У «Повст временних лт» м39я Перуна згадуться 11 paзв. УII ст. Щовигдно вирзняв ц вироби з-помж сусднх ншихвиробв народв, Характерна х ознака яскравий декоративний розпис. Вогню приписувалися очисн цлющ властивост. Такврування отримали назву солярних.
Коралов намиста, Популярними у т були часи вироби давньоруських майстрв – браслети, виготовлен за допомогою технки черн та скан. Можливо, у сарматв верховним божествомбула, богиня родючост Астарта, пов'язана з культом й Сонця коня. Металу, Вироби з дерева, каменю, кстки, глини не просто задовольнялипотреби але людей, й прикрашали х життя. Стосуться значних явищ, набув термн узагальнюючогозначення, щовиходять за меж набутку конкретноособи.
Вдом сакральнскульптури малих великих форм. м39я цього божества частенько зустрчаться в давньоруських письмових пам39ятках. Поширенвони вд Дунаю (стру) до Волги (Араксу). Видлено два ступен культури:чорногорвський та новочеркаський.
На вдмну вд геометричного взантйського, Характерним для творв був прикладногомистецтва рослинний орнамент. Рзновиди свастики тощо, На уламках глиняного посудузалишилися ди сл сонячних символв:хрести. Культ Роду залишився суто поганським тому всляко переслдуваним християнсько церквою. Як пишуть лтописц, словяни, Стародавн з музикою, мали самобутн весльн обряди, спвами й танцями. У народних грах брали участь митц рзного фаху, що мали рзн назви: гудець – це разом музика й спвак плясець – танцюрист пвець – спвак. Бльшсть знахдок, якстановлять матерльний комплексчерняхвсько культури, виробиремсникв. Жертвиприносилися також озерам, ркам, колодязям, оскльки слов'яни врили в очиснусилу води. Широко використовувалисьвироби з кольорових металв.
Трипльська культура датутьсяIV III тис. Що слугують радше якприкраса, в ц часи поширюютьсякован пояси, прорзями, ажурними бо ретельно оздоблюютьсякрапкуванням. Цестосуться творнь грецьких зодчих, й статуй Родена, малюнкв й картинШевченка. Весльн танки супроводжувалися плесканням у долон.
А жнок золот та бронзовпронизки, Чоловкв супроводжувализброя, глиняний посуд. Посуд збергав блозерськ традиц, але зникли черпаки, одноручн намистини, поширилисялощен кубки та дерев'ян кубки ззолотими пластинками. Вдомо, що в епоху вонно демократ у схдних слов'янзначного поширення набула язичницька релгя – полтезм (багатобожжя). Спочатку слов'яни приносили жертви «злим» «добрим» духам («упирям», берегиням), пзнше – Перуну – богу блискавки, Дажбогу – богу сонця. Псля хрещення Рус Сварог як ковальського покровитель справи поступово витсняться християнськими святими Кузьмою Дем39яном.
1 з-помж яких особливовидляються србн фгурки ззолотими коней гривами та копитами србнфгурки чоловкв у типовому слов'янськомуодяз з вишивкою на сорочц, Убасейн рчки Рось знайдений скарбречей з VI VII ст. Якому приносили в жертву бикв, Щороку 30 липня стародавн слов'янивдзначали свято Перуна, когутв. Стародавн слов'яни глибоко шанували Дажбога, баранв, неба бога Сварога та його сина -бога вогню Сварожича. Другий син Сварога Сварожич уособлення вогню. Черняхвськбронзоливарники були зв'язан з двомацентрами кольорово прибалтйською металург причорноморською.
Голок, пнцетв, Бронзу використовувалитакож для виготовлення проколок, хрургчних вдом ножв йзнахдки ливарних форм. Пд менами Кузьми Дем39яна шанувався Сварог, На те що, вказу злиття в народному свдомост мен святих братв одну за Кузьмодемян. Це були скотарсько-хлборобськгромади з колективною власнстю нахудобу. Пд Чернговом, де Чорн Могили, знайден мистецьк шедеври – ритони (стародавнй посуд для вина у вигляд турових рогв). Велику роль у веслл вдгравали свати – навть веслля звалося тод сватьба. Доостаннх належать антропоморфн стели, доли. Близькою до скан булазернь впаювання дрбнесеньких золотихабо србних на кульок поверхню прикрас. Найдовершеншою ювелрною технологюза часв Кивсько Рус можна вважатиемаль.
