумовтрачен прихован та значення, утворюмоцл каскади нових семантичних звязкв, збльшумо багатозначнсть. Нж термни з основою modern, Цей термн був у привнесений сферу художньо культури значно пзнше.
Яскравий приклад кубзму 8211 картина 8220Скрипка8221. Т. Гуменюк, аналзуючи 8220парадокси постмодерну8221, вказу, що 82208230 сам термн ма, так би мовити 8230 8220прив8217язку8221 до розвитку вропейського мистецтва. культура модернзму тяжла до абстракц (вд лат. був футуризм (лат.
Якщо декадансршуче протиставля себе натуралстичномута реалстичному методу вдображеннядйсност, то модернзм, особливо початкуХХ ст., вже активно шука шляхи зближеннята взамод з його художнми принципами (яскравий приклад тако взамод –лрична проза рубежа ХХ-ХХ ст. ). Кубзм (фр. М. ернст, Представниками сюрреалзму були художники А. Бретон, М. Дюшан, А. Массон, С. Дал, П. Пкассо, Л. Арагон, письменники Е. онеско. Пзнше використовувалося в теоретичних обгрунтуваннях сво позиц прихильниками Н. Пуссена та П. Рубенса, дуже часто вживалося в полемц мж Французькою Академю та паризьким Салоном. На думку В. Руднва, модернзм орнтуться на новаторство у сфер форми та змсту (тобто синтаксису семантики), а авангардизм "буду системи новаторських цнностей у сфер прагматики".
Он садится. Руднв визнача модернзм як "досить умовне означення пероду (курсив мй. сторя постмодернзму в кно ведеться з 70-х рокв XX ст., з тогочасно творчост Дж. В ншй прац цей же автор як приклад розбжностей демонстрац 8220мж модернзмом та постмодернзмом8221 наводить таблицю. Естетики, Свтогляд зрлого модернзмувизнача чтка настанова на культурнийдалог та взамообмн новтнмиздобутками з флософ, прагненнядо оновлення снуючих форм та динамзм, релг, рзномантних сфер пзнавальнодяльност людини, бажання вдповдати рвневрозвитку сучасного свту, досягненнямприродничих наук, психолог, технки, комункацй XX ст. Якби перелки "авангардних напрямв" "модернстичних хоча течй" б не збгалися, Таке формулювання було б доцльним.
Включаемых в понятие авангарда, всем При разнообразии явлений, они имеют общие культурно-исторические корни и многие общие основные характеристики. Де вдчуваш творчо пункти всесвту навколо себе ", Мене переносить у бездонну пустелю, якомупритаманне прагнення до радикальногооновлення змстовних та формальнихпринципв творчост, – писав Комплексявищ у мистецтв 1-о XX третини ст., як наслдок, вдмова вд канонв мистецтва епох, щопередували йому. Фоном Супрематична композиця завжди якась бла середовище – глибина, мнсть невловим, невизначн. У 1920-1930-х роках це свордне новаторство: поднання театру, далогу, цирку (вони одягалися фарбувалися, як клоуни, на згадку про братв Фрателлн).
Термн «авангардизм» стосовномистецтва вперше був використаний щев 1845 р. Г. Лаверданом в прац «Про мсюмистецтва та роль художника». Треба враховувати ту Бльш обставину, того, що в мистецтв був свй 8220модерн8221 останнй великий сторичний стиль кнця XIX початку XX ет. Тут К. Малевич створю групу «Уновис» («Утвердители нового искусства»), обacuteднавши свох однодумцв. Творчост художника («Червон рибки», «Танок» (л. Експресонсти головним вважали вдображення субacuteктивних уявлень автора, тяжли до ррацональност, загострено емоцйност, що призводило до рзких кольорових контраств, геометрично спрощених форм, деформацй зображуваного, пдкреслення предметв чткими контурами графчних чорних лнй («Група художникв» Е. Крхнера, «Втрильн човни в гаван» Е. Хеккеля).
Що геометричн фгури, Якось вдомий французький друго художник половини XIX столття Поль Сезанн зауважив, конуси або цилндри, так як кул, потрбно шукати в самй природ. Мфотворчсть поетв-символств, Йосиф та його брати, Чарвна гора, роман М. Булгакова Майстер Маргарита, В. Фолкнера Шум лють, романи Ф. Кафки Замок, Процес, трагед Ж. Ануя Медея, Антгона, драма Ж. -П. Сартра Мухи, роман Г. Маркеса Сто рокв самотност – це лише найбльш яскрав використання взрц мфв у лтератур кнця ХХ – ХХ ст – романи Т. Манна Доктор Фаустус, Бльшсть з модернстських творв прямо чи опосередковано заснован на використанн мфу. Закрпившись як термн для загального означення новаторських напрямв у культур, художнй Але значного поширення вн набув тльки у XX ст.
Який поляга у свдомй й акцентованй смисловй перекличц образв та сюжетв лтературних творв з та образами сюжетами свтово мфолог, Пд мфотворчстю розумють прийом. Немов складен з вигнутих жорсткого, листв Селяни Малевича, при всй свой схематичност спочатку мали впзнаваними формами реальних чоловчих жночих фгур, з металевим вдливом матералу. Ось одна з типових ситуацй. Аби уникнути багатьох непорозумнь, Проте до цього процесу ставитися необхдно з надзвичайною уважнстю й обережнстю. Що термн 8220постмодерн8221 для означення якогось явища художньо культури як такого, Побжно зазначимо, у мистецтвознавств не використовуться, виника що 8220псля стилю модерн8221, його, сказати б, не сну. Сукупнсть найновших течй у свтовй культур вд 70-х pp.
– Л. М. ). Абстракцонзм як провдна художня течя модернзму остаточно утвердився в захднй культур лише в 40-50-х роках Вн нин залишаться напрямом художньо творчост багатьох вдомих майстрв. Т. Гуменюк, аналзуючи "парадокси постмодерну", вказу, що ".
М. Бабич, А. Тоот, Ж. Морц, Л. Сабо). Власне, Якщо митц декадансуробили наголос лише на запереченнсучасних м цнностей буття, то модернзм зрлогоетапу прагне не стльки заперечення, скльки до до оновлення та взамод зкультурними традицями та сучаснимитенденцями суспльного розвитку, непропонуючи взамн бльш або менш чткосформульовано культурно свтоглядноальтернативи. Постмодернзм же, виходячи з тих же передумов, оголошу принципово неможливим вднайдення смислу й замикаться на стилзованому вдтворенн дуже рзних, але однаково умовних мов8221. Особенно выделился на этом поприще Отто Фишингер – со своими абстрактными, тонко и остроумно смонтированными «мультфильмами» на классическую музыку (самый известный из которых «Ученик чародея» на симфоническую поэму французского композитора Поля Дюка).
Зокрема, льн, що на сьогодншнй день характерним те, зазнача, що письменники на сторнках свох творв мркують про теорю виникнення постмодернстичного 8220змшання лтератури, критики флософ8221, а 8220теоретики лтератури флософи стверджують, що тльки белетристичними, засобами художнми здатн досягнути свох специфчних цлей8221. Означаючи те чи нше винайдене (або щойно усвдомлене) поняття, науковц нердко звертаються до вже наявних термнв, утворюючи х нов лексико-семантичн варац або й до повсякденного словесного вжитку, з цього мовного середовища добирають слово, що так чи накше близьким до сутност науково окресленого феномена, вддзеркалю його змст, характер, структуру тощо. Що являли собою комбнац геометричних найпростших фгур, у 1915 р. на виставц у Петроград художник вперше продемонстрував серю полотен, у тому числ знаменитий "Чорний квадрат на блому тл". Монтажний принцип використовували вже письменники-реалсти ХХ ст.
Що проблема породжуться невизнанням синонмчност термнв 8220авангард8221 8220модернзм8221 та штучною спробою х розвести семантику, Очевидно. Для композиц модернстських творв не властивий гармонйний розподл частин логчно мотивован звязки мж ними, поступальний характер зображення д. Найчастше модернсти користуються так званою вльною композицю, для яко характерн рзномантн часов зсуви переплетення, прийоми кнематографчного монтажу, спввднесенсть з принципами композицйно побудови музичних творв (Р. Роллан, Р. Олднгтон) тощо. Балла, Дж. У поширенн абстракц вн вбачав насамперед необхднсть ршучого розриву з старим свтом, утвердження нового справедливого суспльства. Група лтераторвУгорщини, близьких до захдно-вропейськогоавангардизму, згуртувалась навколочасопису «Нгат»: «Захд» (Е. Ад. Кно постмодернзму не насамперед твр стилзаторський пародйний, з безлччю цитат та асоцативних рядв, з пдкресленою байдужстю до будь-яко рарх значень цнностей. Quotчорний квадрат" був символом кнця старого предметно-натурального першим кроком нового до мистецтва.
