Предметн кольоративи, З-помж рзномантних ептетв автора привертають увагу т, як нейтралзують сво спектральне значення, як поднуються з конкретними менниками «За посрлим тином лошиця з срблястим животом» абстрактн х кольоративи, уживання пдпорядковане емоцйно-виражальнй метПередчуттями тьмяними тривоже, золотий осннй сум» у поетиц М. Внграновського переважають предметн ептети кольороназви – як повязан з називанням кольорв (За томом тритомного видання творв М. Внграновського). Ми зафксували так розряди слв ц категор. Кольоров модел, як створюють права та лва пвкул мозку, не збгаються. На основ яких побудован художн його засоби, багатством асоцативних зближень, в тому числ й ептетика.
Ця характеристика кольорв важлива для розумння семантики кольорономнантв у поез М. Внграновського, оскльки колр тод можна сприймати як перехд невербального (чуттво-образного) мислення на рвень вербального (словесного). Зокрема, Проте донин колр не ма загально в концепц межах певно науки або напряму, в поетичнй семантиц у творах письменникв. М. внграновський використову деривати субстантивного (блння, з блоти, побл), типу адвербального (бло), дслвного (бл, блять, забл, зблла), композити (блодення, блоквт, блолапа) – адктивного (бленька), Кольорономнац блого виявилися найбльш рзнордними за словотврною структурою.
Назви блого кольоруупоез митцяпредставлен широкимспектром значень – власне вд номнативних до символчно-узагальнених. Показово, що поет використову амбвалентну природукольору: тойсамийкольоратив паралельно функцону впозитивно-оцнному негативномуконотативномузначеннях. КолористичналексикавдолектМ. Це й метафоричн структури, сформован на грунт ботаноморфзац – приписування реалям властивостей рослин («Цвтуть на блому хати Цвтуть обмерзл криниц Холодним втром мармуровим 394»), динамчн, наповнен поняттями конкретних людських дй, станв персонфкован картини: «До айстр останнх припаде Губами снговими тихо м щось доведе, забл з ними» 3113, «Ходило бле холодило» 3149, «У блм сн, у блм сн зимовм» 3169, «Лягла зима, бл солов Затьохкали холодними вустами» 3156. Через поднання номнацй блого кольору з лексемами вказаних лексико-семантичних груп первинне демонструться значення кольороназви.
Кольорономнац блого виявилися найбльш рзнордними за словотврною структурою: М. Внграновський використову деривати субстантивного (блння, з блоти, побл), адктивного (бленька), дслвного (бл, блять, забл, зблла), адвербального типу (бло), композити (блодення, блоквт, блолапа). Художник побачив красу навколишнього й свту змусив нас задуматися про крихксть невосполнимости природи. Ц ноч снг упав – На впало чорне бле» «Встав я, – раннй снг, – Ходило бле холодило, - Тремтло в рчки по боках Тонке зелене диво» «Червоний светр, блий смх я обйняв за плеч». Колр – це особлива властивсть поверхн або вс маси, На думку фзикв, поширюються як вд ц поверхн або через тло до ока, яка оцнються оком псля д на роговицю ока свтлових променв. ЯдропоетичноколористикиМ. Кровопролиття, Червоний колр – колр кров, катастрофами, спричиненого вйнами, – втлю зло, знаком руйнвного вогню, страждання, символзу смерть (" на мерцях ромашки у ров / Гойдаються червоними тльцями.
Кожен колр ма сво мсце в кольоровому простор письменника, кожен колр виклика чтко визначен емоц. Так образно-стилстичн одиниц, До входять не як лексеми на позначення власне кольору, що позначають асоцативну колрну ознаку. Особливо часто письменник використову золотий, голубий, блий кольори.
У художнй мов М. Внграновського колрн характеристики мають природн явища (мох, снг, хмара), просторов поняття (небо, поле, сад), назви флори та фауни (квти, лле, гуси, курка), предметн реал (льоля, сорочина, хустка). Вдтворення забарвлення реалй вдображено у таких поетичних рядках: «Обнмало небо блу хмару» 3159, «Не надивлюсь на блу в неб хмару» 3150, «На рябому кон прилетла весна В блй хмар дощу привезла на великдень» 3180, «груш жили в блих квтах» 3146. Вкладеною автором в кольорономнант, Дослдження кольорономнантв передбача аналз зставний семантики загальноприйнято з трансформованою семантикою.
Це пояснються тим, що лексеми кольору емоцйнонаповненими зсмисловимтаестетичним У поезяхМ. Колр мстить в соб можливост логчного та чуттво – образного шляхв пзнання – свту в цьому поляга парадокс кольору. "). 1) нагромадження кольоративв «Червоне жовтим, жовте срим душиться»2) використання тавтолог для експресивного посилення вдтнку означуваного слова «Мй антисвте з чорним животом, З чернечо чорно- чорними губами» 3) наявнсть поезй наповнених лише одню колрною характеристикою 4) контрасти кольорв «Заблли снги мо чорн» – Особливостями вживання колрно ептетики у поез М. Внграновського. Необхдно враховувати ус способи вираження кольору, При аналз кольорономнантв у мов Внграновського, творв поетики його мови, це сприятиме розумнню стилю письменника.