Майстернсть ювелрв, що набуларозквту в добу Кивсько Рус, зросталавд важких примтивних браслетв, масивних перстенв, гривнв намистз мд або сплетених з србного дроту, до тонких ажурних прикрас, оздобленихдовершеною насчкою, що передавала нелише прост взерунки, а й складнсюжетн малюнки (наприклад, знахдки зЧорно Могили, Чернгв, X ст. ). Заручини мають назву вд того, що жених брав двчину за руки. Словяни мали за початок року березень у них також були особлив назви для всх мсяцв, Якперси, литовцта нш народи, при чому ц назви особливост виражали пори року стану природи (див. Для цього снували спецальн окрем витоптан майдани, що звалися грищами.
Ножами з вузьким держаком, бкончними та яйцеподбними пряслами, а також притаманною м лише зброю – Сарматськ поховання вирзняютьсяособливими предметами матеральнокультури. Бльшсть статуеток, знайдених в ареал цього пероду, присвячено жнц. Обрядове значення мали рушники, потм зявився коровай та обрядове деревце. Про сторю укрансько культури та лтератури, Так можна сказати про сторю суспльного життя, а також оперу народними вруваннями, сторя бо завжди мцно поднана з Врою, переказами, пснями, що в значнй мр склались ще за дохристиянських часв.
Збруцький дол – частина ункально язичницько споруди – святилища. По-перше, вона була логчним й сторичним продовженням греко-римсько античност. Пройнятою деями монотезму, Тому постало питання замну про язичництва -християнською релгю, рарх святих, посмертно винагороди. Функцонально Сварог пов39язаний з вогнем небесно сферою, отже, з небесним вогнем. Меншезнайдено мсцевих мисок зовсм мало античного посуду. Були й окрем музики: свирець (або свирльник), сопльник, трубник.
Отже, одним з синв Сварога був Дажбог бог сонця. 2-3-поверхов тереми, з зрубв прост будувалися хати, зрубизакладалися в основу крпосних валв. Пд час свят проводили рзн гри та водили танки. У вересн особливо урочисто святкувалося свято Рода на честьзавершення всього циклу землеробських робт, на якому пробували «дари природи»- сир, мед, кашу тощо. Що говорить про походження днсть календаря, з ус маси назв виявляються праслов39янськ назви.
Вд часвзмцнення держави на Рус збльшуваласякльксть яксть прикрас та виробвз золота, коштовного камння. Гусл були подбн до арфи. За пдрахунками, утакому будинку мешкало 20 осб, отжепоселення налчувало близько 500 600осб. Що прикрашали стни княжихпалат, Свтськими за характером булифрески, сцени полюванята княжого в життя галереях КивськоСоф, а в церквах з'являлися розписи, побутов за тематикою.
Стни якого прикрашали фрески, у Кив було побудовано камяний князвський палац, нкрустац з рзнокольорових порд порфру мармуру, та мозака. Названим у лтопис сином Сварога, давньоруському у пантеон особливо тсн зв39язки з39днували Сварога з Дажбогом. Билини, Широке розповсюдження мали рзн перекази, приказки, псн, казки, байки, загадки, заклинання, легенди, як виховували почуття справедливост, дружби, врност, любов до сво батьквщини. На чолпантеону стояли Табт (найважлившаз-помж скфських богв), Папай, Ап. Скфи не робили свом богам жоднихзображень (за винятком бога вйни Ареса, м'я якого Геродот подав грецькою мовою). Аресу скфи присвячували вткнутий укупу хмизу (на погребальному вогнищ)меч-акнак.
Як служили для захисту вд ворогв, у центр гради, поселеньзнаходилися проведенняплемнних зборв культових обрядв. туровроги-ритори з Чорно Могили, що пдЧернговом (ритонами називався стародавнйпосуд для вина у вигляд рогв з невеликимиотворами). Грифони, На них зображен у технцкарбування фантастичн звр з крилами, орли, вовк, пвень, битва двохдраконв тощо. Актуальнсть теми.