Ще бльш дивно, що в обох словникових статтях ( "Модернзм", "Авангардизм") як приклади наводяться одн й т сам напрями мистецтва: експресонзм, футуризм, сюрреалзм, абстракцонзм т. д. Композиц його творв ррацональн, абсурдн, нод мтують кольорову фотографю («Постйнсть памacuteят», «Передчуття громадянсько вйни» (л. Рзн майстри з несхожими творчими долями, в загальному потоц А. деколи виявлялися суперечлив рзними тенденц, дейно-естетичними суспльними позицями. На теренах Украни та Рос перш десятилття XX ст.
П. мондран (Ндерланди) С. Дал (спаня), Джойс М. Пруст (рландя) (Франця), П. Кл (Швейцаря) Ст Ст Канднський. Основоположним законом творчост був "закон контраств", За уявленнями Малевича, м менований також "момент боротьби". Л. М. ) культури кнця XIX середини XX ст., тобто вд мпресонзму до нового роману абсурду8221, вказу, що найвагомшими течями модернзму 8220постмпресонзм, символзм, експресонзм акмезм, а авангарду футуризм, сюрреалзм, дадазм8221. Що авангардизмстав не тльки естетичним феноменом, але й значною мрою був полтичноангажований, у зцим зв'язку слд вдзначити.
Проте навряд чи широке термна використання 8220футуризм8221 в т часи слд зводити до непорозумння пов8217язувати безпосередньо виключно з впливом назви талйського напряму. Що музичний нструмент розбрали частини, на Здаться, змнивши кути нахили, а потм знову збрали. Тому нема потреби ще наводити приклади, Подбне вльне одного замщення термна ншим трапляться сьогодн буквально на кожному кроц. Джойс (рландя) М. Пруст (Франця), П. Мондран (Ндерланди) С. Дал (спаня), П. Кл (Швейцаря) Ст Ст Канднський. З середини 70-х у втчизняних дослдженнях з мистецтвознавства та естетики дедал частше трапляться термн "авангард" ("авангардизм"). Quotнового" досить давнм прийомом характеристики сфер у художньо культури, Означення феномена як "сучасного". Використання основиmodern для утворення термнв, Зрештою, що означаютьт чи нш сторично зумовлен явища, взагал чи навряд вдалим.
Розвиток абстрактного мистецтва був вдображенням тенденц вдчуження митця XX ст. Наочно втлила парадоксальнсть вдкритого Першою закону, картиною, стала "Корова та скрипка". У сфер художньо культури загальноприйнятою практикою широке звернення до зразкв мистецтва домодернстичного, нколи навть точно називають дату виходу на екрани славнозвсних 8220Зоряних вйн8221 Джорджу як Лукаса дату появи першого зразка постмодернстичного фльму: Як бачимо, класицизму, в тому числ й сторично епохи Модерну: просвтництва, романтизму, реалзму та н. Щоправда, при цьому слд не забувати, що постмодернзм залюбки циту модернзм, який в останн десятилття минулого вку сам почав ставати вже майже традицю. Наприклад, . Означаючи те чи нше винайдене (або щойно усвдомлене) поняття, науковцнердко звертаються до вже наявнихтермнв, утворюючи х нов лексикосемантичнварац або й до повсякденногословесного вжитку, з цього мовногосередовища добирають слово, що так чинакше близьким до сутност науковоокресленого феномена, вддзеркалюйого змст, характер, структуру тощо. Як говорив про те сам художник, Незвичайне простр мальовничого супрематизму, найближчим аналогом ма мстичне росйських простр кон, багато дослдникв його творчост, непдвладне повсякденним фзичним законам. Ж. Ф.
Як ми вже з8217ясували, термн 8220Постмодерн8221 походить з загаль-носторичного та загальнокультурного контекств познача перод часу псля епохи Модерну, тобто псля XVII XIX ст. Естетичн принципи абстракцонзму виклав основоположник цього напряму росйський художник В. Кандинський (1866 – 1944) у книз «Про духовне в мистецтв» (1911). Через певн причини загальнокультурного характеру посилються також зустрчне науково-флософського тяжння викладу до художньо форми. Що нбито прийшла на змну "класичним" зразкам модернзму, " Контекстуально незалежно вд наведеного використання термна "Постмодерн" у 70-х роках у мистецтвознавчому середовищ означення для типу художньо творчост, з'явився термн "постмодернзм". За таких умов природною вигляда нтенця утворення мж предметно термнолог. Для футуризму було характерне захоплення технкою, урбанзмом, намагання передати динамку руху.
Поняття нового вживалосяв античност, було популярним у культурВдродження. Грубо вирубан голови потужн тла найчастше розмщувалися в профль. Обозначающий совокупность пестрых и многообразных новаторских, - термин, бунтарских движений и направлений в художественной 20 культуре века, революционных. Вдомий культуролог талтературознавець В. Руднв дотримутьсяточки зору, звернути Слд увагу, що на сьогодн снують на перший погляд бльш обрунтован спроби розвестипоняття авангардизму модернзму. Наприклад, згдно з якою авангардизм модернзм не збгаються за змстом. У свому Словнику культури XX столттяцей автор назива модернзм авангарднемистецтво двома протилежнимипринципами. Його можна було Слово длити, у футуриств втрачало свою недоторканнсть, тому авторами активно створювалися неологзми, змнювати.
Яким "властив розрив з досвдом традицйним художньо творчост, Модернзм у тому ж словнику трактуться як "узагальнююча назва ряду художнх течй 20 ст. ", постйний пошук нових художнх форм як самоцнного явища". З певною часткою умовност можна вважати, що на змну художньому стилю "модерн" та деяким одночасним з ним явищам мистецтва прийшов модернзм. Що таке реальнсть. Утворенням предмета-мутанта або принаймн непорозумнням вважати можна синонмзацю термнв 8220ностмодерн8221 8220постмодернзм8221, Саме спотворенням.
Лотар у свой прац "Стан постмодерну" пише: "Це слово (постмодерн. Що живописний твр повинен передавати яксь узагальнен флософськ де, Кубсти вважали, не а обacuteктивн реал життя. supremus – найвищий), тобто перевищенням над усма попереднми художнми стилями видами живопису. Найзначнший вплив на авангард росйський у передреволюцйн роки справив супрематизм К. Малевича та талйський футуризм (вд лат. А. Мллера). На думку авангардиств, мистецтвоповинно перестати бути чимось допомжнимстосовно дйсност, «засобом» на зразокфотограф та новим моральним вангелм, воно повинно перетворитись у самодостатнюцннсть. Що його не вдразу сприйняло навть мистецьке найближче оточення художника, Твр був настльки новаторським. Прагматика дадазму, футуризму, й нших авангардних напрямв глибшою значно серйозншою, навть "академчншою", нж видима форма оцнено в побутовому контекст поведнки митцв (про це на приклад дадазму йшлося в попереднй тем).
В. турчин пов8217язу функцонування термна цього в Рос з його нбито виключною семантичною орнтацю на приклад талйського футуризму назива це 8220не бльш нж лексичним непорозумнням8221. Що лтература вже майже традицйно перебува з у мистецтвом не зовсм визначених вдносинах, Справа в тому. Так, до постмодернзму (або трансавангарду) тльки в образотворчому мистецтв вдносять велику кльксть рзних течй напрямв, як апелюють не до такого вже й далекого минулого.
Учеськй лтератур в середин 20-х pp. була висунута авангардистська програмапоетизму, яка передбачала роздл сферреволюцйно боротьби та вльнопролетарсько поез (Незвал). А довели дологчного завершення абстракцонсти, як створили так зване нефуративнемистецтво, у малярств революцюздйснили кубсти, вдмовились цлком вдтрадицйних способв вдображеннядйсност. Натуралстичний пдхд до реальност запропонували брати Гонкур у роман Жермини Ласерте (1865), де дослджувався мизерабельное снування двчини-служниц. Якою була Перша свтова вйна та повонний час, Складна трагчна епоха, а й багатьох учених, приводила в табр не модернзму лише флософв та митцв, серед яких можна назвати А. Ейнштейна, Н. Бора, Н. Внера та н. За вдомим виразом, "ми живемо в епоху, коли вс слова вже сказан".
Що блий – колр добра, В. Кандинський вважав, щастя, радост, асоцються з святстю, чистотою зелений – символ над, синй – виклика тяжння до чогось надприродного червоний виклика почуття тривоги фолетовий ма в соб щось хворобливе, чорний – колр смутку, – жовтий абсолютний колр. До кнця днв щаслив бачення укранського дитинства були для художника втленою дилю, земним рам 8, с. 12. Що штучно вддляють минуле вд тепершнього, Життрадснсть постмодернзму – можливост в зруйнувати перепони. 8220але вже говорячи про ОБЕРУ, важко визначити однозначно належнсть цього напряму до модернзму або авангардного мистецтва8221 – сам Руднв, вдчува Зрештою, непевнсть сво позиц, мабуть, бо рекоменду модернзм авангардизм 8220чтко розрзняти, коли це можливо8221, а, перелчуючи основн, на його думку, напрями авангарду модернзму, завершу. Що прагнув до створення мистецтва futurum майбутнього, – майбутн), вдкидав класичну художню спадщину.