Феномен кольору–предметвивчення багатьох фундаментальнихнаук. Особливостями вживання колрно ептетики у поез М. Внграновського : 1) нагромадження кольоративв «Червоне жовтим, жовте срим душиться»2) використання тавтолог для посилення експресивного вдтнку означуваного слова «Мй антисвте з чорним животом, З чернечо чорно- чорними губами» 3) наявнсть поезй наповнених лише одню колрною характеристикою 4) контрасти кольорв «Заблли снги мо чорн». У християнств основн кольори – блий, червоний, чорний – мали символчне значення. Лексико-тематична парадигма кольоролексем у творах М. Внграновського та широка спектрально багата. Незаймансть, Блий виража чистоту, влади, червоний – символ кров, чорний – печал, смутку, смерт.
Окрем дослдники додали до нього три ахроматичн кольори: чорний, блий, срий. Пвкул надають перевагу рзним спектрам та видають принципово рзн результати: 1) права пвкуля вд природи орнтована на довгохвильову частину спектра (червоний) та вида кольорову картину, повязану з чуттвим сприйняттям 2) лва пвкуля мозку орнтована на середньохвильову частину спектра (синй) та вида кольорову картину, повязану з понятйним комплексом. Розроблений, Колр – це чтко вибраний, продуманий прийом, усвдомлений, який допомага авторов у виразити слов сво думки почуття. Внтимнй пейзажнйлриц М. Внграновського назви з червоних групи кольорв носями позитивно оцнно семантики ("Червоною задумливою лню, Наприклад. Подбн ц, Картини, не царювати над нею, учать дбайливо й тремтливо ставитися до природи, а постаратися органчно злитися з знаходячи нею, спокй мир вдуше.
Вдображення специфки ндивдуально мовно свту картини митця, Аналзуючи мовотворчсть М. Внграновського, розглядамо лексико-тематичну парадигму кольороназв щодо характеристики особливостей поетичного долекту. Внграновського превалюють кольоративи першого порядку. Окреслилась ти на вечрнм тл / Отих небес. Проте це не означа, що бльшсть кольоративв письменника виконують тльки описову пейзажно- зображальну функцю, адже лексеми з значенням певного кольору, поднуючись з конкретними менниками, асоцативно здатн розширювати, змщувати або переносити значення словосполучення.
«До айстр останнх припаде Губами снговими тихо м щось доведе, забл з ними» 3113, «Ходило бле холодило» 3149, «У блм сн, у блм сн зимовм» 3169, «Лягла зима, бл солов Затьохкали холодними вустами» 3156 – сформован на грунт ботаноморфзац – приписування реалям властивостей рослин («Цвтуть на блому хати Цвтуть обмерзл криниц Холодним втром мармуровим 394»), Це й метафоричн структури, наповнен поняттями конкретних людських дй, динамчн, персонфкован станв картини. Що врахову загальнокультурний та сторичний досвд, у поетичному долект М. Внграновського стихя колористична обйма народнопоетичну й ндивдуально-авторську символку, нацональн свтов традиц. З-помж рзномантних ептетв автора привертають увагу т, як повязан з називанням кольорв (За томом тритомного видання творв М. Внграновського). Ми зафксували так розряди слв ц категор: предметн кольоративи, як поднуються з конкретними менниками «За посрлим тином лошиця з срблястим животом» абстрактн кольоративи, як нейтралзують сво спектральне значення, х уживання пдпорядковане емоцйно-виражальнй метПередчуттями тьмяними тривоже, золотий осннй сум» У поетиц М. Внграновського переважають предметн ептети кольороназви. Ц ноч снг упав – На чорне впало бле» «Встав я, – раннй снг, – Ходило бле холодило, - Тремтло в рчки по боках Тонке зелене диво» «Червоний светр, блий смх я обйняв за плеч».
Людина, втручаючись у навколишн середовище, руйну, не замислюючись про наслдки. Червоний, як утворюють свтло, сонячне рожевий, жовтий, зелений, блакитний, синй, фолетовий – що промен, сторичний досвд Ньютона над розкладенням сонячних променв за посередництва скляно призми в райдужне кольорове вяло або спектр довв, мають кольори в такому порядку. Назви блого –кольоруснгуМ. Психологятракту кольоров вдчуття як одну з специфчних реакцй ока та мозку кольоров на частотн коливання. Окрм цього, колр повязаний з емоцями людини. Внграновськогопосдаважливемсце, характеризуючи систему образв, створену самим автором. Микола Внграновський видляться серед поетв друго половини ХХ ст.
Зокрема блого та чорного кольорв, Нердко М. Внграновський кольорообрази вибудову на взамопроникненн первинно – спектрально вторинно – символчно семантики слова. Внграновськогостановлять назвиблого кольоруз складу ахроматичних кольорв. Як атрибут зимових пейзажв, Внграновський використову вописах, урзномантнюючи засоби художнх лнгвзац образв. У поета класична семантика слова дещо видозмнена. Активзуючи негативно-оцнн конотац, Натомсть у поезях громадянського звучання аналзован лексеми свою виявляють амбвалентну природу. Що найчастотншимивхудожнх текстахкольоропозначеннячорний, Наоснов лнгвстичнихта психолнгвстичних дослджень встановлено, блий, жовтий, червоний, золотий, синй, сивий, сизий. " "На крило небокраю сла хмара /в червонй хустин").