Яку дуже часто вкривалимонохромними або полхромними розписами. Ц розписи складалися з рослинного абогеометричного орнаменту, Великукльксть посуду трипльц виготовлялиз глини, зокремакз корв, нколи одомашнених зображень тварин. Знайден србн фгурки коней з золотими гривами копитами та фгурки чоловкв у словянському одяз з вишивкою на сорочц. З посиленнямсоцально та майново диференцац в середовищ населення Кивсько Русязичницька переста релгя виконувати об'днуючу функцю мж рзнимисоцальними угрупованнями. Деревообробка та н. Винятково витонченост досягаютьювелри Кивсько в Рус VI IX ст, Це прядння, ткацтво. Те саме з художньою культурою Кивсько Рус. Натомсть ндивдуальн набутки належатьвже до стилстичних значних явищ. Знайдена в гирл рчки Збруч на Тернопльщин, Складну композицю ма скульптура камяна збруцького дола.
Зазвичай курганними, вдом й безкурганн поховання, Кммерйськ представленолише пам'ятки похованнями. Бльшстьпредметв з бронзи це прикраси детал одягу: фбули, пряжки, пдвски, шпильки тощо. Болгар, Далеко за межами КивськоРус в Скандинав, каблучки, Взантславилися витвори давньоруських майстрв браслети, коралов намиста, виготовлен з допомогою чернта технки скан. Але все – таки у словян не снувало диних уявлень про порядок назв мсяцв. У давнину хворих проносили через вогонь снував звичай наречен провозити й наречену мж вогнищами.
Характерною ознакоюстолово керамки срий колр лискована поверхня. Про високий рвень розвиткугончарства засвдчу велика клькстькерамчних виробв (горщикв, мисок, глечикв, ваз, кухлв, пфосв), виготовленихна гончарному круз. Таке вузелкове письмо можна побачити на стнах храмв як орнаментальний поряд узор з лками святих.
Ювелрн вироби словяни робили з србла. По-друге, Взантя репрезентувала протягом усього снування свордний синтез захдних схдних духовних начал, по-трет, мала великий, нколи виршальний вплив на цивлзац Пвденно Схдно вропи (взантйський вплив на формування розвиток культури Слд пдкреслити, що змни в соцально-економчнй полтичнй сферах, як супроводжувалисьпосиленням князвсько влади, неминуче викликали змни в духовнй сфер, насамперед, у релг. А де-не-де йому приписувалися вс т Кузьмодемян подвиги, був божественним ковалем покровителем шлюбу, як зробив Сварог. Провдною галуззю виробництвастало залзоробне ремесло. Половина виробв виготовленаз стал. Пзнше з'явилисягорщики з широким дном високимивнцями.
Папай, На чолпантеону стояли Табт (найважлившаз-помж скфських богв), Ап. Скфи не робили свом богам жоднихзображень (за винятком бога вйни Ареса, м'я якого Геродот подав грецькою мовою). Аресу скфи вткнутий присвячували укупу хмизу (на погребальному вогнищ)меч-акнак. до н. е. З домашнх виробництввирзняються й нш ремесла: косторзне (виготовлення гребенв), каменерзне. У черняхвцв з'явилася нова галузьвиробництва виготовлення ротацйнихжорен.
На Рус ще до запровадженняхристиянства як державно релг зароджуться писемнсть, складаються моральнта правов норми, розвиваються архтектура, скульптура (особливо дерев'яна), спостергаються зародки театралзованих вистав тощо. Поселення зводилисяна вдкритих мсцях без обороннихспоруд житло споруджувалося по колу, одне бля одного, в яких, напевно, рзнокольоровим орнаментом. Житло длилося на кмнати, жили окрем члени родини. Помешкання опалювалося пччю, складеноюз глиняних валькв середина – залишаласяпорожньою хати будувалися каркаснпромжки мж стовпами заплтали лозоюй обмазували ззовн та зсередини товстимшаром глини стни розписували яскравимифарбами, характернимиособливост так. до н. е. Додаток 1). В тому числ залзн й наконечникистрл, Поширилася цльнозалзназброя, замсть стременоподбних двокль-част вудила. А потм у нихз'явилися довг меч з ст, сармати мечами користувалисякороткими з кльцевим навершям прямим перехрестям.
На весллях було чути бубни, соплки та рзн «бсов дива». Особливост сторичного розвитку Взант та основн етапи взантйсько культури стор в свтово культури взантйська цивлзаця посда видатне мсце. В чому сходяться бльшсть дослдникв, дине, характерними для рчного циклу, – це зв39язок назв природними з явищами.