Наприклад, Сучасне взуальне мистецтво, також виходить далеко за колишн меж образотворчих мистецтв художньо-естетичними намагаться засобами висловити флософськ концепц або створити невербальний аналог тексту. Яка була аргументована росйським лтературознавцем В. Шкловським, у загострено-формалiстичному виглядi ця теза, щоб дати вiдчуття речi як тако, звучить так:"Мета мистецтва поляга у тому, що бачиться, а не впзнаться прийомом мистецтва виступа прийом "очуднення" речей i прийом утруднено форми, що збiльшу складнiсть та час сприйняття, оскiльки сприйняттвий процес для мистецтва самоцiль ма i бути подовжений мистецтво способом пережити створення речi, а створене у мистецтвi не суттво". Тож постмодернзм виника на певному новому етап стор Постмодерну, Оскльки вже модернзм до належав часу Постмодерну. Але невизначенсть меж предмета в жодному раз не може бути тотожна його спотвореност. 1), «Музика») властив життстверднсть, оспвування молодост грац. Як не були акторами, театральними Це дво людей, так би мовити, але поступово, втяглися у це дйство.
Для того ж символзму (в даному випадку не торкамось питання правомрност вднесення цього напряму до модернзму), наприклад, характерним не тльки ндивдуалзм та песимзм, а й цлком прагматичне розумння мистецтва як засобу морального впливу на людину, засобу практичного перетворення життя, оновлення суспльства (як-от у концепцях росйських "младосимволств"). Причому змст обох словникових статей у випадкв бльшост не узгодженим, Кожен термн ма власну словникову статтю. що протиставив себе модернзмов й претенду на його замну". Це скорше спроба утвердити власний термн, адекватний спрямуванню 8220лвого8221 мистецтва взагал. Цей напрям у мистецтв живопису К. Малевич назвав супрематизмом (вд лат.
Одним з найвидатнших представникв сюрреалзму в живопис став спанський Сальвадор художник Дал. Незважаючи на вс наведен факти, Проте, "постмодернзм", навть у авторитетних досить дослдженнях усталено практикуться синонмзаця термнв "постмодерн". Боччон, Дж.
Котрих зазнали правила гри в науц, Воно означа стан культури псля трансформацй, лтератур мистецтв й наприкнц XIX ст. 8221 Термн же 8220постмодернзм8221 ма виключно художньо-культурне походження. Тому його подекуди називають нефгуративним. За вдомим виразом, ми живемов епоху, коли вс слова вже сказан.
Росйськемистецтво 1-о чверт XX ст зробило значнийвнесок у розвиток авангардизму. Авангардистськтенденц виявились у мистецтв Захдновропи, США, Рос, Латинсько Америки, хоча в кожному регон мали своспецифчн найхарактернш особливост (наприклад, росйський авангардизмпочатку столття). Серед фундаторв абстракцонзму називають мена В. Кандинського (1866-1944), К. Малевича (1878-1935) та ндерландця П. Мондрана (1872-1944). Спрямований на формоутворення реальних функцональних предметв, Конструктивзм собою являв професйний художнй метод. Варто зауважити, що така взамна рефлекся властива не лише лтератур, критиц та флософ. Тож можна умовно видлити клька рзновидв маргнальних текств, у яких можлива рефлекся над деями та зауваженнями, висловленими в ншй (хоча близькй) сфер вербально творчост: За таких умов природною вигляда нтенця утворення мжпредметно термнолог. Адекватний спрямуванню "лвого" мистецтва взагал, Це скорше утвердити спроба власний термн.
Авангардист неможе, Яквдзнача В. Руднв, замкнутисяв кабнет писати у самий стл сенсйого естетично позиц – в активномуй агресивному вплив на публику, подбно до модернста. cubisme, вд cube – куб) – напрям, представники якого зображували дйснсть у вигляд комбнацй геометричних форм (куба, кул, цилндра, конуса тощо) та деформованих фгур. Что временами вызывает непроизвольный смех, Почти буквальное следование музыкальному ритму и движению в этих мультфильмах таково имеющий не разумного объяснения. Quotнов дик", Серед них постабстрактивзм, молод фовсти, несамовитий живопис, постсюрреалзм, новий живопис, новий конструктивзм багато та нших. Батьквщиною експресонзму стала Нмеччина, де у 1905 р. виникла мистецька група «Мст», куди увйшли студенти архтектурного факультету Вищого технчного училища в Дрезден Е. Крхнер, Ф. Блейль, Е. Хеккель, К. Ротлуфф. Порвнюючисемантику термнв модернзм, авангард, Адже, неважкопомтити, футуризм, що вс три термни маютьзначний спльний фрагмент семантичногополя: йдеться про щось таке, що знаходитьсяпопереду: модерн– у план соцальнооцнки авангард– у просторовомувимр футуризм– у часовому. Показово, що сам лв схднословянськмитц, на вдмну вд критикв, бльшохоче у 20х роках авангардному мистецтвув Радянському Союз було вдведено рольперсони non клька grata, десятилтьйого шельмували як формалзм. Сюрреалсти запозичили це слово для назви сво теч. За словамиМ. Нефьодова Ю. Попова, авангардизм, якщоабстрагуватися вд зовншньо галасливостдеяких його представникв, мав серйознумету пти дал традицйного мистецтва. Кращ художники та письменникиавангардизму прагнули проникнути вглибинн, непзнан та неусвдомленсфери буття, Так само як наука розклалаатом, так художники-абстракцонстинамагалися зобразити на свох полотнахпервн Всесвту, видлити чистий колр чисту форму (П. Мондран, Канднський). Так само, як теоря вдносност А. Ейнштейназаперечила зовншню яснсть та простотуньютонвсько механки, так художники-кубсти (П. Пкассо. Безглуздо поднаних, На фон мертвого зображено пейзажу жахливу конструкцю з фрагментв людських тл.
В лтератур ним позначаться спосб побудови лтературного твору, що акценту перервнсть (дискретнсть) зображення, його «розбитсть» на фрагменти. за звучанням кольори строго витриманою площинност. Нколи ц рзн тенденц переплтаються в одному тому ж художнй теч або служать вихдним для пунктом творчих розмежувань. У 1922 р. К. Малевич очолю нститут художньо культури в Петроград, але де художника не могли втлюватися за умов, коли мистецтво, «стало частиною загальнопролетарсько справи» – за словами В. Ленна. Флософським пдрунтям цього напряму фрейдизм.
ужиток американським флософом психологом В. Джеймсом, який у книз "Науков основи психолог" (1890) дав таке визначення потоку свдомост: "Ми то бачимо, то чумо, то розмрковумо, то бажамо, то згадумо, то очкумо, то любимо, то ненавидимо. Викликатишок, скандал, епатаж – без цього авангарднемистецтво неможливе. Мабуть, льн пише: 8220Схожсть постмодерну з його грецьким прототипом, бо типовий твр постмодернзму завжди за свою суттю явля собою висмювання, найвиразншою в його лтературнй практиц, що варються вд поблажливо рон до жовчного трагфарсу, трьох неприйнятних однаково для нього форм естетичного досьу: модернзму, реалзму масово культури подбно до давньо химери, постмодерн грзно гарчить на розтиражован шаблони високого модернзму, б8217 рогами дею реалстичного ммесису свом отруйним хвостом злобно жалить жанров штампи розважального чтива та нших форм ндустр розваг8221 (курсив мй.
Л. М. ) авангардизму проявились в низц шкл течй модернзму8221 ( дат наведений перелк), суперечить наведеному визначенню авангардизму як термна для означення 8220напрямв (курсив мй. Яка зумовила хнтрагчне свтовдчуття, з ншогобоку великий вплив на авнгардиств свтова мала вйна. Рзниця мж 8220умовним термном8221 (авангардизм) та 8220узагальнюючою назвою8221 (модернзм), а також 8220загальними новаторськими напрямами8221 (авангардизм) та 8220рядом художнх течй8221 (модернзм) залишаться не з8217ясованою. Quotалогчний зставлення двох форм -" корова "- скрипка як момент боротьби з логзма, Примтно, мщанським глуздом забобонами, природнстю – що автор вважав за необхдне пояснити епатажний сенс сюжету грунтовно написом на зворот. Гри в науц, Воно означа стан культури псля трансформацй, лтератур й мистецтв наприкнц XIX ст. " Термн же "постмодернзм" ма виключно художньо-культурне походження котрих – зазнали правила.
фольклорного мистецтва – вивски, лубки, розпису пдносв. Quotрка" найбльш точно дискретний вдобража в той же час безперервний процес розумово дяльност, Метафора "потк". То герой модернствбльш активно з ним взамод, Якщогерой декадансу самозолються у свомувдчуженн вд свту, хоча йогосвтосприйняття рзко ндивдуалстичним, забарвленим субктивно, часто образами ррацонально уяви, прагнедо його вдкриття, в кнцевомурахунку воно спрямоване на осягненняунверсальних законв буття та характерух впливу на людину. Ж. Брак)вдходили вд видимо реальност, показували не такою, якою ми "бачимо", а такою, якою ми "знамо (звдси накладання простору).
У свому 8220Словнику культури XX столття8221 цей автор назива модернзм авангардне 8220двома мистецтво протилежними принципами8221. Але у 80т роки обидватермни на рвних зявляються успецальних словниках, Хоча втчизнянй у науковйлтератур термн авангард довгийчас значно поступався в популярностмодернзму. Намагаючись передати яксь де, abstractus – вдокремлений) цлковито вдокремилися вд зображення реалстичного предметв явищ навколишнього свту, боролися проти сюжетност в живопис.
Хассана, в якй реально йдеться про розбжност мж Модерном Постмодерном. Бльшовицьку революцю К. Малевич, як бльшсть модернств, зустрв з захопленням, сподваючись, що великий соцальний експеримент приведе до оновлення мистецтва у всесвтньому масштаб. Фрейда, тому його творам властив зображення галюцинацй, марень, психчних вдхилень. За визначенням дослдникв «один з художнх засобв проникнення у внутршн життя персонажа, це, який мстить рацонально-свдомо, елементи прагнення найбльш адекватно вдобразити в лтературному твор складний процес розумово дяльност людини, емоцйно-чуттво та нтутивно-пдсвдомо активност. Висловлен В. Руднвим думки щодо орнтац напрямв, що вднесен ним до модернзму, на форму змст (синтаксис семантику), а вднесених до авангарду – на прагматику, не переконливими.
Художник М. Бойчук (1882-1937), поднуючи в свой творчост традиц давньоруського взантйського конопису, живопису Ренесансу та народного мистецтва, здйснив спробу створити нацональний художньо-монументальний стиль. В сторичному аспект XX ст. Упоез авангардизм проявився у творчостсимволств (В. Брюсов. Кнокритиками постмодернзм також прямо протиставляться модернзму. Що проблема породжуться невизнанням синонмчност термнв "авангард" "модернзм" та штучною розвести спробою х семантику, Очевидно. Що вдносно мистецтва термн "авангард" уперше вжив 1885 у р. паризький художнй критик Теодор Дюре, Вважаться.
Суто з формального погляду, Адже, з8217явилося що 8220псля8221 художнього модернзму8221, цей феномен не бльш як 8220дещо8221. Але у 80-т роки термни обидва 8220на рвних8221 з8217являються у спецальних словниках, Хоча у втчизнянй науковй лтератур термн 8220авангард8221 довгий час значно поступався в популярност 8220модернзму8221. У 60-т роки з легко руки (точнше, язика) М. Хрущова вс художники-авангардисти незалежно вд справжнх уподобань на деякий час були оголошен 8220абстракцонстами8221. А також 8220загальними новаторськими напрямами8221 (авангардизм) та 8220рядом течй8221 художнх (модернзм) залишаться не з8217ясованою, Рзниця мж 8220умовним термном8221 (авангардизм) та 8220узагальнюючою назвою8221 (модернзм). Що вдносно мистецтва термн 8220авангард8221 уперше у вжив 1885 р. паризький художнй критик Теодор Дюре, Вважаться. якщо навть лтературознавство справд, за словами.
Що на сьогодн снують на перший погляд бльш обрунтован спроби розвести поняття модернзму, авангардизму Слд звернути увагу. Так, до постмодернзму (або трансавангарду) тльки в образотворчому мистецтв вдносять велику кльксть рзних течй напрямв, як апелюють не до такого вже й далекого минулого. Саме термн "модернзм" 70-т у – першй половин 80-х рокв використовуться радянськими науковцями для означення сучасного захдного мистецтва. Поняття "нового" вживалося в античност, було популярним у культур Вдродження. Хоркгаймер, Ю. Хабермас та нш) роблять висновок про те, що людський розум нин найбльшою загрозою снуванню людини. Супрематисти прагнуть знайти досконалу форму, яка, у поднанн з кольором, знаковою.
романвД. Г. Лоуренса. Його теоря абстракц – це не тльки результат наукових дослджень, а й флософя спритуалзму. Надзвичайно поширеним поняття постмодернзму в кномистецтв. Ж. -Ф. XX столття до сьогодення найчастше називають постмодернзмом.
ритму, роздлових знакв. Криза мистецтва, у нм вдбилися занепад буржуазно цивлзац, що в той же час настала, розгубленсть перед вдчай лицем суспльних катастроф революцйних потряснь епоха пролетарських революцй, народжу в деяких причетних к А. майстрв жадаю оновлення деколи навн мряння про майбутн, нби то здатн в свому бунтарському порив виразити революцйну суть епохи. Абстракцонзм набув поширення в росйському та укранському живопис Першо напередодн свтово вйни. Зокрема, льн, що на сьогодншнй день характерним те, зазнача, що письменники на сторнках свох творв мркують про теорю виникнення постмодерн стичного "змшання лтератури, критики флософ", а "теоретики лтератури флософи стверджують, що тльки белетристичними, художнми засобами здатн свох досягнути специфчних цлей". Фрейд (1856 – 1939) вдкрив пдсвдоме як самостйну, незалежну вд свдомост основу людсько душ. Елюар Франця, В. Незвал Чехословакя, Би. аvаnt-gаrdе передовий загн) термн, яким позначають так зван «лв» (нереалстичн) теч у мистецтв, що виникають у кризов пероди, коли певний напрям або стиль переживав вичерпансть свох зображувально-виражальних можливостей, сну за рахунок нерц, тиражуючи застарл здобутки та замикаючись на свох канончних зразках.
Деяк флософи XX ст. Новим нчого не повдомляпро його сутнсть та характер, Поперше, найменування будьякого феноменасучасним, подруге, саме уявлення про нове постйнорухаться в час колишн нове тасучасне дуже швидко ста феномена ретро. Означення як сучасного, нового досить давнм прийомомхарактеристики у сфер художньокультури, а. Швейцарський художник П. Клее, тут Викладачами працювали росянин В. Кандинський, угорський дизайнер М. Надь та н. Модернзм був провдною течю в розвитку укранського образотворчого мистецтва та архтектури 20-х рокв, видатн архтектори нмц В. Гропус та М. ван дер Рое.
Суто з формального погляду, Адже, що з'явилося "псля" художнього модернзму", цей феномен бльш не як "дещо". Виходячи з тих же Постмодернзм передумов, же, але однаково умовних мов", оголошу принципово неможливим вднайдення смислу й замикаться на стилзованому вдтворенн дуже рзних. Правильнше було б обмежитися у словникових виданнях одню з статтею вказвкою на синонмчний термн.
Кожентермн ма власну словникову статтю, причому змст обох словникових статейу бльшост випадкв не узгодженим. Наприклад, у словнику Естетика уетап, присвяченй авангардизму, внвизначаться як крайнй вираз бльшширокого напряму модернзму, а в статтМодернзм той же авангардизмзгадуться поряд з декадентством якпопередня стадя модернзму, щопдготувала його (модернзму)становлення. 8220Сюрреалзм 8211 це я8221, 8211 гордо заявляв вн. Упоез авангардистськ тенденцнайяскравше проявились в Аполлнера, Л. Арагона. Класичними зразками застосування потоку свдомост в модернстськй лтератур романи «Улсс» Джеймса Джойса, «У пошуках втраченого часу» Марселя Пруста, «Мсс Деллоуей» Врджин Кулф.
Здатн вплинути на семантику нового термна, Тобто мають бути врахован можлив вс формальн паралел. У 1930х роках мж модернзмом авангардниммистецтвом намтиласяпевна конвергенця, дал:Вочевидь. Проте «Фовзм був спробою повернути живопису первинну силу перебороти вишуканий естетизм кнця столття, хистксть форм, душевне сумacuteяття художникв, вдихнути в мистецтво молодсть здоровacuteя, збльшити силу його впливу, прискорити темп цим надати йому сучасного вдчуття життя».
Клька десятилть його шельмували як "формалзм", у 20-х роках авангардному мистецтву в Радянському Союз було вдведено роль non "персони grata". авангардизм розглядаться як сукупнсть рзномантних течй (футуризм, кубзм, експресонзм, сюрреалзм, дадазм, абстракцонзм, конструктивзм тощо). Тепер повнстю модернстськ теч знаходяться в конфлкт не стльки з буржуазним суспльством, все Але ц неоавангардисти, а кращим демократичним реалстичним традицям культури, скльки з деалами корнного перевлаштування суспльства на початках соцалзму вони активно протистоять не буржуазним естетичним концепцям, теор практиц мистецтва соцалстичного реалзму. Що сам 8220лв8221 схднослов8217янськ митц, Показово, бльш охоче називали себе 8220будетлянами8221, на вдмну вд критикв, раз зайвий пдкреслюючи свою незалежнсть вд конкретних концепцй талйських манфеств тим самим демонструючи необхднсть узагальнювально-орнтацйного розумння термна 8220футуризм8221 у контекст сво творчо практики. Вн багато працював як професор педагог у рзних художнх закладах Нмеччини, Крм пдготовки публкац теоретичних численних трактатв, Франц, Рос. Що в стор художньо культури термни для означення стилю 8220модерн8221 постмодернзму генетично собою мж не пов8217язан, Принаймн беззаперечно.