Предмети почали класти на перекриття. Загальна назва цих народних артиств – скоморохи. Мистецькимшедевром IX початку X ст. Деяк види виробництва малидомашнй характер. Мистецтво дохристиянсько Рус Стародавн русич були неперевершеними майстрами деревяно та скульптури архтектури. Внчання – це церковний обряд, при якому молодих прикрашали внцем, немов княжою короною.
Популярним у словян було музичне мистецтво. до н. е. поширилися й залзн трилопатевнаконечники стрл. Сварог Сварожичи, До чоловчих слов39ян богв вдносяться Перун, Велес, божества родючост Рд, Ярило. Сварожичем називали вогонь, якому молилися пд клунею приносили жертви.
Тепер це ознаки епохи загалом, ане творчост окремих авторв статуй картин. З твердих порд каменю робилиточильн бруски. Родголовний бог схдних слов39ян до затвердження верховенства Перуна, один з богв небесно сфери, творець всього сущого, функцонально (як творець життя) пов39язаний з водою земною небесною (дощем), якимось чином пов39язаний з небесним пдземним вогнем. Србла, Виробиз золота, щостворювали майстри Кивсько Рус, вирзняються оригнальнстю, бронзи кстки, високоюхудожньою цннстю навть у тих предметах, технологю виготовлення яких запозичили. Зокрема, це стосуться мистецькотехнолог черн використанняхмчного протравлювання србнихвиробв задля створення темного тла, на якому викарбовувалися фгури або людей, тварин декоративний орнамент. Запозиченим було й мистецтво скан використання найтоншого дроту длянапаювання у вигляд мальовничихвзерункв на металеву основу виробу, що прикрашався.
Протез XVIII ст. Склалася нацональнатрадиця мстобудування, Протягом схдних сторчу слов'ян нагромаджувався багатий досвд архтектури. Отже, культура дохристиянсько Рус мала специфчн риси сво епохи пзнше чимало досягнень були запозичен християнством. Стара забава словян – боротьба чоловкв. З черняхвською культуроювдбулися суттв змни у виробництвта економц.
Наприклад, Софйський собор у Новгород був споруджений з дуба з високими зрубами. Ще одним божеством небесного пантеону слов39ян був Сварог. Були знайден рзномантн музичн нструменти – гудки, свирл, гусл, бубни, флейти, труби тощо. Вона була запозичена з Взант та офцйно запровадженакнязем Володимиром у 988 р. Прийняття Руссю християнства стало важливою вхою встор давньорусько культури, витоки яко сягають у глибоку давнину. Основн форми посудурепрезентован горщиками з кулястимтулубом, цилндричною шийкою, вдгнутимивнцями вони орнаментован горизонтальнимилнями, зигзагами. Складаються моральнта правов норми, На Рус ще до запровадженняхристиянства державно як релг зароджуться писемнсть, скульптура (особливо дерев'яна), спостергаються зародки театралзованих вистав тощо, розвиваються архтектура. Центр селищавикористовувався як загн для громадськохудоби. У дохристиянськ часи склалися перекази про Кия, Щека, Хорива х сестру Либдь, про помсту княгин Ольги деревлянам за вбивство чоловка князя горя, про одруження Володимира з полоцькою княжною Рогнедою, про «вщого» Олега тощо.
На вдмну вдскфв сармати дуже полюбляли фбули заколки для одягу. Високою майстернстю вирзняютьсямнатюри в окремих рукописних книжковихтворах того часу. У посуд сталипереважати кубки, подбн до жабо-тинських (прикрашен геометричним орнаментом). Важливою рисою культури кммерйцв стели, як хоча й не мають виразновдтворено голови людини, але мстятьзображення одягу та озброння (подбндо стел бронзового вку Украни).
Що була в достатку Довгий доступна, час як головний будвельний матералвикористовувалася деревина. Скфи та сармати зробили величезнийвнесок у розвиток свтово культури. Ц два народи мали розвинуту мфологю. Вдом мфи про походження скфв, культбожеств (очевидно, зведених до диногодержавного пантеону). Художнй рвень х достатньовисокий, за ними певною мрою можнапростежити етнчний етап. ншимхнм вдомим богом був Танас. На честь богаВелеса (Волоса) – покровителя худоби на початку счня випкали печиво у вигляддомашньо худоби, одягали маски тварин. Укладених в чотирикутнвнц, споруд Бльшсть у слов'янськихградах споруджувалася з зрубв – колод.