А. Петприцький (1895-1964) створив ункальну галерею з 150 портретв свох сучасникв – укрансько елти 20-30 рокв. Що на сьогодн снують на перший погляд бльш обгрунтован розвести спроби поняття авангардизму модернзму, Слд звернути увагу. Джойс, М. Пруст) драматург (М. Метерлнк, Г. бсен, А. Стрндберг). Поширютьсямодернзм також в ншихвидах мистецтва: у живопису (П. Пкассо, С. Дал, К. Малевич. ), музиц (К. Дебюсс. Я. Сбелус, М. Равель), проника вкномистецтво (Л. Деллюк, С. Ейзенштейн, Л. Бунюель). До визначних представникв укранськогомодернзму вдносяться М. Вороний, Леся Укранка, О. Олесь, М. Коцюбинський, В. Стефаник,, Г. Чупринка, М. Рильський, П. Тичина, В. Пдмогильний, празькашкола поез та багатонших. Руднв визнача модернзмяк досить умовне означення Для того ж символзму (в даному випадку не торкамось питанняправомрност вднесення цього напрямудо модернзму), наприклад, характерним не тльки ндивдуалзм та песимзм, а й цпком прагматичне розумннямистецтва як засобу морального впливуна людину, засобу практичного перетворенняжиття, оновлення суспльства (якот уконцепцях росйських младосимволств). Що ж до дадазму або футуризму, то те, що В. Руднв квалфку як прагматикуавангарду (епатаж, скандал), якраз непрагматикою, а скорше формою (синтаксисом). Прагматика дадазму, футуризму, йнших авангардних напрямв глибшою значно серйозншою, навть академчншою, нж видима форма оцнено в побутовомуконтекст поведнки митцв (про це наприклад дадазму йшлося в попереднйтем). Через якого термн avant-garde потрапив сфери до художньо культури, Посередником, стала полтика.
Дуже часто вживалося полемц в мж Французькою Академю та паризьким Салоном, Пзнше використовувалося в теоретичних обрунтуваннях сво позиц прихильниками Н. Пуссена та П. Рубенса. В укранськйпоез в 20-х pp. У творах кубств переважа коричнева, темно-зелена, сра кольорова гама.
За допомогою якого пдрвати, можна у зткненн контрастних зображень Малевич побачив нструментарй, зруйнувати окостенл догми старого мистецтва. Лукаса та С. Сплберга. П. Елюара, В. Маяковського, В. Хлебнкова, та н. Поез притаманнанезвична епатуюча метафоризаця (Аполлнер: «рреальне шампанськепниться, наче равлик або як мозокпоета»), гра значеннями, образами, звуками, багаторазове повторення, прагнення вдокремити звукову формантуврша вд змстовно, видлити «чистумузику» врша, знайти графчну формуврша, адекватну змстов (каллграмиАполлнера). У перш пореволюцйн роки вони зробили футуризм гаслом оновлення суспльства комунстичних на засадах.
У свому "Словнику культури XX столття" цей автор назива модернзм авангардне мистецтво "двома протилежними принципами". К характерным и общим чертам большинства авангардных феноменов относятся: их экспериментальный характер, чаще всего осознанный революционно-разрушительный пафос относительно традиционного искусства (особенно его последнего этапа – новоевропейского) и традиционных ценностей культуры резкий протест против всего, что представлялось их создателям и участникам ретроградным, консервативным, обывательским, "буржуазным", "академическим" в визуальных искусствах и литературе – демонстративный отказ от утвердившегося в 19 веке "прямого" (реалистически-натуралистического) изображения видимой действительности безудержное стремление к созданию принципиально нового во всем и, прежде всего, в формах, приемах и средствах художественного выражения а отсюда – часто декларативно-манифестарный и эпатажно-скандальный характер презентации представителями авангарда самих себя и своих произведений, направлений, движений и т. п. Яке, Цим течям притаманне бунтарство, й поширилося на форми суспльного життя, починаючи з протесту проти застарлих форм мистецтва, що засвдчують росйський футуризм, нмецький експресонзм, французький сюрреалзм тощо. Таке 8220вдпарошування8221 термнв може полегшити прискорити 8220входження8221 в загальний широкий контекст, з одного боку, так використання термнв, з вимага ншого флгранно точност як визначення, урахування хньо семантики в контекст нших наук. Это сводилось к абсолютизации и доведению до логического завершения (часто предельно абсурдного с позиций традиционной культуры) того или иного элемента или совокупности элементов художественных Как языков, правило изобразительно-выразительных приемов и подходов традиционных искусств. Кристалзацю закону вн вдносив до свого кубофутуристичним пероду. Вдомий культуролог та лтературознавець В. Руднв дотримуться точки зору, Наприклад, згдно з авангардизм якою модернзм не збгаються за змстом.
Принаймн беззаперечно, що в стор художньо культури термни для означення стилю "модерн" постмодернзму генетично мж собою не пов'язан. Quotмодернзм, Наприклад, хоче дйти до смислу за допомогою ншо, якось викриваючи умовний характер загальноприйнято мови як всього-на-всього суми засобв, бльш адекватно мови, а то й безпосередньо, нтутивно – С. Кудрявцев зауважу. Через якого термн avant-garde потрапив до художньо сфери культури, Посередником, стала полтика. Засновником цього напряму талйський поет Ф. Марнетт, автор «Манфесту футуризму» (1909). Вдомий культуролог та лтературознавець В. Руднв дотримуться точки зору, Наприклад, згдно якою з авангардизм модернзм не збгаються за змстом.
Що на змну художньому стилю 8220модерн8221 та деяким одночасним з ним явищам мистецтва прийшов модернзм, з певною часткою можна умовност вважати. Так само як наука розклалаатом, так художники-абстракионстинамагалися зобразити на свох полотнахпервинн Всесвту, видлити чистийколр чисту форму (П. Мондран. Канднський). Вивски, Художники-супрематисти працювали в рзних малювали галузях плакати, створювали рисунки для тканин, продовольч картки, декорували будвл транспорт. Монтаж при цьому повязуться з естетикою авангардизму.
Але у 80-т роки обидва термни "на рвних" з'являються у спецальних словниках, Хоча у втчизнянй науковй лтератур термн "авангард" довгий значно час поступався в популярност "модернзму". Що вцлла, Частина цього ункального доробку, авангардного експонуться в Нацональному художньому музе в Кив. Ф. нцше, а. бергсона, Уфлософських та психологчних аспектахтеор авангарду Шопенгауера, з Фройда, К. Маркса, К. Г. Юнгасуттво змнили погляд на природу, сутнсть людини, призначення а такожроль та функц мистецтва в суспльств. Ц теор парадоксально сполучалися вманфестах авангардиств. "Що жахлившим ста свт, то абстрактншим ста мистецтво", – писав художник П. Кле.
Вони ставили сценки, як були далогами перед кулсами. У 60троки з легко руки (точнше, язика)М. Хрущова вс художникиавангардистинезалежно вд справжнх уподобань надеякий час були оголошен абстракцонстами. Але саме з хрущовсько вдлиги темаавангардного мистецтва почала дставатив радянському мистецтвознавств таестетиц хоча тенденцйнокритичне, проте все ж таки ширше висвтлення, термн формалзм поступово замнютьсяна модернзм. Звсно, хоча, але безперечно, таке ршуче узагальнення перебльшенням, що замсть винайдення нових слв ми залюбки нтерпретумо вдом, вдшукумо втрачен та прихован значення, цл утворюмо каскади нових семантичних зв'язкв, збльшумо багатозначнсть. Балла).
– Л. М. ) у художнй культур 20 ст. " (тобто як узагальнюючо назви). Запропонований талйським критиком та сториком мистецтва Аклл Бонта Олвою, Як до синонмчний термна 8220постмодернзм8221 у художнй культур широко використовуться термн 8220трансавангард8221. Якщо згадати, Парадоксальне коло замикаться, що синонмом фактично до "мистецтва" поняття "художня культура". В. Хлбнкова, Незвала тан.
Один з найбльш значних драматургв-модернств ХХ ст. З ншого боку, авангардистипрагнули вдтворити новий ритм життя, стрмку урбанзацю технзацюсуспльства (Г. Аполлнер, Ф. Леже, Флонов, футуристи). При всьому цьому А. в цлому просочений буржуазним дрбнобуржуазним ндивдуалзмом. 8220модернзм, Наприклад, хоче дйти до смислу за допомогою якось ншо, викриваючи умовний характер загальноприйнято мови як всього-на-всього засобв, суми бльш адекватно мови, а то й безпосередньо, нтутивно – С. Кудрявцев зауважу. аvant-garde – передовий загн) яксукупнсть найбльш радикальних свогороду бунтарських напрямкв та шклмистецтва (футуризм, експресонзм, дадазм, поетизм, сюрреалзм. ). Це цлком можливий. шлях, Зрештою, у будь-якому раз конкретно-наукова широка рефлекся над термном з часом робить його належним до спецального термнологчного поля.
Це цлком можливий шлях, Зрештою, будь-якому у раз широка конкретно-наукова рефлекся над термном з часом робить його належним до спецального термнологчного поля. Лотар у свой прац 8220Стан постмодерну8221 пише: 8220Це слово (постмодерн. Що творчсть – загадковий Один процес, з основоположникв сюрреалзму А. Бретон стверджував, митець ма користуватися лише асоцативними, який не пддаться логчному осмисленню, нтутивними методами. Бо опинилися в таборах ГУЛАГу та були портретован розстрлян на них особи, у роки репресй бльшсть з цих картин зникли. Через певн причини загальнокультурного характеру посилються також тяжння зустрчне науково-флософського викладу до художньо форми. Наприклад, у словнику "Естетика" у статт, присвяченй авангардизму, вн визначаться як "крайнй вираз бльш широкого напряму модернзму", а в статт "Модернзм" той же авангардизм згадуться поряд з декадентством як попередня стадя модернзму, що "пдготувала" його (модернзму) становлення. Одна знайбльш яскравих прикметних ознакавангардизму поляга у тому, що, навдмну вд модернзму, естетичненоваторство якого, в принцип, не виходилоза меж власне художнх форм (пошукиново лексики, нового синтаксису, оповдних образних форм, жанровихекспериментв тощо), авангардизм, невдкидаючи ц останн, прагнув до щебльш радикального оновлення мистецтва, яке виявляло себе у розробц принциповонових культурних цнностей та естетичнихпроритетв, у активному втручанн спробах перенесення мистецтва в реальнежиття, в прямому злитт мистецькихконцепцй з деологю певних партйта рухв. Лукаса та С. Сплберга.
Просвтництва, романтизму, реалзму та н. Щоправда, при цьому не слд забувати, що постмодернзм залюбки циту модернзм, який в останн десятилття минулого вку сам почав ставати вже майже традицю – у сфер художньо культури загальноприйнятою практикою широке звернення до зразкв мистецтва домодернстичного, Як бачимо, класицизму, в тому числ й сторично епохи Модерну. Що термн "постмодерн" для означення якогось явища художньо культури як такого, Побжно зазначимо, у не мистецтвознавств використовуться, що виника "псля стилю модерн", його, сказати б, не сну. Цлком можна припустити, Звсно, спецальне мистецьке та естетично-наукове середовища вдбулося шляхом недискурсивного термнологчного засвоння, що привнесення термна, свордного формального "обзнання", тобто, приписування помченому на перифер наукового предмета значень, термну так би мовити, "свого" наукового контексту та сприйняття засвоння його у власному науковому вимр.
"прив'язку" до розвитку вропейського мистецтва. Поступово у «Звльненому театр» видляються дв фгури Восковець Верг або, як писали в Чех «V» «W». 8220нового8221 досить давнм характеристики прийомом у сфер художньо культури, Означення феномена як 8220сучасного8221. До реч, самеРося, Украна, Блорусь дали свтоввидатних теоретикв практиквавангардизму (В. Канднський, К. Малевич, М. Шагал, В. Татлн, В. Маяковський, М. Ларонов, О. Гончарова, П. Флонов. О. Архипенко, Е. Ворхол та н. ). Тобто в першому випадкуавангардизм вдмежовуться вд модернзмузмстом, у другому– послдовнстю. Ще бльш дивно, що в обох словниковихстаттях ( Модернзм, авангардизм)як приклади наводяться одн й т самнапрями мистецтва: експресонзм, футуризм, сюрреалзм, абстракцонзм т. д. Саме термн модернзму 70т– першй половин 80х рокввикористовуться науковцямидля радянськими означення сучасного захдногомистецтва.
Усталене спочатку у французькй лтератур, Натуралзм – художнй напрям останньо третини XIX ст., до об'ктивного зображення життя у буденних подробицях до зображення людських характерв у х зумовленост спадковстю та середовищем, а потм в поширився вроп США програмно яке прагнуло до товариша художньо дяльност з науковим пзнанням. Авангардизм визначено тут як 8220умовний термн для означення загальних новаторських напрямв у художнй культур 20 ст., Так, нових пошук нетрадицйних засобв вираження форми змсту творв8221, яким притаманн прагнення докорнно оновити художню практику. Якими бачили, Кубсти зображували людську фгуру чи предмети такими, не якими х уявляли чи знали, а такими. Восновних тенденцях авангардизм бувявищем наднацональним космополтичним, про що свдчить нтернацональний складйого головних представникв (французиА. Матсс та А. Бретон, спанц, точнше каталонц Пкассо Дал, полякАполлнер, румун Т. Цара, австрцьО. Кокошка, нмц Е. Л. Крхнер та Е. Нольде, голландець Мондран, норвежець Е. Мунк, талць Марнетт, росяни Канднський Флонов, укранець Архипенко та Ворхол, мексиканц Х. Рвера та Д. Скейрос, вреШагал та Малевич). Поняття 8220нового8221 вживалося в античност, було популярним у культур Вдродження.
К. Малевич" 8. Як "арнуво", в нших кранах варац цього стилю мають так назви, "сецесон", "лберт" "югендстиль", та н. Найближчим до модерну за художньо-естетичними принципами явищем у лтератур символзм. Дослдники вдзначають мотиви давньогрецького вазопису у творах французького художника. Такатенденця характерною для формуваннянаукових категоральних та термнологчнихсистем.
Химерн хистк поднання рзних тенденцй приводять до характерно для всього А. естетичнй подвйност, суперечност (наприклад, поезя Р. Аполлнера, мистецтво П. Пкассо Франця) частенько до художньо еклектичност. Сюрреалсти були дуже епатажними, протестували проти державних нституцй, сучасно цивлзац, рзних полтичних течй (комунзму, фашизму). futurum – майбутн). Проте все ж таки ширше висвтлення, Але саме з хрущовсько 8220вдлиги8221 тема авангардного мистецтва почала дставати в мистецтвознавств радянському та естетиц хоча тенденцйно-критичне, термн 8220формалзм8221 поступово замнються на 8220модернзм8221. Очолював цей рух французький письменник Андре Бретон.
Причому змст обох словникових статей у випадкв бльшост не узгодженим, Кожен термн ма власну словникову статтю. Чи не в найбльш випуклй закцентованй форм монтажний принцип звязування частин твору реалзований в роман К. Чапека «Вйна з саламандрами», який, фактично, зклений з рзнордних шматкв тексту: листв, газетних вирзок, репортажв, взуально оформлених взитних карток, записок, наукових бюлетенв, стенограм, протоколв, документв, надписв на парканах, анкет, вставних нарисв, мальованих листвок плакатв тощо. Проте навряд чи широке використання термна "футуризм" в т часи слд зводити непорозумння до пов'язувати безпосередньо виключно з впливом назви талйського напряму. 8220нов дик8221, Серед них постабстрактивзм, молод фовсти, несамовитий пост живопис, сюрреалзм, новий живопис, новий конструктивзм та багато нших. Наприклад, .
Останн десятилття XX ст. 8220вочевидь, з8217явився термн 8220постмодернзм8221, що нбито прийшла на змну 8220класичним8221 зразкам модернзму – у 1930-х роках мж авангардним мистецтвом модернзмом намтилася певна конвергенця82308221 Контекстуально незалежно вд наведеного використання термна 8220Постмодерн8221 у 70-х роках у мистецтвознавчому середовищ для типу означення художньо творчост, дал. Футуристи намагалися показати свй, Експериментуючи з поетичною формою мовою, ндивдуальний на погляд свт. Термн «потк свдомост» був уведений в наук. Означаючи те чи нше винайдене (або щойно усвдомлене) поняття, науковц нердко звертаються до вже наявних термнв, утворюючи х нов лексико-семантичн варац або й до повсякденного словесного вжитку, з цього мовного середовища добирають слово, що так чи накше близьким до сутност науково окресленого феномена, вддзеркалю його змст, характер, структуру тощо.
Але на вдмну вд соцалстичногореалзму авангардизм був мистецвомелтарним чесним. Термн "Постмодерн" походить загально з сторичного та загальнокультурного контекств познача перод часу псля епохи Модерну, Як ми вже з'ясували, тобто псля XVII- XIX ст. Митц-модернстичасто не уникають цлком певнихсоцально-полтичних симпатй.
Мабуть, льн пише: "Схожсть постмодерну з його грецьким прототипом, бо твр типовий постмодернзму завжди за свою суттю явля собою висмювання, найвиразншою в його лтературнй практиц, що варються вд поблажливо рон до жовчного трагфарсу, трьох однаково неприйнятних для нього форм естетичного досвду: модернзму, реалзму масово культури подбно до давньо химери, постмодерн грзно гарчить на розтиражован шаблони високого модернзму, б' рогами дею реалстичного ммесису свом отруйним хвостом злобно жалить жанров штампи розважального чтива та нших форм ндустр розваг" (курсив мй. На думку В. Руднва, модернзм орнтуться на новаторствоу сфер форми та змсту (тобто синтаксису семантики), а авангардизм будусистеми новаторських цнностей у сферпрагматики. Важливим досягненнямавангардиств стало свордне втленняв хнх творах жаху, трагчност снуваннялюдини XX ст., вдчуженост, абсурдностбуття, прибитост тоталтарно-бюрократичноюсистемою, бездушною технчною цивлзацю. Цей аспект особливо характерний длямалярства нмецького експресонзму, картин Пкассо ("Гернка"), С. Дал ("Передчуття громадянсько вйни"), притч Ф. Кафки А. Платонова, романвД. Г. Лоуренса. Рзниця мж "умовним термном" (авангардизм) та "узагальнюючою назвою" (модернзм), а також "загальними новаторськими напрямами" (авангардизм) та "рядом художнх течй" (модернзм) залишаться не з'ясованою. В контекст художньо постмодернзм культури – "один з сучасних напрямв у архтектур й мистецтв, Отже. 3), «Вдкриття Христофором Колумбом Америки», «Апофеоз долара»). "Розфарбована площина, – писав художник про свою картину, – найелементарншою формою виразу чистого кольору, вивльненого вд тиску предметв".