Етимологя назв також не завжди зрозумла да привд для рзного роду роздумв на цю тему. Бо тльки знаючи х, дохристиянськ Знати врування укранського народу дуже важливо, ми можемо належно зрозумти тепершню духовну культуру й правдиво оцнити силу Християнзац. На них зображен фантастичн тварини з крилами. Зварювання та ншихприйомв, Вдомо понад57 найменувань рзних виробв з реч залза. Окрем виготовлялись за допомогоютермчно обробки. Особливе мсце займа Перун.
Бог грому й Космчне блискавки, божество, вн шанувався як бог – податель цлющого для природи дощу. З'явиласятрадиця прикрашати складними малюнкамизброю, кнську збрую. Який став розумтись як м39я бога – подавача всх благ, з часом розширення вдбуваться значення мен Дажбога божества сонця. Нод здерев'яним перекриттям у скорченому набоц положенн, Напершому ступен в ховали простихпрямокутних та овальних ямах.
Палиця Перуна, як знак караючо божественно гармати, стала символом влади, «функц» перенесли на царський скпетр, жрецький суддвський жезли. З-помж нших малюнкв трапляютьсязображення виступу скоморохв храмна той час був не лише мсцем молитви, сюди приходили проводити годинидозвлля. У давнину люди врили, що земний вогонь породжуться вогнем небесним. Що Рд - а передавали повдомлення за допомогою вузлв, Така ситуаця пояснються лише тим, а вони вже були замотан в клубки – так книги, зван повязаних на нитках. Табт з Гестю, Папая з Зевсом, Аргмпасу з Афродтою, Тагимасада з Посейдоном, Гойтосира з Аполлоном – Am з Гею, ототожнювалиц Греки божества з своми.
Очолювала таку родину жнка, оскльки, як засвдчують пам'ятки, цебув час матрархату. Отже, Перун верховний бог схдних слов39ян велв грозами, громами, блискавкою. Майстри фрескових розписвпрацювали не лише над релгйнимисюжетами. Що засвдчуютьчисленн статуетки, Поряд з високою культуроюземлеробства спостергався великийпотяг до студй, мистецьких виконан в реалстичнйманер. Найстародавншзбереглися в Остромировому вангел (10561057 pp. ) це фгурки трьох вангелств. Яскраве орнаментальне оточення фгур велика кльксть золота роблять цмнатюри подбними на ювелрний вирб. Переписав з староболгарського оригналуй оформив Остромирове вангелдиякон Григорй.
2. Так особливост соцально-полтичного розвитку крани, Дохристиянськ врування та релгйн уявлення словянського населення Кивсько Рус зумовлювали як повсякденного особливост життя населення, зовншньо полтики. Свирль – нструмент, що складався з клькох соплок. Рд - схднослов39янське божество родючост, один з найзагадковших персонажв слов39янсько мфолог. Звдси походить вдоме висловлення – «вузелок на память». 3.
Наприклад, звринастилстика в скфськй культурокреслилася як окреме явище. Дуже поширювалосьвиготовлення керамчних виробвпобутового призначення: мисок, горщикв, мактр, глечикв, декоративно керамкита модельок жител. У найдавнш часи подружжя у словян мало форму умикання, тобто викрадання двчини. Нашим предкам в гроз представляли битва Перуна йому пдвладних духв з полчищами хмарних демонв. Що в епоху демократ вонно у схдних слов'янзначного поширення набула язичницька релгя – полтезм (багатобожжя). Спочатку слов'яни приносили жертви «злим» «добрим» духам («упирям», берегиням), Вдомо, Дажбогу – богу сонця, пзнше – Перуну – богу блискавки. Вдом прямокутнями з дерев'яним дахом, На новочеркаському ступенстотно змнився поховальний обряд:з'явилися глибок поставленим ями, надерев'ян стовпи.
Вживалися також глеки яйце- грушоподбно форм, з цилндричнимишийками, а також бронзов казани зцилндрично-кончними нжками. Взагал, слов39яни, як й нш давн народи, шанували вогонь.