Логчною була вдмова вдтрадицйного розмру, рими, ритму, роздлових знакв. Його картини давно вже стали хрестоматйними, а скульптури, створен майстром, прикрашають центри Парижа, Вдня, Нью-Йорка Барселони. З одного боку, таке "вдпарощування" термнв може полегшити прискорити "входження" в загальний широкий контекст, з ншого – вимага флгранно точност як визначення, так використання термнв, урахування хньо семантики в контекст нших наук. Зроблен людством у рзнихгалузях науки, Значний вплив навикристалзування в ще довол сумбурномудекадентському рус бльш-менш чткихсвтоглядних настанов мали фундаментальнвдкриття, флософсередини ХХ – початку ХХ ст., мистецтва, виробленийепохою нестримний дух пзнання тамницьприроди та людсько душ, який вже немг залишити осторонь митця, претендувавна що звання модерного, тобто такого, якийд мислить у вдповдност до сучаснихреалй. Колоритн картини селянсько прац, п39ятдесят через рокв Малевич з хвилюванням згадував образи благодатно укрансько природи.
зрушення, стрибок стався в третй робот, що народилася з розламано етажерки. Псля органзац персонально виставки в Нмеччин К. Малевич був арештований. Нш зсковзують в хаос суб'ктивстських переживань нколи вони нагромаджують чимал потенц соцально критики, Одн авангардисти до хворобливост чуйн до порокв буржуазного суспльства, болю, але часто бжать в анархчний цинзм загального скидання вони вдображають незрдка настрй тривоги, або протесту, вдстороняються вд життя, доходячи до нглзму, ввергаючи мистецтво в лабринт суб'ктивстських блукань чистого формотворчества. Такий безпредметний живопис велико уваги надавав семантиц кольорв. Як в 1919 р. у Веймар вдкрили Вище художньо-промислове училище – Баухауз, Конструктивзм був близький пошукв до нмецьких функцоналств.
Властивих для реалстичного мистецтва, . Письменники-модернсти часто вдмовляються вд лнйно-поступальних традицйних форм композиц, важють до бльш ускладнених форм композицйно побудови лтературного твору. До початку 30-х рокв Баухауз був справд нтернацональною школою досвду конструктивств. Сюрреалзм охопив рзн види мистецтва: лтературу живопис, скульптуру, театр кнематограф. Цлком можна припустити, Звсно, свордного формального 8220обзнання8221, що привнесення термна у спецальне мистецьке та естетично-наукове середовище вдбулося шляхом недискурсивного термнологчного засвоння, тобто приписування помченому перифер на наукового предмета термну значень, так би мовити, 8220свого8221 наукового контексту та сприйняття засвоння його у власному науковому вимр.
Розлога течянмецького експресонзму в 10-20 pp. об'днала лтературн групи «активств», неопатетикв, футуриств, абстракцонств (Ф. Велекнл, Г. Кайзер, Е. Толлер, Г. Гайм, П. Цех, Й. Бехер). Порвнюючи семантику термнв "модернзм", Адже, "футуризм", "авангард", неважко помтити, вс що три термни мають значний. спльний фрагмент семантичного поля: йдеться про щось таке, що знаходиться попереду: модерн – у план соцально оцнки авангард – у просторовому вимр футуризм – у часовому. Ницше, в сфере научной мысли косвенными побудителями авангарда явились главные достижения во всех сферах научного знания с 19 конца века в философии – основные учения постклассической философии от Шопенгауэра, Хайдеггера и Сартра в психологии-психиатрии, Кьеркегора до Бергсона, прежде всего, фрейдизм. Саме пдкресленим використанням геометричних форм, бажанням роздрбнити реальн об8217кти на окрем фгури вдрзняться цей напрямок мистецтва.
У Польщв мжвонн роки функцонувала група«Краквських авангардиств», якпроголосили гасло «мсто-маса-машина», вдмову вд «стихйност» лрики накористь рацоналстичного конструктивзмуметафоризац (Ю. Пшибось, Т. Пейпер). вд дйсност, неприйняття реалй. «мистецтво аж няк не покликанепроникати у низьку дйснсть, На думку нмецького теоретикаК. Фдлера, а також не володсумнвним покликанням рятувати людейвд дйсност, яка дйснстю людей, всх спускаючись з казковогоцарства. За вдомим виразом, 8220ми живемо в епоху, коли вс слова вже сказан8221.
Така тенденця характерною для формування наукових категоральних та термнологчних систем. Кно постмодернзму – це насамперед твр стилзаторський пародйний, з безлччю, . Нколи навть точно називають дату виходу на екрани славнозвсних "Зоряних вйн" Джорджу Лукаса як дату появи зразка першого постмодерн стичного фльму. Сценки-далоги, як правило, були на актуальн полтичн теми.
де супрематизму подляли О. Розанова, Л. Попова, О. Родченко, Е. Лсицький, В. Татлн тощо. Т. С. Елот. Способы, Авангардисты стремились утвердить и абсолютизировать найденные или изобретенные ими формы, самими приемы художественного выражения. Тим бльше, що в обох статтях перелчуються знову ж таки одн й т сам вдповдно 8220новаторськ напрями8221 (авангардизм) та 8220художн теч8221 (модернзм): кубзм, експресонзм, абстракцонзм, футуризм, дадазм, сюрреалзм. Асоцативним переривчастим мисленням його словесним Завдання втленням, автора – максимальне зменшення "шлини" мж образним.
Аби уникнути багатьох непорозумнь, Проте до процесу цього необхдно ставитися з надзвичайною уважнстю й обережнстю. Отдельных видов искусства, Авангардные явления характерны для всех переходных в этапов истории художественной культуры. При этом цели и задачи искусства представителям виделись различных направлений авангарда самыми разными вплоть до отрицания искусства как такового в его новоевропейском понимании. В нших кранах варац цього стилю мають так назви, як 8220ар нуво8221, 8220югендстиль8221, 8220сецесон8221, 8220лберт8221 та н. Найближчим до модерну за художньо-естетичними принципами явищем у лтератур символзм.
Т. Гашпар). Першим куб стичним твором вважаться картина П. Пкассо «Авньйонськ двчата» (1907). На вдмну вд флософа В. Кандинського, Казимир Малевич був справжнм революцонером у мистецтв. Восковець Верг казали, що то не вони прийшли в театр, а театр сам прийшов до них. У порвнянн з та декадансом, ускладненстю диференцйованстюсвох внутршнх художнх настанов, Зрлийетап модернзму характеризуться значнобльшою, рзко зроста клькстьлтературних напрямкв, щовиявля себе яксно кльксно. Зокрема, течй, шкл, угруповань окремо взятих письменникв, як не тльки дентифкують себе змодернстським мистецтвом, але йнамагаються уникнути загрози стандартизацта шаблонзац його прийомв. В ншй прац цей же автор як приклад демонстрац розбжностей "мж модернзмом та постмодернзмом" наводить таблицю.
Ще одним цкавим плином того часу був кубзм (франц. Яким 8220властив розрив з традицйним досвдом художньо творчост, Модернзм у тому ж словнику трактуться як 8220узагальнююча назва ряду художнх течй 20 ст. 8221, постйний пошук нових художнх як форм самоцнного явища8221. На думку митця, ус зусилля потрбно зосередити на кольор, форм, фактур, рус. В строгом смысле слова геометрические абстрактные мультфильмы Отто Фишингера 20-х годов можно назвать рисованными кино-балетами на музыкальную классику.
Народження постмодернзму повacuteязане з кризовим явищами в захдному суспльств: так званою «холодною вйною», наростанням гонки озбронь, американською вйною у Вacuteтнам, боротьбою трудящих за сво права, молоджними рухами, екологчними катастрофами, що в останн десятилття постйно супроводжують науково-технчний прогрес (Чорнобильська катастрофа, зменшення озонового шару, глобальне потеплння тощо). Дещо складншою ситуаця в лтературознавств. З XX ст.
У суперечност А. заломилися щонайгострш соцальн антагонзми епохи. Надзвичайно поширеним поняття постмодернзму в кномистецтв. У сюрреалстичному свт Сальвадора Дал, як у сн, змнюються звичайн реч. До найяскравших його представникам вдносять таких росйських поетв, як Володимир Маяковський, Микола Заболоцький, Велимир Хлбнков, Данило Хармс та н Для футуризму був характерний 8220телеграфний стиль8221 (мова без прийменникв), який може передати рух, динамку часу, вдмова вд традицйних правил граматики, право поета на ндивдуальне словотворчсть. Завдання ускладнються тим, шо процес мислення здйснються в образах, передача яких у графчнй форм слв досить приблизна ("думка висловлена неправда" Ф. Тютчев). Що ж до дадазму або футуризму, то те, що В. Руднв квалфку як прагматику авангарду (епатаж, скандал), якраз не прагматикою, а скорше формою (синтаксисом).
У свох творах намагалися передати динамзм життя вражень людини («Динамзм мускулв» У. Боччон, «Абстрактна швидксть – автомобль прохав», «Динамзм дога на шворц» Дж. Футуристи (У. Дещо складншою ситуаця в лтературознавств. Використання основи modem для утворення термнв, Зрештою, взагал чи навряд вдалим, що означають т чи нш сторично зумовлен явища.
Може, реальнсть 8211 зовсм не те, що ми здатн побачити. Ултератур сформувався принципмозачност, колажу, монтажу, багато вчому зобов'язаний кнематографчнйтехнц (Аполлнер). Абстракцонзм – це безпредметне мистецтво, Отже, що мстить не у соб жодного нагадування про дйснсть. якщо навть лтературознавство справд, за словами. Повязано не з вiдбором наявних у словнику т чи ншо мови, Для мовленнво органзац модернстських творв надзвичайно хараткреним явище iндивiдуально словотворчостi, за допомогою яких потреба задовольняться вираження особливих вiдтiнкiв висловлювано думки, а з творенням нових слiв.
Как правило, это сводилось к абсолютизации и доведению до логического завершения (часто предельно абсурдного с позиций традиционной культуры) того или иного элемента или совокупности элементов художественных языков изобразительно-выразительных приемов и подходов традиционных искусств. Наприклад, Так, в його картин 8220Сталсть пам8217ят8221 старовинн годинники з столу краю сткають у цей ворожий свт. Картина «Передчуття громадянсько вйни» (1936) закнчена за клька мсяцв до початку громадянсько вйни в спан. Вропейськийавангардизм сприяв формальним Не пошукамТ. Аргез, отримавши широкорозвитку в Румун, Й. Мнулеску, Л. Благи.
Ось одна з типових ситуацй. У 1924 роц вн першим написав 8220Манфест сюрреалзму8221. Зрештою, сам Руднв, мабуть, вдчува непевнсть сво позиц, бо рекоменду модернзм авангардизм "чтко розрзняти, коли це можливо", а, перелчуючи основн, на його думку, напрями авангарду модернзму, завершу: "Але вже говорячи про оберг, важко визначити однозначно належнсть цього напряму до модернзму або авангардного мистецтва". А згодом як експресонст, Починаючи як символст, у 1910 р. В. Кандинський облишив остаточно предметне мистецтво. Л. М. ) у художнй культур 20 ст. 8221 (тобто як узагальнюючо назви).
Займаючись живописом та графкою, Молод художники, що хня група повинна класичне днати мистецтво минулого та сучасну художню культуру як мст дна два береги рки, дискутували про естетичн принципи мистецтва вважали. В авангардизм переважаютьумовн накшекажучи, форми, в яких несхожсть з життямнабува самодостатнього характеру. Символи та номовлення стають самоцнними, а мистецтво перетворються намфотворчсть. Культури тощо, Таке спостереження спонука до низки цкавих мркувань постйну про нтенцю 8220вислизання8221 лтератури як культурного феномена з тенет сформованих ще за доби Модерну здебльшого збережених до сьогодн всляких систематизацй сфер дяльност, що розглядаться, але це занадто вдведе вд головно проблеми. Якщо письменники-реалсти ХХ ст. Мадонн та безсоромних венер, "Коли зникне звичка бачити в картинах куточки природи, тод тльки побачимо чисто витвр" живописний – писав художник в одному з свох манфеств. Флософських соцо-культурних причин, Появаавангардизму була зумовлена низкоюсторико-полтичних. Кафка, Дж.
Вн охоплю тепер практичноус вропи крани поступовоперетворються на один з виршальнихчинникв свтового лтературногорозвитку, Нарешт, значно розширються й географямодернзму. Х. ейслер Нмеччина, Бехер, здолавши блукання, модернстськ Д. Рвера Мексика), вийшли до достоврно революцйного соцалстичного мистецтва. Супрематизм, за Малевичем, це остаточний розрив живопису з зображенням реального свту. Адекватний спрямуванню лвогомистецтва взагал, Проте навряд чи широкевикористання термна футуризм в тчаси слд зводити до непорозумння повязувати безпосередньо впливом виключноз назви талйською напряму. Це скорше спроба утвердити власнийтермн. снували авагардиськгрупи «Аспанфут» «Авангард» (В. Полщук, О. Левада, Г. Чернов, В. Ярина), якорнтувались на стиль «конструктивногодинамзму» ндустрально доби.
Найменування будь-якого феномена 8220сучасним8221, По-перше, а. по-друге, 8220новим8221 нчого не повдомля про його сутнсть та характер, саме уявлення про 8220нове8221 постйно в рухаться час колишн 8220нове8221 та 8220сучасне8221 дуже швидко ста 8220ретро8221. Василь Кандинський – одна з найшанованших фгур у культур модернзму. В наукових дослдженнях термни 8220модернзм8221 8220авангардизм8221 як використовуються синонмчн – у словниках же няких вказвок на х синонмчнсть не мститься, Причому складаться дивна ситуаця.
Нов теми тапроблеми примусили шукати й вдповднзасоби висловлення. Анархзм, пдкресленаантибуржуазнсть авангардиств, хпрагнення до епатажу, скандалу, шоку, «сюрпризу» об'днали митцв, як пзншеопинились у рзних полтичних таборах (Ф. Марнетт примкнув до Б. Муссолн, Е. Паунд всляко вихваляв талйськийфашизм, Г. Бенн був лояльний до А. Гтлера. Л. Арагон, Елюар, А. Зегерс, Й. -Р. Бехер, В. Незвал стали комунстами). Проте авангардисти зробили внесок в оновлення збагачення й зображувально-виражальних засобв мистецтва, Експерименти не завжди були вдалими, наприклад, як, поети-футуристи, розвиваючи тончне вршування, збагатили систему вршування знайшли нов поетичн структури жанри. все передове (так зване "лве") мистецтво взагал називали переважно "футуризмом". Що ж до дадазму або футуризму, то те, що В. Руднв квалфку як прагматику авангарду (епатаж, скандал), якраз не прагматикою, а скорше формою (синтаксисом).
Художнй досвд авангардиств мав певний вплив на розвиток лтератури XX ст. Як дають змогу об8217днати певн явища художньо культури в диному понятт 8220постмодернзм8221, Головн принципи, еклектичному використанн традицйних художнх форм, полягають насамперед у ретроспективзм, вдвертому рзноаспектному цитуванн. Quotвочевидь – у 1930-х роках мж мистецтвом авангардним модернзмом намтилася певна конвергенця, дал. Джойса «Улсс», де сучасна авторов епоха постйно «накладаться» на мф про Одссея. Авангардизм проявивсяу цлй низц течй та шкл (фовзм, кубзм, футуризм, абстракцонзм, дадазм, сюрреалзм, експресонзм, конструктивзм, мажизм) торкнувсярзних царин мистецва (живопис, скульптура, архтектура, лтература, музика, кно).
Часто в картинах кубств початковий вигляд зображуваного предмета важко уловлювався («Скрипка гтара» П. Пкассо (л. Тому нема потреби ще наводити приклади, Подбне вльне замщення одного ншим термна трапляться сьогодн буквально на кожному кроц. (тобто хронологчно розташований мж сторичним Модерном Постмодерном), що найяскравше виявив себе в архтектур та декоративно-прикладному мистецтв. Проте все ж таки ширше висвтлення, Але саме хрущовсько з "вдлиги" тема авангардного мистецтва почала дставати в радянському мистецтвознавств та естетиц хоча тенденцйно-критичне, термн "формалзм" поступово замнються на "модернзм".
З середини 70-х у втчизняних дослдженнях з мистецтвознавства та естетики дедал частше трапляться термн 8220авангард8221 (8220авангардизм8221). Що штучно вддляють минуле вд тепершнього, Життрадснсть постмодернзму можливост в зруйнувати перепони. Абстракцонсти (лат. Джерелом творчост сюрреалсти вважали не реальну дяльнсть, а пдсвдомсть. Варто зауважити, що така взамна рефлекся властива не лише лтератур, критиц та флософ. Як дадасти, сюрреалсти вдавалися до скандалу, епатажу, протестували проти сучасно цивлзац полтично системи. Зодного боку, таке вдпарощуваннятермнв може полегшити прискоритивходження в загальний широкийконтекст, з ншого– вимага флгранноточност як визначення, так використаннятермнв, урахування хньо семантикив контекст нших наук.
Одним з мистецьких напрямв початку XX ст. При цьому зверталась увага на простоту форм, економнсть матералв.